חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
ייפוי כוח מתמשךדלג על ייפוי כוח מתמשך
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מה בין ייפוי כוח נוטריוני לייפוי כוח מתמשך?

החוק בישראל מאפשר לכל אחד מאיתנו להסמיך אדם אחר, או מספר אנשים, לפעול בשמנו ולדאוג לענייננו בנושא מסוים, או לכל צרכינו. בהקשר זה ישנן למעשה שתי אפשרויות: עריכת ייפוי כוח נוטריוני וחתימה על וייפוי כוח מתמשך. במאמר שלפניכם ננסה להבין מהו המשותף ומהו השונה בין השניים ואיך תדעו מה נכון יותר עבורכם? 

ייפוי כוח נוטריוני
מסמך זה מאפשר לנו לייפות את כוחו של אדם אחר לבצע בשמנו פעולות משפטיות שונות. ייפוי הכוח יכול להתייחס לעניין מסוים וספציפי, למשל לצורך ביצוע עסקת מקרקעין, או לעניין רפואי ויכול הוא להיות ייפוי כוח כללי המקנה סמכות מקיפה למיופה הכוח לטפל בכל עניין הנוגע לנו. תוקפו של ייפוי כוח נוטריוני מוגבל ל10 שנים והוא עומד בתוקפו רק כל עוד מייפה הכוח כשיר משפטית. כאשר הוא מאבד את כשירותו, מכל סיבה שהיא, ייפוי הכוח אינו תקף עוד, אף אם טרם חלפו 10 שנים. כמו כן, אם בסיומה של תקופה זו איבד מייפה הכוח את כשירותו, לא ניתן יהיה לחדש את ייפוי הכוח הנוטריוני. כיצד אפוא יטופלו ענייניו של אותו אדם? במצב זה, יש למנות לו  אפוטרופוס, אלא אם נערך מבעוד מועד ייפוי כוח מתמשך, אשר ייכנס לתוקפו בדיוק בנקודה זו. 

ייפוי כוח מתמשך
בעוד שיפוי כוח נוטריוני קיים שנים רבות, ייפוי כוח מתמשך הוא כלי חדש, אשר נועד להוות אלטרנטיבה למינוי אפוטרופוס. באמצעות מסמך זה, אנו יכולים להיערך למצב שבו לא נוכל לקבל עוד החלטות ביחס לעצמנו ולקבוע, בעודנו צלולים, מי יהיה האדם אשר יכנס בנעלינו וידאג לנו. לשם חתימה על ייפוי כוח מתמשך, יש לפנות אל עורך דין אשר קיבל הכשרה מיוחדת לעניין זה והדבר אינו דורש את התערבותו של בית המשפט כפי שקורה בעת מינוי אפוטרופוס.  ייפוי כוח מתמשך יכול להתייחס לנושא מסוים, מספר נושאים או לכלל ענייננו ונוכל למנות אדם אחד או מספר אנשים כמיופי כוח. שימו לב כי בעוד שייפוי כוח נוטריוני מאבד את תוקפו כאשר מייפה הכוח אינו כשיר משפטית מכל סיבה שהיא, הרי שייפוי כוח מתמשך ייכנס לתוקפו כאשר מייפה הכוח לא יהיה עוד מסוגל להבין ולטפל בדבר אשר לשמו ערך את ייפוי הכוח. 

המשותף והשונה
כפי שניתן להבין, לייפוי כי נוטריוני וייפוי כוח מתמשך הרבה מהמשותף. ראשית, בשני המקרים אנו חותמים על מסמך משפטי בו אנו נותנים הרשאה לאדם אחר לבצע פעולות בשמנו. שנית,  אנו יכולים לבחור, בשני סוגי המסמכים, את טיב הסמכות של מיופה הכוח והיקפה ולקבוע הנחיות לביצוע עבורו. שלישית, בשל הכוח שניתן בידיו של מיופה הכוח, חשוב שיתקיימו יחסי אמון וקרבה בין הצדדים, הן כשמדובר על ייפוי כוח נוטריוני והן כשמדובר על ייפוי כוח מתמשך, על מנת שנוכל להיות שקטים כי אותו אדם יפעל לטובתנו וישמור על האינטרסים שלנו ללא משוא פנים. אולם לצד הדמיון הרב, ישנם גם מאפיינים שונים והחשוב שבהם הוא תוקפו של המסמך. ייפוי כוח נוטריוני מתבטל ולא ניתן יהיה לפעול מכוחו או לחדשו, ברגע שבו מייפה הכוח מאבד את כשירותו המשפטית. לעומת זאת, ייפוי כוח מתמשך, נכנס לתוקפו בעת הזו, שבה הממנה אינו יכול לפעול בשם עצמו והוא נמשך ויעמוד בתוקפו עד יום מותו של מייפה הכוח ועל כן שמו, ייפוי כוח מתמשך. 

אז על מה כדאי לחתום? 
התשובה לשאלה זו כמובן צריכה להיענות בכל מקרה לגופו, אולם בשל ההבדל לעניין תוקף המסמך, ניתן לומר כך. ייפוי כוח נוטריוני מתאים יותר לצורך נקודתי וזמני, למשל כאשר אדם עוזב את הארץ לתקופה מסוימת וזקוק למישהו שיטפל בענייני הרכוש שלו בהעדרו. מסמך זה יכול להתאים גם לעניינים רפואיים ובלבד כי מדובר בקושי זמני של מייפה הכוח לטפל בעניינים אלו. אולם, ככל שאנו רוצים לדאוג לעתידנו לטווח רחוק ולוודא כי כאשר נאבד את כשירותנו המשפטית, יהיה מי שיוכל לטפל בענייננו, עלינו לחתום על ייפוי כוח מתמשך. בעת הצורך, ישנה גם אפשרות לערוך את שני המסמכים ולקבוע כי האחד יחליף את השני, כלומר בעת שייפוי הכוח הנוטריוני יאבד את תוקפו, ייכנס ייפוי הכוח המתמשך לתוקף. 

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד