מהו שינוי נסיבות מהותי? הפחתת מזונות / הגדלת מזונות/ שינוי תשלום מזונות
חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מהו שינוי נסיבות מהותי?

שינוי נסיבות מהותי

 

תשלום מזונות ילדים, כשמו כן הוא, נועד לדאוג לרווחתם. משכך, פסיקת מזונות לעולם אינה אבסולוטית והיא ניתנת לשינוי כאשר מתרחש שינוי מהותי בנסיבות. מהו אותו שינוי? בכך יעסוק המאמר שלפניכם.

 

דוגמאות לשינוי מהותי

מטבע הדברים, כאשר נדרש בית המשפט להכריע בעניין הפחתת מזונות או הגדלת המזונות, הרי שכל מקרה נבחן לגופו, על פי נסיבותיו. אולם ניתן בהחלט להצביע על מספר נימוקים אשר לרוב, רואים בהם שינוי מהותי, אשר יכול להביא לשינוי גובה דמי המזונות:

  1. ירידה ביכולת ההשתכרות: למשל עקב תאונה או מחלה, אשר גרמו לנכות ניכרת ופוגעים אפוא בכושר העבודה. פיטורים, יכולים גם הם להוות נימוק מוצדק, אך רק במקרים  בהם לדבר יש השלכות לעתיד, למשל כי מדובר בפיטורים בגיל מבוגר המקימים חשש אמיתי למציאת עבודה באותם תנאים.
  2. שינוי משמעותי בצרכי הילדים: יש ששינוי הנסיבות מקורו בילדים ולא בהורים. כך למשל כאשר צרכי החינוך של ילד אחד או יותר משתנים באופן מהותי (כגון מעבר מסגרת או שיעורים פרטיים) או חלילה עת שמדובר בצרכים רפואיים עקב מחלה או נכות שלקה בה הילד.
  3. ראיות חדשות: זהו מקרה שבו אחד מההורים חשף ראיות שלא היו ידועות בעת פסיקת המזונות ויש בהן כדי להצדיק את שינוי הסכום שנפסק. למשל, כאשר התגלה כי לאב יש נכסים שהוברחו לחו"ל ומשקפים מצב כלכלי טוב בהרבה מזה שהוצג בשעתו.

שינוי בזמני השהות

אחת השאלות המרכזיות שעולות בעניין שינוי דמי המזונות, היא האם שינוי בזמני השהות של הילדים, יש בו כדי לשנות את גובה התשלום שנקבע. ובכן, בעבר, טרם הלכת השוויון בנטל, לא הייתה משמעות רבה לדבר, משום שחובת המזונות הייתה מוטלת ברובה על האב. כמו כן, קביעת המשמורת הייתה חד משמעית: משמורת מלאה או משמורת משותפת. במשמורת מלאה, שילם האב לאם סכום מזונות מלא ובמידה שבהמשך נעשה מעבר למשמורת משותפת, לא היה בכך בהכרח כדי להפחית את דמי המזונות.

 

אולם, מאז יולי 2017, במסגרת בע"מ 919/15, נקבע שוויון בנטל המזונות בין ההורים. במסגרתו, גם שונה השיח ממשמורת לזמני שהות. כלומר, כי כיום אין עוד הגדרה דיכוטומית של משמורת מלאה או משמורת משותפת, אלא דמי המזונות מחושבים באופן מדויק, על פי זמני השהות באחוזים. כך קורה כי כיום, שינוי זמני השהות יכול להביא להפחתה או הגדלה של דמי המזונות. למשל, אם האב עבר למקום מגורים מרוחק יותר וזמני השהות שלו עם הילדים הצטמצמו באופן משמעותי, הרי שעתה בשל השוויון בנטל המזונות, ניתן יהיה להפחית את גובה המזונות שהוא משלם.

 

הפחתה רטרואקטיבית של המזונות

פירטנו לעיל את הנסיבות השונות אשר יכולות להביא לשינוי גובה המזונות לאחר שנקבע. עד ליצירתה של ההלכה החדשה, במסגרת בע"מ 919/15, אשר קבעה כאמור שוויון בנטל המזונות בין ההורים, חל כלל זה באופן מוחלט וברור. ניתן גם להניח כי כלל זה ימשיך להוות תנאי לשינוי גובה המזונות, גם בתיקי מזונות אשר נדונים כיום, לאחר ההלכה החדשה. אולם, עולה השאלה, האם אבות בישראל יכולים לפנות עתה לבית המשפט ולבקש את הפחתת דמי המזונות בשל שינוי ההלכה? כלומר, אין המדובר בשינוי מהותי בנסיבותיהם האישיות, אך ישנו שינוי מהותי מאוד בדין. האם זה מהווה נימוק להפחתת המזונות?

 

ישנה מחלוקת בעניין זה בין שופטי בית המשפט לענייני משפחה ועל כן עד אשר שאלה זו תוכרע בבית המשפט העליון ביום מן הימים, גורלה של תביעה שכזו תלוי בשופט הספציפי שידון בה. ישנם שופטים כגון כב' השופט עובד אליאס אשר לטעמו די בשינוי ההלכה כדי להוות עילה לאבות להפחתת דמי המזונות. לעומתו ישנם שופטים אחרים כגון כב' השופט ניצן סלמן, הסבורים כי יש להותיר את הדרישה לשינוי נסיבות אך הוא אינו חייב להיות מהותי כמו בעבר.

 

 

ליצירת קשר

 

*
*
טען קובץ

 

מאמרים נוספים באתר:

 

איך מגישים בקשה להפחתת מזונות?

 

שינוי נסיבות מהותי להפחתת מזונות

 

הפחתת מזונות במשמורת משותפת

 

הפחתת מזונות עקב בן זוג לאם

 

מחשבון מזונות בע"מ 919/15

 

הפחתת מזונות לאחר גיל 15

תלה"מ 27735-06-17 ע' נ ז' 23/05/2019 בימש לענייני משפחה ירושלים, שופט פליקס גורודצקי בפסק דין העוסק בתובענה של אב להפחתת מזונות בגין שינוי נסיבות מהותי.


כאשר מדובר בתביעה לשינוי דמי מזונות שמקורם בפסק דין (להבדיל מהסכם גירושין) שניתן לפני בע"מ 919/15 ביולי 2017 , בית המשפט יסתפק בעת הגשת כתב התביעה, שהתובע (האב) יראה שינוי נסיבות, גם אם השינוי אינו מהותי, על מנת שייפתחו לפניו שעריו של בית המשפט ותתאפשר בחינה מחודשת של דמי המזונות.
שינוי נסיבות הנוגע להכנסות הצדדים, צרכי הקטינים, שינוי בהרכב התא המשפחתי או חלוקת זמני השהות.
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה שינוי נסיבות  או שינוי נסיבות מהותי? מה נדרש להוכיח בתביעה לשינוי מזונות?: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד