En

צור קשר

checked

גירושין בהסכמה

 

גירושים בהסכמה

 

עבור רבים, המחשבה על גירושין מיד מובילה להקשר של מאבק משפטי, אולם גירושין בהסכמה אינם חלום רחוק, הם יכולים להיות המציאות שלכם. בשנת 2019 57% מתיקי הגירושין החלו בהסכמה לעומת 42% שהחלו בסכסוך. הרוב אינו טועה, אם תבחרו להתגרש בהסכמה תשאירו את ההחלטות בענייני הגירושין בידכם ולא בידי בית המשפט, תסיימו את קשר הנישואין בצורה מכובדת, תחסכו זמן וכסף ותקלו מאוד על הילדים. אז איך עושים זאת? גירושין בהסכמה, כל מה שצריך לדעת.


גירושין בהסכמה – מה זה אומר?
לאחר שבני הזוג קיבלו החלטה על גירושין, עומדות בפניהם שתי אפשרויות לניהול ההליך המשפטי: האחת היא להיאבק זה עם זו בערכאות והשנייה היא להתגרש בהסכמה. פירוש הדבר הוא כי בני הזוג ינהלו בעזרת עורכי דינם, משא ומתן על הסוגיות השונות ובסיומו, כאשר גובשו הסכמות, אלו יעוגנו בהסכם גירושין.

מיד נעמוד על החשיבות של גירושין בדרך של שלום ועל הדרך אליהם, אך כבר עתה נזכיר כי מאז יולי 2016, מחויבים למעשה בני זוג המעוניינים להתגרש, לתת הזדמנות לגירושין בהסכמה.

החובה לפנות להליכי גישור בטרם התחלת הליכי גירושין עוגנה במסגרת החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014. 

החוק שנקרא לעיתים בטעות "חוק גישור חובה" מחייב את הצדדים לתת הזדמנות להליך של גישור לפני שיוכלו להגיש תביעות זה כנגד זו. על כן, כיום, גירושין בהסכמה אינם כבר עניין נדיר, אלא מטרה שכל זוג יכול להגשים עם ייצוג משפטי מקצועי ונכונות להידבר.

מדוע חשוב לתת סיכוי לגירושין בהסכמה 
לפני שנסביר בהרחבה את השלבים בדרך אל גירושין בהסכמה, הבה ונבין למה זה חשוב כל כך.

ראשית, אם ינהלו בני הזוג מאבק משפטי, הרי שהם מותירים את שיקול הדעת בנושאים ברי השלכות מרחיקות לכת עליהם, בידי בית המשפט. לעומת זאת, אם יבחרו בני הזוג לנהל שיח ענייני זה עם זה על הנושאים השונים ויצליחו לגבש הסכם גירושין, הרי שהם משאירים את ההחלטה בידיים שלהם.

שנית, גירושין בהסכמה חוסכים לצדדים המון זמן וכסף משום שניהול הליך משפטי לוקח חודשים ארוכים, לעיתים אף שנים וכרוך בעלויות גבוהות של שכר טרחה, אגרות וכיו"ב.

סיבה שלישית, בני הזוג יכולים לסיים את קשר הנישואין שלהם בצורה ראויה ולא להוסיף לקשיים והמשקעים ביניהם באמצעות מאבק משפטי ארוך. כך גם יוכלו להמשיך ולשתף פעולה זה עם זו כהורים לילדיהם ולספק להם סביבה תומכת ויציבה למרות הגירושין. אז איך מתחילים?

בית הדין הרבני
סידור הגט נמצא בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני ויתר סוגיות הגירושין כגון: ענייני רכוש, משמורת ילדים ומזונות הנן בסמכות מקבילה שלו ושל בית המשפט לענייני משפחה.

ככל ושוררת בין בני הזוג הסכמה בדבר הסוגיות המשפטיות, לאחר אישור הסכם הגירושין, יוכלו לפנות לבית הדין הרבני לצורך קבלת הגט ובזאת בא לסיומו הליך הגירושין. בהעדר הסכמה, על בני הזוג יהיה להגיש בקשה ליישוב סכסוך, כפי שנפרט להלן.

לדיון בעניין אישור הסכם הגירושין בבית הדין הרבני צריכים בני הזוג להגיע ללא ליווי, אם בני הזוג המתגרשים מיוצגים יכלו לצרף לדיון את עורכי דינם. בית הדין הרבני יבדוק את הסכם הגירושין ואת רצונם החופשי של הצדדים, אם הסכם הגירושין אינו מעורר קשיים הלכתיים יאשר את ההסכם.בית הדין ייתן להסכם הגירושין תוקף של פסק דין. אם ההסכם אושר בבית המשפט לענייני משפחה בית הדין הרבני מאשר את הגירושין ומסדר את הגט.


טקס גירושין ברבנות

כיצד מתנהל הליך סידור הגט? על בני הזוג להגיע לבית הדין הרבני במועד הדיון שנקבע להם, מלווים בעדים המכירים אותם ויכולים לוודא את זהותם עבור הדיינים. לאחר הבירור הטכני, ככל וישנה הסכמה הדדית בין הרצון להתגרש, יפנו הדיינים לכתיבת הגט ולטקס עצמו.

בטקס הגירושין ברבנות מעביר הגבר את כתב הגט לאישה והיא אוחזת בו תחת זרועה והולכת מספר צעדים. לאחר מכן מכריז בית הדין הרבני על האישה כמותרת לכל אדם ובני הזוג אפוא גרושים.

יודגש כי אם הדיינים לא שוכנעו כי שני בני הזוג מעוניינים להיפרד, לא יעניקו את הגט. זאת משום שעל פי דין תורה, גט חייב להינתן מרצון חופשי של שני הצדדים ובעת ספק, הגט עלול להפוך להיות מעושה ולאבד את תוקפו מבחינת הלכתית.

חשוב להדגיש כי לסידור הגט כל אחד מבני הזוג נדרש להגיע לבית הדין הרבני בליווי עד שהוא קרוב משפחה מדרגה ראשונה.

קרוב משפחה מדרגה ראשונה יכול להיות :

הורה של בן/בת הזוג

אח או אחות של בן/בת הזוג

 *אם אין קרובי משפחה מדרגה ראשונה בית הדין  יבקש עד שהוא חבר ילדות או חבר משך כמה שנים  היכול להעיד על היכרותו עם בן/בת הזוג .

מומלץ לבדוק במזכירות בית הדין טרם מועד הדיון- במקרים מסוימים בתי דין מסתפקים בשיחה טלפונית עם קרוב משפחה שמשמש כעד של הצדדים ומוותרים על הגעה פיזית של העדים.

 איך מתגרשים בהסכמה?

איך להתגרש בהסכמה?

 

על מנת שהגירושין יבוצעו בהסכמה, בני הזוג נדרשים לצרף עם טופס הגירושין נוסח הסכם גירושין חתום שאושר בבית המשפט לענייני משפחה. ניתן  לצרף הסכם גירושין לצורך אישורו על ידי בית הדין הרבני יחד עם הבקשה לגירושין.ניתן להסכים בהסכם הגירושין כי מחלוקות בעניינים שונים יוכרעו לאחר הגירושין.

בקשה ליישוב סכסוך
ככלל, גם הליך הגירושין בהסכמה נפתח בבקשה ליישוב סכסוך, במסגרתה, מופנים הצדדים להליך גישור ביחידת הסיוע של בית המשפט. רק אם זה לא צלח, יוכלו הצדדים להגיש תביעות זה כנגד זו.

החריג לכלל חובת הגישור בהליך יישוב סכסוך, הוא מצב שבו כאמור מעלה, בין הצדדים גובשו כבר הסכמות בענייני הגירושין, אז יוכלו לפנות ישירות לבית הדין הרבני.

לאחר שהוגשה בקשה ליישוב סכסוך, יקבלו הצדדים זימון לפגישות מהו"ת, במסגרת יחידת הסיוע של בית המשפט. אלו ינוהלו על ידי עובד סוציאלי, אשר תפקידו להסביר לצדדים את השלכות הליך הגירושין ולנסות ולהביאם לכדי הסכמות בסוגיות השונות.

כאשר בני הזוג מיוצגים כל אחד מטעמו על ידי עו"ד המתמחה בדיני משפחה וגירושין, ניתן בהחלט להגיע להסכם גירושין ולהביא לסיומו של ההליך.

חשוב לציין כי גם אם מסגרת זו לא הניבה את התוצאה המיוחלת, אל לבני הזוג לוותר על גירושין בהסכמה. באפשרותם להמשיך את מאמצי הגישור שהחלו אצל עו"ד מגשר גירושין פרטי ובמקרים רבים, שם יוכלו להגיע אל העמק השווה ולערוך הסכם גירושין ממנו שני הצדדים יהיו שבעי רצון.

מה כולל הסכם הגירושין?
על ההסכם לכלול את כל הנושאים הרלוונטיים לבני הזוג על פי נסיבותיהם, כאשר ככלל, אלו הנושאים העיקריים אשר יופיעו בהסכם גירושין: .

1. חלוקת הרכוש: בהעדר הסכם ממון, יש לבצע עתה עם פרידת בני הזוג, את הפרדת הרכוש המשותף. זה יכול לכלול גם רכוש שנקנה לפני הנישואין על ידי מי מהצדדים ובלבד כי הוכחה בו כוונת שיתוף.


2. משמורת: על בני הזוג לקבוע מהם זמני השהות של כל אחד מהם עם הילדים וכן לקבוע את אופן קבלת ההחלטות ביניהם באשר לילדים.


3. מזונות: בהתאם לזמני השהות, יקבעו הצדדים את גובה המזונות שיחול על כל הורה. נזכיר כי באשר לילדים מעל גיל 6, ההורים חולקים את חובת תשלום המזונות.

 
נדגיש כי הסכם גירושין חייב להיות מקיף ומפורט על מנת לספק וודאות לצדדים ולצמצם את הסיכוי למחלוקת ביניהם בעתיד. בד בבד, יש להותיר מקום לגמישות בהסכם למקרה של שינויים בלתי צפויים, היות שהסכם זה עתיד לשרת את הצדדים לאורך שנים.

 

להתגרש בהסכמה

גירושין בהסכמה זהו הליך אלטרנטיבי לגירושין, הליך גירושין בהסכמה מהיר יותר  ועולה הרבה פחות מגירושין בבית משפט למשפחה או בית דין רבני. האם ניתן להתגרש בהסכמה ללא עורכי דין? בהליך גירושין  בעזרת מגשר מגיעים הצדדים - בני הזוג,  להסכמה וחותמים על הסכם גירושין.  

 

מערכת היחסים שלכם כבר לא עובדת והחלטתם להתגרש? כולם רוצים הליך גירושין מהיר וזול ללא עורך דין. זהו הזמן לקבל החלטה והיא גירושין בהסכמה. במקום לנהל מלחמות בבית המשפט בחרו בדרך של הידברות. במסגרתה, תנהלו דיאלוג פתוח וכנה ותגבשו הסכם גירושין הוגן. כך תוכלו לסיים את הליך הגירושים תוך זמן קצר, לחסוך בעלויות ולהקל על עצמכם ועל הילדים.

 

חסכון בעלויות

מה לגבי עלות גירושין בהסכמה? גירושין בהסכמה מוריד באופן ניכר את עלויות הגירושין. הליך גירושין המתנהל בערכאות משפטיות כרוך בעלויות גבוהות לבני הזוג. הסיבה המרכזית לכך היא שכר הטרחה שיידרש כל אחד מן הצדדים לשלם לעורך דין גירושין המייצג אותו וההוצאות הנלוות כגון אגרות בית משפט.

 

לעומת גירושין בהסכמה, טיפול בתיק גירושין ללא הסכמה כרוך בעבודה רבה עבור עורך הדין: איסוף מידע, פגישות הכנה עם הלקוח, הכנת כתבי הטענות, צווים ובקשות וכמובן הופעה בדיונים בערכאות, מייקרים את הגירושין ומוסיפים לעלויות הליך הגירושין ככל שהוא נמשך. בהתאם לכך, תיקבע עלות שכר הטרחה של עורך הדין. לעומת זאת, כאשר מדובר על גירושים בהסכמה, המתנהלים בדרך כלל במסגרת של גישור גירושין, העלות הכספית נמוכה יותר באופן משמעותי, בין היתר בשל משכו של ההליך, המתקצר באופן ניכר.

 

סיום הליך גירושין תוך זמן קצר

גירושין בהסכמה כמה זמן? חודשים ארוכים ואף מספר שנים- אלו הם פרקי הזמן שיכולים לעבור עד לסיומו של הליך גירושין ללא הסכמה בבית המשפט. הדבר נובע הן מהעומס הרב בו שרויה מערכת בתי המשפט בארץ והן בשל טקטיקות שונות שנוקט לא פעם מי מהצדדים על מנת לדחות את מועדי הדיון.

 

גירושין בהסכמה - הליך גירושין מהיר

אם בני הזוג בוחרים בדרך של גירושים בהסכמה, אזי ההליך המשפטי יכול להסתיים תוך זמן קצר מאוד. מדוע? משום שכאשר יש נכונות הדדית להידברות ולגיבוש פשרה, מספיקות מספר פגישות גישור בין הצדדים על מנת לגבש הסכמות בנושאים השונים ולחתום על הסכם גירושין. לסיום מהיר של הליך הגירושין יש יתרון ברור: הוא מאפשר לבני הזוג להותיר את משבר הפרידה מאחוריהם ולהמשיך הלאה. כמו כן, כפי שיפורט להלן, יש לדבר חשיבות רבה גם עבור הילדים. 

 

דואגים לטובת הילדים בגירושין

כאמור מעלה, גירושים בהסכמה חוסכים לבני הזוג בעלויות ומביאים לסיומו של ההליך תוך זמן קצר. מלבד זאת, בני זוג אשר בוחרים בדרך של הידברות על פני מאבק משפטי, גם שומרים על טובת הילדים. זאת משום שבמסגרת התהליך של גירושים בהסכמה, הם למדים כיצד לתקשר זה עם זו באופן פרודוקטיבי ומכבד. את הכלים הללו הם יכולים ליישם אל תוך מערכת היחסים ההורית ולספק לילדים סביבה משפחתית אוהבות ותומכת, למרות הפרידה.

 

לעומת זאת, ניהול הליך הגירושין ללא הסכמה בערכאות משפטיות מלבה מאוד את הכעסים והמתחים בין הצדדים. הסלמה זו מביאה את בני הזוג לכדי קושי להפריד בין המלחמה שמתנהלת ביניהם בבית המשפט, לבין היותם הורים. במצב זה, הילדים אינם מקבלים את המעטפת החמה לה הם זקוקים בתקופה זו והם חווים קשיי הסתגלות רבים, תחושות חרדה וחוסר ביטחון.

 

וודאות משפטית וכלכלית

יתרון נוסף של גירושים בהסכמה, הוא הוודאות המשפטית והכלכלית של בני הזוג. במה דברים אמורים? במסגרת של הידברות, בני הזוג הם אלו אשר מקבלים החלטה באשר לסוגיות השונות העומדות על הפרק: חלוקת הרכוש, משמורת הילדים ודמי המזונות. באפשרותם של הצדדים לנהל משא ומתן פתוח והוגן ולהגיע לעמק השווה בכל עניין ועניין. כך זוכים הם לביטחון משפטי וודאות כלכלית באשר להליך הגירושין. זאת בשונה ממצב שבו מתנהל ההליך המשפטי בערכאות, אז השליטה יוצאת מידם של בני הזוג והם תלויים בהכרעתו של בית המשפט. מטבע הדברים, אז, ישנו צד אחד שיזכה בתביעה ויהיה מרוצה מן התוצאה וצד אחד שיפסיד בה. במקום לקחת סיכון שכזה ולהמתין זמן רב לדיונים בערכאות, על כך המשתמע מכך, יכולים בני הזוג לגבש ביניהם פשרות הוגנות וכך לוודא כי שני הצדדים יוצאים מרוצים.

 

עורכת דין ומגשרת מאיה רוטנברג בעלת ניסיון רב בניהול תיקי גירושין מורכבים, בהיותה מגשרת ומומחית בתחום הגירושין, ניסיונה בתחום זה והניסיון המצטבר של צוות משרד עורכי דין משפחה וגירושין מאיה רוטנברג ממצבים אותה כאחד המשרדים המובילים בתחום המשפחה בארץ.

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 
 
*
*
טען קובץ

 

 

גירושין בהסכמה בין יהודים

על פי חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), בישראל, בני זוג יהודים יכולים להתגרש בבית הדין הרבני בלבד.   גבר ואישה יהודים שרוצים להתגרש בישראל גם אם מדובר בזוג שנישא בנישואין אזרחיים מחוץ לישראל, יכול להתגרש אך ורק בבית הדין הרבני .

האם בני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל יכולים להתגרש בהסכמה? בני זוג שנישאו מחוץ לישראל בנישואין אזרחיים יכולים להתגרש בהסכמה במידה והחוק המקומי במדינה שבה נרשמו בני הזוג כנשואים אינו מחייב פניה לבית דין דתי על מנת שהגירושין יבוצעו בהסכמה.

 

עוד באתר:

 

גירושין בהסכם: עוד על גירושין בהסכמה

 

נושאים נוספים:

 

גירושין בהסכמה כתובה

 

הסכם גירושין pdf

 

אגרות בני זוג בהליכי גירושין 

 

טופס גירושין בהסכמה להורדה

 

פתיחת תיק גירושין בבית משפט 

..

 

גירושין בהסכם - כיצד להתגרש בהסכמה ללא עו"ד

 

divorce by agreement

 

הורדת טופס גירושין בהסכמה

 

divorce settlement by agreement

 

טופס גירושין pdf

 

 

שאלות ותשובות בנושא גירושין בהסכמה

 

מה זה גירושים בהסכמה?
הליך גירושין שאין בו הסכמה בין בני הזוג הוא הליך שבו שני הצדדים, גבר ואישה נשואים,  מתדיינים על נושאים שונים כגון: זכויות האישה בגירושין, זכויות בגבר בגירושין, חלוקת רכוש, מזונות הילדים, הסדרי המשמורת ועוד בבית משפט או בית הדין הרבני ומחכים להחלטה שיפוטית שתכריע לכאן ולכאן. גירושין בהסכמה, מטרתם להגיע להסכם גירושין בטרם פונים לבתי המשפט, תוך שיתוף פעולה. בשני המקרים מסתיימים הגירושים בטקס גירושין ברבנות והסדרת הגט.לאחר. 

 

איך מתגרשים בהסכמה? בני הזוג יושבים עם עורך דין גירושין, וכאן חשוב להדגיש כי עורך דין גירושין שהוא מגשר גירושין מוסמך מהווה יתרון גדול וחיסכון בזמן וסכסוכים. עו"ד הגירושין לאחר שהביא את הצדדים להסכמה מנסח הסכם גירושים שעליו בני הזוג מסכימים וחותמים, וקובע דיון בבית משפט לאישור הסכם הגירושין. ותפקידו של בית המשפט לבדוק את תקינות ההסכם ולוודא כי הצדדים חתמו עליו באופן מודע ומרצון חופשי.  בדרך כלל ניסוח הסכם גירושין על ידי עו"ד גירושין מנוסה ומקצועי מותיר לבית משפט את התפקיד של לאשרר את ההסכם וההליך הוא מהיר וענייני. לאחר אישור הסכם הגירושין יש לבקש מהמזכירות לקבוע מועד לסידור הגט.

 

מהם היתרונות של הגירושין בהסכמה? היתרונות של הליך גירושין בהסכמה הם רבים:

 

עלויות: עלות גירושין בהסכמה נמוכה לאים שיעור מהליך גירושין רגיל, חיסכון רב בזמן ובכסף, אין צורך בייצוג עורכי דין אינטנסיבי ויקר.

 

שמירה על יחסים טובים לאחר הגירושין: בגירושין בהסכמה נוצרים פחות משקעים רעים להמשך החיים לאחר הגירושין.

 

השפעה על הילדים: בגירושין עם ילדים ההסכמה מונעת ההשפעה פסיכולוגית שלילית על הילדים.

 

סטרס: פחות לחץ וכעס ומריבות, ההסכמה נבנית בין הצדדים ולכן יש מקום לגמישות ושיתוף פעולה בעתיד.

 

גמישות בתנאים: ניתן לשנות סעיפים גם בזמן הניסוח הסכם הגירושין וגם בעתיד שכן ניתן לשנות חוזה במו"מ לעומת פסק דין שהוא שרירותי ושינוי שלו ומצריך פתיחת הליכים בליווי עו"ד.

 

גירושין בהסכמה- מסמכי גירושין 
אילו  מסמכים יש להביא לבית הדין הרבני? לבית הדין הרבני יש להביא את המסמכים הבאים:


 

1. תעודות זהות של הצדדים  עם ספח המעיד כי מצבו המשפחתי של כל אחד מהצדדים הוא "נשוי".

 

*חשוב לבדוק עם בית הדין: אם בני זוג נישאו אך לא שינו את מצבם האישי בתעודת הזהות, הם עלולים להתבקש לשנות אותו לנשואים לצורך הגירושין.

2. תמונות פספורט של הצדדים.


3. כתובה.


4. תעודת נישואין.

 

 

גט באמצעות שליח

כיצד מתבצעים גירושין בהסכמה כאשר אחד הצדדים מתגורר בחו"ל? במידה ואחד מבני הזוג מתגורר מחוץ לישראל יש לבקש ממזכירות בית הדין הרבני לבצע סידור גט באמצעות שליח. (הליך זה כרוך באגרה נוספת).

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד