מידע משפטי חינם גישור וגירושין
En

צור קשר

checked

גישור משפחתי

 

מה זה גישור משפחתי?

כיום, יותר ויותר פונים לגישור משפחתי כאשר קיים סכסוך במשפחה ורוצים להימנע מהתדיינות בבית משפט. בין אם מדובר בעסק משפחתי, מחלוקת בין יורשים, סכסוך בין אחים, הליך גירושין, גישור משמורת ילדים, משא ומתן לפני חתימת הסכם שלום בית, הסכם ממון או הסכם גירושין. 

 

גישור משפחתי משתייך לתחום יישוב סכסוכים אלטרנטיבי ומשמעותו פתרון סכסוכים במשפחה בדרך חלופית להתדיינות בבתי משפט. הגישור המשפחתי מהווה אחד מעמודי התווך המרכזיים של שירותי גישור הניתנים ברחבי העולם.

 

גישור בדרך כלל מתייחס למגוון רחב של תהליכי יישוב סכסוכים וטכניקות המשמשים צדדים ש הצדדים להגיע להסכמה בדרך קצרה של התדיינות,  דרכים בהן צדדים יכולים ליישב סכסוכים בעזרת צד שלישי. גישור מאומץ יותר ויותר ככלי לסייע ביישוב סכסוכים לצד מערכת בתי המשפט עצמה.

  

 

ההבדל בין גישור משפחתי לבין התדיינות בבית משפט לענייני משפחה: במשפט כל אדם מציג עדים והראיות שנאספו מוצגות בפני שופט ונרשמות, לאחר שזה קורה, השופט נותן את החלטתו. באופן כללי, על התובע נטל ההוכחה בהעלאת טענותיו, אולם עם זאת, על הנתבע יהיה נטל ההוכחה בנושאים אחרים, כגון עמידה בדרישות חוקיות. על עורכי הדין מוטלת האחריות לגיבוש אסטרטגיית משפט שתבטיח שהם עומדים בנטל ההוכחה הנדרש בעניינם או (כאשר לצד שכנגד עומד חובת ההוכחה) כדי להבטיח שהיריב לא יוכל לעמוד בנטל שלו.

 

גישור משפחתי לזוגות מתגרשים

גישור משפחתי נחשב לדרך המוצלחת ביותר לסיום חיי נישואין או פרידת חיים משותפים של ידועים בציבור. זוגות רבים, שחווים קשיים בחיי הנישואים, בוחרים באופן אוטומטי כמעט באפשרות של גירושים בבית משפט. ברוב המקרים איננו חושבים האם אנחנו מוכנים לגירושין, אלא מאמינים בלב שלם כי ברגע שנשתחרר מהמועקה, שגורמת לנו מערכת היחסים המורכבת שלנו עם בן הזוג, ייטב לנו ונרגיש חופשיים לחזור למסלול חיינו התקין. אנחנו בטוחים שגירושים הם הדרך הטובה ביותר לפתור את הבעיה. אך לא פעם אנחנו מגלים את האמת מאוחר יותר.

 

גישור משפחתי

זוגות שמחליטים לסיים את מערכת היחסים מבלי לבחון באופן מדוקדק את יחסיהם, הרגשות שלהם כלפי האחר ואפילו את המניעים או המשאבים הכלכליים של כל אחד מהם בנפרד, מוצאים את עצמם בתוך תהליך שגדול עליהם, עם הסכמי גירושין שלעולם לא יוכלו לעמוד בהם ואפילו להיגרר לסכסוכים משפטיים יקרים ומתישים בעתיד.

 

באיזה נושאים מומלץ לפנות לגישור משפחתי?

בגישור משפחתי מגשר עצמאי, בעל הכשרה מקצועית, עוזר לצדדים להגיע להסכמה בנושאים כגון:

 • סידורי הורות לילדים לאחר שנפרדתם.
 • תשלומי מזונות ילדים.
 • ענייני כספים אחרים (למשל הבית שלך, חסכון, פנסיה או חובות)

גישור זה  יכול לשמש גם כדי לעזור לנושאים אחרים, כגון שמירת קשר עם סבא וסבתא, משפחות חורגות או חותנים, ניכור בין אחים. גישור יכול להיות מועיל גם הסכמים שחתמתם לפני כן צריכים להתעדכן, במיוחד כאשר ילדיכם גדלים.

 

יתרונות וחסרונות של גישור משפחתי:

 • מתאים לסכסוכים מרובי צדדים.
 • עלויות נמוכות יותר, במקרים רבים זה בחינם כאשר פונים בתמיכה ממשלתית.
 • הסבירות ומהירות לפשרה.
 • גמישות התהליך.
 • שליטת הצדדים בתהליך.
 • בחירת הצדדים בפורום.
 • פתרונות מעשיים.
 • ניתן לשקול מגוון רחב יותר של נושאים.
 • אינטרסים עתידיים משותפים נלקחים בחשבון.
 • סודיות וחסיון הליך הגישור.
 • ניהול סיכונים (לעומת בית משפט).
 • בדרך כלל אין צורך בעורכי דין.
 •  אלטרנטיבה של פחות חשיפה למערכת בתי המשפט.

 

 עם זאת, גישור משפחתי  פחות מתאים מהתדיינות משפטית כאשר:

 • מדובר בנושא תקדימי.
 • צורך בצווי בית משפט.
 • צורך בצווי ביניים.
 • צורך בכללי ראיות.
 • צורך באכיפה.
 • קיים חוסר איזון כוח בין הצדדים.
 • טענות מעין פליליות - כגון: אלימות במשפחה או לשון הרע.
 • מורכבות במקרה.
 • הצורך בראיות חקירה או ניתוח ראיות מורכבות.
 • הצורך בראיות מומחים.

שורשי הגישור המשפחתי

מבחינה היסטורית, גישור משפחתי קיים בצורות שונות בתרבויות שונות ברחבי העולם מזה אלפי שנים. השיטה מתמקדת במתן מנגנון ליישוב סכסוכים למשפחות שנמצאות במחלוקת. גישור גירושין מהווה חלק מעץ השירותים של גישור משפחתי.

 

גישור משפחתי מודרני מחולק לשני תחומים עיקריים דהיינו גישור מסורתי (מגשר אחד) וגישור מרובה מגשרים (co-mediation) - גישור זוגי / גישור בשיתוף פעולה וכד'.

 

בתחום הראשון משני התחומים מגשר יחיד עובד עם המשפחה שבמחלוקת. בשני התחומים האחרונים, שניים או יותר מגשרים עובדים עם משפחה שנמצאת במחלוקת. גישורים מבוצעים על ידי שימוש במפגשים משותפים או ביחידים. 

 

במפגשים יחידניים המגשר/ים עובדים עם צד אחד בכל פעם. בפגישות משותפות המגשר/ים עובדים עם כל הצדדים לסכסוך שנמצאים באותו מפגש. ברוב הסכסוכים המשפחתיים יש שני צדדים אולם בסכסוכים משפחתיים בין אחים לא נדיר שכמה צדדים מעורבים.

תהליך הגישור המשפחתי
גישור משפחתי מבוסס על אותם עקרונות החלים בגישור בדרך כלל;

 • תהליך רצוני (התנדבותי)
 • שְׁקִיפוּת
 • כבוד הדדי

גישור משפחתי הוא לא תהליך לעומתי במאפייניו וקיימת בו זרימה דיונית מתמדת קדימה. התנהלות זו מעודדת את הצדדים להתמקד בעתיד ובאסטרטגיות לפתרון בעיות ולא בבעיות העבר. התהליך גם "מרוכז בילדים" לפיו הצדדים מוכוונים להתמקד במיוחד בצרכיהם של ילדים כאשר נושא הגישור קשור לטיפול בילדים.

גישור משפחתי ברחבי העולם
גישור משפחתי התפתח הן בתפקיד ציבורי והן בפרטי ברחבי העולם במספר מדינות. מיסוד הגישור קיים ארצות הברית ,  בריטניה , אוסטרליה ,  ניו זילנד , איטליה  ו קנדה .בדרך כלל המדינה או הממשלה מממנים או מסייעים כלכלית לשירותי גישור משפחתי.


גישור משפחתי

גישור משפחתי הוא שלב הכרחי בכל תהליך של התלבטות לגביי גירושין. תהליך הגישור המבוצע על ידי בעל מקצוע מנוסה שהוא עורך דין משפחה המכיר את הדינים, חיצוני ואובייקטיבי, יכול לסייע לבני הזוג לדבר לראשונה על הקשיים שלהם, על הסיבות לנתק ולסייע להם להבין מהו סוג ההליך המתאים להם יחדיו ולבחור בין האופציות השונות העומדות בפניהם.

 

לא תמיד תהליך של גישור ימנע בסופו של דבר את הגירושין, אך הוא יכול לסייע לצדדים להתכונן בצורה טובה יותר להשלכות הפרידה ולמנוע בעתיד סכסוכים משפטיים מיותרים. במידה וגם אתם שוקלים להתגרש, או שהחלטתם שזה רצונכם, אך טרם פעלתם בנושא, מומלץ שתשאלו את עצמכם מספר שאלות חשובות לתהליך הגישור.

גישור משפחתי- השאלות שחשוב לשאול

ראשית עלינו לשאול את עצמנו מה אנחנו מרגישים בדיוק לבן הזוג שניצב מולנו. האם אנחנו עדיין אוהבים אותו? במידה והרגשות שלנו לבן הזוג הם חיוביים, זה אומר שיש בסיס טוב להמשיך את הנישואים, אך נצטרך לעבוד מחדש על הקשר שלנו.

 

שאלה שנייה היא האם אתה באמת מרגיש וחי כאדם "נשוי". לא פעם זוגות מתחתנים, מביאים יחדיו ילדים, אך עדיין חיים במסגרת של "אני" ולא "אנחנו". במצב שכזה ניתן לנצל את המשבר כדי לבנות מחדש זוגיות נכונה של שיתוף ואחריות הדדית.

 

שאלה חשובה נוספת היא עד כמה אתה באמת מוכן ורוצה להתגרש, או שמא אתה רק מאיים בכך, בכדי להשיג משהו אחר. לא פעם אדם במערכת זוגית מאיים ברצון לגירושים, אך איננו מוכן להתגרש באמת, אלא עושה זאת בתור קריאה לעזרה ותשומת לב. במקרים מסויימים בן הזוג השני מפרש את בקשת הגירושים בצורה שונה ונעתר לבקשה, מה שעלול לייסר מאוד את הצד המבקש להתגרש וליצור סכסוכים ובעיות בעתיד.

חשיבות גישור משפחתי

שאלות אלו ועוד הן שאלות חשובות שיסייעו לנו לבדוק עד כמה אנחנו באמת רוצים ומוכנים לתהליך הזה שנקרא גירושין. לתהליך הגירושים ישנן השלכות הרות גורל על התא המשפחתי, הילדים, המצב הכלכלי שלנו ושל בני משפחתנו ואפילו על המעגלים הקרובים אלינו והחברה שבה אנחנו נמצאים. חשוב לקחת את ההחלטה בצורה שקולה שאינה פזיזה ואמוציונלית.

 

מרכז מגשרים מאיה רוטנברג

נסיוננו הרב בתחום הגירושין מקנה גישה ממוקדת לקוח לשקילת הנושאים הכספיים הרבים של גירושין. המגשרת רבת הניסיון עו"ד מאיה רוטנברג תביא אתכם בבטחה ובשיתוף פעולה לפתרון הנושאים הנפוצים והקשים ביותר של חלוקת רכוש, תמיכה בילדים ובני זוג, מיסים ונושאים כספיים אחרים בגירושין.

 

 

מגשרת משפחתית מוסמכת

פגישות של גישור משפחתי עם מגשרת מקצועית ומוסמכת כמו עו"ד מאיה רוטנברג או עורך דין משפחה מהמשרד יוכלו לסייע לכם להתעמת עם ה"אמת הזוגית" שלכם, לא משנה עד כמה כואבת וקשה היא תהיה ואז להחליט האם לתת הזדמנות מחודשת למערכת היחסים, או שאולי לצאת לדרך חדשה. ביחד או לחוד, הבחירה בידיים שלכם בלבד.

 

לקוחות ממליצים על גישור משפחתי לגירושין:

 

"לא חשבנו שנוכל לסיים את מעגל הוויכוחים וחשבנו שבית המשפט הוא האפשרות היחידה. עו"ד מאיה רוטנברג והצוות שלה עבדו אתנו ועכשיו אנחנו במקום הרבה יותר טוב".

 דנה מתל אביב

 

"משרד רוטנברג לגישור משפחתי הוא מרחב בטוח ניטראלי לדיונים, הגישור נוהל בחוסר משוא פנים מוחלט. במקום לדבר על מה נכון או לא נכון, דיברנו כדי להבין אחד את השני"

דני מנכ"ל חברת הייטק

 
"היתרון הגדול בתהליך הגישור משפחתי הוא שאנו נמצאים במרחב שלנו ושולטים בדיון ובתוצאות בניגוד לשופט שאינו מכיר את הצדדים והמשפחה. הדיון מאורגן ובונה והקול של כולם נשמע, מגשרת משפחה מאיה רוטנברג, מקצועית ללא פשרות, הביאה אותנו להסכם הוגן ונכון כולם עם מחשבה על העתיד וטובת הילדים"

רונן, מורה לחינוך מיוחד


גישור גירושין

למידע על גישור גירושין לחץ כאן

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 20 שנים בתחום, מאחוריה עשרות תיקים של גישור בתחום דיני המשפחה וצוות עורכי דין בעלי מומחיות בדיני המשפחה ותחומים נלווים בישראל ובעולם.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם.

 

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג


באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל D קומה 4 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

מיקוד:  6971915 

טלפון:  03-6161535

פקס:  03-6161913   

נייד:    0544-705733

office@rotenberglaw.co.il

 
*
*

שאלות ותשובות בנושא גישור משפחתי

 

מהו גישור משפחתי? 

זהו הליך אשר במסגרתו מגיעים הצדדים לסכסוך, למגשר מקצועי אשר מסייע להם לפתור את המחלוקות שנוצרו ביניהם ולהגיע לפתרון מוסכם. 

 

לאלו הליכים מתאים הליך הגישור המשפחתי? 

הליך זה מיועד עבור בני זוג העומדים בפני הליך גירושין, עבור בני משפחה שנקלעו לסכסוך ירושה, במקרה של סכסוך עסקי או מחלוקת על חלוקת הון משפחתי  בין בני משפחה ועוד. 

 

כיצד בוחרים מגשר מתאים? 

על מנת שהליך הגישור יצליח ויביא לסיומו של הסכסוך, יש לפנות למגשר מוסמך שהוא עורך דין במקצועו, המתמחה בדיני משפחה ובעל ניסיון עשיר בניהול הליכי גישור.  

 

מהי העלות של גישור משפחתי? 

מחיר הגישור תלוי בפרמטרים שונים כגון מורכבות הסכסוך וניסיונו המקצועי של המגשר. בכל מקרה, עלותו של הליך הגישור היא נמוכה לאין שיעור, לעומת העלות של ניהול הסכסוך בבית המשפט.  

 

הסכם גישור משפחתי


להלן מספר טיפים להצלחת הגישור המשפחתי:

 • התמקדו באינטרס של ילדכם בזמן שאתם מקבלים החלטות.
 • הקשיבו למגשר ולהורה השני.
 • מומלץ לישון מספיק שעות בלילה הקודם
  לגישור.
 • להפריד סכסוכים אישיים עם ההורה השני.
 • היו אדיבים, רגועים ומקצועיים.
 • הישארו בנושא והימנעו מלדבר על נושאים אחרים.
 • להיות מוכן להתפשר על הנוחות שלכם ולוח הזמנים.
 • הכינו מספר תכניות והעלו רעיונות לדיון.
 • רשמו חששות וסוגיות בהן תרצו לדון בגישור.
 • הביאו מסמכים כמו לוחות זמנים ולימודי בית הספר של ילדכם.

לימודי גישור משפחתי

במשרד עורכי דין רוטנברג מעודדים למידה והתמחות בתחומי הגישור השונים. ניתן להתמחות ספציפית בתחום הגישור המשפחתי ולשמש כמגשר/ת לתחומים הבאים:

 • גישור משפחתי לקראת הסכם ממון בין בני זוג.
 • פתרון סכסוכים בין הורים לילדים.
 • גישור משפחתי להסדרת משמורת ילדים וחלוקת זמני שהות ולינה.
 • גישור משפחתי ליישוב סכסוך בין יורשים.
 • גישור משפחתי להסכם שלום בית.
 • גישור בין בני זוג ידועים בציבור.
 • גישור סכסוכים בין אחים.
 • גישור ליישוב סכסוך בעסק משפחתי.
 •  גישור משפחתי לחלוקת רכוש בין בני זוג.
 • גישור מריבות בין קרובי משפחה.
 • גישור משפחתי לקביעת מזונות ילדים (בהתאם להלכה החדשה).
 • גישור לשינוי - הפחתה/ הגדלה של מזונות ילדים.
 • מזונות בן/בת זוג.
 • חינוך ילדים.
 • גישור משפחתי טיפולי

 

תרגול עצמי

לימודי גישור משפחתי מקנים כלים חשובים לכל אדם, לימוד עקרונות הגישור מקנים כלים להתפתחות עצמית ומקצועית. עובדים סוציאליים, עורכי דין, שופטים, בוררים, פסיכולוגים, מתאמים הוריים, מטפלי זוגיות, יועצים חינוכיים,  המסיימים קורסים אלו רוכשים ידע בפרקטיקה מקצועית עדכנית (כולל השפעות covid-19) והבנה מעמיקה בעקרונות הגישור, התפתחויות בשיטות גישור חדשות, גישור זוגי וגישור בשיתוף פעולה. אנו ממליצים להשתתף בתכנית הכשרה בנושא יסודות וכישורי גישור לפני השתתפות בתכנית המתמקדת בשימוש במיומנויות גישור בעבודה עם משפחות.

 

בעידן הקורונה, לימוד הגישור המשפחתי מקבל חשיבות אף גבוהה יותר למניעת אלימות במשפחה, התפתחות הגישור באונליין (גישור מקוון) מאפשרת לבני משפחה לקבל מענה מהיר ולמנוע הסלמה. בקשו פרטים נוספים על קורס מקוון בתחום גישור משפחתי, גישור גירושין.

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד