En

צור קשר

checked

כיצד משפיעים הגירושין של ההורים על הילדים?

גירושין הורים וילדים

 כאשר בני זוג נפרדים, הם נשארים הורים לילדים,  הקשר לא יינתק גם כאשר כל בן זוג ימשיך בחייו בנפרד.  אם נשים במוקד את טובת הילדים, הדבר הנכון לעשות הוא ליצור מנגנון שיתוף פעולה בין ההורים, כזה שייקח בחשבון את הצרכים לגידולם, גם מעבר לגיל הבגרות. מנקודת מבט של ילד, גם לאחר שההורים שלו מתגרשים, הם תמיד יהיו מקור השייכות שלו, המקום הבטוח והמוכר. התא המשפחתי נשאר, גם לאחר שעוברים לגור בבתים נפרדים .

 

גם אם בחרתם להתגרש, תפקידכם כהורים הוא לדאוג לילדים ולעשות את כל המאמצים כדי שהם לא ייפגעו בתהליך. מחובתכם להעניק לילדיכם את כל הביטחון והתמיכה לה הם זקוקים בתקופה זו, וכמובן גם בהמשך.

 

השפעות רגשיות ופסיכולוגיות נפוצות הן:

  • אשמה.
  • חרדה.
  • מתח.
  • דיכאון.
  • נדודי שינה.
  • התמכרות לסמים.
  • משבר זהות

 

פרידה או גירושין הם חוויה מאוד מלחיצה ורגשית עבור כל המעורבים בה, אך כאשר מדובר בילדים להורים מתגרשים, לעיתים קרובות הם מרגישים שכל עולמם עומד להתהפך. עבור ילדים, פרידה וגירושין יכולים להיות זמן עצוב, מלחיץ ומבלבל במיוחד. אך ישנן דרכים לעזור לילדיכם להתמודד עם מהפך ההתפרקות.

 

לחזות בפירוק הנישואין של ההורים ובפירוק המשפחה זו חוויה קשה ויכולה להיות טראומטית בכל גיל. ילדים להורים מתגרשים עשויים להרגיש סוג של הלם רגשי, חוסר בטחון או כעס. חלקם עשויים אפילו לפתח רגשות אשם, ועלולים להאשים את עצמם בבעיות בבית.

 

 

השפעת גירושין על ילדים

 

גירושין ופרידה הם אף פעם לא תהליך פשוט, לא משנה כמה זמן היו בני הזוג נשואים או חלקו חיים משותפים, תמיד בתקופת הקרע והפירוד יש מידה מסוימת של צער וקשיים.  אך הורים יכולים להפחית באופן דרמטי את הכאב של ילדיהם על ידי מעקב ומתן עדיפות עליונה למצבם הנפשי בתקופה רגישה זו.

 

אם תעצרו לרגע את המאבק ותעבירו את הפוקוס לילדים, תהיו סבלניים, תשרו ביטחון, ותקשיבו לילד, תוכלו למזער את המתח השורר בחייהם בזמן שהם לומדים את המצב החדש ומנסים להתמודד עם נסיבות לא מוכרות.

 

לשמור על שגרת חיים תקינה

על ידי שמירה על  המשך שגרת חיים  שילדיכם מכירים, אתם מאותתים להם שהם יכולים לסמוך עליכם כמי שממשיך לתת להם יציבות, וודאות וטיפול. על ידי שמירה על יחסים תקינים ומתפקדים עם בן/בת הזוג לשעבר תוכלו לעזור לילדיכם להימנע מהלחץ, הפחדים, והסבל  הכרוכים בצפייה בהורים במשבר הלא פשוט של גירושין או פרידה.

 

אם תשכילו לנהוג נכון - לנסות להבין ותמוך בהם בתקופה זו, ילדיכם יכולים לא רק לשרוד בהצלחה את התקופה המאתגרת וטעונה רגשית זו, אלא אפילו לצלוח אותה כשהם מרגישים שייכים, אהובים, בטוחים וחזקים - ואפילו לזכות  בקשר קרוב יותר לשני ההורים.

 


מה אני (ילד או ילדה) מצפה ממכם במהלך הגירושין

אמא, אבא


אני זקוק/ה לשניכם, אנא הישארו מעורבים בחיי.

אנא התקשרו אלי, שלחו לי דוא"ל, הודעות טקסט, תשאלו אותי שאלות.

כשאתם לא נשארים מעורבים בחיי אני מרגיש שאני לא חשוב ושאתם לא באמת אוהבים אותי.


אנא הפסיקו להילחם אחד בשני, תעצרו שניה ותשקיעו זמן כדי להסתדר אחד עם השני.

נסו להגיע להסכמות בעניינים שקשורים אלי.

כשאתה נלחמים על דברים שקשורים אלי, מתחילות מחשבות שעשיתי משהו לא בסדר ורגשות אשם מציפים אותי.


אני רוצה לאהוב את שניכם ולהנות מהזמן שאני מבלה עם כל אחד מכם.

אנא עודדו אותי בזמן שאני מבלה עם כל אחד מכם.

אם אתם מקנאים או מודאגים מהנוכחות שלי עם אחד ממכם, מתחילות מחשבות שאולי צריך לקחת צד ולאהוב הורה אחד יותר מהאחר.


אמא, אבא, אנא תקשרו ישירות אחד עם השני כדי שלא אצטרך לשלוח הודעות הלוך ושוב ביניכם.


כשאתם מדברים אחד על השני, אנא השתדלו לומר דברים חיוביים, תמנעו להביע ביקורת ודברים שליליים.

שאתם אומרים דברים מרושעים  אחד על השני, נוצרת תחושה שאתם מצפים ממני לנקוט בצד שלכם.


אנא זכרו שאני רוצה את שניכם בחיי. רוצה שאמא ואבא שלי שיגדלו אותי, ילמדו אותי מה חשוב ויעזורו לי כשיש לי בעיות.


 

איך מספרים לילדים על גירושין

בעוד שכבני זוג מבוגרים אתם אולי כבר עברתם את שלב ההחלטה להיפרד או להתגרש, הילדים שלכם עדיין לא קיבלו הזדמנות להבין את השינוי המתקרב. לרוב הילדים, הבשורה על גירושין תתקבל בהלם גדול גם אם הם כבר חשדו שזה עלול לקרות.


 

בנושא זה, אין חוקים ברורים, כל ילד הוא שונה וההורים צריכים לחשוב מהי הדרך הנכונה ביותר לספר לילד בהתאם להיכרות שלהם עם הדרך שבה הילד מגיב למשברים.

 

הדבר החשוב ביותר לזכור הוא הצורך שלהם ביטחון (להדגיש כי שניכם עדיין ההורים שלהם ותמיד תהיו), והם צריכים את ההזדמנות לבטא את עצמם ואת הרגשות שלהם בכל דרך שהם יודעים לבטא. 

 

התגובה עשויה להשתנות במידה רבה מכעס קיצוני לשתיקה. אם יש לכם יותר מילד אחד יהיה עליכם לשקול אם אתם מספרים להם באופן אינדיבידואלי, או כולם יחד, או שילוב של ילד אחד בנפרד ואחרים ביחד.

 

מספר הנחיות כיצד לספר לילדים על גירושין או פרידה:

 

ספרו לילדים ביחד
אם אתם מסוגלים לעשות את זה מבלי להיכנס לעימות נוסף, זה רעיון טוב לספר על ההחלטה לילדים בנוכחות שני ההורים יחד. אם אתם מרגישים שאתם יכולים לצפות מה ישאלו,  נסו לחשוב ביחד על סוג השאלות שילדיכם צפויים לשאול וכיצד תענו להם.

 

החליטו אילו שאלות ייתכן שלא תוכל לענות וכיצד תתמודד עם שאלות כגון: "היכן נגור?". האם תוכלו לספר להם גרסה לשאלה כגון: "מדוע מתגרשים?". חשוב שתעשו זאת תוך הימנעות מהאשמה של אחד הצדדים.

 

ספרו לילדים על הגירושין בסביבה הביתית שלהם
לקבל את בבשורה בבית ירגיש בטוח יותר לילדים. בסביבה זו ירגישו חופשיים לבטא רגשות, אם הם כועסים הם יכולים להראות את רגשותיהם ולקבל גישה לשניכם.

 

להיות כנים
לשים על השולחן את נושא הגירושין כעובדה קיימת, לא לטעת תקוות שווא, עדיף להיות כנה עם הילדים שלך. גם אם הם בוכים, לא לסגת, זה עלול לגרום כאב יותר מאוחר יותר כי אתם תצרו ציפיות שווא וזה רק יאריך את הכאב.

 

התמודדות עם מצבי פרידה וגירושין

 

ספרים בתחום ילדים וגירושין

 


 

 ילדים להורים גרושים

מחברות: דורית אלדר-אבידן, חוה ברנע

הוצ' משרד החינוך , השירות הפסיכולוגי–יעוצי, ירושלים, תשס"ב, 2002

 

החוברת ילדים להורים גרושים מספקת ידע תיאורטי על תופעת הגירושין, על השפעתה על הילדים ועל ההורות בגירושין. מה תפקידו של בית הספר בטיפול בילדים גרושים, מהו ההיבט החוקי, מהם השירותים הסוציאליים והטיפוליים העומדים לרשות המשפחות והילדים.

 


 

כיצד משפיעים הגירושין של ההורים על הילדים?

 

גירושין נתפסים כאירוע קשה בחיים ויש להם השלכות פסיכולוגיות ארוכות טווח על התפתחותם של ילדים במישור הרגשי, הקוגניטיבי, ההתנהגותי והתפקודי. רוב הילדים מקבלים באופן שלילי את החלטת הוריהם להתגרש, גם אם שהעימות היום-יומי של ההורים חשוף לעיניהם.

 

ילדים רואים את גירושי הוריהם כנטישה ודחייה. על פי פרשנותם, ההורה שעוזב את הבית או ההורה הבוחר בפירוק התא המשפחתי נתפס כהורה המוותר עליהם, ומעדיף לפגוע בטובתם ורווחתם למען טובתו האישית.

 

לעתים הילדים מפרשים את התנהגות ההורה כדחייה כלפיהם , שכן לפי תפיסתם הם כילדים מהווים סיבה לשימור נישואים שכשלו , ובכך גורמים להוריהם לוותר על רצונותיהם ולשמר קשר שאינו טוב להם. ילדים שנמצאים במצב דברים זה, לעיתים חווים כעס, תסכול וחוסר אונים לתיקון מערכת היחסים שכשלה, בנוסף לכך הם חשים רגשות של עצב וכאב.

 


גירושין הם ההרס על היציבות הפסיכולוגית של ילדים רבים. יתרה מזאת, ההשפעות הפסיכולוגיות של גירושין הן מתמשכות: ילדים ממשפחות שחוו גירושין יש בעיות רגשיות והתנהגותיות יותר מאחרים, רגשות שליליים, בהתבגרותם הבריאות מנטאלית פחותה מאשר מבוגרים ממשפחות שלמות.


 

מחקרים על השלכות הגירושין על ילדים

מחקרים בתחום השפעות הגירושין על ילדים מעלים מסקנות שונות להשלכות הגירושין. חלק מהמחקרים מוצאים כי אין לייחס קשר וודאי בין התפתחותם של הילדים  לגירושין, כשנה וחצי לאחר הפרידה ואף פחות , לפי הממצאים, הסתגלות הילדים לפרידה מראה השתפרות ניכרת, ולא נתן להבחין בשינויים ניכרים ברמה הפסיכולוגית או ההתנהגותית. 


מחקרים ישנים יותר הראו לבנים יש בעיות הסתגלות חברתית ואקדמית יותר מאשר בנות. ראיות חדשות מעידות על כך שעבור בנים ובנות הסבל קיים באופן שווה;

 

בנים ובנת פשוט שונים באופן שבו הם סובלים. בנים יותר מחצינים את התנהגותם מאשר בנות, הם מתנהגים בכעס, תסכול וכואב. הם עלולים להסתבך בצרות בבית הספר, להיות בקונפליקט מוגבר יותר עם חברים והורים.

 

בנות נוטות להפנים את המצוקה שלהם. הן עלולות להיות מדוכאות, לפתח כאבי ראש או כאבי בטן, ישנן גם השפעות של שינויים בדפוסי האכילה והשינה שלהם.

 

 


 

ילדים אלה, שתפקודם הוטב, נטו לציין שיפור במצב המערכת המשפחתית, ודיווחו על הזדמנויות חדשות ושחרור ממתחים. חוקרים אחרים טוענים כי כמחצית מהילדים מתמודדים עם השלכות הגירושין לאורך כל חייהם, מגיעים לבגרותם כאנשים מודאגים, בעלי הישגים נמוכים מיכולותיהם. חלקם גדלים עם הערכה עצמית נמוכה, תחושה כי לא זכו בהורות מספקת וקושי בהתמודדות עם המשימות ההתפתחותיות של הבגרות, הכוללות בחירת קריירה, מחויבות לבן/בת זוג והקמת משפחה.

 

כמו הוריהם כך גם הילדים מתנסים במעבר משלב לשלב בהתמודדות עם הגירושין. בשלב הראשוני, הקשה ביותר, מתמודדים הילדים עם שני אירועים משמעותיים: קבלת המידע על הגירושין, ועזיבתו של אחד ההורים את הבית.

 


התגובות הפסיכולוגיות של הילדים לגירושין של הוריהם משתנות במידה מסוימת בהתאם לשלושה גורמים:

 

 (1) איכות הקשר שלהם עם כל אחד מהוריהם לפני ההפרדה.

 (2) האינטנסיביות והמשך של הסכסוך ההורי. 

 (3) יכולת ההורים להתמקד בצרכים של ילדים בגירושין.


הילדים מושפעים מהמצוקה, מהלחץ ומהתגובות הרגשיות של הוריהם, ומהתחושה כי ההורים אינם פנויים להגן עליהם ולספק את מלוא צורכיהם. במשך הזמן מתייצב מצבם של הילדים, ומידת ההשפעה המתמשכת של הגירושין מותנית בגורמים אישיים, גורמים משפחתיים והסתגלות כלל המערכת המשפחתית.
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד