עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

ילדים וגירושין

גירושין וילדים

כאשר בני זוג מתגרשים לאחר שהקימו משפחה, מה שצריך לעמוד בראש מענייהם הוא טובת הילדים. לשם כך, עליהם לקבל החלטה מסודרת כיצד לבשר לילדים על הפרידה ולעשות כל שניתן כדי להתגרש בדרכי שלום. חשוב לדעת, כי ישנה קשת רחבה של בעלי מקצוע, אשר יכולה לסייע לבני הזוג להתנהל באופן נכון ובריא ביניהם ומול הילדים ולצאת לדרך חדשה באופן הטוב ביותר, עם מינימום מחלוקות וקשיים.

 

לשים את הילדים במרכז
הליך הגירושין הוא חוויה מטלטלת מאוד, מי שהיה עד לא מזמן האדם הקרוב ביותר אלינו, אותו אהבנו כל כך, הופך עתה למישהו זר, שאנו רוצים רחוק מאיתנו, מישהו שאנו חשים כלפיו כעס ואכזבה גדולה. אולם, כאשר יש ילדים בתמונה, מוכרחים בני הזוג לשים את טובתם במרכז. הדבר מתחיל בשאלה איך לספר להם על ההחלטה להתגרש, ממשיך בניהול מערכת יחסים הורית תקינה על אף הפרידה ובמאמצים לגבש הסכם גירושין, על מנת שלא להחריף את המתחים ביניהם.

 

 

איך מספרים לילדים?
ראשית, ככל שמדובר בילדים יחסית גדולים, צריך לצאת מנקודת הנחה כי הם חשים במתח בין ההורים ומצב זה גורם להם בדרך כלל לתחושות של חרדה וחוסר ביטחון. לכן עם מתן הבשורה, יש להפיג את הדאגה שלהם ולהבהיר כי בני הזוג מאוחדים באהבתם לילדים וכי זו לא תשתנה לעולם. שנית, חשוב כי בני הזוג יסכמו מראש מה הם רוצים לספר וכיצד ישיבו לשאלות הילדים כמו מדוע הם נפרדים. ללא צעד זה, הדרך להתפתחותו של ריב מול הילדים קצרה מאוד, אז תהפוך שיחת הגירושין לקשה ואף טראומתית עבורם ולכן חשוב להימנע מכך.

 

איך להתגרש נכון?
לאופן בו ינהלו בני הזוג את הליך הגירושין יש השפעה אדירה על טובת הילדים ועל ההתמודדות שלהם עם הפרידה. לכן, על ביני הזוג לעשות כל שאפשר על מנת בהסכמה. כלומר, לשבת למשא ומתן עם עורכי הדין ולהגיע להסכמות בענייני הגירושין. חשוב להבין כי בני זוג המנהלים מלחמת חורמה בבית משפט, לא יצליחו להתנהל בצורה תקינה כהורים משום שבאופן הזה הם מגבירים את המתחים והכעסים ביניהם. לכן, על בני הזוג לעשות כל שניתן כדי להתרחק מהערכאות המשפטיות ולגבש הסכם גירושין מקיף והוגן.

 

קביעת זמני שהות
במסגרת הסכם הגירושין, יקבעו בני הזוג את זמני השהות של כל אחד מהם עם הילדים. לעניין זה שני דגשים. ראשית, חשוב להתמקד במה נכון לילדים ולא להתייחס לסוגיה זו כקלף מיקוח מול הצד השני. כך, כאשר אב המעורב בחיי ילדיו ובעל מסוגלות הורית מתאימה, מבקש זמני שהות שווים, על מנת לשמר על הקשר הקרוב והחם עמם, אין הצדקה כי בת הזוג תתנגד לכך. על אותו משקל, אין זה יהיה נכון לאב לבקש משמורת משותפת היכן שאורח חייו ומידת קרבתו לילדים אינה מתאימה לכך, רק כדי שיוכל לשלם מזונות נמוכים יותר. שנית, על מנת לספק לילדים שגרה יציבה, חשוב מאוד כי הצדדים יקיימו את זמני השהות כפי שקבעו בהסכם וימנעו מהפרתם עד כמה שניתן.

 

 

פנייה לבעלי מקצוע
כל אחד מבני הזוג בהליך הגירושין זקוק לייצוג משפטי מקצועי ומומלץ בהקשר זה לפנות לעורך דין מגשר, אשר מחד יפעל ביעילות לקידום פשרה בין הצדדים ומאידך, כזו שתהיה הוגנת כלפי הלקוח ותעמוד על הדברים העקרוניים לו. מלבד עורך הדין, המטפל בפן המשפטי של הליך הגירושין, יכולים בני הזוג לפנות לבעלי מקצוע נוספים, אשר יסייעו להם להתנהל נכון מול הילדים, להקל עליהם בהתמודדות עם הפרידה ולספק להם סביבה יציבה ותומכת. בני הזוג יכולים למשל לפנות אל מתאם הורי, שיסייע להם להתגבר על מחלוקות שונות הנוגעות לילדים למשל מתי עושים שיעורים, מהי שעת השינה, כמה מתוקים מותר לאכול וכיו"ב וילמדם איך לתקשר טוב יותר זה עם זו.

 

הליכי גירושין לעולם אינם קלים, בפרט כאשר יש ילדים בתמונה. על מנת להקל עליהם להתמודד עם הפרידה, כדאי לפנות לבעלי מקצוע אשר יתנו ייעוץ והכוונה לבני הזוג.

גירושין הורים וילדים: כאשר בני זוג נפרדים, הם נשארים הורים לילדים,  הקשר לא יינתק גם כאשר כל בן זוג ימשיך בחייו בנפרד.  אם נשים במוקד את טובת הילדים, הדבר הנכון לעשות הוא ליצור מנגנון שיתוף פעולה בין ההורים, כזה שייקח בחשבון את הצרכים לגידולם, גם מעבר לגיל הבגרות. מנקודת מבט של ילד, גם לאחר שההורים שלו מתגרשים, הם תמיד יהיו מקור השייכות שלו, המקום הבטוח והמוכר. התא המשפחתי נשאר, גם לאחר שעוברים לגור בבתים נפרדים .

 

גם אם בחרתם להתגרש, תפקידכם כהורים הוא לדאוג לילדים ולעשות את כל המאמצים כדי שהם לא ייפגעו בתהליך. מחובתכם להעניק לילדיכם את כל הביטחון והתמיכה לה הם זקוקים בתקופה זו, וכמובן גם בהמשך.

 

השפעות רגשיות ופסיכולוגיות נפוצות הן:

  • אשמה.
  • חרדה.
  • מתח.
  • דיכאון.
  • נדודי שינה.
  • התמכרות לסמים.
  • משבר זהות

 

פרידה או גירושין הם חוויה מאוד מלחיצה ורגשית עבור כל המעורבים בה, אך כאשר מדובר בילדים להורים מתגרשים, לעיתים קרובות הם מרגישים שכל עולמם עומד להתהפך. עבור ילדים, פרידה וגירושין יכולים להיות זמן עצוב, מלחיץ ומבלבל במיוחד. אך ישנן דרכים לעזור לילדיכם להתמודד עם מהפך ההתפרקות.

 

לחזות בפירוק הנישואין של ההורים ובפירוק המשפחה זו חוויה קשה ויכולה להיות טראומטית בכל גיל. ילדים להורים מתגרשים עשויים להרגיש סוג של הלם רגשי, חוסר בטחון או כעס. חלקם עשויים אפילו לפתח רגשות אשם, ועלולים להאשים את עצמם בבעיות בבית.

 

 

השפעת גירושין על ילדים

 

גירושין ופרידה הם אף פעם לא תהליך פשוט, לא משנה כמה זמן היו בני הזוג נשואים או חלקו חיים משותפים, תמיד בתקופת הקרע והפירוד יש מידה מסוימת של צער וקשיים.  אך הורים יכולים להפחית באופן דרמטי את הכאב של ילדיהם על ידי מעקב ומתן עדיפות עליונה למצבם הנפשי בתקופה רגישה זו.

 

אם תעצרו לרגע את המאבק ותעבירו את הפוקוס לילדים, תהיו סבלניים, תשרו ביטחון, ותקשיבו לילד, תוכלו למזער את המתח השורר בחייהם בזמן שהם לומדים את המצב החדש ומנסים להתמודד עם נסיבות לא מוכרות.

 

לשמור על שגרת חיים תקינה

על ידי שמירה על  המשך שגרת חיים  שילדיכם מכירים, אתם מאותתים להם שהם יכולים לסמוך עליכם כמי שממשיך לתת להם יציבות, וודאות וטיפול. על ידי שמירה על יחסים תקינים ומתפקדים עם בן/בת הזוג לשעבר תוכלו לעזור לילדיכם להימנע מהלחץ, הפחדים, והסבל  הכרוכים בצפייה בהורים במשבר הלא פשוט של גירושין או פרידה.

 

אם תשכילו לנהוג נכון - לנסות להבין ותמוך בהם בתקופה זו, ילדיכם יכולים לא רק לשרוד בהצלחה את התקופה המאתגרת וטעונה רגשית זו, אלא אפילו לצלוח אותה כשהם מרגישים שייכים, אהובים, בטוחים וחזקים - ואפילו לזכות  בקשר קרוב יותר לשני ההורים.

 


מה אני (ילד או ילדה) מצפה ממכם במהלך הגירושין

אמא, אבא


אני זקוק/ה לשניכם, אנא הישארו מעורבים בחיי.

אנא התקשרו אלי, שלחו לי דוא"ל, הודעות טקסט, תשאלו אותי שאלות.

כשאתם לא נשארים מעורבים בחיי אני מרגיש שאני לא חשוב ושאתם לא באמת אוהבים אותי.


אנא הפסיקו להילחם אחד בשני, תעצרו שניה ותשקיעו זמן כדי להסתדר אחד עם השני.

נסו להגיע להסכמות בעניינים שקשורים אלי.

כשאתה נלחמים על דברים שקשורים אלי, מתחילות מחשבות שעשיתי משהו לא בסדר ורגשות אשם מציפים אותי.


אני רוצה לאהוב את שניכם ולהנות מהזמן שאני מבלה עם כל אחד מכם.

אנא עודדו אותי בזמן שאני מבלה עם כל אחד מכם.

אם אתם מקנאים או מודאגים מהנוכחות שלי עם אחד ממכם, מתחילות מחשבות שאולי צריך לקחת צד ולאהוב הורה אחד יותר מהאחר.


אמא, אבא, אנא תקשרו ישירות אחד עם השני כדי שלא אצטרך לשלוח הודעות הלוך ושוב ביניכם.


כשאתם מדברים אחד על השני, אנא השתדלו לומר דברים חיוביים, תמנעו להביע ביקורת ודברים שליליים.

שאתם אומרים דברים מרושעים  אחד על השני, נוצרת תחושה שאתם מצפים ממני לנקוט בצד שלכם.


אנא זכרו שאני רוצה את שניכם בחיי. רוצה שאמא ואבא שלי שיגדלו אותי, ילמדו אותי מה חשוב ויעזורו לי כשיש לי בעיות.


 

איך מספרים לילדים על גירושין

בעוד שכבני זוג מבוגרים אתם אולי כבר עברתם את שלב ההחלטה להיפרד או להתגרש, הילדים שלכם עדיין לא קיבלו הזדמנות להבין את השינוי המתקרב. לרוב הילדים, הבשורה על גירושין תתקבל בהלם גדול גם אם הם כבר חשדו שזה עלול לקרות.


 

בנושא זה, אין חוקים ברורים, כל ילד הוא שונה וההורים צריכים לחשוב מהי הדרך הנכונה ביותר לספר לילד בהתאם להיכרות שלהם עם הדרך שבה הילד מגיב למשברים.

 

הדבר החשוב ביותר לזכור הוא הצורך שלהם ביטחון (להדגיש כי שניכם עדיין ההורים שלהם ותמיד תהיו), והם צריכים את ההזדמנות לבטא את עצמם ואת הרגשות שלהם בכל דרך שהם יודעים לבטא. 

 

התגובה עשויה להשתנות במידה רבה מכעס קיצוני לשתיקה. אם יש לכם יותר מילד אחד יהיה עליכם לשקול אם אתם מספרים להם באופן אינדיבידואלי, או כולם יחד, או שילוב של ילד אחד בנפרד ואחרים ביחד.

 

מספר הנחיות כיצד לספר לילדים על גירושין או פרידה:

 

ספרו לילדים ביחד
אם אתם מסוגלים לעשות את זה מבלי להיכנס לעימות נוסף, זה רעיון טוב לספר על ההחלטה לילדים בנוכחות שני ההורים יחד. אם אתם מרגישים שאתם יכולים לצפות מה ישאלו,  נסו לחשוב ביחד על סוג השאלות שילדיכם צפויים לשאול וכיצד תענו להם.

 

החליטו אילו שאלות ייתכן שלא תוכל לענות וכיצד תתמודד עם שאלות כגון: "היכן נגור?". האם תוכלו לספר להם גרסה לשאלה כגון: "מדוע מתגרשים?". חשוב שתעשו זאת תוך הימנעות מהאשמה של אחד הצדדים.

 

ספרו לילדים על הגירושין בסביבה הביתית שלהם
לקבל את בבשורה בבית ירגיש בטוח יותר לילדים. בסביבה זו ירגישו חופשיים לבטא רגשות, אם הם כועסים הם יכולים להראות את רגשותיהם ולקבל גישה לשניכם.

 

להיות כנים
לשים על השולחן את נושא הגירושין כעובדה קיימת, לא לטעת תקוות שווא, עדיף להיות כנה עם הילדים שלך. גם אם הם בוכים, לא לסגת, זה עלול לגרום כאב יותר מאוחר יותר כי אתם תצרו ציפיות שווא וזה רק יאריך את הכאב.

 

התמודדות עם מצבי פרידה וגירושין

 

ספרים בתחום ילדים וגירושין

 


 

 ילדים להורים גרושים

מחברות: דורית אלדר-אבידן, חוה ברנע

הוצ' משרד החינוך , השירות הפסיכולוגי–יעוצי, ירושלים, תשס"ב, 2002

 

החוברת ילדים להורים גרושים מספקת ידע תיאורטי על תופעת הגירושין, על השפעתה על הילדים ועל ההורות בגירושין. מה תפקידו של בית הספר בטיפול בילדים גרושים, מהו ההיבט החוקי, מהם השירותים הסוציאליים והטיפוליים העומדים לרשות המשפחות והילדים.

 


 

כיצד משפיעים הגירושין של ההורים על הילדים?

 

גירושין נתפסים כאירוע קשה בחיים ויש להם השלכות פסיכולוגיות ארוכות טווח על התפתחותם של ילדים במישור הרגשי, הקוגניטיבי, ההתנהגותי והתפקודי. רוב הילדים מקבלים באופן שלילי את החלטת הוריהם להתגרש, גם אם שהעימות היום-יומי של ההורים חשוף לעיניהם.

 

ילדים רואים את גירושי הוריהם כנטישה ודחייה. על פי פרשנותם, ההורה שעוזב את הבית או ההורה הבוחר בפירוק התא המשפחתי נתפס כהורה המוותר עליהם, ומעדיף לפגוע בטובתם ורווחתם למען טובתו האישית.

 

לעתים הילדים מפרשים את התנהגות ההורה כדחייה כלפיהם , שכן לפי תפיסתם הם כילדים מהווים סיבה לשימור נישואים שכשלו , ובכך גורמים להוריהם לוותר על רצונותיהם ולשמר קשר שאינו טוב להם. ילדים שנמצאים במצב דברים זה, לעיתים חווים כעס, תסכול וחוסר אונים לתיקון מערכת היחסים שכשלה, בנוסף לכך הם חשים רגשות של עצב וכאב.

 


גירושין הם ההרס על היציבות הפסיכולוגית של ילדים רבים. יתרה מזאת, ההשפעות הפסיכולוגיות של גירושין הן מתמשכות: ילדים ממשפחות שחוו גירושין יש בעיות רגשיות והתנהגותיות יותר מאחרים, רגשות שליליים, בהתבגרותם הבריאות מנטאלית פחותה מאשר מבוגרים ממשפחות שלמות.


 

מחקרים על השלכות הגירושין על ילדים

מחקרים בתחום השפעות הגירושין על ילדים מעלים מסקנות שונות להשלכות הגירושין. חלק מהמחקרים מוצאים כי אין לייחס קשר וודאי בין התפתחותם של הילדים  לגירושין, כשנה וחצי לאחר הפרידה ואף פחות , לפי הממצאים, הסתגלות הילדים לפרידה מראה השתפרות ניכרת, ולא נתן להבחין בשינויים ניכרים ברמה הפסיכולוגית או ההתנהגותית. 


מחקרים ישנים יותר הראו לבנים יש בעיות הסתגלות חברתית ואקדמית יותר מאשר בנות. ראיות חדשות מעידות על כך שעבור בנים ובנות הסבל קיים באופן שווה;

 

בנים ובנת פשוט שונים באופן שבו הם סובלים. בנים יותר מחצינים את התנהגותם מאשר בנות, הם מתנהגים בכעס, תסכול וכואב. הם עלולים להסתבך בצרות בבית הספר, להיות בקונפליקט מוגבר יותר עם חברים והורים.

 

בנות נוטות להפנים את המצוקה שלהם. הן עלולות להיות מדוכאות, לפתח כאבי ראש או כאבי בטן, ישנן גם השפעות של שינויים בדפוסי האכילה והשינה שלהם.

 

 


 

ילדים אלה, שתפקודם הוטב, נטו לציין שיפור במצב המערכת המשפחתית, ודיווחו על הזדמנויות חדשות ושחרור ממתחים. חוקרים אחרים טוענים כי כמחצית מהילדים מתמודדים עם השלכות הגירושין לאורך כל חייהם, מגיעים לבגרותם כאנשים מודאגים, בעלי הישגים נמוכים מיכולותיהם. חלקם גדלים עם הערכה עצמית נמוכה, תחושה כי לא זכו בהורות מספקת וקושי בהתמודדות עם המשימות ההתפתחותיות של הבגרות, הכוללות בחירת קריירה, מחויבות לבן/בת זוג והקמת משפחה.

 

כמו הוריהם כך גם הילדים מתנסים במעבר משלב לשלב בהתמודדות עם הגירושין. בשלב הראשוני, הקשה ביותר, מתמודדים הילדים עם שני אירועים משמעותיים: קבלת המידע על הגירושין, ועזיבתו של אחד ההורים את הבית.

 


התגובות הפסיכולוגיות של הילדים לגירושין של הוריהם משתנות במידה מסוימת בהתאם לשלושה גורמים:

 

 (1) איכות הקשר שלהם עם כל אחד מהוריהם לפני ההפרדה.

 (2) האינטנסיביות והמשך של הסכסוך ההורי. 

 (3) יכולת ההורים להתמקד בצרכים של ילדים בגירושין.


הילדים מושפעים מהמצוקה, מהלחץ ומהתגובות הרגשיות של הוריהם, ומהתחושה כי ההורים אינם פנויים להגן עליהם ולספק את מלוא צורכיהם. במשך הזמן מתייצב מצבם של הילדים, ומידת ההשפעה המתמשכת של הגירושין מותנית בגורמים אישיים, גורמים משפחתיים והסתגלות כלל המערכת המשפחתית.

החלטה שעניינה חיוב בתיאום הורי

דרג את הכתבהדירוג כתבה החלטה שעניינה חיוב בתיאום הורי: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

ספרים בנושא ילדים וגירושין

דרג את הכתבהדירוג כתבה ספרים בנושא ילדים וגירושין: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

5 כללים לזוגיות פרק ב לאחר גירושין עם ילדים

דרג את הכתבהדירוג כתבה 5 כללים לזוגיות פרק ב לאחר גירושין עם ילדים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

תמיד הורים - מידע להורים בהליכי פרידה וגירושין

דרג את הכתבהדירוג כתבה תמיד הורים - מידע להורים בהליכי פרידה וגירושין: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

השפעות קצרות וארוכות טווח של גירושין על ילדים | פרופ' רחל לוי־שיף

דרג את הכתבהדירוג כתבה השפעות קצרות וארוכות טווח של גירושין על ילדים | פרופ' רחל לוי־שיף: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

השפעת מצבי פרידה וגירושין על מצבם הבריאותי ורווחתם של הילדים - Parents break-up Influence on children’s health and well-being

דרג את הכתבהדירוג כתבה השפעת מצבי פרידה וגירושין על מצבם הבריאותי ורווחתם של הילדים - Parents break-up Influence on children’s health and well-being: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

Parental divorce or separation and children’s mental health

דרג את הכתבהדירוג כתבה Parental divorce or separation and children’s mental health: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

Reconciling Mixed Findings on Children’s Adjustment Following High-Conflict Divorce

דרג את הכתבהדירוג כתבה Reconciling Mixed Findings on Children’s Adjustment Following High-Conflict Divorce: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

דו"ח מחקר: התערבות עבור ילדים ונוער שהוריהם התגרשו או נמצאים בתהליכי פירוד וגירושין | יהודה מור

דרג את הכתבהדירוג כתבה דו"ח מחקר: התערבות עבור ילדים ונוער שהוריהם התגרשו או נמצאים בתהליכי פירוד וגירושין | יהודה מור: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
עבור לתוכן העמוד
עורך דין גירושין