עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

..

איזון משאבים

 

הסדר איזון משאבים

 

הסדר איזון משאבים קובע את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג בעת גירושין, על פיו, יתחלק הרכוש בין הצדדים באופן שווה. במאמר זה נסביר מהו הסדר איזון משאבים וכיצד הוא נעשה הלכה למעשה. מה בינו לבין חזקת השיתוף והאם בני הזוג יכולים לבחור הסדר אחר של חלוקת הרכוש?

 

מהו הסדר איזון משאבים?
חלק מרכזי מהליך הגירושין הוא חלוקת הרכוש בין בני הזוג, כאשר הכלל הוא כי הרכוש יחולק ביניהם שווה בשווה. הסדר זה חל על זוגות שנישאו לאחר 1.1.1974 וזוגות שנישאו לפני מועד זה, תחול עליהם חזקת השיתוף, עליה נרחיב בהמשך. על פי כלל איזון המשאבים, כל הנכסים אשר נצברו מתחילת הנישואין ועד למועד סיומה של מערכת היחסים (מועד הקרע) יתחלקו בין הצדדים באופן שווה. כלומר, מכאן אנו למדים כי נכסים שנרכשו לפני הנישואין אינם נכללים, בהסדר זה. כמו כן, נקבע בחוק כי מתנות וירושות שניתנו למי מבני הזוג באופן אישי, לא יכללו גם הם וישובו לבעלותם האישית של הצד שקיבל אותם. עם זאת, אם אחד מהצדדים יוכל להוכיח כוונת שיתוף בנכס מסוים, תחול עליו חזקת השיתוף והוא ייכלל גם הוא בחלוקת הרכוש בין בני הזוג. 

 

הערכת שווי לנכסים
הלכה למעשה, איזון משאבים  מתחלק לשני חלקים: האחד, ביצוע הערכת שווי של הנכסים ולצורך כך יש להסתייע בדרך כלל באקטואר ו/או רואה חשבון. ככל ולבני הזוג יש חובות, אלו ינוכו משווי הנכסים. השלב השני הוא בדיקה האם השווי של הנכסים של צד אחד עולה על זה של הצד השני. אם התשובה לכך  היא בחיוב, יש לבצע תשלום איזון. כלומר, בן או בת הזוג ששווי הנכסים שלהם גבוה יותר ישלם את ההפרש לצד השני, אם בנכס עצמו ואם בכסף. כך מתקיים למעשה איזון המשאבים: חלוקה שווה בין בני הזוג של הנכסים, בעין או בשווי. כאמור מעלה, בחלוקת הרכוש יכללו רק נכסים שהצטברו לאחר תחילת הקשר ועד למועד הקרע. זאת למעט מצב שבו הוכחה כוונת שיתוף בנכס ואז תחול עליו חזקת השיתוף. מהי? נסביר להלן.

 

חזקת השיתוף
על זוגות שנישאו לפני 1.1.1974 וכן על ידועים בציבור, יחול הסדר הנקרא חזקת השיתוף. בשונה מהסדר איזון המשאבים, הקובע כי רק נכסים משותפים יכללו בחלוקת הרכוש בעת פרידה, חזקת השיתוף קובעת כי כל הנכסים שבבעלות בני הזוג הם נכסים משותפים והיא אינה מכירה במונח נכס אישי. חזקת השיתוף חלה אפוא בשני מצבים שונים: הראשון, על ידועים בציבור ועל זוגות שנישאו לפני 1.1.1974 על כלל נכסיהם והשני, על זוגות שנישאו לאחר תאריך זה, אולם אך ורק על נכס ספציפי שבו הוכחה כוונת שיתוף. מדוע? משום שכאמור, הסדר איזון משאבים מפריד בין רכוש משותף לבין רכוש אישי והאחרון ייכלל בחלוקת הרכוש, רק אם הוכחה בו כוונת שיתוף.

 

אפשר לבחור אחרת
הסדר איזון משאבים וכן חזקת השיתוף הם הכללים, אך הם מהווים למעשה את ברירת המחדל. כלומר, בני הזוג רשאים לקבוע הסדר אחר של חלוקת רכוש וכך למנוע את תחולתם. כך למשל, באמצעות עריכת הסכם ממון, בו קובעים בני הזוג, מבעוד מועד, כיצד יחולק ביניהם הרכוש במקרה של פרידה. כמו כן, גם כאשר התקבלה החלטה על גירושין, יכולים בני הזוג לחתום על הסכם חלוקת רכוש ובו לקבוע על פי העדפותיהם האישיות את אופן חלוקת הרכוש. דרך שלישית שבה ניתן למנוע את תחולתם של ההסדרים שבחוק, היא באמצעות הגשת תביעה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, אשר רשאים לסטות מהכלל של איזון משאבים או חזקת השיתוף, בהתאם לנסיבות המקרה.

 

 

 

 

 

 

 


 

..

ע"א 10406/06 - דן עצמון נ' בנק הפועלים בע"מ הערכת שווי חברה לצרכי איזון משאבים

רע"א 779/06 קיטאל החזקות ופיתוח בינלאומי נ' ממן - עיגון שיטת היוון תזרים המזומנים לעניין הערכת שווי חברות

לקריאה: פסק דין בארבע תובענות רכושיות סביב איזון משאבים

בית משפט לענייני משפחה בבאר שבע

ע"א 3489/99 מנהל מס שבח מקרקעין -נ' אן מרי עברי

דרג את הכתבהדירוג כתבה ע"א 3489/99 מנהל מס שבח מקרקעין -נ'  אן מרי עברי: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

עתירות הדדיות לאיזון משאבים | תמש 47919-11-14

דרג את הכתבהדירוג כתבה עתירות הדדיות לאיזון משאבים | תמש 47919-11-14: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

דירת מגורים שנרכשה לפני הנישואין היא לא נכס בר-איזון | פש"ר 1809-06 משה סטולר ואח' נ' שריה עופר ואח'

דרג את הכתבהדירוג כתבה דירת מגורים שנרכשה לפני הנישואין היא לא נכס בר-איזון | פש"ר 1809-06 משה סטולר ואח' נ' שריה עופר ואח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

היחס בין הלכת השיתוף והסדר איזון המשאבים | ע"א 2200-06-13 אסולין נ' פרנקל

דרג את הכתבהדירוג כתבה היחס בין הלכת השיתוף והסדר איזון המשאבים | ע"א  2200-06-13 אסולין נ' פרנקל: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד
עורך דין גירושין