חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
איזון משאביםדלג על איזון משאבים
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

איזון משאבים

 

הסדר איזון משאבים

 

הסדר איזון משאבים קובע את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג בעת גירושין, על פיו, יתחלק הרכוש בין הצדדים באופן שווה. במאמר זה נסביר מהו הסדר איזון משאבים וכיצד הוא נעשה הלכה למעשה. מה בינו לבין חזקת השיתוף והאם בני הזוג יכולים לבחור הסדר אחר של חלוקת הרכוש?

 

מהו הסדר איזון משאבים?
חלק מרכזי מהליך הגירושין הוא חלוקת הרכוש בין בני הזוג, כאשר הכלל הוא כי הרכוש יחולק ביניהם שווה בשווה. הסדר זה חל על זוגות שנישאו לאחר 1.1.1974 וזוגות שנישאו לפני מועד זה, תחול עליהם חזקת השיתוף, עליה נרחיב בהמשך. על פי כלל איזון המשאבים, כל הנכסים אשר נצברו מתחילת הנישואין ועד למועד סיומה של מערכת היחסים (מועד הקרע) יתחלקו בין הצדדים באופן שווה. כלומר, מכאן אנו למדים כי נכסים שנרכשו לפני הנישואין אינם נכללים, בהסדר זה. כמו כן, נקבע בחוק כי מתנות וירושות שניתנו למי מבני הזוג באופן אישי, לא יכללו גם הם וישובו לבעלותם האישית של הצד שקיבל אותם. עם זאת, אם אחד מהצדדים יוכל להוכיח כוונת שיתוף בנכס מסוים, תחול עליו חזקת השיתוף והוא ייכלל גם הוא בחלוקת הרכוש בין בני הזוג. 

 

הערכת שווי לנכסים
הלכה למעשה, איזון משאבים  מתחלק לשני חלקים: האחד, ביצוע הערכת שווי של הנכסים ולצורך כך יש להסתייע בדרך כלל באקטואר ו/או רואה חשבון. ככל ולבני הזוג יש חובות, אלו ינוכו משווי הנכסים. השלב השני הוא בדיקה האם השווי של הנכסים של צד אחד עולה על זה של הצד השני. אם התשובה לכך  היא בחיוב, יש לבצע תשלום איזון. כלומר, בן או בת הזוג ששווי הנכסים שלהם גבוה יותר ישלם את ההפרש לצד השני, אם בנכס עצמו ואם בכסף. כך מתקיים למעשה איזון המשאבים: חלוקה שווה בין בני הזוג של הנכסים, בעין או בשווי. כאמור מעלה, בחלוקת הרכוש יכללו רק נכסים שהצטברו לאחר תחילת הקשר ועד למועד הקרע. זאת למעט מצב שבו הוכחה כוונת שיתוף בנכס ואז תחול עליו חזקת השיתוף. מהי? נסביר להלן.

 

חזקת השיתוף
על זוגות שנישאו לפני 1.1.1974 וכן על ידועים בציבור, יחול הסדר הנקרא חזקת השיתוף. בשונה מהסדר איזון המשאבים, הקובע כי רק נכסים משותפים יכללו בחלוקת הרכוש בעת פרידה, חזקת השיתוף קובעת כי כל הנכסים שבבעלות בני הזוג הם נכסים משותפים והיא אינה מכירה במונח נכס אישי. חזקת השיתוף חלה אפוא בשני מצבים שונים: הראשון, על ידועים בציבור ועל זוגות שנישאו לפני 1.1.1974 על כלל נכסיהם והשני, על זוגות שנישאו לאחר תאריך זה, אולם אך ורק על נכס ספציפי שבו הוכחה כוונת שיתוף. מדוע? משום שכאמור, הסדר איזון משאבים מפריד בין רכוש משותף לבין רכוש אישי והאחרון ייכלל בחלוקת הרכוש, רק אם הוכחה בו כוונת שיתוף.

 

אפשר לבחור אחרת
הסדר איזון משאבים וכן חזקת השיתוף הם הכללים, אך הם מהווים למעשה את ברירת המחדל. כלומר, בני הזוג רשאים לקבוע הסדר אחר של חלוקת רכוש וכך למנוע את תחולתם. כך למשל, באמצעות עריכת הסכם ממון, בו קובעים בני הזוג, מבעוד מועד, כיצד יחולק ביניהם הרכוש במקרה של פרידה. כמו כן, גם כאשר התקבלה החלטה על גירושין, יכולים בני הזוג לחתום על הסכם חלוקת רכוש ובו לקבוע על פי העדפותיהם האישיות את אופן חלוקת הרכוש. דרך שלישית שבה ניתן למנוע את תחולתם של ההסדרים שבחוק, היא באמצעות הגשת תביעה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, אשר רשאים לסטות מהכלל של איזון משאבים או חזקת השיתוף, בהתאם לנסיבות המקרה.

 

 

 

 

 

 

 


 

..

ע"א 10406/06 - דן עצמון נ' בנק הפועלים בע"מ הערכת שווי חברה לצרכי איזון משאבים

רע"א 779/06 קיטאל החזקות ופיתוח בינלאומי נ' ממן - עיגון שיטת היוון תזרים המזומנים לעניין הערכת שווי חברות

לקריאה: פסק דין בארבע תובענות רכושיות סביב איזון משאבים

בית משפט לענייני משפחה בבאר שבע

הזכות לאיזון משאבים

מעצם טבעה, הזכות לאיזון משאבים קיימת כזכות הדדית המוקנית לכל אחד מבני הזוג ביחס לבן זוגו. 

 

זכות זו טומנת בחובה גם חובה הדדית, המוטלת על כל אחד מבני הזוג - לממש את זכותו של בן זוגו לאיזון המשאבים.

 

כחלק ממימוש הזכות, מתבקש הליך איתורם וחשיפתם של כלל נכסי בני הזוג, אשר הנו הליך המהווה גורם עיקרי, חיוני והכרחי להגשמת ולביצוע כוונתו ותכליתו של חוק יחסי ממון בין בני זוג.

 

הליך איזון משאבים הוא נגזרת של חוק יחסי ממון בין בני זוג, הקובע הסדר שוויוני של חלוקת רכוש בין בני הזוג אשר חובת הגילוי ההדדית מובנית בו, והן על יחסי האמון והקרבה של מערכת היחסים הייחודית בין בני זוג.

 

חובת הנאמנות בין בני הזוג

במהלך חייהם המשותפים, בני הזוג הם שליחים האחד של השני ומתוקף כך, חבים הם בחובות נאמנות האחד כלפי השני. מערכות יחסים הן שונות ממקרה אחד למשנהו, כל אחד מבני הזוג מופקד על היבטים מסוימים בניהול הבית והמשפחה, לכל אחד ידע ונסיון בעניינים שבאחריותו, אך פועלים כשותפים לתא משפחתי אחד.

 

על בני הזוג מוטלות חובות מוגברות בכל הנוגע לבני זוגם,  וזה כולל גם את חובת הגילוי בחייהם המשותפים ובמסגרת הליך איזון המשאבים, נוכח ההסדר השוויוני הקבוע בחוק.

 

תביעה למתן חשבונות

מצב דומה מתקיים בכל הנוגע לתביעה מתן חשבונות אשר ניתן לראות את הליך איתור וזיהוי נכסי האיזון כמקרה ספציפי שלה. 

 

התנאים לפסיקת צו למתן חשבונות דורשים את קיומם של שני תנאים:

 

1. על המבקש/ת צו למתן חשבונות להראות קיומה של מערכת יחסים מיוחדת עם הנתבע המצדיקה מתן חשבונות. 

 

2. הצד המבקש נדרש להוכיח כי מתקיימת לו הזכות לתבוע את הכספים שלגביהם הוא מבקש לקבל חשבונות. בפסיקה הוכרה הזכות לקבל גילוי חשבונות כאשר בין הצדדים שררו יחסים של שליחות, הרשאה שותפות או נאמנות, אך רשימה זו אינה סגורה.

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד