En

צור קשר

checked

הסכם ממון

הסכם ממון הוא חוזה בין בני זוג, המבקשים לעגן בצורה מסודרת, את הפן הכספי ביחסיהם. החוזה קובע את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה ומביא לוודאות משפטית, אשר תורמת לחיי זוגיות מאושרים, ללא חששות מאינטרסים כלכליים.

הסכם ממון – ניהול משא ומתן
משנתקבלה החלטה לחתום על הסכם ממון, בני הזוג מנהלים סוג של משא ומתן ביניהם על תנאי ההסכם. בשלב זה נדרשת רגישות רבה מצד הצדדים אחד כלפי השנייה, ומומלץ להיעזר בעו"ד משפחה בעל הכשרה בגישור וניסיון בניהול מו"מ מורכבים, על מנת שלא ליצור תסכולים וריבים אשר יפגעו בזוגיות.

 

יש לזכור לאורך כל הדרך כי המטרה של הסכם ממון, היא לחזק את הקשר ולבסס אותו ככזה התלוי רק באהבה של בני הזוג זה לזו ולא באינטרס כלכלי. כאשר בני הזוג זוכרים זאת, הם מנהלים דיאלוג סובלני יותר שבסופו, נחתם הסכם ממון לשביעות רצון שני הצדדים.

 

כיצד להציג הסכם ממון לבן/בת הזוג ?

 

היה ויש קושי להגיע להסכמות, אין צורך להיבהל, זהו תרחיש נפוץ מאוד. במצב זה, אפשר ורצוי להיעזר במגשר, אשר יכול להציע לבני הזוג פתרונות שונים שהם לא חשבו עליהם וכך לקדם את החתימה על הסכם ממון בצורה יעילה. האם ניתן לערוך הסכם ממון באופן עצמאי או שמא כדאי לפנות אל עורך דין דיני משפחה?

 

להורדה: הסכם ממון דוגמא

 

חשיבותו של הייעוץ המשפטי
עריכת הסכם ממון היא מלאכה מורכבת, הן מבחינה משפטית והן מבחינה רגשית. ההסכם חייב להיות מקצועי, מקיף וברור, עליו להיות מותאם באופן ספציפי לבני הזוג ועליו לצפות פני עתיד ולתת מענה משפטי מלא לסיטואציות שונות. זאת על מנת להימנע ממאבקים משפטיים במקרה של פרידה.

 

כמו כן, היות שהצדדים להסכם הממון הם בני זוג ולא אנשים זרים בעלי אינטרס עסקי בלבד, נדרשת התנהלות זהירה ורגישה, לאורך התהליך, על מנת שלא לפגוע בזוגיות.

לאור זאת, עריכת הסכם ממון באופן עצמאי, איננה מומלצת וחשוב לפנות אל עורך דין דיני משפחה לעריכת ההסכם. עורך הדין ינסח הסכם ממון ברור ומקיף, המתייחס לכל נושא ונושא, לכל הפרטים הרלוונטיים ויבטיח את עתידם של שני הצדדים. המטרה היא ליצור וודאות משפטית, אשר תסיר כל חשש מלב הצדדים, בדבר אינטרס כלכלי ותבהיר את כללי המשחק, היה ובני הזוג ייפרדו.

פנו עכשיו לייעוץ הסכם ממון - עו"ד מאיה רוטנברג

*
*

 

מה כולל הסכם ממון?
אחד המיתוסים בהקשר של הסכם ממון, הוא כי הסכם זה מתייחס לחלוקת הרכוש בלבד. אולם, הסכם ממון יכול להסדיר נושאים רבים אחרים הקשורים לניהול החיים המשותפים כגון:משמורת ילדים, חינוך הילדים, מזונות וכיו"ב
.

 

למעשה, כל עניין הנוגע לחיי הזוגיות, אשר עלול ליצור בשלב כזה או אחר, מחלוקת בין הצדדים, יכול להיכנס לתוך ההסכם. נקודה נוספת וחשובה בהקשר של הסכם ממון, הוא אישור ההסכם. כאשר בני הזוג עורכים הסכם ממון לפני החתונה, ניתן לאשר את ההסכם אצל נוטריון או בפני בית המשפט לענייני משפחה. אולם, כאשר ההסכם נחתם לאחר הנישואין, האישור להסכם יינתן על ידי בית המשפט בלבד.

 

מה חשוב לדעת על הסכם ממון

הסכם ממון הוא חוזה בין בני זוג, המבקשים לעגן בצורה מסודרת, את הפן הכספי ביחסיהם ונושאים רבים אחרים הקשורים לניהול החיים המשותפים כגון: משמורת ילדים, חינוך הילדים, מזונות וכיו"ב. למעשה, כל עניין הנוגע לחיי הזוגיות, אשר עלול ליצור בשלב כזה או אחר, מחלוקת בין הצדדים, יכול להיכנס לתוך ההסכם. בנוסף, החוזה קובע את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה ומביא לוודאות משפטית, אשר תורמת לחיי זוגיות בריאים, ללא חששות מאינטרסים כלכליים.

חשוב לדעת:

 

⇐ בהסכם ממון לפני נישואין לא ניתן לכלול עניינים הקשורים למזונות ילדים או משמורת הילדים, בית המשפט לענייני משפחה לא יאשר הסכם ממון עם הסדרים לגבי ילדים אשר טרם נולדו.

 

⇐ בהסכם ממון לא ניתן לקבוע סנקציות כספיות לנושא קבלת גט או אי קבלתו שכן סעיף זה בהסכם הממון יבוטל שכן הינו נוגד את ההלכה היהודית ונחשב ל "גט מעושה".

 

סוגי הסכמי ממון

ניתן לחלק את הסכמי הממון בין בני זוג (financial-agreements) לשלושה סוגים עיקריים:

 

הסכמי ממון בין בני זוג שנחתמים לפני נישואין או זוגיות מוכרת בחוק (prenuptial-agreements).

 

הסכמים אלו צופים פני עתיד ומסדירים בעיקר את נושאי הרכוש והזכויות במקרה של פרידה בין בני הזוג, הסכמים אלו נעשים תוך ציפיה לתחילת חיים משותפים וצבירת רכוש משותף.

 

הסכמים אלו מחויבים באישור בית משפט לענייני משפחה, רושם נישואין או נוטריון.

 

הסכמי ממון לאחר נישואין (post-nuptial-agreements): הסכמים אלו נעשים בין בני זוג נשואים או לאחר הכרה בזוגיות חוקית.

 

גם הסכמים אלו נחתמים תוך צפיה לעתיד של חיים משותפים כאשר פרידה או גירושין אינם על הפרק.

 

הסכמי גירושין או פירוד (divorce settlement agreement, separation-agreements) הסכמים אלו אשר נחתמים בסוף נישואים או זוגיות כאשר הפרידה בין בעל ואישה או בני הזוג היא מציאות קיימת ואין הנחה של המשך חיים משותפים בין הצדדים.

 

ההשלכות הפרקטיות החוקיות, והאמוציונליות של כל אחד מההסכמים הנ"ל היא שונה כמו גם התפתחות הפסיקה בבתי המשפט לגבי כל אחד מן ההסכמים הם שונים כאשר שני ההסכמים הראשונים הם הסכמים הצופים פני עתיד וצבירת זכויות תוך חוסר וודאות לגבי המציאות שתהיה קיימת בפרידתם ואילו הסכם הגירושין מסדיר מציאות ידועה מראש, ולכן אכיפתו תהיה פחות נתונה לפרשנות.


הסכם ממון בין ידועים בציבור- הסכם חיים משותפים

 

הסכם ממון בין בני זוג שאינם נשואים- בשנים האחרונות זוגות רבים מקיימים בניהם מערכת זוגית משפחתית ללא נישואין, ומעדיפים להישאר בסטאטוס משפחתי של ⇐ ידועים בציבור. לפי הנתונים הסטטיסטיים העדכניים לשנת 2011, כארבעה אחוזים מהזוגות במדינת ישראל מנהלים מערכת זוגית של ידועים בציבור ללא נישואין ממוסדים.

 

לסטאטוס זה של קיום חיים משותפים ללא נישואין, ניתנו שמות לא רשמיים כ"משפחה מודרנית" ואחרים, כאשר בהתבססות מערכת היחסים, זוגות אלו מעוניינים להסדיר את הזכויות והחובות במערכת היחסים, חלוקת הרכוש במקרה פרידה, כמו גם לקבל זכויות והכרה מן הממסד או להגן על רכוש או דירה אותה צברו טרם מערכת היחסים הזוגית, יכולים לחתום עלהסכם ממון בין ידועים בציבור(המכונה גם הסכם חיים משותפים).

 

בני זוג מאותו מין המוגדרים חד-מיניים, או בני זוג המעדיפים לא להינשא כדי לשמור על זכויות סוציאליות מסיבות שונות (כגון: אלמן או אלמנה), יכולים לפנות לעו"ד הסכם ממון שינהל מו"מ קצר בין הצדדים וינסח עבורם הסכם בין ידועים בציבור.

 

⇐ להורדה: הסכם ממון ידועים בציבור דוגמא

 

מהי תעודת זוגיות?

 

סיבות נוספות לחתימה על הסכם ממון בין ידועים בציבור, נפוצה בין בני זוג שאינם מעוניינים להינשא בשנית לאחר גירושין מנישואים בפרק ב' וצברו רכוש או חובות ותשלומי מזונות בנישואין הקודמים ומעוניינים בהפרדת רכוש. גם זוגות שאינם מעוניינים להינשא באמצעות הממסד הדתי מסיבה מצפונית נכנסים להגדרה החוקית של ידועים בציבור ונדרשים לחתום על הסכם.
 

לחצ/י כאן למידע מפורט בנושא:

 

הסכם ממון מחיר

כמה עולה הסכם ממון? עלותו של הסכם ממון היא משתנה ונקבעת בהתאם למורכבות ההסכם, צרכיהם של הצדדים, היקף הרכוש וכיו"ב. כמו כן, לעיתים זקוקים בני הזוג לעריכת הסכם ממון באנגלית או בשפה אחרת ועלותו של זה תהיה יקרה יותר בין היתר בשל הצורך לבצע תרגום נוטריוני.

 

כמו כן, ניסיונו המקצועי של עורך הדין ורמת השירות המשפטי שהוא מעניק ללקוחותיו הם פרמטרים המשפיעים גם כן על עלותו של הסכם ממון. לעניין זה נציין, כי בשל משמעותו וחשיבותו של הסכם ממון, חשוב לפנות לעורך דין מומחה, אשר יבנה לבני הזוג את ההסכם הטוב ביותר והמתאים ביותר עבורם. טווח המחירים של הסכם ממון מתומחר בהתאם לנסיבות העניין. הסכם ממון בסיסי - סטנדרטי יעלה בין 4,000 ש"ח ל 10,000 ש"ח.

 

כמה עולה הסכם ממון? מחיר הסכם ממון, עלות, אישור ההסכם, אגרות, שכר טרחה של עורך דין הסכם ממון ונוטריון:

 

מהי העלות של הסכם ממון? ⇐מחיר הסכם ממון

 

הסכם ממון השוואת מחירים
הסכמי ממון שונים במורכבותם ומחירם משתנה בהתאמה, הערך של הסכם ממון שמנוסח על ידי עורך דין מקצועי מתבטא ביום שהוא מונע ממך או בן /בת זוגך, להזדקק לייעוץ מקצועי לגבי הזכויות שלך ולהסתכן בתחילת סכסוך מיותר, רק בגלל שלא העלתם על הכתב את ההבנות בניכם, את חלוקת הרכוש, והזכויות והחובות שלכם.

 

להשוות מחירים בין עורכי דין בתחום וזה נכון ואף מומלץ להתרשם מכמה עורכי דין שעוסקים בדיני משפחה. עורכי דין ותיקים יותר ובעלי ניסיון יגבו מחיר גבוהה יותר אך ייתנו ערך שהוא מהותי – תקפותו של הסכם הממון ויכולת עמידתו כחוזה תקף במבחן בית המשפט כשדברים לא יסתדרו כפי שחשבת.

 

הערך האמיתי של ההסכם נמדד מתישהו בעתיד, ממש כמו פוליסת ביטוח שערכה נמדד רק כאשר משהו משתבש, הסכם הממון הוא לא נעים בהרבה מובנים של הצגתו לצד השני והמחשבות שהוא מעלה לגבי הקשר אך הוא הכרחי כי הוא צופה פני עתיד ובונה לך עתיד פיננסי בטוח יותר.

 

הסכם טוב ימנע ממך הוצאות משפטיות על ניהול סכסוכים משפטיים. לסיכום, מומלץ לבצע השוואת מחירים אך יש לזכור כי על ניסיון ומקצועיות אסור לוותר גם אם המחיר הנמוך יותר קורץ.

 

הסכם ממון באנגלית

בישראל חיים לא מעט זוגות דוברי אנגלית, למשל, עולים חדשים, או זוגות אשר אחד מבני הזוג לא נולד בארץ. כאשר אלו מבקשים לערוך הסכם ממון, מטבע הדברים הם מעוניינים בעריכת הסכם ממון באנגלית. הטעם לכך הוא ברור, שהרי הסכם ממון הוא בעל חשיבות כלכלית רבה ויש לו השלכות משמעותיות מאוד על עתידם של בני הזוג.

 

משכך, בני הזוג ירצו כי המסמך יהיה כתוב בשפת האם שלהם, כך שיוכלו להיות מעורבים בניסוחו ולהבין באופן מלא את מהותו והשלכותיו. לעניין זה חשוב לציין, כי לשם אישור הסכם ממון באנגלית בבית המשפט לענייני משפחה, יש צורך בתרגום נוטריוני של ההסכם לעברית.

 

הסכם ממון על דירה

החשיבות של הסכם ממון על בית היא רבה, בימינו, כאשר זוגות רבים נישאים בגיל מאוחר יחסית, או כאשר מדובר על זוגיות פרק ב', לא אחת קורה כי לאחד מהצדדים יש דירה בבעלותו אותה רכש טרם הנישואין. במצב זה, חשוב מאוד לערוך הסכם ממון אשר יקבע כי במקרה של פרידה, הנכס יישאר בבעלות בן הזוג שרכש אותה.

 

מדוע? שהרי ככלל, רק רכוש אשר נקנה לאחר הנישואין, נחשב לרכוש משותף והוא זה אשר נכלל במסגרת חלוקת הרכוש בין בני הזוג. אולם, לכלל זה יש חריג הנקרא הלכת השיתוף ובמסגרתו, גם רכוש אישי יכול להפוך לרכוש משותף, אם הוכחה בו כוונת שיתוף.

 

במקרה של דירה, אם בני הזוג חיו בה לאורך חייהם המשותפים, או השכירו אותה ורווחי השכירות שימשו למחייתם, יכולה הדירה להיחשב לנכס משותף. משכך, הסכם ממון על דירה הוא חשוב כל כך, על מנת שהצד שרכש את הנכס טרם הנישואין יוכל להגן על זכותו הקניינית בה.

 

מהו הסכם ממון מדורג?
בבואו של עורך הדין לנסח הסכם ממון הוגן לשני הצדדים, הוא יתאימו להעדפה האישית של בני הזוג ובקנה אחד עם נסיבות העניין. כך למשל, ישנם זוגות המבקשים לערוך הסכם ממון מדורג. משמעותו היא כי ההסכם יחולק למספר נקודות זמן, אשר בחלוף כל אחת מהן, יהיה שינוי באופן חלוקת הרכוש.

 

דוגמא להסכם מדורג: לבן הזוג יש דירה בבעלותו אותה רכש לפני הנישואין והצדדים מסכימים כי רק לאחר 5 שנות נישואין ואילך, תהיה בת הזוג זכאית לאחוז בעלות מסוים בדירה, כאשר זה עולה בהדרגה לאורך השנים. הסכם ממון מדורג יכול להתייחס גם לנקודות זמן של הולדת ילדים, החזרת הלוואת הורים ועוד, הכל כאמור בהתאם לרצונם האישי של בני הזוג ונסיבות חייהם.

 

חוק הסכם ממון
לכל זוג בישראל עומדת הזכות לערוך הסכם ממון וזאת על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973. החוק קובע כי הסכם ממון יהיה בכתב וכי הוא טעון את אישורו של אחד מאלו: בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הדתי שלו סמכות השיפוט בענייני נישואין וגירושין של בני הזוג. במקרה של בני זוג יהודים, מדובר על בית הדין הרבני כמובן.

 

נציין כי אישורה של ערכאה משפטית נדרש כאשר בני הזוג ערכו את ההסכם לאחר הנישואין. אולם, הסכם ממון שנכרת לפני הנישואין, ניתן לאשר אצל נוטריון ואין חובה לפנות לערכאה משפטית. לאחר שחתמו בני זוג על הסכם ממון, משמעות הדבר היא כי בעת פרידה, הרכוש ביניהם יחולק על פי הקבוע בהסכם ולא על פי הסדר איזון משאבים.

 

יש בבעלותי דירת מגורים מלפני הנישואים. האם הדירה שייכת גם לאשתי?

לקוחות שואלים מה יקרה לדירה שנרכשה כאשר היו עוד רווקים לאחר החתונה. האם הדירה מלפני הנישואין תהיה אוטומטית גם הדירה של האישה אחרי שיתחתנו? או שתישאר דירה רק שלהם.

 

לפי חוק יחסי ממון דירה שרשומה בבעלותך מלפני הנישואים לא תהיה אוטומטית של אשתך (או בעלך) לעתיד, על פי החוק, השיתוף מתייחס למה שבני הזוג צוברים ביחד מרגע הנישואים ואילך.

 

אם הבעלות הבלעדית על הדירה חשובה לך וברצונך לשמור על הפרדה רכושית מבן/בת הזוג, מומלץ לא לסמוך על חוק יחסי ממון, ולנסח הסכם ממון על דירה, מכיוון שבתי המשפט בשנים האחרונות פסקו לא פעם כי גם דירה או רכוש שנצבר לפני הנישואין, יכול להיחשב בשלב מסוים כרכוש משותף.

 

כדי להימנע ממצב שבו בן או בת הזוג רוכש זכויות בדירה או רכוש של טרום הנישואין מומלץ לעשותה הסכם ממון (הסכם ממון לפני נישואין) אשר יש לאשרו לאשר בפני בית המשפט למשפחה.עורך דין הסכמי ממון מנוסה ידע לנסח את הסעיפים הרלוונטיים באופן חד משמעי, וכאן נדרשת מומחיות וידע נרחב פסיקה האחרונה בתחום הסכמי הממון, למען הסר ספק שההסכם יעמוד במבחן בית המשפט בבוא הימים.

 

לפי הגדרה: חוק יחסי ממון מגדיר את הסכם ממון כהסדר מוסכם - הסכם בין בני זוג המסדיר יחסי ממון שביניהם, לפי חוק יחסי ממון, תוקפו של הסכם הממון מותנה באישור בית משפט לענייני משפחה בית הדין הדתי שלו סמכות השיפוט בענייני נישואין וגירושין של בני הזוג (בית דין רבני כשמדובר בהסכם בין יהודים)

 

בגלל השלכותיו הכלכליות של ההסכם: כל שינוי של הסכם ממון, יהיה תקף רק אם נעשה בכתב, שינוי של הסכם הממון מחייב אישור אישור של הגורם המוסמך.

 

הקשר בין גירושין להסכם ממון

בשנים האחרונות, עולה וגוברת המודעות לחשיבותם של הסכמי ממון וגירושין. מטרתו של הסכם ממון, היא להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני זוג במקרה של גירושין, כאשר זוגות רבים בוחרים כיום לחתום על הסכם ממון לפני נישואין. הסכם גירושין, הוא הסכם המסדיר את כל ענייני הגירושין, לרבות נושא חלוקת הרכוש.

בשנים האחרונות, עולה וגוברת המודעות לחשיבותם של הסכמי ממון וגירושין. מטרתו של הסכם ממון, היא להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני זוג במקרה של גירושין, כאשר זוגות רבים בוחרים כיום לחתום על הסכם ממון לפני נישואין. הסכם גירושין, הוא הסכם המסדיר את כל ענייני הגירושין, לרבות נושא חלוקת הרכוש.

 

הסכמי ממון וגירושין
ההחלטה להתגרש אינה החלטה קלה, אולם משנתקבלה, על בני הזוג לעשות כל שניתן כדי לנהל את ההליך בצורה הטובה ביותר. דרך המלך היא חתימה על הסכם גירושין, במסגרתו מגיעים בני הזוג להסכמות הדדיות בנושאי הגירושין ומביאים לסיומו של ההליך תוך זמן קצר, ללא מאבקי כוח מיותרים.

 

הסכם גירושין יכלול את כל נושאי הגירושין, לרבות הסכם ממון, המתייחס לפן הכספי. היה ובני הזוג חתמו בעבר על הסכם ממון, יהווה ההסכם חלק מהסכם הגירושין ובני הזוג יידרשו לגבש הסכמות ביתר הנושאים, כמו משמורת ילדים ומזונות.

מה חשוב לדעת על הסכם ממון


עריכת הסכמי ממון וגירושין, מצריכה פנייה אל עורך דין דיני משפחה, בעל ניסיון מקצועי וידע משפטי רחב. עורך הדין ינסח את ההסכמים באופן מקצועי ומקיף, על מנת למנוע מחלוקות עתידיות בין הצדדים. כאשר מדובר על הסכם ממון, עורך דין דיני משפחה יקפיד לכלול בהסכם את כל הנכסים של בני הזוג, בצורה מפורטת ומדויקת, כאשר ההסכם אמור לראות גם פני עתיד.

 

פירוש הדבר הוא כי הסכם ממון חייב להתייחס לא רק לרכוש הקיים ערב החתימה על ההסכם, אלא גם לרכוש אשר עתיד להיצבר, כגון נכסי נדל"ן, נכסים שניתנו בירושה או במתנה, קופות גמל ופנסיה וכיו"ב.

 

הסכם גירושין – דגשים
ההחלטה לחתום על הסכם גירושין, היא ללא ספק ההחלטה הטובה ביותר כאשר מדובר על הליך הגירושין. הסיבה לכך היא, כי כאשר ההסכם נחתם מתוך הסכמה הדדית, בכוחו למנוע מחלוקות ומאבקי כוח בין הצדדים בעתיד. עריכת הסכם גירושין, כמו עריכת הסכם ממון, תיעשה על ידי עורך דין דיני משפחה, אשר ייתן דעתו לעניינים הבאים:


1. הסכם מקיף: הסכם גירושין טוב צריך להתייחס לכל ענייני גירושין העומדים על הפרק. כלומר, אין הוא מתייחס רק לנושא חלוקת הרכוש, אלא גם לנושא משמורת ילדים ומזונות.


2. ניסוח ברור: עורך דין דיני משפחה מקפיד לנסח הסכם גירושין באופן ברור, אשר אינו משתמע לשתי פנים ואינו פותח פתח למחלוקות פרשניות.


3. אישור ההסכם : הסכמי ממון וגירושין, טעונים אישור של בית המשפט, על מנת שיהיה להם תוקף של פסק דין. עורך דין דיני משפחה ידאג להגשת ההסכמים לאישור וילווה את הלקוח עד אשר ההסכמים יקבלו תוקף של פסק דין מחייב.

 

עורך דין הסכם ממון

 

בחירת עורך דין דיני משפחה
מטרתם של הסכמי ממון וגירושין, היא להסדיר את הנושאים השונים במסגרת מערכת היחסים הזוגית ולמנוע מצב של מאבק משפטי בין הצדדים. על כן, לשם עריכת ההסכמים הללו, יש לפנות אל עורך דין דיני משפחה, הבקיא היטב בסוגיות המשפטיות השונות ויש לו ניסיון רב בעריכת הסכמים מסוג זה. מלבד הידע המשפטי הנרחב והניסיון המקצועי, עורך דין דיני משפחה, צריך להיות סובלני ואמפתי כלפי הלקוח. עליו לנהוג ברגישות ולכבד את הקשיים אשר חווה הלקוח בתקופת הגירושין.

 

הסכם ממון וחובות
מה קורה אם בן זוג נקלע לחובות ויש האם הסכם הממון מגן מפני תביעה? אחד היתרונות הבולטים של הסכם ממון הוא כוחו להגן על כל אחד מבני הזוג, מפני חובות ונושים של האחר. במה דברים אמורים? כולנו יכולים להיקלע לקשיים כלכליים, למשל עקב חוב לבנק, או חובות שנוצרו בשל עסק. אולם ללא הסכם ממון, יכולים אותם נושים לנסות לקבל את כספם גם מבן הזוג. אם ברצוננו להגן על עצמנו מפני חובות של הצד השני, או להגן על בן הזוג מפני חובות שאנו יצרנו, עריכת הסכם ממון היא האמצעי לעשות זאת.

 

הסכם ממון על כסף
מזומנים וכספים שנצברו בחשבונות בנק, עובר ושב- נדגיש כי העיתוי של עריכת הסכם ממון בכל הקשור בכספים שבן זוג חייב, הוא קריטי מאוד. מדוע? משום שאם זה נערך סמוך ליצירת החובות, הדבר יוצר פתח לנושים לטעון כי ההסכם נחתם למראית עין, רק לשם התחמקות מפרעון החובות. לכן, יש לחתום עליו מבעוד מועד ועליו לכלול בו הסדר קנייני בכל המישורים ולא להתייחס רק באופן בלעדי לחובות.

 

פשיטת רגל והסכם ממון

האם הסכם ממון מגן מפני נושים בפש"ר?

13/11/2017 פש"ר 12329-04-10 צ.ק. -נגד- מ.ק.  מחוזי ת"א  כב' השופט איתן אורנשטיין

הסכם הממון נחתם 8 שנים לפני מועד פשיטת הרגל, החייב העביר זכויות בגג בשווי 3.5 מליון ש"ח לגרושתו. סעיף 96 לפקודת פשיטת הרגל קובעת שמתן נכסים על ידי מי שהפך לפושט רגל בתוך 10 שנים נחשב ל"הענקה אסורה", אלא אם הוכח שבאותה תקופה לחייב היה כסף לשלם, כלומר בעל כושר פירעון.

 

במקרה זה נטען כי הסכם הממון נחתם למראית עין כאשר החייב היה כבר שקוע בחובות ונועד להתחמקות מנושים פוטנציאליים. כמו כן, השופט ציין כי בהסכם הממון צוין כי חוק יחסי ממון חל עליו, כך שגג הדירה שניתן לבעל הירושה נותר שלו מתוקף הסכם הממון. השופט ציין בנוסף כי ההסכם נוסח בצורה מגמתית וב"כוונת מכוון" לחמוק מנושים עתידיים ולכן מדובר הענקה אסורה אשר דינה להתבטל.

 

הסכם ממון בין חברים
אנשים רבים מניחים כי הסכם ממון נועד לאנשים נשואים בלבד, אז עולה הצורך בהגנה קניינית בעת גירושין. משכך סבורים הם כי כל עוד בני הזוג אינם נישאים, הרי שאין צורך בהסדרת הפן הכלכלי של הקשר כי בעת פרידה, ילך כל צד לדרכו עם הרכוש שהגיע עמו לקשר.

 

אולם זוהי הנחה שגויה, משום שבני זוג המקיימים מערכת יחסים אינטימית שיש בה סממנים של שיתוף, עונים להגדרה של ידועים בציבור. קל וחומר אם בני הזוג גרים יחד וחולקים את הוצאות הבית, בילויים, חופשות וכדומה. מעמדם של ידועים בציבור דומה מאוד לזה של זוגות נשואים ומשמעות הדבר היא כי בעת פרידה, יכול מי מהם לדרוש זכויות ברכוש של האחר.

 

על כן, הסכם ממון בין חברים הוא לא פחות חשוב מהסכם ממון בין בני זוג נשואים. הדבר מקבל משנה תוקף כאשר למי מהצדדים יש רכוש בעל ערך כלכלי רב כמו דירה למשל. אז, אם בני הזוג חיו בדירה שבבעלות אחד מהם, או שהדירה הושכרה לצד ג' ותשלום שכר הדירה שימש למחיית בני הזוג, ניתן לראות בנכס בחלוף הזמן, כרכוש משותף שלצד השני יהיו זכויות מסוימות בו בעת פרידה. זאת אלא אם ערכו הצדדים הסכם ממון המגן על בעלותו הקניינית של בן הזוג בדירה.

 

האם ניתן לערוך הסכם ממון באופן עצמאי ללא עו"ד או שמא כדאי לפנות אל עורך דין דיני משפחה?

 

עורך דין להסכם ממון

מטרתם של הסכמי ממון, היא להסדיר את הנושאים השונים במסגרת מערכת היחסים הזוגית ולמנוע מצב של מאבק משפטי בין הצדדים. על כן, לשם עריכת ההסכמים הללו, יש לפנות אל עורך דין דיני משפחה לעריכת הסכם הממון, עו"ד הבקיא היטב בסוגיות המשפטיות השונות ויש לו ניסיון רב בעריכת הסכמים מסוג זה. מלבד הידע המשפטי הנרחב והניסיון המקצועי, עו"ד הסכם ממון, צריך להיות סובלני ואמפתי כלפי הלקוח. עליו לנהוג ברגישות ולכבד את הקשיים אשר חווה הלקוח בתקופת הגירושין.

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה במשרד עורכי דין רוטנברג, הינה בעלת ניסיון של מעל 20 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה נסיון עתיר של בניית הסכמי ממון טרום נישואין, לאחר נישואין, הסכמי גירושין, הסכמי הורות וכד' וייצוג הסכמים אלו בבתי המשפט האזרחיים ובתי הדין הרבניים.

 

מידע נוסף:

 

שמות שונים

המושג הסכם ממון (בעברית נקרא גם: הסכם קדם-נישואים או הסכם טרום-נישואין) הסכם ממון באנגלית נקרא בווריאציות שונות הנפוץ מבניהן :Prenuptial-Agreement. כמו כן נעשה שימוש במושגים:  Antenuptial-Agreement או Premarital-Pgreement. בארצות שונות המושג marrige-contract-financial-contract גם כן בשימוש.

 

לעיתים נפוצות נעשה שימוש בקיצורים Prenup או Prenupt להסכם שהוא מקדים לביצוע של הסכם כלכלי בין בני זוג שהם ידועים בציבור שרצונם בברית זוגיות או זוגות שבכוונתם להתחתן.

 

בהסכמי ממון תניות לגבי נושאים שונים על פי בחירת בני הזוג אך בדרך כלל רוב הסכמי הממון מכילים סעיפים המסדירים את חלוקת הרכוש, משמורת הילדים, מזונות, בית משותף, מניעת סרבנות גט. הסעיפים המופיעים בהסכם מסדירים את זכויותיהם וחובותיהם של בני הזוג במקרה של פרידה או גירושין, לאחרונה בני זוג רבים אף בוחרים לכלול בהסכם הממון זכויות וחובות המתייחסות למהלך חיי הנישואין ולעיתים הסכם הממון נחתם לאחר הנישואין בעקבות מקרים כגון: בגידה של בן זוג, ירושה של בן זוג ועוד.

 

הסכמי טרום-נישואים מסדירים את הליך סיום הנישואין במקרים של גירושין בד"כ אך גם תקפים במקרים נוספים כגון פטירת בן/בת זוג.

 

סעיפים עיקריים בהסכמי ממון - הנושאים שמוסדרים בהסכם:

 

סעיפים שחובה לכלול

 

הסדרת חלוקת הרכוש: על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, זוגות נשואים בישראל זכאים לחצי מן הרכוש המשותף ובנוסף לרכוש שצבר לפני הנישואין, מכיוון שבמהלך חיי הנישואין נמהלים הנכסים שנצברו קודם-לנישואין ברכוש המשותף, תפקיד הסכם הממון להסדיר את שייכות הנכסים באופן מפורט למי מבני הזוג.

 

דירה לפני נישואין - בית משותף: כאשר דירת מגורים שהייתה שייכת לאחד מבני הזוג טרם הנישואין משמשת למגורי הזוג ולקיום משק בית חלה "חזקת שיתוף ספציפית בדירת מגורים" אשר מקנה בנסיבות מסוימות לבן/ בת הזוג שלא היה בעל הנכס זכויות למחצית מן הדירה המשותפת.

 

התניה בהסכם הממון כי הדירה תשאר בחזקתו של בעל הדירה לפני הנישואין תמנע את החלת "חזקת שיתוף ספציפית בדירת מגורים", על ידי ניסוח נכון בהסכם.

 

מניעת סרבנות גט: מכיוון שמחוץ לישראל לא ניתן לאכוף גט, נוהגים לחייב את הבעל במרות בית הדין למתן גט במקרה גירושין.

 

הסדרי משמורת- כפוף להתייחסות ואישור בית המשפט, סעיף משמורת ילדי בני הזוג משפיע על צדדים שלישיים.

 

מזונות: בהסכם טרום נישואין לא מומלץ להתנות על מזונות הילדים שכן בשלב זה עדיין לא נולדו, אך ניתן להסדיר את המזונות שישולמו לבן הזוג או בת הזוג (מזונות אישה) במקרה של גירושין או פטירה (מזונות מן העיזבון).

 


שאלות ותשובות הסכם ממון

 

מתי יש לחתום על הסכם ממון?

בני זוג יכולים לחתום על הסכם ממון בכל שלב של מערכת היחסים ביניהם, לפני או לאחר הנישואין ואף אם אין בכוונתם להינשא (ידועים בציבור). הסכמי ממון נדרשים גם במקרים מסוימים בעת מינוי לתפקיד עסקי רגיש כגון מנכ"ל, הקמת עסק או כניסה לשותפות עסקית על מנת להגן על אינטרסים של שותפים עסקיים. לשם עריכת הסכם ממון, חשוב לפנות לעורך דין מקצועי אשר יבנה לבני הזוג הסכם ממון המותאם להם באופן אישי, על פי צרכיהם.

 

אילו סעיפים חייבים להופיע בהסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה לכל דבר ועניין ועל כן עליו להיות מותאם באופן ספציפי לבני הזוג. יחד עם זאת, ניתן לומר כי בכל הסכם ממון יש להקפיד על פירוט מלא של כל הרכוש הקיים ואשר עתיד להיצבר. כמו כן, חשוב לעשות הבחנה ברורה בהסכם, בין רכוש אישי אשר יחזור לבעליו בעת פרידה, לבין רכוש משותף, אשר יחולק בין הצדדים.

 

האם ניתן לכלול בהסכם ממון סנקציות כספיות בשל אי מתן הגט או קבלת גט?
לא ניתן להתנות בהסכם ממון את קבלת הגט שכן הגט ייחשב ל"גט מעושה" שניתן בכפייה ולא בהסכמה כפי שנדרש בהלכה היהודית.

 

האם הסכם ממון יכול להתייחס לנושא של משמורת ילדים?

בארץ ניתן להתייחס במסגרת הסכם הממון לכל נושא הנוגע למערכת היחסים של בני הזוג, לרבות לסוגיה של משמורת ילדים. עם זאת, ראוי לציין, כי במקרה של פרידה יהיה ה סדר משמורת הילדים כפוף לאישורו של בית המשפט אשר צריך לוודא כי ההסדר תואם את טובת הילד.

 

האם ניתן לכלול בהסכם ממון לפני הנישואין תנאים הקשורים למזונות ילדים?
לא ניתן לכלול עניינים הקשורים למזונות הילדים שטרם נולדו, בית המשפט לא יאשר סעיפים אלו בהסכם הממון.

 

כיצד ניתן לבטל הסכם ממון?

ביטול הסכם ממון הוא אפשרי כאשר נפל פגם חוזי מהותי בהסכם. עם זאת חשוב לציין, כי היות שהסכם ממון מאומת על ידי נוטריון או מאושר על ידי בית המשפט, חובת ההוכחה גדולה יותר מאשר בחוזים אחרים ובתי המשפט אינם נענים בקלות לתביעה של ביטול הסכם ממון.

 

האם הסכם ממון מחייב אישור של בית משפט?

תלוי במועד עריכת ההסכם. כאשר בני הזוג טרם נישאו, די באימות הסכם ממון בפני נוטריון. אולם, אם ההסכם נערך לאחר הנישואין, יש לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה או אל בית הדין הרבני לאישור ההסכם.

 

שאלות נפוצות בנושא הסכם ממון לפני נישואין 

 

מדוע כדאי לחתום על הסכם ממון טרום נישואין?

חתימה על הסכם ממון נותנת לבני הזוג את הביטחון והשקט הנפשי כי אף אחד מהם לא נמצא בקשר בשל מניע כלכלי, אלא מתוך אהבה ורצון לחיים משותפים. כמו כן, עריכת הסכם ממון מונעת סכסוך כספי במקרה של פרידה, היות שבני הזוג קבעו מבעוד מועד את אופן חלוקת הרכוש .

 

מתי מומלץ לעשות הסכם ממון לפני נישואין?

כשאתם מעוניינים להסדיר את הזכויות והחובות הרכושיות והפיננסיות של החיים המשותפים לפני החתונה; כאשר יש לך עסק או רכוש אשר יש לך תכניות מסוימות לגביו ורוצה לשמור על זכויותיך לגביו; כאשר יש לך חובות ואת/ה מעוניינ/ת למנוע פגיעה בבן/בת הזוג; כאשר יש לך ילדים ממערכות יחסים קודמות או התחייבויות פיננסיות מנישואין קודמים.


כיצד מאשרים הסכם ממון אצל נוטריון?

בהסכם ממון טרום נישואים על בני הזוג להגיע יחד אל משרדו של הנוטריון  עם ההסכם. הנוטריון מוודא עם בני הזוג כי הם מבינים את ההשלכות הנובעות מן ההסכם וכי הם חותמים עליו מתוך רצון חופשי וללא כפייה או לחץ. לאחר שווידא זאת הנוטריון, יחתמו בפניו בני הזוג על ההסכם והוא יאמת את חתימתם .

 

האם יש יתרון בעריכת הסכם ממון לפני הנישואין?

בהחלט, הסכם ממון אשר נחתם טרם הנישואין אינו מחייב את אישורו של בית המשפט, על מנת שיהיה לו תוקף, אלא די בכך שההסכם ייחתם בפני נוטריון. זאת להבדיל מהסכם ממון אשר נחתם לאחר הנישואין, אז ההסכם אינו תקף אלא לאחר קבלת אישור מבית המשפט.

 

לשנינו אין רכוש מדוע אנו צריכים הסכם ממון לפני החתונה?

גם אם אין לכם רכוש או ממון רב, במידה ואתם שותפים לעסק, או עוסקים במסגרת משפחתית ברבות השנים עסקים עלולים לתפוס תאוצה או חלילה לצבור חובות כדאי ומומלץ להסדיר את הדברים לפני הנישואין כי לאחר החתונה קשה יותר להגיע להסכמות על "דף חלק".

 

שאלות ותשובות בנושא הסכם ממון אחרי נישואין

 

הסכם ממון בין בני זוג נשואים:

במקרים רבים בני זוג טועים לחשוב כי לא ניתן לחתום הסכם ממון לאחר הנישואין, למרות שהמקרה פחות סטנדרטי, הסכם לאחר נישואין עדיין מקנה יתרון של תכנון ותיאום ציפיות קדימה של החיים המשותפים וניהול חיי המשפחה השוני היחידי בין ההסכמים הינו מועד חתימתו לאחר טכס או רישום של מיסוד הקשר בין בני הזוג.

 

טעות נפוצה נוספת היא כי לא ניתן לשנות או לעדכן הסכם ממון לאחר חתימתו או לאחר מועד הנישואין. למעשה, במידה והתרחש שינוי בחיי הנישואין (ראה לעיל) ניתן לשנות תנאים בהסכם כל עוד הדבר נעשה בהסכמה ובכתב. חשוב לציין כי בשינוי או עריכת החוזה ממון כל הסעיפים האחרים נשארים תקפים, ולכן כדאי שעו"ד מומחה בהסכמי ממון יאשרר את החוזה החדש ויבדוק כי לא קיימת סתירה משפטית בין סעיפים שונים של ההסכם.

 

האם ניתן לערוך הסכם ממון ללא עורך דין?

ניתן לעשות הסכם ממון ללא עורך דין אך לא מומלץ לעשות כן. מטרתו של הסכם ממון היא להגן על האינטרס הכלכלי של בני הזוג במקרה של פרידה ולשם כך יש לפנות לעורך דין מקצועי אשר יערוך הסכם טוב והוגן. כמו כן, במקרה של הסכם ממון אחרי נישואין, נדרש לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה לקבלת אישור להסכם וחשוב כי בני הזוג יהיו מיוצגים על ידי עורך דין בהליך זה.

 

תיקון הסכם ממון – האם זה אפשרי?

בהחלט, ניתן לתקן או לשנות הסכם ממון גם לאחר שנחתם, יש לפנות אל עורך הדין הסכם ממון אשר ינסח את התיקון להסכם ולאחר מכן, פונים אל בית המשפט בבקשה לאישור התיקון.

 

שינוי של הסכם ממון.
במידה וקיים שינוי מהותי בנסיבות שהתקיימו בעת חתימת ההסכם (כגון: הפסקת עבודה של אחד הצדדים, שינוי מהותי בהוצאות הילדים, הגירה לחו"ל של הצדדים, שינויים בהסדרי משמורת ילדים וכד') או לחילופין קיימת עילה חוזית מובהקת כגון: תרמית ועושק, טעות או הטעיה, כפייה.  ניתן לפנות בבקשה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני בבקשה לדון בפרטי ההסכם.

 

ביטול חלק מסעיפי ההסכם
בפסיקה בנושא הסכם ממון, ניתן למצא פסקי דין מעטים מאוד בהם בוטלו סעיפים מסוימים בהסכמי ממון.

 

בבע"מ (ת"א) 1277/07 פלונית נ׳ פלוני (לא פורסם), בית המשפט ביטל סעיף בהסכם ממון וגירושין אשר חייב את הבעל בתשלום מזונות אישה גבוהים במיוחד לכל ימי חייה.

 

⇐ביטול הסכם ממון

 

⇐ביטול הסכם גירושין

 

אישור הסכם ממון – כיצד?

הסכם ממון אשר נחתם לאחר הנישואין, מחייב אישור של ערכאה משפטית – בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

 

הסכם חיים משותפים

    ⇐ למאמר בנושא לחץ כאן

 

מי חותם על הסכם חיים משותפים?

בני זוג אשר חיים יחד כידועים בציבור ואינם מתכננים להינשא, אך רוצים להסדיר את חייהם יחד, חותמים על הסכם חיים משותפים הנקרא גם הסכם ידועים בציבור או הסכם ממון בין ידועים בציבור.  חשוב לציין, כי הסכם זה אינו שונה במהותו מהסכם ממון בין בני זוג נשואים והצדדים יכולים לכלול בהסכם כל סוגיה הנוגעת לקשר ביניהם.

 

מהו תוקפו של הסכם זוגיות?

הסכם זוגיות או הסכם חיים משותפים, תקף מרגע החתימה עליו את הסכם הזוגיות מנסח עורך דין דיני משפחה כאשר בני הזוג צריכים לחתום על ההסכם ולאשרו בפני נוטריון . זאת להבדיל מהסכם אשר נחתם בין בני זוג לפני נשואים, אז ההסכם יהיה תקף רק עם קבלת אישור מבית המשפט.


האם ניתן לאשר את ההסכם בבית המשפט?
בני הזוג רשאים לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה ואם יאשר את ההסכם, תהיה בידם גושפנקא נוספת לתוקפו של ההסכם.  מומלץ אך לא חובה לאשר את הסכם הממון בבית במשפט אשר יבחן את הבנתם וגמירות דעתם של הצדדים טרם החתימה על החוזה.
 

שאלות נפוצות מלקוחות

אנא פנו אלינו בכתב או טלפונית לקבלת ייעוץ ללא התחייבות

 

מה זה הסכם ממון?

הסכם ממון הינו הסכם בכתב בין בני זוג המסדיר את ענייניהם הרכושיים. לעיתים בהסכמי ממון נכנסים גם עניינים נלווים כמו משמורת ומזונות.

 

מדוע חשוב לחתום על הסכם ממון ?

הסכם ממון מטרתו להפחית במידה ניכרת את נקודות החיכוך בין בני הזוג בעניינים הכרוכים בגירושין ו/או הנישואין.

 

הסכם ממון על דירה מה חשוב לכלול בהסכם.
כשאחד מבני הזוג מגיע לנישואין עם דירה או נכס אחר שנרכש מהונו הפרטי שצבר טרם הנישואין או שהוריו רכשו לו במתנה, ובן הזוג  רוצה להחריג אותו מהשיתוף בחיי הנישואין חשוב לערוך הסכם ממון.


לכאורה, עפ"י חוק יחסי ממון נכס שהיה לפני הנישואין אינו חלק מהרכוש המשותף, ואולם קיימת פסיקה רחבה המקנה זכויות לבן הזוג השני בדירה, בין המבחנים של בית המשפט בבואו להכריע הינם:

 

האם בן הזוג התגורר בדירה שנים רבות?

האם לבני הזוג נולדו ילדים בדירה?

האם הצדדים השקיעו והשביחו את הדירה במהלך הנישואין או שילמו משכנתא מחשבון הבנק המשותף?.

 

בנסיבות אלו חשוב לערוך הסכם ממון  בטרם הנישואין שיכלול בצורה נכונה וברורה את החרגת הדירה בטרם הנישואין.

 

יתרונות וחסרונות של הסכם ממון

 

יתרונות:

מעודד תקשורת פתוחה בין בני הזוג.

 

הסכם נכון מגן על נכסים מלפני הנישואין כגון ירושות ונכסים עסקיים.

 

מגן על זכויות של ילדים מנישואין קודמים.

 

שומר על הפרדה רכושית כאשר יש סיבה לכך.(לדוגמא: מפני נושים).

 

מסייע למניעת סכסוכים עתידיים.

 

יוצר בסיס לדיון בין בני הזוג על החלטות הנוגעות לעתיד המשפחה.


חסרונות של הסכם ממון:


דיון על נושאים כספיים ונכסים הנו רגיש בתחילת הזוגיות ועלול לגרום למריבות.

 

תחושה של הכנה ליום הגירושין בתחילת היחסים - לא רומנטי בלשון המעטה.

 

עירוב של עורכי דין שאינם בעלי ניסיון בתחום או ללא הכשרה בגישור בהליך המשא ומתן להסכם עלול להוביל לחשדנות ותסכול.

 

הסכם ממון ושותפות בעסק, כיצד ניתן להגן על אינטרסים של שותפים?
 
כיצד לפרק את הנישואין מבלי לאבד את הרכוש שצברת?

 

על מה בני הזוג מסכימים במסגרת הסכם הממון?

 

מהו סכם ממון לחיים משותפים.

הסכם ממון לחיים משותפים הינו הסכם ממון של ידועים בציבור המסדיר את ענייניהם הרכושיים ואת דרך התנהלות חייהם המשותפים כבני זוג.

 

במה שונה הסכם ממון בין זוגות חד מיניים?

זוגות חד מיניים קיבלו מעמד משפטי כשל ידועים בציבור, שכן, בית המשפט החיל עליהם את הדין של ידועים בציבור.


זוגות חד מיניים רשאים לערוך ביניהם הסכם ממון כבני זוג. בני הזוג לא חייבים לאשר אותו בבית המשפט לענייני משפחה, ואולם אם יבקשו לעשות כן בית המשפט יאשר אותו על פי חוק בית המשפט לענייני משפחה כשם שמאשרים הסכם של ידועים בציבור ולא עפ"י חוק יחסי ממון בין בני זוג.

 

מהו הסכם ממון בין ידועים בציבור.

עריכת הסכם ממון מומלצת עבור כל זוג לרבות לידועים בציבור. מי הם הידועים בציבור? בני זוג המקיימים חיי אישות  כבעל ואשה ומשק בית משותף.


 

על הידועים בציבור להבדיל מזוגות נישואים אין חוג המסדיר את מעמדם, והדבר יוצר עמימות ביחס להגדרת הנכסים המשותפים שבין הצדדים, ועל כן בנסיבות העניין חשוב לערוך הסכם ממון בין ידועים בציבור שהוא מכונה אף "הסכם חיים משותפים", אשר יסדיר ויגדיר בצורה ברורה וודאית את חלוקת הרכוש שבין הידועים בציבור.

 

חשוב בהסכם חיים משותפים לעשות הבחנה ולקבוע מה יכלל בתוך ההון המשותף של הצדדים ומה יופרד מההון המשותף, מומלץ להסתייע בעורך דין מומחה לענייני משפחה לניסוח ההסכם ובכל מקרה להתייעץ עם עו"ד משפחה מנוסה בטרם חתימה על הסכם שנדרש על ידי בן/בת הזוג.

 

הסכם ממון ידועים בציבור אישור בית משפט - האם נדרש?

הסכם ממון בין ידועים בציבור להבדיל מזוגות נשואים אינו מצריך את אישור בית המשפט לענייני משפחה וההסכם תקף מן הרגע בו חתמו בני הזוג על ההסכם. ידועים בציבור אינם מחויבים לפנות לבית המשפט על מנת לקבל את אישורו להסכם. ואולם, למרות העובדה כי החוק אינו מחייב את הידועים בציבור לקבל את אישורו של בית המשפט להסכם, לעיתים נכון וראוי לאשר את ההסכם בפני בית המשפט, ההסכם יקבל תוקף של פסק דין לאחר שבית המשפט בחן את רצונם של הצדדים, רצונם הטוב והחופשי וגמירות דעתם.

 

מה ההבדל בין הסכם יחסי ממון להסכם חיים משותפים?

שני ההסכמים הינם מיועדים להסדרת ענייני הרכוש בין בני הזוג אך יש בניהם הבדלים תכליתיים בעלי משמעות והשלכות משפטיות לא מבוטלות.

 

הסכם מגורים משותפים  (cohabitation-agreement) הוא הסכם שנחתם בין בני זוג, בין אם הם גבר ואישה או בני זוג מאותו מין (להט"בים) בני זוג אלו חיים בשיתוף ומנהלים משק בית משותף ומשפטית יכולים להיחשב כידועים בציבור או שאינם על כך ניתן לקרא במאמר על הנושא באתר.

 

הסכם יחסי ממון מיועד לבני זוג אשר בכוונתם להינשא (הסכם טרום נישואים) או שהם כבר מוגדרים כזוג נשוי.

 

הסכם לחיים משותפים נבחן על פי ההלכות והדינים של דיני החוזים הרגלים והוא חוזה לכל דבר. מסיבה זו הסכם זה מתאים לזוגות חד מיניים שאינם יכולים להינשא כדת וכדין ברבנות בישראל.

 

כמו כן הסכם חיים משותפים מתאים לזוגות שנכנסים לזוגיות לאחר גירושין - נישואים פרק ב', אשר כבר צברו רכוש מנישואים קודמים או שחבים במזונות וכד' ומעוניינים להפריד את הרכוש וההתחייבויות עם שותפם החדש לחיים.

 

מה הופך הסכם ממון להסכם חכם?

כאשר הסכם הממון נעשה במקצועיות, הוא ישמור יהיה תקף שנים רבות קדימה. הסכם שנעשה נכון מנוסח על סמך נסיון של עורך דין ותיק בתחום ולוקח בחשבון התרחשויות עתידיות, מקרים בלתי צפויים ושינויים כמו גם היכולת לקיים את ההסכם ולשמור על תקפותו.

 

הסכם ממון הוגן כיצד לנסח?

מהסכם הוגן משמעו שבני הזוג מקבלים זכויות בהתאם לתרומתם לתא המשפחתי ובאופן מדורג מקנות זכויות ככל שבני הזוג חיים ומשתפים רכוש ביחד. הסכם לא הוגן הוא הסכם שאינו מבטא את זכויות בן הזוג ומסתיר נכסים או משתמש בהוראות החוק לטובת בן זוג אחד בלבד.

 

מהו הסכם ממון חד צדדי והאם הוא יכול להיות תקף במבחן בית משפט?

 

 

כיצד לשמור על זכויות האישה בהסכם ממון?

לאישה זכויות ברכוש הנצבר בחיי הנישואין גם אם אינה תורמת ישירות לפרנסת המשפחה. מומלץ להתייעץ עם עורך דין גם בשלב משא ומתן להסכם ממון ולא להסתמך על הסכם שנוסח על ידי בן/בת הזוג בלבד.

 

עורך דין משפחה הסכם ממון מה תפקידו ומדוע עליו להיות מגשר ?

 

הליך גישור ויישוב סכסוכים מסייע להשגת הסכם ממון טוב יותר?

 

כיצד להימנע מהסכם דרקוני שאינו תקף בבית משפט ?

 

כיצד עושים הסכם ממון להגנה מקסימלית.

 

כיצד משפיע הסכם ממון על חיי הזוגיות.

 

אילו סעיפים חובה להכניס להסכם ממון.

 

מזונות לזוגות מעורבים

 

מה ההבדל בין הסכם ממון לפני נישואין (הסכם טרום נישואין), הסכם ממון לאחר נישואין והסכם גירושין.

 

כתובה או והסכם ממון מה גובר?

לפי הוראת סעיף 17 לחוק יחסי ממון בין בני זוג תשל"ג 1973: "אין בחוק זה כדי לגרוע מזכויות לפי חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט ­1959 ,או מזכויות האשה לפי כתובתה."

לפיכך אם לא משתמע מן ההסכם כי הוא מהווה תחליף לכתובה, תהיה האישה זכאית לתבוע את כתובתה בנוסף למוסכם בהסכם הממון.

 

 

תקפות הסכם ממון במעבר מדינה או הגירה

בהעברת מרכז החיים למדינה אחרת, יש לקחת בחשבון כי ייתכן וחלים דינים שונים על תקפות הסכם הממון ו/או על תקפות סעיפים מסוימים בהסכם. לפיכך, מומלץ להתייעץ עם עו"ד ובמידת הצורך לשנות את הסכם הממון כך שיתאים לדיני מדינת היעד.


תושב חוזר

הסכם ממון כשבן הזוג תושב חוץ.

 

האם ניתן לאשר הסכם ממון באנגלית ללא תרגום?

דוגמא להסכם ממון באנגלית - ניתן למצוא באתר בתפריט הסכם ממון ⇐ דוגמא להסכם ממון באנגלית.

 

 

האם הסכם ממון הוא חוזה? הסכם הממון הוא חוזה בעל מאפיינים פיננסיים, מסמך בעל תוקף משפטי הנערך בין בני זוג לפני הנישואים, אחרי הנישואין, וגם לאחר פרידה או גירושין. מטרתו של הסכם הממון היא להסדיר בהסכמה בין בני הזוג עניינים אשר עשויים להיות שנויים במחלוקת אם יתערערו היחסים.

 

חוזה משפטי הוא הסכם מחייב מבחינה משפטית המכיר בזכויות וחובות הצדדים להסכם ומכריע בו. חוזה ניתן לאכיפה כחוק אם הוא עומד בדרישות חוק החוזים והתנאים ליצירת חוזה תקף.  החוזה הוא הסכמה חברתית המוכרת על ידי החוק, והניתנת לאכיפה על ידי בית המשפט. הסכם כולל בדרך כלל זכויות וחובות - של בני זוג לגבי כספים והתנהלות זוגית ויכול לכלול הבטחות בין בני הזוג.  הסכמה הדדית לעשות או להימנע מלעשות מעשה.

 

בתי המשפט מוסמכים להעניק סעדים משפטיים לאדם שנפגע כתוצאה מהפרת חוזה כגון: סעד אכיפה, סעד הצהרתי, סעד פיצויים וכד'. חוזה יכול במקרים מסוימים להיכרת בעל פה, למעט מקרים בהם קיימת חובה חקוקה למסמך כתוב. ברמה העקרונית העובדה שהחוזה אינו כתוב אינה פוגמת בהסכמה שבין הצדדים, אך יכולה להשפיע על אכיפתו.

 

מה גובר הסכם ממון או כתובה?

בני זוג שחתמו על הסכם ממון לפני הנישואין, כאשר הבעל בנישואין שניים פרק ב'. לאחר שנה החליטו להתגרש, בעל טען כי בהסכם הממון שנחתם בין הצדדים טרם הנישואין נקבע כי "לא יהיו לצדדים דרישות ומענות מעבר לכתוב בהסכם זה" ולכן אין עליו לשלם לאישה את כתובתה.

 

בית הדין הרבני האיזורי קבע כי האישה אינה זכאית לכתובתה, האישה ערערה לבית הדין הרבני הגדול בהרכב הרב הראשי הרב דוד לאו.

 

בית הדין הרבני הגדול החליט כי הסכם הממון שנחתם לפני הנישואין (הסכם טרום נישואין) מתייחס לרכוש שהיה לבני הזוג קדם לחיי הנישואין ולא  נכתב במפורש כי לא תהיינה תביעות לגבי הכתובה.

 


 

באיזה בית משפט יש לאשר הסכם ממון

הסכם ממון לפני הנישואין ניתן לאשר בבית משפט, נוטריון או רושם הנישואין לאחר הנישואין בית המשפט או בית הדין הרבני רשאים לאשר את ההסכם.

 

הסכם ממון להפרדת רכוש או גירושין פיקטיביים בין בני זוג להימנע מחובות? פסיקה עדכנית :

הסכם ממון פיקטיבי למניעת תביעת נושים האם יעמוד במבחן בית משפט?

 

האם דרוש עורך דין מומחה בדיני משפחה לצורך עשיית הסכם ממון.

הסכם ממון חייב להיעשות ע"י עורך דין מוסמך בדיני משפחה המודע לכל התרחישים האפשריים ומודע לכל הפסיקות הקיימות בנוגע לביטולי הסכמי ממון, שכן מטרתו של הסכם הממון הינו להבטיח לצדדים את עתידם הכלכלי.

 

ביטול הסכם ממון שקיבל תוקף של פסק דין

⇐ ביטול הסכם ממון בשל עושק ופגם בכריתתו הטעייה, חוסר תום-לב וזאת על אף שאושר על ידי בית המשפט וניתן לו תוקף של פסק-דין- תה"ס 963-07-13 מ. נ' מ.

 

כמה זמן לפני חתונה ניתן להציג הסכם ממון כדי שיהיה תקף.

כמה עולה לעשות הסכם ממון ע"י עורך דין מומחה בדיני משפחה ?

הסכם ממון במקרה מוות

 

הסכם ממון על ירושה

 

תקפות הסכם ממון שנחתם ולא אושר

 

דחיית תביעה לביטול הסכם ממון

 

הסכם ממון וגירושין אשר לא אושר כנדרש על פי דין

 

מימוש משכנתא דירה ע"י בנק - הסכם ממון ידועים בציבור

 

 וע 001038/03 חזקת התא המשפחתי היבט מיסוי מקרקעין  ברכישת דירה

כשיש הסכם ממון טרום נישואין  בין בני הזוג


עדכון 2021 

פורום הסכם ממון

 

מה מעמדו של הסכם הממון ביהדות ?

 

אילו סוגים של הסכמי ממון קיימים ומה ההבדל ביניהם?

 

כיצד ומתי מאשרים הסכם ממון על ידי נוטריון.

 

אילו טפסים נדרשים לאישור הסכם ממון בבית משפט לענייני משפחה ?

 

התנאים הנכללים בהסכם ממון סטנדרטי:
רכוש: מטרת הסכם יחסי הממון היא להסדיר כיצד יחולקו נכסיהם של בני זוג נשואים או ידועים בציבור עם סיום נישואיהם או פרידתם. לפי החוק (חוק יחסי ממון בין בני זוג), בעת פטירה או גירושין של אחד מבני הזוג כל אחד מהם זכאי לחצי מהרכוש והממון המשותף שנצבר במהלך תקופת הנישואין או חייהם המשותפים. אך חתימה על הסכם ממון, גוברת על הוראות חוק יחסי ממון ומאפשרת לבני זוג  לקבוע את התנאים המשפטיים כלכליים/פיננסיים לפי רצונם.

 

מבנה

הסכם הממון בעיקרו כולל שני חלקים:

 

חלק ראשון:

רכוש שנצבר לפני הנישואין/חיים משותפים: רכוש שצבר כל בן זוג בנפרד (רכוש קיים) טרם מיסוד הקשר הזוגי.

 

חלק שני:

רכוש שנצבר לאחר החתימה על הסכם הממון:  רכוש שצברו בני הזוג לאחר כניסתו לתוקף של הסכם הממון (רכוש עתידי).

 

לגבי זוגות ידועים בציבור: חלק ראשון: רכוש קיים שנצבר מלפני תחילת הקשר. חלק שני: רכוש שנצבר במהלכו של הקשר הזוגי.

 


מה ניתן לכלול בהסכם הממון? בהסכם ממון ניתן לכלול נכסים וזכויות הנמצאים בבעלות כל צד:   דירה, מניות, רכב, עסק או חברה, חפצי ערך, תכשיטים, יצירות אומנות, כספים בחשבונות בנק, ירושה (לא עתידית), דירות /נדל"ן להשקעה בארץ או בחו"ל, מתנות.

 

זכויות:  ניתן לכלול זכויות פנסיוניות וסוציאליות שנצברו כגון: זכויות יוצרים, זכויות שימוש, זכויות בקניין רוחני, נכסים דיגיטליים,  אתרי אינטרנט.

 

לא ניתן לכלול בהסכם הממון נכסים שאינם בבעלותך במועד החתימה על ההסכם.

 

מה הדין לגבי הסכם ממון שאינו כולל תנאים בנושאי רכוש וכספים? במקרה של הסכם ממון אשר נחתם לפני נישואין ואין בו תנאים המסדירים את ענייני הכספים והרכוש של בני הזוג, אין חובה לאשרו מול גורם מוסמך (בית משפט לענייני משפחה, רושם נישואין או נוטריון). עם זאת, למרות שהסכם קדם נישואין ללא התייחסות לענייני כספים ורכוש אינו מחויב אישור גורם מוסמך, מומלץ לאשרו, (עדיף בפני בית משפט למשפחה) וזאת  כדי להקנות להסכם תוקף של פסק דין.


שאלות מבני זוג על הסכם ממון 

 

אילו טפסים נדרשים לאישור הסכם ממון בבית דין רבני ?

 

אילו טפסים נדרשים לאישור הסכם ממון על ידי נוטריון ?

 

האם קיים הסכם ממון בין הורים לילדים ?

 

בני זוג גרים בדירה של הורים, כיצד ניתן לכלול זאת בהסכם ממון?

 

מהו הסכם ממון לאחר גירושין ?

 

 

תרגום לשפות שונות

Ehevertrag ‏‏‏‏
  ægtepagt‏‏‏‏
  evlilik sözleşmesi‏‏‏‏
  婚前契約‏‏‏‏
  婚前協議書‏‏‏‏
  capitulaciones prematrimoniales‏‏‏‏
  avioehto‏‏‏‏
  contrat de mariage‏‏‏‏
  брачный договор‏‏‏‏

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם. ליצירת קשר, פנו אלינו בטלפון: 03-6206010 או במייל: office@rotenberglaw.co.ilונשמחלעמודלשירותכם .

מטרתו של מנגנון הסכם ממון מדורג היא לקבוע מגבלת זמן להסכם ממון ולוודא שההסכם לא ימשיך לשלוט בזכויות וחובותיהם הכספיות של הצדדים ללא הגבלת זמן.

סעיף זה יכול להיות שימושי עבור זוגות המעוניינים לקבוע מערכת של כללים פיננסיים לתקופת זמן מסוימת, כגון משך הנישואין, אך אינם רוצים שהכללים הללו יחולו לאחר נקודה מסוימת.

לדוגמה, הסכם ממון מדורג עם מנגנון שקיעה עשוי לציין שההסכם יהיה בתוקף לתקופה של עשר שנים ממועד החתונה.

לאחר עשר שנים ההסכם יסתיים אוטומטית והצדדים לא יהיו מחויבים עוד לתנאיו. זה יכול להיות שימושי עבור זוגות שרוצים לבדוק מחדש את ההסדרים הכלכליים שלהם לאחר פרק זמן מוגדר, כגון כאשר הגיעו לשלב מסוים בקריירה שלהם, או כאשר נולדו להם ילדים.קרא עוד
הצדדים הסדירו את יחסיהם הכלכליים במסגרת הסכם ממון שקיבל תוקף פסק דין לאחר שאושר ע"י בית המשפט לענייני משפחה.

הסעיפים העוסקים בהסכם ממון ושינויו מצויים בחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג 1973- והינו חל על כלל הזוגות הנישאים בישראל.

סעיף 1 לחוק יחסי ממון קובע- "הסכם בין בני זוג המסדיר יחסי ממון שביניהם, ושינוי של הסכם כזה, יהיו בכתב."

הסעיף מחייב דרישת כתב הן לעריכת ההסכם והן לשינויו. הפסיקה התייחסה אל דרישת הכתב שבסעיף לחוק יחסי ממון כדרישה מהותית ולא רק צורנית.
קרא עוד
השאלה המרכזית הניצבת בפני בתיק הינה, משמעותו ותוקפו של הסכם הממון השני (הסכם ממון לאחר הנישואין) שלא אושר כדין.
בעניין המשמורת המשותפת שני ההורים הינם הורים מיטביים האוהבים ודואגים לילדיהם ואין כל סיבה כי חלוקת השהות לא תהא שוויונית או קרובה לכך. אני מקבל גם את המלצת התסקיר וקובע כי משמורת הקטינים תוקנה לאם, הגם שמדובר בדקלרציה חסרת תוכן של ממש שכן החשוב הוא חלוקת השהות של הילדים אצל הוריהם והאפוטרופסות המשותפת.
קרא עוד
הסכם ממון באנגלית להורדה. מתאים לזוגות - נישואים אזרחיים עם אזרח חוץ
prenuptial - financial and cohabitation agreement template example in English docקרא עוד
10/12/2017 ביהמ"ש לענייני משפחה חיפה, ש' הילה גורביץ שינפלד החלטה בנוגע לאכיפת הסכם ממון

על פי הוראות ההסכם הממון לבת הזוג ניתנה זכות להמשיך ולהתגורר בדירה ללא תמורה כל ימי חייה, לבן הזוג אסור למכור את הדירה ולמרות זאת, העביר בן הזוג ז"ל בהעברה ללא תמורה את זכויותיו בדירה לבנותיו. טענת התובעת היא כי העברת הזכויות עומדת בסתירה להוראות הסכם-הממון ולכן מהווה הפרה יסודית ויש להורות על אכיפת הסכם הממון כך שלא יתאפשר לנתבע למכור את הדירה כקבוע בהסכם הממון. כמו כן, נטען כי יש להורות על ביטול ההעברה ללא תמורה של הדירה ועל המסמכים שנחתמו לצורך כך.

נפסק: כל ימי חייה של התובעת תהיה רשאית התובעת להמשיך להתגורר בדירה ללא כל תמורה, כי הדירה לא תימכר וככל שתהא זקוקה לאשפוז או תעבור להתגורר בבית אבות, תהיה רשאית להשכיר ולגבות את שכר הדירה לידיה.
קרא עוד
הסכם ממון לאחר נישואין
בני הזוג נישאו ולהם שלושה ילדים מנישואיהם .יחסי הצדדים נקלעו למשבר, לאחר מספר שנים במהלך הנישואין הם חתמו על הסכם ממון.

כ-6 שנים לאחר אישור הסכם הממון עזבה האישה את בית מגורי הצדדים. לטענתה, הצדדים חיו יחד אחרי ההסכם בלא ששולמו המזונות ובלא שהוגשה תביעת הגירושין. התובעת טענה כי יש בהתנהלות הצדדים משום ביטול ההסכם.

המדיניות המשפטית הראויה היא להעניק וודאות להסכם הממון, כך שיהיה ברור ששינוי צריך להיעשות בכתב ובאישור בית המשפט. אם בית המשפט ייתן יד לשינוי הסכם ממון בהתנהגות, יביא הדבר לחוסר וודאות מוחלט.קרא עוד
תביעת האישה לביטול הסכם ממון שאושר בבית הדין הרבני. בית הדין בדק את ההסכם ונוכח כי מדובר בהסכם רגיל, שאינו מפלה, מובן וברור, כאשר במקרה של גירושין ילדי הצדדים יהיו במשמורת משותפת ונגזרים מכך ענייני שהות ומזונות, וכן בעניין הרכוש ינהגו בהפרדה רכושית. לאחר שבית הדין נוכח שההסכם ברור לצדדים, אישר בית הדין את ההסכם.

עילות לביטול ההסכם שנבחנו:

הטענה לביטול ההסכם הממון בשל הפרתו בידי הצד השני.
טענות בדבר איומים, אונס, כפייה או הטעיה – מצג של שלום – שהביאו חתימה על הסכם הממון.
ההסכם הממון נוגד את טובת הציבור.
הטענה כי שיקול דעתה של האישה בעת חתימת ההסכם ממון היה לקוי עקב מצבה הרפואי.
אי־ייעוץ של עו"ד והליך גישור לא תקין כטענות לאי־הבנת הסכם הממון.

החלטת בית הדין: אין כאן טעות, הטעיה, עושק, כפייה, חוסר תום לב, או דבר הנוגד את תקנת הציבור, וכפי שכתבנו לעיל, דבר דבור על אופניו.קרא עוד
הסכמי ממון בינלאומיים הינם הסכמים בעלי מורכבות גבוהה ומשלבים בתוכם עקרונות מתחום דיני החוזים, דיני משפחה ואישות. בחוק הישראלי אף קיימת מורכבות של הדין העברי הנהוג וההלכה משתנה מיום ליום. המורכבות באכיפת הסכמי הממון אף מתגברת כאשר הצדדים לחוזה הינם בעלי לאום שונה או כאשר בן/בת הזוג מהגר למדינה אחרת.

עורך דין המייצג בני זוג בעלי אזרחויות בינלאומיות נדרש לקחת בחשבון אפשרות כי אכיפת ההסכם תתבצע גם מחוץ לגבולות המדינה בה נחתם.קרא עוד
אכיפת הסכם ממון על כספי גמלאות מעיזבון וטענת הסכם ממון למראית עין | תמ"ש 28247-01-15  מ.ש. נגד א.צ.
לטענת התובעת היות והצדדים צברו את זכויותיהם הפנסיוניות במהלך חייהם המשותפים, היא זכאית לקבל את מחצית הפרש הפנסיות ממועד הפירוד ועד מועד פטירת המנוח. התובעת אף מבהירה, כי הצדדים התנו במפורש בהסכם הממון שזכותם לתבוע איזון פנסיוני נשמרת, ואין בכך שלא בוצע איזון זה בעת כריתת ההסכם כדי לגרוע מזכותה לעתור לקבלת סכום כספי בשל אותו איזון פנסיוני.קרא עוד
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד