גישור גירושין חינם

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

כמה עולה גישור גירושין?

העלויות של הליך גישור הגירושין

 

עלות גישור גירושין 

גישור גירושין כמה זה עולה? יותר ויותר זוגות מתגרשים הולכים בדרך הגירושין בהסכמה ומבינים את התועלת שבפנייה להליך של גישור גירושין תחת מאבק משפטי בערכאות.  המחיר של גירושין ללא הסכמה ללא גישור גירושין הוא מחיר לא רק כלכלי, שכן, גירושין ללא גישור יגבה מכם מחיר נפשי של הפרדות מבן זוג שאהבתם בצורה מכוערת ואם יש ילדים המחיר עולה גם בפגיעה בהם.  אחד היתרונות של הליך גישור הגירושין הוא בחסכון בעלויות הגירושין, מה גם שהחוק כיום (שנת 2019), מחייב פניה למגשר גירושין במסגרת החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה, החוק אשר הוביל למהפכה בתחום הגירושין בישראל ומכונה בטעות חוק גישור חובה. אם כך, עולה השאלה כמה עולה גישור גירושין ומהם העלויות של הליך הגישור עד להשגת הסכם גירושין שיקבל תוקף של פסק דין.

 

גישור גירושין – מהו?

בפני בני זוג אשר קיבלו החלטה להתגרש, עומדות שתי אפשרויות: האחת, לנהל את הליך הגירושין בערכאה משפטית, בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, אשר תכריע בסוגיות השונות.

 

האפשרות השנייה היא לפנות אל גישור גירושין אשר מטרתו היא להביא את הצדדים לכדי הסכם גירושין. בשנים האחרונות הולכת וגדלה המודעות לכך כי הגישור מהווה את האלטרנטיבה הטובה יותר עבור כל זוג המעוניין להתגרש ועל כך בטרם נדון בנושא כמה עולה גישור גירושין נפרט על נושא זה.

 

במסגרת הליך הגישור, פועל המגשר לקיים בין בני הזוג דיאלוג בדבר ענייני הגירושין, אשר סופו בהגעה להסכמות בכל הנושאים העומדים על הפרק: משמורת הילדים, מזונות וחלוקת הרכוש. חשוב לציין, כי גישור גירושין איננו מחייב את הצדדים וכל אחד מבני הזוג רשאי להפסיק את ההליך בכל שלב, כאשר המחויבות נוצרת רק עם חתימה על הסכם הגירושין. הוולונטריות של גישור גירושין פירושה למעשה כי אין לבני הזוג מה להפסיד.

 

במסגרת פגישות הגישור, בני הזוג יכולים לדבר בפתיחות, להבהיר את רצונותיהם ללא חשש ואם לא יגיעו לעמק השווה, יוכלו לחזור ולהתדיין בערכאות, כאשר כל מה שנאמר במסגרת הגישור לא יכול לשמש כנגדם בהליך המשפטי.

 

יתרונותיו של הגישור

העלייה הניכרת בפנייה אל גישור גירושין אינה לחינם, מקורה בהבנת יתרונותיו של הגישור ככלי לפתרון סכסוך הגירושין. ניתן להצביע על שלושה יתרונות מרכזיים: ראשית, הליך הגירושין מתקצר באופן משמעותי מאוד, כך גישור מוריד עלויות של הליך הגירושין היות שבני הזוג אינם נדרשים להמתין למועדי הדיונים בערכאה המשפטית. אין צורך לשלם לעורך דין גירושין, שייצג אתכם בבתי המשפט, גישור גירושין נעשה ללא עורך דין מייצג.

 

תחת זאת, קובעים בני הזוג  פגישות גישור עם המגשר על פי לוח הזמנים שלהם ויכולים להגיע לכדי גיבוש הסכם גישור גירושין תוך זמן קצר. שנית, עלות גישור גירושין נמוכה יותר מזו של ניהול ההליך בבית המשפט, אז נדרש כל אחד מן הצדדים לשכור עורך דין מטעמו ולשלם שכ"ט (שכר טרחה) בנפרד. זה יידרש להכין כתבי טענות, להגיש בקשות שונות, להופיע בדיונים וכל אלו כרוכים בהוצאת שכר טרחה לא קטנה ועלויות של אגרות וכד'. זאת בשונה מהליך הגישור, אז הצדדים פונים אל המגשר יחדיו במטרה לגבש הסכם גירושין ועל כן חולקים הם את עלות הליך גישור הגירושין שכפי שנראה, אינה גבוהה כמו ניהול תיק גירושין בבית המשפט.

 

יתרון שלישי שהנו אולי החשוב ביותר, הוא "תופעת לוואי" של הליך הגישור. היות שהמגשר פועל לריכוך המתחים בין בני הזוג, על מנת שניתן יהיה לקים דיאלוג פורה, הצדדים לומדים תוך כדי הליך הגישור לתקשר זה עם זו ולשתף פעולה בצורה טובה, על אף משבר הפרידה. מטבע הדברים יש בכך הקלה רבה עבורם ותועלת אדירה כאשר לבני הזוג יש ילדים.

 

כמה עולה גישור גירושין

עלותו של הליך זה תלויה מטבע הדברים בנסיבות המקרה של בני הזוג, כאשר נתונים כגון משך הנישואין ומספר הנושאים העומדים על הפרק, מהווים פרמטרים מהותיים בקביעת עלות ההליך. עם זאת, לצורך קבלת אינדיקציה, ניתן לחלק את העלות של גישור גירושין לשלוש קטגוריות:

  1. הסכמה מלאה: בני זוג המגיעים אל המגשר עם הסכמה מלאה בכל סוגיות הגירושין, זקוקים בדרך כלל לשעות גישור בודדות. זאת משום שעיקר עבודתו של המגשר במקרה זה היא ניסוח הסכם גירושין. עלות של שעת גישור אחת נעה בין 1,000 ₪ - 700 ₪.  
  2. מחלוקות מתונות: במקרה של הסכמות חלקיות בין בני הזוג, על המגשר לפעול לקירוב הרצונות ומציאת פתרונות לפשרה. כאן מתקיים למעשה הליך גישור משמעותי שעלותו תהיה בממוצע 4,000-6,000 ₪, זאת בהתאם לטיב המחלוקות ומספר הסוגיות הנדונות.
  3. פערים משמעותיים: כאשר הצדדים מגיעים אל המגשר עם חילוקי דעות עמוקים, ללא בסיס של הסכמה, נדרש הליך מלא של גישור גירושין. במסגרתו, המגשר יפעל קודם כל לריכוך המתח בין בני הזוג כדי שניתן יהיה לקיים שיח ביניהם. לאחר מכן, יפנה למיקוד המחלוקות, הגעה לעמק השווה וחתימה על הסכם גירושין.
עבור לתוכן העמוד