En

צור קשר

checked

גירושין אזרחיים

גירושין אזרחיים בישראל

מוסד הנישואין בישראל כפוף לממסד הדתי ועל כן, מרבית הזוגות בארץ נישאים בנישואים דתיים, כדת משה וישראל. אולם לצדם, ישנם זוגות אשר נישאים בטקס אזרחי, חילוני. מה קורה כאשר בני זוג אשר נישאו בנישואים אזרחיים, מחליטים להתגרש? מאמר זה יעסוק בנושא מעניין זה של גירושים אזרחיים.

 

נישואים אזרחיים – מהם?  

בשנים האחרונות, הולך וגדל מספרם של הזוגות, אשר נישאים בטקס אזרחי ולא בטקס דתי. חלק מן הזוגות עושים כן מבחירה אישית, בשל הסתייגותם ממוסד הרבנות. זוגות אחרים, אינם יכולים להינשא דרך הרבנות, משום שהם פסולי חיתון (למשל במקרה של כהן וגרושה). כיום, לא ניתן להתחתן בישראל בטקס אזרחי ועל כן זוגות אלו נישאים במדינות אחרות, כגון קפריסין.  

 

מדינת ישראל מכירה בנישואים אלו ועל כן, בני הזוג יכולים להירשם כזוג נשוי במשרד הפנים, עם הצגת תעודת נישואים. היה ובני הזוג מעוניינים להתייעץ בנושא נישואים או גירושים אזרחיים, עליהם לפנות אל עורך דין גירושין. עורך הדין יסביר אודות הפרוצדורה של נישואים אזרחיים, מה קורה במקרה של גירושים אזרחיים וכן יתייחס לסוגיות רלוונטיות אחרות, למשל הסכם ממון, הסכם גירושים, הסכם הורות, הסכם מזונות וכיו"ב.

 

גירושים אזרחיים ברבנות?

אחת הטעויות הנפוצות בהקשר של גירושים אזרחיים, היא ההנחה כי מי שאינו נישא דרך הרבנות, לא יתגרש דרכה, אך זוהי טעות. בתי הדין הרבניים, אשר להם סמכות בלעדית בענייני נישואין וגירושים, רואים בנישואים אזרחיים כספק נישואין ועל כן, אם בני הזוג רוצים להתגרש יהיה עליהם להתגרש ברבנות, למרות שנישאו בטקס אזרחי.

 

לעניין זה, יש לציין כי ככלל, במקרה של נישואים אזרחיים, לא ידרשו בני הזוג להוכיח את קיומה של עילת גירושים ודי ברצון הדדי כדי להביא לסיומה של מערכת היחסים. זאת בשונה מנישואים דתיים, שם יש להוכיח בבית הדין הרבני, כי קיימת עילה לגירושים.

 

למעט ההבדל הנ"ל, גירושים אזרחיים אינם שונים במהותם מהליך גירושים רגיל ומשכך, חשוב מאוד כי בני הזוג יפנו אל עו"ד גירושים אשר ייצג אותם בהליך משפטי מורכב ורגיש זה. בני הזוג יכולים לפנות אל עורכי דין נפרדים, או אל עורך דין גירושים משותף. כך או כך, המטרה תהיה שמירה על זכויות בני הזוג בהליך הגירושים.  

 

חתימה על הסכם גירושים אזרחיים

הליך הגירושים מלווה ברגשות לא פשוטים מצד שני בני הזוג, בוודאי כאשר ישנם ילדים משותפים. הפרידה מביאה עמה את הצורך להסתגל לחיים אחרים במובן האישי ולעיתים גם כמובן הכלכלי ומדובר ללא ספק באחת החוויות הקשות ביותר שאדם עובר בחייו. לאור זאת, עורך דין גירושין ממליץ לעשות כל שניתן על מנת להגיע להסכמות ולהישאר מחוץ לבתי המשפט, שהרי תביעות משפטיות מעכבות את הליך הגירושים ומקשות על בני הזוג הן מבחינה כלכלית והן מבחינה רגשית.

 

 

 

הדרך לעשות זאת, היא על ידי חתימה על הסכם גירושין אזרחיים, במסגרתו ינהלו בני הזוג, באמצעות עורך דין גירושין משא ומתן לגבי כל נושא ונושא ויגיעו להסכמות, אשר יעוגנו בהסכם. כך נכון לנהל כל הליך גירושים, לרבות גירושים אזרחיים. הסכם גירושין אזרחיים צריך לכלול כל נושא העולה מפרידת בני הזוג, כאשר המטרה היא למנוע עד כמה שניתן, כל פתח למחלוקות עתידיות בין הצדדים, אשר יובילו מטבע הדברים לתביעה משפטית.

 

עורך דין גירושין מנוסה מקפיד לרדת לעומקן של הנסיבות בכל מקרה של גירושים אזרחיים, על מנת לערוך הסכם גירושים מקיף. לרוב, הסכם הגירושים יעסוק בשלושה נושאים מרכזיים: משמורת ילדים, במסגרתו מתייחסים בהרחבה לנושא של הסדרי ראייה, תשלום מזונות ילדים וכן חלוקת הרכוש.

 


 לצפייה: דגשים להסכם גירושים

  

 

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום, מאחוריה עשרות תיקים של גירושין אזרחיים וצוות עורכי דין בעלי מומחיות בדיני המשפחה ותחומים נלווים בישראל ובעולם.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם.

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג

 

באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

 

*
*
טען קובץ
checked


 

לחצ/י כאן למפת הגעה למשרד

                                             

                        שאלות ותשובות בנושא גירושים אזרחיים

ש: מהם נישואים אזרחיים?
ת: זהו מצב שבו בני זוג אינם נישאים דרך הרבנות, אלא בטקס אזרחי. ישנם זוגות הבוחרים להינשא בנישואים אזרחיים וישנם זוגות המנועים להינשא ברבנות, למשל, כאשר הגבר הוא כהן והאישה היא גרושה. 

ש: גירושין אזרחיים – האם פונים לרבנות?
ת: אכן, גם זוגות אשר נישאו בנישואין אזרחיים נדרשים לפנות לרבנות. בניגוד לסברה הרווחת, בני זוג יהודים אשר נישאו בטקס אזרחי, יתגרשו בבית הדין הרבני, בדומה לזוג שנישא בטקס דתי.

ש: האם יש הבדל בין גירושין אזרחיים לגירושין של בני זוג שנישאו ברבנות?
ת: בהחלט. ישנו הבדל משמעותי – בני זוג אשר נישאו בטקס אזרחי ומבקשים עתה להתגרש, לא יידרשו להוכיח בפני בית הדין הרבני את קיומה של עילה לגט. די בכך כי יביעו רצון והסכמה להתגרש ויעשו זאת על ידי הסכם גירושין אזרחיים. לעומת זאת, בני זוג אשר נישאו ברבנות, יידרשו להוכיח את קיומה של עילה לגירושין (למשל, ניאוף או אי קיום יחסי אישות).

טופס 43 א - התרת נישואין אזרחיים


 

 

סמכות בית הדין הרבני להתיר נישואי בני זוג שאחד מהם אינו יהודי או שיהדותו מוטלת בספקקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה התרת נישואי ספק יהודים ונישואין שאינם כדת משה וישראל: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
כיום, במדינת ישראל, הדרך היחידה ליצור מסגרת משפחתית מוכרת על פי חוק היא בהתאם לדין הדתי, בהתאמה לדתם של בני הזוג. מציאות זו פוגעת פגיעה קשה בזכויות היסוד של האדם ומונעת מזוגות רבים את האפשרות למסד חיי משפחה במסגרת משפטית-אזרחית מוכרת על פי חוק. זוגות אלה, אשר לא יכולים למסד את חיי משפחתם על פי הדין הדתי, מוצאים את עצמם ללא כל חלופה אזרחית ויתרה מכך, נאלצים לשאת בהוצאות כלכליות כבדות הכרוכות בנישואים מחוץ למדינה ואף מאבדים את החוויה היסודית של מיסוד הזוגיות שלהם במדינה בה הם חיים, בשפתם, בתרבותם ובלוויית משפחתם וחבריהם.

קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה הצעת חוק החזר הוצאות כספיות בגין עריכת נישואין אזרחיים בחוץ לארץ למי שאינם רשאים להינשא בישראל על פי דיני המדינה, התשע"ו-2016: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
* גרוש/גרושה אזרחית:
בנוסף למסמכי הזיהוי והאגרה, יש להביא:
אישור מבי"ד רבני על מצבם האישי.
צילום של המסמך האזרחי של הגירושין.בנוסף למסמכי הזיהוי והאגרה, יש להביא:
אישור מבי"ד רבני על מצבם האישי.
צילום של המסמך האזרחי של הגירושין.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה המסמכים הנדרשים לפתיחת תיק נישואין — גרוש/ה, גרוש/ה אזרחית: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עניני התרת נישואין שאינם בשיפוטו הייחודי של בית דין דתי יהיו בשיפוטו של בית משפט לעניני משפחה אלא אם כן על פי הוראות חוק זה נתונה סמכות השיפוט לבית דין דתי.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה חוק שיפוט בעניני התרת נישואין (מקרים מיוחדים וסמכות בין-לאומית), תשכ"ט-1969: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
נוהל זה נועד לקבוע את השיטה בטיפול בשינוי מצב אישי על סמך נישואין שנערכו בשגרירות זרה בישראל.
/policy register personal status change based on consular marriage
עדכון מצב אישי בעקבות
נישואים קונסולרייםקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה טיפול בעדכון מצב אישי בעקבות נישואין קונסולריים: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד