En

צור קשר

checked

מדריך לעריכת צוואה

כתיבת צוואה ללא עו"ד

 

מדוע חשוב לערוך צוואה?

כאשר אדם הולך לעולמו, ללא שכתב צוואה בחייו, רכושו מועבר ליורשיו, כפי שקובע החוק. כלומר, ישנו סדר ירושה בחוק, החל בכל מקרה של העדר צוואה.כתיבה או עריכת צוואה מאפשרת לכל אדם לקבוע בעצמו, על פי רצונו ושיקוליו, מה ייעשה ברכושו לאחר לכתו ואין הוא עוד כפוף להסדר שבחוק. זהו היתרון המרכזי של עריכת צוואה, אולם ניתן למנות יתרון משמעותי נוסף, המבהיר מדוע חשוב כל כך לערוך צוואה: מניעת סכסוכי ירושה. 

 

עורך דין לעריכת צוואה

עריכת צוואה על ידי עורך דין  מקצועי ומנוסה, מבטיחה כי הצוואה תנוסח באופן ברור אשר אינו משתמע לשתי פנים ותשמור על רצון המצווה. כך, כאשר הצוואה ערוכה בצורה הנכונה, ניתן למנוע את מרבית מאבקי הירושה, שהרי לא נותר מקום לספק בדבר רצונותיו של המצווה באשר חלוקת עזבונו לאחר מותו.  

 

סוגי צוואות 

מלאכת כתיבת נסח צוואה היא מלאכת מחשבת, הדורשת מומחיות משפטית, יסודיות והקפדה על פרטים. בין היתר, יש לבחור גם בסוג הצוואה המתאים. החוק מכיר בארבעה סוגים שונים של צוואות: צוואה בעדים, צוואה בכתב יד, צוואה בפני רשות וצוואה בעל פה.

 

בנוסף לצוואות אלו, ישנה גם צוואה הדדית.זוהי צוואה משותפת של בני זוג המורישים את רכושם זה לזו. עריכת צוואה הדדית, מלווה בלא מעט אתגרים משפטיים, למשל, הבטחת הצדדים מפני שינוי עתידי של הצוואה באופן חד צדדי. על כן חשוב מאוד כי זו תנוסח על ידי עורך דין ירושה, אשר ייתן מענה משפטי מתאים לכל בעיה שכזו וידאג לשמירת האינטרסים של כל הצדדים. 

 

 לחצ/י כאן לעבור למדריך מקיף אודות צוואות וירושות

 

עריכת צוואה 

מטרתה של הצוואה הנה להעניק וודאות משפטית למצווה, בדבר חלוקת רכושו לאחר מותו. זו תושג על ידי ניסוח מקצועי, מפורט ומקיף של הצוואה, המבהיר את רצון המצווה ומונע כל מקום למחלוקת פרשנית אודות רצון המצווה וכוונותיו.  

 

עורך דין מומחה לצוואות יתאים את נוסח הצוואה לנסיבות הספציפיות של המצווה וייתן דגש בין היתר על העניינים הבאים: 

 

  1. חלוקה ספציפית של הנכסים: הצוואה תכלול פירוט של כל נכסי המצווה, לרבות נכסי נדל"ן, חשבונות בנק, מכוניות וכיו"ב ותגדיר מראש איזה יורש יקבל איזה נכסים. חלוקת הנכסים באופן ספציפי לכל יורש, לא רק תמנע אי הבנות ומחלוקות בין היורשים, אלא יכולה גם למנוע תשלומי מס ליורשים במקרה של נכסי מקרקעין.
  1. תכנון מס בצוואה: בעת עריכת צוואה, יתייחס עורך דין ירושה גם להיבט המיסויי, על מנת למנוע מן היורשים תשלומי מס שונים. כך למשל, כאשר למצווה מספר נכסי נדל"ן, יש להגדיר מראש איזה נכס יועבר לאיזה יורש, על מנת שפעולות שונות במקרקעין, אשר ייתכן ויבוצעו בעתיד על ידי היורשים, לא יהיו חייבות במס.
  1. כשרות המצווה: במקרים בהם המצווה חולה, יקפיד עורך דין ירושה על קבלת חוות דעת רפואית מתאימה, המעידה על כשירותו של המצווה לערוך צוואה. זאת על מנת שלא ניתן יהיה לטעון לפגם בצוואה מפאת אי כשירות המצווה.

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה ניסיון עתיר בניהול תיקים של וצואות ירושות ועיזבונות  וצוות עורכי דין בעלי מומחיות מגוונת בעולם המשפט.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם.

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 
*
*
טען קובץ

 

 

 

שאלות ותשובות בנושא עריכת צוואה Q&A

  • האם צריך עו"ד כדי לערוך צוואה?  

מומלץ מאוד לפנות לעורך דין לשם עריכת צוואה, ראשית, על מנת לוודא כי רצונותיו של המצווה יבואו לידי ביטוי באופן ברור בצוואה ולא יהיה מקום למחלוקת פרשנית. שנית, בכדי לוודא כי הצוואה ערוכה כחוק, על פי כל כללי הדין. 

  •  חוק הירושה מכיר בארבע סוגי צוואות, מהן?  

צוואה בפני עדים, צוואה בכתב יד, צוואה בפני רשות (למשל נוטריון) וצוואה בעל פה. 

 

  • האם ניתן לערוך צוואה בפני נוטריון? 

אכן. צוואה זו נקראת צוואה בפני רשות. הנוטריון הוא עו"ד אשר קיבל רישיון מיוחד למתן שירותים נוטריונים והוא מוכר כ'רשות' לעניין עריכת צוואה.  

 

  • עריכת צוואה בווידאו – האם ניתן לעשות זאת? 

ניתן ואף מומלץ היות שתיעוד מעמד עריכת הצוואה מצמצם באופן משמעותי את הסיכוי להתנגדויות לצוואה.  

  •  באיזה גיל מומלץ לערוך צוואה?  

עריכת צוואה נועדה להבטיח את עתידם של הקרובים לנו ועל כן היכן שאדם צבר רכוש, מומלץ כי יערוך צוואה, ללא כל קשר לגילו. חשוב לזכור, כי הצוואה מאפשרת למצווה לקבוע אל מי יעבור רכושו לאחר מותו ובהעדר צוואה, יחולק הרכוש על פי הקבוע בדין ולא על פי רצונו האישי של המנוח.  

 

  • כיצד מנסחים צוואה? 

בשל ההשלכות הכלכליות של הצוואה, רצוי מאוד לפנות לעורך דין אשר יכתוב את הצוואה. עורך הדין ישים דגש על פירוט ברור ומדויק של כל רכושו של המצווה ואופן חלוקתו ליורשים, יציין את פרטי היורשים, את תאריך עריכת הצוואה וכיו"ב.

 

 

צוואה אונליין

עריכת צוואה

כיצד עורכים צוואה? מהם הדגשים שחשוב לדעת בעת עריכת צוואה? עורך דין מומחה בצוואות וירושות מסביר אודות המסמך המשפטי החשוב כל כך הנקרא צוואה.

חוק הירושה

אישור עשיית צוואה

צו קיום צוואה

מהו צו קיום צוואה? מתנגדים לצוואה ? חלוקת עיזבון בהתאם לצוואה, מצריכה קודם לכן קבלת צו קיום צוואה. צו זה מעניק תוקף משפטי מחייב לצוואה ומצהיר על זהות היורשים וחלקם בעיזבון.

צו ירושה

כאשר אדם נפטר ללא צוואה, יש צורך בקבלת צו ירושה כדי לחלק את עזבונו. כיצד מגישים בקשה למתן צו ירושה? מה חשוב לדעת?

צוואה הדדית

צוואה הדדית היא צוואה משותפת של בני זוג, אשר מורישים את רכושם זה לזו. פנו אל עורך דין ירושה לעריכת צוואה הדדית.

נוסח צוואה לדוגמא

נוסח צוואה סטנדרטית דוגמא להורדה Sample Last Will and Testament Israeli Family law Hebrew doc download

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד