מידע משפטי חינם גישור וגירושין
En

צור קשר

checked

גישור גירושין

כל מי שעבר אי פעם הליך גירושין, יודע כמה זה קשה ומורכב. עם זאת, הליך גירושין יכול להתנהל גם אחרת, ללא מלחמות משפטיות בין בני הזוג, בצורה קלה יותר רגשית וכלכלית. הכיצד? באמצעות גישור גירושין: מגשר מקצועי אשר מסייע לבני הזוג להגיע להחלטות בענייני הגירושין בהסכמה ולגבש הסכם מקיף והוגן.

גישור גירושין

להיות שלמים עם הגירושין
טרם נסביר בהרחבה אודות גישור גירושין, נעמוד רגע על עצם ההחלטה להתגרש. זה אולי נשמע לכם מפתיע אבל לא פעם, זוגות מתחילים את ההליך המשפטי מבלי שהם בטוחים שזה הצעד הנכון. לפעמים בני הזוג נקלעים למשבר כה חריף עד שהם לא רואים דרך לפתור אותו וממהרים אל מדרגות הרבנות. נכון, ישנם מצבים בהם מערכת היחסים הגיעה למבוי סתום וגירושין הם אכן הפתרון עבור בני הזוג.

אולם, במקרים רבים אחרים, אם הצדדים ייקחו פסק זמן, יפנו לטיפול זוגי וינקטו בצעדים שונים נוספים, ייתכן מאוד שיוכלו להציל את נישואיהם. ונאמר אף יותר מכך: גם אם התקבלה החלטה להתגרש, צריך לדעת מתי לעשות זאת. על בני הזוג להיות ערוכים לכך נפשית וכלכלית, על מנת לעבור את התקופה הלא פשוטה שלפניהם בצורה הטובה ביותר.

מהו גישור גירושין?
הגישור הוא אמצעי ליישוב מחלוקות משפטיות. במקום לנהל את הסכסוך בבית המשפט, אשר הוא יכריע בין בעלי הדין, פונים הצדדים למגשר ומנסים לפתור את הסכסוך בהסכמה. כפי שמתקיימים הליכי גישור בסכסוכים עסקיים למשל, ובעת סכסוך בין עובד למעביד, כך ישנו גם גישור גירושין.

 

 

הליך גישור גירושין כשמו, מתקיים בין בני זוג אשר החליטו להתגרש. המגשר מקיים שיחות משותפות ונפרדות עם בני הזוג, במסגרתן הוא שומע את עמדותיהם ורצונותיהם בעניינים העומדים על הפרק. בדרך כלל מדובר בחלוקת הרכוש בין בני הזוג, לרבות הליך פירוק שיתוף בדירת המגורים, סוגיית משמורת הילדים ודמי המזונות.

 

בשיחותיו עמם, לומד המגשר את שורש המחלוקת בין בני הזוג, את נסיבות המשבר ביניהם ובהתאם, מנסה לסייע להם להגיע להסכמות. יובהר כי המגשר אינו מכריע בין הצדדים, אלא רק יכול להמליץ להם על פתרונות אפשריים. אם בני הזוג הצליחו להגיע לעמק השווה, הסכמותיהם יעוגנו בהסכם גירושין. זה יובא לאישור של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה ויקבל תוקף של פסק דין. אקט זה מביא לסיומו של הליך הגירושין וכל אחד מבני הזוג יכול לפתוח דף חדש בחייו. 

 

מדוע זה כדאי?
בשנים האחרונות עלה משמעותית מספר הזוגות הפונים אל גישור גירושין וזאת לאור ההבנה של כדאיותו על פני ניהול ההליך בערכאות:

 

1. עלויות גירושין נמוכות יותר: גירושין הן עניין יקר, ראשית, בשל פירוק התא הכלכלי המשותף לשניים ושנית בשל ההליך המשפטי.

עלויות גישור גירושין

 

עלויותיו של גישור גירושין נמוכות באופן ניכר מניהול ההליך בערכאות. אם בכל זמן, יש לשיקול הכספי מקום, הרי שכעת, בזמן קורונה, לגירושין זולים יותר יש משמעות רבה עוד יותר.

 

 

2. גירושין מהירים: בעוד שניהול הליך הגירושין בערכאות יכול לקחת חודשים ארוכים ואף שנים, לאחר מספר פגישות גישור, ניתן לגבש הסכם מלא ולהביא לסיום מהיר של הגירושין. 

גירושין מהירים

3. הקלה בפן הרגשי:

לא אחת, מלווים הגירושין בכעס הדדי ובתחושות של אכזבה. הבחירה בדרך של גישור יכולה להביא את בני הזוג להסכם גירושין משביע רצון תוך זמן קצר ובכך להקל מאוד על ההיבט הרגשי של הפרידה.

 הקלה רגשית

 

גישור זה לא וויתור!
אנשים רבים סבורים כי גישור משמעו וויתור אך זה לא נכון. אמנם, שני הצדדים נדרשים לפשרות מסוימות כדי להגיע לעמק השווה, אך המטרה היא כי שניהם יהיו מרוצים מההסכמות אליהן הגיעו ולא יחושו מקופחים או מתוסכלים. כדי להשיג תוצאה זו, כל צד צריך להגיע אל שולחן המשא ומתן עם סדר עדיפויות: היכן הוא מוכן להתגמש ומהם הדברים העקרוניים ביותר שעבורו הם הכרח.

 

כאשר מותירים מרחב תמרון למשא ומתן של תן וקח, יש קשת רחבה של אפשרויות להגיע להסכמות ולסיים את הסכסוך בין הצדדים ללא מעורבות של בתי משפט. יש לזכור כי להליך של גישור גירושין יתרונות בולטים על פני ניהול הגירושין בערכאות. הוא יכול לחסוך לבני הזוג בעלויות, להביא לסיום מהיר יותר של הגירושין ולהקל מאוד על ההתמודדות הרגשית.

גירושין


גירושין בקורונה
אין ספק כי בכל זמן, הליכי גירושין אינם עניין קל, אולם הדברים נכונים שבעתיים בתקופת קורונה 2021. למתחים הרגילים המלווים את בני הזוג, מתווספים כעת גם חששות בריאותיים, להם עצמם, להורים שלהם וכמובן לילדיהם. לצד זאת, ישנה גם אי וודאות כלכלית גדולה, בפרט אם מי מבני הזוג או שניהם, פוטר מעבודתו או סובל מירידה בהכנסות בעסק.

 

 


סיטואציה זו גורמת לזוגות רבים להתקשח בעמדותיהם. הם נכנסים למוד הישרדותי ומסרבים לבוא לקראת האחר בענייני הגירושין.

 

האם זוהי הגישה הנכונה? לטעמנו ההפך הוא הנכון. דווקא בתקופה קשה זו, רווית קשיים וחששות, חשוב כי בני הזוג יפנו להליך של גישור גירושין ויעשו כל מאמץ כדי להגיע להסכמות הוגנות. אם בני הזוג יבחרו להתכתש בבתי המשפט, הם עלולים למצוא את עצמם בגירושין ממושכים מאוד שבסופם, גם אם יקבלו תוצאה טובה יותר מן הפשרה, המחיר הנפשי והכלכלי יהיה רב מנשוא.

 

שאלות ותשובות Q&A

 

מהו גישור גירושין?
זהו הליך המאפשר לנהל את הגירושין בדרכי שלום ולא באמצעות מאבק משפטי בערכאות. במסגרתו, מסייע המגשר לבני הזוג להגיע לפתרונות מוסכמים בענייני הגירושין, דבר המטיב איתם מבחינה רגשית וכלכלית כאחד. פגישות הגישור ממוקדות מאוד ומתנהלות בצורה נעימה ומכבדת עליה מקפיד המגשר.

 

באופן הזה, יכולים הצדדים לגבש תוך זמן קצר הסכם גירושין, המובא לאישורו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, מקבל תוקף של פסק דין ובכך בא לסיומו הליך הגירושין.

כיצד מתנהל הליך הגישור?
הפגישה הראשונה תהיה פגישה משותפת של המגשר עם שני בני הזוג. במהלכה, יאמרו הצדדים את כל מה שהם חפצים לומר לצד השני ויביעו את הרצונות שלהם לגבי ענייני הגירושין. המגשר ימקד את הפגישה וירכז את הנושאים או הנקודות המצויות במחלוקת בין בני הזוג.

 

בשלב הבא, יקיים המגשר פגישות נפרדות עם כל אחד מהצדדים, במסגרתן יוכל כל אחד מהם לומר למגשר דברים בסודיות, אשר לא יעברו לצד השני.

 

לאחר מכן, כאשר יש בידי המגשר את תמונת המצב המלאה, הוא ינסה לצמצם את פערי הרצונות בין בני הזוג ולהביאם אט אט להסכמה בכל הנושאים העומדים על הפרק. אלו יעוגנו בהסכם גירושין, אשר יובא לאישורה של ערכאה משפטית ויקבל תוקף של פסק דין.


כמה זמן לוקח גישור?
באופן טבעי, משכו של גישור גירושין תלוי בנסיבות העניין. למשל, על כמה נושאים אין הסכמה בין בני הזוג ומהו עומקן של המחלוקות ביניהם. ככל שבני הזוג חלוקים בדעותיהם על יותר סוגיות ובאופן משמעותי יותר, ייתכן הליך גישור ארוך יותר.

פקטור נוסף שישפיע על משכו של הגישור הוא מהו טיבה של התקשורת בין בני הזוג, עד כמה הם נכונים להקשיב זה לזו, להתפשר על מנת להגיע להסכמות ועוד. עם זאת, כן ניתן לומר כי משכו של גישור גירושין  הוא כ5 פגישות בממוצע עד לגיבוש הסכם גירושין.

האם גישור הוא תמיד הפתרון הנכון?
במרבית המקרים, גישור הוא האמצעי הטוב ביותר לניהול הליך הגירושין. באמצעותו יוכלו בני הזוג לגבש הסכם הוגן וטוב אשר יסדיר את כל ענייני הגירושין ויאפשר להם פרידה קלה יותר ובפחות בעלויות.


אולם, גישור לא תמיד יביא לתוצאה המיוחלת של הסכם. כך, במצבים בהם בני הזוג חלוקים באופן מהותי מאוד על כל או מרבית נושאי הגירושין וכאשר אין נכונות מצד שני הצדדים להידבר ולהתפשר.

 

האם גישור זה יקר?
בהשוואה לניהול הליך הגירושין בבתי משפט, גישור גירושין הוא זול יותר באופן משמעותי. עלות הגישור נקבעת כמובן בהתאם למקרה הפרטני של בני הזוג ונסיבותיו אך ככלל, ניתן לומר כי העלות נסובה סביב 15 עד 20 אלף שקל, בעוד שהליך גירושין בערכאות יכול להגיע גם לעלות של 100 אלף שקל במקרים מסוימים.


האם יש צורך בייצוג של עורך דין בגישור?
בהחלט! ישנה נטייה לחשוב כי היות שבני הזוג אינם בבית משפט, אלא אצל מגשר, הרי שהם אינם זקוקים לייצוג משפטי אך זוהי טעות.

 

תפקידו של עורך הדין בגישור, הוא לעמוד על ההיבטים החשובים ללקוח ולנהל את המשא ומתן מול הצד השני, כדי להשיג את התוצאה המיטבית עבורו. כמו כן, היה ויהיו נושאים בהם לא יגיעו בני הזוג להסכמה, עורך הדין ייצג את הלקוח בערכאות המשפטיות ויגן על זכויותיו באופן האופטימאלי.


האם גישור מחייב מבחינה משפטית?
אחד היתרונות החשובים ביותר של הגישור הוא בהיותו בלתי מחייב. פירוש הדבר הוא כי עד למועד חתימת הסכם גירושין, בני הזוג אינם מחויבים להליך הגישור וכל אחד מהם רשאי לסיים את ההליך בכל עת. אם התקבלה החלטה לסיים את הגישור, יכולים הצדדים לפנות למגשר אחר או להביא את עניינם בפני הערכאות המשפטיות.

 

מהם היתרונות הגדולים ביותר של גישור?
לגישור גירושין יש מספר יתרונות חשובים:

 

  • ראשית, באמצעותו יכולים בני הזוג לסיים את חיי הנישואין בצורה נעימה ומכבדת יותר.
  • שנית, הידברות בדרכי שלום תאפשר לצדדים לקיים תקשורת הורית בריאה ולתפקד טוב יותר כהורים לילדיהם.
  • שלישית, גישור גירושין הוא זול יותר מניהול ההליך המשפטי בערכאות ויכול אפוא לחסוך לבני הזוג באופן ניכר בעלויות. רביעית, בני הזוג רשאים לעצור את הליך הגישור מתי שירצו ואינם מחויבים לו אלא עד החתימה על ההסכם.

האם מומלץ ללכת לגישור גירושין?
אם יש בכם רצון לסיים את הליך הגירושין בדרכי שלום, להקל על עצמכם ועל הילדים ולחסוך בהוצאות, גישור גירושין הוא התשובה עבורכם. יש לזכור כי כדי לגבש הסכם, כל אחד מבני הזוג יידרש ללכת מעט לקראת האחר כדי להגיע לעמק השווה אך אין לראות בכך וויתור, אלא דווקא ניצחון על ידי קבלת השקט והביטחון שצעד זה יעניק להם.

 

 

 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד