חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מה זה משמורת משותפת?

מדריך משפטיי מה זה משמורת משותפת

 

מה זה משמורת משותפת?

המונח משמורת משותפת עולה בהליך גירושין עם ילדים, אך לא בהכרח בכל הליך גירושין ייקבע באופן אוטומטי הסדר משמורת משותפת, קרי זמני שהות שווים עם הילדים. על הפרק עומדת סוגיית המשמורת והשיקול העיקרי הוא טובת הילד. אצל מרבית הזוגות, יעברו הילדים למשמורת מלאה של האם, אך חשוב לדעת כי ישנה גם אפשרות אחרת שזוגות רבים בוחרים בה יותר ויותר: משמורת משותפת. במאמר זה נסביר מהי משמורת משותפת, הגדרה הורית שווה, באלו מקרים הסדר זה הוא מתאים ומה בין משמורת משותפת ותשלום מזונות הילדים.

 

הסדר משמורת משותפת הינו הסדר משפטי הקובע כי לשני ההורים המתגרשים זכות שווה להיות הורים לילדיהם, כפי שהייתה קיימת להם לפני הגירושין, במהלך חיי הנישואין, בהם תפקדו בצורה שווה כאב ואם. ההחלטה המשפטית על משמורת משותפת אינה משמעה רק משמורת פיזית על הילדים אלא גם על הזכות להחליט החלטות לגבי הילדים, להיות אחראי כהורה, בצורה שווה בכל הקשור בילדיהם. מבחינה משפטית, משמורת משותפת אינה קיימת בחקיקה, אין בישראל חוק משמורת משותפת,  אלא שהיא  יציר הפסיקה בהשפעת ועדת שניט אשר המליצה על הגדרה הורית שווה בין הורים, על פי עקרון טובת הילד.

 

אז מהי משמורת משותפת?

במרבית מקרי הגירושין, עם פרידת ההורים, עוברים הילדים למשמורת מלאה של האם. פירוש הדבר הוא כי הילדים שוהים מרבית הזמן עם האם והיא זו המקבלת את מרבית ההחלטות לגביהם. ומה באשר לאב? לו נקבעים הסדרי ראייה, זהו המונח המשפטי למועדים בהם יפגוש האב את ילדיו, כאשר ישנם הסדרי ראייה מקובלים ומורחבים. לצד הסדר של משמורת מלאה, קיימת גם אפשרות אחרת והיא משמורת משותפת, אשר פירושה הוא כי אין עוד הורה משמורן אחד, אלא ההורים חולקים את הזמן עם הילדים שווה בשווה ונושאים יחד באחריות שווה לגידולם.

 

על פניו נראה כי משמורת משותפת היא הבחירה האידיאלית, המאפשרת לילדים לשהות זמן שווה עם הוריהם ואלו יהיו מעורבים במידה שווה בחייהם. כמו כן, כך גם הילדים אינם חווים את הנתק הקיצוני מן האב המתרחש במצב שבו עוברים הם למשמורת מלאה של האם. אולם, למעשה, משמורת משותפת לא מתאימה בכל מקרה של גירושין ובהתאם לכך, בתי המשפט לא מאשרים הסדר משמורת משותפת, אלא אם סברו כי מתקיימים כל התנאים הרלוונטיים.

 

משמורת משותפת - מתי זה מתאים?

בשונה ממשמורת מלאה, אז הקשר בין ההורים יכול להיות מצומצם יחסית, שהרי ישנו הורה משמורן אחד, במשמורת משותפת המצב הוא שונה. שני ההורים אחראים במידה שווה לילדים ולכן נדרש מהם קשר כמעט יומיומי ושיתוף פעולה פעיל והדוק. משמעות הדבר הוא כי מערכת היחסים בין ההורים חייבת להיות כזו שתאפשר להם לקבל החלטות משותפות באופן יעיל ורגוע. משכך, במקרים של גירושין קשים אשר הותירו משקעים עמוקים בין בני הזוג, משמורת משותפת לא תהיה לטובת הילדים.

 

פרמטר נוסף לעניין זה הוא כמובן המסוגלות ההורית. לצד הרצון של שני ההורים לשהות כמה שיותר עם ילדיהם, לא תמיד ישנה יכולת וזו נבחנת הן ברמה הרגשית של סובלנות וטיפוח הילדים והן ברמה המעשית של שעות עבודתם ואורח חייהם של ההורים. כמו כן, ישנו גם הפן הפרקטי שחייב להיבחן. כלומר, משמורת משותפת תוכל להצליח רק אם ההורים מתגוררים בקרבה גאוגרפית סבירה זה לזו ולמסגרות החינוכיות של הילדים. ככל שהמרחק הוא רב מדי, המעבר של הילדים מהורה להורה יהווה מטרד וטרטור גם עבורם וגם עבור הילדים.

 

משמורת משותפת תנאים
מהם התנאים על-פיהם יקבע בית המשפט הסדר משמורת משותפת? בעבר, לבתי המשפט לענייני משפחה היו כללים ברורים ודי נוקשים, אשר רק בהתקיימם היו מאשרים הם משמורת משותפת. כך למשל הייתה דרישה לקיומו של קשר טוב בין ההורים וכן תנאי של מגורים סמוכים.

 

בשנים האחרונות אנו רואים ריכוך בגישה זו והשופטים נוטים להקל בתנאים היכן ששוכנעו כי משמורת משותפת תטיב עם הילד. הסיבה לכך היא התובנה כי ישנם פתרונות אפקטיביים גם היכן שדרישות אלו לא מתקיימות. כך למשל במקרה שבו התקשורת בין ההורים אינה טובה במיוחד, יכולים הם לצמצם את נקודות החיכוך על ידי כך כי יאספו את הילד ישירות מהמסגרות החינוכיות ולא מביתם אחד של השנייה.

 

גם הדרישה שבני הזוג יגורו קרוב זה אל זה נתפסת כפחות חשובה כיום אולם אין ספק שקרבה גאוגרפית זה אל זה ולמסגרות תקל מאוד על הילד אשר עובר מדי כמה ימים לביתו של הורה אחר.

 

האם ניתן לשנות החלטה על משמורת משותפת?

שאלת שינוי משמורת - שינוי משמורת משותפת או שינוי הסדר משמורת ילדים קיים למשמורת משותפת ושאלה נוספת: איך למנוע משמורת משותפת?. החלטה על משמורת הילדים ניתנת לשינוי במידה ויש שינוי בנסיבות המצדיק שינוי. קביעה של משמורת משותפת אינה סופית וניתן לשנותה על ידי פניה לבית המשפט או בהסכם.

 

השיקול העיקרי אם המשמורת תישאר משותפת או לא הינה טובת הילד. אם בית המשפט ישתכנע כי משמורת משותפת של שני ההורים אינה טובה לצרכי הילד, יכול בית המשפט לאחר קבלת חוות דעת מקצועיות של מומחים לבצע העברת משמורת להורה משמורן וקביעת הסדרי הראיה וזמני השהות מחדש.

 

מהי משמורת מלאה?

המושג משמורת מלאה מתייחס למצב בו הורה מקבל חזקה על הילד ולהורה השני נקבעים זמני שהות או הסדרי ראיה שהם חלוקה של זמנים קבועים בהם ההורה הלא משמורן שוהה עם הילדים. כיום,   למרות שינויים המסתמנים בגישה של חזקת הגיל הרך, לאחר גירושין האם מקבלת באופן אוטומטי משמורת מלאה - חזקה על הקטין עד לגיל 6,

 

משמורת מלאה זהו הסדר המשמורת הנפוץ ביותר בעת גירושין עם ילדים ומשמעותו היא כי הורה אחד, לרוב האם, מקבל חזקה על הילדים והם נמצאים רוב הזמן עמו. להורה האחר נקבעים הסדרי ראייה, בהתאם לגילאי הילדים ומידת הקשר שלו עמם.

 

כיום נהוג להשתמש במונח של זמני שהות ולא במונח המשמורת, משום שדמי המזונות בהם חבים ההורים מחושבים כיום באחוזים מדויקים על פי אותם זמני שהות. כך למשל במקרה של משמורת מלאה נהוג לקבוע לאם 70% זמני שהות ולאב 30%.

 

חשוב לציין, כי כל ענייני הגירושין, לרבות נושא של משמורת ילדים, נתון להחלטתם של בני הזוג כל עוד יש ביניהם הסכמה, או לחילופין, כאשר הם יכולים להגיע לעמק השווה באמצעות הליך גישור, למשל. אולם ככל וישנה מחלוקת מהותית בין הצדדים, יש להגיש תביעה לבית המשפט והוא יכריע בעניין בהתבסס על טענות הצדדים וחוות דעת של עובדת סוציאלית.


 

מזונות ילדים במשמורת משותפת

שאלת משמורת משותפת מזונות: כל דיון על הסוגיה של משמורת משותפת אינו שלם ללא התייחסות למזונות הילדים, מן הטעם כי יש קשר הדוק בין הסדר המשמורת לבין תשלום המזונות.

 

ההלכה החדשה במזונות - בחודש יולי 2017, קבע בית המשפט העליון (בע"מ 919/15 - פסק דין בייצוג משרדנו, עו"ד מאיה רוטנברג ייצגה את האב) כי במקרה של משמורת משותפת, נושאים ההורים יחדיו בחבות מזונות הילדים. מצב דברים זה מתיישב עם משמעותו ומהותו של הסדר זה, אשר במסגרתו חולקים ההורים את זמני השהות עם הילדים ומקבלים יחד במשותף החלטות באשר לאופן גידולם.

 

פסק דין זה, אשר משרדנו הוביל את בו את המאבק העיקש מן הערכאה הראשונה בבית משפט למשפחה עד לניצחון בערעור לבית המשפט העליון, מהווה תקדים משפטי משנה מציאות בחברה הישראלית.

 

טרם הפסיקה בעליון, החבות במזונות ילדים הייתה מוטלת כולה על האב בלבד גם כאשר בחרו ההורים במשמורת משותפת ללא התחשבות ברמת ההשתכרות של האם. פועל יוצא הוא כי האב שילם למעשה כפל תשלום כאשר נשא בהוצאות ילדיו כשהיו במשמרתו ונאלץ להעביר לאם את תשלומי המזונות בנוסף.

 

השינוי היחיד לעומת משמורת מלאה לעניין מזונות הילדים היה כי האב יכול היה, באישורו של בית המשפט, לקבל הפחתה של דמי המזונות, אולם גם במקרה כזה, היה עדיין משלם ביתר. בית המשפט העליון שינה כאמור מצב דברים זה ושינה את הקשר שבין משמורת משותפת למזונות. 

 

הורה משמורן

מהו הורה משמורן? (custodial-parent) המשמעות של המשמורת הינה קביעת מקום מגוריהם העיקרי של הילדים. קביעת המשמורת לאחד ההורים, אין משמעה כי ההורה הינו האפוטרופוס היחידי על הילדים. החלטות ברות משקל לגבי הילדים נשארת בידי שני הצדדים, כך למשל נדרשת הסכמה של שני ההורים בנוגע להחלטות בריאותיות או החלטות הנוגעות לחינוך הילדים.

 

הורה משמורן נדרש לקבל אישור ההורה השני למעבר דירה ולאפשר להורה השני זמני שהות עם הילדים על פי הסדר המשמורת, בחגים וחופשות ולצורך נסיעות לחו"ל.

  

המגמה כיום בגירושין עם ילדים, לקבוע משמורת משותפת של שני ההורים, אחת הסיבות לכך הוא תקדים של בית המשפט העליון שקבע שוויון במזונות בין האב לאם, בהתאם למשמורת (זמני השהיה של הילדים הם הורה), יחס ההכנסות של שני הצדדים וצרכי הילדים. התקדים ששינה את תחום מזונות הילדים והשוויון בין המינים בהליכי הגירושין מקצה לקצה בע"מ 919/15 הינו הישג משרדנו, בו ייצגה עו"ד מאיה רוטנברג את האב לאורך ההליך עד לניצחון בעליון (לרשותכם חומר קריאה רב באתר על הנושא).

 

עם זאת, עדיין רבים המקרים בהם זוגות לאחר גירושין מחליטים להותיר את משמורת הילדים בידי האם וקביעת משמורת והסדרי ראיה (זמני שהות) בהסדר משמורת שבו האב חולק בזמני השהות בהתאם למסגרת שהוסכמה או נקבעה על ידי בית משפט. אך הסדר זה יכול להיות הפוך בו המשמורת נתונה לאב והאם חולקת בזמני השהיה על פי החלטה או הסכם. השיקולים בדרך כלל נוגעים למיקום המגורים, וטובת הילד.

 

גם כאשר נקבעת משמורת להורה המשמורן, יש לזכור כי:

  • הסדרי ראיה רחבים אינם בהכרח מפחיתים מזונות: המגמה כיום בבתי המשפט בהחלט משתנה בעקבות התקדים בבית במשפט העליון, ובית המשפט ישקול את הזמני השהות בתחשיב המזונות. עם זאת יש לזכור שזהו אינו הפרמטר היחידי במשוואה. בית המשפט יבדוק את יחס ההכנסות וצרכי הילד בנוסף וכל מקרה ייבחן לגופו. תשלומי המדור וחינוך ובריאות בד"כ יישארו על כנם.
  •  הורה משמורן נדרש להסכמת ההורה השני במעבר דירה: שינוי משמעותי במקום המגורים של ילדים קטינים דורש את הסכמת ההורה הלא משמורן. העברת מקום המגורים במקרים רבים משפיעה על מוסדות החינוך של הילדים וטובת הילדים נבחנת אל מול הסכמת ההורה השני. כמו כן, מעבר למקום מרוחק המשפיע על יכול ההורה השני לקיים את הסדרי השהות עם הילדים, דורש את הסכמת ההורה השני. ביצוע פעולות ללא הסכמה של שני הצדדים עלול לגרור חיוב של ההורה המשמורן בנטל הסעת הילדים. כמו כן, בהתאם לנסיבות, ושיקול טובת הילדים,  הורה לא משמורן יכול לפנות לקבלת צו מניעה.

הסדרי ראיה מקובלים

בכל תיק גירושין עם ילדים נקבעים הסדרי ראיה או זמני השהות לילדים בין אם בהסכמה או על ידי פסיקת בית המשפט. הסדרי הראיה נועדו לאפשר להורה שאינו ההורה המשמורן, לשמור על קשר  שוויוני ככל האפשר ורציף עם ילדיו כאשר טובת הילדים אמורה להוות הגורם בעל החשיבות העליונה.

 

הפרת הסדרי הראיה, או קיום זמני השהות בצורה שאינה מסודרת עלולים לפגוע בטובת הילד לגרום לקשיים בהתפתחות הנפשית של הילד, לגרום לחרדות, חוסר ביטחון עצמי, ופגיעה בדימוי העצמי ועוד.

 

זמני השהות, מידת הקשר והאינטנסיביות של הסדרי הראיה עם ההורה הלא משמורן, נקבעים לפי הנסיבות של מקרה ומקרה, הסדרי הראיה המקובלים משתנים בהתאם לגילו של הקטין, כאשר מתחת לגיל 6 החזקה על הילדים הקטינים בד"כ ניתנת לאם כהורה משמורן בהשפעת חזקת הגיל הרך. בתי המשפט מראים לאחרונה יותר ויותר שיקול דעת לגבי המשמורת ,בוחנים מקרים לגופם ובמקרים שעדיין חריגים מורים על משמורת האב. 

 

משמורת משותפת ללא הסכמת האם
הסדר משמורת משותפת הנו מצב שבו זמני השהות של ההורים עם הילדים הוא שווה או דומה. כך, הם חולקים את הטיפול בהם ושותפים מלאים לגידולם. בדרך כלל, משמורת משותפת הנה תוצאה של רצון הדדי של שני בני הזוג כי זהו הפתרון הטוב ביותר לילדים, אך ישנם גם מקרים בהם אחד מבני הזוג מתנגד.

 

האם ייתכן מצב של משמורת משותפת ללא הסכמת האם? התשובה לשאלה זו היא בחיוב וזאת משום שטובת הילד היא זה העומדת בראש שיקוליו של בית המשפט. על כן, במקרה שבו שוכנע הוא כי לאב מסוגלות הורית מתאימה וקשר קרוב עם הילדים, יאשר הוא משמורת משותפת ללא הסכמת האם.

 

חשוב לציין כי היכן שיש לאם שיקולים ענייניים לסרב למשמורת משותפת, בית המשפט ישקול את טיעוניה ויכול הוא לפסוק לטובתה, אולם במקרים רבים, התנגדותה נובעת ממשבר הגירושין בין בני הזוג ולא מתוך חשש כי האב אינו מתאים למשמורת משותפת, אז בית המשפט יאשר את ההסדר לבקשת האב.

 

משמורת משותפת מאיזה גיל?
הדעה הרווחת היא כי משמורת משותפת רלוונטית רק מגילאי 6 ומעלה. זאת בשל חזקת הגיל הרך הקובעת כי ילדים עד גיל 6 יהיו במשמורת מלאה של האם.אולם כל כלל הנוגע לטובת הילדים איננו אבסולוטי ויש לו חריגים:

 

ראשית, היכן שיש הסכמה בין ההורים על משמורת משותפת, ניתן להחיל הסדר זה גם כאשר הילדים קטנים יותר, למשל בגילאי 5 – 3.

 

שנית, העקרון המנחה בעניינים אלו הוא טובת הילד ועל כן,  כאשר טיבו של הקשר בין האב לילד ומידת הקרבה והמעורבות שלו בחייו היא רבה, אזי בית המשפט יאשר משמורת משותפת גם כאשר הילד קטן יותר.

 

כמו כן כאשר שואלים משמורת משותפת מאיזה גיל? נזכיר גם כי גילו של הילד אינו הפקטור המרכזי בקביעת הסדר זה, אלא המסוגלות ההורית של בני הזוג ויכולתו של כל אחד לגדל את הילדים חצי מהזמן, מבחינה כלכלית ורגשית, אלו הם התנאים המרכזיים לצורך משמורת משותפת.

 

משמורת משותפת חסרונות
למשמורת משותפת יתרונות וחסרונות, ניתן להצביע על כמה חסרונות מהותיים של משמורת משותפת. כך למשל ישנה הטענה כי לילד אין בית מרכזי אחד משהוא עובר מביתו של האב לביתה של האם כל כמה ימים. מצב זה, יש הסבורים, יכול לגרום לילד לחוסר יציבות ולפגיעה בתחושת הביטחון.

 

ומה בדבר ההורים? חסרון של משמורת משותפת  שהיא מגבילה את בני הזוג מבחינת העתקת מקום מגורים ועל כן יכולה למנוע קבלת עבודה במקום מרוחק. הסדר זה גם יכול להקשות על בני הזוג להמשיך בחייהם, משום שיתוף הפעולה הצמוד שהם נדרשים לו כדי לקיים את ההסדר. זאת בשונה ממשמורת מלאה, אז הורה אחד הוא מקבל ההחלטות המרכזי והיקף התקשורת לה זקוקים ההורים זה עם זו הוא קטן יותר באופן משמעותי מאשר משמורת משותפת. 

 

משמורת משותפת חלוקת ימים
קביעת זמני השהות במשמורת משותפת, היא בדרך כלל שווה בין שני ההורים או מאוד דומה. שהרי, המטרה בהסדר זה הוא שותפות מלאה בגידול הילדים וכי כל הורה ישמר את הקשר הקרוב עם הילד ויהיה מעורב בחייו.

 

ההחלטה על זמני השהות תתקבל באחת משתי דרכים: בהסכמה בין בני הזוג ובמקרה שבו יש ביניהם מחלוקת שהם אינם מצליחים לגשר עליה, יוכלו לפנות לבית המשפט אשר יכריע בסוגיה. כך או כך, הדגש חייב להיות על חלוקה מסודרת של הימים, כדי לשמור על שגרה קבועה ויציבה עבור הילדים, אשר יידעו באיזה ימים הם שוהים אצל כל הורה.

 

מסגרת ברורה ומסודרת של חלוקת הימים, תקל כמובן גם על ההורים, כך שיוכלו לתכנן את ימי העבודה בהתאם, בילוי עם בן/בת הזוג וכיו"ב. עוד נציין כי במסגרת קביעת זמני השהות, יש להתייחס גם לזמן שגרה וגם לחגים וחופשות, על מנת שהנושא יוסדר מראש ולא תתעורר מחלוקת בין ההורים בהמשך.

 

משמורת משותפת מרחק מגורים
על מנת שהסדר של משמורת משותפת יהיה ישים לאורך זמן מרחק המגורים בין ההורים ולמסגרות החינוכיות צריך להיות מרחק סביר. דרישה זו היא חשובה הן לילדים והן להורים, אולם חשוב לציין כי אם בעבר היה מדובר בתנאי בל יעבור, כיום הגישה של בתי המשפט להיבט זה היא רכה יותר. הדגש כיום הנו על טיב הקשר בין כל אחד מההורים לילדים והמסוגלות הרגשית והכלכלית שלהם לספק את צרכי הילדים מחצית מהזמן גם כאשר גדל מרחק המגורים בין ההורים .

 

מה קורה במצב שבו אחד ההורים מעוניין לעבור למקום מגורים מרוחק יחסית? היות ובמקרים רבים אין הסכמה בעניין בין ההורים, בית המשפט  הוא זה הנדרש להכריע ובפניו עומדים מספר שיקולים, ביניהם: מהו טיבו של הקשר בין ההורה שמבקש לעבור לבין הילדים.

 

ככל שמדובר בקשר חזק, הנטייה תהיה לאשר את המעבר למרות מרחק המגורים. באיזה גיל ילד יכול להחליט איפה לגור? האם מדובר בילדים גדולים אשר יכולים להביע את דעתם בעניין. לזו תהיה משקל רב בהחלטה האם לאשר את המעבר או אם לאו.

 

עורכת דין מאיה רוטנברג, קבעה את התקדים המשפטי החשוב ביותר בתחום דיני המזונות בשנים האחרונות כאשר לאחר מאבק משפטי של שנים הצליחה לשכנע את בית המשפט העליון לקבוע בתיק בע"מ 919/15 (עליו תוכלו לקרא רבות באתר זה) כי אב שנקבעה לו משמורת משותפת, כאשר האם משתכרת שכר דומה, ישלם מזונות בהתאם לעקרון השוויון, והקבוע בחוק המזונות ולא על פי הדין העברי כפי שהיה נהוג שנים רבות עד ליום קביעת ההלכה החדשה במזונות ביולי 2017.

 

תוכלו לפנות למשרדנו בכל שאלה ונשמח לעזור:

יצירת קשר:

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג


ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..

 

*
*

 

לקריאה נוספת:

 

האם ניתן לכפות משמורת משותפת? 

 

איך למנוע משמורת משותפת?

 

שאלות ותשובות בנושא משמורת משותפת

 

מה קורה כאשר צרכי ילדים מסופקים בפועל על ידי אחד מההורים בלבד בהסדר של משמורת משותפת?

 

במקרים כאלו קיים קושי ראייתי לבית המשפט לקבוע האם טענות האב או האם נכונים לגבי קיום הסדר המשמורת בפועל. לבית המשפט סמכות להזמין תסקיר סעד או למנות אפוטרופוס לדין כדי לקבל כלי עזר  לצרכי הקביעה איזו מגרסאות ההורים הינה אמינה יותר.

 

חשיפת דיווח אפוטרופוס לדין בפני הצדדים נתונה לשיקול דעת בית המשפט לפי סעיף 68(א) לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות וכן סעיף 8(א) לחוק בית המשפט לענייני משפחה שכן הדבר עלול לפגוע ביחסי הילדים עם ההורים ובטובת הילדים באופן כללי.

 

מהם הכללים למשמורת משותפת? הורים שאינם גרים יחד הם בעלי משמורת משותפת (נקראת לפעמים גם הורות משותפת) כאשר הם חולקים את האחריות לקבלת החלטות על ו / או שליטה פיזית ומשמורת על ילדיהם. משמורת משותפת יכולה להתקיים אם ההורים גרושים, מופרדים או שאינם חיים יותר ביחד, או אפילו אם הם מעולם לא חיו יחד.

 

משמורת משותפת  - הגדרה

 

האם ניתן לשלול מהאב משמורת משותפת? גירושין של הורים אינם יכולים לשלול זה מזה משמורת, אך בתי משפט יכולים לעשות זאת. שופטים בדרך כלל עושים כמיטב יכולתם כדי לשמור על מערכת היחסים בין ילד לשני ההורים, אך זה לא עובד בכל הנסיבות. לעתים רחוקות בתי משפט קובעים משמורת משותפת כאשר ההורים אינם ביחסי שיתוף פעולה מספיק טובים בכדי שזה יעבוד ללא פגיעה בילדים.

 

האם כדאי להתעקש על משמורת משותפת?
הסדר משמורת משותפת נשמע כמו מילת קסם לחלוקה שווה בנטל גידול הילדים ולהפחתת המזונות. אך יש לזכור כי משמורת משותפת יש לקיים ויש בה אתגרים לא פשוטים ומחויבויות. לא לכל הורה המתעקש על משמורת משותפת יש את היכולת לקיים את ההסדר לבלות עם הילדים זמן שווה כמו האם, להיות שותף בטיפול בילדים, לקיים את הסדרי השהיה והסדרי הלינה.

 

בהסדר משמורת שני ההורים האב והאם מתפקדים כמשמורנים של הילדים באופן שווה. לעומת זאת כאשר מדברים על זמני שהות שאינם שווים כגון: חלוקה של פעם בשבוע או פעמיים לינה אצל האב וכל סופשבוע שני. הסדר זה אינו נחשב ל"משמורת משותפת" אך יכול בהחלט להשפיע על תשלומי מזונות הילדים.


מוטב לבדוק עם עצמך כהורה בכנות, האם הסדר זה לטובת ילדיך  והאם אפשרי מבחינתך להפחית משעות העבודה, להסיע את הילדים למסגרות השונות ולאפשר לינה בביתך, להגביל את עצמך למקום מגורים קרוב להורה השני, הקשיים בהקמת משפחה חדשה עם הסדרי ראיה מאתגרים לילדים מנישואים קודמים. המסקנה: מעבר לטקטיקה משפטית, מומלץ לחשוב טוב לפני שמתחייבים על הסדר משמורת משותפת מלאה.

 

 

מהי הגדרה הורית שווה?
בהליך גירושין, נפרדים ההורים, ואז מכורח הנסיבות כיום מוגדר הורה אחד כהורה המוגדר משמורן, ואילו ההורה הלא משמורן הוא ההורה שנאלץ להסדיר את זמני השהות עם הילדים. הגדרה הורית משותפת משמעה הורות שהיא משותפת במובן של "אחריות הורית משותפת"  האחריות היומיומית של שני הורים המשתפים באופן שווה בתחומי גידול ילדים, עבודות בית, פרנסה, ומותירים זמן להתפתחות עצמית היא המהות של הגדרה הורית שווה. הגדרה הורית שווה אינה מתרחשת על ידי הגדרה כזו או אחרת אלא בחלוקת האחריות באופן שווה ומתחשב בהורה האחר לאורך זמן. לאחר השגת היעד  של התנהלות תוך הגדרה הורית שווה כל המשפחה ההורים והילדים, מרוויחים יציבות ותחושה שוויון משפחתי שמובילה לאושר.


טיפים להורות משותפת להורים גרושים 


בשל היתרונות הרבים של הורות משותפת, יותר ויותר זוגות מתגרשים בוחרים במשמורת משותפת עם פרידתם, על פני משמורת מלאה של אחד ההורים. מדובר ללא ספק, באתגר לא פשוט, אך אם ההורים יצליחו בו, יעניקו לילדיהם תא משפחתי יציב למרות הפרידה. אחריות הורית משותפת, איך עושים את זה נכון? ריכזנו עבורכם את שמונת הטיפים החשובים. 


מהי הורות משותפת?

בעת גירושין, על בני הזוג  להסדיר את נושא משמורת הילדים. באפשרותם אפוא להחליט כי הורה אחד יהיה משמורן יחיד או לחילופין, לבחור במשמורת משותפת. במקרה הראשון, מדובר למעשה במשמורת מלאה, אז הילדים שוהים מרבית הזמן עם הורה אחד ולהורה האחר נקבעים זמני שהות מסוימים.


לעומת זאת, במקרה השני, של הורות משותפת, מדובר על חלוקת זמני השהות של הילדים באופן שווה או דומה. יישומה של אחריות הורית משותפת אינו עניין של מה בכך והיא דורשת מבני הזוג מאמצים רבים. אולם אם היא תצלח, הרי שבני הזוג יעניקו לילדים קשר קרוב ויציב עם שניהם, דבר הדרוש להם מאוד לצורך תחושת יציבות וביטחון. לא אחת, זוגות גרושים אינם מצליחים ליישם את ההורות המשותפת משום שהם נתקלים חדשות לבקרים בחילוקי דעות וחיכוכים. מה ניתן לעשות כדי להצליח? 


הורות משותפת כיצד לעשות את זה נכון

במקרה של הורה משמורן יחיד, עם פרידת בני הזוג, הוא הופך להיות מקבל ההחלטות העיקרי בנוגע לילדים. זאת משום שהם נמצאים בחזקתו ותחת טיפולו מרבית הזמן. לעומת זאת, במקרה של הורות משותפת, מעמדם של ההורים הוא שווה, האחריות ההורית מתחלקת בין ההורים בצורה שוויונית וכך גם הזכויות להחליט לגבי הילדים. אין דעתו של הורה אחד עדיפה או בכירה על זה של האחר.


כלומר, עליהם לפעול יחד, בשיתוף פעולה כדי לגדל את ילדיהם. כדי להצליח במשימה הזו, על בני הזוג להכיר בכך כי אופן התקשורת ביניהם השתנה ומה שהיה פעם מאוד טבעי וקל, הופך כעת למורכב יותר. הם אינם עוד בני זוג ועל כן מתקשרים כהורים בלבד ולא כפרטנרים רומנטיים. לכן, עליהם למצוא את הדרך הנוחה להם לשתף פעולה ולקבל החלטות יחד. כך למשל, יכולים הם לקבוע כי בעניינים מהותיים, הם ישוחחו בטלפון ולא ינהלו את הדיון בהתכתבות בהודעות ווצטאפ, היות שכאשר מתקיימת שיחה טלפונית, שומעים את טון וקצב הדיבור וקל יותר להימנע מאי הבנות. 


חיזוקים רגשיים לילדיכם 

יש לזכור כי לצד האתגר שההורים מתמודדים איתו, לילדים קשה אף יותר. לרוב, הגירושין מעלים בקרב ילדים תחושות אשמה וחוסר וודאות. כדי להשיב להם את הביטחון שאבד, על ההורים לתת עוד יותר מתמיד הרבה תשומת לב, להקפיד להגיע לאירועי בית הספר, להיות מעורבים יותר בחייהם ולעטוף אותם באהבה. הילדים סידרו את החדרים שלהם? אפשר להגיד להם מילה טובה, הביאו ציונים טובים הביתה? אפשר לפרגן להם ואולי אף להביא מתנה קטנה. בזמן שכל הורה שוהה עם הילדים, מלבד שיעורי בית ומטלות, כדאי לבלות איתם זכות איכות במקום שהם אוהבים, למשל, בקולנוע, בגן חיות ועוד. תשומת הלב הזו תאפשר להם להתמקד בטוב שהם מקבלים ותסייע להם להסתגל מהר יותר ובצורה בריאה יותר לגירושין.  


הניחו את הכאב והכעס בצד

ההחלטה על הורות משותפת נועדה לתת לילדים מסגרת משפחתית תומכת על אף הגירושין. לכן, על ההורים לעשות הפרדה בין הקשר הזוגי שנגמר לבין מערכת היחסים ההורית, כך שיוכלו להגשים מטרה זו. אין ספק שזה טבעי ולגיטימי לחוש כעס ואכזבה כלפי הצד השני, גירושין אינם דבר קל, גם בנסיבות הטובות ביותר. אולם אסור לערבב בין אלו לבין הקשר ההורי, אחרת מבלי לשם לב, יהפכו הילדים לחיילים בשדה הקרב בין הוריהם. אם מי מבני הזוג מרגיש שהוא מתקשה להפריד בין קשר הנישואין שהסתיים לבין הקשר ההורי, כדאי לפנות לבעל מקצוע על מנת שיוכל להקל עליו בתקופה זו ולתת לו כלים יעילים להתמודדות. 


לשפר את התקשורת עם ההורה משותף

ככל שהקשר בין ההורים יהיה טוב יותר, כך הם יוכלו לספק לילדים סביבה מאושרת והרי זוהי בעצם מטרתה של הורות משותפת. כמו כן, תקשורת טובה וזורמת, תטיב גם עם בני הזוג עצמם. היא תאפשר להם לתפקד בצורה טובה ובריאה כהורים וכן, תפנה להם זמן, פיזי ונפשי, להמשיך הלאה בחייהם, למצוא זוגיות חדשה, להתקדם בעבודה וכיו"ב. לכן נקיטת צעדים אקטיביים לשיפור התקשורת עם בן הגרוש/ה יכולה מאוד להועיל. איך עושים זאת? ניתן למשל לפנות לסדנאות או הדרכה הורית. ישנם הורים הפונים לטיפול משותף אצל פסיכולוג, או קואוצ'ר ויש עוד אפשרויות רבות. ההורים צריכים לשבת יחד זה עם זו ולבחור בדרך המתאימה לשניהם, מתוך מטרה משותפת לשפר את הקשר ההורי ואת חלוקת האחריות ההורית. 


שיטות תקשורת של הורות משותפת

הורות משותפת מצריכה תקשורת תכופה של בני הזוג זה עם זו ולכן חשוב שימצאו את הדרך המתאימה והנוחה להם לעשות כן. רק כך יוכלו לתקשר ביעילות ולהצליח ליישם את הורות המשותפת לאורך זמן. יש הורים גרושים שמעדיפים להתכתב בהודעות ואחרים מעדיפים לשוחח בטלפון כדי למנוע אי הבנות ולייעל את הזמן. יש מי שמעדיפים להגדיר זמני שיחה קבועים, פעם בשבוע בשעה מסוימת, על מנת להבטיח כי הצד השני פנוי לדבר ולשמור על סדר. לעומתם, יש מי שבוחרים לשוחח בהתאם לצורך שעולה, באופן ספונטני. בכל מקרה, חשוב כי הצדדים יקפידו על נימוס וכבוד הדדי, יכבדו את זמנם זה של זו ויראו עד כמה שניתן גמישות והבנה זה לזו. 


עקביות במסרים בהורות משותפת

במקרים רבים, יש לבני הזוג גישות שונות לחינוך וזה כמובן לגיטימי, אולם ילדים זקוקים לעקביות ולשגרת חיים יציבה וברורה. הדבר נכון עוד יותר בעת גירושין ובפרט בעת הורות משותפת, אז הילדים שוהים זמן שווה עם כל הורה ואין הורה מרכזי אחד. לכן, על ההורים לקבוע מצד אחד, עקרונות ברורים להתנהלות מול הילדים, למשל, מתי מכינים שיעורי בית ומצד שני, להותיר נושאים הפתוחים לשיקול דעתו של כל הורה. כך, הילדים מבינים כי חייהם מתנהלים באופן דומה אצל שני ההורים ונוצרת תחושה של יציבות ועקביות בחייהם. 
פתרון חילוקי דעות בהורות משותפת

בין כל זוג הורים ישנן מחלוקות, בין אם הם נשואים ובין אם הם גרושים וזה מאוד טבעי. החוכמה היא לפתור את חילוקי הדעות בצורה רגועה ויעילה כך שלא ייווצר משבר גדול מכל אי הסכמה. אם הטונים עולים, יכולים הצדדים להחליט כי הם מפסיקים את השיחה ושבים אליה כשהם רגועים יותר. אם מדובר בנושא שחוזר על עצמו והצדדים לא מצליחים להגיע להסכמה, כדאי להיעזר בבעל מקצוע שיסייע להם להגיע לפתרון מוסכם וכך הלאה. יש לזכור כי הורות משותפת טובה ומוצלחת מחייבת מנגנון יעיל של פתרון מחלוקות. 


הפכו את המעברים והביקורים לקלים יותר

יש הסבורים כי הורות משותפת מקשה על הילדים בשל המעבר התכוף מבית לבית. אין ספק כי זו יכולה להיות מעמסה על הילדים, אך אם ההורים יתנהלו בצורה נכונה, אלו יהפכו לשגרת חיים עבור הילדים והם לא ירגישו קושי גדול. כדאי למשל לעשות רשימה של חפצים שהילדים זקוקים להם תמיד ולדאוג כי הם נמצאים בשני הבתים, כך שהילדים לא יצטרכו לסחוב אותם בעת המעבר לביתו של האב לביתה של האם. דוגמא נוספת היא לקבוע את ההחלפה בימים ובשעות פחות עמוסים לילדים כדי להקל עליהם. 


מהו הורה מרכז?

כאשר נקבעים הסדרי משמורת הילדים בגירושין, הורה מרכז יהיה לרוב ההורה אשר ריכז את מרבית הטיפול בילדים במהלך הנישואין או החיים המשותפים, קביעה זו מתבססת לרוב על ההנחה שלא חל שינוי מהותי ביחסי הכוחות של הטיפול בילדים לאחר הגירושין או הפירוד של ההורים, המשמעות היא ההתנהלות של חלוקת התפקידים טרם הגירושין נותר על כנו גם לאחר הגירושין.
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה משמורת משותפת -מהו הורה מרכז?: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
תלה"מ 9654-01-18
תלה"מ 37075-10-17
בבית המשפט לענייני משפחה באשדוד
בפני כב' השופטת רותם קורלי עיאש

בין הצדדים הסכם שלום בית ולחלופין גירושין אשר אושר וקיבל תוקף של פסק דין . ההסכם כלל הוראות ביחס לאחריות הורית משותפת החל ממועד הפירוד בין היתר צוין בהסכם כי טובת הילדים היא שיהיו במשמורת משותפת של ההורים תוך חלוקת זמני שהות שוויונית והצדדים מתחייבים לגור במרחק שלא יעלה 15 ק"מ מביתם המשותף האחרון וכן שמקום לימודי הילדים הקטינים לא ישתנה אלא בהסכמת שני ההורים.

האם הגישה תביעה למשמורת ובקשה למתן צו לשמירת הסטטוס קוו המונע מעבר הקטין באופן חד צדדי ממקום מגוריו במושב.

כחודשיים לאחר פתיחת הליך תביעת המשמורת על ידי האם, האב הגיש תביעה להעברת משמורת הקטין הכוללת בקשה להעתקת מקום מגוריו של הקטין למקום מגוריו החדש.

העתקת מקום מגורים במשמורת משותפת: סוגיית העתקת מקום מגורים של קטין נבחנת לאור עקרון טובת הילד.

"טובת הילד" אינו מושג ערטילאי אשר טוב ומתאים בכל סיטואציה, "טובת הילד" הוא פרי של איזונים בין אינטרסים שונים של כל אחד מההורים ושל הילד ובוודאי שהאיזונים אף נערכים בנקודת זמן קונקרטית ואינן נכונים לעת אחת, כפי שהיו בעת אחרת.

השאלה היא, מה טובתו של הקטין במצב שנוצר כאשר האב מבקש שבנו יהיה במשמורתו וכן מבהיר כי בכוונתו לעבור לאזור מגורים מרוחק, ואין לבדוק אם יש צידוק למעבר והאם התנהגות האב נאותה. במקרה דנן, יש תחילה לקבוע האם נכון, עבור הקטין בנקודת הזמן הנוכחית, לקבוע כי יתגורר יחד עם אביו, לאור מעבר האב להתגורר בעיר מרוחקת ממקום המגורים הנוכחי.

שיקול נוסף שעל בית המשפט לבחון באשר להעתקת מקום המגורים הינו היכולת לשמר הקשר עם ההורה הנוסף, אופי הקשר שיוצר עמו והנטל שיוטל על כל אחד מההורים.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה משמורת משותפת: בקשת האב לאשר לילד קטין לעבור להתגורר עימו: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד