En

צור קשר

checked

חלוקת עסק משותף בהליכי גירושין

גירושין עסק משפחתי בני זוג חלוקת נכסים

 

בני זוג עם עסק משותף בהליכי גירושין

במסגרת הליך הגירושין תידרשו להחליט האם למכור את העסק המשותף ולחלק את הרווחים ביניכם, או האם להמשיך לקיים את העסק ולעבוד יחד. זוהי דילמה לא פשוטה הן מבחינה כלכלית והן מבחינה אישית. במאמר זה נסקור את האפשרויות השונות ונציג מהם השיקולים לכאן ולכאן, על מנת שתוכלו לקבל את ההחלטה הטובה עבורכם.

 

מתגרשים אך ממשיכים לעבוד יחד – הפרדה בין האישי לעסקי

במהלך חייכם המשותפים, הקמתם עסק מצליח ומשגשג אשר שניכם שבעי רצון ממנו. במצב שכזה, ישנו כמובן רצון ברור להמשיך ולקיים את העסק על אף הגירושין. האם זה אפשרי? התשובה לשאלה זו היא אישית כמובן ובעוד שעבור זוגות מסוימים,

 

זהו פתרון נכון ויעיל, עבור זוגות אחרים, יכול שמסלול זה יוביל לקריסה כלכלית בעסק ולמשבר אישי, אשר יקשה על ההתמודדות עם הליך הגירושין. איך תדעו אם זוהי הבחירה הנכונה עבורכם? שאלו את עצמכם שתי שאלות.

 

האחת: האם טיב הקשר ביניכם כיום, מאפשר לכם לתקשר זה עם זו בצורה מכובדת ויעילה, או שמא היחסים מתוחים מאוד ושיחותיכם מסתיימות לרוב בוויכוח. יש לזכור כי כדי לתפעל עסק יחד כזוג גרוש, עליכם לסמוך זה על זו, ערוצי התקשורת חייבים להיות פתוחים לרווחה ועליכם לדעת להפריד בין האישי לעסקי.

השאלה השנייה שיש להשיב עליה היא מהן דרישות תפעול העסק מבחינת ההתנהלות היומיומית. כלומר, האם לכל אחד מבני הזוג תחומי אחריות נפרדים, דבר המאפשר ביתר קלות להמשיך ולקיים את העסק, או האם שיטת הניהול היא כזו הדורשת מעורבות מלאה של שני בני הזוג בכל נושא ונושא, מה שמצריך שיתוף פעולה צמוד יותר וקבלת החלטות משותפות באופן תדיר.

 

שלא כמו הפרמטר הראשון, המתייחס לטיב הקשר בין בני הזוג, אשר אותו קשה יותר לשנות, הרי שכאשר ישנו בסיס תקשורתי טוב, ניתן לערוך שינויים באופן ניהול העסק (למשל, שינוי חלוקת התפקידים, האצלת סמכויות לעובדים וכיו"ב) על מנת לאפשר לבני הזוג להמשיך לעבוד יחד ולקיים את העסק בהצלחה.

 

מכירת העסק בעקבות הגירושין

נסיבות הפרידה הובילו למשבר אמון ביניכם? אינם יכולים או מעוניינים להמשיך לעבוד יחד? אם כך, גם כאשר מדובר על עסק מצליח המניב לכם הכנסה יפה, כדאי להפריד כוחות ולהוציא את העסק למכירה. ניסיון להמשיך ולקיים את העסק בכל מחיר, עלול להביא להפסדים ולפגוע בערכו של העסק. בהקשר זה תוכלו לבחור בין שתי אלטרנטיבות:

 

האחת, למכור את העסק לצד ג' והשנייה העברת הבעלות בעסק לאחד מבני הזוג, כלומר, האחד מוכר לשני את חלקו בעסק.

 

כיצד מתבצע הליך מכירת העסק המשותף?

 

ניתן לחלקו לשלושה שלבים:

  1. קביעת שווי העסק: זו מתבססת על היקף הפעילות העסקית והנכסים הקיימים של העסק. היה והעסק צבר חובות, אלו ינוכו בעת חישוב השווי. אם ישנה מחלוקת בין בני הזוג באשר לאופן קביעת השווי, כדאי לפנות לעורך דין מגשר אשר יסייע לצדדים להגיע לכדי הסכמה ולמנוע עיכוב ארוך של המכירה.

  2. איתור קונים: יש לפרסם את העסק למכירה ולאתר רוכשים פוטנציאלים אשר נכונים להציע את המחיר המבוקש.

  3. חלוקת הרווחים: לבסוף, משהעסק נמכר, יש לחלק את הרווחים בין הצדדים. היה ובני הזוג חתמו על הסכם ממון המתייחס לסוגית העסק המשותף, חלוקת הרווחים תיעשה על פי הוראות ההסכם. בהעדר הסכם ממון, יחולקו רווחי המכירה על פי קביעת החוק, קרי, שווה בשווה, או לחילופין, בני הזוג יכולים להגיע להסכמה אחרת ביניהם במסגרת חתימה על הסכם גירושין.

הקפאת המצב הקיים – מניעת הסתרה או הברחת נכסים

במקרים רבים של גירושין, עולה לא פעם חשש מפני הסתרה או הברחה של נכסים מצד מי מהצדדים, במטרה לקבל יתרון כלכלי.

 

חשש זה יכול להתקיים גם כאשר לבני הזוג המתגרשים עסק משותף ואם יש בו ממש, יכולות להיות לכך השלכות מרחיקות לכת על הצד הנפגע. אמנם, על פניו ניתן היה להניח כי בנסיבות אלו, שני בני הזוג מעורים במצב הכספי שהרי הם מנהלים עסק ביחד. אולם המציאות מלמדת כי לעיתים, ישנה חלוקת אחריות בין הצדדים, אשר במסגרתה האחד מנהל את הפן הכספי והשני מטפל באספקטים אחרים של העסק ואינו מודע באופן מלא למצב הפיננסי.

כאשר עולה חשש שכזה, חשוב שלא לפנות באופן מיידי לעורך דין לדיני משפחה, אשר יבחן את נסיבות המקרה ובעת הצורך, ינקוט באמצעים להקפאת המצב הקיים. ניתן לעשות כן למשל באמצעות הוצאת צווי מניעה והגבלת הפעילות בחשבון המשותף, כדי למנוע ביצוע פעולות בכספים וברכוש, באופן חד צדדי.

חשיבות הליווי המשפטי

במאמר זה סקרנו את האפשרויות השונות בעת גירושין עם עסק משותף. בני הזוג יכולים לבחור האם להמשיך ולקיים את העסק יחד, או להוציאו למכירה ולחלק את הרווחים ביניהם. מטבע הדברים, זוהי אינה החלטה קלה עבור בני הזוג ויש לשקול את ההיבט הכלכלי לצד ההיבט האישי. כמו כן, עת שהתקבלה החלטה, יש לוודא כי תצא אל הפועל בצורה יעילה ומסודרת, על מנת לשמור על זכויות הצדדים במלואן ולקדם את הליך הגירושין כולו.

 

מומלץ לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בדיני משפחה, אשר יעניק לבני הזוג ליווי משפטי מלא. ראשית כל, עורך הדין יקשיב לבני הזוג, ישמע מהם את העדפותיהם, את החששות שלהם ויבחן את נתוני העסק, תוך היוועצות בעת הצורך, עם בעלי מקצוע כגון רואה חשבון. לאחר שכל הנתונים בפניו, עורך דין הגירושין יחווה דעתו מהי האלטרנטיבה הטובה ביותר עבור בני הזוג ומשקיבלו החלטה, ידאג להוציאה לפועל.

 

הליווי המשפטי יכלול גם טיפול בכל הסוגיות הנוספות של הליך הגירושין, כגון נושא משמורת הילדים והמזונות ובמסגרתו ידאג עורך הדין לניהול יעיל והגון של הליך הגירושין כולו.


עורכת דין גירושין מאיה רוטנברג  מנהלת תחום דיני משפחה במשרד רוטנברג עורכי דין בעל ותק של מעל 20 שנים ומהמובילים בתחום המשפחה בארץ. עו"ד מאיה רוטנברג הינה מגשרת מוסמכת בתחום דיני משפחה ומאחוריה ניסיון רב שנים בניהול תיקי גירושין הכוללים בעלות משותפת על עסקים. המשרד ממוקם בת"א בשני מיקומים נגישים.

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל D קומה 4 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל 

 

מיקוד: 6971915

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס: 03-6161913

 

נייד: 0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building D, 4th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel: +972-3-6161535

 

Fax: +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

office@rotenberglaw.co.il

 ..
*
*
טען קובץ 
checked

 

בני זוג בעלי חברה - עסק משותף משפחתי בהלכי גירושין, האיש והאישה בעלי עסק משותף שניהם עבדו בחברה, מאז פרוץ הסכסוך זוגי והחל הליך גירושין ביניהם החל תהליך הרסני להם ולחברה, המשפיע גם על העובדים בה וגם על התזרים השוטף.

כך בין היתר, מנעו בני הזוג לשעבר איש מרעהו משיכת משכורות מהחברה לאורך מספר חודשים ובהיקף של מאות אלפי שקלים, נדחו תשלומים, הוטל עיקול בבנק מטעם אחת מרשויות המס ועוד.

במסגרת הליך הגירושין בין בני הזוג מונה מנהל מיוחד, המנהל המיוחד עתר לקביעת מנגנון היפרדות בין שני בעלי המניות בחברה, האיש והאישה, בהקדם האפשרי על מנת למנוע נזקים נוספים לחברה. לבני הזוג הוצגו חלופות לחלוקת הרכוש - מכירת כל מניית החברה לצד ג' למרבה במחיר, חלוקה בעין של נכסי החברה, הליך רכישה חד צדדי, והליך BMBY מזורז.
המנהל המיוחד המליץ לבני הזוג על הליך buy me buy you BMBY כחלופה הנכונה לאור עסקי החברה ואופייה יחולקו בעין ל- חברות נפרדות, האחת תהא לו והשנייה תהא לאישה. כך יוכלו שני הצדדים להמשיך ולעבוד באותו תחום, אין להגביל את התחרות, לכל אחד מהם אפשרות לעסוק במה שעשה, ובעיקר יימנע מהמוכר הצורך לשלם מס גבוה על רווחי הון שיגיע להערכתו למיליוני שקלים.

האישה הציעה בעבר לרכוש את חלקו של האיש אך הוא סירב, המצב בחברה לא תקין, ואין לאפשר מנגנון חלוקה בעין של החברה כפי שהאיש רוצה שכן ינציח את הסכסוך ויהרוס החברה.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה גירושין - הפרדה בין בעלי המניות בחברה במנגנון במבי   buy me buy you( תלהמ 2425-11-16): 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
עתירתה של האישה כנגד הנתבעים להכיר בהפרדה רכושית מלאה שבין נכסיה ובין נכסי בעלה זאת, נוכח חובות עסקיו הבעל או של תאגידים שבשליטתו למדינה, שבעניינם מנוהלים הליכי אכיפה גם כנגדה וכנגד נכסים רשומים שלה.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה האם רשויות המס יכולים לתבוע בבית משפט למשפחה בגין עסקיו של בן הזוג?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
נוכח מועד נישואיהם של הצדדים, המשטר הרכושי החל על נישואיהם הוא המשטר של שיתוף רכושי דחוי, כאן שחל עליהם חוק יחסי ממון בין בני זוג תשל"ג- 1973.
אין ספק שהנושא היחיד שנותר בלתי פתור הוא עניין החברה, וזאת גם לפי טענות הצדדים, וגם כעולה מפסק הדין החלקי שניתן בהליך קודם. איזון המשאבים שנעשה בין הצדדים, אינו מתייחס לחברה, שלגביה ימשיך ההליך בבית המשפט
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה גירושין - שיתוף רכוש בחברה בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג  | תמש 8326-12-15: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
בני הזוג שהתגרשו חלוקים באשר לשאלה מהו המועד בו התחיל הנתבע בהקמת חברה בשם "ס", שבמועד מאוחר יותר הוקמה בשם "ג". לטענת האישה החברה היא עסק משותף לצדדים, ואילו לטענת הבעל לאישה אין חלק בה. ישנה מחלוקת גם באשר לחלקו של הבעל בחברה והמועדים הקובעים לצורך הערכת שווי החברה. תקופת החיים המשותפים בין הצדדים הינה מיום נישואי בני הזוג עד למועד הקרע, המועד בו עזב הבעל את דירת המגורים.
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה שיתוף האשה בחברה שהקים הבעל בתקופת החיים המשותפים  | תמ"ש 45988-01-16 ד' נגד ש': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
תביעה רכושית במסגרתה נידונה שאלת קיומה של כוונת שיתוף ספציפית במניות חברה שייסד הנתבע קודם למועד הנישואין והשבחתה לאחר הנישואין.

לטענת האישה הצדדים ניהלו קשר של ידועים בציבור ומכאן שהחברה הוקמה בתקופת היותם ידועים בציבור.

הבעל כופר בטענת התובעת להיות הצדדים ידועים בציבור עובר לנישואיהם, וטוען כי החברה יוסדה לפני מועד הנישואין ומכאן שמניותיה הן "נכס חיצוני".

האם לאישה זכויות במניות החברה הרשומות על שם הנתבע היא השאלה העומדת להכרעה. על מנת להכריע במחלוקת שבין הצדדים יש לדון תחילה בטענת התובעת להיות הצדדים ידועים בציבור בעת ייסוד החברה על ידי הנתבע.

שאלה נוספת העומדת לדיון היא האם כטענת הנתבע מקור המימון היה עצמאי שלו 14 או אם כטענת התובעת המימון נעשה מתוך כספים משותפים
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה גירושין: ידועים בציבור חלוקת מניות עסק משותף | תמ"ש 62133-06-15  ש.ס נגד ס': 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד