En

צור קשר

checked

איך פותחים תיק גירושין - מדריך עדכני

אחת השאלות הראשונות שנשאלות בעת תחילתו של תהליך גירושין היא "איך פותחים תיק גירושין". עדיף להגיע מוכנים לתהליך בכדי להפוך את תהליך פתיחת תיק הגירושין לקל ומהיר עד כמה שניתן.

כל הליך גירושין מתחיל בפתיחת תיק בית הדין הרבני למעט זוגות לא יהודים בבית משפט אזרחי, אליו יפנו בני הזוג לשם פתיחת תיק גירושין סידור הגט. אם קיימת הסכמה באשר ליתר הסוגיות, יוגש הסכם גירושין לאישורה של אחת הערכאות ובזאת בא לסיומו הליך הגירושין. בהעדר הסכמה, יידרשו בני הזוג להגיש בקשה ליישוב סכסוך.

תחנה ראשונה: בית הדין הרבני

בשונה מיתר ענייני הגירושין, הנמצאים בסמכות מקבילה של בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה, סידור הגט היא סוגיה המצויה בסמכות ייחודית ובלעדית של בית הדין הרבני. לכן, כאשר אחד מבני הזוג מעוניין להתגרש, יפנה הוא קודם כל אל הרבנות לצורך פתיחת תיק גירושין, קרי, תביעת גט.

שני בני הזוג מעוניינים בפרידה? אז איך פותחים תיק גירושין? טוב יעשו אם יגישו את הבקשה במשותף וכך הליך סידור הגט יהיה קצר ויעיל יותר. בישראל יש כמה בתי דין רבניים והבקשה לגט תוגש לבית הדין הרבני אשר באזור סמכותו נמצא מקום מגוריהם האחרון של בני הזוג. ומה באשר ליתר סוגיות הגירושין? כאן הדרך נחלקת לשתיים: הסכם גירושין ובקשה ליישוב סכסוך.

מדריך פתיחת תיק גירושין ברבנות

הסכם גירושין

כאשר קיימת הסכמה בין בני הזוג באשר לסוגיות המשפטיות העומדות על הפרק בשל פרידתם, יערכו הצדדים הסכם גירושין אשר יתייחס לכל הנושאים הרלוונטיים: חלוקת הרכוש, משמורת הילדים ודמי המזונות. הסכם הגירושין יוגש לאישורו של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה במקביל לסידור הגט, ההסכם יקבל תוקף של פסק דין ובזאת יבוא לסיומו הליך הגירושין.

לעניין זה נציין כי הסכם גירושין חייב להיות מקיף, ברור מאוד ולהתייחס לכל פרט ופרט בסוגיות השונות. זאת על מנת לצמצם עד כמה שניתן את הסיכוי להיווצרות מחלוקת בין הצדדים בעתיד. כך למשל, בכל הנוגע לחלוקת הרכוש, יש לערוך פירוט מסודר של כלל הרכוש ואופן חלוקתו. בנוגע למשמורת הילדים, למשל, יש להתייחס בהסכם הגירושין לחלוקת חופשות וחגים בין ההורים.

בקשה ליישוב סכסוך

במקרים בהם קיימת מחלוקת בין בני הזוג באחד או יותר מענייני הגירושין, עליהם יהיה להגיש בקשה ליישוב סכסוך. רבים מכם בוודאי שמעתם על מונח זה, אשר מקורו בחוק החדש יחסית שנכנס לתוקפו ביולי 2016. זהו החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה, תשע"ה – 2014, אשר קובע כי בני זוג אשר מעוניינים להתגרש, אינם יכולים להגיש תביעה זה כנגד זה בענייני הגירושין, אלא לאחר שמי מהצדדים הגיש בקשה ליישוב סכסוך, במסגרתה מופנים בני הזוג להליך של גישור.

מטרתו של הליך זה היא כמובן לנסות ולהביא את הצדדים לכדי גיבוש הסכם גירושין כאמור מעלה. רק כאשר לא צלח הליך הגישור, הצדדים יהיו רשאים לפנות אל הערכאות המשפטיות.

חשיבותו של הייצוג המשפטי

מן האמור מעלה אנו מבינים כי הליך הגירושין יכול להתנהל בדרכים שונות והדבר תלוי בעיקר בבני הזוג וביכולת שלהם להגיע לעמק השווה בסוגיות הגירושין. בין אם קיימת הסכמה בין הצדדים ובין אם ישנה מחלוקת עמוקה, ישנה חשיבות רבה לקבלת ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין גירושין עורך דין המתמחה בניהול תיקי גירושין עו"ד בעל ידע עדכני וניסיון בדני המשפחה. זאת על מנת שכל אחד מן הצדדים יוכל לשמור על זכויותיו והאינטרסים שלו בהליך המשפטי, בין אם מדובר על חלוקת רכוש הוגנת ובין אם על הסדר משמורת הילדים.

עורך הדין יהיה שם מן השלב הראשון ועד לסיומו של הליך הגירושין כדי שלא תאלצו ללמוד בעצמכם איך פותחים תיק גירושין. המטרה תמיד תהיה לבחור בדרך של הידברות וגיבוש הסכם גירושין בהסכמה. אם הדבר איננו מתאפשר, עורך הדין ייצג את בן/בת הזוג בכל הערכאות ויפעל להשגת התוצאה המשפטית הטובה ביותר.


יצירת קשר עם עו"ד מאיה רוטנברג

ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

כתובת: רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2, רמת החייל, תל-אביב.
מיקוד: 6971915
טלפון: 03-6161535
פקס: 03-6161913
נייד: 0544-705733
מייל: office@rotenberglaw.co.il

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד