חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תביעת מזונות

להחלטתם של בני זוג להיפרד ולפרק את התא הזוגי והמשפחתי, יש השלכות כלכליות משמעותיות. אלו באות לידי ביטוי בין היתר בסוגיית המזונות הכוללת שני סוגי תשלומים: מזונות ילדים ומזונות אישה. בהעדר הסכמה בין בני הזוג בנושאים אלו, יש להגיש תביעת מזונות. לאיזו ערכאה תוגשנה התביעות? מה יש לצרף לכל תביעה? ומהם היתרונות בגיבוש הסכם מזונות על פני הליך תביעה? כל זאת במאמר שלפניכם.

תביעת מזונות ילדים
לכל הורה קיימת החובה לדאוג לילדיו ובעת פרידת ההורים, כאשר הופך כל אחד מבני הזוג ליחידה כלכלית עצמאית, יש להסדיר את האופן שבו יכלכלו בני הזוג את ילדיהם. ככל שאין הסכמה בין הצדדים על גובה התשלום, יש צורך בהגשת תביעת מזונות. הסמכות בעניין זה נתונה לבית המשפט לענייני משפחה ואילו בית הדין הרבני מוסמך לדון בתביעה, אך ורק אם שני הצדדים מסכימים לכך. הגשת התביעה כרוכה בתשלום אגרה של 238 ₪ ולכתב התביעה יש לצרף מסמכים המעידים על היקף צרכי הילדים, למשל, קבלות על ההוצאות השוטפות בגינם: מדור והוצאות אחזקת הבית, הוצאות על מזון, חינוך, ביטוח רפואי, ביגוד והנעלה, חוגים וכדומה.

כמו כן, לתביעה יצורפו אסמכתאות המעידות על מצבם הכלכלי של ההורים ויודגש, אין המדובר רק על הכנסה מעבודה, אלא מכלל המקורות, למשל הכנסה מהשכרת דירה, או קבלת קצבה מביטוח לאומי. על כן, יש להגיש את כל המסמכים הרלוונטיים כגון: 12 תלושי שכר אחרונים (או דו"ח רואה חשבון עדכני במידה שמי מבני הזוג הנו עצמאי), אישור מהטאבו אודות בעלות על נכסי נדל"ן, אישורים על קופות פנסיה, קרן השתלמות וכדומה. כמו כן, במקרה של חובות, יש לצרף אסמכתאות המוכיחות זאת, משהדבר יכול להשפיע במידה ניכרת על גובה תשלום המזונות שיקבע בית המשפט.

תביעת מזונות אישה
מזונות אישה היא חובה המוטלת על הבעל כלפי אשתו, במסגרתה עליו לדאוג לכל צרכיה, לאורך תקופת הנישואין ועד למתן הגט. לא אחת, כאשר מתגלע סכסוך בין הצדדים, הבעל אינו ממלא חובה זו ומותיר את בת הזוג ללא אמצעי מחייה. במצב זה, תוכל היא להגיש תביעה למזונות אישה אל בית המשפט לענייני משפחה או אל בית הדין הרבני, על פי בחירתה. אלו מסמכים יש לצרף לתביעה? בדומה לתביעת מזונות ילדים, גם כאן יש להציג ראיות להיקף הוצאותיה של האישה ולמצבם הכלכלי של בני הזוג.

גובה התשלום שייקבע אמור לשקף מחד את רמת החיים אליה הורגלה האישה על פי הכלל ההלכתי של "עולה עמו ואינה יורדת" ומאידך, להתאים ליכולתו הכלכלית של הבעל. פירוש הדבר הוא כי ככל שחלה ירידה משמעותית במצבו הכלכלי, יבוא הדבר לידי ביטוי בגובה המזונות שייפסק לטובת האישה. נדגיש, כי ישנן עילות שונות בגינן ניתן לשלול את זכאותה של האישה לדמי מזונות, למשל אם בגדה בבעלה, עזבה את ביתם המשותף שלא בשל יחס אלים כלפיה וכן אם יש לה הכנסה (מעבודה או ממקור אחר) המספיקה לה להוצאותיה.

 

הסכם מזונות
לפני שמחליטים על הגשת תביעת מזונות, בין אם מדובר במזונות ילדים ובין אם במזונות אישה, כדאי לנסות ולהגיע לידי הסדר ולחתום על הסכם מזונות. אמנם, במקרים רבים זוהי משימה לא פשוטה בשל מצבה של מערכת היחסים בין בני הזוג, אך אם ישנו רצון הדדי להידברות, ניתן לגבש הסכמות. נכון כי הסכם מזונות דורש משני הצדדים להתפשר כך שאף צד לא יקבל את מלוא רצונו, אך מנגד, יזכו הצדדים בוודאות משפטית וכלכלית מיידית. זאת בשונה מהגשת תביעה,  אז, מותירים בני הזוג את ההכרעה בסוגיה זו בידי בית המשפט, ההליך יכול לארוך זמן לא מבוטל ואין ערובה למי מהצדדים כי פסק הדין יהיה לשביעות רצונו. מעבר לזאת, חתימה על הסכם מזונות חוסכת לבני הזוג זמן, כסף ומקדמת את המטרה החשובה מכל והיא טובת הילדים. למה כוונתנו? כאשר בני הזוג מנהלים משא ומתן ביניהם כדי לגבש הסכמות, מטבע הדברים, נפתחים ערוצי התקשורת ביניהם מחדש. את הדיאלוג הבריא יותר שהצליחו ליצור לצורך חתימה על הסכם מזונות, יכולים בני הזוג לקחת איתם  גם לתוך מערכת היחסים ההורית וכך לשמר סביבה משפחתית חמה ויציבה עבור הילדים, למרות הפרידה.

 


 

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד