En

צור קשר

checked

גירושין ברבנות

הליך גירושין ברבנות

הליך הגירושין בישראל מתנהל בשתי ערכאות משפטיות: בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. מלבד טקס הגירושין וקבלת הגט, פעולות הנמצאות בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני, יתר ענייני הגירושין (כגון משמורת ילדים, מזונות) הנם בסמכות מקבילה של שתי הערכאות. מצב זה יוצר מרוץ סמכויות, אשר משמעותו היא כי הערכאה הראשונה אשר בפניה הובא עניין מסוים, היא זו אשר קנתה את הסמכות לדון באותו העניין.  

 

בשל ההבדלים בין שתי הערכאות, עליהם נעמוד מיד, ישנה משמעות רבה לבחירה בין גירושין ברבנות לבין גירושין בבית המשפט. לפיכך על עורך דין גירושין לבנות בשלב מוקדם של התיק, את האסטרטגיה המתאימה,  בהתאם לנסיבות הייחודיות של הלקוח.  

 

גירושין ברבנות או בבית המשפט למשפחה

 הסברה הרווחת לגבי גירושין ברבנות היא כי בתי הדין הרבניים, נוטים לפסוק לטובת הגבר ולקפח את האישה. כך למשל נטען, כי בעניין מזונות אישה ומזונות ילדים, ייטה בית הדין הרבני לחייב את הגבר בסכום מזונות נמוך.

 

זאת בהשוואה לבית המשפט לענייני משפחה, הנחשב כפועל יותר לטובת האישה. המיתוסים הללו על גירושין ברבנות, אינם מדויקים ומדובר בהכללה גורפת מדי. יחד עם זאת, המיתוסים הללו אינם חסרי בסיס ומקורם בהבדל המשמעותי בין גישתו של בית הדין הרבני, לבין גישתו של בית המשפט לענייני משפחה.  

 

גירושין 2022 חדש

מערכת המאפשרת ייעול וקיצור של הליכי גירושין

שירותים מקוונים של הרבנות: המערכת מאפשרת לציבור הרחב להגיש בקשות ומסמכים בתיקי גירושין בין יהודים באינטנט. ניתן להגיש טפסי בקשה לגירושין באופן מקוון ונגיש.

 

פתיחת תיק גירושין ברבנות אונליין

 

טופס הגשת בקשה מקוונת גירושין ברבנות


תוך כמה זמן מקבלים גט בהסכמה


הליך גירושין מהיר


פתיחת תיק גירושין בהסכמה


פתיחת תיק גירושין ברבנות תל אביב


הליך גירושין


הסכם גירושין דוגמא


גירושין ברבנות או בבית משפט

 

גישור גירושין רבנות

 

עורך דין גירושין רבנות

 

בית הדין הרבני פוסק על פי ההלכה הדתית ונוקט בגישה שמרנית יותר, אשר לעיתים איננה מתאימה לשינויים החברתיים שחלו במוסד הנישואין ובמבנה המשפחתי. לעומתו, בית המשפט לענייני משפחה נחשב לליברלי יותר וניתן לראות כי פסיקותיו משתנות ומתפתחות בהתאם לצרכי המשפחה המודרנית.

 

בשל ההבדלים הללו בין גירושין ברבנות לבין גירושין בבית המשפט ובשל מרוץ הסמכויות, ישנה חשיבות רבה להקדים ולפנות לייעוץ של עורך דין גירושין, אשר יבחן את נסיבות המקרה לעומקן ויחליט לאיזו ערכאה לפנות. המטרה היא לקבל את התוצאה המשפטית הטובה ביותר עבור הלקוח.  

 

גירושין אזרחיים – בבית הדין הרבני?  

בימינו, לא מעט זוגות נישאים בטקס אזרחי ודרכם אל החופה אינה עוברת ברבנות. לעיתים מדובר בזוגות פסולי חיתון ולעיתים בזוגות הבוחרים להתרחק מן הממסד הדתי.

 

האם גירושין ברבנות רלוונטיים לזוגות אלו? התשובה לשאלה זו היא כן. מתן גט נמצא בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני והוא רואה בנישואים אזרחיים כספק נישואים.

 

על כן, כאשר זוגות אלו רוצים להתגרש, עליהם להגיש את תביעת הגט בבית הדין הרבני. באשר ליתר הנושאים, חל מרוץ הסמכויות כפי שפורט לעיל. למותר לציין, כי חשוב מאוד לפנות אל עורך דין גירושין בשלב מוקדם, על מנת לקבל ייעוץ וליווי משפטי בהליך הגירושין.  

  

הסכם גירושין 

מרוץ הסמכויות וההבדלים המשמעותיים שבין גירושין ברבנות לגירושין בבית המשפט, הופכים את הליך הגירושין בישראל למורכב מאוד. על כן, עורך דין גירושין ממליץ, כאשר הדבר מתאפשר, לחתום על הסכם גירושין, אשר ימנע מן הצדדים את המאבק המשפטי ויביא לסיומו המהיר של הליך הגירושין.

 

עריכת הסכם גירושין, כוללת את כל הנושאים העומדים על הפרק בעקבות פרידת בני הזוג, כאשר בראש ובראשונה ישנו נושא משמורת הילדים.  

 

בעבר, במרבית מקרי הגירושין, האם הייתה ההורה המשמורן והאב פגש את ילדיו בהתאם להסדרי הראייה שנקבעו. כיום, זוגות רבים בוחרים בהסדר של משמורת משותפת, במסגרתה חולקים ההורים באופן שווה את החזקה על ילדיהם.

 

משמורת משותפת מאפשרת לשני ההורים לשמור על קשר יציב וקרוב עם הילדים, למרות הגירושין וכך למעשה מצטמצמת תחושת האובדן של הילדים לאור הפרידה.  

 

עובדות על גירושין ברבנות

 חוקי הגירושין

  • בני זוג יהודים לא יכולים להתגרש רשמית ללא רבנות: בישראל זוגות יהודים יכולים להתגרש רק באמצעות בתי הדין הרבניים.
  • חתונה בחו"ל לא פוטרת מהליך גירושין ברבנות: בני זוג יהודים שנישאו מחוץ לישראל יכולים להתגרש רק בבית הדין הרבני, אלא אם החוק המקומי במדינה בה נישאו מאפשר להם במפורש להתגרש שם מבלי לפנות לבית הדין הרבני.
  • ההליך הוא אותו הליך של רישום גירושין הנעשה לרישום נישואין אזרחיים הנעשים מחוץ לישראל.
  • יש להגיש תביעת גירושין בבית המשפט לענייני משפחה במקרה שבני זוג בני אותו המין נישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל.
  • גירושין בהסכמה ברבנות: הסכם גירושין חייב להיות מאושר על ידי בית המשפט לענייני משפחה או לצרף לבקשת הגירושין  ברבנות (נדרש אישור ההסכם בבית הדין) על מנת שהגירושין יתבצעו בהסכמה חייב להיות מאושר על ידי בית המשפט לענייני משפחה או לצרף לבקשת הגירושין ברבנות (נדרש אישור ההסכם בבית הדין) על מנת שהגירושין יתבצעו בהסכמה.
  • חובת התייצבות לדיונים: כל צד חייב להתייצב בפני בית הדין הרבני בכל דיון.
  • הזכות לייצוג משפטי בהליך הגירושין ברבנות: בכל שלב בהליך עומדת לצדדים הזכות להיות מיוצגים על ידי עורך דין גירושין או טוען רבני.
  • שינוי או ביטול הסכם גירושין שאושר: בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני רשאים לבטל הסכם גירושין שנחתם על ידי זוגות נשואים אך יעשו זאת מטעמים מיוחדים ובנסיבות חריגות בלבד. לדוגמא:  שינוי נסיבות מהותי בנושא מזונות ילדים.

 עורך דין גירושין

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין לענייני משפחה וגירושין בתל אביב, הינה בעלת ניסיון של מעל 25 שנים בתחום, מאחוריה עשרות תיקים של גירושין בבתי הדין הרבניים והאזרחיים על ערכאותיהם וצוות עורכי דין בעלי מומחיות בדיני המשפחה ותחומים נלווים בישראל ובעולם.

 

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג

 

באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

*
*
טען קובץ
checked

 שאלות ותשובות בנושא גירושין ברבנות

מהי סמכותו של בית הדין הרבני בענייני גירושין?
ת: לבית הדין הרבני סמכות מקבילה לבית המשפט לענייני משפחה, למעט בנושא מתן הגט. נושא זה נמצא בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני.

בעלי מסרב לתת גט – מה אוכל לעשות?
ניתן לפנות להליך של
גישור גירושין אשר יכול להביא לכדי הסכם בין הצדדים. אפשרות נוספת היא כי עורך דין גירושין יפנה אל בית הדין הרבני, המוסמך להטיל סנקציות שונות על הבעל הסרבן, למשל, עיכוב יציאה מן הארץ, איסור על החזקת רישיון נהיגה וכיו"ב.

שמעתי שבית הדין הרבני הוא תמיד לטובת הגבר – האם זה נכון?
הדעה הרווחת היא כי בית הדין הרבני מיטיב עם הבעל ואילו בית המשפט לענייני משפחה, פוסק לטובת האישה. בהנחה זו יש בסיס של אמת, אולם היא אינה נכונה באופן גורף ויש לבחון כל מקרה לגופו. עורך דין המכיר את מערכת
הדין הרבני ומתמצא בדין העברי יכול לסייע רבות במניעת טעויות שעלולות להטות את הכף כנגד אישה בנסיבות מסוימות.


רבנות תל אביב עורך דין לגירושין

בית הדין הרבני הנכבד קבע כי נתונה לו הסמכות לדון במזונות ככלל, כאשר ערכאה החליטה כי נתונה לה הסמכות לדון בסוגיה, תימנע ערכאה אחרת מלהיזקק לשאלת הסמכות לדון באותה סוגיה, מפאת כלל כיבוד הערכאות ההדדי. אלא שכידוע גם לכלל זה יש גם יוצא מן הכלל, ובמקרים חריגים, בהתקיים טעם מיוחד, עשויה הערכאה האחרת להיזקק לשאלת הסמכות הגם שהערכאה הראשונה כבר החליטה בנדון בג"צ פייג-פלמן נ' פלמןקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה מזונות קטינים: סמכות לבית דין רבני מול בית משפט לענייני משפחה |  תלהמ 17264-03-18 א.א. נ' ת.א.: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
שאלת סמכותו של בית הדין הרבני לדון בתביעת בעל להפחתת מזונות בנו הקטין, כאשר הסכם הגירושין בו נקבעו המזונות אושר בבית הדין הרבני ללא דיון לגופו של ההסכם. העתירה הוגשה על ידי אמו של הקטין, המשמשת לו כאפוטרופסית, לאחר שבית הדין הרבני הגדול בירושלים פסק כי נתונה לו הסמכות לדון בתביעת הבעל האמורה. בעתירה הוצא צו על תנאי ולאחר מכן הוחלט על הרחבת ההרכב.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה סמכות בית הדין הרבני לדון בשינוי דמי מזונות ומשמורת לאחר הסכם גירושין: בג"ץ  6929/10 פלונית נ. בית הדין הרבני הגדול: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק


בני זוג אשר נישואיהם לא עלו יפה, מתדיינים שנים רבות בפני בית הדין האזורי בחיפה. בעת הדיון בתביעת הגירושין הודיע אב בית הדין כי הוא פוסל עצמו מלדון בתביעה, מאחר ששמע דברים מאדם שלישי אודות אחד הצדדים. בית הדין נתן פסק דין ולפיו אין לחייב את העותר במתן גט. בערעור בפני בית הדין הרבני הגדול נשתנתה התוצאה ונפסק כי יש לחייב את העותר לתת גט. לאחר חלוף כארבע שנים מאז פסק הדין שבערעור ומאחר שהעותר סירב לתת גט, הורה בית הדין הרבני הגדול לבית הדין הרבני האזורי לדון בדרכים לאכיפת הגט. בדיון בעניין זה ישב אב בית הדין האזורי שפסל עצמו בדיון הראשון. העותר טוען, כי הלה מנוע עתה מלדון באכיפת הגט. אב בית הדין טוען מצדו, כי לא זוכר כלל שפסל עצמו וכי ההלכה היא כי דיין שאינו זוכר שהסתלק, אינו פסול. עמדתו אושרה על ידי בית הדין הרבני הגדול, ומכאן הערעורקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה פסלות דיין לדון באכיפת פסק גירושין - בג"צ 1923/91 - אדוארד רוזנצויג נ' בית הדין הרבני האזורי בחיפה ואח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
מוצע להוסיף על לוח הזמנים לקיום דיוני מעקב אחר הוצאת צווי ההגבלה ויעילותם, הקבוע כיום בחוק, כי בחלוף שישה חודשים מעת מתן פסק הדין לגט יקיים בית הדין דיון במתן צו הגבלה למאסר, ובמקרה שהסרבן כבר נמצא במאסר - ידון בית הדין בצו הגבלה המורה על החזקתו בבידוד לתקופה הקבועה בחוקקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה הצעת חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) (תיקון - חובת דיון בהטלת מאסר על סרבן גט), התשע"ג-2013: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
תפקידי המועצה הם:
­
- מתן תשובות וחוות דעת בעניני הלכה לשואלים בעצתה;
- פעולות לקירוב הציבור לערכי תורה ומצוות?
- מתן תעודות הכשר על כשרות;
- מתן כשירות לכהן כדיין לפי חוק הדיינים
- מתן כשירות לכהן כרב עיר לפי תקנות בחירות רבני עיר שהותקנו על פיחוק שירותי הדת היהודיים [נוסח משולב), תשל"א ­1971;
- מתן כשירות לרב לכהן כרב רושם נישואין;
- כל פעולה הדרושה לביצוע תפקידיה על פי כל דיןקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה חוק הרבנות הראשית לישראל, התש"ם–1980: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
תמ"ש 22780/05 בבית המשפט לענייני משפחה בכפר סבאקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה פסיקה: דין מורדת: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
סמכות בינלאומית בתביעת גירושין ורכוש.
האם ביה"ד הרבני מוסמך לדון בתביעת מזונות כשהצדדים אינם תושבי ישראלקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה בג"ץ 2123/08 פלוני נ' פלונית ואח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד