En

צור קשר

checked

הליך גירושין במהלך הריון

גירושין בזמן הריון

גירושין בהריון – דגשים חשובים 

כל זוג העומד בפני גירושין, נדרש להתמודד עם הקושי הרגשי המלווה את הפרידה וכן עם ההליך המשפטי שיש לטפל בו. כאשר בני הזוג מחליטים להתגרש, בזמן ההיריון, הקושי הוא גדול עוד יותר. דווקא בתקופה משמחת כל כך, בה בני הזוג היו מתקרבים יותר זה לזו, הם מרגישים כי הגיעו לסוף הדרך ומבקשים להיפרד. גירושין בהריון – הדגשים החשובים לגירושין קלים יותר.

 

סידור הגט 

כידוע, הסדרת הגט היא עניין הנמצא בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני. לרוב, כאשר מגיעים בני הזוג לבית הדין, מנסים הדיינים לברר עם בני הזוג האם יש מקום לשלום בית. בדרך כלל,  כאשר שני הצדדים נחושים בדעתם להיפרד, הליך הגט לא יתעכב, אולם כאשר האישה בהיריון, המצב מעט מורכב יותר. למרות כי אין מניעה הלכתית למתן גט בהיריון, במרבית המקרים, יבקש בית הדין הרבני מבני הזוג לדחות את הליך הגט עד אחרי הלידה. זאת מתוך הנחה כי אם בני הזוג יישארו יחד בתקופת ההיריון, זו תקרב ביניהם והם לא ירצו עוד להתגרש. בשל גישה זו של בתי הדין הרבניים, רצוי מאוד כי בני הזוג יגישו בקשה בהסכמה לגירושין, כך שיוותר מקום מועט לשיקול דעת מצד הדיינים וניתן יהיה להסדיר את הגט בזמן קצר. תביעת גירושין, המוגשת באופן חד צדדי, עלולה להוביל כאמור לדחיית סידור הגט עד לאחר הלידה.  

 

עריכת הסכם גירושין 

הדרך הטובה ביותר לעבור את הליך הגירושין בצורה קלה יחסית, קל וחומר כאשר מדובר על גירושין במהלך תקופת ההריון, היא להימנע ממאבק משפטי בערכאות ותחת זאת ליצור דיאלוג בין הצדדים לשם גיבוש הסכם גירושין. במסגרת ההסכם, בני הזוג יקבלו החלטה משותפת בכל סוגיה העומדת על הפרק ובמקרה של אי הסכמה, עליהם למצוא את העמק השווה לפשרה הוגנת עבור שני הצדדים. מטבע הדברים, אין המדובר במשימה פשוטה ולא פעם בני הזוג נתקלים בקושי רב לגבש הסכמה ביניהם, הן בנושאים בעלי משמעות כלכלית רבה כגון חלוקת הרכוש ותשלום מזונות והן בנושאים בעלי חשיבות אישית ורגשית עמוקה כמו משמורת הילדים. מצב זה בוודאי מורכב עוד יותר במקרה של גירושין בהריון, אז יש לדון במשמורת הילד שטרם בא לעולם, דבר המתסיס לא פעם את המשבר הזוגי בין הצדדים. על מנת לערוך הסכם גירושין ממצה והוגן, על בני הזוג לפנות אל עורך דין גירושין אשר יסייע להם ללבן את המחלוקות שביניהם ולהגיע לכדי הסכם ששני הצדדים יהיו שבעי רצון ממנו.

 

חובת הגישור – חשוב להכיר 

זוגות רבים אינם מודעים לכך אולם מאז חודש יולי 2016, ישנה חובת גישור גירושין אשר משמעותה היא כי בני הזוג אינם יכולים להגיש תביעות גירושין, טרם יעברו מספר ישיבות גישור כמתחייב מן החוק גם בגירושין במהלך תקופת ההריון. רק לאחר שהליך זה לא צלח, פתוחה בני הצדדים הדרך לערכאות המשפטיות. לצד הביקורת הרבה לה זכה חוק זה, הוא מחייב את בני הזוג לנסות ולהתגרש בצורה טובה, ללא מאבקים משפטיים. יש לדבר חשיבות רבה לכל זוג ובוודאי בעת גירושין בהריון, כאשר בני הזוג חייבים לשמור על תקשורת פתוחה ויחס מכבד זה כלפי זו, שהרי למרות סיומו של הקשר הזוגי, על בני הזוג יהיה לתפקד יחד כהורים.

 

 

מה קורה כאשר הליך הגישור כאמור אינו נושא פרי? כדאי לתת הזדמנות נוספת להידברות ולפנות להליך גישור נוסף, המנוהל על ידי עורך דין גירושין. במקרים רבים, בגירושין במהלך תקופת ההריון, מסגרת זו תעניק לצדדים את התמיכה האישית והמשפטית לה הם זקוקים בכדי לגבש הסכמות ולחתום על הסכם גירושין טוב והוגן. זכרו: להגיש תביעה תמיד אפשר, אך למען עתיד הילד, כדאי לנסות ולהתגרש בצורה נעימה ומכבדת, אשר גם תקל עליהם להמשיך ולתקשר זה עם זו כהורים ולשמור על טובת הילד.  

 

משמורת ומזונות  

סוגיה זו מהווה את מקור המחלוקת העיקרי בגירושין ואין זה בכדי, שהרי יש לה משמעויות ענפות על חייהם של בני הזוג. על בני הזוג לעשות את המיטב כדי להגיע להסכמה הוגנת בסוגיה זו, כאשר בכל הנוגע למשמורת הילד, יש להבחין בין התקופה הראשונית של הולדתו לבין שלבים מאוחרים יותר. בשנה הראשונה לחיי התינוק, אם לא מעבר לכך, הוא תלוי יותר באם, בין היתר בשל ההנקה ועל כן נהוג לקבוע הסדרי ראייה מצומצמים יחסית בתקופה הזו. לאחר מכן ניתן וחשוב לקבוע הסדרי ראייה רחבים יותר, אשר יאפשרו לאב ולתינוק ליצור קשר קרוב ויציב. באשר לסוגיית המזונות, זו צריכה להתבסס על רמת ההכנסה של שני ההורים ועל היקפם של הסדרי הראייה. בהקשר זה חשוב לציין כי האישה תוכל לדרוש מן האב תשלום מזונות ילדים כבר במהלך ההיריון, בין היתר לשם השתתפותו בהוצאות הרפואיות של ההיריון.  

 

 

משרד עורכי דין וגישור רוטנברג בת"א מתמחה בדיני משפחה מעל 20 שנים, בראש המחלקה עומדת עו"ד מאיה רוטנברג מומחית לגירושין ומשפחה ונחשבת למובילה בתחומה. עו"ד לגירושין ומגשרת מוסמכת מאיה רוטנברג הינה בעלת נסיון רב בניהול תיקי גירושין מורכבים, הכשרתה כמגשרת ונסיונה הרב עומדים לרשות לקוחותיה המקבלים שירות אישי ולווי צמוד לאורך ההליכים הלא פשוטים של פרידה וגירושין.

  

 

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 
*
*
טען קובץ
checked

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד