מידע משפטי חינם גישור וגירושין
En

צור קשר

checked

המירוץ לגישור גירושין בזמן COVID-19

מדוע הביקוש לגישור גירושין בזמן קורונה גובר והאם זה מחויב המציאות? 

עבור רבים זה מרגיש שהמגבלות של מגפה זו לעולם לא יסתיימו, וקשה למצוא נחמה, במיוחד עבור אלה הנמצאים בעיצומם של הליכי גירושין או שוקלים להגיש בקשה לגירושין בזמן הקרוב תוך שהם מקלטים באותו מקום. מגורים כבן זוגם.

יש שיאמרו כי אחד היתרונות הבלתי צפויים של מגפת ה- COVID-19 הוא הרעיון שתוכלו להשתמש בזמן שהתפנה כדי לגשר את הגירושין שלכם. אך בעוד גישור וירטואלי או כל גישור עשויים להישמע כאופציה אטרקטיבית, יתכן שזו לא הבחירה הנכונה עבור כל מי שמתקשה לייצג את עצמו, בעל/ת נכסים פיננסיים מורכבים להערכה, סוגיות משמורת או בעיות בתקשורת  בנישואין על כספים וילדים בדרך כלל.

גישור עשוי גם לא להיות אופטימלי עבור אלו הנשואים לבן / בת זוג הסובלים מנרקיסיזם , הפרעה דו קוטבית , הפרעת אישיות גבולית או בעיות נפשיות אחרות, שליטה עצמית, כולל בעיות זעם או שליטה בכעסים.

יתר על כן, אם קשה לכם לבטא את עצמכם עם בן / בת הזוג שלכם, או שאתם חשים דומיננטיות יתר, שליטה פסיכולוגית או שליטה פיזית, רגשית או כלכלית, אולי עדיף לוותר על גישור ולבחור עו"ד גירושין חזק.

נושאים שצריך לשקול כאשר מתלבטים בין גישור גירושין לעומת משא ומתן באמצעות עורכי דין ואף התדיינות משפטית לפתרון גירושין.

התדיינות משפטית מול גישור: מומלץ להיות שמרניים לגבי ציפיות מיכולת של בן/בת זוג לנהל משא ומתן, כמו גם לגבינו. אם בני זוג לא הצליחו לנהל משא ומתן באופן קבוע  בנישואין, סביר שהם לא יוכלו לנהל משא ומתן על פירוק הנישואין בשוויון נפש. אבל אם הפרידה וההחלטה שלהם להתגרש לא היו כרוכים בנושאים בינאישיים, הרי שניסיון גישור הוא דרך מציאותית יותר.

 

גישור גירושין לנשים: אחת הציפיות שנשים לעתים קרובות מטפחות היא שגישור מציע חוויה רגשית בונה יותר של תהליך המשא ומתן. לעומת זאת, נשים צופות כי התדיינות משפטית תהיה חוויה קונפליקטואלית ועוינת יותר עבורן, ולא של הסברה וחינוך .

 

הליך גישור גירושין ממלא רצון לרצות ולהסכים, לעיתים זה בא מצורך לחיזוק ביטחון עצמי שהתערער, במיוחד בתקופת הקורונה. אם קיים חשש מזעם או מהתנהגויות מאיימות של בן/בת זוג, כדאי לשקול היטב אם כדאי גישור גירושין, מכיוון שהצד החלש עשוי להיות מוצף רגשית ומוסח דעת בזמן המשא ומתן על פרטים חשובים בהסדר הגירושין. 

 

לאחר חתימת הסכם גירושין ואישורו בפני בית משפט, קשה מאוד לשנות את תנאי ההסכם וזה כרוך בהליכים מורכבים משפטית ויקרים.

 

במקרים כאלה מומלץ לשכור עורך דין גירושין כדי לקבל ייעוץ מגורם שאינו מושפע רגשית, או מאוים על ידי בן/בת זוג.


הסתרת רכוש וכספים: אמנם גישור עשוי להיות אופציה עבור זוגות מסוימים, במיוחד אצל אלה ללא נכסים והכנסה משמעותיים, אך הוא אינו הפורום האידיאלי לחשיפת היקף הרכוש הזוגי, גילוי נכסים והכנסה נסתרים או טיפול בסוגיות משמורת מורכבות, מכיוון שמגשר נטול סמכויות להוציא צווי גילוי מסמכים או לחקור צד אחד, אם אינו עו"ד גירושין מנוסה מלבד היותו מגשר, ככל הנראה יביא להסדר גישור שבבית משפט לא היה מתקבל.

 

הצד החלש: במילים אחרות, הצד הפחות חזק והאינפורמציה נותר במידה רבה בחדר הגישור כדי לסנגר על עצמו, ואם אין לו את כל העובדות, אינו יודע היכן כל הנכסים נמצאים ואפילו לא מה הם  (אופציות, מניות, מטבעות קריפטו (כגון ביטקוין), שותפיות והסכמים.

 

לפעמים בני זוג חוששים לחשוף עסקים שאינם ידועים לרשויות. במקרים אלו מומלץ לשקול ליווי עורך דין  שילווה אותך בהליך הגירושין עד לחתימת ההסכם ואישורו. 

גישור עשוי להיות תהליך טוב לצד אחד יותר ואולי מניפולטיבי. בהליכי גישור גירושין רבים חסרים מנגנוני גילוי, ואין בנמצא מומחיות לנושאים כספיים ולעיתים אין הערכות שווי או הערכות הכנסה.

ברור שכל גישור הוא שונה, כמו גם כל משא ומתן להסדר, אבל כשיש את כל העובדות ושיש מישהו שייצג אותך בחדר, זה  חשוב במיוחד לפחות דומיננטיים בענייני כספים או לצד שיש לו פחות ידע ושליטה בכלכלת הבית.

 

אם אתם עדיין רוצים לנסות לסיים את גירושין בגישור, מצאו עורך דין שיוכל להדריך אתכם ולעזור לך להבין את התמונה הכספית. עבדו עם עורך הדין שלכם בכדי להשיג את המידע הדרוש לכם לקבוע את זכויותיכם בהשגת הסדר הוגן ושוויוני.

אם אתם מרגישים צורך בייעוץ נקודתי ברגע משבר, עורכי דין רבים ואנשי מקצוע בתחום הטיפולי עובדים באופן וירטואלי מקוון,  לכן כדאי להתקשר עם עורך דין או מטפל לצורך הערכה אישית של מצבכם.

 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד