En

צור קשר

checked

אישור הסכם ממון

 

מתי חובה לאשר הסכם ממון, ומדוע? ככלל, כאשר אנו חותמים על הסכם, הוא מחייב משפטית מהרגע שחתמנו עליו. אולם, ישנם הסכמים שבשל משמעותם הרבה עבור הצדדים, קובע החוק כי עליהם לעבור הליך של אישור ואימות אצל גורם רשמי כתנאי לתקפות ההסכם. אחד מאותם מקרים הוא הסכם ממון בין בני זוג אותו יש לאשר אצל נוטריון או בבית המשפט.

 

מהו הסכם ממון?
כשמו כן הוא, זהו הסכם המסדיר את הפן הממוני בין בני זוג, קרי, את נושא חלוקת הרכוש ביניהם, במקרה של פרידה. נהוג לחשוב כי עריכת הסכם ממון רלוונטית רק כאשר בין בני הזוג יש פער כלכלי גדול, או כאשר מדובר בשני צדדים אמידים מאוד.

 

אולם למעשה, חתימה על הסכם ממון חשובה עבור כל זוג באשר הוא, אף כאשר אין בבעלותם רכוש רב.  מדוע? היותשמדובר בהסכם הצופה פני עתיד ואין לדעת איזה רכוש יצבור מי מהצדדים לאורך השנים, אם בעקבות עסק משגשג, אם בעקבות ירושה ועוד.

 

לקריאה נוספת: המדריך המלא להסכמי ממון

 

מדוע כדאי לחתום על הסכם ממון?
החוק בישראל קובע כי בעת פרידה של בני זוג, ייעשה איזון משאבים בין הצדדים. כלומר כי כל אחד מבני הזוג יהיה זכאי למחצית מהרכוש המשותף. כמו כן, כל אחד מהצדדים יוכל לטעון לזכויות ברכוש שנקנה על ידי הצד השני עוד בטרם נפגשו בני הזוג וזאת אם יוכיח כוונת שיתוף באותו הנכס.

 

עבור רבים, הסדר זה של חלוקת הרכוש אינו מתאים והדרך היחידה למנוע אותו היא באמצעות הסכם ממון, אשר קובע הסדר חלוקה אחר היה ובני הזוג ייפרדו. הסכם ממון גם מונע את היווצרותו של סכסוך כלכלי בין בני הזוג בעת פרידה, משחלוקת הרכוש כבר נקבעה בהסכם.

 

מתי חותמים על הסכם ממון?
הסכם ממון נועד כאמור להסדיר את הפן הרכושי של הקשר הזוגי. ניתן לערוך אותו בכל שלב במערכת היחסים, בתחילתה ואף לאחר שנים רבות של זוגיות וחיים משותפים. על ההסכם יוכלו בני הזוג לחתום לפני או אחרי הנישואין וגם ידועים בציבור אשר אינם מתכננים למסד את הקשר ביניהם, יכולים לערוך הסכם ממון וזה אף מומלץ מאוד.

 

כאמור בפתח הדברים, בשונה מהסכמים אחרים אשר הופכים למחייבים עם חתימת הצדדים, הסכם ממון טעון אישור ואימות על מנת שיהיה לו תוקף משפטי מחייב.

 

הליך אישור הסכם ממון

 

אישור ואימות הסכם ממון בין בני זוג
להסכם ממון יש משמעות עצומה עבור בני הזוג, שהרי הוא מחליף את ההסדר שבחוק לגבי חלוקת הרכוש בין הצדדים. משכך, סבר המחוקק כי אין להסתפק בחתימת הצדדים על ההסכם ועל מנת שיהיה לו תוקף משפטי מחייב, על הצדדים לאשר ולאמת את ההסכם.

אישור הסכם ממון

 

היכן עושים זאת? אם בני הזוג עורכים הסכם ממון לפני הנישואין, באפשרותם לפנות לנוטריון או לבית משפט. אם ההסכם נערך לאחר הנישואין, הסמכות של אישור והסכם ממון בין בני זוג היא של בית המשפט בלבד.

 

לקריאה נוספת:

 

הסכם טרום נישואין - מדריך הסכמי ממון לפני נישואין

 

מהו הסכם ממון לאחר נישואין?

 

חתימה על הסכם הממון מרצון חופשי
מטרתו המרכזית של הליך האישור של הסכם ממון, היא לוודא כי בני הזוג ערכו את ההסכם מרצונם החופשי, ללא לחץ או השפעה בלתי הוגנת של בן הזוג עליהם. יש לזכור כי אין המדובר בצדדים עסקיים לחוזה, בעלי אינטרסים כלכליים בלבד.

 

הסכם ממון נערך בין בני זוג ולכן, יש פתח גדול לסוג של הפעלת לחץ של צד אחד כלפי האחר, על מנת שיחתום על ההסכם. הליך האימות והאישור נועד לוודא כי שני בני הזוג חומים על ההסכם מרצון חופשי וכנה וכי הם מבינים כמובן את משמעויותיו.

 

עריכת הסכם ממון- אצל עו"ד בלבד
מדוע לא מומלץ לערוך הסכם ממון ללא עורך דין הסכם ממון? בעידן שלנו, ניתן למצוא אינסוף דוגמאות ברשת להסכמים שונים וביניהם גם הסכם ממון. על כן על פניו, יכולים בני הזוג להוריד הסכם  ממון סטנדרטי מהאינטרנט וללכת עמו לנוטריון או לבית המשפט לצורך אישורו. אולם, על מנת שהסכם ממון אכן ישרת את מטרתו ויבטיח את זכויותיהם הכלכליות של בני הזוג, עליו להיות מקצועי, ברור, מקיף ומותאם אליהם באופן אישי. לכן, חשוב מאוד לפנות אל עו"ד לדיני משפחה אשר יבנה הסכם ספציפי הרלוונטי לבני הזוג, על פי נתוניהם האישיים ולא כדאי להסתפק בהסכמים רנדומליים מהרשת.


 

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג נחשב למשרד מוביל בתחום הסכמי ממון בין בני זוג. עורכת דין מאיה רוטנברג, בעלת נסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני  המשפחה, מאחוריה נסיון של מאות הסכמים של בני זוג לפני נישואים, הסכמי ממון לאחר נישואין, הסכמי ידועים בציבור, הסכמי חיים משותפים, הסכמי זוגיות, הסכמי הורות משותפת, הסכמים בין בני זוג חד מיניים, הסכמי גירושין  ועוד.

 

פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לעזור!

 

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

..

 
 

*
*
טען קובץ

 

 

 

נושאים נוספים:

 

אישור הסכם ממון ידועים בציבור נוטריון

 

בקשה לאישור הסכם ממון

 

אימות חתימה על הסכם ממון


אגרה לאישור הסכם ממון בבית המשפט לענייני משפחה

 

תקנות סדרי דין אישור הסכם ממון בין בני זוג

 

הסכם ממון אישור בית משפט

 

אישור הסכם ממון על ידי נוטריון

 

אישור הסכם ממון לאחר נישואין

 

 

שאלות נפוצות:

 

מתי צריך לאשר הסכם ממון?

הסכם ממון טעון אישור רשמי של בית משפט לענייני משפחה, או נוטריון, לפי העניין:
כאשר מדובר בהסכם טרום נישואים/ הסכם קדם נישואין (הסכם ממון שנכרת לפני הנישואין), ניתן לאשר את הסכם הממון אצל נוטריון או רשם נישואין  בבית הדין הדתי של בני הזוג..

 

טיפ חשוב: מומלץ לאשר הסכם ממון לפני נישואין  בבית המשפט לענייני משפחה

 
הסכם ממון לאחר נישואין: הסכם ממון שנערך לאחר שבני הזוג התחתנו חייב לקבל אישור של בית המשפט לענייני משפחה, או בית דין דתי.

 

מהו בית דין הדתי של בני הזוג?

במקרה של בני זוג יהודים בית הדין  הדתי המוסמך הוא בית הדין הרבני .

במקרה של בני זוג מוסלמים בית הדין הדתי המוסמך - בית הדין השרעי.

במקרה של בני זוג דרוזים בית הדין  המוסמך הוא בית הדין הדרוזי.

במקרה של של בני זוג נוצרים המשתייכים לאותה העדה. בתי הדין הנוצרים בישראל - בתי הדין הכנסייתיים.

 

מתי יינתן אישור הסכם הממון?

אישור הסכם הממון יינתן רק לאחר שבית המשפט למשפחה, רושם הנישואין או הנוטריון נוכחו לדעת שבני הזוג גיבשו את ההסכם יחסי הממון מרצונם החופשי, תוך הבנת המשמעות של ההסכם ותוצאותיו.

 

 

אימות הסכם ממון נוטריוני

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד