En

צור קשר

checked

עילות גירושין – התנאי לגירושין

 

 

 

לכל זוג המחליט להתגרש יש את סיבותיו שלו כגון: הבדלי אופי מהותיים, מחלוקות כספיות או בגידה, אולם עילות לגירושין הן דבר שונה לגמרי. בית הדין הרבני, אשר לו סמכות בלעדית בענייני נישואין וגירושין, לא יעניק גט לבני הזוג אלא אם הוכחה לו אחת מעילות הגירושין. מהן? בכך יעסוק המאמר שלפניכם.

 

מהי עילת גירושין?

ההגדרה של עילת גירושין:  עילת גירושין היא סיבה המצדיקה את סיומם של חיי הנישואין. מדוע יש צורך לספק עילה לגירושין? הסיבה לדרישת "עילת גירושין" בבית הדין הרבני היא כדי למנוע גירושין פזיזים ללא נסיון לשלום בית וכדי להגן על האישה שאינה יכולה להתפרנס לבדה.

 

יש להבחין בין "עילות לגירושין" שיש להן מהות פרוצדורלית משפטית לבין ⇐סיבות גירושין (נפוצות) שהן משתנות בין בני זוג ואינן משפיעות על ההליך המשפטי.

 

רשימת עילות גירושין שבית הדין הרבני יכול לדון בהן:

  • עילות גירושין על רקע גופני: אם מתגלה כי לבן/בת הזוג  מומים או מחלות (פיזיות או נפשיות), חוסר אונות, בעיית עקרות מתמשכת של הבעל, מומים קשים המונעים תפקוד מיני תקין.

  • עילות גירושין על רקע התנהגותי: הבעל מסרב לזון את האישה,  אינו עובד לפרנסת אשתו למרות שהוא יכול לעבוד, אלימות פיזית ומילולית מתמשכת, סרבנות יחסי אישות, התנהגות אלימה ופוגענית של הבעל כלפי אישתו, התעללות פיזית או מילולית, בגידה בבן הזוג, התמכרות לסמים, אישה שגורמת לבעלה לעבור על מצוות הדת, אישה שמכשילה את בעלה וגורמת לו לעבור על המצוות, אישה העוברת על דת משה, החטאה מכוונת של בן זוג המקפיד במצוות.

  • עילות גירושין רגשיות בלבד: כגון מאיסה של אחד הצדדים בחיים המשותפים, פרידה ממושכת, ניסיון לא מוצלח לשלום בית- לא תמיד ישמשו כעילה מספקת לבית הדין לכפות גירושין.

 

הוכחת עילה לגט
כאשר אחד מבני הזוג מגיש תביעת גט לבית הדין הרבני, זה ידרוש ממנו להוכיח כי קיימת עילה לגירושין. כלומר, אין די בכך כי אישה אינה רוצה לחיות עוד עם בעלה ומבקשת להתגרש ממנו או כי הבעל חדל לאהוב את אשתו ומעוניין להיפרד ממנה, אלא יש להוכיח עילה לגט.

 

החריג לכך הוא מצב שבו בני הזוג מתגרשים בהסכמה, כלומר כאשר שניהם מעוניינים בגירושין, אז בית הדין הרבני לרוב לא יערים קושי וייתן להם גט ללא צורך בפרוצדורה זו.

 

 

אולם, בחלק ניכר מן המקרים, תביעת הגט אינה מוגשת בהסכמה, אלא רק על ידי אחד מבני הזוג. אז, כאשר הצד השני מביע את התנגדותו לגט, ידרוש בית הדין הרבני מהצד שהגיש את תביעת הגירושין, להוכיח כי מתקיימת עילה לגט. לבעל ולאישה עילות גט שונות, נציג את העיקריות שבהן להלן.

 

 עילות גירושין

 

עילות גירושין לבעל
המשפט העברי מבחין בין עילות לגירושין לבעל לבין עילות לגירושין לאישה. להלן מספר דוגמאות לעילות לגירושין לבעל המגיש בקשה לגירושין בבית הדין הרבני:

• מום או מחלה פיזית/נפשית: כאשר לאישה יש מום או מחלה משמעותית הפוגעת בקיום חיים משותפים ועליהם לא ידע הבעל לפני שנישא, מתקיימת עילה לגירושין, הבעל יוכל לקבל גט על בסיס זה.


• עקרות: בעל אשר נשוי לאישה עקרה, רשאי לקבל גט ובתנאי כי חלפו עשר שנות נישואין ולבני הזוג אין ילדים עקב עקרות האישה.

 
• עבירות הלכתיות: על פי עילת גירושין זו, אישה העוברת עבירות הלכתיות או גורמת לבעלה לעבור אותן, מעשה זה מקים לבעל עילה לגט,.


• ניאוף: אם יוכיח הבעל כי אשתו בגדה זו, או כאשר האישה מודה בבגידה, זוהי עילה לגירושין.

 

עילת אישה מורדת: כאשר אישה מסרבת לקיים יחסי אישות עם בעלה למעלה מחצי שנה.


עילות גירושין של האישה
דין תורה מונה עילות גירושין לאישה המבקשת להתגרש מבעלה, להלן מספר עילות לדוגמא:


• אין אונות: בעל אשר אינו יכול לקיים יחסים עם אשתו, תוכל האישה לבקש גט על בסיס זה.


• סירוב לקיום יחסי מין: עילת גירושין על פי דין תורה, בעל חייב לספק את צרכי אשתו בכל המובנים. על כן אם הוא מסרב לשכב עמה, יהווה לה הדבר עילה לגט.


• אי תשלום מזונות: עילת גירושין נפוצה, על פי ההלכה כאשר הבעל מסרב לפרנס את האישה ו/או הילדים, תוכל האישה לתבוע גט על בסיס זה.


• התעללות: על פי דין תורה עילת הגירושין במקרה שבו הבעל פוגע באשתו, פיזית או נפשית, לאישה קמה הזכות לעזוב את הבית ולתבוע גט.

  

למידע נוסף: המדריך המלא לגירושין

 

ביסוס עובדתי לעילות גירושין


פנייה אל עורך דין גירושין
אם קיבלתם החלטה להיפרד מבן/בת הזוג שלכם, או אם הנכם שוקלים זאת, חשוב לפנות ליעוץ משפטי של עורך דין המתמחה בדיני משפחה וגירושין.

 

עורך הדין ילווה אתכם לאורך כל הליך הגירושין, החל מהוכחת עילה בבית הדין הרבני וקבלת הגט וכלה בשמירה על זכויותיכם בגירושין בענייני הרכוש, משמורת הילדים ודמי המזונות.

 

גירושים מהירים

כאמור לעיל, ככל והגירושין הם בהסכמת שני בני הזוג, אין צורך בהוכחת עילה לגט ובית הדין הרבני יכבד את הסכמת הצדדים להיפרד, הליך זה קצר ומהיר. אולם, אם ישנה התנגדות מצד הבעל או האישה להתגרש, אזי יידרש הצד שהגיש את תביעת הגט להוכיח את קיומה של עילת גירושין ועל כן זקוק הוא לייצוג משפטי מקצועי.

 

הדבר נכון עוד יותר עת שמדובר על סרבנות גט, תופעה שבה הבעל או האישה עומדים בסירובם למתן גט ואז יש לנקוט בהליכים שונים על מנת להתמודד עם מצב דברים זה.


הליך הגירושין אינו עניין פשוט והנכם זקוקים לצדכם עורך דין גירושין מקצועי ומנוסה. משרדנו מתמחה בדיני משפחה וגירושין מזה שנים רבות ומעניק מעטפת משפטית מלאה לצד יחס אישי לכל לקוח.

 

פנו אלינו בכל שאלה בנושא עילות גירושין ונשמח לענות

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 
*
*

..
 

עילות גירושין - מידע מומלץ

 

ריבוי עילות גירושין

 

עילות גירושין בבית הדין הרבני


עילות גירושין אישה


עילות גירושין לפי ההלכה


עילת גירושין כתובה


עילת גירושין לגבר


עילות לתביעת גירושין

 

טענות בדבר מומים

 

עקרות ואי קיום יחסי אישות

 

עילות גירושין הקשורות לפרנסה

 

התנהגות בניגוד לדין ישראל או לדין תורה

 

כיעור ובגידה

 
אינטגרציה בין עילות גירושין שונות

 

גבר בוגד

 

אישה בוגדת

 

אלימות כלכלית

 

אלימות במשפחה

 

 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד