En

צור קשר

checked

איך מתגרשים- כל השלבים לגירושין

 

 

כולנו מכירים לפחות זוג אחד שהתגרש וידוע כי אין המדובר בחוויה קלה. אולם מהם קורה בעצם בהליך זה? לשם כך בדיוק הכנו עבורכם סקירה על איך עובד הליך גירושין בשנת 2021 ועל ההתמודדות המעשית הצפויה לכם בו.

 

האם אתם באמת רוצים להתגרש?
לכל זוג יש משברים בחיי הנישואין ולעיתים שגרת החיים הופכת לקשה כל כך עד שנדמה שכל מה שרוצים לעשות זה לסיים את הקשר ולהתחיל את החיים מההתחלה.

 

הליך הגירושין מתחיל עוד לפני פניה לעו"ד גירושין ,הגשת תביעת גירושין או קבלת הגט. ההחלטה על גירושין היא החלטה ששוקלים בכובד ראש ויש לה מחירים כלכליים ואישיים לא פשוטים. לרוב אנשים מחליטים לפרק את הקשר רק כשמגיעים למצב שאין ברירה ולא ניתן להמשיך או במצבים קיצוניים כגון אלימות מילולית או בגידה.  

 

לפני שמקבלים החלטה כל כך מהפכנית, שאלו את עצמכם האם באמת כלו כל הקיצים. נסו לקחת כמה צעדים אחורה ולבדוק האם אין בכם כל רצון לנסות לשקם את הזוגיות.

 

איך להתגרש 

 

כמו כן זה הזמן לברר עם עצמכם ועם בן או בת הזוג, האם הבעיות בנישואין אכן אינן ברות פתרון או שלמעשה, יש סיכוי להגיע לעמק השווה. זכרו כי להתגרש תמיד אפשר ולאור ההשלכות של הגירושין, לא כדאי לקבל את ההחלטה הזו בפזיזות. אז איך מתחילים הליך גירושין? בפנייה לעו"ד.

 

אם החלטת להתגרש כדאי לקרא וללמוד כמה שיותר על הליך הגירושין.  

 

למידע ומדריך מלא על גירושין .

 

קבלת ייעוץ משפטי
להחלטה להתגרש יש כמובן ראשית כל משמעות רגשית, אך יש לה גם משמעות משפטית וכלכלית ענפה. לכן, בין אם עודכם מתלבטים בשאלת הגירושין ובין אם החלטתם להתגרש, פנו אל עורך דין לענייני משפחה לקבלת ייעוץ משפטי.

 

בפגישה עם עורך הדין תקבלו תמונה של זכויותיכם וחובותיכם בגירושין, מה עתיד לקרות והנחיות כיצד להיערך להליך המשפטי. מה עליכם לעשות, ממה להימנע, לאיזו תוצאה משפטית אתם יכולים לצפות בכל נושא וכן עלויות ההליך.

 

לאחר שיהיה בידכם כל המידע המהותי, תוכלו לקבל החלטה טובה יותר, בוודאי אם ישנה עוד בליבכם התלבטות. זכרו כי ההחלטה על גירושין חייבת להיעשות גם מלב וגם מהראש ואת השיקולים "הקרים" לא תוכלו לעשות לפני שתקבלו ייעוץ משפטי מקצועי. 

 

איך מתגרשים הכי מהר?
התשובה לשאלה זו היא פשוטה: בהסכמה. כדי להגיע לעבר השני של הנהר עם כמה שפחות נזק ללב ולכיס, בני הזוג צריכים לנסות ולהידבר זה עם זו (בעזרת עורכי דינם כמובן)  ולגבש הסכם גירושין.

 

לא אחת, אנשים שואלים איך מתגרשים בהסכמה כאשר מערכת היחסים עלתה על שרטון ובני הזוג כועסים וסוערים זה על זו. ובכן, יש כל מיני דרכים לעשות זאת ובראשם הליך של גישור, אותו מנהל מגשר ניטרלי השומע את הצדדים ומציע להם פתרונות מתאימים.

 

זכרו כי גם אם הדרך להסכם גירושין אינה קלה, המאמץ משתלם כי כך תוכלו לחסוך הרבה זמן, הרבה כסף והמון עוגמת נפש מעצמכם ומהילדים, אשר יותר מכל כואבים מאבק משפטי בין הוריהם.

 

הסכם גירושין
כאמור, חתימה על הסכם גירושין היא הדרך המהירה, הקלה רגשית וגם הזולה יותר להתגרש. במסגרתו, הצדדים מגיעים להבנות באשר לסוגיות הגירושין: חלוקת רכוש, משמורת הילדים ומזונות. נציין כי ככל שמדובר על תהליך גירושין ללא ילדים, עומדת על הפרק רק ההפרדה הרכושית.

 

הליך הגישור הוא האמצעי העיקרי המסייע לזוגות להגיע לכדי הסכם ובמסגרתו יושב המגשר בנפרד עם כל צד, מקשיב לטענותיו ורצונותיו ולאחר מכן, יושב הוא יחד עם בני הזוג ומציע להם את הצעות הפשרה המתאימות לדעתו לנסיבותיהם.

 

הסכם הגירושין חייב להיות מנוסח כהלכה, באופן מקיף ומפורט, כך שכל צד יידע מהם התחייבויותיו וכדי למנוע פתח למחלוקות עתידיות בין הצדדים, בפרט בנושאים הנוגעים לטובת הילדים הקטינים.

 

בקשה ליישוב סכסוך
אם יש בידכם הסכם גירושין, תוכלו לפנות עמו ישירות לבית הדין הרבני, אשר ייתן להסכם תוקף של פסק דין, יסדיר את הגט ביניכם ובכך יבוא לסיומו ההליך המשפטי. אם לא, תידרשו להגיש בקשה ליישוב סכסוך לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני.

 

במידה ולא עלה בידכם להגיע להסכמה בכוחות עצמכם ולחתום על הסכם גירושין תופנו להליך גישור ביחידת הסיוע, באמצעותו תוכלו לנסות להגיע להסכמות.

 

בתקופה של הליך הגישור, חשוב לציין, הנכם מנועים מפנייה לערכאות למעט הליכים דחופים כגון פסיקת מזונות זמניים.

 

אם הליך הגישור ביחידת הסיוע לא צלח, הדרך לערכאות נפתחת מחדש. אולם זכרו, כי יש באפשרותכם לנסות ולהמשיך לקדם גירושין בדרכי שלום אצל עורך דין מגשר ולסיים את הקשר הנישואין בצורה מכובדת והוגנת.

 

מרוץ הסמכויות
ככל שאין סיכוי לגירושין בהסכמה ופניכם לערכאות המשפטיות, ישנה התלבטות מהותית מאוד היכן להגיש את התביעות השונות:  בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

 

הסיבה לבחירה באיזו ערכאה יתנהלו הליכי הגירושין היא הייחודיות של הליכי הגירושין בישראל. מלבד נושא הגט עצמו, שנמצא בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני קיים מרוץ סמכויות בין שתי הערכאות, אשר להן סמכות מקבילה בענייני הגירושין.

 

המושג "מרוץ סמכויות" משמעו באופן מעשי, שהערכאה הראשונה אליה יוגשו תביעות הנלוות לגירושין: ענייני הרכוש, המזונות ומשמורת הקטינים תקנה את סמכות הדיון בתיק הגירושין, והערכאה השנייה תהיה בדרך כלל מנועה מלדון בתביעות הנלוות לגירושין. 

 

 ובכן, המיתוס הרווח כי הערכאה הראשונה היא הטובה יותר עבור האישה ואילו הגבר צריך לפנות אל בית הדין הרבני הוא בדיוק זה, מיתוס.

 

עורך דין המטפל בתיק גירושין, בוחן כל מקרה לגופו ולא אחת, דווקא אישה שתפנה לבית הדין הרבני בעניין מסוים תשיג תוצאה משפטית טובה יותר מאשר אם תגיש את התביעה בבית המשפט לענייני משפחה ולהפך.

 

מתן הגט – סיום הליך הגירושין 
סיומו של קשר הנישואין הוא במתן גט. ככל שיש הסכמה של שני הצדדים, מדובר בהליך פשוט וקצר. אולם כאשר אחד מבני הזוג מסרב להתגרש, אז ישנה בעיה של סרבנות גט.

 

בתי הדין הרבניים מוסמכים להפעיל סנקציות שונות נגד סרבני גט וביניהן: עיכוב יציאה מן הארץ, הגבלה על החזקת או חידוש רישיון נהיגה, איסור על הפעלת עסק הדורש רישוי עסק וכן עונש מאסר.

 

מסורבי גט יכולים להגיש לבית המשפט לענייני משפחה תביעת נזיקין נגד בן או בת הזוג בגין הנזק הנפשי והכלכלי שנגרם להם עקב סרבנות הגט. עוד נציין כי סרבנות גט יכולה להיות גם עבירה פלילית של הפרת חובה חוקית, בהתאם להנחיה חדשה משנת 2016 שהוציא פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן.


 

גירושין שלבים רגשיים

במהלך תהליך הגירושין יש 5 רגשות נפוצים שבני הזוג חווים.

הם כוללים:

  • הכחשה
  • כעס
  • מיקוח
  • דיכאון
  • קבלה

באופן טבעי, רגשות אלו מתרחבים לרגשות מגוונים יותר המשתנים בהתאם לנסיבות האישיות.

הליך הגירושין כרוך בלא מעט עלויות כספיות, כעורך דין ותיק לענייני משפחה בתל אביב אתה רואה הרבה מקרים של גירושין שניתן לחסוך בהם עלויות, במקרים רבים ניתן לצמצם את ההוצאה הכספית, בין היתר על ידי פנייה לעורך דין שהוא מומחה בגישור גירושין. ועוד עצות כיצד לעבור את הליך הגירושין מבלי לאבד את הראש.

קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה גירושין- איך מצמצמים את עלויות ההליך?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד