En

צור קשר

checked

הליך הגירושין

גירושין

הליכי גירושין בישראל - מדריך למשתמש 
מדוע צריך מידע על הליכי גירושין? בני זוג מחליטים להתגרש והצעד הראשון לחפש עורך דין גירושין טוב שיעדכן אותם במידע על הליכי גירושין מה הצעד הבא. אך טוב יעשו בני הזוג אם יעצרו לרגע ויקראו על תהליך הגירושין בעין אובייקטיבית. במציאות הליך הגירושין הוא מורכב, הכפוף לחוקי גירושין על פי הדין העברי וההלכה מצד ממסד בית הדין הרבני ומצד שני הדין האזרחי בבית משפט לענייני משפחה שנוטה לשמור על זכויות ולשמור על  שוויון בהליך מורכב זה.  


הליך גירושין בישראל: לא תמיד מדובר בהליך מהיר וחסכוני כפי שיציג לכם  עו"ד גירושין בפגישת הייעוץ. הליכי גירושין שמתחילים בהסכמה יכולים להפוך להליך מכוער, למלחמת התשה בין בני הזוג. גירושים עם ילדים הופכים את הליך הגירושין למורכב אף יותר, על כן, מוטב לקרוא את המדריך להליכי גירושין המעודכן, ללכת בשביל הנכון להליך גירושים שיתאים למציאות שבה אתם נמצאים.

 

 

מהו תהליך גירושין?

הליך גירושין מעודכן 2020
 

הליך גירושין צעד אחר צעד

במאמר שלהלן ננסה להציג מעין מדריך, לכל אדם שהחליט להתגרש. נסביר מה כולל הליך הגירושין, כיצד נכון לנהל הליך גירושין ולבסוף, נקנח בעשרה טיפים, שיכולים להיות מועילים לכל מתגרש ומתגרשת, שמעוניינים לנהל הליך גירושין קל ומהיר. אז הבה נתחיל?

 

מתי מתחיל הליך גירושין?
הליך הגירושין לא מתחיל בהליך פתיחת תיק גירושין ברבנות ולא בהגשת תביעת גירושין, ההליך מתחיל ביום שאחד או שני בני הזוג החליטו לסיים את חיי הנישואין.  ברוב המקרים, לפני הגשת התביעה ברבנות, התרחש תהליך ארוך שבו מערכת היחסים בין בני הזוג לא התנהלה בצורה טובה, מחלוקות וקשיים בגידול הילדים או גילוי של בגידה/ הפרת אמון מצד אחד מבני הזוג.

 

גירושין- ההליך המעודכן לשנת 2022

מאז חודש יולי 2016, חל שינוי מהותי בהליך הגירושין בישראל. זאת בעקבות חוק גישור חובה, הקובע כי בני זוג העומדים בפני גירושין, חייבים להגיש בקשה ליישוב סכסוך, טרם יוכלו להגיש תביעה לערכאות המשפטיות. במאמר זה נסביר את עיקרי הליך הגירושין כפי שהוא מתנהל כיום.

 

בקשה ליישוב סכסוך: טופס בקשה ליישוב סכסוך להורדה


דיאגרמה של הליך הגירושין המעודכן

הליך הגירושין השתנה בעקבות החקיקה החדשה (חוק יישוב סכסוכים-גישור חובה) לפניכם דיאגרמה המתארת את התהליך :

 

תרשים זרימה של הליך הגירושין

תרשים זרימה של הליך הגירושין

 

 לקריאה: המדריך המלא לגירושין של עורכת דין מאיה רוטנברג

 

בקשה ליישוב סכסוך

עד לפני כשנתיים, בני זוג אשר ביקשו להתגרש, יכלו לבחור בדרך של פשרה או בניהול הליך הגירושין בערכאות. קרי, הגשת תביעות בענייניי הגירושין אל בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. כיום, חוק גישור חובה, או בשמו המלא: חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, תשע"ה-2014 מחייב את הצדדים לתת צ'אנס להליך של גישור, בטרם יתאפשר להם להגיש תביעה זה כנגד זו.

 

הלכה למעשה, תחת הגשת תביעה, יש להגיש בקשה ליישוב סכסוך אל אחת מן הערכאות שלעיל ובני הזוג יוזמנו למספר פגישות גישור ביחידות הסיוע שליד בית הדין/בית המשפט אליו הוגשה הבקשה. תפקידן של יחידות הסיוע הוא לנסות ולסייע לבני הזוג לסיים את הליך הגירושין בהסכמה ולהימנע ממאבק משפטי בדבר הסוגיות השונות. גוף זה מורכב מאנשי מקצוע כגון עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, כאשר לכל זוג ימונה עובד סוציאלי אשר יהיה אחראי על פגישות הגישור של בני הזוג.

 

תרשים הליך גירושין ויישוב סכסוך מעודכן 2020

תרשים גירושין ויישוב סכסוך

השלבים:


הנתיב המהיר

גירושין בהסכמה - יש הסכמה על תנאי הגירושין? - עריכת הסכם גירושין על ידי הצדדים וחתימה על ההסכם - אישור הסכם גירושין בבית משפט למשפחה או בבית הדין הרבני - ההסכם מוכר כפסק דין גירושין- הצגת הסכם גירושין מאושר בבית הדין הרבני - סידור גט (טקס גירושין ברבנות) קבלת תעודת גירושין - בני הזוג גרושים.

גירושין שלא בהסכמה- בני זוג מחליטים לא להתגרש- הנתיב המהיר בבית דין רבני

בני זוג רוצים להתגרש אך אינם פונים לגירושין בהסכמה ולא חותמים על הסכם גירושין- הפניה להליך יישוב סכסוך בבית הדין הרבני- בני הזוג מחליטים לא להתגרש - חותמים על הסכם שלום בית.

גירושין שלא בהסכמה בית הדין הרבני בני הזוג לא מתחרטים ומחליטים להמשיך בגירושין 

הגשת בקשה ליישוב סכסוך בבית הדין הרבני- לאחר משא ומתן בהליך גישור בני הזוג מחליטים לחתום על הסכם גירושין- עריכת הסכם גירושין- חתימה על ההסכם- אישור ההסכם בפני דיין בבית הדין הרבני- הסכם הגירושין מוכר כפסק דין לגירושין - הגשת ההסכם המאושר למזכירות בית הדין- סידור הגט (טקס גירושין) - קבלת תעודת גירושין- בני הזוג גרושים.

גירושין שלא בהסכמה בית משפט לענייני משפחה

בני הזוג אינם מסכימים על תנאי הגירושין - הליך יישוב סכסוך- פניה לבית משפט לענייני משפחה- הגשת בקשה ליישוב סכסוך (טופס בקשה ליישוב סכסוך) - הפניה ליחידת סיוע- הצדדים הגיעו להסכמה על תנאי הגירושין- עורכים הסכם גירושין- חותמים על ההסכם גירושין- אישור ההסכם בבית משפט למשפחה -ההסכם הופך לפסק דין גירושין - הצגת הסכם גירושין המאושר בבית הדין הרבני- סידור גט (טקס ברבנות) - קבלת תעודת גירושין - בני הזוג גרושים.


פנייה אל יחידות הסיוע

לאחר שמי מהצדדים הגיש בקשה ליישוב סכסוך, יוזמנו בני הזוג למספר פגישות גישור, במהלכן תנסה יחידת הסיוע להביא את הצדדים לכדי הסכמה בענייני הגירושין. חשוב לציין כי הדברים שנאמרים בפגישות אלו, לא יוכלו לשמש את הצדדים כראיה בהליך המשפטי היה וניסיון הפשרה לא יישא פרי. על כן, בני הזוג יכולים לדבר בחופשיות ולנסות להגיע להסכמה, מבלי חשש כי משהו ממה שנאמר, ישמש כנגדם לאחר מכן. עוד נציין כי הליך הגישור ביחידות הסיוע אינו כרוך בתשלום.

 

האם בני הזוג יכולים להיות מיוצגים על ידי עורך דין משפחה בפגישות הגישור? בפגישה הראשונה מגיעים הצדדים ללא עורך דין גירושין ולאחר מכן, הם רשאים ואף מומלץ כי כל אחד מבני הזוג יהיה מיוצג על ידי עורך דין מטעמו. תפקידו של עורך הדין הוא לוודא מחד, כי זכויות הלקוח נשמרות ומאידך, לסייע בהידברות ולנהל משא ומתן אפקטיבי בענייני הגירושין אשר יוביל לגיבוש הסכם.

 

האם הושגה הסכמה?

היה והליך הגישור ביחידת הסיוע צלח, בני הזוג חותמים על הסכם גירושין בהתבסס על ההסכמות שגובשו. ההסכם מוגש לאישורו של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, אשר מעניק להסכם תוקף של פסק דין ובזאת תם הליך הגירושין. היה ולא הושגה הסכמה, פתוחה עתה בפני בני הזוג הדרך להגשת תביעות בערכאות. לעניין זה חשוב לציין, כי לצד אשר הגיש את הבקשה ליישוב סכסוך, יש קדימות והוא יוכל להגיש ראשון את התביעות השונות, כל עוד עשה זאת תוך 15 יום ממועד סגירת התיק ביחידת הסיוע.

 

לנתון זה יש חשיבות רבה בשל ההבדלים בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה, משאותו עניין יכול להסתיים בתוצאה אחרת בכל ערכאה, בשל תפיסותיה. מצב דברים זה למעשה מבהיר כי חוק גישור חובה הותיר את מרוץ הסמכויות על כנו, קרי כי הראשון מבני הזוג אשר יגיש תביעה, הוא זה אשר יקבע איזו ערכאה תדון בענייני הגירושין. על כן, ישנה חשיבות רבה לייצוג משפטי מקצועי של עורך דין משפחה, לאורך כל ההליך, על מנת שכל אחד מן הצדדים יוכל לשמור על זכויותיו באופן האופטימאלי.

 

פנייה למגשר פרטי

כאמור מעלה, כאשר הליך הגישור ביחידת הסיוע לא צלח, יכולים בני הזוג לפנות לערכאות המשפטיות ולנהל את גירושיהם בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. אולם, טרם יפתחו הצדדים במאבק משפטי ארוך ויקר, כדאי לשקול פנייה למגשר פרטי, עורך דין משפחה ולתת הזדמנות נוספת להידברות וגיבוש הסכם גירושין. יודגש כי הליך הגישור הפרטי אינו דומה לזה המתנהל ביחידת הסיוע וסיכויי הצלחתו גבוהים מאוד. מדוע?

 

ביחידת הסיוע, פגישות הגישור מתנהלות על ידי עובד סוציאלי, אשר אינו משפטן ואינו בעל הידע והניסיון המקצועי בתחום דיני המשפחה. במסגרת הגישור הפרטי, פונים הצדדים אל עורך דין משפחה המנהל באופן שוטף הליכי גישור גירושין. בקיאותו המשפטית וכישורי המשא ומתן שלו, מאפשרים לו לנהל הליך גישור ממוקד ואפקטיבי ולהביא במקרים רבים את בני הזוג להסכמות ולגיבוש הסכם גירושין. 

 

 

לקריאה נוספת: פתיחת תיק גירושין  היכן וכיצד פותחים הליך גירושין, בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה?

 

איך לפתוח תיק גירושין בבית הדין הרבני


כיצד מתחילים בהליך גירושין?
השלב הראשון בגירושין בין בני זוג יהודים הוא בהגשת תביעת הגירושין לבית הדין הרבני בגירושין , נישואין וגירושין נערכים לפי הדין האישי-הדתי בישראל, והגשת התביעה תיעשה לפי הדין האישי דתי שחל על בני הזוג.

 

כאשר מדובר בגירושין של בני זוג יהודים, שהם אזרחים ישראליים, פרוצדורת הגירושין בעניינם תתנהל על פי הדין הדתי-עברי. אם כן, השלב הראשון בהתחלת תהליך גירושין  בין יהודים  הוא הגשת תביעת גירושין בבית הדין הרבני.

 

הליך גירושין בבית דין רבני

בישראל יש בתי דין רבניים כמעט בכל עיר גדולה (רשימת בתי הדין הרבניים). בתי הדין מפוזרים בהתאם למחוזות השיפוט. השיוך לבית הדין נעשה על פי מקום המגורים של בני הזוג המתגרשים. ניתן לבדוק את השיוך באתר בתי הדין הרבניים.

 

בית הדין הרבני הגדול בירושלים ממוקם מעל בתי הדין הרבניים בהיררכיה השיפוטית, ומשמש כערכאת ערעור לבתי הדין האזוריים.


כיצד מתנהלים הדיונים בבית הדין הרבני? הדיונים בבית הדין הרבני , נערכים בפני הרכב של שלושה דיינים. הדיינים אינם  בשופטים, מינוי הדיינים נעשה על ידי תהליך בחירה של וועדה מיוחדת.


סדרי הדין בבית הדין הרבני אינם כפופים לסדרי בתי המשפט האזרחיים כפי שמחויב בית המשפט לענייני משפחה.  סדרי הדין של בתי הדין הרבניים קבועים בתקנות הדיון בבתי-הדין הרבניים בישראל, התשנ"ג  
 
שלב הראשון בהליך הגירושין:  יש להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני המוסמך. הגשת התביעה לגירושין בבית הדין הרבני כרוכה באגרה.

 

כתב התביעה המוגש לבית הדין צריך לכלול את העובדות הרלוונטיות לתביעת הגירושין, את פרטי הצדדים (בני הזוג),  פרטי הילדים המשותפים, רכוש ועוד. 

 

עורכת דין גירושין ומגשרת

עו"ד מאיה רוטנברג בעלת נסיון מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה. משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בתל אביב  מתמחה בגישור, בהליכי גירושין והליכים בתחום דיני המשפחה כגון ניסוח הסכמי גירושין, הסכמי גישור, הסכמי ממון, מזונות והורות.

 

תקדים משפטי בהליכי גירושין

עורכת דין מאיה רוטנברג קבעה לאחרונה תקדים משפטי שגרם למהפך בתחום דיני המשפחה בישראל, בפסק דין בבית משפט העליון (תיק בע"מ 919/15 - ניתן לחפש באתר ובתפריט משמורת משותפת) שנבחר ע"י שופטי בית המשפט העליון וע"י בכירי המשפטנים כפס"ד החשוב ביותר בתקופה האחרונה. פסק הדין קבע כי על פי עקרון השוויון ולשון חוק דיני המזונות, רמת השתכרות וחלוקת הסדרי הראיה קובעים את גובה מזונות הילדים בפסק הדין שניתן בהרכב של 7 שופטים נקבע  כי האב שהשתכר בשכר דומה לאם וחלק בזמני השהיה עם הילדים בהסדר משמורת משותפת לא חב במזונות הילדים.


טופס 207- בקשה לביצוע פס"ד כספי מזונות/ מזונות ביטוח לאומי

 

יצירת קשר עם עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון 03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile
+972-54-4705733

 

 

office@rotenberglaw.co.il                      

..

 

*
*
טען קובץ

 

לקריאה נוספת באתר על הליך הגירושין:
מומלץ לקרא את המאמרים על גירושין בנוסף למאמר זה
 
הליך גירושין ברבנות
 
כיצד מתחילים הליך גירושין ברבנות? מדריך
 
חוק חדש הליכי גירושין 2022

הליך גירושין מהיר
מהו הליך גירושין מהיר- האם ניתן לזרז הליך גירושין?
 
הליך גירושין בהסכמה
כיצד ניתן לסיים הליך גירושין מהר בהסכם?
 
הליך חתימה על הסכם גירושין 2022
מגשר גירושין מומלץ יכול לקצר את הליכי הגירושין באופן ניכר, על ידי תהליך מהיר של יישוב סכסוכים והסכמה על ענייני הגירושין החשובים בנושאי חלוקת הרכוש, מזונות ומשמורת הילדים.

הליך גישור לפני גירושין
מהו הליך גישור לפני גירושין? הליך יישוב סכסוכים

פתיחת הליך גירושין
המדריך לפתיחת הליך גירושין בצורה נכונה

הליך גירושין בבית משפט לענייני משפחה
מה ההבדלים בין הליך גירושין ברבנות מול בית דין למשפחה?
 
הליך גישור גירושין
מדוע מומלץ לפנות להליך גישור גירושין ובמה זה כרוך?

הליך גירושין בישראל
מאמר על הייחודיות של הליך גירושין בישראל

הליך גירושין עם ילדים
ילדים וגירושין, כיצד להתגרש מבלי לפגוע בילדים

הליך גירושין בבית הדין הרבני
כל מה צריך לדעת לפני פתיחת הליך גירושין ברבנות

 
מאמרים נוספים על הליך הגירושין:
 
הליכי גירושין עם ילדים

הליך פתיחת תיק גירושין ברבנות

הליך גירושין אזרחיים

הליך גירושין ברבנות תהליך גירושים ברבנות

הליך גירושין כמה זמן

הליך גירושין ללא ילדים

הליך גירושין בבית דין רבני

תהליך הליך גירושין
האם בגידה משנה את הליך הגירושין ואופן חלוקת הרכוש

הליך גירושין בית משפט

תחילת הליך גירושין

עלות הליך גירושין
 
כמה עולה להתגרש?

התחלת הליך גירושין

השפעת הליכי הגירושין על המתבגר

הליך גירושין נישואים אזרחיים

מהו הליך גירושין

רבנות הליך גירושין

הליך גירושין כתובה

הליך גירושין ללא הסכמה

הליך גירושין קשה
 
הליך גירושין קל

הליך גירושין ללא עורך דין

הליך גירושין בזמן הריון

הליך גירושין מנישואים אזרחיים

הליך גירושין מזורז

הליך גירושין בגידה

הליך פתיחת תיק גירושין בבית משפט

הליכי גירושין במשפחה

הליך גירושין בשיתוף פעולה

הליך גירושין חלוקת רכוש

הקפאת הליך גירושין
 
מרכז מידע להליכי גירושין בישראל
מחשבון עלויות והליכי גירושין - אפליקציה
 
תהליך גירושין נכון: הפיכת הליך הגירושין לאפקטיבי ככל האפשר
 
קיצור תהליך גירושין חתימה על הסכם גירושין
 
גירושין בישראל - מדריך שימושי למתגרש

לא קל להתגרש,  בוודאי לא קל להתגרש בישראל.  שני בני הזוג המתגרשים חווים פרידה ומעבר  ממקום שהיה פעם חם ונוח למאבק משפטי ותוצאות לא ידועות מראש. אולי זה יישמע כקלישאה אך גם עורכי הדין לגירושין עובדים קשה יותר בישראל ממקומות אחרים בעולם בשל מורכבות הדינים והשוני בין הערכאות (בית דין רבני מול בית משפט לענייני משפחה) והדינים המשתנים באופן תדיר.
 
גירושין בישראל או מחוץ לישראל הם תמיד אתגר מורכב, עצוב, יקר, ויכול להיות גם מכוער. בישראל, להבדיל ממקומות רבים בעולם (רא/י סקירה משווה על גירושין בעולם  באתר), הגירושין  מורכבים באופן יוצא דופן , לבני זוג יהודים בפרט. 
 
הממסד הדתי כופה  שילוב של חוקים הלכתיים דתיים שמקורם עתיק, מול החקיקה האזרחית המשתנה  הדין האזרחי המשתנה בהתאם לפסיקה שיכולה להוביל מהפיכה. כדוגמא לכך תוכלו לקרא על פס"ד בע"מ 919/15 בבית המשפט העליון בו ייצג משרדנו את האב ושינה את הפסיקה במזונות ילדים מקצה לקצה.
 
אין "מדריך למשתמש" לגירושין ,כל מקרה שונה  מקודמו, אך חשוב לזכור כמה כללים שלא כדאי לעבור עליהם:
 
1. לחשוב פעמיים לפני שפועלים, לא מתגרשים רק בגלל משבר, חשוב לתת סיכוי לשלום בית.
 
2. לנהוג בכבוד לאורך כל הליך הגירושין.
 
3. לא לבצע הליכים ללא התייעצות בעו"ד לענייני גירושין. מומלץ לבחור עו"ד שיש לו נסיון רב והצלחה בתיקי גירושין בבית משפט. תחסכו לכם טרחה אם  עורך הדין הוא מגשר גירושין מוסמך, כך הסיכוי רב יותר שתגיעו להסכמה מוקדמת.
 
4. לא לדבר על נושא הגירושין עם בן/בת הזוג או עם חברים, לפני שהחלטתם לפעול התייעצו כמה שיותר מהר עם עו"ד. לקוחות רבים פגעו בזכויותיהם רק בגלל מידע שגילו לפני התחלת ההליך.
 
עורך דין גירושין  
עורכת דין מגשרת גירושין מאיה רוטנברג חברת לשכת עורכי הדין, עוסקת בעריכת דין בתחום יחסי המשפחה ותהליכי גירושין ופרידה כבר כמעט 25 שנה, עו"ד מאיה רוטנברג מומחית בפריסה ארצית לגירושין מורכבים, מזונות ילדים, משמורת ילדים, אלימות במשפחה, צוואות וירושות וענייני ממון.
 
עו"ד מאיה רוטנברג הוכרה בישראל כאחת מ"עורכי הדין המובילים לגירושין" על ידי מדריכי הדירוג המובילים וכן כאחת מ"עורכי הדין המובילים" בישראל בעקבות ייצוג תקדים ביטול המזונות החשוב בע"ם 919/15 בבית המשפט העליון.
 
עורך דין לענייני משפחה
דיני משפחה עוסקים בסיוע ליחידים ולמשפחות לנהל את המאבקים הרגשיים של התמודדות עם עתיד לא ברור.
 
הצוות המשפטי של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג תל אביב, רגיש ואמפתי לשינוי משמעותי המתרחש בחיי הלקוחות שלהם. מומחיות דיני הגירושין של המשרד נבנתה על היסטוריה של עזרה למשפחות בתקופות המאתגרות ביותר בחייהן.
 
מומחיות בהליכי גירושין
הגישה ההוליסטית למשרד עו"ד גירושין מאיה רוטנברג לתהליך הגירושין  מתמקדת בצרכים המשפטיים והלא משפטיים של לקוח שעובר שינוי משמעותי בחיים ומייחדת אותם בענף זה. הם יודעים שפתרון הבעיות המשפטיות הוא התחלה בכיוון הנכון, אבל הם רוצים להבטיח שהלקוחות שלהם נוחתים על הרגליים מוכנים לפרק הבא.
 
המשימה שלה כעו"ד ומגשרת גירושין היא לבטל את הסטיגמה של גירושין על ידי מתן עתיד בטוח ומאושר ללקוחותיהם. בעשותה זאת, היא מאמינה ששיפור תהליכי גירושין יתחילו להיות אירוע לא הרסני למשפחות ובעיקר לילדים כאשר גירושים יהיו נחוצים.
 
 
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד