הליך גירושין , תהליך גירושין בישראל

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

הליך גירושין

 

הליך גירושין מעודכן 2018

 

מדריך למשתמש - הליכי גירושין בישראל 
מדוע צריך מידע להליכי גירושין? בני זוג מחליטים להתגרש והצעד הראשון לחפש עורך דין גירושין טוב שיעדכן אותם במידע על הליכי גירושין. ומה הצעד הבא  אך טוב יעשו בני הזוג אם יעצרו לרגע ויקראו על תהליך הגירושין בעין אובייקטיבית. במציאות הליך הגירושין הוא מורכב, הכפוף לחוקי גירושין על פי הדין העברי וההלכה מצד ממסד בית הדין הרבני ומצד שני הדין האזרחי בבית משפט לענייני משפחה שנוטה לשמור על זכויות ולשמור על  שוויון בהליך מורכב זה.  הליך גירושין בישראל: לא תמיד מדובר בהליך מהיר וחסכוני כפי שיציג לכם  עו"ד גירושין בפגישת הייעוץ. הליכי גירושין שמתחילים  בהסכמה יכולים להפוך להליך מכוער, למלחמת התשה בין בני הזוג. גירושים עם ילדים הופכים את הליך הגירושין למורכב אף יותר, על כן, מוטב לקרא את המדריך להליכי גירושין המעודכן, ללכת בשביל הנכון להליך גירושים שיתאים למציאות שבה אתם נמצאים.
 
הליך גירושין צעד אחר צעד

במאמר שלהלן ננסה להציג מעין מדריך, לכל אדם שהחליט להתגרש. נסביר מה כולל הליך הגירושין, כיצד נכון לנהל הליך גירושין ולבסוף, נקנח בעשרה טיפים, שיכולים להיות מועילים לכל מתגרש ומתגרשת, שמעוניינים לנהל הליך גירושין קל ומהיר. אז הבה נתחיל?

 

מתי מתחיל הליך גירושין?
הליך הגירושין לא מתחיל בהליך פתיחת תיק גירושין ברבנות ולא בהגשת תביעת גירושין, ההליך מתחיל ביום שאחד או שני בני הזוג החליטו לסיים את חיי הנישואין.  ברוב המקרים, לפני הגשת התביעה ברבנות, התרחש תהליך ארוך שבו מערכת היחסים בין בני הזוג לא התנהלה בצורה טובה, מחלוקות וקשיים בגידול הילדים או גילוי של בגידה/ הפרת אמון מצד אחד מבני הזוג.

 

גירושין- ההליך המעודכן לשנת 2019

מאז חודש יולי 2016, חל שינוי מהותי בהליך הגירושין בישראל. זאת בעקבות חוק גישור חובה, הקובע כי בני זוג העומדים בפני גירושין, חייבים להגיש בקשה ליישוב סכסוך, טרם יוכלו להגיש תביעה לערכאות המשפטיות. במאמר זה נסביר את עיקרי הליך הגירושין כפי שהוא מתנהל כיום.

 

תרשים תהליך הגירושין

תרשים הסבר הליך הגירושין

 

 לקריאה: המדריך המלא לגירושין של עורכת דין מאיה רוטנברג

 

בקשה ליישוב סכסוך

עד לפני כשנתיים, בני זוג אשר ביקשו להתגרש, יכלו לבחור בדרך של פשרה או בניהול הליך הגירושין בערכאות. קרי, הגשת תביעות בענייניי הגירושין אל בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. כיום, חוק גישור חובה, או בשמו המלא: חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, תשע"ה-2014 מחייב את הצדדים לתת צ'אנס להליך של גישור, בטרם יתאפשר להם להגיש תביעה זה כנגד זו.

 

הלכה למעשה, תחת הגשת תביעה, יש להגיש בקשה ליישוב סכסוך אל אחת מן הערכאות שלעיל ובני הזוג יוזמנו למספר פגישות גישור ביחידות הסיוע שליד בית הדין/בית המשפט אליו הוגשה הבקשה. תפקידן של יחידות הסיוע הוא לנסות ולסייע לבני הזוג לסיים את הליך הגירושין בהסכמה ולהימנע ממאבק משפטי בדבר הסוגיות השונות. גוף זה מורכב מאנשי מקצוע כגון עובדים סוציאליים ופסיכולוגים, כאשר לכל זוג ימונה עובד סוציאלי אשר יהיה אחראי על פגישות הגישור של בני הזוג

 

פנייה אל יחידות הסיוע

לאחר שמי מהצדדים הגיש בקשה ליישוב סכסוך, יוזמנו בני הזוג למספר פגישות גישור, במהלכן תנסה יחידת הסיוע להביא את הצדדים לכדי הסכמה בענייני הגירושין. חשוב לציין כי הדברים שנאמרים בפגישות אלו, לא יוכלו לשמש את הצדדים כראיה בהליך המשפטי היה וניסיון הפשרה לא יישא פרי. על כן, בני הזוג יכולים לדבר בחופשיות ולנסות להגיע להסכמה, מבלי חשש כי משהו ממה שנאמר, ישמש כנגדם לאחר מכן. עוד נציין כי הליך הגישור ביחידות הסיוע אינו כרוך בתשלום.

 

האם בני הזוג יכולים להיות מיוצגים על ידי עורך דין משפחה בפגישות הגישור? בפגישה הראשונה מגיעים הצדדים ללא עורך דין גירושין ולאחר מכן, הם רשאים ואף מומלץ כי כל אחד מבני הזוג יהיה מיוצג על ידי עורך דין מטעמו. תפקידו של עורך הדין הוא לוודא מחד, כי זכויות הלקוח נשמרות ומאידך, לסייע בהידברות ולנהל משא ומתן אפקטיבי בענייני הגירושין אשר יוביל לגיבוש הסכם.

 

האם הושגה הסכמה?

היה והליך הגישור ביחידת הסיוע צלח, בני הזוג חותמים על הסכם גירושין בהתבסס על ההסכמות שגובשו. ההסכם מוגש לאישורו של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, אשר מעניק להסכם תוקף של פסק דין ובזאת תם הליך הגירושין. היה ולא הושגה הסכמה, פתוחה עתה בפני בני הזוג הדרך להגשת תביעות בערכאות. לעניין זה חשוב לציין, כי לצד אשר הגיש את הבקשה ליישוב סכסוך, יש קדימות והוא יוכל להגיש ראשון את התביעות השונות, כל עוד עשה זאת תוך 15 יום ממועד סגירת התיק ביחידת הסיוע.

 

לנתון זה יש חשיבות רבה בשל ההבדלים בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה, משאותו עניין יכול להסתיים בתוצאה אחרת בכל ערכאה, בשל תפיסותיה. מצב דברים זה למעשה מבהיר כי חוק גישור חובה הותיר את מרוץ הסמכויות על כנו, קרי כי הראשון מבני הזוג אשר יגיש תביעה, הוא זה אשר יקבע איזו ערכאה תדון בענייני הגירושין. על כן, ישנה חשיבות רבה לייצוג משפטי מקצועי של עורך דין משפחה, לאורך כל ההליך, על מנת שכל אחד מן הצדדים יוכל לשמור על זכויותיו באופן האופטימאלי.

 

פנייה למגשר פרטי

כאמור מעלה, כאשר הליך הגישור ביחידת הסיוע לא צלח, יכולים בני הזוג לפנות לערכאות המשפטיות ולנהל את גירושיהם בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. אולם, טרם יפתחו הצדדים במאבק משפטי ארוך ויקר, כדאי לשקול פנייה למגשר פרטי, עורך דין משפחה ולתת הזדמנות נוספת להידברות וגיבוש הסכם גירושין. יודגש כי הליך הגישור הפרטי אינו דומה לזה המתנהל ביחידת הסיוע וסיכויי הצלחתו גבוהים מאוד. מדוע?

 

ביחידת הסיוע, פגישות הגישור מתנהלות על ידי עובד סוציאלי, אשר אינו משפטן ואינו בעל הידע והניסיון המקצועי בתחום דיני המשפחה. במסגרת הגישור הפרטי, פונים הצדדים אל עורך דין משפחה המנהל באופן שוטף הליכי גישור גירושין. בקיאותו המשפטית וכישורי המשא ומתן שלו, מאפשרים לו לנהל הליך גישור ממוקד ואפקטיבי ולהביא במקרים רבים את בני הזוג להסכמות ולגיבוש הסכם גירושין. 

 

דיאגרמה של הליך הגירושין המעודכן

הליך הגירושין השתנה בעקבות החקיקה החדשה (חוק יישוב סכסוכים-גישור חובה) לפניכם דיאגרמה המתארת את התהליך :

 

 

הסבר- דירגרמה על הליך גירושין

לקריאה נוספת: פתיחת תיק גירושין בבית המשפט לענייני משפחה

 

כיצד מתחילים בהליך גירושין?
השלב הראשון בגירושין בין בני זוג יהודים הוא בהגשת תביעת הגירושין לבית הדין הרבני בגירושין  , נישואין וגירושין נערכים לפי הדין האישי-הדתי בישראל, והגשת התביעה תיעשה לפי הדין האישי דתי שחל על בני הזוג.

 

כאשר מדובר בגירושין של בני זוג יהודים, שהם אזרחים ישראליים, פרוצדורת הגירושין בעניינם תתנהל על פי הדין הדתי-עברי. אם כן, השלב הראשון בהתחלת תהליך גירושין  בין יהודים  הוא הגשת תביעת גירושין בבית הדין הרבני.

 

הליך גירושין בבית דין רבני

בישראל יש בתי דין רבניים כמעט בכל עיר גדולה (רשימת בתי הדין הרבניים). בתי הדין מפוזרים בהתאם למחוזות השיפוט. השיוך לבית הדין נעשה על פי מקום המגורים של בני הזוג המתגרשים. ניתן לבדוק את השיוך באתר בתי הדין הרבניים.

 

בית הדין הרבני הגדול בירושלים ממוקם מעל בתי הדין הרבניים בהיררכיה השיפוטית, ומשמש כערכאת ערעור לבתי הדין האזוריים.

כיצד מתנהלים הדיונים בבית הדין הרבני? הדיונים בבית הדין הרבני , נערכים בפני הרכב של שלושה דיינים. הדיינים אינם  בשופטים, מינוי הדיינים נעשה על ידי תהליך בחירה של וועדה מיוחדת.

סדרי הדין בבית הדין הרבני אינם כפופים לסדרי בתי המשפט האזרחיים כפי שמחויב בית המשפט לענייני משפחה.  סדרי הדין של בתי הדין הרבניים קבועים בתקנות הדיון בבתי-הדין הרבניים בישראל, התשנ"ג  
 
שלב הראשון בהליך הגירושין:  יש להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני המוסמך. הגשת התביעה לגירושין בבית הדין הרבני כרוכה באגרה.

 

כתב התביעה המוגש לבית הדין צריך לכלול את העובדות הרלוונטיות לתביעת הגירושין, את פרטי הצדדים (בני הזוג),  פרטי הילדים המשותפים, רכוש ועוד. 

 

עורכת דין גירושין ומגשרת

עו"ד מאיה רוטנברג בעלת נסיון מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה. משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בתל אביב  מתמחה בגישור, בהליכי גירושין והליכים בתחום דיני המשפחה כגון ניסוח הסכמי גירושין, הסכמי גישור, הסכמי ממון, מזונות והורות.

 

תקדים משפטי בהליכי גירושין

עורכת דין מאיה רוטנברג קבעה לאחרונה תקדים משפטי שגרם למהפך בתחום דיני המשפחה בישראל, בפסק דין בבית משפט העליון (תיק בע"מ 919/15 - ניתן לחפש באתר ובתפריט משמורת משותפת) שנבחר ע"י שופטי בית המשפט העליון וע"י בכירי המשפטנים כהחשוב ביותר בתקופה האחרונה. פסק הדין קבע כי על פי עקרון השוויון ולשון חוק דיני המזונות, רמת השתכרות וחלוקת הסדרי הראיה קובעים את גובהמזונות הילדים בפסק הדין שניתן בהרכב של 7 שופטים נקבע  כי האב שהשתכר בשכר דומה לאם וחלק בזמני השהיה עם הילדים בהסדר משמורת משותפת לא חב במזונות הילדים.

 

ליצירת קשר:

 

 

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

..

 

*
*
טען קובץ

 

 לקריאה נוספת באתר על הליך הגירושין:
 
הליך גירושין ברבנות
כיצד מתחילים הליך גירושין ברבנות? מדריך

הליך גירושין מהיר
מהו הליך גירושין מהיר- האם ניתן לזרז הליך גירושין?
הליך גירושין בהסכמה
כיצד ניתן לסיים הליך גירושין מהר בהסכם?

הליך גישור לפני גירושין
הו הליך גישור לפני גירושין? הליך יישוב סכסוכים

פתיחת הליך גירושין
המדריך לפתיחת הליך גירושין בצורה נכונה

הליך גירושין בבית משפט לענייני משפחה
מה ההבדלים בין הליך גירושין ברבנות מול בית דין למשפחה?
 
הליך גישור גירושין
מדוע מומלץ לפנות להליך גישור גירושין ובמה זה כרוך?

הליך גירושין בישראל
מאמר על הייחודיות של הליך גירושין בישראל

הליך גירושין עם ילדים
ילדים וגירושין, כיצד להתגרש מבלי לפגוע בילדים

הליך גירושין בבית הדין הרבני
כל מה צריך לדעת לפני פתיחת הליך גירושין ברבנות

 
מאמרים נוספים על הליך הגירושין:
 
הליכי גירושין עם ילדים

הליך פתיחת תיק גירושין ברבנות

הליך גירושין אזרחיים

הליך גירושין ברבנות תהליך גירושים ברבנות

הליך גירושין כמה זמן

הליך גירושין ללא ילדים

הליך גירושין בבית דין רבני

תהליך הליך גירושין

הליך גירושין בית משפט

תחילת הליך גירושין

עלות הליך גירושין
כמה עולה להתגרש?

התחלת הליך גירושין

השפעת הליכי הגירושין על המתבגר

הליך גירושין נישואים אזרחיים

מהו הליך גירושין

רבנות הליך גירושין

הליך גירושין כתובה

הליך גירושין ללא הסכמה

הליך גירושין קשה
הליך גירושין קל

הליך גירושין ללא עורך דין

הליך גירושין בזמן הריון

הליך גירושין מנישואים אזרחיים

הליך גירושין מזורז

הליך גירושין בגידה

הליך פתיחת תיק גירושין בבית משפט

הליכי גירושין במשפחה

הליך גירושין בשיתוף פעולה

הליך גירושין חלוקת רכוש

הקפאת הליך גירושין

פרטי התקשרות של יחידות הסיוע - יחידות הסיוע ליד בתי המשפט

דרג את הכתבהדירוג כתבה פרטי התקשרות של יחידות הסיוע - יחידות הסיוע ליד בתי המשפט: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

פרטי התקשרות של יחידות הסיוע - יחידות הסיוע ליד בתי הדין הרבניים

דרג את הכתבהדירוג כתבה פרטי התקשרות של יחידות הסיוע - יחידות הסיוע ליד בתי הדין הרבניים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

פרטי התקשרות של יחידות הסיוע - יחידות הסיוע ליד בתי הדין השרעיים

דרג את הכתבהדירוג כתבה פרטי התקשרות של יחידות הסיוע - יחידות הסיוע ליד בתי הדין השרעיים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

קובץ חיקוקים והנחיות לבתי הדין הרבניים – התשע"ד

דרג את הכתבהדירוג כתבה קובץ חיקוקים והנחיות לבתי הדין הרבניים – התשע"ד: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

תקנות הדיון המסדירות את סמכות ופעילות בתי הדין הרבנים להורדה

דרג את הכתבהדירוג כתבה תקנות הדיון המסדירות את סמכות ופעילות בתי הדין הרבנים להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

רשימת בתי הדין הרבניים

דרג את הכתבהדירוג כתבה רשימת בתי הדין הרבניים: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

להורדה - פרטי קשר של יחידות הסיוע - הליך גירושין - גישור

דרג את הכתבהדירוג כתבה להורדה - פרטי קשר של יחידות הסיוע  - הליך גירושין - גישור: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד
עורך דין גירושין