חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עריכת צוואה כאשר יש נכסים בחו"ל

 

מעוניין לערוך צוואה ויש לך נכסים בחו"ל? חשוב שתדע כי נכסים אלו כפופים לדיני המדינה בה הם נמצאים ולכך יכולות להיות משמעויות מרחיקות לכת. על כן, חשוב לפנות לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין משפחה מומחה בדיני צוואות וירושות, אשר ידאג לעריכת צוואה ותקפה ויטפל בכל היבט אחר של העברת הרכוש.

 

נכסים בחו"ל - חוקי המדינה הזרה חלים

אנשים רבים מחזיקים חשבונות בנק, נכסים ועסקים שונים מחוץ לישראל. לעיתים רכוש זה נצבר בעת  תקופת מגורים באותה מדינה ולעיתים, משיקולי מס, נקנה עסק או נכס במדינה זרה. בעוד שבמהלך שגרת החיים, בעלות בנכסים אלו לא מהווה כל בעיה, הרי שכאשר מבקש בעל נכס לערוך צוואה ולהוריש את רכושו ליורשיו, התמונה מורכבת יותר. הסיבה לכך היא כי גם כאשר בעל הנכס מתגורר בישראל, על נכסיו בחו"ל חלים דיני המדינה הזרה. לכך יש שתי משמעויות עיקריות: תקפות הצוואה ותשלום מס ירושה על הרכוש.

 

תוקף הצוואה

כאשר אדם עורך צוואה וכל רכושו נמצא בארץ, הרי שהדין הרלוונטי הוא דיני הירושה בישראל. על כן, כל עוד צוואתו תהיה ערוכה בהתאם לחוק הירושה, לא אמורה להיות כל בעיה בעת פטירתו של המצווה. היורשים יפנו אל עורך דין משפחה אשר ידאג לקבלת צו קיום צוואה והעזבון יחולק בין היורשים בהתאם לקבוע בצוואה. אולם, כאשר חלק מרכוש המצווה נמצא בחו"ל, אז יחולו על הצוואה גם דיני הירושה של אותה מדינה. משכך, היה והצוואה אינה ערוכה על פי אותם חוקים, יכול ותוכרז כלא תקפה והרכוש שנמצא באותה מדינה, לא יועבר ליורשים שמינה המצווה בצוואתו. על כן, בעת עריכת צוואה יש לוודא כי היא תקנית על פי דיני הירושה של המדינה בה נמצאים הנכסים. 

 

לחצ/י כאן למדריך משפטי בנושא צוואות 

 

מס ירושה

בישראל אין מס ירושה ולכן, היורשים אינם משלמים מס זה בעת קבלת נכס בירושה. נזכיר כי ייתכנו מקרים בהם יחויב יורש במס מסוג אחר כגון מס שבח (במקרה של נכס מקרקעין) אולם היטל על הירושה עצמה, על עצם פעולת ההורשה, אינו קיים בארץ. לעומת זאת, ישנן מדינות אחרות בהן קיים מס ירושה. משכך, בעת פטירתו של אדם, יכול ויורשיו, על אף שחיים הם בישראל, יחויבו בתשלום המס עבור אותם נכסים הנמצאים בחו"ל. לא פעם מדובר בסכומים משמעותיים ולכן טרם עריכת צוואה, חשוב להיוועץ עם עורך דין משפחה אשר יבצע תכנון מס מתאים וכך יפטור את היורשים מתשלום המס, באופן מלא או חלקי, למשל, על ידי העברת הנכסים לידי היורשים בעודו בחיים, מכירת הנכסים, העברתם לישראל וכיו"ב.

 

 לחצ/י כאן למדריך בנושא מס ירושה

 

קיום צוואה ישראלית בחו"ל

כאמור מעלה, כאשר בבעלותו של אדם נכסים בחו"ל, בעת עריכת צוואה, עליו לוודא כי זו תיעשה בהתאם לחוקי המדינה הזרה. כמו כן, חשוב להבין מראש את היבטי המיסוי, כפי שפורט לעיל ולבצע תכנון מס כדי לחסוך עלות גבוהה זו ליורשים. כיצד מקיימים צוואה ישראל בחו"ל? הלכה למעשה, כאשר אדם נפטר וצוואתו נערכה כאן בישראל, יש לקבל צו קיום צוואה ולאחר מכן לפנות לעורך דין נוטריון אשר ידאג לתרגום נוטריוני של המסמכים בשפת האם של המדינה בה נמצאים הנכסים. השלב הבא הוא קבלת אישור אפוסטיל לתרגום ועם מסמכים אלו ניתן לפנות לרשות המתאימה במדינה הזרה כדי שהרכוש יעבור על שם היורשים.

  

שפת הצוואה

על פי האמור לעיל, כאשר אנו מבקשים לקיים צוואה ישראלית במדינה זרה, עלינו לדאוג לתרגומה לשפת המדינה. משכך, נשאלת השאלה האם לא נכון יהיה לערוך מלכתחילה צוואה בשפה זרה? התשובה היא בשלילה. כאשר למצווה יש נכסים הן בישראל והן בחו"ל, הרי שעליו לקבל קודם כל צו קיום צוואה בישראל ולשם כך הצוואה צריכה להיות בעברית. כאשר היורשים מבקשים לקיים את הצוואה בחו"ל, ידאגו הם לתרגום נוטריוני כמפורט לעיל. אולם, ישנה גם אפשרות נוספת והיא הכנת שתי צוואות נפרדות, האחת בעברית והאחת בשפת המדינה בה נמצאים הנכסים. לשם כך ניתן לפנות אל עורך דין משפחה רב לשוני שיוכל להכין עבור המצווה את שתי הצוואות.

הודעה על פטירה של אזרח / תושב בחו"ל
לפי סעיף 12 לחוק מרשם האוכלוסין תשכ"ה – 1965

NOTIFICATION ABOUT THE DEATH OF AN ISRAELI CITIZEN/RESIDENT ABROAD
According to Paragraph 12 of the Population Registration Law 5725-1965קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס הודעה על פטירה של אזרח / תושב בחו"ל- להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד