עורך דין לענייני משפחה
En

צור קשר

checked

בגידה

בגידה היא סוגיה מורכבת להגדרה המתבטאת בדרכים מגוונות בהלכי גירושין, בסוגי נישואים, תרבויות ומערכות משפטיות שונות. בעוד שרוב האנשים רואים בכך הפרה של אמון ואינטימיות רגשית, ההשלכות המשפטיות יכולות להיות שונות באופן משמעותי בהתבסס על סמכות שיפוט ונסיבות אינדיבידואליות. עורכת דין לגירושין עו"ד מאיה רוטנברג שופכת אור על ההיבטים הרב-גוניים של בגידה, מסימנים לבגידה, התמודדות, ההשלכות הרגשיות ועד ההשפעה על הליכי הגירושין.


הטבע המורכב של בגידה

לבגידה אין הגדרה משפטית מקובלת אוניברסלית; הפרשנות שלו משתנה לעתים קרובות בין יחידים וחברות. בעוד שחלקם רואים בפלירטוט גרידא בגידה, אחרים עשויים שלא להתייחס למפגשים מיניים מחוץ לנישואים כבגידה. ההבנה הכללית של בגידה תלויה בהפרה של חובת אמון כלפי צד המצפה לנאמנות כזו. ברגע שמתגלה בגידה, האמון בקשר זוגי מתפרק לעתים קרובות, מה שהופך את הפיוס לקשה, אם לא בלתי אפשרי.


משיכה רגשית לעומת מינית

בגידה מופיעה בדרך כלל באמצעות משיכה רגשית או מינית. בגידה רגשית מתרחשת לעתים קרובות כאשר אחד מבני הזוג מרגיש מרחק רגשי מבן הזוג שלו ומחפש זוגיות במקום אחר. הרומן הרגשי הזה עלול בסופו של דבר להסלים ולכלול מרכיב מיני. מצד שני, חלקם עוסקים בבגידה על סמך משיכה מינית בלבד. מקרים אלו עשויים להיות אירועים חד פעמיים או להתפתח לעניינים מורחבים.


הפסיכולוגיה של הבגידה

מחקרים מצביעים על כך שלעתים קרובות רמאות מספקת תחושה של הרפתקה עבור הצדדים המעורבים, כולל התרגשות, חוויה חדשה או חיזוק לדימוי העצמי. באופן מפתיע, אנשים שבגדו בעבר נוטים יותר לעסוק בבגידה בעצמם, אולי בגלל ירידה באמון במערכות יחסים.


האבולוציה מפוליגמיה למונוגמיה

בימי קדם, פוליגמיה הייתה מקובלת חברתית, אך העולם המודרני דבק במידה רבה ביחסים מונוגמיים. בעוד שפוליגמיה עדיין קיימת בחלק מהחברות, היא נחשבת בדרך כלל לעבירה פלילית במדינות מפותחות, כולל ישראל.


השלכות משפטיות של בגידה במשפט הישראלי

בישראל, נישואים וגירושין מתנהלים בעיקר על ידי מוסדות דת. על פי הדין העברי קיימות עילות גירושין שונות לגברים ולנשים, כאשר אחת החמורות היא בגידה מצד האישה. כדי שגבר יטען לבגידה כסיבה לגירושין, עליו לספק עדות ראייה, מה שהופך אותה לטענה מאתגרת להוכיח.


השלכות פיננסיות

למרות סערת הנפש שגרמה הבגידה, בתי המשפט בישראל אינם ששים לפסוק פיצוי כספי בגין רמאות. לדברי עו"ד מאיה רוטנברג, בתי המשפט דוחים בדרך כלל תביעות המבקשות פיצויים בגין בגידה, שכן הם רואים בעניינים מסוג זה מונעים רגשית ואינם ראויים להתערבות משפטית.


האתגר של הגדרת בגידה

אחד ההיבטים המסובכים ביותר בהתמודדות עם בגידה במסגרות משפטיות הוא האתגר להגדיר מהי בגידה. בעוד שהחוק הדתי נוטה להתמקד אך ורק ביחסים מיניים, המציאות היא שבגידה יכולה להתרחש בצורות שונות, כולל יחסים רגשיים או אפלטוניים.


מהי בגידה?

בגידה היא קיום יחסי מין או קשר רומנטי ללא ידיעה או הסכמה של בן/בת הזוג, עם בן זוג אחר במסגרת מערכת יחסים זוגית. לרוב מצופה בזוגיות שיהיה אלמנט של בלעדיות, כלומר לא יהיו יחסי מין או קשרים רומנטיים עם מישהו אחר.


בגידה להלכה ולמעשה: פעולת הבגידה מתרחשת כאשר צד אחד למערכת היחסים הזוגית מפר בצורה חד-צדדית את הההסכמה הבלתי כתובה של בלעדיות ומקיים יחסים מחוץ לזוגיות תוך הסתרת פעילות זו וללא הסכמה על כך. ניאוף מתרחש כאשר בני זוג הם נשואים ואחד או שני הצדדדים מקייימים יחסי מין מחוץ למסגרת נישואי בני הזוג.  

 

 

בין בני זוג נשואים, בגידה היא אחת מהסיבות המרכזיות להחלטה להתגרש וזה אך טבעי, שהרי מדובר בפגיעה רגשית קשה מאוד. האם בגידה של בן/בת הזוג במהלך חיי הנישואין מהווה עילה לגירושין על פי ההלכה היהודית? האם יש לבגידה השלכות על סוגיות אחרות בהליך המשפטי? על שאלות אלו ואחרות נשיב במאמר שלפניכם.

 

 מהי בגידה


התמודדות עם בגידה

 

מהן ההשלכות של בגידה


בגידה ללא בעילה

 

סוגי בגידות

 

בגידה של אישה

 

בגידה של גבר

 

בגידה פיננסית

 

בגידה של חבר/ה

 

בגידה באינטרנט ורשתות חברתיות


בגידה בזוגיות: משמעות בגידה באמון בזוגיות


בגידה ביהדות: מהי בגידה לפי ההלכה

 

הגדרה

בגידה (באנגלית: ,cheating, Infidelity) מילים נרדפות וקשורות, אי נאֱמנות, הֲפָרַת אֱמוּנִים, ניאוף (adultery - יחסי מין רצוניים בין אדם נשוי לאדם שאינו בן זוגו - בני זוג נשואים), רומן מחוץ לנישואין, מאהב, מאהבת.

 

הבגידה נתפסת בחברה הכפרה של חוזה לא כתוב של בני הזוג בנוגע לבלעדיות רגשית ו /או מינית. אחרים מגדירים בגידה כהפרה על פי התחושה הסובייקטיבית של אדם שבן זוגו הפר כללים או נורמות יחסים. תוצאות הפרה זו הם רגשות של כעס, קנאה, דחיה מינית, ויריבות יצרית.

 

מה שמהווה מעשה של בגידה תלוי בציפיות הבלעדיות במערכת היחסים. במערכות יחסים זוגיות, ישנה הנחת יסוד של בלעדיות על בן/בת הזוג, אם כי הן לא תמיד מתקיימות.

 

כאשר הציפיות מתבדות, ייתכן נזק פסיכולוגי לנבגד, כולל רגשות של זעם ותחושות של אי אמון כלפי בני הזוג השני, ירידה בביטחון מיני, ופגיעה בדימוי עצמי.

 

בהתאם להקשר, גברים ונשים יכולים לחוות השלכות חברתיות אם מעשה הבגידה שלהם נודע בציבור. צורתם והיקפם של השלכות אלה תלויים גם במגדר האדם הבוגד.

 

האם בגידה היא עילה לגירושין?

הדין החל על נישואין וגירושין של יהודים הוא הדין הדתי והערכאה הרלוונטית לעניין זה היא בית הדין הרבני בלבד. לה ולה בלבד יש את הסמכות למתן גט, בעוד שיתר ענייני הגירושין נמצאים בסמכות מקבילה של בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. הדין הדתי קובע כי לשם קבלת גט, נדרש להוכיח כי קיימת עילה לגירושין.  

 

בגידה נחשבת לעילה לגירושין עבור הבעל, בין אם מדובר במעידה חד פעמית מצד האישה ובין אם ברומן מתמשך. אולם, כאשר הבגידה נעשתה מצד הבעל, רק אם מדובר בבגידה מתמשכת, ישמש הדבר לאישה כעילה לגט, שאז ניתן להכריז על הבעל כמורד.

 

טיפים כיצד צריך לנהוג בעת בגידה, מבחינה משפטית ומבחינה אישית

 

האם לבגידה יש השלכות במסגרת הליך גירושין

 

השלכות בגידה
הדילמה הקשה של העוסקים בדיני משפחה. שבירת התא המשפחתי היא שבירת הברית הקדושה והאמון ההדדי שבין שני בני הזוג.

 

כאשר אחד מן הצדדים מחליט לבגוד במערכת הזוגית, זהו קו שבר עמוק קשה וכואב לבן הזוג שני, ולכן שבירת האמון בין בני הזוג היא עילה ראשונה במעלה לדרישת חיוב הצד השני בגט.


עם החיוב לגט במערכת הנישואין היהודית, הרי שמעבר לשבירת התא המשפחתי יש לדבר גם השלכות לגבי זכויות רבות הנובעות מן הנישואין כדמו"י, ביניהם מזונות אישה וכתובתה.

 

אי זכאות האישה למזונות וכתובה

מלבד ההבדל המהותי של בגידה כעילה לגט, בין גבר לאישה, כאשר הבגידה הנה מצד האישה, ישנן השלכות כלכליות מרחיקות לכת עבורה: היא עלולה לאבד את זכותה למזונות ואת כתובתה.

 

יודגש כי מעשה בגידה של אישה, אינו פוגע בזכויות הילדים למזונות, אלא אך ורק בזכותה של האישה למזונות.

 

מלבד הפן הכספי, לבגידה של אישה השלכה נוספת: היה ואישה נשואה נכנסת להריון מגבר אחר שאינו בעלה, הילד עלול להיות מוכרז כממזר, סטטוס אשר משמעותו כי הוא אסור חיתון על פי דת משה וישראל, אלא עם אישה שהוגדרה כממזרה.

 

יובהר כי סכנת הממזרות אינה קיימת במצב ההפוך, כאשר הבעל מביא ילד לעולם עם אישה שאיננה אשתו.

 

האם יתר סוגיות הגירושין מושפעות?

נהוג לחשוב כי למעשה של בגידה יש השלכות נוספות בהליך הגירושין, בהקשר של משמורת הילדים וחלוקת הרכוש. אולם בדרך כלל, אלו אינם מושפעים והמשמעות של בגידה של בן/בת הזוג רלוונטית לעניין הגט בלבד.

 

בכל הנוגע למשמורת ילדים, על אף הפגיעה הרגשית הקשה שחווה ההורה הנבגד,  מעשה הבגידה אינו מוביל בדרך כלל לאובדן הזכויות של ההורה הבוגד למשמורת על ילדיו, אלא במקרים חריגים מאוד בהם ניתן לקשר בין מעשי הבגידה לכשירות ההורית.  

 

עילת שיתוף: הפסיקה בישראל, מתייחסת לבגידה כמבחן לכוונת שיתוף, כאשר בני זוג מתגרשים הוכחת בגידה מחזקת היעדר של כוונת שיתוף בקשר הזוגי ועלולה להוביל לפסיקת חלוקה לא שוויונית של רכוש משותף על ידי בית משפט.

 

יש להדגיש כי כאשר מדובר על חלוקת הרכוש, בן זוג שבגד אינו מאבד לחלוטין את זכויותיו ברכוש המשותף בשל מעשה הבגידה. 

 

חובות: אם יצר בן הזוג הבוגד חובות כספיים בגין הבגידה, אלו לא ייחשבו כחובות משותפים והם יחולו אך ורק על הצד אשר יצר אותם.

 

כיצד מוכיחים בגידה?

על מנת שבגידה תשמש כעילה לגט, על הצד הנבגד להביא בפני בית הדין הרבני הוכחות לבגידה ואין די בכך כי תועלה מצדו טענה לבגידה. כיצד ניתן להוכיח בגידה? כך למשל יכול ובן/בת הזוג מצאו התכתבויות במיילים ו/או ווצטאפ של בן/ת הזוג עם המאהב/ת, תמונות שמהן ניתן להסיק בבירור כי מדובר ברומן וכדומה.

 

הוכחת בגידה בבית המשפט

 

חקירת גירושין: לעיתים קרובות, יש צורך להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי על מנת לקבל עדויות על הבגידה. לעניין זה חשוב מאוד לפנות לבעל מקצוע מוסמך ומיומן, העובד בשיתוף פעולה שוטף עם עורכי דין לגירושין. הנקודה החשובה בהקשר זה היא כי יש צורך בראיות מוצקות לבגידה ואין די בחשש כללי או בתחושת בטן של בן/בת הזוג על מנת לבסס עילה לגט.

 

פנייה לייעוץ משפטי

כפי שהוסבר לעיל, לבגידה עשויות להיות משמעויות רבות על הליך הגירושין ולכן בין אם אתם אלו אשר בגדתם בבן הזוג ובין אם נבגדתם, חשוב לפנות בהקדם לייעוץ משפטי של עורך דין לגירושין.

 

אנשים רבים, מטבע הדברים, מבקשים להתעמת עם בן/בת הזוג, אולם הדבר יכול לפגוע בזכויותיכם בגירושין ולכן חשוב קודם כל לפנות לעורך דין גירושין אשר ינחה אתכם כיצד להתנהל מול הצד השני.

 

כמו כן, עורך הדין יבחן את נסיבות המקרה, יסביר לכם מה צפוי לקרות במסגרת ההליך המשפטי ויחל בטיפול בתיק הגירושין. אם יש צורך בכך, יפנה עורך הדין לחוקר פרטי עמו הוא נמצא בקשרי עבודה שוטפים, על מנת להוכיח כי בן/בת הזוג בוגדים.

 

 האם בגידה ממושכת של מי מבני הזוג עשויה להעיד על היעדר שיתוף בין בני הזוג?

 

בגידה יכולה להוות נסיבה המשמיטה את הקרקע מתחת לקיומה של חזקת השיתוף הקיימת בין בני זוג בגירושין.


ראה פסק דין ע"א 264/77 דרור נ' דרור 

 

כשם שכוונת השיתוף בנכסים על ציר חיי הנישואין, אינדיקציות על היעדר שיתוף רכוש נלקחות בחשבון על רצף חיי הנישואין, ואין "נענשים עליהן למפרע" .


פס"ד בג"ץ 9734/03 פלוני נ' בית הדין הרבני הגדול.

המשמעות היא כי בגידה של אחד מבני הזוג אינה מבטלת בהכרח את שיתוף הנכסים שהתגבש בחיי הנישואין, כאשר בני הזוג מתגרשים, אם שיתוף הנכסים התגבש לפני הבגידה.


במקרה רבים חיים בני הזוג בהרמוניה במשך שנים רבות, ומבחינה מוסרית אין זה צודק לראות בבגידה כעילה לשלילת השיתוף בנכסים שהתגבש קודם לכן.

 

בגידה עורך דין גירושין

בגידה יכולה להיות הרסנית עבור אלה שנבגדו, כמו גם עבור המשפחות שנקלעו לגירושים כתוצאה מבגידה. עם זאת, גם כאשר מתמודדים עם הפגיעה הרגשית של בגידה, עדיין ניתן לטפל בגירושין באופן שממזער את הקונפליקט תוך מתן אפשרות לסיים את הנישואים בתנאים טובים עבורך ועבור יקירייך.

 

עורך דין לענייני משפחה
עורכי הדין המומחים לגירושין של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג מתמחים בגירושין, בעלי הכשרה מקיפה בגישור ובדיני משפחה. התמקדות ביישוב סכסוכים אלטרנטיבי במקרה של בגידה פירושה שבדרך כלל נוכל לעזור לזוגות להתגרש ללא צורך בהליכים בבית המשפט אפילו בנסיבות המאתגרות ביותר, כגון אלו הכרוכות בבגידה.

 

עו"ד גירושין בתל אביב

למשרד במרכז תל אביב גם ניסיון רב בבגידה ביחס לידועים בציבור נישואים אזרחיים ונישואים חד מיניים, שבהם הכללים הנוכחיים מעט שונים מאשר לגבי גירושין ברבנות.

 

לא משנה כמה קשה המצב סביב הגירושין אנו נדאג לספק את התמיכה המשפטית, המעשית והרגשית שהלקוח/ה צריכ/ה כדי לעבור את הגירושין בקלות רבה ככל האפשר, תוך הקפדה על האינטרסים של לקוחות.

 

ניתן ליצור קשר עם עורכי הדין לגירושין במשרדה של עורכת דין הגירושין המובילה עו"ד מאיה רוטנברג..

 

 בגידה (זוגיות)

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

[email protected]

 ..
*
*
טען קובץ

 
נושאים נוספים
 
 
מדריך התמודדות עם בגידה
 
תביעת גירושין לאחר בגידה
 
מעשה הבגידה – מה מוגדר כבגידה?
כל דבר שמפר חוזה של אמון הדדי, כבוד והגנה של מערכת יחסים מחויבת יכול להיות הרות אסון. בגידות מושתתות על שני אבני בניין: הונאה (לא לחשוף את הצרכים האמיתיים שלך כדי להימנע מקונפליקט) וכמיהה לחיבור רגשי מחוץ למערכת היחסים.
 
פוליגמיה ומונוגמיה
 
גירושין לפי הההלכה:  עילות גירושין לפי הדין העברי
 
תביעת גירושין: פיצוי כספי עקב בגידה
 
סעיף בגידה בהסכם ממון
 
מה לעשות אם בגדתם או בגדו בכם טיפים ושאלות לתשובות
 
סימנים נפוצים לבגידת בן/בת זוג
 • עובדים הרבה שעות נוספות
 • שימוש מופרז באינטרנט
 • יציאה בשעות לא שגרתיות
 • הסתרת חשבון הטלפון הסלולרי/בית.
 • אומר/ת "זה הדמיון שלך"
 • קבלת שיחות ניתוק.
 • לא מתעניין יותר בסקס.
 • כבר לא עונדת טבעת נישואין.
 • טכניקות מיניות חדשות.
 • אומר "אני צריך את המרחב שלי"
  מוחקים את כל ההודעות והיסטוריית הטקסט בטלפון הנייד ובמיילים.
  ⇒ נועלים את הטלפון הנייד שלהם ומתחיל להשתמש בסיסמה חדשה.
  ⇒ ישנים קרוב לטלפון הנייד שלהם.
  ⇒ בעלי מספר רב של חשבונות דואר אלקטרוני או חשבונות מדיה חברתית.
  ⇒ תמיד בצ'אט באתרי היכרויות.
  ⇒ חוסר עניין בדברים סביב הבית והמשפחה.
  ⇒ אובדן עניין וחוסר רצון לבלות יחד.
  ⇒ נמנעים מאירועים משפחתיים או חברתיים אחרים.
  ⇒ אין זמן לילדים או למשפחה.
 
בגידה של אישה, בגידה של גבר, חד מיניים

בגידה רגשית: השלכות של בגידה באמון בזוגיות
רמאות רגשית

קל מאוד לחברים אפלטונים להיקשר בשוחות העבודה, יום אחר יום. לפעמים אנו קוראים לאדם הזה "אשת עבודה" או "בעל עבודה". אפילו חברויות שנוצרו בחדר הכושר או בבית הקפה המקומי עלולות לאיים על הקשר בבית.
 
מערכות יחסים לא מיניות אלו יכולות להוביל לכך ששני הצדדים חולקים פרטים אינטימיים זה על חייו של זה. זה לא הופך את זה לבגידה. מה שהופך את זה לבגידה הוא זה: אם בן הזוג שלך יהיה מוטרד מהדברים ששיתפת או לא יהיה נוח לצפות באינטראקציה.
 
מעשים רגשיים של בגידה מתרחשים כאשר אתה מתחיל לפתח התקשרות רגשית עמוקה למישהו אחר שאינו בן הזוג שלך, במיוחד אם המעורבות הרגשית הזו מחליפה את הקשר הרגשי שצריך להיות לך עם בן הזוג.

בגידה ללא יחסי מין מלאים ומשמעותם לגירושין
 
פסיכולוגיה של בגידה
 
מדעי המוח של בגידה
בשלב זה או אחר, רובנו שאלנו את עצמנו שאלות אלו או דומות: האם מישהו אחר יהיה מרגש יותר במיטה? האם מישהו אחר יהפוך לשותף טוב יותר? האם אהיה מאושר יותר עם מישהו אחר?
 
באופן לא מפתיע, מדעי המוח יכולים להסביר את הגיגים שלנו מדי פעם לגבי איך החיים שלנו עשויים להיות טובים יותר עם מישהו אחר מלבד בן הזוג שלנו.
 
זה כולל את התפתלויות המנטליות התאוותניות שלנו מדי פעם, אותם פיתויים זוחלים של בגידה מינית מדומיינת שיכולים לחדור לרגע את נדרי המחויבות שלנו.
 
מעגלים עצביים הממוקמים בקליפת המוח הקדם-מצחית הם משטח השיגור של הדמיון שלנו, ומאפשרים לנו ליצור ולתכנן אפשרויות עתידיות.
 
כאשר האפשרויות המדומיינות הללו חוזות דברים בעלי פוטנציאל מרגשים, כמו רומן לוהט, אזור סמוך, מערכת התגמול האנדוגנית מייצרת במהירות את המוצר המהולל שלה, הנוירו-הורמון דופמין, ואנו חשים זינוק מהיר של הנאה רק על ידי ציפייה לרומן.
 
האם פלירטוט נחשב לבגידה ועילה לגירושין
לאנשים שונים יש ערכים שונים. בדרך כלל, בגידה במערכת יחסים מתרחשת כאשר יש הפרה של חוזה משוער, אמון או אמון, מה שמייצר קונפליקט מוסרי/פסיכולוגי בתוך מערכת יחסים רומנטית.
מעשי בגידה מפרים את האמון שלך בבן/בת הזוג, ובהתאם לצורת הבגידה הכרוכה בכך, חלק מהאנשים אף מוצאים את עצמם נתקלים בבעיות אמון למשך שארית חייהם.

בגידה גירושין ביהדות
 
הפרת הבטחת נישואים
 
בגידה פיננסית
בגידה פיננסית היא צורה של בגידה במערכת יחסים הכרוכה בהתחייבויות כספיות. אמנם כדאי לשלוט על הכספים באופן עצמאי כאדם מבוגר עצמאי, אבל כמה מעשים פיננסיים של בגידה יכולים להוות פגיעה עמוקה למערכת היחסים אם בן הזוג מגלה. למשל, להיות עמוק בחובות כספיים ולא לגלות או הרגלים כלכליים לא בריאים כמו התמכרות להימורים.
 
שימוש בעבר של בן/ת  הזוג כנגדו סוג של בגידה
סוג זה של בגידה כואב עמוק יותר מכל מה שאתה יכול לדמיין. זה מצביע על כך שאינך ראוי לסמוך על העבר של בן הזוג שלך ויכול גם להצביע על כך שאתה לא בוגר רגשית.
 
 מבין הסיבות הרבות שבן זוגך האמין לך, אחת הסיבות היותר סבירות לגשת לתמיכה ולעזרה שלך בזמנים האפלים שלהם. ייתכן שהם עשו טעות באחרונה, כזו שהם יצטרכו להתמודד איתה במשך זמן רב, גם אם היא רק רגשית/נפשית.
 
כסימן למחויבות שלך כלפיהם, חלק מתפקידך הוא לעזור להם להתגבר על טעויות העבר שלהם ולפגוע, לא להשתמש בהם כתקיפות מילוליות כשאתה מתווכח איתם.
 
התמודדות עם בגידה
לעתים קרובות אנשים מגיבים לבגידה על ידי התרחקות מהאדם שבגד בהם. אבל כאשר אתה תלוי במישהו שיענה על צרכים מסוימים, ייתכן שהתגובה הזו לא תהיה ריאלית.

בגידה היא לא מצב יחיד ומוגדר בבירור - ומה שנחשב לבגידה משתנה בין זוגות ואפילו בין בני זוג בזוגיות. למשל, האם קשר רגשי ללא אינטימיות פיזית נחשב לבגידה? מה לגבי מערכות יחסים מקוונות? כל אדם וזוג צריכים להגדיר מהי בגידה בהקשר של נישואיהם.
 
אם שניכם מחויבים לרפא את מערכת היחסים שלכם למרות הכאב, התגמול יכול להיות סוג חדש של נישואים שימשיך לגדול וככל הנראה יעלה על הציפיות הקודמות שלכם.
 
התייעצות עם יועץ נישואין: היעזרו במטפל מורשה שהוכשר במיוחד בטיפול זוגי ובעל ניסיון בהתמודדות עם בגידות. ייעוץ נישואין יכול לעזור לכם להעמיד את הרומן בפרספקטיבה, לזהות נושאים שאולי תרמו לרומן, ללמוד כיצד לבנות מחדש ולחזק את מערכת היחסים שלכם ולהימנע מגירושים - אם זו המטרה ההדדית.

ערכו תוכנית להשבת האמון ולהביא לפיוס. הסכימו על לוח זמנים ותהליך. אם את/ה הצד שלא היה נאמן, זה שווה לנסות להודות באשמה ולחפש מחילה אותנטית. אם הצד השני לא היה נאמן, אפשר להציע מחילה. חפשו ביחד הבנה.

אם שניכם מחויבים לרפא את מערכת היחסים שלכם למרות הכאב, התגמול יכול להיות סוג חדש של נישואים שימשיך לגדול וככל הנראה יעלה על הציפיות הקודמות שלכם.
 
החשיבות בפניה לעורך דין גירושין
אם בן זוגך בוגד בך, המטרה העיקרית תהיה להוכיח את בגידתם לבית המשפט. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מנוסה בדיני משפחה שיוכל לעזור לפתח תוכנית פעולה ספציפית למקרה לקבלת התוצאה הטובה ביותר האפשרית.
 
למה צריך עו"ד? כי עו"ד מנותק מכל הרגש הנובע מבגידה. עורך דין גירושין יישאר ממוקד בתוצאה חיובית עבורך. אנו נעזור לך לטפל בכל ההיבטים של גירושין. זה כולל חלוקת רכוש, נדל"ן, רכוש אישי, חשבונות פרישה, השקעות, נכסים וחובות אחרים.
 
בגידה היא נושא קשה, במיוחד כשיש ילדים. עורך דין גירושין יעזור לקבוע, אם תהיה השפעה כלשהי לבגידה על המשמורת וזכויות כלכליות.
 
תפקידו של עורך דין גירושין הוא לוודא שאתם עוזבים את הנישואין עם ילדיכם, כספכם וכבודכם.
 
הסכם גירושין
בגידת בן /בת זוג, מה המטרה של הסכם גירושין ?
מטרתו של הסכם גירושין היא להנציח את ההסכמות שהושגו בין בני זוג מתגרשים (או נפרדים) באשר למשמורת ילדים, מזונות ילדים, מזונות (המכונים גם "מזונות בני זוג" או "מזונות אישה"), וחלוקת רכוש.
הורדת הסכם גירושין מומלץ לדוגמא שנוסח על ידי עורך דין גירושין מנוסה

בגידה בן זוג גירושין הסדר משפטי

הסכם גירושין אישה בוגדת מתייחס למסמך משפטי המתווה את תנאי הגירושין במקרים בהם בוצעה בגידה על ידי האישה. 

הסעיפים הכספיים של הסכם כזה עשויים להתייחס לנושאים כמו חלוקת רכוש, מזונות בני זוג וחלוקת חובות. סעיפי המשמורת, לעומת זאת, קובעים את הסדר הטיפול והגידול בכל הילדים הקטינים המעורבים.

סעיפים אלה יכולים להתייחס לעניינים כמו משמורת פיזית, משמורת חוקית, מזונות ילדים וזמן הורות.

הסכם הסדר גירושין בעל בוגד מתייחס למסמך משפטי המתווה את תנאי הגירושין במקרים בהם בוצעה בגידה על ידי הבעל. 

הסעיפים הכספיים של הסכם כזה עשויים להתייחס לנושאים כמו חלוקת רכוש, מזונות בני זוג וחלוקת חובות.

סעיפי המשמורת, לעומת זאת, קובעים את הסדר הטיפול והגידול בכל הילדים הקטינים המעורבים. 

סעיפים אלו יכולים להתייחס לעניינים כמו משמורת פיזית, משמורת חוקית זמן הורות ותשלומי מזונות.
בג"ץ 4602/13; בג"ץ 9780/17

עניין העתירה בפסק הדין של בית הדין הרבני הגדול, שם נקבע בין היתר כי ניתן לתת משקל לבגידה של בת הזוג כאשר עוסקים בסוגיית השיתוף בדירת המגורים המשותפת של בני זוג.


בגידה בזוגיות
בני זוג היו נשואים שלושים שנה, ולהם שלושה ילדים. הבעל מגיש תביעת גירושין לביה"ד הרבני וכרך בה את ענייני הרכוש. העילות של הבעל לגירושין הן:אישה מורדת, נואפת, לא דואגת לניקיון וכו'.

המחלוקת נסבה על נכסים משותפים, ובעיקר על דירה ששימשה את בני הזוג למגורים, שנבנתה על נכס שהבעל הביא לנישואין.
השאלה היא האם בגידה בזוגיות - נישואין משפיעה על כוונת שיתוף ספציפי בעניין הבית?

הבעל הביא לנישואין מגרש שקיבל בירושה מספר חודשים לפני הנישואין. על 1/4 מהמגרש הזה בנו הזוג את ביתם מהכסף שקיבלו תמורת מכירת 3/4 הנותרים מהמגרש. התגוררו שם למעלה מעשרים שנה, עד לפרידה.

ביה"ד הרבני האזורי קבע כי יש להכיר בשיתוף ספציפי וכי האישה למרות שבגדה זכאית למחצית מהזכויות בדירה. (אפילו שהוא רשום על שם הבעל).

ההחלטה התבססה בין היתר על אמירות של הבעל שבהן הוא מביע כוונת שיתוף בנוסף לשיפוץ הבית ביחד, נישואין ארוכים, מגורים בבית 20 שנה, והאווירה בין הצדדים שמשתקפת בדברי הבעל. יש להוסיף כי לא מדובר בבית שהבעל הביא עימו מלפני הנישואין, אלא נבנה בעת החיים המשותפים, ביחד על נכס שהיה בבעלותו טרום הנישואין.

ביה"ד הרבני הגדול קבע כי לאישה לא מגיע כלום מבית המגורים.
הודגש כי מדובר בנכס שהתקבל לפני הנישואין ונרשם על שם הבעל. לכן, בשביל להוכיח שיתוף ספציפי נדרש "דבר מה נוסף" שמעיד על כוונת שיתוף.

אפילו שמדובר בדירת מגורים ולכן צריך להקל בדרישה, הוא החליט כי לא היה דבר מה נוסף מספק. (שיפוץ הדירה לא משמעותי מספיק, ההתבטאות של הבעל אינה מספיק ברורה, אווירת שיתוף אינה ראיה מספקת. בנוסף צויין כי האישה יוצאת מהנישואין עם נכסים ובמצב כלכלי טוב בהשוואה לבעל, תוך התייחסות לנושא הבגידה בנימוקים.

בהקשר זה תהה הדיין "...האם גם באישה שבגדה יש להניח כי היתה כוונה לשיתוף", ואמר כי גם אם הבעל התכוון לשתף בדירה, ברור שהולך שולל וזאת היתה טעות ולכן הכוונה בטלה מעיקרה.

הדיין עמוס כן הזכיר את ההלכה לפיה לא נענשים על בגידה ברכוש המשותף, אבל אמר שבמקרה הזה לא מדובר בשלילת זכויות, אלא התחשבות בשאלת הבגידה לצורך ייחוס כוונת שיתוף או לאו.

החלטת בג"ץ
כבוד השופט עמית:
יש לקבל את העתירה. גם התוכן וגם הרטוריקה של ביהד מסיגים לאחור לימים של טרום הלכת בבלי.
"דבר מה נוסף" – מתקיים. הדגש הוא על אורך הנישואין, הילדים, ניהול משק בית משותף 31 שנה, 20 מתוכם התגוררו בבית המדובר, בלי שום רמז מצד הבעל להיעדר כוונת שיתוף. השיפוץ והתבטאותיו של הבעל. כל אלה יכולים להצמיח שיתוף ספציפי גם בזוגות שחל עליהם חוק יחסי ממון. לטענתו לבגידה בזוגיות אין משקל משפטי בהחלטה לגבי רכוש משותף.

יש הרבה דעות וגישות בסוגיית השיתוף הספציפי בדירת מגורים, יש שמקלים ויש שמחמירים בעניין הראיות. מדובר בשאלה הנתונה לשיקול דעתו של ביהד ובגדול אין להתערב בה. עם זאת, במקרה הזה צריך להתערב, וזה בגלל שמקריאה של פסק הדין נראה כי מעשה הבגידה של האישה הוא זה שהיטה את הכף לחובתה. בכך התיימר ביהד להחיל את הדין הדתי על ענייני רכוש, ובכך חרג מסמכותו.

לחצ/י להמשךקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה האם בגידה שוללת זכות שיתוף בנכס ששותף במהלך חיי הנישואין כאשר בני הזוג מתגרשים?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה מה זה פלירטוט?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה מה זה בגידה?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
פסק דין רבני בנושא גירושי אישה שלא מרצונה בשל הודאה בבגידה, מעשי כיעור, פירוד ממושך ומרידה הדדית משמעות ההודאה ודברי הבעל בעניינה אל מול חרם דרבנו גרשום; ניצול החרם לנקמנות וסחיטה למרות אי־רצון האישה בבעלה; מהימנות מסמכי בית המשפט.
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה בגידה: האם אפשר לחייב אישה להתגרש בניגוד לרצונה?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
האם לבגידה רומנטית יש השלכה על הגירושין?קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעת פיצוי והוצאות בעקבות בגידה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה בגידה וכתובה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
תמ"ש 4046-05-12 ל.מ. נגד א.מ.– תביעת האשה לאיזון משאבים
תמ"ש 42240-10-14 א.מ. נגד ל.מ.– תביעת האיש לפיצוי כספי

התביעה הכספית של האיש מייחס לאשה בגידה, ניאוף, תרמית, הולכת שולל, הצגת מצגי שווא, הטעיה כיו"ב עילות מדיני הנזיקין והחוזים המצדיקים אליבא דאיש את חיובה לשלם לו פיצויים בשיעור של 1,000,000 ₪ לפחות.

במהלך כל ההתדיינות הבהיר בית המשפט לאיש, חזור והבהר, בע"פ תוך כדי דיונים ובהחלטות שיפוטיות שונות, כי לא ברור כיצד עותר הוא לברר התביעה הכספית לעיצומה נוכח המדיניות השיפוטית שהוצגה לאחרונה על ידי בית המשפט העליון הקובעת כי על בתי המשפט לסלק תביעות על הסף בגין ניאוף או בגידה. חרף כל הבהרות בית המשפט עמד האיש על בירור הטענות ועל בירור שמיעתן לגופן.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה טענת ניאוף - איזון משאבים בלתי שוויוני: תמ"ש 4046-05-12|תמ"ש 42240-10-14 ל.מ. נגד א.מ: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד