En

צור קשר

checked

בגידה

בגידה וזוגיות
במערכות יחסים זוגיות רבות, יש ציפייה אינהרנטית לבלעדיות. המשמעות היא ששני בני הזוג מסכימים להימנע מלעסוק בפעילויות מיניות או רומנטיות עם אחרים. ציפייה זו היא לרוב היבט בסיסי של החוזה הזוגי, הן מבחינה רגשית ובמקרים מסוימים, מבחינה משפטית.

בגידה מתרחשת כאשר אחד מבני הזוג עוסק בפעילויות מיניות או רומנטיות מחוץ לנישואים ללא ידיעתו או הסכמתו של השני. להפרת אמון זו יכולה להיות השלכות רגשיות עמוקות ולעתים קרובות נתפסת כבגידה במחויבות שנעשתה במהלך נדרי הנישואין.

כאשר בגידה מתרחשת בתוך זוג נשוי כחוק, זה מכונה במפורש "ניאוף". בעוד שבגידה יכולה לקרות בכל מערכת יחסים רומנטית, ניאוף הוא מונח בלעדי המשמש כאשר האנשים המעורבים נשואים זה לזה באופן חוקי.


בגידהלבגידה (מילים נרדפות כוללות סטוצ', פלירטוט, ניאוף, מעידה חד פעמית, אי נאמנות או ניהול רומן היא הפרה של הבלעדיות הרגשית ו/או המינית של בני זוג שגורמת בדרך כלל לתחושות של כעס, קנאה מינית ויריבות.

 
מהי בגידה תלוי בציפיות בתוך מערכת היחסים. במערכות יחסים זוגיות, נהוג להניח בלעדיות. בגידה עלולה לגרום לנזק פסיכולוגי, כולל תחושות של זעם ובגידה, ביטחון מיני ואישי נמוך, ואפילו הפרעת דחק פוסט טראומטית. 

אנשים מכל המינים יכולים לחוות השלכות חברתיות אם מעשה הבגידה שלהם הופך לפומבי, אך הצורה וההיקף של ההשלכות הללו יכולים להיות תלויים במינו של האדם הבוגד. 


<strong>שכיחות </strong>
לאחר פרסום דו"חות קינזי בתחילת שנות ה-50, ממצאים הצביעו על כך שמבחינה היסטורית ותרבותית, סקס מחוץ לנישואין היה עניין של רגולציה יותר ממין לפני הנישואין. דוחות קינסי מצאו שכמחצית מהגברים ורבע מהנשים שנחקרו ביצעו ניאוף. דו"ח יאנוס על התנהגות מינית באמריקה דיווח גם כי שליש מהגברים הנשואים ורבע מהנשים ניהלו רומן מחוץ לנישואים. 

לפי הניו יורק טיימס, הנתונים העקביים ביותר על בגידה מגיעים מהסקר החברתי הכללי של אוניברסיטת שיקגו (GSS). ראיונות עם אנשים במערכות יחסים מונוגמיות מאז 1972 על ידי השב"כ הראו שכ-12% מהגברים ו-7% מהנשים מודים שניהלו קשר מחוץ לנישואים. התוצאות, לעומת זאת, משתנות משנה לשנה, וגם לפי קבוצת גיל שנבדקה. לדוגמה, מחקר אחד שנערך על ידי אוניברסיטת וושינגטון, סיאטל, מצא שיעורי בגידה מעט או גבוהים יותר באוכלוסיות מתחת לגיל 35, או מעל גיל 60. 

במחקר זה, שכלל 19,065 אנשים במהלך תקופה של 15 שנים, שיעורים נמצא כי הבגידות בקרב גברים עלו מ-20% ל-28%, ושיעורי הנשים נעו בין 5% ל-15%. בסקרים ארציים עדכניים יותר, מספר חוקרים מצאו שכפי שניים יותר גברים מנשים דיווחו על רומן מחוץ לנישואים. סקר שנערך בשנת 1990 מצא כי 2.2% מהמשתתפים הנשואים דיווחו שיש להם יותר מבן זוג אחד במהלך השנה האחרונה. 

באופן כללי, סקרים לאומיים שנערכו בתחילת שנות ה-90 דיווחו כי בין 15 ל-25% מהאמריקאים הנשואים דיווחו על קשרים מחוץ לנישואים. אנשים שהיו להם תחומי עניין מיניים חזקים יותר, ערכים מיניים מתירניים יותר, שביעות רצון סובייקטיבית נמוכה יותר מבן/בת הזוג, קשרי רשת חלשים יותר עם בן/בת הזוג והזדמנויות מיניות גדולות יותר, נטו יותר לבגוד. מחקרים מצביעים על כך שב-30-40% ממערכות היחסים הרווקות וב-18-20% מהנישואים רואים לפחות אירוע אחד של בגידה מינית.

בגידה סטטיסטיקה
שיעורי הבגידה בקרב נשים עולים עם הגיל. במחקר אחד, השיעורים היו גבוהים יותר בנישואים עדכניים יותר, בהשוואה לדורות קודמים. נמצא כי גברים נוטים רק "במעט" יותר מנשים לעסוק בבגידה, כאשר שיעורי שני המינים הופכים דומים יותר ויותר. 

מחקר אחר מצא שהסבירות של נשים להיות מעורבות בבגידה הגיעה לשיא בשנה השביעית לנישואיהן ואז ירדה לאחר מכן. עבור גברים נשואים, ככל שהם היו במערכות יחסים זמן רב יותר, כך ירד הסיכוי שהם יתעסקו בבגידה, עד לשנת הנישואים השמונה עשרה, אז החל לעלות הסיכוי של גברים לעסוק בבגידה. 


מחקר על הריון והשפעותיו על החשק המיני ושיעורי הבגידות שבוצעו בדרום ספרד הצביעו על כך שגברים נוטים יותר לעסוק בבגידה בזמן שבן זוגם היה בהריון. הוערך כי 1 מכל 10 אבות לעתיד עוסק בבגידה בשלב מסוים במהלך ההריון של בן זוגם והציעו כי הסבירות שהגבר יעסוק בבגידה עולה ככל שהריונה של האישה מתקדם בשלישיו. 

אחד המדדים לבגידה הוא אי התאמה אבהית, מצב שנוצר כאשר מישהו שנחשב לאביו של ילד הוא למעשה לא ההורה הביולוגי. לעתים מניחים תדירות של עד 30% בתקשורת, אך מחקר של הסוציולוג מייקל גילדינג עקב אחר הערכות יתר אלה להערה לא רשמית בכנס ב-1972. גילוי אי התאמה אבהית יכול להתרחש בהקשר של סקר גנטי רפואי, במחקר שמות משפחה גנטיים, ובבדיקות הגירה. מחקרים כאלה מראים כי אי התאמה אבהית היא, למעשה, פחות מ-10% בקרב האוכלוסיות האפריקאיות הנדגמות, פחות מ -5% בקרב האוכלוסיות האינדיאניות והפולינזיות הנדגמות, פחות מ-2% מאוכלוסיית המזרח התיכון הנדגמת, ובאופן כללי. 
1-2% מדגמי אירופה. 


<strong>מגדר </strong>
הבדלים בבגידה מינית כפונקציה של מגדר דווחו בדרך כלל. זה נפוץ יותר לגברים בהשוואה לנשים לעסוק במערכות יחסים חוץ-דיאדיות. הסקר הלאומי לבריאות וחיים חברתיים מצא כי 4% מהגברים הנשואים, 16% מהגברים הגרים יחד ו-37% מהגברים היוצאים עם גברים עסקו במעשי בגידה מינית בשנה הקודמת בהשוואה ל-1% מהנשים הנשואות, 8% מהנשים המתגוררות יחדיו., ו-17% מהנשים במערכות יחסים היכרויות. הבדלים אלו נחשבו בדרך כלל עקב לחצים אבולוציוניים המניעים גברים לקראת הזדמנויות מיניות ונשים למחויבות לבן זוג אחד (מסיבות כמו הצלחה רבייה, יציבות וציפיות חברתיות). 

בנוסף, מחקרים עדכניים מוצאים שהבדלים במגדר עשויים להיות מוסברים על ידי מנגנונים אחרים כולל חיפוש כוח ותחושות. לדוגמה, מחקר אחד מצא שחלק מהנשים בעמדות כוח עצמאיות יותר מבחינה כלכלית ובעמדות כוח גבוהות יותר, נטו יותר להיות בוגדות יותר בבני זוגן. 

במחקר אחר, כאשר נשלטה על הנטייה לחיפוש תחושה (כלומר, לעסוק בהתנהגויות מסוכנות), לא היו הבדלים מגדריים בסבירות לבגידה. 
ממצאים אלו מצביעים על כך שעשויים להיות גורמים שונים שעשויים להשפיע על הסבירות של אנשים מסוימים לעסוק במערכות יחסים חוץ-דיאדיות, וכי גורמים כאלה עשויים להסביר הבדלים מגדריים שנצפו מעבר ללחצים מגדריים ולחצים אבולוציוניים הקשורים לכל אחד מהם.


<strong>הבדלים בין המינים </strong>
כיום קיים ויכוח בתחום הפסיכולוגיה האבולוציונית האם קיים הבדל מין מולד, מפותח בין גברים לנשים בתגובה למעשה של בגידה; זה נקרא לעתים קרובות "הבדל בין המינים". מחקר שפורסם ב-2002 העלה שעשויים להיות הבדלים בין המינים בקנאה. אלה המצביעים על הבדל בין המינים טוענים שלגברים יש סיכוי גבוה ב-60% להפריע על ידי מעשה של בגידה מינית (כאשר בן/בת הזוג של אחד מקיימים יחסי מין עם אחר), בעוד שלנשים יש סיכוי גבוה יותר ב-83% להפריע על ידי מעשה של בגידה רגשית (התאהבות של בן הזוג באחר).

 המתנגדים למודל זה טוענים שאין הבדל בין גברים לנשים בתגובתם למעשה של בגידה. מנקודת מבט אבולוציונית, יש תיאוריה של גברים למקסם את כושרם על ידי השקעה כמה שפחות בצאצאיהם ולייצר כמה שיותר צאצאים, בשל הסיכון של זכרים להשקיע בילדים שאינם שלהם. נשים, שאינן מתמודדות עם הסיכון של תרנגולות, הן תיאורטיות למקסם את הכושר שלהן על ידי השקעה ככל האפשר בצאצאים שלהן מכיוון שהן משקיעות לפחות תשעה חודשים של משאבים לצאצאיהן בהריון. התיאוריה של מקסום הכושר הנשי דורש מזכרים בזוגיות להשקיע את כל משאביהם בצאצאים. על פי התיאוריה, אסטרטגיות סותרות אלו הביאו לבחירה של מנגנוני קנאה שונים שנועדו לשפר את הכושר של המין המתאים. 

דרך נפוצה לבדוק האם קיימת תגובת קנאה מולדת בין המינים היא שימוש בשאלון בחירה כפויה. סגנון זה של שאלון שואל את המשתתפים שאלות בסגנון "כן או לא" ו"תגובה א' או תגובה ב'" לגבי תרחישים מסוימים. לדוגמה, שאלה עשויה לשאול: "אם תמצא את בן הזוג שלך בוגד בך, היית נסער יותר מ-(א) המעורבות המינית או (ב) המעורבות הרגשית". מחקרים רבים המשתמשים בשאלוני בחירה כפויה מצאו תוצאות מובהקות סטטיסטית התומכות בהבדל בין המינים המולד בין גברים לנשים. יתר על כן, מחקרים הראו כי תצפית זו מתקיימת על פני תרבויות רבות, למרות שגודל ההבדל בין המינים משתנים בין המינים בין התרבויות. 

למרות ששאלוני בחירה כפויה מראים הבדל מיני מובהק סטטיסטית, מבקרי התיאוריה של הבדלי מין מתפתחים בקנאה מטילים ספק בממצאים אלה. בהתחשב במכלול העבודה על הבדלי מין, CF Harris טען שכאשר משתמשים בשיטות אחרות מלבד שאלוני בחירה כפויה כדי לזהות הבדל מיני מולד, חוסר עקביות בין מחקרים מתחילים להתעורר. לדוגמה, חוקרים גילו שנשים מדווחות לפעמים על תחושת קנאה עזה יותר בתגובה לבגידה מינית ורגשית כאחד. 

תוצאות המחקרים הללו היו תלויות גם בהקשר שבו נאלצו המשתתפים לתאר איזה סוג של קנאה הם חשו, כמו גם בעוצמת הקנאה שלהם. 


במטא-אנליזה שלה מעלה האריס את השאלה האם שאלוני בחירה כפויה אכן מודדים את מה שהם מתיימרים: הקנאה עצמה ועדויות לכך שהבדלים בקנאה נובעים ממנגנונים מולדים. המטה-אנליזה שלה מגלה שהבדלי מין נמצאים כמעט אך ורק במחקרי בחירה כפויה. לפי האריס, מטה-אנליזה של מספר סוגים של מחקרים אמורה להצביע על התכנסות של ראיות ועל ריבוי מבצעים. לא כך הדבר, מה שמעלה את השאלה לגבי תקפותם של לימודי בחירה בכפייה. DeSteno and Bartlett (2002) תומכים עוד בטיעון זה על ידי מתן ראיות המצביעות על כך שתוצאות משמעותיות של מחקרי בחירה כפויה עשויות להיות למעשה חפץ מדידה; ממצא זה יבטל רבות מהטענות שהועלו על ידי אלה "בעד" להבדל מיני "מולד". אפילו אלה "בעד" הבדלי מין מודים כי קווי מחקר מסוימים, כמו מחקרי רצח, מעידים על האפשרות של הבדלים בין המינים. 

תוצאות לא עקביות אלו הובילו חוקרים להציע תיאוריות חדשות המנסות להסביר את ההבדלים בין המינים שנצפו במחקרים מסוימים. תיאוריה אחת שהונחה להסביר מדוע שניהם גברים ונשים מדווחים על יותר מצוקה לבגידה רגשית מאשר בגידה מינית, היא שאולה מתיאוריות ההתקשרות בילדות. מחקרים מצאו שסגנונות ההתקשרות של מבוגרים תואמים את היסטוריות היחסים המדווחות על עצמם. לדוגמה, יותר גברים מדווחים שיש להם סגנון התקשרות חסר ביטחון וביטול; כאשר "אנשים אלו מנסים לעתים קרובות למזער או לצמצם חוויה רגשית, מתכחשים לצרכים באינטימיות, מושקעים מאוד באוטונומיה, והם מופקרים יותר מבחינה מינית מאשר אנשים שיש להם סגנונות התקשרות אחרים". לוי וקלי (2010) בדקו את התיאוריה הזו ומצאו שסגנונות התקשרות למבוגרים תואמים היטב איזה סוג של בגידה עורר יותר קנאה. אנשים שיש להם סגנונות התקשרות בטוחים מדווחים לעתים קרובות כי בגידה רגשית מטרידה יותר בעוד שביטול סגנונות התקשרות היו בעלי סבירות גבוהה יותר למצוא בגידה מינית מטרידה יותר. מחקרם אכן דיווח כי גברים באופן כללי נוטים יותר מנשים לדווח על בגידה מינית כמעיקה יותר, אולם הדבר עשוי להיות קשור ליותר גברים בעלי סגנון התקשרות מבטל. המחברים מציעים כי מנגנון חברתי עשוי להיות אחראי על תוצאות שנצפו. במילים אחרות, הבדלי מין הניתנים לשכפול ברגשות ובקנאה מינית יכולים להיות פונקציה של פונקציה חברתית. מחקרים דומים המתמקדים בגבריות ופמיניזציה על ידי החברה טוענים אף הם להסבר חברתי, תוך הנחה של הסבר אבולוציוני. 

מחקר משנת 2015 מצא מתאם בין ביטוי AVPR1A לבין נטייה להזדווגות חוץ זוגית בנשים אך לא בגברים. 


<strong>נטייה מינית </strong>
חוקרים אבולוציוניים הציעו שלגברים ולנשים יש מנגנונים מולדיםשתורמים לסיבה שהם מקנאים מינית, זה נכון במיוחד עבור סוגים מסוימים של בגידה. עלתה השערה כי גברים הטרוסקסואלים פיתחו מנגנון פסיכולוגי מולד המגיב לאיום של בגידה מינית יותר מאשר בגידה רגשית, ולהיפך עבור נשים הטרוסקסואליות מכיוון שהתרפקות פוטנציאלית מזיקה יותר לגבר, שיכול פוטנציאל להשקיע בצאצאים של זכר אחר, בעוד שלנקבות בגידה רגשית מדאיגה יותר מכיוון שהן עלולות לאבד את ההשקעה ההורית לצאצאים של אישה אחרת, ולכן להשפיע על סיכויי ההישרדות שלהן. עם זאת, מחקרים עדכניים יותר מצביעים על כך שיותר ויותר גברים ונשים ימצאו בגידה רגשית גרועה יותר מבחינה פסיכולוגית. 

Symons (1979) קבע כי קנאה מינית היא הסיבה העיקרית לכך שגברים הומוסקסואלים רבים אינם מצליחים לשמור על מערכות יחסים מונוגמיות ומציע כי כל הגברים נוטים מטבעם לרצות שונות מינית, כשההבדל בין גברים הטרוסקסואלים להומוסקסואלים הוא שגברים הומוסקסואלים יכולים למצוא בני זוג מוכנים לעתים קרובות יותר למין מזדמן, ובכך לספק את התשוקה המולדת למגוון מיני. עם זאת, על פי תפיסה זו, כל הגברים יכולים להיות "קשיחים" לקנא מינית, ולכן גברים הומוסקסואלים עלולים להיות מוטרדים יותר מבגידה מינית מאשר מבגידה רגשית, וכי לסביות עלולות להיות מוטרדות יותר מבגידה רגשית מאשר מיני. מחקרים אחרונים מצביעים על כך שאולי זה לא מנגנון מולד, אלא תלוי בחשיבות המיוחסת לבלעדיות מינית. Peplau and Cochran (1983) מצאו שבלעדיות מינית חשובה הרבה יותר לגברים ונשים הטרוסקסואלים בהשוואה לגברים ולנשים הומוסקסואלים. תיאוריה זו מציעה שלא המיניות היא שעשויה להוביל להבדלים אלא שאנשים נוטים לקנאה בתחומים שחשובים להם במיוחד. בארה וליפטון טוענים שזוגות הטרוסקסואלים עשויים לבגוד באותה מידה כמו יחסים הומוסקסואלים. 

Harris (2002) בדק השערות אלו בקרב 210 אנשים: 48 נשים הומוסקסואליות, 50 גברים הומוסקסואלים, 40 נשים הטרוסקסואלים ו-49 גברים הטרוסקסואלים. התוצאות מצאו שיותר הטרוסקסואלים מאשר הומוסקסואלים בחרו בבגידה מינית גרועה מבגידה רגשית, כאשר גברים הטרוסקסואלים הם הגבוהים ביותר, וכי כאשר נאלצים לבחור, גברים הומוסקסואלים חזו ברובם המוחלט שבגידה רגשית תהיה מטרידה יותר מבגידה מינית. ממצאים אלו סותרים את ההצעה של סימונס (1979) כי לא יהיה הבדל מגדרי בתגובות החזויות לבגידה על ידי נטייה מינית. Blow and Bartlett (2005) מציעים שלמרות שמין מחוץ למערכת יחסים הומוסקסואלית עשוי להיראות כמקובל יותר במערכות יחסים מסוימות, ההשלכות של בגידה אינן מתרחשות ללא כאב או קנאה. 


הטרוסקסואלים דירגו בגידה רגשית ומינית כמצוקה רגשית יותר מאשר אנשים לסביות והומואים. עלו הבדלים בנטייה מינית ומינית לגבי המידה שבה דווחו רגשות ספציפיים בתגובה לבגידה מינית ורגשית. חוקרים מעטים חקרו את השפעת הנטייה המינית על איזה סוג של בגידה נתפס כמציק יותר. 

אם נסכם את הממצאים ממחקרים אלה, נראה כי גברים הטרוסקסואלים נמצאים במצוקה יותר מבגידה מינית מאשר נשים הטרוסקסואליות, לסביות וגברים הומוסקסואלים. שלוש הקבוצות האחרונות נראות אחראיות יותר להבדל זה על ידי דיווח על רמות גבוהות יותר של מצוקה כלפי בגידה רגשית בהשוואה לגברים הטרוסקסואלים. 
עם זאת, ניתוחים בתוך המין מגלים כי גברים הטרוסקסואלים נוטים לדרג בגידה רגשית כמעיקה יותר מבגידה מינית. 


<strong>תגובות </strong>
כמה מחקרים מצביעים על כך שרק אחוז קטן מהזוגות שחווים בגידה אכן משפרים את מערכת היחסים שלהם, בעוד שאחרים מדווחים על זוגות עם תוצאות חיוביות באופן מפתיע ביחסים. במונחים של תגובות שליליות לבגידה, צ'רני ופרנס (1995) מדווחים כי לאחר ששמעו על בגידה של בן הזוג, התגובות כללו זעם ואגרסיביות מוגברת, אובדן אמון, ירידה בביטחון האישי והמיני, עצב, דיכאון, פגיעה בעצמי. -הערכה, פחד נטישה וגל של הצדקה לעזוב את בן זוגם. מחקר אחר דיווח שכמעט 60% מהשותפים שבגדו סבלו מבעיות רגשיות ודיכאון בעקבות חשיפת הפרשה. השלכות שליליות אחרות כללו פגיעה ביחסים עם ילדים, הורים וחברים, וכן השלכות משפטיות. דו"ח משנת 1983 פירט שמתוך מדגם של 205 גרושים, כמחצית אמרו שבעיותיהם הזוגיות נגרמו מבגידה של בן זוגם. 

ההשפעה השלילית של בגידה על מערכת יחסים תלויה במידת המעורבות של בני הזוג ביחסי הבגידה שלהם, וחוקרים טוענים שבגידה עצמה אינה גורמת לגירושים אלא לרמה הכוללת של שביעות הרצון מהיחסים, המניעים לבגידה, רמת הקונפליקט והעמדות לגבי בגידה. לעשות. למעשה, שניידר, ואח'. (1999) דיווחו שלמרות ש-60% מהמשתתפים איימו בתחילה לעזוב את מערכת היחסים העיקרית שלהם, איום לעזוב בגלל בגידה לא חזה את התוצאה הסופית. אטקינס, אלדרידג', באוקום וכריסטיאנסן גילו שזוגות שעברו טיפול כמו גם התמודדו בגלוי עם הבגידה הצליחו להשתנות בקצב מהיר יותר מזוגות במצוקה שהיו רק בטיפול. כמה תוצאות חיוביות בלתי מכוונות שדווחו עבור זוגות שחווים בגידה כוללות קשרים זוגיים קרובים יותר, אסרטיביות מוגברת, טיפול טוב יותר בעצמו, מתן ערך גבוה יותר למשפחה, והכרת החשיבות של תקשורת זוגית. 

אם גירושין נובעים מבגידה, מחקרים מצביעים על כך שבן הזוג ה"נאמן" עלול לחוות תחושות של סיפוק והערכה עצמית נמוכה מהחיים; הם עשויים גם לעסוק במערכות יחסים עתידיות מפחד מאותה שכיחות. Sweeney and Horwitz (2001) מצאו שאנשים שיזמו גירושים לאחר ששמעו על בגידה של בן זוגם חוו פחות דיכאון; עם זאת, ההיפך היה נכון כאשר בן הזוג הפוגע יזם גירושין. 


על פי תיאוריית ההתקשרות, מקורבים מעריכים את זמינותם של אחרים קרובים ומגיבים להם בהתאם. בעוד שבעלי סגנון התקשרות מאובטח מאמינים שאחרים זמינים עבורם, אלו עם התקשרות לא בטוחה מאמינים שאחרים פחות זמינים עבורם. לאנשים שמפתחים רמות גבוהות של התקשרות יש יותר חרדה ואי ודאות. הם מתמודדים על ידי חיפוש ביטחון והיצמדות לאדם אחר. בתורת ההתקשרות, אנשים מחפשים מין כדי לעזור לספק את צרכיהם. מי שבן זוגם בוגד עלול לחוות חרדה, מתח ודיכאון. הם נוטים יותר לעסוק בפעילויות שמסוכנות לבריאותם. נשים שחוו הערכות שליליות, כמו האשמה עצמית וייחוס סיבתי, הובילו למצוקה רגשית ולהגברת ההתנהגות הפוגעת בבריאות. 

הערכה עצמית מגדרית משפיעה רבות על בגידה. ידוע שגורמים שונים לשני המינים משפיעים על הקנאה. נראה שגברים הטרוסקסואלים סובלים מבגידה מינית יותר מאשר נשים הטרוסקסואליות, לסביות וגברים הומוסקסואלים. 
שלוש הקבוצות האחרונות נראות אחראיות יותר להבדל בכך שדיווחו על רמות גבוהות יותר של מצוקה כלפי בגידה רגשית בהשוואה לגברים הטרוסקסואלים. 


<strong>גורמים </strong>
מחקרים מצאו שגברים נוטים יותר לעסוק במין מחוץ לנישואים אם הם לא מסופקים מבחינה מינית, בעוד שנשים נוטות יותר לעסוק במין מחוץ לנישואין אם הם לא מסופקים מבחינה רגשית. קימל ואן דר וין מצאו שסיפוק מיני עשוי להיות חשוב יותר לבעלים וכי נשים דואגות יותר להתאמה עם בני זוגן. מחקרים מצביעים על כך שאנשים שיכולים להפריד בין מושגי מין ואהבה נוטים יותר לקבל מצבים שבהם מתרחשת בגידה. מחקר אחד שנעשה על ידי Roscoe, Cavanaugh וקנדי מצא שנשים הצביעו על חוסר שביעות רצון ביחסים כסיבה מספר אחת לבגידה, בעוד שגברים דיווחו על חוסר תקשורת, הבנה וחוסר התאמה מינית. גלס ורייט מצאו גם שגברים ונשים המעורבים בבגידות מיניות ורגשיות כאחד דיווחו שהם הכי לא מרוצים במערכות היחסים שלהם מאשר אלו שעסקו בבגידה מינית או רגשית בלבד. באופן כללי, חוסר שביעות רצון מנישואין באופן כללי היא הסיבה מספר אחת המדווחת לעתים קרובות לבגידה עבור שני המינים. חשוב לציין כי ישנם גורמים רבים נוספים המגבירים את הסבירות של כל אדם לעסוק בבגידה. אנשים המפגינים עמדות מתירניות מינית ואלו שהיו להם מספר גבוה של מערכות יחסים מיניות בעבר נוטים יותר לעסוק בבגידה. 
​​גורמים אחרים כמו השכלה טובה, מגורים במרכז עירוני, פחות דתי, בעל אידיאולוגיה וערכים ליברליים, הזדמנויות רבות יותר לפגוש בני זוג פוטנציאליים, והיותו מבוגר יותר השפיעו על הסבירות של אדם להיות מעורב ברומן מחוץ לנישואין.


<strong>נקודת מבט אנתרופולוגית </strong>
אנתרופולוגים נוטים להאמין שבני אדם אינם מונוגמיים לחלוטין או פוליגמיים לחלוטין. האנתרופולוג בובי לואו אומר שאנחנו "מעט פוליגמיים", בעוד שדבורה בלום מאמינה שאנחנו "מונוגמיות באופן דו-משמעי", ומתרחקות לאט מההרגלים הפוליגמיים של אבותינו האבולוציוניים. 

לדברי האנתרופולוגית הלן פישר, ישנן סיבות פסיכולוגיות רבות לניאוף. אנשים מסוימים עשויים לרצות להשלים נישואים, לפתור בעיה מינית, לאסוף יותר תשומת לב, לחפש נקמה או להתרגש יותר בנישואים. אבל בהתבסס על המחקר של פישר, יש גם צד ביולוגי לניאוף. "יש לנו שתי מערכות מוחיות: אחת מהן קשורה להיקשרות ולאהבה רומנטית, ואז יש את מערכת המוח השנייה, שהיא אך ורק יצר מיני". 
לפעמים שתי מערכות המוח הללו אינן מחוברות היטב, מה שמאפשר לאנשים להפוך לנואפים ולספק את החשק המיני ללא כל קשר לצד ההתקשרות שלהם. 


<strong>וריאציה תרבותית </strong>
לעתים קרובות, ההבדלים בין המינים הן בקנאה והן בבגידה מיוחסים לגורמים תרבותיים. וריאציה זו נובעת מהעובדה שחברות שונות באופן שבו הן רואות רומנים מחוץ לנישואין וקנאה. בחינת קנאה בין שבע מדינות גילתה שכל אחד מבני הזוג במערכת יחסים משמש כמקור ראשוני ובלעדי זה לזה של סיפוק ותשומת לב בכל התרבויות. לכן, כאשר אדם חש קנאה כלפי אחר, זה בדרך כלל בגלל שהוא חולק כעת את מקור תשומת הלב והסיפוק העיקרי שלו. עם זאת, ניתן לראות שונות כאשר מזהים את ההתנהגויות והפעולות המסגירות את התפקיד של נותן הקשב (סיפוק) העיקרי. לדוגמה, בתרבויות מסוימות אם אדם יוצא עם אחר מהמין השני, עלולים להיגרם רגשות של קנאה עזה; עם זאת, בתרבויות אחרות, התנהגות זו מקובלת לחלוטין ואינה נותנת מחשבה רבה. 

חשוב להבין מהיכן מגיעות הווריאציות התרבותיות הללו וכיצד הן משתרשות את עצמן בתפיסות שונות של בגידה. בעוד שתרבויות רבות מדווחות על בגידה כשגויה ומזהירות אותה, חלקן סובלניות יותר להתנהגות כזו. דעות אלו קשורות בדרך כלל לאופי הליברלי הכולל של החברה. לדוגמה, החברה הדנית נתפסת כליבלית יותר מתרבויות רבות אחרות, וככזו, יש לה דעות ליברליות מתואמות על בגידה ויחסים מחוץ לנישואים. לפי כריסטין האריס וניקולס כריסטנפלד, חברות שמבחינה משפטית יותר ליברליות נגד יחסים מחוץ לנישואין שופטות פחות בחומרה על בגידה מינית, משום שהיא נבדלת מבגידה רגשית. בחברה הדנית, קיום יחסי מין אינו מרמז בהכרח על התקשרות רגשית עמוקה. כתוצאה מכך, בגידה אינה נושאת קונוטציה שלילית כה חמורה. השוואה בין החברות הסיניות והאמריקניות של ימינו הראתה שקיימת מצוקה גדולה יותר עם בגידה מינית בארה"ב מאשר בסין. ההבדל התרבותי נובע ככל הנראה מהטבעה המגביל יותר של החברה הסינית, ובכך הופך בגידה לדאגה בולטת יותר. הפקרות מינית בולטת יותר בארצות הברית, ולכן יוצא שהחברה האמריקאית עסוקה יותר בבגידה מאשר החברה הסינית. לעתים קרובות, דת דומיננטית אחת יכולה להשפיע על התרבות של אומה שלמה. אפילו בתוך הנצרות בארצות הברית, יש סתירות באשר לאופן שבו נתפסים רומנים מחוץ לנישואים. לדוגמה, פרוטסטנטים וקתולים אינם רואים בגידה באותה חומרה. גם תפיסת הנישואין שונה באופן ניכר; בעוד שבקתוליות הרומית נישואים נתפסים כקשר קודש בלתי ניתן לניתוק ואינם מאפשרים גירושין גם במקרים של בגידה, רוב העדות הפרוטסטנטיות מאפשרות גירושין ונישואים מחדש בשל בגידה או מסיבות אחרות. בסופו של דבר, נראה כי מבוגרים הקשורים לדת (כל עדה) התגלו שרואים בגידה כמצוקה הרבה יותר מאלה שלא היו קשורים לדת. אלה שהשתתפו יותר בדתותיהם היו שמרנים עוד יותר בדעותיהם על בגידה. 

כמה מחקרים הראו גם שלהיות אפרו-אמריקאי יש מתאם חיובי לבגידה, אפילו כשיש שליטה על הישגי ההשכלה. מחקר אחר מצביע על כך ששכיחות בגידה לכל החיים אינה שונה בין אפרו-אמריקאים ללבנים, אלא רק את הסבירות מתי הם יעסקו בה. גזע ומגדר נמצאו בקורלציה חיובית לבגידה, אולם זה המקרה לעתים קרובות יותר עבור גברים אפרו-אמריקאים העוסקים בבגידה מחוץ לנישואין. אסטרטגיות ההזדווגות של בני אדם שונות מתרבות לתרבות. לדוגמה, שמיט דן כיצד תרבויות שבטיות עם מתח פתוגנים גבוה יותר נוטות יותר למערכות נישואים פוליגניות; ואילו למערכות הזדווגות מונוגמיות יש בדרך כלל סביבות גבוהות פתוגנים נמוכות יחסית. בנוסף, חוקרים הציעו גם את הרעיון ששיעורי תמותה גבוהים בתרבויות מקומיות צריכים להיות מתואם עם אסטרטגיות הזדווגות מתירניות יותר. מצד שני, שמיט דן כיצד סביבות רבייה תובעניות צריכות להגביר את הרצון והרדיפה אחר מערכות יחסים דו-הוריות, מונוגמיות. 


<strong>תיאוריית פלורליזם אסטרטגי </strong>
פלורליזם אסטרטגי היא תיאוריה המתמקדת באופן שבו גורמים סביבתיים משפיעים על אסטרטגיות הזדווגות. לפי תיאוריה זו, כאשר אנשים חיים בתוך סביבות תובעניות ומלחיצות, הצורך בטיפול דו-הורי גדול יותר להגברת ההישרדות של הצאצאים. 
בהתאם, מונוגמיה ומחויבות הם דבר שבשגרה יותר. 
מצד שני, כאשר אנשים חיים בתוך סביבות הכוללות מעט מתח ואיומים על הכדאיות של הצאצאים, הצורך בקשרים רציניים ומחויבים יורד, ולכן הפקרות ובגידה שכיחות יותר. 


<strong>תיאוריית יחסי מין </strong>
תיאוריית יחס המין היא תיאוריה שמסבירה את מערכת היחסים והדינמיקה המינית באזורים שונים בעולם בהתבסס על היחס בין מספר הגברים בגיל הנישואין לנשים בגיל הנישואין. לפי תיאוריה זו, באזור יש יחס מין גבוה כאשר יש מספר גבוה יותר של נשים בגיל נישואין לגברים בגיל נישואין ואזור בעל יחס מין נמוך כאשר יש יותר גברים בגיל נישואין. במונחים של בגידה, התיאוריה קובעת שכאשר יחסי המינים גבוהים, יש סיכוי גבוה יותר לגברים להיות מופקרים ולעסוק במין מחוץ למערכת יחסים מחויבת מכיוון שהביקוש לגברים גבוה יותר וסוג זה של התנהגות, רצוי על ידי גברים, מקובל יותר. 
מצד שני, כאשר יחסי המינים נמוכים, הפקרות פחות שכיחה כי נשים מבוקשות ומכיוון שהן רוצות מונוגמיה ומחויבות, כדי שגברים ישארו תחרותיים במאגר בני הזוג, עליהם להיענות לרצונות אלו. 
תמיכה בתיאוריה זו מגיעה מראיות המראות שיעורי גירושין גבוהים יותר במדינות עם יחסי מין גבוהים יותר ושיעורי מונוגמיה גבוהים יותר במדינות עם יחסי מין נמוכים יותר. 


<strong>גורמים אחרים התורמים </strong>
בעוד שבגידה אינה בלעדית בשום פנים ואופן לקבוצות מסוימות של אנשים, תפיסתה יכולה להיות מושפעת מגורמים אחרים. יתר על כן, בתוך "תרבות הומוגנית", כמו זו בארצות הברית, גורמים כמו גודל הקהילה יכולים להיות מנבאים חזקים לאופן שבו בגידה נתפסת. קהילות גדולות יותר נוטות לדאוג פחות מבגידה בעוד ערים קטנות מודאגות הרבה יותר בנושאים כאלה. דפוסים אלו נצפים גם בתרבויות אחרות. לדוגמה, קנטינה בקהילה מקסיקנית קטנה וכפרית נתפסת לעתים קרובות כמקום שאליו נשים "הגונות" או "נשואות" אינן הולכות בגלל האופי הפרטי שלה למחצה. לעומת זאת, שטחים ציבוריים כמו השוק או הכיכר הם אזורים מקובלים לאינטראקציה הטרוסקסואלית. גודל אוכלוסייה קטן יותר מהווה איום של הכרה פומבית בשל בגידה. עם זאת, בתוך קהילה גדולה יותר של אותה חברה מקסיקנית, כניסה לבר או לבור השקיה יקבל מבט שונה. זה ייחשב מקובל לחלוטין עבור אנשים נשואים ורווקות לשתות בבר בעיר גדולה. ניתן להקביל תצפיות אלו לחברות כפריות ועירוניות גם בארצות הברית. בסופו של דבר, המשתנים וההבדלים החברתיים הללו מכתיבים עמדות כלפי בגידות מיניות שיכולות להשתנות בין תרבויות כמו גם בתוך תרבויות.

 
"צייד בני זוג" היא תופעה של רווק שמפתה אדם שנמצא במערכת יחסים אינטימית לעזוב את בן הזוג שלו לרווק. 
על פי סקר שנערך בקרב 16,964 פרטים ב-53 מדינות על ידי דיוויד שמיט 2001, ציד בני זוג מתרחש באופן משמעותי יותר במדינות המזרח התיכון כמו טורקיה ולבנון, ובתדירות נמוכה יותר במדינות מזרח אסיה כמו סין ויפן. 


<strong>גורמים אבולוציוניים </strong>
תיאוריית ההשקעה ההורית משמשת כדי להסביר לחצים אבולוציוניים שיכולים להסביר את ההבדלים בין המינים בבגידה. תיאוריה זו קובעת שלמין שמשקיע פחות בצאצאים יש יותר מה להרוויח מהתנהגות מינית חסרת הבחנה. משמעות הדבר היא שנשים, שבדרך כלל משקיעות יותר זמן ואנרגיה בגידול צאצאיהן (9 חודשים של נשיאת צאצאים, הנקה וכו'), צריכות להיות בררניות יותר בכל הנוגע לבחירת בני זוג ולכן עליהן לרצות מערכות יחסים ארוכות טווח ומונוגמיות. יבטיח את הכדאיות של צאצאיהם. לגברים, לעומת זאת, יש פחות השקעה הורית ולכן הם מונעים לפעילות מינית חסרת הבחנה עם מספר בני זוג שכן פעילות כזו מגדילה את הסבירות להתרבותם. תיאוריה זו אומרת שהלחצים האבולוציוניים הללו הם שפועלים על גברים ונשים באופן דיפרנציאלי ומה שבסופו של דבר דוחף יותר גברים לחפש פעילות מינית מחוץ למערכות היחסים שלהם. עם זאת, זה עדיין יכול להסביר את התרחשותם של מערכות יחסים מיניות חוץ-דיאדיות בקרב נשים. למשל, אישה שבעלה סובל מקשיי הפריה יכולה להרוויח מעיסוק בפעילות מינית מחוץ למערכת היחסים שלה. 
היא יכולה לקבל גישה לגנים איכותיים ועדיין להפיק את התועלת מההשקעה ההורית מבעלה או בן זוגה שמשקיעים בלי ידיעתו בילדם הלא חוקי. 
עדויות לפיתוח אסטרטגיית זוגיות כזו קצרת טווח בנשים מגיעות מממצאים שנשים שעוסקות בעניינים עושות זאת בדרך כלל עם גברים בעלי מעמד גבוה יותר, דומיננטיות, אטרקטיביות פיזית (מה שמעיד על איכות גנטית). 


<strong>מנגנוני הגנה </strong>
מנגנון הגנה אחד שחלק מהחוקרים מאמינים שהוא יעיל במניעת בגידה הוא קנאה. קנאה היא רגש שיכול לעורר תגובות חזקות. 
תועדו בדרך כלל מקרים שבהם קנאה מינית הייתה סיבה ישירה לרציחות ולקנאה חולנית. 
Buss (2005) קובע כי לקנאה יש שלושה תפקידים עיקריים לסייע במניעת בגידה. 

<strong>הצעות אלו הן: </strong>
זה יכול להזהיר אדם על איומים עם מערכת יחסים מוערכת.

זה יכול להיות מופעל על ידי נוכחות של יריבים תוך מיניים מתעניינים ונחשקים יותר.

זה יכול לתפקד כמנגנון מוטיבציה שיוצר תפוקות התנהגותיות כדי להרתיע בגידה ונטישה.


התבוננות במנגנון הפיזיולוגי של הקנאה מציע תמיכה ברעיון הזה. קנאה היא צורה של תגובת לחץ אשר הוכחה כמפעילה את מערכת העצבים הסימפתטית על ידי הגברת קצב הלב, לחץ הדם והנשימה. זה יפעיל את תגובת "הילחם או ברח" כדי להבטיח פעולה נגד הניסיון לבגידה מינית בבן זוגם. באס ועמיתיו היו הראשונים שפתחו בתיאוריה לפיה קנאה היא רגש אנושי מפותח שהפך למודול מולד, בעל חוט קשה כדי למנוע בגידה להתרחש. רעיון זה מכונה בדרך כלל קנאה כמודול מולד ספציפי וזכה לוויכוח נרחב. הבסיס מאחורי טיעון זה הוא שהקנאה הייתה מועילה בתקופתו של אבותינו כאשר התרנגולות היו נפוצות יותר. הם הציעו שמי שהיו מצוידים בתגובה רגשית זו יכולים להפסיק ביעילות רבה יותר בגידה ולאלה ללא התגובה הרגשית היה קשה יותר לעשות זאת. מכיוון שבגידה גבתה עלות כושר כזו, אלו שקיבלו את התגובה הרגשית הקנאית, שיפרו את כושרם ויכלו להעביר את מודול הקנאה לדור הבא. 

מנגנון הגנה נוסף למניעת בגידות הוא על ידי מעקב חברתי ופעולה על כל הפרת ציפיות. חוקרים בעד מנגנון הגנה זה משערים שבתקופתם של אבותינו, מעשה המין או הבגידה הרגשית הוא זה שעורר קנאה ולכן זיהוי האותות היה מתרחש רק לאחר שהתרחשה בגידה, מה שהופך את הקנאה לתוצר לוואי רגשי ללא תפקוד סלקטיבי.. בהתאם להנמקה זו, חוקרים אלו משערים שכאדם עוקב אחר פעולות בן זוגו עם יריב פוטנציאלי באמצעות הערכות ראשוניות ומשניות; אם הציפיות שלהם מופרות בשתי רמות ההתבוננות, הם יהפכו במצוקה ויבצעו פעולה מתאימה כדי לעצור את הסיכוי לבגידה. לפיכך ניטור חברתי מאפשר להם לפעול בהתאם לפני שמתרחשת בגידה, ובכך יש להם את היכולת להעלות את כושרם. מחקר שבודק תיאוריה זו מצא חסד רב יותר להשערת הקנאה המינית. 

מנגנון הגנה שהוצע לאחרונה של בגידה מושך יותר תשומת לב הוא שקבוצה חברתית מסוימת תעניש רמאים על ידי פגיעה במוניטין שלהם. הבסיס להצעה זו נובע מהעובדה שלבני אדם יש יכולת שאין כמותה לפקח על יחסים חברתיים ולהטיל עונש על רמאים, ללא קשר להקשר. עונש זה בא בצורות רבות, אחת מהן היא רכילות. נזק זה יפגע בהטבות העתידיות שהפרט יכול להעניק מהקבוצה ומפרטיה. מוניטין פגום מתיש במיוחד כאשר הוא קשור לבגידה מינית ורגשית, מכיוון שהוא יכול להגביל את בחירת בני הזוג הרבייה בעתיד בתוך הקבוצה ויגרום לעלות כושר נטו שתעלה על התועלת הכושר הגוברת מהבגידה. מגבלות ועלויות כאלה מרתיע אדם מלכתחילה לרמות. תמיכה במנגנון הגנה זה מגיעה מעבודת שטח של הירש ועמיתיו (2007) שמצאו כי רכילות על יחסים מחוץ לנישואים בקהילה קטנה במקסיקו הייתה נפוצה במיוחד והרסנית למוניטין באזור זה. באופן ספציפי, נמצא כי ניאוף גורם לאדם להתנער ממשפחתו, להפחית את ערך הנישואין של משפחתו, לגרום לאדם להפסיד כסף או עבודה, ולהפחית את פוטנציאל הרבייה העתידי. בקהילה זו, גברים שניהלו קשרים מחוץ לנישואים עשו זאת באזורים פרטיים עם שכיחות נמוכה יותר של נשים הקשורות לקהילה, כמו ברים ובתי בושת, שבשני האזורים שלהם היה סיכון גבוה להידבק בזיהומים המועברים במגע מיני.

 

<strong>האינטרנט </strong>
ריבוי חדרי צ'אט סקס ואפליקציות היכרויות הגדיל את ההזדמנות לאנשים במערכות יחסים מחויבות לעסוק במעשי בגידה באינטרנט ומחוצה לו. פרשת סייבר מוגדרת כ"מערכת יחסים רומנטית או מינית שנוצרה על ידי מגע מקוון ומתוחזקת בעיקר באמצעות תקשורת מקוונת". מעשים מיניים מקוונים כוללים התנהגויות כמו סקס סייבר, שבו שני אנשים או יותר משתתפים בדיונים על פנטזיות מיניות דרך האינטרנט ולרוב מלווה באוננות ; צ'אט חם, שבו דיונים בין שני אנשים או יותר מתרחקים מפלירטוט קליל ; ומעשים רגשיים שבהם אנשים חושפים מידע אינטימי לאחר משמעותי. סוג חדש של פעילות מינית באינטרנט הוא כאשר אווטרים של שני אנשים עוסקים בפעילות מינית בעולמות מציאות מדומה כגון Second Life. 
רוב האמריקנים מאמינים שאם בן זוג עוסק במין סייבר זה מהווה מעשה של בגידה. 

סקר משנת 2005 של 1828 משתתפים דיווח ששליש מהם דיווחו על מעורבות במין סייבר ומתוך שליש זה, 46% אמרו שהם נמצאים במערכת יחסים מחויבת עם מישהו אחר. 


בניסיון להבדיל בין בגידה לא מקוונת ובגידה מקוונת, קופר, מוראהן-מרטין, מת'י ומאהו בנו "מנוע משולש", המזהה את שלושת ההיבטים של בגידה באינטרנט המבדילים אותה, במידה מסוימת, מבגידה מסורתית:

נגישות: ככל שיש יותר גישה לאינטרנט, כך גדל הסיכוי שהוא יעסוק בבגידה
עלות סבירות: העלות הכספית של היכולת לגשת לאינטרנט ממשיכה לרדת, ובמחיר נמוך, משתמש יכול לבקר באתרים רבים, ולספק צרכים מיניים פוטנציאליים רבים.

אנונימיות: האינטרנט מאפשר למשתמשים להתחזות למישהו אחר, או להסתיר את זהותם לחלוטין. במחקר שנערך על 335 סטודנטים הולנדים לתואר ראשון המעורבים במערכות יחסים אינטימיות רציניות, הוצגו למשתתפים ארבע דילמות הנוגעות לבגידה רגשית ומינית של בן הזוג דרך האינטרנט. הם מצאו הבדל מיני משמעותי בשאלה האם המשתתפים בחרו בבגידה מינית ורגשית כמעצבנת יותר. יותר גברים מנשים ציינו שמעורבות מינית של בן זוג תרגיז אותם יותר מאשר הקשר הרגשי של בן הזוג עם מישהו אחר. באופן דומה, בדילמה הכרוכה בבגידה דרך האינטרנט, יותר גברים ציינו שהמעורבות המינית של בן הזוג שלהם תרגיז אותם יותר מאשר הקשר הרגשי של בן הזוג עם מישהו אחר. נשים, לעומת זאת, הביעו יותר בעיות עם בגידה רגשית דרך האינטרנט מאשר גברים. 

בגידה מקוונת יכולה להזיק למערכת יחסים באותה מידה כמו בגידה פיזית לא מקוונת. הסבר אפשרי הוא שהמוח שלנו רושם פעולות וירטואליות ופיזיות באותו אופן ומגיב באופן דומה. מספר מחקרים הגיעו למסקנה שבגידה מקוונת, בין אם במהותה מינית או רגשית, מובילה לרוב לבגידה מחוץ לרשת. 


<strong>חדרי צ'אט </strong>
מחקר של ביאטריז ליה אבילה מיילהם ב-2004 בדק את תופעת הבגידה באינטרנט בחדרי צ'אט. הגורמים הבאים נחקרו: אילו אלמנטים ודינמיקה כוללת בגידה מקוונת וכיצד היא מתרחשת; מה מוביל אנשים ספציפית למחשב כדי לחפש מערכת יחסים בצד ; האם אנשים מחשיבים קשרים מקוונים כעל בגידה ומדוע או מדוע לא; ואיזו דינמיקה חווים המשתמשים בחדרי צ'אט בנישואיהם. התוצאות הובילו לשלושה מבנים המסמלים דינמיקה של חדר צ'אט ומשמשים כבסיס לבגידה באינטרנט:

אינטראקציוניזם מיני אנונימי: נטייתם של האנשים לאינטראקציות אנונימיות בעלות אופי מיני בחדרי צ'אט. הפיתוי של האנונימיות מקבל חשיבות יתרה עבור אנשים נשואים, שיכולים ליהנות מביטחון יחסי להביע פנטזיות ורצונות מבלי להיות מוכרים או חשופים.

רציונליזציה התנהגותית: ההיגיון שמשתמשים בחדרי צ'אט מציגים לתפיסת התנהגויותיהם המקוונות כתמימות ולא מזיקות, למרות הסודיות והאופי המיני ביותר.

הימנעות ללא מאמץ: חוסר נוחות פסיכולוגית של משתמשי חדר צ'אט בהחלפת הודעות מיניות עם זרים. 

<strong>השלכות משפטיות </strong>
<strong>ראה גם: ניאוף § חוק</strong>
כל המדינות באירופה, כמו גם רוב המדינות באמריקה הלטינית, הפכו את הניאוף להפללת; עם זאת, במדינות רבות באפריקה ובאסיה (במיוחד במזרח התיכון) סוג זה של בגידה מופללת. גם כאשר בגידה אינה עבירה פלילית, עשויות להיות לה השלכות משפטיות בתיקי גירושין ; למשל, זה יכול להיות גורם בהסדר רכוש, משמורת על ילדים, שלילת מזונות וכו'. בתביעות אזרחיות, לא רק בן הזוג, אלא גם "הגבר/האישה האחרת" עשויים להיות אחראים: למשל, שבע מדינות בארה"ב הוואי, אילינוי, צפון קרוליינה, מיסיסיפי, ניו מקסיקו, דרום דקוטה ויוטה מאפשרות את האפשרות של פעולת נזיקין של ניכור חיבה (שהובאו על ידי בן זוג נטוש נגד צד שלישי שנטען כי הוא אחראי לכישלון של הנישואין). בתיק מתוקשר מאוד בשנת 2010, אישה בצפון קרולינה זכתה בתביעה של 9 מיליון דולר נגד המאהבת של בעלה. בארצות הברית, החוקים הפליליים הנוגעים לבגידה משתנים, ואותן מדינות המפליעות ניאוף ממעטות להעמיד לדין את העבירה. העונשים על ניאוף נעים בין מאסר עולם במישיגן, לקנס של 10 דולר במרילנד או פשע מסוג 1 בוויסקונסין. החוקתיות של החוקים הפליליים בארה"ב בנושא ניאוף אינה ברורה עקב החלטות בית המשפט העליון בשנת 1965 המעניקות פרטיות של אינטימיות מינית למבוגרים שהסכימו, כמו גם השלכות רחבות יותר של Lawrence v. Texas 2003. ניאוף מוכרז כבלתי חוקי ב-21 מדינות. 

בתחומי שיפוט רבים, לניאוף עשויות להיות השלכות משפטיות עקיפות, במיוחד במקרים של הפעלת אלימות, כגון תקיפות והרג במשפחה, בפרט על ידי הקלת רצח עד הריגה, או מתן הגנה חלקית או מלאה במקרה של אלימות, במיוחד בתרבויות שבהן יש סובלנות מסורתית לפשעי תשוקה ורצח בכבוד. הוראות כאלה גינו על ידי מועצת אירופה והאו"ם בשנים האחרונות. המלצת מועצת אירופה Rec(2002)5 של ועדת השרים למדינות החברות בנושא הגנה על נשים מפני אלימות קובעת כי על המדינות החברות: "(...) 57. למנוע ניאוף כתירוץ לאלימות בתוך המשפחה. 
" UN Women הצהיר גם בנוגע להגנה על פרובוקציה והגנות דומות אחרות: "החוקים צריכים לציין בבירור שהגנות אלו אינן כוללות או חלות על פשעים של 'כבוד', ניאוף או תקיפה או רצח במשפחה.

<strong>" </strong>
<strong>בעיות במקום העבודה </strong>
ככל שמספר הנשים בכוח העבודה יגדל כדי להתאים לגברים, החוקרים מצפים שגם הסבירות לבגידה תגדל עם אינטראקציות במקום העבודה. Wiggins and Lederer (1984) מצאו שהזדמנויות לעסוק בבגידה קשורות למקום העבודה שבו כמעט מחצית מהמדגמים שלהם שעסקו בבגידה היו מעורבים עם עמיתים לעבודה. מחקר שנעשה על ידי McKinnish (2007) מצא כי מי שעובד עם חלק גדול יותר של עובדים מהמין השני נוטים יותר להתגרש עקב בגידה. קורוקי גילה שלנשים נשואות יש סיכוי נמוך יותר לנהל רומן במקום העבודה, בעוד שלעצמאים יש סיכוי גבוה יותר. בשנת 2000, Treas ו-Giesen מצאו תוצאות דומות שבהן הזדמנויות מיניות במקום העבודה הגדילו את הסבירות לבגידה במהלך 12 החודשים האחרונים. 

רומנים ניאופים במשרד נחשבים באופן נרחב כלא מועילים ליחסים עסקיים ועבודה, ומערכות יחסים בכפיפות עליונה נאסרות ב-90% מהחברות בעלות מדיניות כתובה בנוגע לרומנטיקה משרדית. חברות אינן יכולות לאסור ניאוף, שכן בכל המדינות מלבד קומץ מדינות, תקנות כאלה יתנגשו בחוקים האוסרים על אפליה על רקע מצב משפחתי. פיטורים בכל זאת מתרחשים לעתים קרובות על בסיס האשמות של התנהלות משרדית בלתי הולמת. 

אקדמאים ומטפלים אומרים שבגידות כנראה נפוצה יותר בדרכים מאשר קרוב לבית. הגנת הדרך מציעה חיים סודיים של רומנטיקה, הרחק מבני זוג או בני זוג. העניינים נעים בין דוכני לילה אחד למערכות יחסים שנמשכות שנים. הם בדרך כלל עם עמית לעבודה, עמית עסקי או מישהו שהם נתקלים בהם שוב ושוב. 


סיבה נוספת להתפתחות רומנים במשרד היא כמות הזמן שעמיתים לעבודה מבלים יחד. בני זוג כיום מבלים יותר זמן עם עמיתים לעבודה במשרד מאשר זה עם זה. מאמר של ניוזוויק מציין, "כמעט 60 אחוז מהנשים האמריקאיות עובדות מחוץ לבית, לעומת כ-40 אחוז בשנת 1964. בפשטות, נשים מצטלבות עם יותר אנשים במהלך היום ממה שהיו פעם. 
הן הולכות ליותר פגישות, לוקחות יותר עסקים. 
טיולים, וככל הנראה, להשתתף יותר בפטפוטים פלרטטניים של מקרר מים.

<strong>" </strong>
לדברי דברה לאינו במאמר עבור Shave, חלק מהסיבות לנשים בוגדות במקום העבודה הן משום ש"נשים חשופות באופן לא פרופורציונלי לגברים במקום העבודה, וכתוצאה ישירה, לרבות יש יותר אפשרויות וסיכויים לבגוד". 
<strong>תצוגות חלופיות (נדנוד ופוליאמוריה) </strong>
נדנדה היא סוג של סקס חוץ-דיאדי שבו זוגות נשואים מחליפים שותפים זה עם זה. הנדנדה נקראה במקור "החלפת אישה", אך בשל הקונוטציות הסקסיסטיות והעובדה שנשים רבות היו מוכנות להחליף בני זוג, "החלפת בני זוג" או "התנדנדות" הוחלפה. בית המשפט העליון של קנדה קבע כי התנדנדות היא חוקית כל עוד היא מתרחשת במקום פרטי והיא בהסכמה. הנדנדה יכולה להיות סגורה או פתוחה, כאשר זוגות נפגשים וכל זוג יוצא לחדר נפרד או שהם מקיימים יחסי מין באותו חדר. רוב הסווינגרים נופלים למעמד הביניים והגבוהים, עם השכלה והכנסה מעל הממוצע, ורובם של הסווינגרים הם לבנים (90%). מחקר שנעשה על ידי ג'נקס ב-1986 מצא שסווינגרים אינם שונים באופן משמעותי מאנשים שאינם מתנדנדים במדדים כמו פילוסופיה, סמכותיות, כבוד עצמי, אושר, חופש, שוויון וכו'. סווינגרים נוטים להדגיש ערכים אישיים על פני יותר חברתיים. לפי הנשל (1973), החניכה לעולם הסווינג נעשית בדרך כלל על ידי הבעל. 

הסיבות להתערבות בסווינגינג הן מגוון הפרטנרים והחוויות המיניות, הנאה או התרגשות, היכרות עם אנשים חדשים ומציצנות. כדי שהנדנדה תעבוד, שני בני הזוג צריכים להיות בעלי נטייה מינית ליברלית, ודרגה נמוכה של קנאה. גילמרטין (1975) מצא ש-85% ממדגם הסווינגרים שלו חשו שהמפגשים המיניים הללו אינם מהווים איום ממשי על נישואיהם וחשו שזה השתפר. Jenks (1998) לא מצא סיבה להאמין שהנדנדה מזיקה לנישואים, כאשר למעלה מ-91% מהגברים ו-82% מהנקבות ציינו שהם מרוצים מהנדנוד. 

צורה נוספת של סקס חוץ-דיאדי היא פוליאמוריה, "פילוסופיה ופרקטיקה לא רכושנית, כנה, אחראית ואתית של אהבת אנשים רבים בו-זמנית". ישנם סוגים שונים של מערכות יחסים בפוליאמוריה כגון משפחה מכוונת, קשר קבוצתי ונישואים קבוצתיים. סוג אחד של מערכת יחסים קבוצתית יכול להיות שלישיה הכוללת זוג נשוי ואדם נוסף שכולם חולקים אינטימיות מינית, אולם לרוב מדובר בתוספת של אישה. בניגוד לפוליגיניה או פוליאנדריה, לגברים ולנשים כאחד עשויים להיות מספר בני זוג בגבולות הפוליאמוריה. מערכות יחסים פוליאמוריות מובדלות מרומנים מחוץ לנישואים על ידי חשיפה והסכמה מלאה של כל המעורבים. מערכות יחסים פוליאמוריות עשויות לציין גבולות ייחודיים מחוץ לציפיות מונוגמיות של נאמנות, שאם הם מופרים עדיין נחשבים לבגידה. מכיוון שגם לגברים וגם לנשים יכולים להיות מספר בני זוג, אנשים אלה אינם רואים עצמם כבלתי מחויבים או כבלתי נאמנים.מה זה בגידה
בגידה היא סוגיה מורכבת להגדרה המתבטאת בדרכים מגוונות בהלכי גירושין, בסוגי נישואים, תרבויות ומערכות משפטיות שונות. בעוד שרוב האנשים רואים בכך הפרה של אמון ואינטימיות רגשית, ההשלכות המשפטיות יכולות להיות שונות באופן משמעותי בהתבסס על סמכות שיפוט ונסיבות אינדיבידואליות.


 עורכת דין לגירושין עו"ד מאיה רוטנברג מסבירה את ההיבטים הרב-גוניים של בגידה, מסימנים לבגידה, התמודדות, ההשלכות הרגשיות ועד ההשפעה על הליכי הגירושין.

הגדרה והיקף של בגידה
בגידה כוללת לא רק מערכות יחסים פיזיות או רגשיות מחוץ לשותפות מחויבת אלא כרוכה גם בגידה באמון, בשקרים ובחוסר נאמנות. התפיסה של מהי בגידה משתנה מאוד בין תרבויות, זמנים ואמונות שונות.

טכנולוגיה מודרנית ובגידה
ההתקדמות הטכנולוגית הרחיבה את היקף הפעולות שעלולות להיחשב בבגידה. פלטפורמות מקוונות, כגון מדיה חברתית, פייסבוק, אינסטגרם, פורומי צ'אט והודעות מיידיות, מקלות על יצירת קשרים רגשיים ורומנטיים מרחוק, מה שמקשה על ההבנה המסורתית של בגידה.

 השלכות של בגידה
ההשלכות של בגידה יכולות להיות משמעותיות ומגוונות, כולל:

תשומת לב מופחתת למערכת היחסים העיקרית: השקעה מופחתת והתמקדות בשותפות העיקרית.
מתח זוגי: הידרדרות של מערכת היחסים הזוגית הקיימת.
סיכונים בריאותיים : חשיפה מוגברת למחלות המועברות במגע מיני עקב מגע פיזי.
 הריונות לא מתוכננים : סיכויים גבוהים יותר להריונות מחוץ למערכת היחסים הראשונית.
 
מניעת בגידה
תרבויות שונות אימצו באופן היסטורי שיטות שונות למניעת בגידה, בעיקר פיזית:

גינוי דתי וחברתי : הגדרת בגידה כחטא או עבירה חברתית עם עונשים חמורים.
 
טקסים וטקסים : טקסים ספציפיים, כגון טקס 'סוטה' ביהדות, לאימות אירועי בגידה.
 
מום באיברי המין : נוהגים כמו מום באברי המין הנשי שמטרתם להפחית את ההנאה המינית כדי למנוע בגידה.

חגורות צניעות : מכשירים פיזיים הנלבשים כדי למנוע יחסי מין.
 אמצעים קיצוניים בספרות : יצירות ספרותיות המתארות פעולות קיצוניות למניעת בגידה, כגון הוצאה להורג או נטישה.
 איתור בגידה
בשל אופייה החשאי, בגידה מוסתרת לעתים קרובות מבן הזוג הנבגד. סימנים כמו היעדרות תכופה או ירידה בעניין המיני עשויים לעורר חשד. 
לעיתים, הרומן נודע למעגל החברתי של בני הזוג לפני בן הזוג הנבגד, מה שמוביל לגילויי צד שלישי. 
במקרים מסוימים, בן הזוג הבוגד עשוי להודות מרצונו, או כדי להתחיל מחדש או לסיים את הקשר.

בגידה במשפט הישראלי
במשפט הישראלי, ניאוף אינו מהווה הפרה של מערכת יחסים חוזית בין בני זוג. 
ככזה, בן זוג אינו יכול לתבוע פיצויים בגין נזקים שנגרמו עקב בגידה של בן הזוג. 
המחויבות הזוגית, על אף שהיא משמעותית ברמה החברתית, המוסרית והדתית, אינה משתרעת לתחום דיני הנזיקין.

בגידה בגירושין וחלוקת רכוש
בהליכי גירושין, בגידה מתמשכת עלולה להשפיע על חלוקת הרכוש. 
בעוד שבגידה אינה משפיעה בדרך כלל על הזכויות לרכוש שנצברו לפני הפרשה, היא יכולה להעיד על חוסר כוונה לחלוק בנכסי הנישואין, שעלולה להשפיע על חלוקת הרכוש. 
בתי המשפט בישראל רשאים להקצות נכסים באופן שונה במקרים של בגידה מוכחת, כפי שמודגם בפסיקות שונות.

ייצוג תרבותי של בגידה
בגידה היא נושא מרכזי במספר יצירות תרבותיות, שלעתים קרובות מציגות תגובות מגוונות של בני הזוג הנבגדים. 
אלה נעים בין פעולות קיצוניות כמו רצח או התאבדות ועד אדישות או קבלה. 
השקפת הציבור לגבי בגידה היא לעתים קרובות אמביוולנטית, נתפסת כראויה לגינוי מוסרית ומפארת מבחינה רומנטית.

בגידה בין אישי ציבור
למרות שבדרך כלל מדובר בעניין פרטי, בגידה בה מעורבים אישי ציבור יכולה למשוך תשומת לב משמעותית. מקרים בעלי פרופיל גבוה, כמו מנהיגים פוליטיים או מפורסמים המעורבים ברומנים מחוץ לנישואים, הופכים לעתים קרובות לשערוריות ציבוריות, המשפיעות על חייהם האישיים והמקצועיים.

 מסקנה: סוגיה אתית מורכבת
בגידה וניאוף הם נושאים אתיים מורכבים המשלבים היבטים אישיים, תרבותיים, משפטיים וטכנולוגיים. בעוד שהגישה החברתית והמשפטית כלפי בגידה התפתחה, היא נותרה נושא בעל משקל מוסרי ורגשי משמעותי, המדגים את המאבק המתמשך בין חופש אישי, נורמות חברתיות והשלכות משפטיות.

הטבע המורכב של בגידה
לבגידה אין הגדרה משפטית מקובלת אוניברסלית; הפרשנות שלו משתנה לעתים קרובות בין יחידים וחברות. בעוד שחלקם רואים בפלירטוט גרידא בגידה, אחרים עשויים שלא להתייחס למפגשים מיניים מחוץ לנישואים כבגידה. ההבנה הכללית של בגידה תלויה בהפרה של חובת אמון כלפי צד המצפה לנאמנות כזו. ברגע שמתגלה בגידה, האמון בקשר זוגי מתפרק לעתים קרובות, מה שהופך את הפיוס לקשה, אם לא בלתי אפשרי.

משיכה רגשית לעומת מינית
בגידה מופיעה בדרך כלל באמצעות משיכה רגשית או מינית. בגידה רגשית מתרחשת לעתים קרובות כאשר אחד מבני הזוג מרגיש מרחק רגשי מבן הזוג שלו ומחפש זוגיות במקום אחר. הרומן הרגשי הזה עלול בסופו של דבר להסלים ולכלול מרכיב מיני. מצד שני, חלקם עוסקים בבגידה על סמך משיכה מינית בלבד. מקרים אלו עשויים להיות אירועים חד פעמיים או להתפתח לעניינים מורחבים.

הפסיכולוגיה של הבגידה
מחקרים מצביעים על כך שלעתים קרובות רמאות מספקת תחושה של הרפתקה עבור הצדדים המעורבים, כולל התרגשות, חוויה חדשה או חיזוק לדימוי העצמי. באופן מפתיע, אנשים שבגדו בעבר נוטים יותר לעסוק בבגידה בעצמם, אולי בגלל ירידה באמון במערכות יחסים.


האבולוציה מפוליגמיה למונוגמיה
בימי קדם, פוליגמיה הייתה מקובלת חברתית, אך העולם המודרני דבק במידה רבה ביחסים מונוגמיים. בעוד שפוליגמיה עדיין קיימת בחלק מהחברות, היא נחשבת בדרך כלל לעבירה פלילית במדינות מפותחות, כולל ישראל.

השלכות משפטיות של בגידה במשפט הישראלי
בישראל, נישואים וגירושין מתנהלים בעיקר על ידי מוסדות דת. על פי הדין העברי קיימות עילות גירושין שונות לגברים ולנשים, כאשר אחת החמורות היא בגידה מצד האישה. כדי שגבר יטען לבגידה כסיבה לגירושין, עליו לספק עדות ראייה, מה שהופך אותה לטענה מאתגרת להוכיח.

השלכות פיננסיות
למרות סערת הנפש שגרמה הבגידה, בתי המשפט בישראל אינם ששים לפסוק פיצוי כספי בגין רמאות. לדברי עו"ד מאיה רוטנברג, בתי המשפט דוחים בדרך כלל תביעות המבקשות פיצויים בגין בגידה, שכן הם רואים בעניינים מסוג זה מונעים רגשית ואינם ראויים להתערבות משפטית.

האתגר של הגדרת בגידה
אחד ההיבטים המסובכים ביותר בהתמודדות עם בגידה במסגרות משפטיות הוא האתגר להגדיר מהי בגידה. בעוד שהחוק הדתי נוטה להתמקד אך ורק ביחסים מיניים, המציאות היא שבגידה יכולה להתרחש בצורות שונות, כולל יחסים רגשיים או אפלטוניים.

מהי בגידה?
בגידה היא קיום יחסי מין או קשר רומנטי ללא ידיעה או הסכמה של בן/בת הזוג, עם בן זוג אחר במסגרת מערכת יחסים זוגית. לרוב מצופה בזוגיות שיהיה אלמנט של בלעדיות, כלומר לא יהיו יחסי מין או קשרים רומנטיים עם מישהו אחר.


בגידה להלכה ולמעשה: פעולת הבגידה מתרחשת כאשר צד אחד למערכת היחסים הזוגית מפר בצורה חד-צדדית את הההסכמה הבלתי כתובה של בלעדיות ומקיים יחסים מחוץ לזוגיות תוך הסתרת פעילות זו וללא הסכמה על כך. ניאוף מתרחש כאשר בני זוג הם נשואים ואחד או שני הצדדדים מקייימים יחסי מין מחוץ למסגרת נישואי בני הזוג.  
 

בין בני זוג נשואים, בגידה היא אחת מהסיבות המרכזיות להחלטה להתגרש וזה אך טבעי, שהרי מדובר בפגיעה רגשית קשה מאוד. האם בגידה של בן/בת הזוג במהלך חיי הנישואין מהווה עילה לגירושין על פי ההלכה היהודית? האם יש לבגידה השלכות על סוגיות אחרות בהליך המשפטי? על שאלות אלו ואחרות נשיב במאמר שלפניכם.

 

 מהי בגידה


התמודדות עם בגידה

 

מהן ההשלכות של בגידה


בגידה ללא בעילה

 

סוגי בגידות

 

בגידה של אישה

 

בגידה של גבר

 

בגידה פיננסית

 

בגידה של חבר/ה

 

בגידה באינטרנט ורשתות חברתיות


בגידה בזוגיות: משמעות בגידה באמון בזוגיות


בגידה ביהדות: מהי בגידה לפי ההלכההגדרה

בגידה (באנגלית: ,cheating, Infidelity) מילים נרדפות וקשורות, אי נאֱמנות, הֲפָרַת אֱמוּנִים, ניאוף (adultery - יחסי מין רצוניים בין אדם נשוי לאדם שאינו בן זוגו - בני זוג נשואים), רומן מחוץ לנישואין, מאהב, מאהבת. 

הבגידה נתפסת בחברה הכפרה של חוזה לא כתוב של בני הזוג בנוגע לבלעדיות רגשית ו /או מינית. אחרים מגדירים בגידה כהפרה על פי התחושה הסובייקטיבית של אדם שבן זוגו הפר כללים או נורמות יחסים. תוצאות הפרה זו הם רגשות של כעס, קנאה, דחיה מינית, ויריבות יצרית.

מה שמהווה מעשה של בגידה תלוי בציפיות הבלעדיות במערכת היחסים. במערכות יחסים זוגיות, ישנה הנחת יסוד של בלעדיות על בן/בת הזוג, אם כי הן לא תמיד מתקיימות.

 כאשר הציפיות מתבדות, ייתכן נזק פסיכולוגי לנבגד, כולל רגשות של זעם ותחושות של אי אמון כלפי בני הזוג השני, ירידה בביטחון מיני, ופגיעה בדימוי עצמי.

 בהתאם להקשר, גברים ונשים יכולים לחוות השלכות חברתיות אם מעשה הבגידה שלהם נודע בציבור. צורתם והיקפם של השלכות אלה תלויים גם במגדר האדם הבוגד.

 
האם בגידה היא עילה לגירושין?
הדין החל על נישואין וגירושין של יהודים הוא הדין הדתי והערכאה הרלוונטית לעניין זה היא בית הדין הרבני בלבד. לה ולה בלבד יש את הסמכות למתן גט, בעוד שיתר ענייני הגירושין נמצאים בסמכות מקבילה של בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. הדין הדתי קובע כי לשם קבלת גט, נדרש להוכיח כי קיימת עילה לגירושין.  

 בגידה נחשבת כעילה לגירושין עבור הבעל, בין אם מדובר במעידה חד פעמית מצד האישה ובין אם ברומן מתמשך. אולם, כאשר הבגידה נעשתה מצד הבעל, רק אם מדובר בבגידה מתמשכת, ישמש הדבר לאישה כעילה לגט, שאז ניתן להכריז על הבעל כמורד.

 

טיפים כיצד צריך לנהוג בעת בגידה, מבחינה משפטית ומבחינה אישית

 

האם לבגידה יש השלכות במסגרת הליך גירושין 

השלכות בגידה
הדילמה הקשה של העוסקים בדיני משפחה. שבירת התא המשפחתי היא שבירת הברית הקדושה והאמון ההדדי שבין שני בני הזוג.

 כאשר אחד מן הצדדים מחליט לבגוד במערכת הזוגית, זהו קו שבר עמוק קשה וכואב לבן הזוג שני, ולכן שבירת האמון בין בני הזוג היא עילה ראשונה במעלה לדרישת חיוב הצד השני בגט.


עם החיוב לגט במערכת הנישואין היהודית, הרי שמעבר לשבירת התא המשפחתי יש לדבר גם השלכות לגבי זכויות רבות הנובעות מן הנישואין כדמו"י, ביניהם מזונות אישה וכתובתה.

 
אי זכאות האישה למזונות וכתובה
מלבד ההבדל המהותי של בגידה כעילה לגט, בין גבר לאישה, כאשר הבגידה הנה מצד האישה, ישנן השלכות כלכליות מרחיקות לכת עבורה: היא עלולה לאבד את זכותה למזונות ואת כתובתה.


יודגש כי מעשה בגידה של אישה, אינו פוגע בזכויות הילדים למזונות, אלא אך ורק בזכותה של האישה למזונות. 

מלבד הפן הכספי, לבגידה של אישה השלכה נוספת: היה ואישה נשואה נכנסת להריון מגבר אחר שאינו בעלה, הילד עלול להיות מוכרז כממזר, סטטוס אשר משמעותו כי הוא אסור חיתון על פי דת משה וישראל, אלא עם אישה שהוגדרה כממזרה.


יובהר כי סכנת הממזרות אינה קיימת במצב ההפוך, כאשר הבעל מביא ילד לעולם עם אישה שאיננה אשתו.


האם יתר סוגיות הגירושין מושפעות?
נהוג לחשוב כי למעשה של בגידה יש השלכות נוספות בהליך הגירושין, בהקשר של משמורת הילדים וחלוקת הרכוש. אולם בדרך כלל, אלו אינם מושפעים והמשמעות של בגידה של בן/בת הזוג רלוונטית לעניין הגט בלבד.

בכל הנוגע למשמורת ילדים, על אף הפגיעה הרגשית הקשה שחווה ההורה הנבגד,  מעשה הבגידה אינו מוביל בדרך כלל לאובדן הזכויות של ההורה הבוגד למשמורת על ילדיו, אלא במקרים חריגים מאוד בהם ניתן לקשר בין מעשי הבגידה לכשירות ההורית.  

 עילת שיתוף: הפסיקה בישראל, מתייחסת לבגידה כמבחן לכוונת שיתוף, כאשר בני זוג מתגרשים הוכחת בגידה מחזקת היעדר של כוונת שיתוף בקשר הזוגי ועלולה להוביל לפסיקת חלוקה לא שוויונית של רכוש משותף על ידי בית משפט.

 יש להדגיש כי כאשר מדובר על חלוקת הרכוש, בן זוג שבגד אינו מאבד לחלוטין את זכויותיו ברכוש המשותף בשל מעשה הבגידה. 

חובות: אם יצר בן הזוג הבוגד חובות כספיים בגין הבגידה, אלו לא ייחשבו כחובות משותפים והם יחולו אך ורק על הצד אשר יצר אותם.

 כיצד מוכיחים בגידה?
על מנת שבגידה תשמש כעילה לגט, על הצד הנבגד להביא בפני בית הדין הרבני הוכחות לבגידה ואין די בכך כי תועלה מצדו טענה לבגידה. כיצד ניתן להוכיח בגידה? כך למשל יכול ובן/בת הזוג מצאו התכתבויות במיילים ו/או ווצטאפ של בן/ת הזוג עם המאהב/ת, תמונות שמהן ניתן להסיק בבירור כי מדובר ברומן וכדומה.

הוכחת בגידה בבית המשפט

חקירת גירושין: לעיתים קרובות, יש צורך להיעזר בשירותיו של חוקר פרטי על מנת לקבל עדויות על הבגידה. לעניין זה חשוב מאוד לפנות לבעל מקצוע מוסמך ומיומן, העובד בשיתוף פעולה שוטף עם עורכי דין לגירושין. הנקודה החשובה בהקשר זה היא כי יש צורך בראיות מוצקות לבגידה ואין די בחשש כללי או בתחושת בטן של בן/בת הזוג על מנת לבסס עילה לגט.

 פנייה לייעוץ משפטי
כפי שהוסבר לעיל, לבגידה עשויות להיות משמעויות רבות על הליך הגירושין ולכן בין אם אתם אלו אשר בגדתם בבן הזוג ובין אם נבגדתם, חשוב לפנות בהקדם לייעוץ משפטי של עורך דין לגירושין.

 אנשים רבים, מטבע הדברים, מבקשים להתעמת עם בן/בת הזוג, אולם הדבר יכול לפגוע בזכויותיכם בגירושין ולכן חשוב קודם כל לפנות לעורך דין גירושין אשר ינחה אתכם כיצד להתנהל מול הצד השני.

 כמו כן, עורך הדין יבחן את נסיבות המקרה, יסביר לכם מה צפוי לקרות במסגרת ההליך המשפטי ויחל בטיפול בתיק הגירושין. אם יש צורך בכך, יפנה עורך הדין לחוקר פרטי עמו הוא נמצא בקשרי עבודה שוטפים, על מנת להוכיח כי בן/בת הזוג בוגדים.

 

 האם בגידה ממושכת של מי מבני הזוג עשויה להעיד על היעדר שיתוף בין בני הזוג?

 

בגידה יכולה להוות נסיבה המשמיטה את הקרקע מתחת לקיומה של חזקת השיתוף הקיימת בין בני זוג בגירושין.


ראה פסק דין ע"א 264/77 דרור נ' דרור 

 

כשם שכוונת השיתוף בנכסים על ציר חיי הנישואין, אינדיקציות על היעדר שיתוף רכוש נלקחות בחשבון על רצף חיי הנישואין, ואין "נענשים עליהן למפרע" .


פס"ד בג"ץ 9734/03 פלוני נ' בית הדין הרבני הגדול.

המשמעות היא כי בגידה של אחד מבני הזוג אינה מבטלת בהכרח את שיתוף הנכסים שהתגבש בחיי הנישואין, כאשר בני הזוג מתגרשים, אם שיתוף הנכסים התגבש לפני הבגידה.


במקרה רבים חיים בני הזוג בהרמוניה במשך שנים רבות, ומבחינה מוסרית אין זה צודק לראות בבגידה כעילה לשלילת השיתוף בנכסים שהתגבש קודם לכן.

 

בגידה עורך דין גירושין

בגידה יכולה להיות הרסנית עבור אלה שנבגדו, כמו גם עבור המשפחות שנקלעו לגירושים כתוצאה מבגידה. עם זאת, גם כאשר מתמודדים עם הפגיעה הרגשית של בגידה, עדיין ניתן לטפל בגירושין באופן שממזער את הקונפליקט תוך מתן אפשרות לסיים את הנישואים בתנאים טובים עבורך ועבור יקירייך.

 

עורך דין לענייני משפחה
עורכי הדין המומחים לגירושין של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג מתמחים בגירושין, בעלי הכשרה מקיפה בגישור ובדיני משפחה. התמקדות ביישוב סכסוכים אלטרנטיבי במקרה של בגידה פירושה שבדרך כלל נוכל לעזור לזוגות להתגרש ללא צורך בהליכים בבית המשפט אפילו בנסיבות המאתגרות ביותר, כגון אלו הכרוכות בבגידה.

 

עו"ד גירושין בתל אביב

למשרד במרכז תל אביב גם ניסיון רב בבגידה ביחס לידועים בציבור נישואים אזרחיים ונישואים חד מיניים, שבהם הכללים הנוכחיים מעט שונים מאשר לגבי גירושין ברבנות.

 

לא משנה כמה קשה המצב סביב הגירושין אנו נדאג לספק את התמיכה המשפטית, המעשית והרגשית שהלקוח/ה צריכ/ה כדי לעבור את הגירושין בקלות רבה ככל האפשר, תוך הקפדה על האינטרסים של לקוחות.

 

ניתן ליצור קשר עם עורכי הדין לגירושין במשרדה של עורכת דין הגירושין המובילה עו"ד מאיה רוטנברג..

 

 בגידה (זוגיות)

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..
*שם
דואר אלקטרוני
*טלפון נייד
פירוט נושא הפניה
צרף קובץ טען קובץ
function fnCheckFormData213(oFrm) { var arrInputs = new Array(); var field = new fieldValidate("Field1", 0, "שם", true); arrInputs[0] = field; var field = new fieldValidate("Field2", 9, "דואר אלקטרוני", false); arrInputs[1] = field; var field = new fieldValidate("Field3", 15, "טלפון נייד", true); arrInputs[2] = field; var field = new fieldValidate("Field4", 2, "פירוט נושא הפניה", false); arrInputs[3] = field; var field = new fieldValidate("Field5", 6, "צרף קובץ", false); arrInputs[4] = field; return IsValidData(oFrm,arrInputs); }
שלח
try {fnSetDefaultFormData(document.forms['frm213']);} catch(e) {}
 
נושאים נוספים
 
 
מדריך התמודדות עם בגידה
 
תביעת גירושין לאחר בגידה
 
מעשה הבגידה – מה מוגדר כבגידה?
כל דבר שמפר חוזה של אמון הדדי, כבוד והגנה של מערכת יחסים מחויבת יכול להיות הרות אסון. בגידות מושתתות על שני אבני בניין: הונאה (לא לחשוף את הצרכים האמיתיים שלך כדי להימנע מקונפליקט) וכמיהה לחיבור רגשי מחוץ למערכת היחסים.
 
פוליגמיה ומונוגמיה
 
גירושין לפי הההלכה:  עילות גירושין לפי הדין העברי
 
תביעת גירושין: פיצוי כספי עקב בגידה
 
סעיף בגידה בהסכם ממון
 
מה לעשות אם בגדתם או בגדו בכם טיפים ושאלות לתשובות
 
סימנים נפוצים לבגידת בן/בת זוג
עובדים הרבה שעות נוספות
שימוש מופרז באינטרנט
יציאה בשעות לא שגרתיות
הסתרת חשבון הטלפון הסלולרי/בית.
אומר/ת "זה הדמיון שלך"
קבלת שיחות ניתוק.
לא מתעניין יותר בסקס.
כבר לא עונדת טבעת נישואין.
טכניקות מיניות חדשות.
אומר "אני צריך את המרחב שלי"
מוחקים את כל ההודעות והיסטוריית הטקסט בטלפון הנייד ובמיילים.
⇒ נועלים את הטלפון הנייד שלהם ומתחיל להשתמש בסיסמה חדשה.
⇒ ישנים קרוב לטלפון הנייד שלהם.
⇒ בעלי מספר רב של חשבונות דואר אלקטרוני או חשבונות מדיה חברתית.
⇒ תמיד בצ'אט באתרי היכרויות.
⇒ חוסר עניין בדברים סביב הבית והמשפחה.
⇒ אובדן עניין וחוסר רצון לבלות יחד.
⇒ נמנעים מאירועים משפחתיים או חברתיים אחרים.
⇒ אין זמן לילדים או למשפחה.
 
בגידה של אישה, בגידה של גבר, חד מיניים

בגידה רגשית: השלכות של בגידה באמון בזוגיות
רמאות רגשית

קל מאוד לחברים אפלטונים להיקשר בשוחות העבודה, יום אחר יום. לפעמים אנו קוראים לאדם הזה "אשת עבודה" או "בעל עבודה". אפילו חברויות שנוצרו בחדר הכושר או בבית הקפה המקומי עלולות לאיים על הקשר בבית.
 
מערכות יחסים לא מיניות אלו יכולות להוביל לכך ששני הצדדים חולקים פרטים אינטימיים זה על חייו של זה. זה לא הופך את זה לבגידה. מה שהופך את זה לבגידה הוא זה: אם בן הזוג שלך יהיה מוטרד מהדברים ששיתפת או לא יהיה נוח לצפות באינטראקציה.
 
מעשים רגשיים של בגידה מתרחשים כאשר אתה מתחיל לפתח התקשרות רגשית עמוקה למישהו אחר שאינו בן הזוג שלך, במיוחד אם המעורבות הרגשית הזו מחליפה את הקשר הרגשי שצריך להיות לך עם בן הזוג.

בגידה ללא יחסי מין מלאים ומשמעותם לגירושין
 
פסיכולוגיה של בגידה
 
מדעי המוח של בגידה
בשלב זה או אחר, רובנו שאלנו את עצמנו שאלות אלו או דומות: האם מישהו אחר יהיה מרגש יותר במיטה? האם מישהו אחר יהפוך לשותף טוב יותר? האם אהיה מאושר יותר עם מישהו אחר?
 
באופן לא מפתיע, מדעי המוח יכולים להסביר את הגיגים שלנו מדי פעם לגבי איך החיים שלנו עשויים להיות טובים יותר עם מישהו אחר מלבד בן הזוג שלנו.
 
זה כולל את התפתלויות המנטליות התאוותניות שלנו מדי פעם, אותם פיתויים זוחלים של בגידה מינית מדומיינת שיכולים לחדור לרגע את נדרי המחויבות שלנו.
 
מעגלים עצביים הממוקמים בקליפת המוח הקדם-מצחית הם משטח השיגור של הדמיון שלנו, ומאפשרים לנו ליצור ולתכנן אפשרויות עתידיות.
 
כאשר האפשרויות המדומיינות הללו חוזות דברים בעלי פוטנציאל מרגשים, כמו רומן לוהט, אזור סמוך, מערכת התגמול האנדוגנית מייצרת במהירות את המוצר המהולל שלה, הנוירו-הורמון דופמין, ואנו חשים זינוק מהיר של הנאה רק על ידי ציפייה לרומן.
 
האם פלירטוט נחשב לבגידה ועילה לגירושין
לאנשים שונים יש ערכים שונים. בדרך כלל, בגידה במערכת יחסים מתרחשת כאשר יש הפרה של חוזה משוער, אמון או אמון, מה שמייצר קונפליקט מוסרי/פסיכולוגי בתוך מערכת יחסים רומנטית.
מעשי בגידה מפרים את האמון שלך בבן/בת הזוג, ובהתאם לצורת הבגידה הכרוכה בכך, חלק מהאנשים אף מוצאים את עצמם נתקלים בבעיות אמון למשך שארית חייהם.

בגידה גירושין ביהדות
 
הפרת הבטחת נישואים
 
בגידה פיננסית
בגידה פיננסית היא צורה של בגידה במערכת יחסים הכרוכה בהתחייבויות כספיות. אמנם כדאי לשלוט על הכספים באופן עצמאי כאדם מבוגר עצמאי, אבל כמה מעשים פיננסיים של בגידה יכולים להוות פגיעה עמוקה למערכת היחסים אם בן הזוג מגלה. למשל, להיות עמוק בחובות כספיים ולא לגלות או הרגלים כלכליים לא בריאים כמו התמכרות להימורים.
 
שימוש בעבר של בן/ת  הזוג כנגדו סוג של בגידה
סוג זה של בגידה כואב עמוק יותר מכל מה שאתה יכול לדמיין. זה מצביע על כך שאינך ראוי לסמוך על העבר של בן הזוג שלך ויכול גם להצביע על כך שאתה לא בוגר רגשית.
 
 מבין הסיבות הרבות שבן זוגך האמין לך, אחת הסיבות היותר סבירות לגשת לתמיכה ולעזרה שלך בזמנים האפלים שלהם. ייתכן שהם עשו טעות באחרונה, כזו שהם יצטרכו להתמודד איתה במשך זמן רב, גם אם היא רק רגשית/נפשית.
 
כסימן למחויבות שלך כלפיהם, חלק מתפקידך הוא לעזור להם להתגבר על טעויות העבר שלהם ולפגוע, לא להשתמש בהם כתקיפות מילוליות כשאתה מתווכח איתם.
 
התמודדות עם בגידה
לעתים קרובות אנשים מגיבים לבגידה על ידי התרחקות מהאדם שבגד בהם. אבל כאשר אתה תלוי במישהו שיענה על צרכים מסוימים, ייתכן שהתגובה הזו לא תהיה ריאלית.

בגידה היא לא מצב יחיד ומוגדר בבירור - ומה שנחשב לבגידה משתנה בין זוגות ואפילו בין בני זוג בזוגיות. למשל, האם קשר רגשי ללא אינטימיות פיזית נחשב לבגידה? מה לגבי מערכות יחסים מקוונות? כל אדם וזוג צריכים להגדיר מהי בגידה בהקשר של נישואיהם.
 
אם שניכם מחויבים לרפא את מערכת היחסים שלכם למרות הכאב, התגמול יכול להיות סוג חדש של נישואים שימשיך לגדול וככל הנראה יעלה על הציפיות הקודמות שלכם.
 
התייעצות עם יועץ נישואין: היעזרו במטפל מורשה שהוכשר במיוחד בטיפול זוגי ובעל ניסיון בהתמודדות עם בגידות. ייעוץ נישואין יכול לעזור לכם להעמיד את הרומן בפרספקטיבה, לזהות נושאים שאולי תרמו לרומן, ללמוד כיצד לבנות מחדש ולחזק את מערכת היחסים שלכם ולהימנע מגירושים - אם זו המטרה ההדדית.

ערכו תוכנית להשבת האמון ולהביא לפיוס. הסכימו על לוח זמנים ותהליך. אם את/ה הצד שלא היה נאמן, זה שווה לנסות להודות באשמה ולחפש מחילה אותנטית. אם הצד השני לא היה נאמן, אפשר להציע מחילה. חפשו ביחד הבנה.

אם שניכם מחויבים לרפא את מערכת היחסים שלכם למרות הכאב, התגמול יכול להיות סוג חדש של נישואים שימשיך לגדול וככל הנראה יעלה על הציפיות הקודמות שלכם.
 
החשיבות בפניה לעורך דין גירושין
אם בן זוגך בוגד בך, המטרה העיקרית תהיה להוכיח את בגידתם לבית המשפט. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מנוסה בדיני משפחה שיוכל לעזור לפתח תוכנית פעולה ספציפית למקרה לקבלת התוצאה הטובה ביותר האפשרית.
 
למה צריך עו"ד? כי עו"ד מנותק מכל הרגש הנובע מבגידה. עורך דין גירושין יישאר ממוקד בתוצאה חיובית עבורך. אנו נעזור לך לטפל בכל ההיבטים של גירושין. זה כולל חלוקת רכוש, נדל"ן, רכוש אישי, חשבונות פרישה, השקעות, נכסים וחובות אחרים.
 
בגידה היא נושא קשה, במיוחד כשיש ילדים. עורך דין גירושין יעזור לקבוע, אם תהיה השפעה כלשהי לבגידה על המשמורת וזכויות כלכליות.
 
תפקידו של עורך דין גירושין הוא לוודא שאתם עוזבים את הנישואין עם ילדיכם, כספכם וכבודכם.
 
הסכם גירושין
בגידת בן /בת זוג, מה המטרה של הסכם גירושין ?
מטרתו של הסכם גירושין היא להנציח את ההסכמות שהושגו בין בני זוג מתגרשים (או נפרדים) באשר למשמורת ילדים, מזונות ילדים, מזונות (המכונים גם "מזונות בני זוג" או "מזונות אישה"), וחלוקת רכוש.
הורדת הסכם גירושין מומלץ לדוגמא שנוסח על ידי עורך דין גירושין מנוסה

בגידה בן זוג גירושין הסדר משפטי

הסכם גירושין אישה בוגדת מתייחס למסמך משפטי המתווה את תנאי הגירושין במקרים בהם בוצעה בגידה על ידי האישה. 

הסעיפים הכספיים של הסכם כזה עשויים להתייחס לנושאים כמו חלוקת רכוש, מזונות בני זוג וחלוקת חובות. סעיפי המשמורת, לעומת זאת, קובעים את הסדר הטיפול והגידול בכל הילדים הקטינים המעורבים.

סעיפים אלה יכולים להתייחס לעניינים כמו משמורת פיזית, משמורת חוקית, מזונות ילדים וזמן הורות.

הסכם הסדר גירושין בעל בוגד מתייחס למסמך משפטי המתווה את תנאי הגירושין במקרים בהם בוצעה בגידה על ידי הבעל. 

הסעיפים הכספיים של הסכם כזה עשויים להתייחס לנושאים כמו חלוקת רכוש, מזונות בני זוג וחלוקת חובות.

סעיפי המשמורת, לעומת זאת, קובעים את הסדר הטיפול והגידול בכל הילדים הקטינים המעורבים. 

סעיפים אלו יכולים להתייחס לעניינים כמו משמורת פיזית, משמורת חוקית זמן הורות ותשלומי מזונות.בג"ץ 4602/13; בג"ץ 9780/17

עניין העתירה בפסק הדין של בית הדין הרבני הגדול, שם נקבע בין היתר כי ניתן לתת משקל לבגידה של בת הזוג כאשר עוסקים בסוגיית השיתוף בדירת המגורים המשותפת של בני זוג.


בגידה בזוגיות
בני זוג היו נשואים שלושים שנה, ולהם שלושה ילדים. הבעל מגיש תביעת גירושין לביה"ד הרבני וכרך בה את ענייני הרכוש. העילות של הבעל לגירושין הן:אישה מורדת, נואפת, לא דואגת לניקיון וכו'.

המחלוקת נסבה על נכסים משותפים, ובעיקר על דירה ששימשה את בני הזוג למגורים, שנבנתה על נכס שהבעל הביא לנישואין.
השאלה היא האם בגידה בזוגיות - נישואין משפיעה על כוונת שיתוף ספציפי בעניין הבית?

הבעל הביא לנישואין מגרש שקיבל בירושה מספר חודשים לפני הנישואין. על 1/4 מהמגרש הזה בנו הזוג את ביתם מהכסף שקיבלו תמורת מכירת 3/4 הנותרים מהמגרש. התגוררו שם למעלה מעשרים שנה, עד לפרידה.

ביה"ד הרבני האזורי קבע כי יש להכיר בשיתוף ספציפי וכי האישה למרות שבגדה זכאית למחצית מהזכויות בדירה. (אפילו שהוא רשום על שם הבעל).

ההחלטה התבססה בין היתר על אמירות של הבעל שבהן הוא מביע כוונת שיתוף בנוסף לשיפוץ הבית ביחד, נישואין ארוכים, מגורים בבית 20 שנה, והאווירה בין הצדדים שמשתקפת בדברי הבעל. יש להוסיף כי לא מדובר בבית שהבעל הביא עימו מלפני הנישואין, אלא נבנה בעת החיים המשותפים, ביחד על נכס שהיה בבעלותו טרום הנישואין.

ביה"ד הרבני הגדול קבע כי לאישה לא מגיע כלום מבית המגורים.
הודגש כי מדובר בנכס שהתקבל לפני הנישואין ונרשם על שם הבעל. לכן, בשביל להוכיח שיתוף ספציפי נדרש "דבר מה נוסף" שמעיד על כוונת שיתוף.

אפילו שמדובר בדירת מגורים ולכן צריך להקל בדרישה, הוא החליט כי לא היה דבר מה נוסף מספק. (שיפוץ הדירה לא משמעותי מספיק, ההתבטאות של הבעל אינה מספיק ברורה, אווירת שיתוף אינה ראיה מספקת. בנוסף צויין כי האישה יוצאת מהנישואין עם נכסים ובמצב כלכלי טוב בהשוואה לבעל, תוך התייחסות לנושא הבגידה בנימוקים.

בהקשר זה תהה הדיין "...האם גם באישה שבגדה יש להניח כי היתה כוונה לשיתוף", ואמר כי גם אם הבעל התכוון לשתף בדירה, ברור שהולך שולל וזאת היתה טעות ולכן הכוונה בטלה מעיקרה.

הדיין עמוס כן הזכיר את ההלכה לפיה לא נענשים על בגידה ברכוש המשותף, אבל אמר שבמקרה הזה לא מדובר בשלילת זכויות, אלא התחשבות בשאלת הבגידה לצורך ייחוס כוונת שיתוף או לאו.

החלטת בג"ץ
כבוד השופט עמית:
יש לקבל את העתירה. גם התוכן וגם הרטוריקה של ביהד מסיגים לאחור לימים של טרום הלכת בבלי.
"דבר מה נוסף" – מתקיים. הדגש הוא על אורך הנישואין, הילדים, ניהול משק בית משותף 31 שנה, 20 מתוכם התגוררו בבית המדובר, בלי שום רמז מצד הבעל להיעדר כוונת שיתוף. השיפוץ והתבטאותיו של הבעל. כל אלה יכולים להצמיח שיתוף ספציפי גם בזוגות שחל עליהם חוק יחסי ממון. לטענתו לבגידה בזוגיות אין משקל משפטי בהחלטה לגבי רכוש משותף.

יש הרבה דעות וגישות בסוגיית השיתוף הספציפי בדירת מגורים, יש שמקלים ויש שמחמירים בעניין הראיות. מדובר בשאלה הנתונה לשיקול דעתו של ביהד ובגדול אין להתערב בה. עם זאת, במקרה הזה צריך להתערב, וזה בגלל שמקריאה של פסק הדין נראה כי מעשה הבגידה של האישה הוא זה שהיטה את הכף לחובתה. בכך התיימר ביהד להחיל את הדין הדתי על ענייני רכוש, ובכך חרג מסמכותו.

לחצ/י להמשךקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה האם בגידה שוללת זכות שיתוף בנכס  ששותף במהלך חיי הנישואין כאשר בני הזוג מתגרשים?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה פוליאמוריה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה מה זה פלירטוט?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה מה זה בגידה?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים
פסק דין רבני בנושא גירושי אישה שלא מרצונה בשל הודאה בבגידה, מעשי כיעור, פירוד ממושך ומרידה הדדית משמעות ההודאה ודברי הבעל בעניינה אל מול חרם דרבנו גרשום; ניצול החרם לנקמנות וסחיטה למרות אי־רצון האישה בבעלה; מהימנות מסמכי בית המשפט.
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה בגידה: האם אפשר לחייב אישה להתגרש בניגוד לרצונה?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים
האם לבגידה רומנטית יש השלכה על הגירושין?קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעת פיצוי והוצאות בעקבות בגידה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה בגידה וכתובה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים
תמ"ש 4046-05-12 ל.מ. נגד א.מ.– תביעת האשה לאיזון משאבים
תמ"ש 42240-10-14 א.מ. נגד ל.מ.– תביעת האיש לפיצוי כספי

התביעה הכספית של האיש מייחס לאשה בגידה, ניאוף, תרמית, הולכת שולל, הצגת מצגי שווא, הטעיה כיו"ב עילות מדיני הנזיקין והחוזים המצדיקים אליבא דאיש את חיובה לשלם לו פיצויים בשיעור של 1,000,000 ₪ לפחות.

במהלך כל ההתדיינות הבהיר בית המשפט לאיש, חזור והבהר, בע"פ תוך כדי דיונים ובהחלטות שיפוטיות שונות, כי לא ברור כיצד עותר הוא לברר התביעה הכספית לעיצומה נוכח המדיניות השיפוטית שהוצגה לאחרונה על ידי בית המשפט העליון הקובעת כי על בתי המשפט לסלק תביעות על הסף בגין ניאוף או בגידה. חרף כל הבהרות בית המשפט עמד האיש על בירור הטענות ועל בירור שמיעתן לגופן.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה טענת ניאוף - איזון משאבים בלתי שוויוני: תמ"ש 4046-05-12|תמ"ש 42240-10-14 ל.מ. נגד א.מ: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד