En

צור קשר

checked

חלוקת אופציות ומניות בגירושין

ישנם נכסים שחלוקתם בגירושין אינה מורכבת, לעומת זאת, חלוקת אופציות ומניות דורשות מומחיות  בתחום דיני המשפחה וגם וידע בתחום הפיננסי. קביעת ערך של רכב או רכוש מיטלטלין היא בדרך כלל לא משימה לא מסובכת, קיים מחיר שוק ידוע פחות או יותר החלוקה מתבצעת לפי החלק היחסי. החלוקה של אופציות או מניות, עם זאת, יכולה להיות מאתגרת יותר מכיוון ששווין לצורך חלוקה, תלוי במועד מכירתם וקביעת הבשלת הערך שלהן אל מול שאלת השתייכותן לרכוש המשותף.

 

עומדים בפני הליך גירושין ויש לכם אופציות? שימו לב, גם אלו נכללות במסגרת חלוקת הרכוש. הדעה הרווחת היא כי ההפרדה הרכושית בין בני זוג בעת גירושין, מתייחסת רק לנכסים "סטנדרטיים" כגון דירת המגורים והכספים שבחשבון הבנק, אולם למעשה, כל נכס בעל ערך כלכלי, יכול להיכלל בחלוקת הרכוש, לרבות אופציות ונכסי קריירה.  

 

חלוקת הרכוש בגירושין – הקדמה 

עובדה ידועה היא כי בעת גירושין, יש לבצע הפרדה רכושית בין בני הזוג. זו מתבצעת על פי כלל איזון המשאבים (חלוקה שווה בין בני הזוג) אלא אם הצדדים הגיעו במסגרת הליך הגירושין, להסכמה אחרת. לחילופין, כאשר הצדדים חתמו בעבר, לפני או אחרי הנישואים, על הסכם ממון, אשר קבע מבעוד מועד את אופן חלוקת הרכוש במקרה של פרידה.

 

מטבע הדברים, ישנה נטייה לחשוב כי חלוקת הרכוש מתייחסת לנכסים כגון דירת המגורים, המכונית, המטלטלין שבבית, הכספים בחשבונות הבנק וכיו"ב. אולם הלכה למעשה, המציאות מורכבת הרבה יותר וחלוקת הרכוש בגירושין מקיפה מאוד ומשתרעת על פני סוגים שונים של נכסים, החל מהזכויות הסוציאליות של בני הזוג וכלהבאופציות ונכסי קריירה.

 

מה בין אופציות ובין גירושין

מי מכם העוסקים בתחום ההייטק ובמגזרים דומים במשק, מכירים היטב את המונח אופציות, ניירות ערך המקנות את הזכות לרכוש מניה של החברה במחיר קבוע מראש. תאגידים רבים מעניקים לעובדים אופציות כאשר לעיתים, מדובר בחלק אינטגרלי מתנאי ההעסקה במקום העבודה.

 

בשל ערכן, ניתנות אופציות לעובדים כתמריץ כלכלי להגברת התפוקה בעבודה, כבונוס להצלחה בפרויקט מסוים וכדומה. במקרה של גירושין, האופציות ניתנות לחלוקה בדומה לכל רכוש אחר ולכן, על שני הצדדים להיות ערים לכך ולקבל ייעוץ משפטי על מנת לוודא כי זכויותיהם נשמרות.

 

כיצד מתבצעת חלוקת אופציות בגירושין?

כדי שניתן יהיה לכלול את האופציות בחלוקת הרכוש בין בני הזוג,יש לכמת אותן, קרי, להעריך את שווין הכספי. נתון זה מתבסס על פרמטרים שונים כגון: מחיר המניה בשוק באותו מועד, תנאי הסכם האופציות הקובע את תוקפה של הזכות, את מועד מימושה וכיו"ב.

 

מדובר בעניין מורכב למדי, הדורש ידע משפטי ומיומנות, על מנת שלא לקפח את זכויותיו של מי מבני הזוג. ראוי לציין בהקשר זה כי ישנם גם מקרים בהם לא נערך הסכם אופציות מסודר ומדובר למעשה במתן אופציות סמויות. בסיטואציה שכזו, יתכן ובן/בת הזוג כלל אינם מודעים לקיומו של הדבר ואם יודעים הם, הרי שקיים קושי עוד יותר גדול להעריך את ערכן של האופציות ולבצע חלוקה בין בני הזוג.

 

נכסי קריירה 

כאשר אנו רוכשים השכלה גבוהה ומתקדמים אט אט בסולם המקצועי, הרי שאנו צוברים נכסי קריירה. זהו מונח המגלםאת רמת הכנסתנו בזמן נתון ובעיקר את פוטנציאל ההשתכרות העתידי שלנו ואת המוניטין המקצועי שאנו בונים.   

 

נכסי קריירה הוכרו זה מכבר בפסיקה כנכסים ברי חלוקה בעת גירושין, בפרט במקרים בהם קיימים פערי שכר משמעותיים בין בני הזוג ומשאלו נובעים מוויתוריו של צד אחד לטובת הצד השני.

 

במה דברים אמורים?

 במקרים רבים, בן הזוג מתפתח מקצועית ועולה בסולם השכר בזכות נכונותה של בת הזוג להתמקד בגידול הילדים. בחלוף השנים, הפער בין בני הזוג גדל, בעוד שאחד פיתח קריירה והגדיל את פוטנציאל ההשתכרות, הרי שהצד השני למעשה נשאר במקום. בעת גירושין, יש צורך לאזן את חוסר השוויון שנוצר בדמות פיצוי כספי בשל נכסי הקריירה. למותר לציין כי בדומה להערכת שוויון של אופציות, גם כימות של נכסי קריירה, אינו משימה קלה והדבר דורש ידע מקצועי ומיומנות מתאימה.  

 

פנו לעורך דין גירושין מומחה 

מן האמור לעיל אנו למדים כי לצד נכסים "רגילים" כגון דירת המגורים והכספים בחשבון העו"ש, חלוקת הרכוש בגירושין כוללת גם נכסים אחרים כגון אופציות ונכסי קריירה. על מנת שניתן לחלק את הנכסים הללו הלכה למעשה בין בני הזוג, יש לערוך חישוב המשקף את ערכם הכלכלי ולוודא כי כל אחד מן הצדדים יקבל את מלוא זכויותיו בהקשר זה.

 

הערכת השווי של אופציות ונכסי קריירה, הנה מורכבת מאוד ומשכך, ישנה חשיבות רבה לפנייה לייעוץ משפטי של עורך דין מומחה בתחום הגירושים ובעל נסיון בתחום זה בפרט, הבקיא היטב בעולם ההייטק. עורך הדין ידאג לאיסוף המסמכים הרלוונטיים, יעבוד בשיתוף פעולה עם בעלי מקצוע מתאימים אשר יוכלו לבצע הערכות מדויקות וכך יוכל לשמור באופן האופטימאלי על זכויות הלקוח/ה במסגרת חלוקת הרכוש, על כל פניה.

 

עורכת דין ומגשרת עו"ד מאיה רוטנברג הינה עורכת דין ותיקה ומנוסה בתיקי גירושין רבים ומגוונים ובהם תיקים רבים של חלוקת רכוש, חלוקת אופציות ונכסי קריירה.

משרד עורכי הדין בניהולה בעל ותק מעל 20 שנה בתחום ונחשב למוביל בתחומו.

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..
 
*
*
טען קובץ
checked

 

מה דינן של אופציות שניתנו לבן הזוג טרם המועד הקובע לאיזון משאבים (מועד הקרע בגירושין) בעוד שמועד הבשלתן הוא לאחר המועד הקובע.

האם הקצאת האופציות לעובד ניתנה כתגמול עבור ביצועיו של העובד בעבר (בתקופת הנישואין) ובעתיד או שהקצאתן של אופציות הינה צופה פני עתיד בלבד ומטרת ההקצאה היא להשאיר את העובד בחברה ולתמרץ אותו באופן שביצועי העתיד של החברה ייחשבו לו לגמול.קרא עוד
17/11/2021
דרג את הכתבהדירוג כתבה השופט רן ארנון: פס"ד בנוגע לאיזון משאבים ומועד לאופציות (תלה"מ 799-12-20): 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
האם יש להתחשב בערכן של האופציות שלא היו זמינות למימוש על פי ערכן במועד הקובע, שיתכן שהיה אפסי באותו מועד, או בערכן כפי שנקבע במועד המימוש?

הליך: תלה"מ 7603-04-17 ח' נ' ל'

מספר תיק: 7603.04.17
סוג ההליך: משפחה
שופט/ראש הרכב: השופט שלמה אלבז
ערכאה: ראשונה
בית המשפט: בית משפט לענייני משפחה
מחוז: מחוז ירושלים
מועד החלטה: 2.5.2019
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה פסק דין העוסק בחלוקת אופציות במסגרת פירוק שיתוף: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
מהו מועד הערכת שווי האופציות לצורך חלוקת הרכוש בגירושין? מועד ההפרדות (הקרע) או מועד מימושן של האופציות?

לשאלה נדרשו השופטים בערעור שהוגש על פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון במסגרתו נקבע כי יש לדחות את הערכת שווי האופציות למועד מימושן בפועל.

קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה מהו המועד בו יוערך ערכן של אופציות שאינן סחירות לצורך חלוקתן בין בני זוג – האם במועד הקרע או במועד מימוש האופציות בפועל?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
בנוסף לזכויות המוצהרות והמוכרזות של הצדדים, בטרם מועד הקרע בין הצדדים החזיק האיש במניות בחברת ההזנק (סטרטאפ) ,אשר למעשה הוברחו על ידו. ככל שטענת האישה תתברר כנכונה, הרי שבסמכותו של בית המשפט להחיל את איזון המשאבים גם על אותו משאב שהצד השני ביקש להוציאו ממסת הנכסים הכולל.

לאחר בחינת הראיות הצריכות לעניין, הגעתי לכלל דעה ומסקנה כי לא רק 29
שהאיש לא הוכיח את אי בעלותו במניות בזמנים הרלוונטיים, אלא שהוכח כי הוא אכן היה 30
בעליהןקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה האם מניות שהבריח הבעל לצד שלישי, ייחשבו כחלק ממשאביו בהתאם לסעיף 7 לחוק יחסי ממון? |  תמ"ש 57643-01-16 פלונית נגד פלוני: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד