מידע משפטי חינם גישור וגירושין
En

צור קשר

checked

הליך גירושין בהסכמה

 

 

מה זה גירושין בהסכמה?

הליך גירושין בהסכמה הוא הליך שבו בני זוג נשואים מחליטים לשתף פעולה ולבחור בהליך אלטרנטיבי לגירושים. בהליך גירושין בהסכמה שהוא כיום השלב הראשון בגירושים בני הזוג נכנסים להליך של גישור בו מתבצע משא ומתן על עיקרי הסכם הגירושין בהסכמה וחתימה עליו בסוף הליך הגישור.

 

הסכם זה אשר יסדיר באופן הצופה לעתיד את חלוקת הרכוש, הכולל חסכונות (גם פנסיוניות) שיש לכל בן זוג, נכסים שונים, חובות, הגדרת המשמורת, כללי המשמורת וגידול הילדים, כל הנושאים הנגזרים מההפרדות , הפסקת החיים המשותפים ופירוק הנישואים, ומנגנוני יישוב סכסוכים. הסכם זה יאושר על ידי בית המשפט לענייני משפחה ויקבל למעשה תוקף של פסק דין.

 

היתרונות של גירושין בהסכמה

היתרונות של ההליך טמון בכך שבני הזוג הנשואים מתגרשים ללא הליך בבתי משפט מלבד אישור הסכם הגירושין בהסכמה בבית המשפט. הליך גירושים זה חוסך זמן וכסף רב לבני הזוג בכך שאינם משלמים לעורכי דין על ניהול דיונים ארוכים ומיותרים במערכת המשפט הסבוכה. יתרונות הליך הגירושין בהסכמה הם:

 • הליך קצר - ניתן להגיע להסכמה במהירות ולחתום על הסכם הגירושין תוך זמן קצר ולאשרו בפני בית המשפט, ובכך למעשה להשלים הליך הגירושין קצר, בהסכמה ובמינימום חיכוכים.

 • עלות - העלות של הליך גירושין בהסכמה פחותה בהרבה מהליך הגירושים בבית משפט, החיסכון הוא שההליך יכול להתבצע ללא שני עורכי דין שגובים כסף עבור ייצוג בבתי המשפט.

 •  ילדים בתהליך גירושין - הליך גירושין ארוך ומכוער עלול לפגוע במרקם המשפחתי שילווה אתכם בהמשך החיים. ילדים חווים הליך הגירושין בצורה קשה גם כך ומוטב לחסוך מהם את החלק המכוער של התקוטטות על רכוש וכסף בבתי המשפט.

 • הסכם הגירושין בהסכמה כחוזה - אמנם הסכם הגירושין מקבל תוקף של פסק דין, ובית המשפט לא ימהר לפתוח הסכם גירושין בהסכמה, עדיין מדובר על חוזה שיש בו מנגנונים מובנים לשינויים תוך פרשנות לכוונת הצדדים בהסכם.

  כאשר קיימת הסכמה בין הצדדים ניתן לשנות להוסיף או לבטל סעיפים מסוימים בהסכם בקלות יחסית לפסק דין ללא הסכם.

 • יישוב הסכסוך בין בני הזוג - במהלך המשא ומתן בין הצדדים, בני הזוג מגשרים על הפער הקיים ביניהם, נאלצים לשתף פעולה ולומדים לוותר על חלק מדרישותיהם, כך למעשה מגיעים להשלמה עצמית עם הסכמתם דבר שימנע מחלוקות בעתיד.

  עניין זה של הגישור בין המצוי לרצוי לא תמיד קיים בהליך גירושים בבית המשפט, שם השופט מחליט לפי הבנתו, כאשר לפעמים צד אחד או אפילו שני הצדדים מרגישים שלא נעשה צדק בנושאים מסוימים ומתקשים להשלים עם הגזרה בעתיד.

הליך הגירושין הוא הליך משפטי מורכב, הן מפאת ריבוי הסוגיות העולות בו והן מפאת הרגשות האישיים הקשים, עמם נאלצים בני הזוג להתמודד בעקבות הפרידה. רבים רואים בהליך הגירושין כשדה קרב בו בני הזוג נלחמים זה בזו, במיוחד בכל הנוגע לנושא משמורת הילדים, אך חשוב לדעת כי אפשר לעבור את הליך הגירושין בצורה אחרת.


האם בגירושין בהסכמה יש צורך בבית הדין הרבני?

בישראל בני זוג יהודים מחויבים לפנות לבית בדין הרבני לקבלת הגט גם כאשר הגירושין הם בהסכמה (גם גירושין שהוסכמו בהסכם גירושין) בבית הדין הרבני מתבצע טקס הגט שהוא טקס דתי שמסיים את חיי הנישואין בין בני זוג יהודים.


גירושין בהסכמה

גירושין בהסכמה, היא הדרך הטובה ביותר לנהל הליך גירושין ומטרה זו מושגת על ידי חתימה על הסכם גירושין. הדרך אל גירושין בהסכמה, אינה תמיד קלה והיא דורשת אורך רוח מצד שני הצדדים, אך היא ללא ספק האלטרנטיבה הטובה ביותר. 

 

כיום מחויבים בני הזוג לפנות להליך גישור על פי חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014.

 

מדוע חשוב לפנות להליך גירושין בהסכמה ?  

הסברה הרווחת היא, כי הליך הגירושין הוא הליך ארוך יקר ומייגע, במסגרתו בני הזוג נלחמים זה בזו בערכאות השונות, אולם תרחיש זה אינו מחויב המציאות. עורך דין גירושין כמגשר מסביר כי בני הזוג יכולים לבחור בדרך של גירושין בהסכמה, באמצעות חתימה על הסכם גירושין.

 

חוזה הגירושין מאפשר לצדדים לגבש באופן עצמאי הסכמות הדדיות בנושאים השונים: בעיקר-חלוקת הרכוש, משמורת הילדים ודמי המזונות ובכך להימנע מניהול ההליך בערכאות המשפטיות. ההסכם מוגש לאישורו של בית המשפט ובזאת מסתיים תפקידו בהליך זה.

 

הסדר גירושין בהסכמה חוסך לבני הזוג זמן וכסף מכיוון שהם אינם נדרשים לעלויות הליך גירושין סטנדרטי בבית המשפט. יתרה מזאת, במקרה של גירושין בהסכמה, במהלך הגישור בני הזוג מנהלים דיאלוג לפשרה וכך הם מצליחים למעשה לשמור על תקשורת פתוחה זה עם זו. לדבר חשיבות רבה כאשר לבני הזוג יש ילדים, קל וחומר אם בני הזוג מקיימים משמורת משותפת. 

 

מהו תהליך גירושין בהסכמה נכון?  

מטרתו של תהליך הסדר גירושין בהסכמה, הוא לסיים את הליך הגירושין בצורה הקלה והיעילה ביותר. לשם הגשמת מטרה זו, הסכם הגירושין צריך להיות הסכם מפורט הלוקח בחשבון את צרכי ההווה והעתיד של בני הזוג וילדיהם אל מול הוראות החוק ותוך התחשבות בפסיקה עדכנית, המנוסח על ידי עורך דין גירושין מקצועי בעל הסמכה בגישור בתחום דיני המשפחה וניסיון רב שנים בגישור גירושין.

 

כיצד בוחנים את טיבו של הסדר גירושין בהסכמה? ניתן להצביע על שלושה פרמטרים מרכזיים:

 1. הסכם מקיף: הסדר גירושין בהסכמה טוב הוא קודם כל הסכם מקיף, העוסק בכל הנושאים הרלוונטיים לאור פרידת בני הזוג. לשם כך נדרש עורך דין הגירושין, לתת דעתו לנסיבות הייחודיות של כל מקרה, ובהתאם, לנסח את ההסכם. למשל, כאשר בני הזוג מדברים על משמורת ילדים, יש להתייחס לכך בצורה ברורה ומפורטת בהסכם.

 2. הגנה על זכויות הצדדים: חוזה הגירושין בהסכמה צריך להגן על זכויות שני הצדדים בכל המישורים, הן במובן הכלכלי והן בכל הנוגע לילדים (התייחסות לנושא המשמורת, הסדרי הראייה והמזונות), על עורך הדין להיות בקיא ומעודכן בהלכות ובדינים הקשורים לכל רבדי הסכם הגירושים.

 3. הסדר גירושין בהסכמה צופה פני עתיד: הכוונה היא כי ההסכם צופה את המחלוקות העתידיות אשר עלולות להיווצר בעקבות הליך הגירושין ונותן להן מענה במסגרת ההסכם. כך מונע עורך דין גירושין מנוסה סכסוכים עתידיים בין הצדדים, אשר עלולים להוביל לתביעות משפטיות.  

גירושין בהסכמה וגישור

 

ישנן דרכים שונות להגיע למטרה הנכספת של גירושין בהסכמה, כאשר במקרים רבים, בוחרים בני הזוג, ביוזמתם, בהליך לפי חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה או בעצת עורך דין גירושין, לפנות אל גישור גירושין.

 

הליך הגישור יכול לסייע מאוד כאשר בני הזוג מתקשים להגיע להסכמות, או כאשר ישנה הסכמה חלקית. המגשר הוא דמות ניטראלית, אשר תפקידה לאתר את עיקרי המחלוקת בין בני הזוג וליישב אותה על ידי יצירת דיאלוג בין בני הזוג, הצעות לפשרה וכיו"ב.

 

ישנם מגשרים רבים המגיעים מתחומים מקצועיים שונים, אך במקרה של הליך גירושין, חשוב מאוד כי המגשר יהיה עורך דין גירושין בעל הסמכה כמגשר בתחום דיני המשפחה, עו"ד הבקיא היטב בסוגיות המשפטיות השונות אשר עולות ובנבכי ההליך הבירוקרטי כולו. ראוי לציין, כי הצלחתו של גישור גירושין תלויה הן במומחיותו המקצועיות של המגשר והן בנכונות הצדדים להידברות ולפשרה.

 

שאלות ותשובות בנושא גירושין בהסכמה

 

מה פירוש המונח גירושין בהסכמה?


גירושין בהסכמה זו הדרך הטובה ביותר לנהל את הליך הגירושין ובמסגרתו, מגיעים בני הזוג להסכמות בענייני הגירושין השונים. בני הזוג מנהלים משא ומתן פתוח והוגן ובסיומו וחותמים על הסכם גירושין. כך ניתן לסיים את הליך הגירושין בצורה מהירה, לחסוך בעלויות ולהימנע ממאבק משפטי מתיש ויקר.

 

האם ניתן להתגרש ללא הסכמת בן/בת הזוג?
בעיקרון לא, משום שההלכה הדתית מחייבת מתן גט בהסכמת שני הצדדים. עם זאת, חשוב לדעת כי ישנם פתרונות משפטיים לסרבנות גט ופנייה אל עורך דין גירושין מקצועי ומנוסה, תביא להצלחה.

 

אנו מעוניינים להתגרש בהסכמה – מה עושים?

עליכם לפתוח בהליך יישוב סכסוכים לפי החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, מומלץ לפנות לעורך דין מגשר מוסמך שהוא גם מומחה לדיני משפחה אשר יסייע לבני הזוג לנהל שיחה פתוחה וכנה, במסגרתה הם יבינו את הצרכים אחד של השנייה ויגבשו הסכמות הוגנות אשר יובילו לחתימה על הסכם גירושין.


לצפייה: דגשים להסכם גירושין.

 

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 20 שנים בתחום, מאחוריה עשרות תיקים של גירושין בהסכמה וצוות עורכי דין בעלי מומחיות בדיני המשפחה ותחומים נלווים בישראל ובעולם.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם. 

 

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג

 

מרכז הגישור
באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף ת"א צפון:

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2.

 

רמת החייל ת"א, ישראל.

 

מיקוד: 6971915

 

טלפון: 03-6161913

 

פקס: 03-6161535

 

נייד: 0544-705733;

 

 אימייל:office@rotenberglaw.co.il

*
*

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד