מחיר צוואה
En

צור קשר

checked

עלות צוואה

צוואה מחיר

קיבלתם החלטה לערוך צוואה? אתם בוודאי שואלים מהי ההוצאה הכרוכה בכך. ובכן, עלות צוואה, בדומה למסמכים משפטיים אחרים, תלויה במורכבות המקרה. מהי צוואה ומדוע היא דרושה לנו? מהי עלות צוואה והאם אנחנו חייבים לשלם לעורך דין לצורך עריכתה?

הקדמה
לפני שנתייחס למחיר צוואה, נסביר בקצרה מהי צוואה: צוואה היא הצהרה משפטית בכתב, המסדירה את חלוקת הרכוש של אדם לאחר מותו. באמצעותה, אנו בוחרים מי יהיו היורשים שלנו וכיצד יחולק העזבון ביניהם. כתיבת צוואה, מה קורה אם לא נערוך צוואה? אז יחול הסדר הירושה שבדין. עבור רובנו, זה אינו משקף את רצוננו המלא הן לגבי זהות היורשים והן לגבי חלקם בעזבון ולכן אנו צריכים לערוך צוואה.

 

מהי הבעייתיות בהסדר ברירת המחדל שבחוק? נביא להלן דוגמא: חוק הירושה קובע כי בהעדר צוואה, היורשים הם בן הזוג והילדים. הורים ואחים נכללים בעזבון רק בהעדר בן זוג וילדים ועל כן אם ברצוננו להוריש ולו מעט מהרכוש שצברנו בחיינו, להורינו או אחינו, נהיה חייבים לערוך צוואה. בבוא העת, לצורך מימוש הצוואה וחלוקת העזבון, יש להגיש בקשה לקבלת צו קיום צוואה מן הרשם לענייני ירושה או מבית הדין הרבני. כעת נפנה לשאול מהי עלותה של צוואה והאם אנו חייבים עורך דין כדי לערוך צוואה. 

 

עלות צוואה
כאשר אנו רוצים לערוך צוואה, חשוב לנו מטבע הדברים לדעת מהי העלות הכרוכה בכך. ראשית חשוב לומר, כי כל עורך דין רשאי לתמחר צוואה על פי שיקול דעתו. על כן, לפני שמקבלים החלטה, כדאי לבצע השוואת מחירים, לקבל כמה הצעות מחיר ולקבל אינדיקציה למחיר המקובל וההוגן. כיצד יתמחר עורך הדין עלות צוואה? בהתאם למורכבות שלה. אם מדובר בצוואה בסיסית מאוד, זו תעלה בממוצע כ2,000 ₪.

 

ככל שמלאכת הצוואה מסובכת יותר, כך יעלה מחירה וזה יכול להגיע לעלות גבוהה פי 2 או 3. למשל, כאשר מדובר בצוואה מרובת נכסים ו/או יורשים, כאשר ישנם סוגים שונים של רכוש, כאשר אחד היורשים אינו אדם פרטי אלא חברה או קרן, בכל אלו יש לייקר את עלותה של הצוואה. כעת עולה השאלה האם ניתן לחסוך עלות זו ולערוך את הצוואה באופן עצמאי. מבחינה חוקית, רשאי אדם לערוך צוואה לבדו, אך כדי להבטיח את מימושה בבוא העת, כדאי שנפקיד את הכנתו של מסמך כה חשוב בידי בעל מקצוע מיומן. עורך הדין ינסח צוואה המקיפה את כלל רכושנו ומשקפת באופן מדויק וברור את הרצון שלנו באשר לחלוקת העזבון.

האם חייבים עורך דין?
הצוואה היא מסמך משפטי ויש לה משמעות כלכלית רבה מאוד, היות שבאמצעותה אנו מורישים את הרכוש שלנו לאנשים היקרים לנו. על מנת לוודא כי רצוננו בעניין זה אכן ייצא לפועל וכי הצוואה לא תיפסל על ידי בית המשפט, עליה להיות מנוסחת באופן ברור מאוד, ללא כל פרטים חסרים וכן, עליה לענות על הכללים הצורניים של הצוואה. מטבע הדברים, כאשר המצווה איננו משפטן, אין בידיו את הידע והניסיון הנדרשים ועל כן אין זה מומלץ לערוך צוואה ללא עורך דין. יתרה מזאת, עריכת צוואה בדרך כלל אינה פעולה חד פעמית מפני שלאורך השנים יש צורך לעדכנה, למשל עקב פטירתו של אחד היורשים, עקב גירושין, רכוש שהתווסף וכיו"ב. ביצוע שינויים בצוואה דורש גם הוא את סיועו של עורך דין צוואות וירושות, על מנת לשמור על ניסוח נהיר וצוואה תקפה משפטית.

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד