En

צור קשר

checked

שינוי משמורת ילדים

שינוי הסדרי משמורת

 

כל החלטה הנוגעת לילדים ובראשה, שאלת המשמורת, לעולם איננה סופית ופתוחה לשינויים אם חל שינוי מהותי בנסיבות. במאמר זה נציג מספר דוגמאות לשינויים שכאלו ונבחן את הקשר שבין שינוי משמורת לבין דמי המזונות והפחתת מזונות ילדים.

 

משמורת ילדים
כאשר בני זוג נפרדים ויש להם ילדים משותפים, לצד סידור הגט בבית הדין הרבני וחלוקת הרכוש, יש לקבל החלטה בדבר משמורת הילדים.  במקרים רבים, זוהי הסוגיה הקשה ביותר עבור בני הזוג, בפרט כאשר אין ביניהם הסכמה בעניין זה והם נקלעים לסכסוך משפטי. הסדר המשמורת יהיה אחד משניים: משמורת מלאה או משמורת משותפת, כאשר זמני השהות אינם חייבים להיות שווים.

 

כיצד נקבע הסדר המשמורת? בדומה לכל סוגיה אחרת בהליך הגירושין, ישנן שתי אפשרויות לקביעת הסדר משמורת הילדים: האחת, כי ההורים הם אלו שיקבעו, היה ושוררת ביניהם הסכמה בעניין זה. זוהי כמובן הדרך האידיאלית עבורם ועבור הילדים. אולם, היה וישנה מחלוקת בין בני הזוג והם אינם מצליחים לגבש הסכמה, אזי בית המשפט לענייני משפחה הוא זה אשר יחליט, לאחר שמי מהצדדים יגיש לו תביעת משמורת ילדים.

 

מה זה משמורת משותפת? 

שינוי הסדר משמורת הילדים
כל החלטה הנוגעת לילדים לעולם אינה סופית וכפופה לשינויים במקרה של שינוי בנסיבות. זאת על מנת לשמור על טובת הילד. כך הדבר לגבי סוגיית משמורת הילדים וכן לגבי דמי המזונות. האפשרות לשנות את הסדר המשמורת קיימת בין אם זה נקבע על ידי ההורים בהסכמה ובין אם על ידי בית המשפט. להלן מספר דוגמאות לשינוי נסיבות אשר יכול להוביל לשינוי בהסדר המשמורת שנקבע:

1. הזנחה של הילדים: במקרה שבו אחד ההורים מזניח את הילדים, לא דואג לצרכיהם, לא מטפל בהם כראוי ו/או נוהג באלימות פיזית ו/או מילולית.

2. הסתה: כאשר מדובר על הסתה של ממש מצד הורה אחד כלפי ההורה השני, פוגע הדבר בטובת הילדים ויש עילה לשינוי המשמורת. 

3. הפרת הסדרי הראייה: אב אשר אינו מקיים את הסדרי הראייה, יכול ויצומצמו זמני השהות שלו עם הילדים. אם המסכלת הסדרי ראייה, יכול שיורחבו זמני השהות של האב עם הילדים.

האם לעמדת הילד יש השפעה?
אחת השאלות אשר עולות בהקשר זה, היא האם דעתו של הילד יכולה להביא לשינוי בהסדר המשמורת. ובכן, כאשר מי מההורים פונה אל בית המשפט לענייני משפחה ומבקש לשנות את הסדר המשמורת שנקבע, בית המשפט יתחשב בעמדתו של הילד לצורך קבלת החלטה.

 

זאת בתנאי כי מדובר בילד בוגר דיו המסוגל להביע היטב את רצונו וכי בית המשפט התרשם כי דעתו אינה תוצאה של הסתה מצד מי מההורים, אלא היא כנה וניתנה מתוך בחירה ורצון חופשי.

 

במידה שמדובר בילד אשר יכול להביא את עמדתו, כיצד בית המשפט למד מהי? באמצעות עובד סוציאלי ופסיכולוג מיחידת הסיוע של בית המשפט אשר משוחחים עם הילד וכותבים חוות דעת בדבר התרשמותם לגבי מידת בגרותו ועד כמה הרצון שהביע, לדעתם, הוא עצמאי וכנה.

 

הקשר בין משמורת למזונות
לסיום, אין דיון על הסדר משמורת יהיה שלם ללא התייחסות לסוגיית מזונות הילדים, בשל הקשר ההדוק בין השניים. מאז יולי 2017, ישנו שוויון בנטל המזונות בין ההורים. משמעות הדבר היא כי האב והאם גם יחד נושאים בחובת המזונות, בהתאם לזמני השהות שלהם עם הילדים ובהתאם ליחס ההכנסות שלהם.

 

על כן, כאשר מי מהצדדים מבקש לשנות את הסדר המשמורת שנקבע, עליו לזכור כי הוא גם יכול לפתוח בכך את הדיון על דמי המזונות. שהרי, כאשר זמני השהות משתנים, ישתנה גם חלקו של כל אחד מההורים במזונות.

 

כמובן שאין בכל שינוי קטן במשמורת, כדי להביא לשינוי בגובה המזונות בהם נושא כל אחד מהצדדים, אך ככל ומדובר בשינוי משמורת מהותי, יש בדבר כדי להשפיע על סוגיית המזונות.

 

מדריך הפחתת מזונות ילדים.

 


עורכת דין ומגשרת מאיה רוטנברג, מומחית לנושא מזונות ילדים, הסדרי משמורת. קבעה את התקדים המשמעותי ביותר בשנים האחרונות שהוביל למהפכה בתחום מזונות הילדים (פס"ד בע"מ 919/15 בבית המשפט העליון). משרד עורכי דין רוטנברג נחשב למשרד מהמובילים בתחום דיני המשפחה וגירושין בישראל.

 

לכל שאלה, אנא פנו אלינו ונשמח לעזור:

 

 משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

*
*
טען קובץ

 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד