העברה ללא תמורה - הלוואה או מתנה?

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

העברת כספים בין הורה לילד

העברת כספים ורכוש לילדים

 

כל הורה רוצה לעזור לילדיו, אם יש באפשרותו לעשות כן ובמסגרת זו, הורים רבים נותנים לילדיהם הלוואה. אולם, מה שמתחיל בכוונה טובה לעזור, מסתיים לא אחת בסכסוך משפטי, כאשר הילד לא מחזיר את הכסף להוריו בטענה כי מדובר במתנה ולא בהלוואה. מה הדין אומר בעניין זה וכיצד הורים יכולים מצד אחד לעזור לילדיהם הבוגרים/ נשואים ומנגד לדאוג כי יקבלו את כספם בחזרה?

חזקת המתנה
כאשר אנשים זרים מעבירים כסף אחד לשני, הנחת המוצא היא כי מדובר בהלוואה, אלא אם יוכח כי מדובר במתנה. המצב הוא בדיוק הפוך במקרה של העברת כספים בין בני משפחה. אז הכלל הוא כי העברה ללא תמורה היא מתנה, אלא אם יוכח אחרת. נדגיש כי לא מדובר בכל מערכת יחסים משפחתית באשר היא, אלא בכזו המאופיינת בקרבה רבה ובתמיכה. משמעותה של חזקה זו היא למשל, כי כאשר הורים נותנים סכום כסף לילדיהם,חזקה כי מדובר במתנה ולא בהלוואה. עם זאת, יודגש כי חזקה זו איננה אבסולוטית והיא ניתנת לסתירה, כאשר חובת ההוכחה היא על כתפיו של מי שטוען שאין המדובר במתנה.כך, במקרה של מחלוקת בין ההורים לילד בעניין זה, כאשר ההורים טוענים כי מדובר בהלוואה ואילו הילד טוען כי מדובר במתנה, תחול החזקה כאמור ועל ההורים יהיה להוכיח כי הכספים ניתנו כהלוואה.

עריכת הסכם הלוואה
בשל קיומה של חזקת המתנה כאמור,על הורים המבקשים לתת מתנה לילדיהם, לנקוט באמצעים אשר יבהירו כי אכן מדובר בהלוואה. הצעד המרכזי לעניין הוא הסכם הלוואה, כך, אם ביום מן הימים ייווצר סכסוך משפטי בין הצדדים, יוכלו ההורים להוכיח כי מדובר היה בהלוואה. נדגיש כי על הסכם ההלוואה להיות מפורט ולכלול את כל הפרטים המהותיים כגון: סכום ההלוואה, מועד ההחזר שלה, חלוקה לתשלומים אם ישנם, אופן העברת התשלום  וכיו"ב. הסכם לא מפורט עלול לתמוך בטענה כי מדובר למעשה במתנה וההסכם הנו רק למראית עין.

 

מה קורה כאשר הילדים נשואים? ההורים סייעו ברכישת דירה האם הכסף יוחזר בעת גירושים? כדי להימנע סכסוכים בעתיד מומלץ לבקש כי בני הזוג יחתמו על הסכם ממון, אשר יקבע כי במקרה של פרידה, אותו סכום כסף שניתן על ידי ההורים, ישוב אליהם ולא ייכלל בחלוקת הרכוש בין בני הזוג. אנו ערים לכך כי הדרישה לערוך הסכמים אלו, יכולה להיתפס כחוסר אמון, אולם דווקא משום שמדובר ביחסי משפחה, חשוב לעגן את הדברים באופן מסודר. כאשר שני הצדדים אוהבים ורוצים בטובתו זה של זה, ניתן לחתום על הסכם ההלוואה מתוך הבנה והתחשבות ולא ברגשות כעס.

 

התיישנות ושיהוי
עזרתם לילד לרכוש דירה - כיצד להבטיח כי הכסף יוחזר להורים אם בני הזוג מתגרשים? על מנת לסתור את חזקת המתנה, על ההורים להחתים את ילדיהם על הסכם הלוואה. אולם, האם די בכך כדי להבטיח את כספם של ההורים? התשובה היא בשלילה. על ההורים לדרוש את החזר ההלוואה בזמן שנקבע בהסכםולא להשתהות בנושא זה. מדוע? ראשית משום שאם יגיע העניין לפתחו של בית המשפט, הרי שישנה התיישנות על תביעות אלו של 7 שנים, כמו כל תביעה אזרחית רגילה. על כן, היה וההורים הגישו את התביעה לאחר מועד זה, הרי שהיא יכולה להידחות רק מטעם זה. כמו כן, אף אם לא הסתיימה תקופת ההתיישנות, אך ההורים השתהו בפנייה לילדיהם לקבלת הכספים, שיהוי זה יכול להתפרש כוויתור של ההורים על הכסף, בוודאי אם חלף זמן רב ממועד הפרעון שנקבע בהלוואה וההורים לא דרשו לאורך השנים את החזר הכסף.

 

 

עורכת דין מאיה רוטנברג, מומחית בדיני משפחה ומגשרת, תעזור לכם להסדיר העברת כספים ורכוש לילדים בצורה הנכונה ביותר ולהימנע מאי הבנות עתידיות  לגבי מטרת הכספים והתנאים לקבלתם.

 

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

                                             

 

*
*
טען קובץ

 

 

הסכם בין הורים לילדים

 

עזרה מההורים לרכישת דירה

 

נוסח הסכם הלוואה בין הורים לילדים

 

הסכם העברת כסף/רכוש בין הורים לבן/בת נשואים


העברת כספים במשפחה

 

 קבלת הלוואה מההורים לצורך רכישת דירה

הסכם הלוואה דוגמא להורדה

דרג את הכתבהדירוג כתבה הסכם הלוואה דוגמא להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד
עורך דין גירושין