צור קשר דיני משפחה וגירושין צור קשר

צור קשר

checked
גירושין דיני משפחה וגירושין גירושין
המדריך לגירושין דיני משפחה וגירושין המדריך לגירושין

המדריך לגירושין

החלטה על ביצוע צעד לקראת גירושין יכולה להיות מפחידה ולא קלה. לפני נקיטת פעולות משפטיות, מוטב ללמוד ולהבין את זכויותיך החוקיות, את דיני המשפחה בישראל ואת תהליך הגירושין באופן כללי.

גירושין (גירושים)

כאשר בני זוג נישאים ומתחייבים זה לזו, בוודאי אינם חושבים על הליכי גירושין, הם בטוחים כי יחיו יחד לנצח, אולם המציאות לעיתים מכתיבה סיפור אחר. למעשה, על פי הסטטיסטיקה, אחד מתוך שלושה זוגות בישראל מתגרש.

 

הבשורה המעודדת היא כי גירושין אינם חייבים להיות קשים ויקרים, גירושין שנעשים בהסכמה ושיתוף פעולה אינם חייבים להיות מלווים במשבר גדול עבור בני הזוג ועבור הילדים - ניתן לעשות את זה אחרת.

 

איך להתגרש נכון? האם מומלץ לעבור הליכי גירושין ללא עורך דין? מדוע כדאי לפנות לעורך דין גירושין שהוא גם מגשר מנוסה? אלו שאלות נפוצות של לקוחות סיוע משפטי למתגרשים ונדון בהן בהמשך.

כיצד תתכוננו להליך גירושין?

 

מה זה גירושין?

גירושין/ גירושים (באנגלית: divorce) הם תהליך משפטי שבו שני בני זוג נשואים מסיימים את מערכת היחסים המשפטית והפיננסית שלהם באופן פורמאלי.

גירושין בדרך כלל כרוכים בביטול או בארגון מחדש של החובות המשפטיים והמחויבויות של קשר הנישואין. במדינות בהן אסורה ביגמיה, ובהן ישראל, בני זוג אינם רשאים להינשא לאחר לפני אישור פורמאלי על סיום קשר הנישואין - תעודת הגירושין.

 

הליך הגירושין הוא הליך קשה ומורכב, לא רק משפטית אלא גם רגשית, לא משנה כמה זמן בני זוג היו נשואים או כמה נכסים צריך לחלק, קשה להפריד את הרגשות שנצברו במהלך הנישואין ומערכת היחסים הזוגית מהפרוצדורה הכרוכה בלהתגרש ולפרק תא משפחתי. מהצד המשפטי, הגירושין כרוכים בתהליך משפטי, שעשוי לכלול סוגיות של חלוקת רכוש, חלוקת חובות, משמורת ילדים, תשלום דמי מזונות - מזונות ילדים , מזונות אישה.

נושאים הכרוכים בגירושין יכולים להיקבע בהסכמה בין בני הזוג, בניסוח הסכם גירושין או הסכם ממוני שנחתם לפני או במהלך הנישואין (הסכמה בנושא גירושין כפופה לאישור בית המשפט/ בית דין דתי).

במקרה של חוסר הסכמה בין הצדדים נקבעים ענייני הגירושין על ידי פסיקה של בית דין או בית משפט מוסמך.

דרך המלך: גירושין בהסכמה / בשיתוף פעולה

הצעד הראשון לגירושין קלים יותר הוא להחליט על גירושין בהסכמה. פירוש הדבר הוא, כי בני הזוג בוחרים באלטרנטיבה של גירושין בהסכמה וזו מהווה תחליף למאבק המשפטי המתיש אשר מאפיין רבים מהליכי הגירושין. משמעות הדבר הלכה למעשה: ניהול משא ומתן בין הצדדים על נושאי הגירושין, גיבוש הסכמות וחתימה על הסכם גירושין מאוזן והוגן.

במידה וישנה הסכמה בין בני הזוג בכל הסוגיות הרלוונטיות, יוכלו לפנות אל עורך דין גירושין משותף, אשר ינסח עבורם הסכם גירושין. במקרים בהם טרם גובשו הסכמות בין הצדדים, כדאי כי כל אחד מהצדדים יהיה מיוצג על ידי עורך דין מטעמו וכך יתנהל משא ומתן עד לגיבוש הסכם.

 

 

ההתחלה: הליך הגירושין

איך מתחילים הליך גירושין? עד לא מזמן הליך גירושין היה מתבצע בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, אולם החל מיולי 2016 נכנס לתוקף חוק גישור חובה)הנקרא גם חוק הגירושין החדש חוק גישור גירושין או חוק המהו״ת) טרם פתיחת הליכים חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), התשע"ה-2014.

אם עד לכניסת החוק לתוקף הליך גירושין היה נפתח בתביעת גט לבית הדין הרבני ויתר הסוגיות המשפטיות כגון: משמורת ילדים וחלוקת הרכוש היו נידונות בערכאה שרכשה סמכות לכך (מרוץ הסמכויות).

כיום הליך גירושין נפתח בבקשה ליישוב סכסוך, אשר במסגרתה מוזמנים בני הזוג (הצדדים) להליך גישור ביחידת הסיוע שנמצאות בסמוך לבתי המשפט לענייני משפחה או לבתי הדין הרבני.

התביעה: תביעת גירושין - כאשר הגירושין אינם בהסכמה ואחד מבני הזוג מעוניין להתגרש עליו להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני באזור מגוריו, לא ניתן להגיש תביעת גירושין בבית משפט לענייני משפחה שכן נושא זה הינו בסמכות בית הדין הרבני בלבד.

 

כמה עולה עורך דין גירושין בישראל?

הסיבה: עילת הגירושין

בהגשת תביעת גירושין יש להוכיח את הסיבה להפסקת הנישואין, הגשת תביעת גירושין לבית הדין הרבני ללא סיבה עלולה להוביל לדחיית התביעה על ידי בית הדין. לעילת הגירושין משמעות רבה שיכולה להשפיע על נושא המזונות או הכתובה והתנהלות ההליך. גם אם בני הזוג חילונים והגירושין נראים כמובנים לבני הזוג על פי דיני המשפחה בישראל הכפופים לדין הדתי, בהליך הגירושין חובה לציין עילה לגירושין. מומלץ להתייעץ עם עורך דין גירושין בנושא בטרם מציינים את עילת הגירושין.

מה צריך כדי לפתוח תיק ברבנות?

פתיחת תיק גירושין ברבנות כמה עולה ?

ההסכם: חתימה על הסכם גירושין

בני זוג אשר הגיעו להסכמות בענייני הגירושין, יחתמו עלהסכם גירושין מסודר, אשר יעגן באופן מלא, וברור את טיבן של ההסכמות הללו. יודגש כי על ההסכם להיות מנוסח על ידי עורך דין גירושין (מומלץ), אשר יבנה הסכם המותאם באופן אישי לצדדים.

 

נציין כי בשל משמעותיו הרבות של הסכם זה, הוא טעון את אישורה של ערכאה משפטית: ^בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

 

תפקידה של הערכאה המשפטית היא לוודא כי בני הזוג מבינים את השלכותיו של ההסכם וכי הם חתמו עליו ללא שהופעל עליהם לחץ כלשהו, אלא מרצון חופשי וכנה.

מה כולל הסכם גירושין? ההסכם יתייחס לכל סוגיה רלוונטית אשר עולה בעקבות הגירושין, למשל:

          אם בני הזוג צברו רכוש בתקופת הנישואין, יש לבצע חלוקת רכוש;

          היה ולבני הזוג יש ילדים, יש להתייחס לנושא של משמורת ילדים ודמי המזונות;

          כאשר בבעלותם של בני הזוג דירת מגורים, יש לבצע פירוק שיתוף בדירה.

חצי חצי?גירושין וחלוקת רכוש

חלק ניכר מהזוגות המתגרשים, הספיקו לצבור רכוש בתקופת נישואיהם. על כן, כחלק מהליך הגירושין, יש לבצע חלוקת רכוש בין בני הזוג. סוגיה זו יוצרת במקרים רבים, מחלוקת גדולה בין בני הזוג משכל צד מבקש לדאוג לאינטרס הכלכלי שלו.

על מנת להימנע ממאבק משפטי בעניין זה, חשוב כי בני הזוג ינסו להגיע לעמק השווה ולכלול את הסוגיה של חלוקת הרכוש בהסכם הגירושין. עורך הדין אשר ינסח את ההסכם, יקפיד לערוך פירוט מדויק של כלל הרכוש אשר בבעלות בני הזוג ולהגדיר במפורש את אופן החלוקה.

תשלומי המזונות:גירושין ומזונות

הסוגיה של דמי מזונות ילדים, גם היא עלולה ליצור סכסוך בין הצדדים ולהוביל לתביעה משפטית. הדרך להימנע מכך ולהתגרש בצורה קלה יותר, היא כאמור, להגיע להסכמה. על בני הזוג לנהל משא ומתן כנה ופתוח, בדבר גובה המזונות המתאים, אשר צריך מחד לשקף את צרכי הילדים ומאידך, להיות תואם לרמת ההכנסה של האב.

 

למדריך מלא על מזונות

במסגרת הסכם הגירושין, חשוב לפרט את סכום המזונות החודשי, את מועד התשלום וצורת התשלום, זאת בכדי להימנע מאי הבנות ומהיווצרות מחלוקת בעניין זה. עוד נציין כי במקרה שלמשמורת משותפת, ראוי להפחית את דמי המזונות היות שההורים חולקים את החזקה על הילדים, בשונה ממשמורת מלאה, בה שוהים הילדים מרבית הזמן אצל הורה אחד.

הזכויות:זכויות האישה במהלך תהליך גירושין

ישנם שיקולים רבים במהלך הגירושין לגבי זכויות האישה וחשוב שתקבל סיוע משפטי על מנת לממשן. מומלץ לקבל "עוץ ולשקול את בחירת הערכאה השיפוטית: האם להגיש תביעה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. קיים מרוץ סמכויות בין שני הערכאות ולגבי מי מהן תדון בנושא המזונות וחלוקת הרכוש, האם נושאים אלו "דונו כרוכים לערכאה השיפוטית אשר תדון בתביעת הגירושין.

 

זכויות האישה בתחום משמורת על הילדים, חזקת הגיל הרך בגיל 0-6 של הילדים כאשר לאישה זכות כי הילדים "שארו בחזקתה, למעט נסיבות מיוחדות בדרך כלל על פי זכות האישה הקמה לפי חזקת הגיל הרך, לבעל לאחר הגירושין יש זכויות לזמני שהות עם הילדים אשר נקבעים על ידי בני הזוג או על ידי בית המשפט.

זכות האישה למזונות ילדים ניתנת לאכיפה באמצעות הוצאה לפועל או דרך המוסד לביטוח לאומי. כאשר האב מחויב בהתאם לחוק המזונות בתשלום מזונות חודשי (עבור: חינוך וצרכים בריאותיים, מזון, ביגוד והנעלה, מדור). תשלום המזונות מועבר לזכות האם המשמורנית בעבור ילדיו הקטינים. בגילאים 6-15 בהתאם לזמני השהות ויחס ההכנסות בין ההורים, תבוצע חלוקה שוויונית של תשלומי המזונות, בהתאם לפסיקה תקדימית (בע״מ 919/15) של בית המשפט העליון.

הזכות למזונות אישה: הכלל במזונות אישה הוא שעל הבעל לשמור על אותה רמת חיים אליה הורגלה האישה בזמן חייהם המשותפים. האישה זכאית על פי חוק לקבל מזונות אישה מבעלה (כולל: ביגוד והנעלה, צרכים רפואיים, אחזקת רכב, בילויים ועוד.) הזכות קיימת לאישה בזמן הליך הגירושין ועד לסיום התביעה וסידור הגט.

מלבד זאת לזכות האישה כלים משפטיים וסעדים זמניים עד התבררות תביעת הגירושין בבית משפט. כגון: תפיסת נכסים, צו הגנה, צו עיכוב יציאה מהארץ, צו עיקול, צו הגבלת שימוש בנכסים, כינוס נכסים ועוד.

הילדים: גירושין - איך מספרים לילדים?

גירושין יולדים קטנים, כיצד להתגרש בלי לפגוע בילדים? מן האמור לעיל אנו למדים כי ניתן לצלוח את הפן המשפטי של הליך הגירושין בצורה קלה ונכונה יותר, באמצעות הסכם גירושין.

הליך הגירושין כאשר לבני הזוג ילדים, טומן בחובו קושי מרכזי נוסף מלבד הפן המשפטי והוא איך לספר לילדים על הגירושין. ראשית, חשוב מאוד כי ההורים יקיימו יחד שיחה מסודרת עם הילדים, בה הם מבשרים להם על הפרידה. על ההורים להיות מאוחדים בדעתם וברורים מאוד ומנגד, יש להקפיד בשיחה זו על מתן תחושת ביטחון לילדים ולהבהיר להם כי הוריהם נפרדים זה מזו אך לא מהם.

 

שנית, יש להבין כי תגובת הילדים לגירושין, יכולה להיות קשה יש לתת להם זמן להסתגל. הילדים יכולים להפגין שינויים מסוימים בהתנהגות בתקופת הגירושין עצמה ולאחריה, אך חשוב להיות סבלניים ופתוחים בעניין זה. יחד עם זאת, יש לשמור על ערנות ובמקרה של קש" הסתגלות שאינם חולפים, לפנות לקבלת "עוץ מקצועי.

קטינים: גירושין עם ילדים קטנים

כיצד מתגרשים כשיש ילדים קטנים ועל מה כדאי לשים לב? בני זוג העוברים תהליך גירושין עם ילדים קטנים, חווים תהליכי גירושין מורכבים יותר מהליכי גירושין ללא ילדים, הליכי גירושין אלו דורשים התייחסות רבה לפרטים רבים.

גירושין עם ילדים עד גיל חמש שונים מגירושין עם ילדים בוגרים. בגירושין עם ילדים קטנים, נדרשת הסכמה בין ההורים שתתורגם להסכם גירושין (או פס״ד) המסדיר את חלוקת החובות והזכויות של ההורים, כדי ליצור תיאום חלוקת זמני השהות, חינוך וגידול הילדים, התנהלות כלכלית במחשבה על טובת הילדים, תיאום ותקשורת מול מוסדות חינוך, נסיעות, חו״ל, הסעות וכדי.

חשיבות הפרטים בהסכם בין ההורים על גידול הילדים הקטנים: כאשר הילדים קטנים קשה לאמוד את הצרכים שיתהוו לאחר הגירושין, פרטים קטנים שנראים זניחים יכולים להפוך למחלוקות שיובילו לסכסוכים משפטיים ועתירות בעתיד.

לכן חשוב ומומלץ כי עורך דין לגירושין בעל ניסיון בתיקי גירושין מורכבים ינסח את ההסכם בין ההורים או לחילופין יתעקש על הדברים הנכונים בבית המשפט.

חשוב לזכור! בעת הכנת הסכם גירושין עם ילדים קטנים גם אם ההורים בהליך גישור גירושין, כדאי להיעזר בייעוץ עורך דין גירושין.

מגשר עורך דין: למגשר שאינו עו״ד בעל ניסיון בייצוג בבתי משפט אין את הכלים לבנות הסכם שלוקח בחשבון את מגמות הפסיקה האחרונה וכך יישמטו פרטים שיובילו את ההורים למאבק משפטי חוזר עם הוצאות נוספות ופגיעה בטובת הילדים. הפרטים הקטנים בהסדר בין ההורים הם אלו שעלולים להוביל למשברים גדולים בעתיד, כשהילדים הקטנים יגדלו.

מה ההבדל בין גירושין עם ילדים קטנים לגירושין כאשר הילדים בגיל שהם עצמאיים? ילדים קטנים עד גיל 5 עדיין אינם עצמאיים בענייני היום ויש ללוות אותם באופן שוטף.

ההורים המתגרשים נדרשים ליצור מנגנון תיאום הדוק ולשתף פעולה בצורה מוסכמת ברורה ואחראית בכל הקשור לגידולם של ילדים קטנים.

 

כאשר מדובר בילדים אשר מבחינת בגרות מנטאלית מסוגלים להתנהל באופן עצמאי, לתקשר עם ההורים ובכך להקל על התקשורת והתיאום בין ההורים. מצב זה מקל על ההורים להתנהל במציאות היום יומית עם ילדים לאחר הגירושין.

עו"ד המלווה את ההורים בגירושין ישים דגש כבר במהלך המו״מ לניסוח הסכם הגירושין, למציאת פתרון מגשר על השינויים הצפויים לאחר הפרידה וייצור מנגנון נכון לכל שלב בחייהם של הילדים, החל מהיותם קטינים וגדילתם לגיל בגירים - מגויסים לצבא ובלימודים גבוהים.

ייעוץ הגירושין מומלץ להורים שילדיהם בגיל הרך ואין להם ניסיון קודם בגידול ילדים.

מדוע? הורים לילדים קטנים יתקשו לקחת בחשבון את כל הצרכים שישתנו עם התבגרותם של הילדים ללא "עוץ. סכסוכים רבים לאחר הגירושין מתפתחים כשהילדים גדלים ונכנסים למסגרות כגון צבא ואוניברסיטה וצרכיהם משתנים.

בהסכמה על תנאי הגירושין, יש לקחת בחשבון כי מצבם הכלכלי של ההורים יכול להשתנות לטובה או לרעה. ״תכנו גם שינויים בנסיבות שבהם הורה נישא בשנית או יעבור לגור בחו״ל לאחר הגירושין.

חשוב שעורך הדין יפעל ליצירת מנגנונים נכונים לגידול הילדים- יצירת הסכם אחיד שלא לוקח בחשבון את השינויים הכרוכים בגדילת הילדים, ערכו מועט ויגביר את החיכוך בין ההורים בעתיד.

אם אתם עומדים בפני הליך גירושין, חשוב שתדעו - אפשר להתגרש נכון וחכם, ללא מאבקים משפטיים מיותרים. זאת באמצעות גירושין בשיתוף פעולה וחתימה על הסכם גירושין.

מתי להתייעץ? הליך הגירושין הוא הליך מורכב מבחינה משפטית והוא דורש התנהלות זהירה ושקולה, על מנת שזכויות הצדדים לא יפגעו. לשם כך, יש לפנות בשלב מוקדם לייעוץ משפטי אצל עורך דין גירושין, אשר יבחן את נסיבות המקרה ובהתאם, יחליט על אופן ניהול התיק.

הפתרון הטוב ביותר במידה ומחליטים לסיים ח" נישואין הינו להגיע לידי חתימה עלהסכם גירושין , כאשר לעיתים לשם הגשמת מטרה זו, פונים הצדדים להליך שלגישור גירושין .

קבלת יעוץ משפטי לגירושין

התנהלות נכונה בהליך הגירושין, דורשת קודם כל, פנייה מוקדמת לייעוץ משפטי. כך יכול עורך הדין לתכנן את האסטרטגיה המשפטית של הליך הגירושין על פי שיקול דעתו וניסיונו המקצועי, ללא כל מגבלה אשר הציב בפניו עורך הדין שכנגד.

הדבר חשוב במיוחד בשל^מרוץ הסמכויות ביןבית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה. במה דברים אמורים? כאשר הלקוח מגיע אל עורך הדין בשלב מוקדם, יכולעורך דין גירושין , להחליט בהתאם לנסיבות, לאיזו ערכאה להגיש את תביעת הגירושין. אולם כאשר הצד השני הקדים לעשות והגיש תביעה לערכאה מסוימת, הרי שבכך רכשה אותה ערכאה, סמכות לדון בעניין שהובא בפניה.

על כן, בין אם קיבלתם החלטה להתגרש ובין אם אתם עדיין מתלבטים, חשוב שתפנו אל עורך דין גירושין, על מנת שתדעו מהן האפשרויות המשפטיות העומדות בפניכם: הגשת תביעה,גירושין בהסכמה , גישור גירושין וכיו״ב.

העורך דין: דגשים לבחירת עורך דין גירושין

בישראל, עורכי דין רבים העוסקים בדיני משפחה וגירושין ולבחירה נכונה של עורך הדין, משמעות מכרעת על הצלחתו של ההליך. על כן, בבואנו לבחור עורך דין לגירושין, ניתן את הדעת לשלושה פרמטרים מרכזיים:

1.מומחיות בתחום: יש לוודא כי עורך הדין הוא מומחה לגירושין באופן ייחודי, בעל ניסיון רב שנים בייצוג לקוחות בהליך זה. כמו כן, רצוי מאוד לפנות לעורך דין אשר משמש גם כמגשר בהליך גישור גירושין.

הסיבה לכך היא כי עורכי דין בעלי ניסיון בגישור גירושין, הם בעלי כישורי משא ומתן יוצאי דופן, יצירתיים וחדי מחשבה.

 

2. טיפול משפטי מתאים : בפגישת הייעוץ הראשונה, יפרט עורך דין הגירושין בפני הלקוח, את האסטרטגיה שלו לטיפול בתיק. הלקוח צריך להרגיש כי גישתו של עורך הדין מתאימה לו.

3.  כימיה וביטחון: הלקוח צריך להרגיש תחושת ביטחון ואמון כלפי עורך דינו וניתן כבר בפגישה הראשונה, להתרשם מעורך הדין ולהרגיש האם קיימת כימיה בין הלקוח לעורך הדין, אשר תאפשר תקשורת פתוחה ונוחה.

הסכמה: הסכם גירושין | גירושין בהסכמה

בשנים האחרונות, רבים מהליכי הגירושין בישראל, מתנהלים בדרך של גירושין בהסכמה : הצדדים חותמים עלהסכם גירושין ואינם נדרשים להגיש תביעות משפטיות בערכאות השונות. במצב זה,מרוץ הסמכויות אינו מכתיב את הדרך ובני הזוג יושבים עם עורכי דינם ומגיעים לפשרות בכל העניינים העומדים על הפרק.

הסכם גירושין צריך לכלול כל עניין רלוונטי העולה בעקבות הפרידה, כאשר ככלל, עוסק הוא בשלושה נושאים עיקריים :משמורת ילדים, תשלום מזונות ילדים ו חלוקת הרכוש .

הדרך לחתימה על הסכם גירושין, אינה תמיד קלה ובמקרים רבים, פונים הצדדים אל גישור גירושין .

למאמר בנושא סעיפים מרכזיים בהסכם גירושיןלחץ כאן

 

גישור גירושין (Divorce Mediation)

חתימה עלהסכם גירושין , דורשת ניהול דיאלוג פתוח ואפקטיבי, על מנת לגבש הסכמות בנושאים השונים. לעיתים קרובות, זקוקים הצדדים לעזרה בהגעה לפשרות ועל כן פונים אל גישור גירושין .

במסגרת הליך הגישור, יושב המגשר עם הצדדים, מתעמק בנסיבות המקרה ומאתר את מוקדי המחלוקות המרכזיים. המגשר, אשר אינו מייצג אף אחד מן הצדדים והוא ניטרלי לחלוטין , מציע פתרונות מתאימים לכל סוגיה, אשר מצד אחד ידרשו פשרה מסוימת, אך מאידך ישביעו את רצון שני הצדדים. על מנת שהליך של גישור גירושין יהיה פורה, חשוב שהמגשר יהיה עו"ד המתמחה בדיני גירושין ובעל ניסיון רב בהליכי גישור.

אחרי הגירושים: מה קורה לאחר הגירושין?

טקס הגירושין ברבנות תם ונשלם, אך מהי הפרוצדורה לאחר שבני הזוג יוצאים מהרבנות? לאחר מספר ימים, בני הזוג יקבלו בדואר שני מסמכים:

הטקס: מעשה בית דין: במהלך טקס הגירושין ברבנות קלף הגט נקרע על ידי הדיין. הגט אינו נשמר ואין מסמך המהווה ראיה לגירושין כדין. כתחליף לגט בית הדין כותב מסמך "מעשה בית דין" שהוא למעשה האישור על הגירושין וחתומים עליו שלושה דיינים. העתק ממסמך זה ממנו "שלח לידי הגרוש והגרושה.

התעודה:תעודת גירושין

תעודת הגירושין היא המסמך הרשמי המהווה אסמכתא חוקית והלכתית לסיום הנישואין. בישראל, קיים איסור הלכתי להיות בקשר עם אדם אחר טרם הגירושין, ולכן עד לטקס הגירושין ושלאחריו מתקבלת תעודת הגירושין , בני הזוג עדיין מחויבים לקשר הנישואין. כאשר אדם מתחתן עם אדם אחר, בעודו נשוי/נשואה מבחינה חוקית מעשה זה אינו חוקי בישראל והוא נקרא ביגמיה.

 

תעודת ג


 

 

מאת Chief Rabbinate of Israel - ארכיון עין השופט, נחלת הכלל

 

 

מרגע קבלת התעודה, בני הזוג באופן רשמי אינם מחויבים זה לזו. הצגת תעודת גירושין מאפשרת לשנות את הסטטוס המשפחתי ברישומי מנהל האוכלוסין (משרד הפנים) . העתק של תעודת הגירושין אפשר ניתן במזכירות בית הדין הרבני שבוצע בו הגט.

יחסים בטרם סיום הגירושין: פוליגמיה וגירושין

נשואי כפל או רב-זוגיות, הפוליגמיה (באנגלית: Polygamy) מוגדרת כנישואין ליותר מבן זוג אחד היא ההפך מנישואים עם בן זוג אחד - מונוגמיה monogamy. מקרי הפוליגמיה הנפוצים ביותר הם מסוג פוליגיניה, גבר אשר לו מספר בנות זוג. הפוליגמיה אסורה על פי החוק הפלילי בישראל. במדינות בעולם בהן מותרת הפוליגמיה, יש השפעה על תהליכי הגירושין ומחקרים מראים כי בנישואים מפוליגמיים שיעור הגירושין עולה.

המשרד לגירושין נכונים: משרד עורכי דין רוטנברג

עו״ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 20 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה ניסיון רב בניהול תיקי גירושין וצוות עורכי דין בעלי מומחיות מגוונת בעולם המשפט.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם.

שאלות ותשובות בנושא גירושין | Divorce q&a

באיזה שלב צריך לפנות אל עורך דין לגירושין?

בשלמרוץ הסמכויות, הצד אשר פותח ראשון בהליך משפטי, זוכה במקרים רבים ליתרון טקטי. על כן, כדאי לפנות לייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר על מנת לשמור על הזכויות בהליך הגירושין.

אני שוקל גירושין אך לא בטוח. מה עלי לעשות?

ראשית, כדאי לשקול פנייה לייעוץ זוגי על מנת לבדוק אפשרות לשיקום היחסים. היה ואפשרות זו אינה רלוונטית עבור בני הזוג, מומלץ לבחור בדרך שלגירושין בהסכמה: גיבוש הסכמות בין בני הזוג בענייני הגירושין, ללא מאבק משפטי ארוך ויקר.

להתגרש ללא עורך דין - האם זה אפשרי?

זה אפשרי אך לא מומלץ. אף בהנחה שאין בין בני הזוג מחלוקות בענייני הגירושין, חשוב מאוד לערוךהסכם גירושין מקיף ומסודר, באמצעות עורך דין, אשר יבטיח את זכויות הצדדים וימנע אפשרות של סכסוך בעתיד.

כיצד מומלץ לבחור עורך דין גירושין?

ישנם ארבעה פרמטרים מרכזיים בבחירת עורך דין לגירושין - מומחיות משפטית בהליכי גירושין, זמינות לטיפול בלקוח, שכר טרחה הוגן וכימיה אישית בין הלקוח לבין עורך הדין.

האם בני זוג יכולים לפנות לעורך דין משותף?

בהחלט, במקרה שבו לבני הזוג אין מחלוקות משמעותיות ביניהם בנושאי הגירושין, יוכלו לפנות אל עו״ד אחד משותף אשר יערוך להם הסכם גירושין בהסכמה..

כיצד גישור על ידי מגשר גירושין מוסמך יכול לעזור בעת גירושין?

כאשר ישנה מחלוקת בין הצדדים בסוגיות השונות, גישור גירושין יסייע לבני הזוג להגיע לעמק השווה ולחתום עלהסכם גירושין בהסכמה. כך יוכלו לסיים את ההליך תוך זמן קצר וללא עלויות כספיות גבוהות.

כמה עולה להתגרש | מהן העלויות הכרוכות בהליכי גירושין

העלות של תיק גירושין תלויה מטבע הדברים בנסיבות העניין, כאשר חשוב לומר כי במידה ובני הזוג יפנו לעורך דין משותף, יוכלו לחסוך בעלויות שכר הטרחה. כמו כן, זוגות הפונים להליך שלגישור גירושין ישלמו הרבה פחות עבור ישיבות הגישור, בהשוואה לבני זוג אשר ינהלו את ההליך בבית המשפט.

גירושין עם ילדים גירושין ברבנות

גירושין ללא ילדים

גירושין אזרחיים

גירושין בישראל

גירושין מאוחרים

גירושין לאחר לידה.

גירושין אזרחיים בחו״ל.

גירושין בין בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים

גירושין אחרי בגידה.

גירושין ביהדות.

כיצד מתבצעים גירושין בארה״ב.

גירושין בגיל מבוגר.

גישור וגירושין.

גירושין גברים.

הייטק וגירושין.

גירושין של מפורסמים.

גירושין של בעלי ממון.

גירושין דרך בית משפט

מה בין גירושין ודמי מזונות

גירושין דרך הרבנות

גירושין דתיים

כמה עולה עו"ד לגירושין בת״א?

מה ההגדרה של גירושין

כיצד נקבעם הסדרי ראיה בגירושין?

גירושין והסכם ממון


גירושין ומשמורת

גירושין וכתובה

גירושין וחלוקת רכוש.

גירושין זכויות האישה

 

מהן העילות לגירושין ?

במידה והבעל אינו דואג לצרכי האישה קיימת עילה לקבלת גט, על פי דין תורה מחויב הבעל לפרנס את אשתו לאורך תקופת הנישואין ועל כן אם הוא אינו ממלא חובה זו, תוכלי לפנות לבית הדין הרבני בתביעה לגט.

אם בעל לא מפרנס מתקיימת עילה לגירושין?

סידור הגט בין בני זוג יהודים, נעשה על פי דין תורה, הקובע כי לא ניתן להורות על מתן גט ללא שהוכחה עילה לגירושין. המשפט העברי מונה מספר עילות לגירושין לאישה ולגבר ואחת העילות הרלוונטיות לאישה היא כאשר הבעל אינו דואג לפרנסתה, קרי למזונותיה.

חובת הבעל לפרנס

על פי חוקי ההלכה, מחויב הבעל, לאורך כל תקופת הנישואין, לדאוג לצרכיה של אשתו: שארה - מזון וצרכים בסיסיים, כסותה - לבוש והנעלה ועונתה- לקיים עמה יחסי מין. הפרשנות שניתנה לשתי החובות הראשונות היא פרשנות רחבה ועל פיה, על הבעל לדאוג לכל צרכיה של האישה ולפרנס אותה.

כאשר הבעל אינו דואג לצרכיה של אשתו, "תכן והדבר ישמש לה כעילה לגירושין, היה וברצונה להיפרד. כמו כן, תוכל היא להגיש תביעה למזונות אישה, בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה, אשר יורה לבעל על תשלום חודשי לאישה עד למתן גט.

 

לכלל המחייב את הבעל לדאוג לפרנסתה של אשתו יש חריגים, על כך נעמוד מיד.

לאישה, חשוב לציין אין חובת הפרנסה כלפי הבעל ומבחינת דין תורה, היא כלל אינה מחויבת לעבוד מחוץ לבית. אולם מצופה ממנה לדאוג לילדים ולמשק הבית ואם לא תעשה כן, יכול ותוכרז כאישה מורדת ועלולה היא לאבד את כתובתה.

חובת הבעל לפרנס: החריג לכלל

כאמור מעלה, על פי דין תורה, מחויב הבעל לפרנס את אשתו, לאורך כל תקופת הנישואין, אולם לכלל זה יש חריגים. למשל, כאשר האישה עוזבת את הבית ללא סיבה מוצדקת, כגון אלימות מצד הבעל, כאשר היא אינה מקיימת את חובתה לטיפול בילדים ובבית, במקרה של ניאוף וכיו״ב.

במצבים אלו, לא זאת בלבד כי בית הדין הרבני לא יחייב את הבעל לדאוג לצרכי אשתו, אלא שהיא עלולה להיות מוכרזת כמורדת, על כל המשתמע מכך. חריג נוסף לחובת הבעל לדאוג לצרכי אשתו הוא במצב של בעיה רפואית, הפוגעת בכושר העבודה שלו ולפיכך מונעת ממנו למלא את חובת הפרנסה. בסיטואציה מעין זו, סביר כי מחדלו של הבעל לא יוכל לשמש לאישה כעילה לגירושין, היות שהוא אינו מקיים את חובתו, לא משום שאינו רוצה בכך, היות שאין ביכולתו לעשות כן.

מזונות האישה: הגשת תביעה למזונות אישה בהליך גירושין

מן האמור לעיל אנו מבינים כי בעל המסרב לדאוג לפרנסתה של אשתו, מקים לה בזאת עילה לגירושין. אולם אין די בכך, שהרי כיצד תוכל האישה לקיים את עצמה עד אשר "כנס הגט לתוקפו ותבוצע חלוקת רכוש בין הצדדים?

הדין נתן פתרון למצב זה:תביעה למזונות אישה, במסגרתה יורה בית המשפט על תשלום חודשי שיחויב הבעל להעביר לאישה, לשם כלכלתה. דמי המזונות יחושבו בהתאם להיקף צרכיה של האישה ובהתאם לרמת הכנסתו של הבעל.

בהקשר זה נהוג הכלל של "עולה עמו ואינה יורדת" אשר משמעותו כי הבעל נדרש לשמור על רמת החיים של האישה, אליה הורגלה בזמן נישואיהם, אולם הלכה למעשה בית המשפט מתחשב רבות ביכולת ההשתכרות של הבעל. כך למשל היה וחל שינוי לרעה במצבו הכספי של הבעל, הרי שתהיה לכך משמעות בפסיקת המזונות. תשלום זה חשוב להבהיר, יחול על הבעל כל עוד בני הזוג נשואים ותוקפו יפוג בעת פקיעת הנישואין.

עורכת דין גירושין מאיה רוטנברג, מנהלת תחום דיני משפחה וירושה במשרד עורכי דין רוטנברג בת"א. המשרד הינו מהמובילים בתחום וקיים מעל 20 שנה, עו״ד מאיה רוטנברג הינה בנוסף מגשרת מוסמכת לתחום המשפחה, מאחוריה מעל 15 שנים נסיון בתחום, במהלכן שימשה כעורכת דין במשרדים עו"ד ציון סמוכה ו עו"ד זורח רוזנבלום בת״א ועוד. במידה ואת/ה זקוק/ה לעזרה או מעוניין להתייעץ, ניתן לפנות אלינו בכל שאלה.

הסיבות: גירושין- למה זה קורה?

מהן הסיבות הנפוצות לגירושין 2020?

הסגר, בעקבות הקורונה והשפעתו על מקרי גירושין.

כולם שואפים לאהבה ויחסים טובים לכל אורך חיי הנישואין, אך הסטטיסטיקה על גירושין בישראל מצביעה על מגמה הולכת וגוברת של הליכי גירושין. מהן העילות לגירושין מול העילות המשפטיות

לגירושין? 10 סיבות נפוצות לגירושין.

סיבות לגירושין:

חוסר בשלות לזוגיות ארוכה וחיי נישואין - זוגות רבים מתחתנים תחת לחץ חברתי, משפחה וחברים או מזדרזים להתחתן תחת אילוצים כגון הריון לא מתוכנן או מסורת. פעמים רבות בני הזוג מגלים לאחר נישואין כי אין בניהם התאמה והדרך לגירושין מהירה וקצרה.

 

חוסר תקשורת בחיי הנישואין : תקשורת טובה היא הבסיס לנישואים טובים, אך אם בני הזוג לא יודעים להקשיב אחד לשני ולהימנע מלהתנהל בצעקות ופקודות. הדרך לגירושין מתקצרת והולכת. שווה ללכת לייעוץ ולתרגל תקשורת נכונה בינכם.

 

ציפיות גבוהות מדי מבן הזוג או ציפיות לא מציאותיות: לבני זוג לפעמים תמונה לא מציאותית של התנהלות חיי הנישואין שלהם בהשראה מזוגות אחרים שמכירים או שמעו בתקשורת ובמדיה. אך המציאות לפעמים משנה את הנסיבות וצריך להתאים את הציפיות בהתאם למה שקיים.

חוסר אינטימיות בקשר: סיבה נוספת לגירושין, בני זוג מאבדים אצת המשיכה המינית עם הזמן, תדירות הסקס פוחתת. הסיבה בחלק מן המקרים בעיות בחיי המין - חיי המין בין בני זוג הם אלמנט חשוב בח" הנישואים.ירידה בחשק ורצון לקיום יחסים, בעיות בתפקוד המיני, כל אלו יכולים להוביל למשבר וגירושין.

בגידה: בגידה היא סיבה נפוצה ביותר לגירושין, במסגרת מערכת יחסים זוגית יש לרוב ציפייה לבלעדיות ביחסים האינטימיים, בני הזוג נותנים אמון אחד בשני לא לקיים קשר רומנטי מקביל עם בן זוג אחר. כאשר האמון מופר בצורה על ידי אחד מבני הזוג ומתגלה קיום קשר רומנטי מחוץ לנישואין, ללא ידיעה או הסכמה של בן הזוג, בני זוג מתקשים לסלוח על הפרת האמון. בגידה מובילה כמעט תמיד לגירושין.

סימנים לגירושין סיבות מוצדקות לגירושין

רשתות חברתיות: פייסבוק גורם לגירושין?

זכויות הגבר בגירושין - מדריך

למה נשים רוצות להתגרש?

זכויות סוציאליות: גירושין וזכויות פנסיה

במה שונה הליך גירושין לזוגות חד מיניים?

גישור חובה: חוק גירושין חדש בשנת 2016

רכוש: גירושין חלוקת חצי חצי

אילו טפסים קיימים בהליך גירושין?

גירושין טיפים

גט: מהו טקס הגירושין

טופס גירושין

התגרשת וירשת? מה הקשר בין גירושין וירושה?

גירושין ידועים בציבור מול גירושין רגילים הסבר

האם מומלץ להתגרש ללא עורך דין

גירושין ללא הסכמה

גירושין ללא הסכם ממון

נתונים: גירושין סטטיסטיקה 2017

גירושין עם תינוקת

גירושין פתיחת תיק בבית משפט או ברבנות?

מהם גירושין פיקטיביים?

גירושין כשאישה בהריון

גירושין שאלות ותשובות


גירושין עם ילדים - לעשות את זה נכון

הליך גירושין זוהי אינה חוויה קלה, אין ספק בכך, בפרט אם יש לכם ילדים משותפים. במצב זה, בני הזוג מודאגים מתגובת הילדים לפרידה ולא פעם, נוצרת מחלוקת מרה ביניהם בשאלת משמורת הילדים ותשלום המזונות. אז איך עושים את זה נכון? איך נפרדים בצורה הטובה ביותר עבור בני הזוג והילדים? על כך במאמר שלפניכם.

 

אינפומציה לילדים: לפני כל המחלוקות המשפטיות שנוצרות בדרך כלל בהליך גירושין, במקרים רבים המתח בין בני הזוג מתחיל עוד בשלב זה, עת נוצר וויכוח כיצד לספר לילדים על ההחלטה להיפרד. ובכן, ראשית חשוב להבין, כי אין דרך אחת נכונה לעשות זאת והעברת המסר צריכה להתאים לאופיים של הילדים ולרמת הבגרות הנפשית שלהם.

במקרים מסוימים, יהיה נכון לבשר את הבשורה בשיחה משותפת עם כל הילדים יחד ובמקרים אחרים, דווקא שיחה אישית של ההורים עם כל אחד מן הילדים היא האלטרנטיבה הטובה יותר. כך או כך, הכלל הבסיסי הוא כי בני הזוג חייבים לקיים שיחה מקדימה במסגרתה, יקבלו החלטה מה מספרים לילדים ואיזה מידע מתחייבים לא לשתף. אם ישנה מחלוקת בנושא, זהו המקום ללבן אותה ולערוך תיאום ציפיות, על מנת למנוע חיכוכים בשעת השיחה עם הילדים. מתקשים להגיע להסכמה? כדאי לדחות את השיחה ולקבל קודם לכן "עוץ מקצועי.

מתלבטים? פנו לייעוץ

זוגות רבים העומדים בפני גירושין, אינם מודעים לכך כי האופן שבו הם יספרו לילדים על הפרידה, ישפיע מאוד על היכולת שלהם להתמודד עם הגירושין בצורה בריאה. איך שלא יהיה, מדובר בבשורה קשה ומערערת לילדים, אך ככל שההורים יעבירו את המסר בצורה רגועה ומושכלת וימנעו מלערב את הילדים בסכסוך שלהם, כך ההתמודדות עם הגירושין, על כל המשמעויות שלה, תהיה קלה יותר.

על כן, אין להקל ראש בחשיבותה של שיחה זו עם הילדים וכאשר ישנן אי הסכמות מהותיות בעניין זה, כדאי לפנות לייעוץ מקצועי. במסגרתו, יקבלו בני הזוג כלים להתנהלות נכונה ובריאה מול הילדים במסגרת הגירושין בכלל וייעוץ ממוקד אודות הדרך הטובה ביותר עבורם לבשר לילדים על ההחלטה להיפרד, בפרט. למי פונים? כיום יש מגוון רחב של בעלי מקצוע שיכולים לסייע, כגון פסיכולוג ובפרט פסיכולוג ילדים, עובד סוציאלי, מטפל זוגי, או כל דמות מקצועית אחרת אשר בני הזוג סבורים כי יכולה לסייע להם בנושא החשוב הזה.

להיות ערניים ולשתף פעולה

בני הזוג עברו בהצלחה את השלב המורכב הזה והילדים מודעים עתה להחלטת ההורים להתגרש. מצב זה מוביל לא פעם את הילדים לשינויים התנהגותיים, בעודם מנסים להסתגל למצב החדש וזהו המקום של ההורים להיות רגישים אך ערניים. הכוונה היא שיש לתת לילדים את הזמן לעכל ולעבד את הדברים וחשוב מאוד להמשיך ולהעניק להם תחושת חום וביטחון לאורך התקופה הזו.

אולם מנגד, אם אחד מבני הזוג חש בשינוי קיצוני מדי, יש לשתף את הצד השני ולחשוב יחד מהי הדרך הנכונה לפעול, לרבות היוועצות עם אנשי מקצוע. בהקשר זה נציין כי חשוב מאוד ליידע את הגורמים הרלוונטיים במסגרות החינוך של הילדים, ראשית, על מנת שינהגו בהבנה וברגישות המתאימה ושנית, כדי שיידעו את ההורים בדבר התנהגויות או קשיים חריגים הדורשים את טיפולם והתייחסותם.

ילדים: על מה להקפיד

טיב ההתנהלות של ההורים מול הילדים במסגרת הליך הגירושין וכמובן אחריו, היא חשובה מאין כמותה. על ההורים להקפיד לשמור את הילדים אל מחוץ למשבר הזוגי שהוביל לפרידה ולהתמקד ברווחתם. אולם מטבע הדברים, אין בכך די וגם ההליך המשפטי בין הצדדים חייב להתנהל באותה אווירה מכבדת. אם ההורים ינהלו מלחמת חורמה בבית המשפט, הרי שלדבר תהיה השפעה ברורה על הילדים וכל מאמציהם לעשות הפרדה בין הסכסוך ביניהם לבין הילדים, יעלו בתוהו.

 

על כן על בני הזוג לעשות כל מאמץ כדי להתגרש בהסכמה: למקד את המחלוקת ביניהם בכל סוגיה ולהגיע לעמק השווה. כאשר מדובר על גירושין עם ילדים, הקושי המרכזי נעוץ בדרך כלל בסוגיית המשמורת והמזונות. בנוגע למשמורת, זהו המקום לחשוב בצורה כנה ושקולה מהו ההסדר אשר יטיב עם הילדים.

 

לדוגמא: כאשר האב מעוניין במשמורת משותפת והאם מתנגדת, עליו להיות סמוך ובטוח כי יש לו את המסוגלות ההורית המתאימה והאם מצידה צריכה לשקול האם התנגדותה נובעת משיקולים ענייניים. באשר לסוגיית תשלום המזונות, על בני הזוג להסכים על תשלום חודשי, אשר מצד אחד יספיק לצרכי הילדים ומצד שני, הנו תואם גם לרמת הכנסתם של שני הצדדים ולא יביא לקריסה כלכלית של האב.

התהליך השתנה: הליך גירושין

חוק הגירושין החדש מעלה שאלה- מה כולל הליך גירושין כאשר כיום חלה חובה על זוגות מתגרשים הליך גישור לפני הגשת תביעה משפטית - בהתאם לחוק יישוב סכסוכים. האם מדובר בהליך גירושין קל ומהיר או שמדובר בהליך גירושין בהסכמה.

הגישה השתנתה: רבים מתבלבלים עם ההלכה החדשה במזונות וחושבים כי יש חוק מזונות חדש. למעשה מדובר בפסיקה שמשרדנו קבע בבית המשפט העליון ועל כך תוכלו לקרא מאמרים רבים באתר ובעיתונות.

תוכלו לקרא במאמר שהעלנו על הליך הגירושין המעודכן, ההגדרה החדשה של גירושין ההשפעה של הגירושין על פי החוק החדש על זכויות האישה, במה שונה הליך גירושין ללא ילדים מהליך גירושין עם ילדים - איך פותחים תיק גירושין - הגשת תביעה לגירושין ברבנות.

איך מתגברים על גירושין.

התמודדות רגשית עם גירושין.

מה משפיע על הסיכויים להתגרש?

התמודדות ילדים עם גירושין.

דיכאון אחרי גירושין.

הסוד לגירושין בריאים

מהם גירושין בריאים? להפוך את הפרידה מבן או בת הזוג לפחות כואבת ומדכאת, להפרדות חלקה עם פחות סכסוכים ויותר הסכמות.

 

הסטטיסטיקה של גירושין אינה מעודדת, יותר ויותר בני זוג בנישואים ראשונים "פרדו בגירושין ב 5 השנים הראשונות. במהלך 20 השנים שלאחר הנישואים אחוזי הגירושין גבוהים יותר.

פרידה של בני זוג וגירושין הם אירועים קשים מבחינה רגשית, אך ניתן להיפרד גם בצורה בריאה. כן, יש גם גירושין טובים - גירושין שבהם בני הזוג נשארים בקשר חיוני ובריא ושומרים על קשר עם במשפחות החדשות שנוצרות בנישואים השניים. לא חייבים גירושין מכוערים, במיוחד כשמבינים את החשיבות של טובת הילדים.

אז מה הסוד לגירושין בריאים? התשובה היא, שיתוף פעולה, תקשורת וגישור.

סוף הנישואים משחרר רגשות רבים של צער, כעס, חרדה ופחד. לא תמיד בני זוג לאחר גירושין רואים את זה בא, בהתחלה נראה כי טוב להם אך לפתע זה מציף רגשות שצריך להתמודד איתן.

 

עם הזמן הרגשות הקשים שוככים, ומוטב לשחרר ולהיות סלחן עם עצמך. מחקרים הוכיחו ש בני זוג שנמנעו מהלקאה עצמית ולמדו לאהוב את עצמם ללא נוכחות בן הזוג צלחו את הגירושין בהצלחה רבה יותר.

השורשים: כיצד מבטאים נכון: גירושים או גירושין?

המילה גירושין וגם המילה גירושין הן למעשה דרך הגיה שונה לאותה מילה (באנגלית: divorce). שתי המילים העבריות (שמקורן בלשון חז״ל: גירש, גירוש) גירושין וגירושין מבטאות את אותו הדבר. לשתי המילים משמעות זהה: הסיום הרשמי של קשר הנישואין בין שני בני זוג. השוני בביטוי דומה לשוני בביטוי המילים נישואים או נישואין, שגם להן משמעות זהה. על אף שהשימוש במילה גירושין קיים בוויקיפדיה לדוגמא ובמילונים רשמיים הכתיבה המקובלת והמפוצה ביותר היא ג י ר ו ש י ן.

כתיבה עם ניקוד: גרושין גרושים

 

מדריך: משפחות בסכסוך משפטי (גירושין)

אין תקציב: איך מתגרשים כשאין כסף?

סיוע משפטי עצמי - עזרה עצמית בדיני משפחה

בנושאים הקשורים בדיני משפחה - כולל גירושין, משמורת, אבהות, מזונות אישה, מזונות ילדים, הסדרי שהות, פרידה של ידועים בציבור, אפוטרופסות ושינוי שם - תוכלו להיעזר במידע המשפטי הרב של דיני משפחה באתר המוביל לגירושין  rotenberglaw.co.il. למידע נוסף חפשו במאגרי המידע שלנו למדו והיעזרו בסיוע משפטי עצמי.

תוכלו ללמוד על הליכי גירושין ודיני משפחה בעצמכם:

עשה זאת בעצמך: מידע משפטי האתר שלנו מעודד עזרה עצמית בדיני משפחה מספק מידע משפטי לבעלי דין המיצגים את עצמם בנוגע לתקנות בית משפט, הליכי בית משפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני ונושאים שונים בדיני משפחה.

טפסים משפטיים: האתר מספק טפסים משפטיים ויכול לסייע בהשלמת טפסים משפטיים.

לשאול-עורך דין -במסגרת הלימוד והעזרה העצמית לדיני משפחה תוכלו לפנות אלינו בכל שאלה, ולהתייעץ עם עורך דין בנושאי דיני משפחה.

מה הדרך הזולה ביותר להתגרש? כדי להתגרש בצורה הכי זולה, תוכלו להתחיל את התהליך באופן מקוון בעזרת הורדת טפסים והסכמים לדוגמא ולצמצם ככל האפשר את מספר השירותים המשפטיים והמקצועיים שאתם משלמים עליהם.

על מנת לבצע את הגירושין בעלויות נמוכות יותר, עליכם לוודא כי גם אתם וגם בן / בת הזוג שלכם מוכנים לעבוד יחד ולבצע את הליך הגירושין שלכם בהסכמה מלאה.

תוכן מרכזי בעמוד דיני משפחה וגירושין תוכן מרכזי בעמוד

גירושין

 

כאשר בני זוג נישאים ומתחייבים זה לזו, בוודאי אינם חושבים על הליכי גירושין, הם בטוחים כי יחיו יחד לנצח, אולם המציאות לעיתים מכתיבה סיפור אחר. למעשה, על פי הסטטיסטיקה, אחד מתוך שלושה זוגות בישראל מתגרש.

שיעור הגירושין הולך ועולה בעולם המערבי, גירושין בישראל על פי הסטטיסטיקה עולים במספר אחוזים כל שנה. מהן הסיבות לגירושין? חלק מהתשובה הוא שהליך הגירושין הפך פשוט ומהיר. אם בני זוג בוחרים בדרך הסכמה, או בגישור גירושין הם יכולים להגיע להסכם גירושין די מהר ולמצוא את עצמם יורדים במדרגות הרבנות לאחר טקס קצר וקבלת גט. הגירושין מסיימים באופן פורמאלי את חיי הנישואין של בני זוג, אך משמעות הגירושין לאחד הם התחלה של חיים בריאים ולאחר משבר ופרידה כואבת. 

 

גירושין  

 

גירושים: לאחר כמה שנות נישואין זה קורה?
מחקרים מראים כי זוגות נשואים מתגרשים לרוב לאחר תקופת נישואים של מעל 10 שנים. במחקר שיעור הגירושין בישראל לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שפרסמה לקט נתונים מתוך הסקר החברתי 2018 נמצא כי:

  •  14 אחוזים מהגרושים התגרשו לאחר נישואין שנמשכו עד שנתיים.
  •  11 אחוזים התגרשו לאחר 9-3 שנות נישואין.
  •  71 אחוזים מהגרושים התגרשו לאחר 10 שנות נישואין או יותר.
  •  15 אחוזים התגרשו לאחר 30 שנות נישואין או יותר.

 

דיני משפחה וגירושין 

משרד עורכי דין לגירושים, עו"ד מאיה רוטנברג, אספה עבורכם מדריכים ומאמרים שיעזרו לכם להבין את דיני הגירושין, כמה עולה להתגרש?  מה לעשות קודם? כיצד לבחור עורך דין ועוד:

 


גירושין או גירושים?

מהו המונח הנכון "גירושין" או "גירושים"? נושא זה שנוי במחלוקת, אך אין כל ספק בכך: הליכי גירושין הם מורכבים משפטית ורגשית. כדי לצלוח אותה בצורה הטובה ביותר מכל הבחינות, חשוב לדעת קודם כל מהי המשמעות של ההחלטה להתגרש. כיצד נכון לספר לילדים על הגירושין, באופן שימזער את הקושי עבורם, מהן האפשרויות השונות אשר עומדות בפני בני הזוג להתמודד עם הסוגיות המשפטיות שעולות ועוד מידע חיוני וחשוב. החלטתם להתגרש? הנה מה שכדאי לכם לדעת לפני שאתם יוצאים לדרך.

 

גירושין: המציאות כיום בישראל

אם פעם ‎גירושים בישראל היו דבר נדיר שהיווה מקור לבושה ולהסתרה, הרי שכיום, בעידן של ימינו, אנו חיים במציאות אחרת לגמרי. על פי הסטטיסטיקה, אחד מכל שלושה זוגות בישראל מתגרש, נתון אשר הופך את ההחלטה על גירושין לנפוצה מאוד. מדובר למעשה בעניין כמעט יומיומי יש לומר ולתופעה החוצה מגזרים, גיל, מיקום גאוגרפי וכן, מצב סוציו אקונומי. לכן, כיום, מקובל מאוד לשתף ולספר על הרצון להתגרש, על ההתלבטויות הנלוות להחלטה המאוד מורכבת הזו ולקבל את התמיכה שבני הזוג זקוקים לה מסביבתם הקרובה.

 

הליך הגירושין, יהיו נסיבותיו אשר יהיו, יהיה תמיד קל יותר כאשר בני הזוג מקבלים, יחד ולחוד, אמפתיה והבנה מהאנשים הקרובים להם. לאט לאט הטאבו סביב הגירושין מוסר וזוגות אשר עברו גירושין, גם משתפים את החוויות שלהם מכך ואת הלקחים של מה היו עושים אחרת לו היו מתחילים בתהליך היום.

אם בעבר, זוגות נשואים היו נשארים יחד למען הילדים, הרי שכיום אין לחברה עוד ציפייה שכזו. השקפת העולם השתנתה והנחת המוצא היא שבני זוג שאינם מאושרים יחד ויחסיהם רווי מתח, יתקשו מאוד לספק סביבה אוהבת ויציבה לילדים.

 

העידן המודרני אינו מפריד עוד בין היותו של אדם אינדיבידואל לבין היותו בן זוג או הורה וההבנה כיום היא כי סיפוק אישי הוא הכרחי לזוגיות ולהורות טובה. על כן, כאשר הנישואין אינם עובדים עוד, נכון יותר יהיה לבני הזוג להיפרד ולקיים אחריות הורית משותפת בריאה ומכבדת.

 

למרות האמור לעיל והעובדה כי היום מותר ואף נכון לשתף את דבר הגירושין, נציין כי גם דיסקרטיות היא חשובה מאוד כאשר מדובר על הליך גירושין במובן של חשיפת טקטיות משפטיות. לכן, כפי שנסביר בהמשך, חשוב כל כך להתייעץ עם עורך דין לגירושין כבר בשלב ראשוני, על מנת שהוא יוכל להדריך את הלקוח מה הוא יכול לספר והיכן חשוב להיות דיסקרטי.

 

ההשלכות: מהי משמעות הגירושין?
להליך הגירושין יש שני צדדים. ראשית ישנו הצד האישי, הרגשי, שהוא סיומו של קשר הנישואין. זהו תרחיש שאף בני זוג אינם צופים כאשר הם צועדים מאושרים יד ביד אל החופה. ההחלטה להתגרש מלווה בדרך כלל בצער גדול, בכאב ולעיתים אף בכעס רב של בני הזוג זה כלפי זו. זאת משום שבמקרים רבים, רואה כל צד את האחר כאחראי לכישלון הזוגיות.

 

אם לבני הזוג יש ילדים משותפים, הופך הפן הרגשי למורכב עוד יותר, החל מהצורך לספר להם על ההחלטה להיפרד, הכרוכה בחשש רב וכלה בהתמודדות עם הסתגלותם של הילדים למצב החדש. בפרט, כאשר הגירושין יהיו כרוכים בשינויים מהותיים כגון מעבר דירה או מסגרת של בית ספר. עבור ילדים המתבשרים על פרידת הוריהם, מדובר בפירוקו של התא המשפחתי כפי שהם מכירים אותו וזה מאוד לא קל.

 

גירושין: דרכי ההליך המשפטי

הצד השני של הליך הגירושין הוא הצד המשפטי המצריך את הסדרת הסוגיות המשפטיות השונות. מדובר בדרך כלל באלו: סידור הגט בין בני הזוג, חלוקת הרכוש, הסדרת זמני השהות וקביעת תשלום מזונות הילדים. כפי שנראה בהמשך, הסדרתם של אלו יכולה להיעשות בהסכמה על ידי הצדדים, במסגרת גירושין בהסכמה או גירושין בשיתוף פעולה, המסתיימים בחתימה על הסכם.  אם אין הסכמה בני הזוג יסדירו את היפרדותם בדרך של ניהול תביעות הגירושין בערכאות המשפטיות.

 

הליך הגירושין מתנהל כידוע, בשתי ערכאות, בעלי סמכות מקבילה: בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. בין השתיים הבדלים מהותיים המתרגמים לא אחת לתוצאות משפטיות שונות. על כן, ישנה משמעות גדולה לאיזו ערכאה תדון באיזו סוגיה, מה שדורש מעורך הדין המייצג, לתכנן היטב את האסטרטגיה לטיפול בתיק, על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח, בכל עניין מענייני הגירושין.

 

בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני
כמעט ואין מי שלא מכיר את מיתוס מרוץ הסמכויות המפורסם על פיו, במסגרת הליך גירושין, על האישה לפנות בענייניה אל בית המשפט לענייני משפחה, אם ברצונה כי ידה תהיה על העליונה. ואילו לצורך קבלת התוצאה המשפטית הרצויה לו, על הבעל לפנות רק אל בית הדין הרבני. אולם העוסקים במלאכה, הם עורכי דין לגירושין, יודעים עד כמה הדברים אינם כה חד משמעיים ותלויים מאוד בנסיבות העניין וכן בעיתוי בו מדובר, משתחום דיני המשפחה הוא דינאמי ומשתנה רבות.

 

אמנם, השוני המובהק בין שתי הערכאות, יכול בהחלט להוליד תוצאות משפטיות שונות, אך החלוקה הדיכוטומית של נשים לכאן ולגברים לשם, כבר מזמן אינה בגדר שחור ולבן.

 

הלכת המזונות החדשה

כך למשל, אם במשך שנים היה ברור למדי כי לאישה עדיף תמיד לדון בתביעת מזונות הילדים בבית המשפט לענייני משפחה, היום זה כבר אינו בהכרח כך. זאת משום שבתי הדין הרבניים רק לאחרונה אימצו את הלכת בע"מ 919/15 ולרוב אפוא אינם מטילים תשלום מזונות על האם, כמתחייב מן ההלכה החדשה. אף במקרים בהם משתכרים ההורים שכר דומה וישנה אחריות הורית משותפת, היכן שבית המשפט לענייני משפחה יבטל לרוב את חיוב המזונות, בית הדין הרבני, לרוב, יטיל על האב חיוב במזונות, אף אם נמוך.

 

פסקי דין גירושין: בית דין דתי מול בית משפט למשפחה

ניתן להצביע על הבדלים רבים בין שתי הערכאות, המסבירים מדוע יכול תיק גירושין להסתיים בפסיקה שונה כל כך, כאשר יידון בכל אחת מהן. מלבד העובדה כי בית המשפט לענייני משפחה פוסק על פי הדין אזרחי ואילו בית הדין הרבני על פי דין תורה, יש ביניהם גם הבדלים רבים אחרים, ביניהם העובדה כי בבתי המשפט לענייני משפחה יושב דן יחיד ואילו בבתי הדין הרבניים שלושה דיינים. סדרי הראיות שונים מאוד בין שתי הערכאות וכן המעמד שהם מקנים לערכאות הערעור.

 

למה כוונתנו? בית המשפט לענייני משפחה מחויב להחלטות שקבע בית המשפט המחוזי, בשל הכלל כי ערכאה עליונה מחייבת את הערכאות שמתחתיה.


בעוד שבית הדין הרבני הפוסק בגירושים בין יהודים, איננו מחויב לפסקי דין של ערכאת הערעור, היא בית הדין הרבני הגדול. זאת משום ששם, לא חל הכלל של תקדים מחייב, אין עליונות של ערכאה אחת על אחרת. לכן, כל תיק נדון מחדש ויוכרע מחדש על פי פרשנותם של הדיינים היושבים בדין את ההלכה באותו עניין הנדון לפניהם.

 

זהו הבדל משמעותי מאוד בין שתי הערכאות, שהרי קיומו של תקדים מחייב מעניק אחידות רבה לפסקי הדין של בתי המשפט לענייני משפחה, בעוד שהחלטות בתי הדין הרבניים יכולות להשתנות מאוד בהתאם להרכב הדיינים. יש מי שרואים יתרון בוודאות המשפטית שמעניקים בתי המשפט ויש מי שסבורים כי נכון שכל דיין יפסוק על פי ראות עיניו.


שלב ההחלטה: האם אתם בטוחים בהחלטה להתגרש?
גירושין אינם דבר של מה בכך, יש להחלטה זו משמעות ענפה מאוד בכל היבטי החיים ולכן זה אך טבעי להתלבט. חשוב כי בני הזוג ייקחו את הזמן הנדרש לבחון ולשקול את כל השיקולים הרלוונטיים וזאת כדי לקבל את ההחלטה הנכונה עבורם, מבלי לעשות צעד פזיז. אילו שאלות עולות אצל בני זוג השוקלים לסיים את קשר הנישואין שלהם ולהתגרש?

 יש כמובן רבות, מציג כמה מהן. ראשית, שלום בית : עולה השאלה האם אבד כל סיכוי לשיקומה של הזוגיות, או שמא האהבה והרצון לנסות ולהתגבר על הבעיות והקשיים עוד קיים. אם האחרון הוא הנכון, ייתכן שכדאי לבני הזוג לשקול פנייה לטיפול זוגי או לסדנאות זוגיות במטרה לתת הזדמנות נוספת לנישואיהם. שם יוכלו לשתף את המטפל או המנחה בקשיים שהם חווים בקשר ולגלות יחד איתו האם יש סיכוי אמיתי להתגבר על הבעיות ולהמשיך לחיות יחד.

שנית, השפעת גירושים על הילדים : האם בני הזוג מוכנים להתמודדות שתהיה לצעד זה על הילדים? יש לקחת בחשבון כי תגובתו של כל ילד לגירושין יכולה להיות שונה ואף לא צפויה. כך או כך, ידרוש הדבר מהם הסתגלות ממושכת וזה יכול להציב אתגרים לא פשוטים בפני ההורים. שאלה נוספת שעולה עם המחשבה על גירושין היא האם בני הזוג ערוכים מבחינה כלכלית להתגרש? שהרי עם פרידתם, יש לחלק את הרכוש אשר צברו ביניהם ומה שהיה תא כלכלי אחד משותף הופך בין לילה לשני תאים כלכליים נפרדים.

מצב זה ישפיע אפוא באופן ניכר על רמת החיים של כל אחד מבני הזוג ויש להיות מודעים לכך היטב ולקחת זאת בחשבון. עוד נציין כי ישנה כמובן העלות של הליך הגירושין עצמו. אמנם, אם בני הזוג יבחרו בגירושין בהסכמה, עלויות הליך הגירושין תהיינה נמוכות יותר מניהול הליך בערכאות, אך עדיין מדובר בהוצאה כספית משמעותית מאוד.

שלום בית לחילופין גירושין
אחד הפתרונות לזוגות אשר מתלבטים האם גירושין הם הצעד הנכון עבורם או לא, הוא הסכם שלום בית לחילופין גירושין, אותו עורכים בבית הדין הרבני. בחלקו האחד של ההסכם, הוא שלום הבית, בני הזוג קובעים מתווה מסודר של חייהם המשותפים לתקופה מסוימת. בו הם מתחייבים לעשות צעדים שונים ואקטיביים, כדי לבדוק האם ניתן לפתור את המשבר ביחסיהם ולשקם את הקשר הזוגי. כך למשל, אם לאחד מבני הזוג יש קריירה תובענית והוא נעדר הרבה מן הבית, דבר הפוגע מטבע הדברים בזוגיות, הרי שבמסגרת הסכם שלום הבית, יתחייב הוא להגיע לארוחת ערב משותפת עם בן או בת הזוג והילדים פעמיים בשבוע.

דוגמא נוספת: אם בני הזוג נוטים להיקלע לוויכוחים בקלות ולנהלם בכעס, בהסכם הם מתחייבים שלא להרים את הקול זה על זו ובעת הצורך לקחת פסק זמן ולשוב לדיון מאוחר יותר. או אם בין בני הזוג ישנה מחלוקת משמעותית בעניין מסוים, אשר חוזרת על עצמה פעמים רבות ועומדת להם כמכשול, יכולים הם לגבש החלטה בהסכם שלום הבית, כי נושא זה אינו מוכרע בתקופה זו. נדגיש, כי בתקופת שלום הבית שהוגדרה, בני הזוג אינם רשאים לנקוט בהליכים משפטיים זה כנגד זו. על כן, הם יכולים לתת הזדמנות אמיתית לנישואין שלהם מבלי לחשוש כי הצד השני ינצל את השהות הזו לפעול נגדו ולקבל יתרון בהליך המשפטי.

חלקו השני של ההסכם שלום הבית הוא  למעשה הסכם גירושין, המסדיר את כל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות בין הצדדים כגון חלוקת הרכוש, משמורת הילדים ומזונותיהם. ההסכם יכנס לתוקפו כמובן רק אם ניסיון ההתפייסות לא יישא פרי ובני הזוג יחליטו כי הם נפרדים באופן סופי. כך, למעשה יכולים הצדדים לאחוז במקל משתי קצותיו. מחד, נותנים הם צ'אנס מכל הלב לזוגיות שלהם ואם זה לא יצלח, הרי שיש בידם הסכם גירושין מוכן, ובעזרתו יוכלו הם לסיים בכבוד את נישואיהם ולהמשיך הלאה לחיים חדשים.

איך לספר לילדים על גירושין?
אחד האתגרים הראשונים שמלווים את הליך הגירושין הוא קיום השיחה עם הילדים, בה בני הזוג יבשרו להם על ההחלטה להיפרד. שיחה זו מהווה אבן דרך לאופן שבו הם יתמודדו עם פרידת ההורים ולכן, אין להקל ראש בחשיבותה. על בני הזוג לתכנן מראש מה יאמרו לילדים, כאשר לשיחה זו יש למעשה שני חלקים. החלק הראשון הוא העברת הבשורה כי בני הזוג החליטו להיפרד ואילו והשני הוא כיצד ייראו חייהם של הילדים מעתה והלאה, בעקבות הפרידה.

על מה לשים דגש? זוגות רבים מתמקדים בחלק של הגירושין, אך הדגש בשיחה צריך להיות דווקא בחלק השני, במתן הסבר לילדים כיצד תיראה שגרת החיים שלהם מכאן ואילך. הסיבה לכך היא כי ילדים מפרשים את המילה גירושין כשינוי מוחלט של חייהם, כהתפרקות. לכן, באופן טבעי מאוד, נוצרים אצלם באופן מיידי חששות.

 

כדי לצמצם את אי הוודאות שהם חשים ולהעניק להם תחושת ביטחון לאחר הבשורה הלא פשוטה הזו, יש להסביר להם בפירוט כיצד תיראה שגרת חייהם היומיומית, עם דגש על כל מה שלא ישתנה בעקבות הפרידה: מסגרת בית הספר, החוגים, החברים שלהם וכיו"ב.

 

היכן ומתי לערוך את השיחה? חשוב מאוד לערוך את השיחה בבית, כדי שהילדים ירגישו בנוח להתנהג בטבעיות ולא יצטרכו לצנזר את תחושותיהם. כמו כן, קיום שיחה כזו מחייבת שיהיו בסביבה המוכרת והבטוחה עבורם. העיתוי של השיחה חשוב גם הוא לא פחות ויש לקיימה זמן משמעותי לפני עזיבתו של אחד ההורים את הבית, על מנת לאפשר להם להתכונן רגשית למהלך הזה.


היערכות לתגובות: על בני הזוג להיות ערוכים לכך כי הילדים יכולים להגיב בכעס, בבכי, באדישות בשל ההלם ובשלל תגובות שונות. אין לבקרם על אופן התגובה שלהם, אלא לשדר חום, אמפתיה ולהגביר את תחושת השייכות שלהם.

חשוב להדגיש, כי מלאכתם של בני הזוג אינה מסתיימת כאן. גם לאופן התנהלותו של הליך הגירושין עצמו יש השפעה רבה מאוד על ההתמודדות של הילדים עם הפרידה. אם בני הזוג ינהלו מלחמת התשה, יגברו המתחים ביניהם ולדבר תהיה השלכה ישירה על הילדים. אולם ככל שינהלו הצדדים את הליך הגירושין באופן רגוע ומכבד יותר, כך הם יתנו תחושת ביטחון לילדים כי למרות הגירושין, הם עדיין משפחה אחת וכי יש להם על מה לסמוך.


פנייה לייעוץ משפטי ראשוני
אין ספק כי ההחלטה לסיים את קשר הנישואין היא קודם כל החלטה רגשית במהותה. האם בני הזוג רוצים להמשיך לחיות יחד והאם הם יכולים להתגבר על הקשיים והמשברים שהם חווים. אולם, במקביל לכך, על בני הזוג לחשוב גם על ההשלכות המשפטיות והכלכליות של צעד זה ולא לקבל החלטה המנותקת מהם.

כדי שתהיה בידי בני הזוג תמונת המצב המלאה, על כל אחד מהם לפנות לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני של עורך דין לגירושין. רק לאחר שיבינו את מלוא המשמעויות של הליך זה, יוכלו להחליט האם זהו אכן הצעד הנכון עבורם כעת או בכלל.

כמו כן, ככל שהתקבלה החלטה על גירושין, עורך הדין ידריך את בן או בת הזוג, כיצד עליהם לנהוג מעתה ואילך: במה הם יכולים לשתף את הקרובים אליהם ומה חשוב שישמרו לעצמם, אלו מסמכים יש להתחיל לאסוף לצורך בניית תיק הגירושין וכיו"ב.

מהו השלב המתאים לפנות לעורך דין גירושין? ראשית, כדאי לקבל ייעוץ כבר ברגע שעולה מחשבה ממשית להתגרש. זאת על מנת לקבל את כל המידע הרלוונטי ועמו, החלטה מושכלת מה נכון לנו לעשות. נדגיש, כי אם אין המדובר בגירושין ידידותיים הנעשים בהסכמה כנה של בני הזוג, חשוב לפנות לעורך דין באופן דיסקרטי ולא לשתף את הצד השני.

מתי לפנות לייעוץ גירושין?

סיטואציה נוספת שבה כדאי לקבל ייעוץ משפטי ראשוני, היא לא דווקא כאשר עולה בנו עצמנו רצון להתגרש, אלא כאשר אנו רואים שינוי בהתנהגותו של הצד השני. כך למשל, כי הוא נהיה לפתע מאוד חשאי ושומר על פרטיותו, נעלם מן הבית לשעות רבות, שינוי בהתנהלותו הכלכלית וכדומה.

 

כל אלו צריכים להדליק נורה כי ייתכן ובן או בת הזוג נערכים לגירושין והחלו בפעולות אשר יכולות לפגוע בזכויותינו. לכן, גם במצב זה חשוב מאוד לקבוע פגישת ייעוץ ראשונה עם עורך דין המתמחה בהליכי גירושין. מטרת ייעוץ הגירושין  היא שעורך הדין יסביר לנו את זכויותינו וכיצד נוכל לבחון מהן כוונותיו של הצד השני וידריך אותנו כיצד לנהוג באותה סיטואציה.


לוותר על מלחמות: גירושין בהסכמה
במשך שנים, המילה גירושין הייתה שם נרדף למאבק משפטי. בני הזוג היו מגישים את תביעות הגירושין השונות ונערכים להליך ארוך ויקר, אשר בסופו, קיווה כל צד כי ידו תהיה על העליונה עם פסק דין לטובתו. אולם כיום יותר ויותר זוגות בוחרים בדרך אחרת, של גירושין תוך שיתוף פעולה בין בני הזוג.

 

להתגרש בדרכי שלום: באפשרות בני הזוג לעשות כן באמצעות גירושין בהסכמה או במסגרת הליך של גישור גירושין בשיתוף פעולה, עליו נפרט להלן. המטרה זהה: לחתום על הסכם גירושין וכך לסיים את ההליך המשפטי תוך זמן קצר, באופן הוגן ומכבד ועם עלויות נמוכות יותר מאשר ניהול הגירושין בבית המשפט.

 

כמו כן, גירושין בהסכמה מגשימים עוד מטרה אחת והיא למעשה החשובה מכולן, הם מטיבים מאוד עם הילדים, אשר רואים את הוריהם ממשיכים לתקשר זה עם זו בכבוד ובצורה בריאה, על אף הפרידה. אז, מקבלים הם תחושה של ביטחון ויציבות.

גישור גירושין בשיתוף פעולה
יותר ויותר זוגות בוחרים כיום להגיע להסכמה בשיטה מתקדמת יותר הנקראת "גישור גירושין בשיתוף פעולה". במסגרתה, פונים הם למרכז מקצועי, המתמחה בתחום זה והוא מטפל לא רק בפן המשפטי, אלא גם בפן הכלכלי והרגשי של הגירושין. כך, מלבד חתימה על הסכם, המעניק לבני הזוג ביטחון משפטי ומונע מאבק ארוך ויקר בערכאות, מקבלים הצדדים גם סיוע בהתמודדות עם הפנים האחרות של הליך הגירושין. מטבע הדברים, לא פעם, חווים בני הזוג משבר אישי בעקבות הפרידה והם זקוקים ללווי רגשי אשר יסייע להם להתמודד ולהתגבר, כך שיוכלו ליהנות מחייהם ובעתיד אף לבנות זוגיות חדשה.

ייעוץ כלכלי

גירושין הם גם צעד בעל משמעות כלכלית גדולה מאוד, שהרי מתא כלכלי אחד משותף הופכים בני הזוג לשני תאים כלכליים נפרדים, דבר המצריך מהם בדרך כלל להסתגל לאורח חיים אחר.  במסגרת גישור גירושין בשיתוף פעולה, יכולים הצדדים לקבל ייעוץ פיננסי אשר ידריך אותם כיצד לנהל את ההוצאות וההכנסות באופן המיטבי וליצור לעצמם יציבות כלכלית לאחר הפרידה.

 

המרכזים המקצועיים אשר במסגרתם ניתן להצטרף להליך זה, פרוסים ברחבי הארץ והם מאוישים על ידי עורכי דין המתמחים בדיני משפחה ובהליכי גירושין, לצד אנשי טיפול, עובדים סוציאליים ויועצים כלכליים, כולם מחוייבים בהכשרה מיוחדת, העובדים יחד כדי לתת זוגות מתגרשים מענה מקיף וכולל. אם בסיומו של ההליך, הושג הסכם גירושין בין בני הזוג, הוא יובא לאישור אחת הערכאות, לצורך מתן תוקף של פסק דין.

 

 

הסכם גירושין

בני זוג המגיעים להסכמה לגבי הליך הגירושין יכולים לנסח הסכם גירושין בעצמם או להיעזר במגשר, עורך דין, או טוען רבני. הסכם גירושין יכול להיחתם גם במסגרת התדיינות משפטית.

גירושין בדרכי שלום משמעותם הלכה למעשה, עריכת הסכם גירושין. בני הזוג מנהלים שיח, דיאלוג, על הנושאים השונים שיש להסדיר, מגבשים הסכמות הדדיות ומעגנים אותן במסגרת הסכם. במצב זה, הערכאות המשפטיות כלל אינן מעורבות בהליך, היות שבני הזוג הם אלו אשר מכריעים את גורלם ומביאים לסיומם המהיר של הגירושין. 

אין ספק כי חתימה על הסכם גירושין לא מתרחשת בין לילה. היא דורשת מבני הזוג להיות קשובים האחד לשנייה, לוותר ולהתפשר, אך כל זאת כדי להגיע לעמק השווה ולפתרונות הוגנים. חלק ניכר מהזוגות המתגרשים כיום מבינים שזוהי ללא ספק הדרך הטובה ביותר להתגרש, בכבוד, במינימום זמן ועלויות ותוך שמירה על טובת הילדים.


הסעיפים: מה כולל הסכם גירושין?
כאשר בני הזוג קיבלו החלטה לגבש הסכם גירושין, הוא יסדיר את כל הסוגיות המשפטיות העולות עקב פרידתם. מדובר בדרך כלל בארבעה נושאים עיקריים:


1. הסכמה למתן גט : במסגרת ההסכם, קובעים בני הזוג כי יפנו בהסכמה אל בית הדין הרבני לצורך סידור הגט ביניהם. היות שבתי הדין הרבניים דורשים את הסכמתם של שני בני הזוג לגירושין, מהווה סעיף זה חלק אינטגרלי מן ההסכם.


2. חלוקת הרכוש בין בני הזוג : בהעדר הסכם ממון אשר קבע מראש את אופן חלוקת הנכסים בין הצדדים, יש לעגן נושא זה כעת. החלוקה תתייחס הן לזכויות ולחובות אשר נצברו לאורך שנות הנישואין, קרי, הרכוש המשותף, וכן לנכסים שנקנו או נתקבלו בירושה או במתנה לפני שבני הזוג נישאו.


3. תשלום מזונות הילדים : יש לקבוע מה יהיה סכום המזונות אשר ישולם עבור כל ילד, מועד התשלום וצורת העברתו. כפי שנפרט בהמשך, בנושא חל זה שינוי מהותי ביולי 2017, בעקבות בע"מ 919/15, המפריד בין מזונות ילדים מתחת ומעל גיל 6.


4. חלוקת זמני שהות : זוהי סוגיית המשמורת, כאשר על בני הזוג לקבוע האם מעוניינים הם בהסדר של אחריות הורית משותפת, או במשמורת מלאה של מי מהם. גם כאן יש חשיבות רבה לגיל הילדים בשל חזקת הגיל הרך.

להורדה: דוגמא להסכם גירושין

אישור הסכם הגירושין

נציין כי כל הסכם גירושין טעון את אישור של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. בשני המקרים, יוזמנו הצדדים לדיון והשופט או הדיינים יבקשו לוודא כי בני הזוג מבינים את הוראות ההסכם לאשורן וכי חתמו עליו מרצון חופשי. להלן פירוט נרחב יותר של סוגיות הגירושין השונות.

 

גירושין בין בני זוג יהודים

גירושין בין בני זוג יהודים הינם בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני, עם זאת בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לדון בחלק מן הסוגיות הנלוות לגירושין, כגון: ענייני מזונות, צווים וסעדים זמניים, חלוקת רכוש ומשמורת על הילדים. רישום הגירושין באופן סופי, סידור הגט וטקס הגירושין, מתבצעים ברבנות בלבד. הסמכות המקבילה הקיימת בין שתי הערכאות, משמעה שלמרות שהתביעה לגירושין מוגשת לבית הדין הרבני תוך מילוי הטפסים הרלוונטיים כל אחד מבני הזוג רשאי להגיש במקביל תביעות שאינן קשורות למתן הגט , ענייני רכוש משותף, מזונות משמורת וכד' לבית המשפט לענייני משפחה, ובנושאים אלו שהם למעשה עיקר הליך הגירושין ידון שופט אזרחי, להבדיל מדיין בבית הדין הרבני.

 

התרת נישואין - גירושין בין בני זוג שאינם יהודים
מרבית הליכי הגירושין בישראל מתקיימים בבתי הדין הדתיים. כאשר מדובר על בני זוג יהודים, יהיה זה בית הדין הרבני, כאשר מדובר על זוגות בני הדת המוסלמית, בית הדין השרעי וכיו"ב. אולם חלק מן הזוגות בארץ הם בני דתות שונות: יהודייה שנישאה לנוצרי, מוסלמי הנשוי ליהודייה וכיו"ב. כאשר אלו מבקשים להתגרש, הם לא יוכלו לפנות לבתי הדין הדתיים, משאלו דנים בהליכי גירושין בין בני זוג בעלי אותה דת והדת שלהם בלבד. ההליך המשפטי הרלוונטי עבורם הוא התרת נישואין המתקיים בבית המשפט לענייני משפחה, המוסמך להורות על ביטול הנישואין ולדון בכל הסוגיות המשפטיות העולות אגב פרידתם של בני הזוג.


סוף הגירושין: סידור הגט
לבית הדין הרבני סמכות בלעדית בעניין זה ועל כן, לא ניתן להגיש תביעה לגט בבית המשפט לענייני משפחה. ככל שהוגשה בקשה מוסכמת לגט, מדובר בהליך פשוט וקצר, אך היכן שיש התנגדות מצד בן או בת הזוג, ההליך הופך למורכב יותר, בפרט אם מדובר על סרבנות גט, כפי שנרחיב להלן. חשוב לדעת כי בתי הדין הרבניים דורשים כי תוצג להם עילה לגט ואין די בכך כי בני הזוג פשוט אינם רוצים לחיות עוד יחד.

נדגיש, כי חובה זו להוכחת קיומה של עילה לגירושין, מוטלת לא רק על בני זוג דתיים, אולם על כל זוג, חילוני ככל שיהיה, המתגרש ברבנות. אולם, ככלל, כאשר מדובר על זוג שלא נישא בנישואים דתיים, אלא בנישואים אזרחיים, בית הדין הרבני בדרך כלל מקל יותר על בני הזוג היות שבעיניו מדובר בספק נישואים.

ההלכה קובעת עילות גט שונות לבעל ולאישה, להלן מספר דוגמאות. הבעל יוכל למשל, לדרוש גט מאשתו בטענה של בגידה, זאת אם הציג הוכחות מספקות כי היא קיימה מערכת יחסים זוגית עם גבר אחר. עילה נוספת היא אי קיום מצוות, למשל, אי שמירת שבת, כשרות וכדומה. בגידה ואי קיום מצוות, אינן עילות לגירושין עבור האישה, אך תוכל היא להתגרש מן הבעל אם הוא מסרב לדאוג לצרכיה (חובת מזונות אישה).

כמו כן, אם הבעל אינו יכול או מסרב לקיים עם אשתו יחסי מין, גם במצב זה תוכל האישה להגיש תביעה לגט מבעלה. קיומו של מום מהווה עילה משותפת לגט הן לגברים והן לנשים ובתנאי כי מדובר במום אשר נוצר לפני הנישואין שבן או בת הזוג לא ידעו עליו וכי משפיע על יכולתם לקיים יחסי אישות. כאמור מעלה, בתי הדין הרבניים דורשים כי גט יינתן בהסכמה ועל כן ישנה תופעה מצערת של סרבנות גט.

סרבנות גט
לא אחת, הליך הגירושין כרוך גם בהתמודדות עם סרבנות גט. תופעה זו מתאפשרת למרבה הצער בשל הכלל ההלכתי על פיו גט חייב להינתן בהסכמת שני בני הזוג. משכך, כאשר אחד מן הצדדים מסרב להתגרש, בית הדין הרבני לא ייתן פסק דין לגט, אלא לאחר זמן ממושך מאוד. נושא זה עולה מעת לעת לכותרות בתקשורת ולרוב, הדיון בעניין נסוב סביב נשים מסורבות גט. זאת על אף העובדה כי ישנו מספר שווה של גברים מסורבי גט. מדוע אפוא מקבל הציבור הנשי בעניין זה את אור הזרקורים והאמפתיה?

ניתן לחשוב על שתי סיבות: האחת, כי ישנם כמה ארגוני נשים הפועלים במישור זה והם מעלים ומקדמים את המודעות לנושא מהזווית שלהן. הסיבה השנייה היא בשל הסנקציות ההלכתיות המוטלות על אישה מסורבת גט אשר אינן חלות על גבר מסורב גט. המניע לסרבנות גט הוא בדרך כלל קנטרני ונובע מרצון לפגוע בבן או בבת הזוג על רצונם להתגרש. לעיתים, מעורבים בדבר גם רגשות קנאה ושליטה, על פיהם מבקש הצד הסרבן למנוע מבן או מבת הזוג ליצור זוגיות חדשה. כמו כן, לא פעם, משמשת סרבנות גט כסוג של טקטיקה אשר נועדה להפעיל לחץ על הצד להיכנע לדרישותיו.

איך מתמודדים עם תופעה זו? ניתן לפנות אל בית הדין הרבני ולבקש ממנו שיפעיל את סמכויותיו להטיל הגבלות שונות על בן הזוג הסרבן. מדובר בין היתר בהטלת עיקולים ובהוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ. נציין כי עונש מאסר הוא גם סנקציה אשר נמצאת בסמכותו של בית הדין הרבני אך הוא נוקט בה במקרים קיצוניים ורק על גברים סרבני גט ולא על נשים סרבניות. כמו כן, מסורבי גט, גברים ונשים כאחד, יכולים להגיש לבית המשפט לענייני משפחה תביעה נזיקית נגד בן או בת הזוג בגין סרבנות גט. במסגרתה יוכלו לתבוע פיצוי כספי על הנזק שנגרם להם, כאשר גובה הפיצוי הוא פונקציה של נסיבות המקרה.

הרכוש שנצבר: חלוקת רכוש בגירושין
ההחלטה להתגרש מביאה עמה את הצורך לבצע חלוקת רכוש בין בני הזוג. למותר לציין כי לנושא זה השפעה רבה מאוד על עתידם של כל אחד מן הצדדים, בעודם נפרדים ויוצאים לדרכם החדשה. לכן סוגיה זו מהווה כר פורה לסכסוך בין בני הזוג, זאת בפרט כאשר ישנם נכסים מורכבים לחלוקה כגון: עסק, אופציות ומניות, מוניטין וכיו"ב. אז, יש פתח לחילוקי דעות מהותיים בדבר חישוב השווי והחלוקה בין הצדדים. נאמר אף יותר מכך, לעיתים חלוקת הרכוש היא זו המונעת מן הצדדים לחתום על הסכם גירושין, משום שהם אינם מצליחים להגיע להסכמה והיא מביאה אותם אפוא לפתחו של בית המשפט.

כיצד מחולק הרכוש בין בני הזוג? ובכן, אם חתמו הצדדים על הסכם ממון, הרי שזה קובע את חלוקת הנכסים בעת גירושין. בכך חסכו לעצמם בני הזוג את הצורך לדון בסוגיה מורכבת זו בשעה שיחסיהם עלו על שרטון. בדיוק משום כך עריכת הסכם ממון היא צעד חשוב ומומלץ לכל זוג, על מנת לייעל את הליך הגירושין ולמנוע סכסוך כלכלי בין בני הזוג. בהעדר הסכם שכזה, יבוצע איזון משאבים בין הצדדים, קרי, חלוקה שווה של כל הרכוש המשותף.

 

ככלל, מדובר בנכסים אשר נצברו לאחר הנישואין בלבד, אולם התמונה למעשה מורכבת הרבה יותר, מדוע? בשל חזקת השיתוף הקובעת כי גם נכסים שנרכשו (או התקבלו במתנה או בירושה) לפני הנישואין, יכולים להיחשב כרכוש משותף ולהיכלל בחלוקה, אם הוכחה לגביהם כוונת שיתוף. זהו כמובן עוד מקור למחלוקת בין בני הזוג, אשר הופכת את הסוגיה הזו למורכבת.

גירושין לאחר שנחתם הסכם ממון
כאמור מעלה, כאשר בני זוג ערכו הסכם ממון, הרי שבעת גירושין, חלוקת הנכסים ביניהם תיעשה על פי הקבוע בהסכם. עם העלייה במספר הזוגות המתגרשים, אנו רואים גם עלייה ברורה במספר הזוגות הבוחרים לחתום על הסכם ממון.

 

זאת בשל ההבנה, כי גם אם כיום חשים בני הזוג שהם רוצים לחיות יחד לנצח, הם מודעים לכך כי גירושין הם תרחיש ממשי שיכול לקרות. אז, האהבה שפרחה כבר איננה ובני הזוג עלולים להיקלע למאבק משפטי ובראשו, סכסוך כלכלי. על כן, מבקשים הם למנוע מצב זה ועורכים הסכם ממון, המסדיר מראש את אופן חלוקת הרכוש.

עבור חלק גדול מן הציבור, עריכת הסכם ממון נתפס כצעד קר, המעיד כי בני הזוג אינם סומכים זה על זה וכי שורר ביניהם חוסר אמון. אולם גם ניתן להסתכל על סוגיה זו מן הזווית ההפוכה. על פיה, על ידי חתימה על הסכם ממון, בני הזוג למעשה מוכיחים זה לזו כי הקשר ביניהם מבוסס כולו על אהבה ולא על אינטרסים כלכליים.

הסכם ממון, חשוב לציין, מותנה בהליך של אימות אצל נוטריון או אישור בערכאה משפטית, בהתאם למועד בו הוא נחתם. בני זוג אשר עורכים הסכם ממון לפני הנישואין, יכולים לפנות לנוטריון ואם ההסכם נחתם לאחר הנישואין, יש להגישו לאישורו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. כן, נציין כי חשוב לעדכן את ההסכם לאורך השנים, ככל שחלו שינויים בהיקף הנכסים של בני הזוג, על מנת שבעת פרידה, הוא אכן יגשים את מטרתו ויקבע את אופן חלוקת הרכוש בין הצדדים.

כמו כן, נדגיש כי אין די בעצם החתימה על הסכם ממון ואישורו כדי לשמור על תוקפו לאורך שנים, אלא על בני הזוג לקיימו גם בהתנהגות. אם התנהלותם של בני הזוג ברכוש אינה תואמת את הוראות ההסכם, הרי שיכול מי מהם בעת גירושין, להעלות טענה של איון ההסכם ולבטל למעשה את תוקפו. על כן, חשוב כל כך לפנות לעורך דין מומחה לצורך עריכת הסכם ממון, אשר ינסח הסכם טוב ואיכותי, המותאם לבני הזוג ואשר יגן על קניינו של כל אחד מהם באופן אפקטיבי. עורך הדין ינחה את בני הזוג כיצד עליהם להתנהל כדי לשמור על תוקפו של ההסכם ולא לסתור את הוראותיו. כן יעמוד הוא לרשותם לצורך עדכון ההסכם לאורך השנים, על פי הצורך.


משמורת ילדים – חלוקת זמני שהות
מרבית הליכי הגירושין מתרחשים כאשר לבני הזוג יש כבר ילדים. אז, נדרשים הם להחליט על חלוקת זמני השהות ביניהם, קרי משמורת הילדים. החלטה זו צריכה להתקבל לא רק על בסיס רצונם של ההורים, אלא בהתאם לפרמטרים שונים כגון: רמת המסוגלות ההורית של כל אחד מבני הזוג, טיבו של הקשר של כל אחד מהם עם הילדים, אורח החיים ויכולת כלכלית.

קביעת החזקה על הילדים

בעת הליך גירושין, בפני בני הזוג עומדות למעשה שתי אלטרנטיבות להסדר משמורת: למנות הורה אחד כמשמורן, קרי, משמורת מלאה או להסדיר אחריות הורית משותפת, היא חלוקת זמני שהות שווים או דומים. היתרון המובהק של משמורת מלאה, היא היציבות שבקיומו של בית מרכזי אחד והורה אחד עמו הילדים שוהים רוב הזמן. אולם מנגד, נטען כי היא יוצרת ניתוק לא הוגן ולא טבעי של הילדים מן ההורה השני.

משמורת משותפת לעומת זאת, נתפסת כהסדר המאפשר לשני ההורים מידת מעורבות וקרבה שווה אל הילדים, אך מנגד, לגביה נטען כי היא פוגעת בתחושת היציבות של הילדים בשל הצורך לעבור מבית לבית באופן תכוף כל כך. זהו המקום לציין את חזקת הגיל הרך, המעניקה באופן אוטומטי משמורת מלאה לאם, לילדים עד גיל 6.

 

חזקת הגיל הרך תקפה אלא אם הגיעו ההורים להסכמה אחרת, או הוכח כי האם איננה כשירה. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על חזקה זו, בטענה כי היא מפרה בחוסר שוויון וללא כל הצדקה, את זכותם של אבות לקבל משמורת מלאה על ילדיהם. בהתאם, נעשו ניסיונות שונים להביא לביטולה או להפחתה של הגיל עליו היא תחול, אך נכון להיום היא עומדת על כנה.

החוק החדש לחישוב מזונות ילדים
לצדה של סוגיית משמורת הילדים, עומד כמובן גם נושא המזונות. השפעתו על מצבם הכלכלי של בני הזוג לאורך שנים קדימה היא עצומה. על כן מהווה הוא במקרים רבים של גירושין, גורם לחילוקי דעות בין הצדדים. המצב המשפטי בסוגיה זו השתנה באופן דרמטי לפני מספר שנים, בחודש יולי 2017. עת יצר בית המשפט העליון, בהליך בע"מ 919/15 הלכה חדשה. זו קובעת כי עד גיל 6 נושא האב בחיוב מזונות הילדים כפי שהיה עד כה, אולם מגיל 6 והלאה, יוטל חיוב מזונות גם על האם. כיצד יתחלק התשלום בין שני ההורים? בהתאם להיקף זמני השהות ובהתאם ליחס הכנסותיהם.

חשוב להבין כי טרם מתן פסק הדין, שרר במשך שנים חוסר שוויון מוחלט בסוגיה זו בין אבות לבין אימהות. רבים מהאבות הגרושים בישראל הגיעו עד כדי קריסה כלכלית וזאת בעוד שהאם לא נדרשה כמעט להשתתף בהוצאות הילדים, גם כאשר רמת הכנסתה הייתה זהה או אף גבוהה מזה של האב. נאמר אף יותר מכך, לא זאת בלבד כי חובת מזונות הילדים הייתה מוטלת רק על האב, אלא שטרם ההלכה החדשה, היו אבות רבים אשר שילמו כפל מזונות. זאת כאשר הילדים שהו במשמורת משותפת. אז היה האב משלם את הוצאות הילדים הן כאשר הם היו בחזקתו והן כאשר שהו עם אמם.

כיום, בעת גירושין, מחושבים זמני השהות באופן מדויק, מחושב יחס ההכנסות של ההורים ועל פי נתונים אלו נקבעת חבותו של כל אחד מבני הזוג בתשלום מזונות הילדים. נדגיש כי נכון להיום, ההלכה החדשה חלה רק כאשר הילדים הנם מגיל 6 ומעלה ויש קולות רבים הקוראים ליישומה מיום היוולדו של הילד. זאת על מנת ליצור שוויון מלא בין אבות לאימהות בעניין זה.

מזונות ילדים: מה אם התגרשתי לפני ההלכה החדשה?

 

הפחתה רטרואקטיבית של מזונות ילדים
הלכת בע"מ 919/15 מהווה שינוי מבורך עבור כל אב העומד כיום בפני הליך גירושין. אולם מה לגבי תיקי מזונות סגורים? מאז יולי 2017, עלתה קריאה כי יש להחיל את ההלכה באופן רטרואקטיבי, כך, שכל אב בישראל יוכל לפתוח מחדש את תיק מזונות הילדים ולבקש את הפחתת הסכום שהוא משלם.

 

בית המשפט העליון לא נתן התייחסות בפסק הדין לשאלה זו ועד היום אין תקדים מחייב בסוגיה. על כן, כאשר מוגשת תביעה לבית המשפט לענייני משפחה, להפחתה רטרואקטיבית של מזונות ילדים, התוצאה שלה תלויה בפרשנותו של השופט היושב בדין את ההלכה החדשה.

עד היום התפתחו בקרב שופטי בתי המשפט לענייני משפחה, מספר דעות בסוגיה זו ונסביר. מאז ומתמיד, ניתן לפתוח מחדש את הדיון על גובה מזונות הילדים, כלפי מעלה או כלפי מטה, היכן שהתרחש ⇐שינוי מהותי בנסיבות.

 

הדרישה היא כי מדובר בשינוי בלתי צפוי, המצדיק חריגה מעקרון סופיות הדיון, כדי לדאוג לרווחת הילדים. כך למשל, אם עסקינן בהפחתה של דמי המזונות, אזי אב היה יכול לפנות לבית המשפט ולבקש להפחית את סכום התשלום, אם חלה הרעה משמעותית במצבו הכלכלי שאינה בגדר הרעה זמנית.

רבים משופטי בתי המשפט לענייני משפחה סבורים כי ההלכה החדשה לא שינתה תנאי זה וגם כיום יש צורך להוכיח שינוי חיצוני שכזה כדי להצדיק הפחתה של מזונות הילדים. לצידם, ישנם שופטים הסבורים כי ההלכה החדשה היא השינוי המהותי הנדרש ויש בה אפוא כשלעצמה כדי להביא להפחית את גובה התשלום המוטל על האב.

חלק מן השופטים, כאשר מונחת בפניהם תביעה להפחתת מזונות ילדים, מבקשים להבחין בין מקרה שבו דמי המזונות נקבעו בהסכם גירושין, לבין מקרה שבו דמי המזונות נקבעו בפסק דין, בעקבות תביעת מזונות ילדים. מהו ההבדל? הצורך לכבד את ההסכמה החוזית בין בני זוג אשר חתמו על הסכם, שולל לדידם, פתיחה מחדש של ההסכם רק בשל ההלכה החדשה. כלומר, לא תהיה הפחתה במזונות שמשלם האב, כל עוד לא הוכח כי חל שינוי מהותי אחר בנסיבות. לעומת זאת, כאשר בית המשפט הוא זה אשר קבע את סכום המזונות, ההלכה החדשה אכן מהווה כשלעצמה עילה להפחתת המזונות.

חשוב לדעת: גביית מזונות
כאשר אנו מדברים על מזונות הילדים, עלינו להציג גם נושא מקומם ולא נעים והוא גביית המזונות. במקרה שבו מזונות הילדים אינם משולמים כסדרם, תוכל האם לפנות למוסד לביטוח לאומי או להוצאה לפועל לצורך גבייתם. ביטוח לאומי משלם ישירות לאם את דמי המזונות על מנת שתוכל לדאוג לצרכי הילדים ונוקט בהליכים נגד האב כדי לגבות ממנו את הסכומים ששולמו. אולם, יש להבהיר כי ביטוח לאומי משלם את דמי המזונות עד תקרה מסוימת ולכן ייתכן מצב שבו לא תקבל האם את מלוא המזונות המגיעים לילדיה.

במסגרת הוצאה לפועל, בשונה מביטוח לאומי, תשלום המזונות יתקבל רק אם הליכי הגבייה שננקטו נגד האב נשאו פרי, כלומר עיקולים כגון עיקול עו"ש, משכורת, רכב ועוד. בפני האם פתוחה האפשרות לנהל את תיק ההוצל"פ באופן עצמאי, כך שהיא זו המגישה בקשות לנקיטת הליכים נגד האב וכן, תוכל היא לבחור במסלול ייחודי לחוב מזונות, במסגרתו רשם ההוצאה לפועל נוקט מיוזמתו בהליכי עיקול והגבלות שונות לצורך קידום גביית החוב. חשוב לציין, כי אין להשתהות בגביית חוב מזונות, היות שאם חלפו שנתיים ממועד החוב ולא נעשה ניסיון גבייה, ניתן יהיה לגבות אותו רק באישורו של בית המשפט לענייני משפחה.

בקשה ליישוב סכסוך
בוודאי שמעתם לא מעט את המונח הזה ותהיתם מה הוא אומר. ובכן, עד ממש לא מזמן, חודש יולי 2016 ליתר דיוק, היה הליך הגירושין נפתח בהגשת התביעות השונות לבית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. במועד הנ"ל, נכנס לתוקפו חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה}, התשע"ה-2014 אשר שינה מהותית את התנהלותו של הליך הגירושין. החוק קובע כי בני זוג אשר רוצים להתגרש, אינם יכולים עוד להגיש את תביעות הגירושין כמקודם אלא כעת, ישנו שלב מקדמי לכך והוא ניסיון להליך גירושין בדרכי שלום.

זה מתבצע במסגרת יחידת הסיוע שליד בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, לאחר שהוגשה למי מהם בקשה ליישוב סכסוך. נדגיש כי בקשה זו היא פורמלית בלבד, כלומר היא אינה מכילה את טיעוני הצדדים בענייני הגירושין ומטרתה היא אחת בלבד: להביא את בני הזוג לניסיון הידברות וגיבוש הסכם בטרם תיפתח בפניהם הדרך לערכאות המשפטיות.

כמובן כי הלכה למעשה, לא ניתן לכפות על בני הזוג לנסות ולהגיע לפשרה ועל כן, הם רשאים לוותר בהסכמה על המשכו של התהליך הזה לאחר הפגישה הראשונה. אליה אגב, מחויבים בני הזוג להתייצב ללא ייצוג. אם ימשיכו אל הפגישה השנייה, אז רשאים הם להגיע עם עורכי הדין וחשוב מאוד לעשות כן. זאת על מנת שתיבחן אפשרות ממשית לפשרה הוגנת, תוך שיהיה לכל אחד מן הצדדים עורך דין מטעמו אשר יגן על זכויותיו.

חשוב לציין, כי לאחר שהוגשה בקשה ליישוב סכסוך, הצדדים מנועים למשך 45 יום (ולעיתים אף מעט יותר מכך) מהגשת תביעות הגירושין זה כנגד זו. הם יהיו רשאים לפנות לבית המשפט אך ורק בעניינים דחופים, למשל לצורך פסיקת מזונות זמניים עבור הילדים או לשם הגשת בקשה לעיכוב יציאה מן הארץ, כאשר מתעורר חשד להברחת נכסים, לחטיפת הילדים וכיו"ב.

ככל שהליך הגישור אשר התקיים ביחידת הסיוע לא הביא לגיבושו של הסכם גירושין, רשאים יהיו בני הזוג לנהל את הליך הגירושין בערכאות. אולם, למעשה, מאז כניסתו לתוקף של חוק הגישור, לא מעט מן הזוגות אכן מצליחים לגבש הסכם גירושין במסגרת זו. זאת בפרט כאשר כל אחד מהם מיוצג על ידי עורך דין גירושין, המאזן בין האינטרסים של הלקוח לבין הרצון להגיע להסכם ולהימנע ממאבק משפטי. כמו כן, לעיתים בני הזוג מאמצים את הרעיון של גישור גירושין בשיתוף פעולה, אך פונים למגשר פרטי לצורך גיבוש הסכם.


גישור גירושין
זוגות רבים רוצים לגבש הסכם ולהימנע מגירושין ארוכים ומתישים בערכאות, אך מתקשים להגיע להסכמות בנושאים העומדים על הפרק. מצב זה הוא מאוד טבעי משום שמדובר בסוגיות אשר תהיה להן השפעה עצומה על חייהם של בני הזוג. כן, נדרשים הם לנהל משא ומתן בתקופה שבה קשר הנישואין עלה על שרטון. ובכן, החדשות הטובות הן שיש דרך להגיע למטרה הנכספת של הסכם גירושין והיא באמצעות הליך של גישור.

בשונה מאוד מניהול הליך הגירושין בערכאות, שם כל צד טוען את טענותיו ובית המשפט מכריע, הרי שבגישור, מנהלים בני הזוג שיחה פתוחה, כאשר המטרה היא לגבש הסכמות משביעות רצון. תפקידו של המגשר הוא לעמוד על נקודות המחלוקות העיקריות בין הצדדים וכך, לכוון את הדיאלוג בין הצדדים לכיווני פשרה מתאימים. המגשר, יש להדגיש אינו צד בסכסוך והוא חייב להיות ניטרלי לחלוטין.

כמו כן, בשונה מהשופט בבית המשפט לענייני משפחה או מהדיינים בבית הדין הרבני, המגשר אינו מכריע בין בני הזוג, אלא יכול רק להמליץ להם על פתרונות רלוונטיים לנסיבות העניין. בהתאם לכך, הליך הגישור איננו מחייב, כלומר, עד השלב שבו נחתם הסכם גירושין, יכול כל אחד מבני הזוג להודיע כי הוא מבקש להפסיק את הליך הגישור. אם כדי לפנות למגשר אחר ואם כדי להמשיך את ההליך המשפטי בערכאות.

הליך הגישור מתנהל הלכה למעשה באמצעות פגישות משותפות של המגשר עם בני הזוג וכן, באמצעות פגישות פרטניות עם כל אחד מהם. המפגש האישי מגשים שתי מטרות: האחת, הוא מאפשר לבן ולבת הזוג לומר למגשר בארבע עיניים דברים שאולי לא ירצו לחשוף מול הצד השני. המטרה השנייה, הוא מאפשר למגשר לחוות דעתו לגבי הסיכויים של בן או בת הזוג לקבל את מבוקשם, אם ההליך יתנהל בערכאות, מידע שחשוב כמובן להעבירו בנפרד לכל אחד מן הצדדים. אז, יודעים הם באלו סוגיות כדאי להם להתפשר עם בן או בת הזוג ובאיזו סוגיות הם יכולים לעמוד איתנה על רצונם, היות שהחקיקה והפסיקה לצידם בעניינים אלו.

ארבעה תנאים לגישור מוצלח
גישור גירושין מסתיים בהצלחה אם בני הזוג חותמים על הסכם גירושין. ניתן להצביע על ארבעה תנאים מרכזיים אשר אם יתקיימו, ישנו סיכוי גבוה מאוד לגישור מוצלח. התנאי הראשון הוא כי בני הזוג יגיעו לגישור בגישה חיובית ויזכרו כי הם עושים את הצעד הנכון עבור עצמם ועבור הילדים. הם המרווחים המרכזיים מכך שבני הזוג בחרו שלא להיכנס למאבק משפטי אלא להיפרד בדרכי שלום. כאשר זהו הלך הרוח איתו מגיעים הצדדים לפגישות הגישור, תהיה להם מוטיבציה גבוהה יותר להגיע לעמק השווה.

התנאי השני הוא כי כל אחד מבני הזוג יגיע אל השולחן כאשר הוא יודע מהן המטרות שהוא רוצה להשיג בהליך הגישור. כלומר, מהם הדברים המהותיים לו עליהם לא יתפשר ועל מה הוא יכול לוותר. כך, כאשר בני הזוג ממוקדים, ניתן לנהל שיח קוהרנטי ויעיל. התנאי השלישי הוא כי המגשר אליו פנו הצדדים הוא בעל הידע והניסיון המתאימים לנהל את הליך הגישור. במילים אחרות, עליו להיות עורך דין המתמחה בדיני משפחה וגירושין ומגשר גירושין מנוסה. נתונים אלו מבטיחים כי למגשר יש את הידע והיכולת לסייע לבני הזוג להגיע לפשרות רלוונטיות עבורם.

לצד הפן המקצועי של המגשר, קרי, מומחיות וניסיון, חשוב מאוד כי בני הזוג יתחברו אליו גם ברמה האישית וזהו התנאי הרביעי לגישור מוצלח. על בני הזוג להרגיש בנוח עם המגשר בו בחרו ומוכרחה להיות כימיה טובה בינו לבינם. כך יוכלו הם להתבטא בחופשיות ויהיה בהם רצון להקשיב להצעות המגשר ולתת לו לכוון את השיח בינם לבין הצד השני

שינוי או ביטול הסכם גירושין
בני הזוג ניהלו משא ומתן יעיל ומוצלח, אשר הסתיים בהסכם גירושין. ההסכם קיבל את אישורה של אחת הערכאות המשפטיות והנו עתה בעל תוקף של פסק דין. לאחר זמן מה, מבקש אחד מבני הזוג לשעבר באופן חד צדדי, לשנות או לבטל את ההסכם, האם יוכל לעשות כן? ראשית, נבהיר כי בהעדר הסכמתו של הצד השני, לא יהיה מנוס מלפנות בעניין זה אל הערכאה אשר אישרה את ההסכם כדי שתתיר את שינוי או ביטול ההסכם.

כאשר אנו מדברים על שינוי הסכם גירושין, מבחינים בין סעיפים הנוגעים לטובת הקטינים כגון מזונות ילדים או חלוקת זמני השהות, לבין סעיפים אחרים בו כגון חלוקת הרכוש. במקרה הראשון, הסכם גירושין לעולם אינו אבסולוטי. כלומר, ניתן תמיד לפתוח אותו מחדש, על מנת לדאוג לרווחת הקטינים. עם זאת, יודגש כי פתיחת ההסכם תתאפשר רק כאשר חל שינוי מהותי בנסיבות. הפסיקה הגדירה שינוי זה ככזה שלא ניתן היה לצפות אותו מראש בעת קביעת המשמורת או המזונות. אולם, בקשה לשינוי הסכם גירושין בעניינים שאינם נוגעים באופן ישיר לילדים, כדוגמת חלוקת הרכוש, תתקבל לעיתים רחוקות מאוד. זאת בשל הרצון לכבד את ההסכמה החוזית שהושגה בין בני הזוג.

ומה באשר לביטול הסכם גירושין? הערכאות המשפטיות תאשרנה את ביטולו של הסכם גירושין בנסיבות חריגות בלבד וברוב המכריע של המקרים, בקשות אלו נדחות. הרציונל שבכך הוא כי אין המדובר בחוזה רגיל, אלא כזה אשר קיבל תוקף של פסק דין. זאת לאחר שבית המשפט ווידא כי הצדדים מבינים אותו ואת השלכותיו וכי חתמו עליו מרצונם החופשי. על כן, מדובר בהסכם בעל מעמד משפטי מיוחד וביטולו באופן חד צדדי יתאפשר במקרים נדירים.

אחת הדוגמאות למצב זה היא למשל כאשר הצד המבקש לבטל את הסכם הגירושין הוכיח כי הצד השני הטעה אותו באופן חריף ויצר מצג שווא שלו היה מודע לו, לא היה חותם על ההסכם. נדגיש כי גם אז, בית המשפט לא ימהר לבטל את ההסכם, אם ניתן לבטל סעיף מסוים או מספר קטן של סעיפים ולקיים את יתר ההסכם כסדרו.

בחירת עורך דין גירושין
כפי שניתן להבין, הליכי גירושין הם מורכבים מאוד ובמסגרתם עולות סוגיות כבדות משקל עבור בני הזוג. על מנת שכל אחד מן הצדדים יוכל לשמור על האינטרסים שלו בהליך המשפטי, הוא זקוק לליווי צמוד של עורך דין לגירושין. תוצאותיו של ההליך המשפטי תלויות במידה רבה מאוד בידע ובניסיון של עורך הדין בתחום הגירושין ועל כן, לא ניתן להכביר בחשיבות הבחירה של הייצוג המשפטי.

נציג להלן חמישה מדדים על פיהם יש לבחור את עורך הדין לייצוג בתיק הגירושין:


1. עורך דין ותיק ובעל ניסיון : ייצוג משפטי איכותי מחייב ידע מעמיק וניסיון מקצועי רב בתחום המדובר. לכן, יש לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה וגירושין, המייצג בבתי הדין הרבניים ובבתי המשפט לענייני משפחה, בקיא בחקיקה ובפסיקה ודואג להיות מעודכן בכל עת בחידושים בתחום.


2. מומחיות בתחומים משיקים : טיפול בהליך גירושין מערב גם תחומי משפט אחרים כגון דיני חוזים ודיני מקרקעין ולכן על עורך הדין להיות רחב אופקים ובעל ידע גם בתחומים נוספים, כך שתהיה לו ראייה משפטית כוללת ורחבה בעת ייצוג בן או בת הזוג.


3. עריכת דין יצירתית : העוסקים בתחום דיני המשפחה בכלל ובדיני הגירושין בפרט, חייבים להיות חדי מחשבה ויצירתיים מאוד. רק כך יוכלו להגיע לתוצאות המשפטיות הטובות ביותר, המותאמות לאופי ומורכבות הנסיבות.


4. אמפתיה וכתף תומכת : לצד לחימה עיקשת על זכויות הלקוח, עורך דין גירושין טוב יודע גם להעניק תחושת ביטחון, להפגין אמפתיה ולתת כתף תומכת. זאת מתוך הבנה כי אין המדובר בהליך משפטי קר, אלא בדיני נפשות ועל כן, הלקוח מצוי במתח ועובר תקופה מאוד לא פשוטה בחייו.


5. עורך דין מגשר : אם בני הזוג פונים לעורך דין שהנו גם מגשר, הרי שיש לדבר ערך מוסף, שהרי יידע הוא לתת הזדמנות אמיתית לפשרה, מבלי לוותר על האינטרסים החשובים ביותר ללקוח.


תלונות שווא בגירושין
לצד זוגות רבים אשר מתגרשים בהסכמה ובכבוד, ישנם זוגות אשר הליך הגירושין ביניהם הופך למלחמת התשה. במסגרתה, הם עושים מעשים שונים כדי לפגוע זה בזו, כאשר אחד החריפים שבהם הוא הגשת תלונת שווא במשטרה. אמנם ישנם גם גברים המגישים תלונות שווא, אך תופעה זו נפוצה יותר בקרב נשים, אשר מגיעות לתחנת המשטרה ומדווחות על אלימות מצד הבעל כלפיהן. במקרים רבים מעשה זה נועד כדי למנוע מהאב לקבל משמורת משותפת על הילדים ולעיתים אף מדובר בצעד שהנו חלק מניכור הורי. תופעה מקוממת כשלעצמה, בה אחד ההורים מכפיש את ההורה השני בפני הילדים ומסית אותם כנגדו, על מנת ליצור רחוק ביניהם. לניכור הורי יש דרגות שונות וכאשר מדובר על מקרה קיצוני, הילדים אינם מוכנים בשום אופן לפגוש את ההורה המנוכר.

מתוך מטרה לסייע לנשים הסובלות מאלימות במשפחה, המשטרה נוהגת לקחת ברצינות רבה את התלונות המוגשות לה בעניין זה. התוצאה: הבעל לעיתים קרובות מוצא את עצמו מורחק מן הבית בצו הרחקה וחשוף להגשת כתב אישום נגדו, למרות כי מדובר בתלונה כוזבת שאין לה שחר. במצב זה, זכויות המשמורת של הבעל עומדות בסכנה וישנה גם פגיעה בשמו הטוב, אשר יכולה לפגוע במעמדו בעבודה ובחייו האישיים. על מנת למזער את הנזק ממצב שכזה ולפעול להוכחה כי מדובר בתלונת שווא, חייב הבעל לפנות באופן מיידי לייצוג משפטי מקצועי. עורך הדין יעשה כל שניתן כדי להוכיח את חפותו של הבעל ולהביא לסגירת תיק החקירה נגדו ללא הליכים נוספים וללא רישום משטרתי. כן, יפעל להגן על זכויותיו במסגרת הליך הגירושין ואף יבחן אפשרות להגשת תביעה נזיקית לפיצויים בגין לשון הרע נגד בת הזוג.

גירושין של ידועים בציבור
עם העלייה הניכרת במספרם של זוגות החיים יחד כידועים בציבור, עולה השאלה מה קורה בעת פרידתם. ובכן, ידועים בציבור אינם מתגרשים במובן הקלאסי של המילה, משום שהם אינם נשואים ועל כן לא נדרשים להסדיר את נושא הגט בבית הדין הרבני. אולם, ככל שבני הזוג צברו רכוש משותף לאורך חייהם יחד, הרי שבעת פרידה, עליהם יהיה לבצע חלוקת רכוש, בדומה מאוד לזוגות נשואים. לכן, עורכי דין לגירושין ממליצים גם לידועים בציבור לערוך הסכם ממון, אשר יסדיר מראש את חלוקת הרכוש ביניהם למקרה של פרידה. כמו כן, אם בני הזוג הביאו ילדים לעולם, כעת, משהם נפרדים, הם יידרשו לסוגיית תשלום מזונות הילדים וכן חלוקת זמני השהות. בזאת הם אינם שונים מזוג נשוי העומד בפני גירושין ולכן עליהם גם לקבל ליווי משפטי של עורך דין לגירושין, אשר ישמור על זכויותיהם.

בדיוק כמו זוגות נשואים שנפרדים, עומדת בפני זוגות ידועים בציבור הבחירה, האם להסדיר את הנושאים העומדים על הפרק בהסכמה, או שמא לפנות לערכאות המשפטיות. לעניין זה נאמר כי גם ידועים בציבור כפופים לחוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה}, התשע"ה-2014. כלומר, כי לפני שיוכלו להגיש תביעות אחד כנגד השנייה, עליהם יהיה להגיש בקשה ליישוב סכסוך. זאת אלא אם גיבשו הם באופן עצמאי הסכם המסדיר את ענייניהם. אז, יגישו הם את ההסכם לאישורו של בית המשפט לענייני משפחה, אשר ייתן לו תוקף של פסק דין מחייב.

מרוץ הסמכויות
מצב זה של סמכות מקבילה בין שתי הערכאות משפיע על הליך הגירושין בין יהודים בכך שברגע שאחד מבני הזוג מחליט להתגרש, עליו להחליט על אסטרטגיה נכונה ומהירה, היכן עדיף שיתנהל הליך הגירושין. אם ברצונו שההליך יתנהל בבית הדין הרבני, עליו לכרוך את ענייני המשמורת, חלוקת הרכוש והמזונות בתביעת הגירושים שמוגשת לבית הדין. גם אם לא מתבצעת כריכה, סמכות הדיון שנושא משמורת והחזקת הילדים נתונה לבית הדין הרבני. אולם אם בן/בת הזוג הקדים אותו והגיש/ה את התביעות למשמורת/ מזונות אישה/ מזונות ילדים/ חלוקת רכוש, לבית משפט לענייני משפחה, סוגיות אלו ידונו בבית המשפט אליו הוגשו.

מתחילים חיים חדשים
אחרי שסערת הגירושין שככה, זה הזמן של כל אחד מבני הזוג להתחיל להכיר את עצמו מחדש, כאדם יחיד, כאינדיבידואל ולא רק כבן זוג או הורה לילדים. עם השנים, הרבה פעמים הזהות האישית קצת מטשטשת והולכת לאיבוד בתוך מרוץ החיים של הבית, הפרנסה, המשפחה. עכשיו לאחר שהליך הגירושין הסתיים, אפשר לעשות שינוי, לפתח את הזהות העצמית, את הביטחון ולהתחיל ליהנות מהזמן הפרטי שיש לכל אחד מהצדדים לאחר הפרידה.

אנו יודעים שזה לא קל, גירושין הם ללא ספק חוויה כואבת, אך הם מאפשרים גם צמיחה אישית אדירה ועתיד טוב יותר לשני בני הזוג. יש מי שבוחר לחזור אחרי הגירושין, לתחביבים אהובים או לפתח תחומי עניין חדשים. יש מי ששנים רצה להתחיל להתאמן ואף פעם לא מצא את הזמן לזה. יש מי שרוצה כעת להשקיע יותר בעבודה כדי להתקדם בקריירה, אולי לעשות הסבה מקצועית והרשימה היא אינסופית.

לצד כל ההזדמנויות החדשות, כמובן שלא פעם, המעבר מחיי נישואין לחיים לבד יכול להיות קשה, מבחינה רגשית ו/או כלכלית, בפרט כאשר מדובר על נישואין ארוכים. חשוב לזהות כי קיים קושי מסוים, לא להתעלם ממנו ולפנות לעזרה מקצועית: פסיכולוג, מטפל בשיטות שונות, קואוצ'ר וכיו"ב, כל מה שיאפשר לפתוח את הלב ולמצוא פתרונות שיסייעו לבן או לבת הזוג לפרוח מחדש.

בסיומו של הליך הגירושין, כאשר הכל כבר מוסכם ומסודר, זהו גם הזמן לגלות מחדש את הילדים. לבלות איתם זמן איכות, להשקיע בבילויים מיוחדים יחד, בבית או בחוץ. כן, חשוב להמשיך להיות קשובים לילדים, למסרים הגלויים והנסתרים ולוודא כי הם עיבדו את הגירושין וחשים בטוחים ואהובים.

היבט נוסף בהקשר זה הוא שמירה על קשר תקין עם ההורה השני, בפרט כאשר מדובר על אחריות הורית משותפת. אז, שיתוף הפעולה צמוד יותר ותדיר יותר. יש לזכור כי גם לאחר הפרידה, הילדים רואים וחשים הכל ויחסים בריאים ונטולי מתח בין ההורים, יעניקו להם תחושת יציבות וביטחון. ככל שהיחסים תקינים ובני הזוג לשעבר מתקשרים בצורה בריאה, זה מצוין, אך אם עולים קשיים, כדאי לתת להם את תשומת הלב ולנסות ללבן את הדברים. בעת הצורך, יוכלו ההורים אף לפנות לטיפול מקצועי, אשר יסייע להם לתקשר בצורה טובה יותר ויעילה יותר, הכל למען הילדים.

שאלות ותשובות בנושא גירושין | Divorce Q&A

באיזה שלב צריך לפנות אל עורך דין גירושין?

בשל מרוץ הסמכויות, הצד אשר פותח ראשון בהליך משפטי, זוכה במקרים רבים ליתרון טקטי. על כן, כדאי לפנות לייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר על מנת לשמור על הזכויות בהליך הגירושין.

אני שוקל גירושין אך לא בטוח. מה עלי לעשות?

ראשית, כדאי לשקול פנייה לייעוץ זוגי על מנת לבדוק אפשרות לשיקום היחסים. היה ואפשרות זו אינה רלוונטית עבור בני הזוג, מומלץ לבחור בדרך של גירושין בהסכמה: גיבוש הסכמות בין בני הזוג בענייני הגירושין, ללא מאבק משפטי ארוך ויקר.

להתגרש ללא עורך דין – האם זה אפשרי?

זה אפשרי אך לא מומלץ. אף בהנחה שאין בין בני הזוג מחלוקות בענייני הגירושין, חשוב מאוד לערוך הסכם גירושין מקיף ומסודר, באמצעות עורך דין, אשר יבטיח את זכויות הצדדים וימנע אפשרות של סכסוך בעתיד.

כיצד מומלץ לבחור עורך דין גירושין?

ישנם ארבעה פרמטרים מרכזיים בבחירת עורך דין גירושין – מומחיות משפטית בהליכי גירושין, זמינות לטיפול בלקוח, שכר טרחה הוגן וכימיה אישית בין הלקוח לבין עורך הדין.

האם בני זוג יכולים לפנות לעורך דין משותף?

בהחלט, במקרה שבו לבני הזוג אין מחלוקות משמעותיות ביניהם בנושאי הגירושין, יוכלו לפנות אל עו"ד אחד משותף אשר יערוך להם הסכם גירושין בהסכמה..

כיצד גישור על ידי מגשר גירושין מוסמך יכול לעזור בעת גירושין?

כאשר ישנה מחלוקת בין הצדדים בסוגיות השונות, גישור גירושין יסייע לבני הזוג להגיע לעמק השווה ולחתום על הסכם גירושין בהסכמה. כך יוכלו לסיים את ההליך תוך זמן קצר וללא עלויות כספיות גבוהות.

כמה עולה להתגרש | מהן העלויות הכרוכות בהליכי גירושין

העלות של הליכי תיק גירושין תלויה מטבע הדברים בנסיבות העניין, כאשר חשוב לומר כי במידה ובני הזוג יפנו לעורך דין משותף, יוכלו לחסוך בעלויות שכר הטרחה. כמו כן, זוגות הפונים להליך של גישור גירושין ישלמו הרבה פחות עבור ישיבות הגישור, בהשוואה לבני זוג אשר ינהלו את ההליך בבית המשפט.

 

מידע נוסף:

 

ייעוץ משפטי וייצוג על ידי עו"ד חשובים במיוחד בתחום הגירושין. קראו כיצד למצא ולבחור עורך דין מתאים לגירושין.

 

עורך דין גירושין טוב – קווים לדמותו
כדי להתגרש במינימום טעויות, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין גירושין מנוסה. איזה עו"ד גירושין טוב עבורך? ראשית, עליו להיות מומחה בדיני גירושין ובעל ניסיון מקצועי רב. שנית, הנו מומחה בגישור גירושין ושלישית, בעל מזג סבלני ונעים.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה עורך דין גירושין טוב – קווים לדמותו: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
כיצד להתכונן לגירושין - צ'ק ליסט לתכנון גירושין
הדרך בה יתנהל הליך הגירושין שלך ישפיע באופן משמעותי ביותר על המשך חייך. ולכן כדאי מאוד להיות מוכן עם צוות יועצים שילוו וישמרו עלייך ועל הקרובים שלך מפני פגיעה כלכלית ו/או נפשית לאורך ההליך ואף לאחריו.

גירושין אחרי הקורונהקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה כיצד להתכונן לגירושין - צ'ק ליסט לתכנון גירושין: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה גירושין באסלאם: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
צור קשר דיני משפחה וגירושין צור קשר

צור קשר

checked
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד