En

צור קשר

checked

צוואה מכוח חוק החולה הנוטה למות

 

צוואה בחיים

צוואה בחיים הוא מסמך משפטי אשר במסגרתו נותן המצווה הנחיות באשר לאופן הטיפול הרפואי בו במקרה של מצב סופני, כאשר לא יוכל הוא להביע דעתו. 


צוואה בחיים נערכת מכוחו של חוק החולה הנוטה למות, תשס"ו, 2005 המכיר בזכותו של אדם לקבל טיפול רפואי או להימנע ממנו כאשר הוא סובל ממחלה חשוכת מרפא וכאשר תוחלת חייו לא עולה על שישה חודשים.

 

מהי צוואה בחיים?

אנשים רבים עורכים צוואה במסגרתה קובעים הם למי יעבור הרכוש שצברו במהלך חייהם לאחר מותם. אולם, מעטים מודעים לכך כי קיים סוג אחר של צוואה, הנקרא צוואה בחיים. מטרתה של צוואה זו היא לאפשר לאדם לקבוע, בעודו בריא, האם לקבל טיפול או להימנע ממנו במקרה של מחלה סופנית וזאת למקרה שלא יוכל להביע את דעתו באותה עת, בשל מצבו.

 

חשוב לציין כי החוק אינו מעניק חופש בחירה לכל חולה להימנע מטיפול רפואי בכל מצב שהוא, אלא מגדיר זאת באופן מפורש וקובע כי הימנעות מטיפולים מאריכי חיים תתאפשר רק כאשר רופא קבע כי תוחלת החיים של החולה לא עולה על שישה חודשים גם אם יקבל טיפול רפואי. את הזכות להחליט בדבר טיפול רפואי כאמור, יש לממש באמצעות צוואה בחיים, טופס הוראות רפואיות מקדימות או ייפוי כח. למותר לציין, כי בשל החשיבות הרבה של נושא זה ורגישותו, חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הצוואות.

 

תוקפה של הצוואה

על מנת שמסמך זה יהיה בעל תוקף משפטי, עליו לעמוד במספר כללים, הן טכניים והן מהותיים:

 

 1. גילו של המצווה: כל אדם בן 17 ומעלה רשאי לערוך צוואה בחיים כל הוא כשיר משפטית ולא הוכרז כפסול דין.

 2. צוואה בכתב: צוואה בחיים תיערך בכתב ועליה להיות חתומה על ידי המצווה ועל ידי מי שמסר למצווה את המידע הרפואי
  .
 3. שני עדים: נדרשת נוכחות של שני עדים במועד החתימה על הצוואה, כאשר העדים אינם יכולים להיות בני משפחה ועליהם להיות נטולי אינטרס כלכלי או אחר.

 4. רצון חופשי: הצוואה נכתבה מתוך רצון חופשי של המצווה, ללא לחץ או כפייה מצד מי מהקרובים למצווה.

 5. צלילות והבנה: על המצווה להיות צלול בדעתו ומודע להשלכות של הצוואה, כאשר מומלץ לצרף לצוואה חוות דעת רפואית המעידה על צלילות דעתו של המצווה במועד החתימה.

פנייה לעורך דין לעריכת צוואה בחיים

בשל משמעותה וחשיבותה של צוואה בחיים, כדאי לעשות כל שניתן כדי לוודא כי הצוואה תהיה בעלת תוקף חוקי ולא תהיה שום מניעה לקיימה בבוא העת. כמו כן, כדי לממש את רצונו של המצווה, על הצוואה להיות מנוסחת באופן ברור, שאינו נתון לפרשנויות שונות. זאת משום שבהעדר הוראות ברורות בדבר אי רצונו של המצווה לקבל טיפול מאריך חיים, מחויב הצוות הרפואי להעניק טיפול זה. על כן, חשוב מאוד לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הצוואות, לשם עריכת צוואה בחיים.

 

מה ההבדל בין "צוואה בחיים" לייפוי כוח מתמשך?

ההבדל בין  צוואה בחיים לייפוי כוח מתמשך הוא ש "צוואה בחיים" מאפשרת לאדם לקבוע הוראות מדויקות לביצוע במקרה של חוסר יכולת לתקשר עם מטפליו ולעומת זאת ייפוי כוח מתמשך (continues power of attorney או durable power of attorney מסמיך- מייפה את כוחו של אדם אחר לפעול בשמו.

 

מהו ייפוי כוח מתמשך? לחצ/י כאן  למדריך יפוי כוח מתמשך

 

נושאים קשורים:


 • צוואה בחיים דוגמא
 • צוואה בחיים מחיר: כמה עולה לערוך צוואה בחיים?
 • חוק החולה הנוטה למות טפסים
 • סוגי צוואות
 • עריכת צוואה ברבנות
 • טיפים לעריכת צוואה
 • אי הארכת חיים
 • צוואה בכתב יד
חוק החולה הנוטה למות
חוק החולה הנוטה למות מטרתו לאפשר הסדרה של הטיפול הרפואי, באדם חולה הנוטה למות, תוך שמירת איזון בין ערך קדושת החיים, לבין ערך חופש הרצון של האדם חייו  הזכות לחיות ולמות בכבוד וחשיבות איכות החיים.
 
בחוק החולה הנוטה למות, התשס"ו-2005 נכללת הזכות לדרוש טיפול רפואי, אי הארכת חיים, הימנעות מקבלת טיפול רפואי , הפסקת טיפול רפואי שכבר החל.
 

מדוע מומלץ לפנות לעו"ד מומחה בדיני משפחה לביצוע "צוואה בחיים"?

עורך הדין אשר הנו בעל הידע והבקיאות המשפטית, יידע כיצד לערוך את הצוואה על פי כל הכללים ולנסחה באופן המבהיר בצורה המדויקת ביותר את רצונו של המצווה בעת התרחשותו של המצב הרפואי.

 

עורך הדין יסביר למצווה באופן מקיף את ההשלכות של צוואה בחיים ויוודא כי הוא פועל בצלילות דעת, מתוך הבנה מלאה של הדברים. כמו כן, במקרים רבים, בחלוף השנים, עולה הצורך מצד המצווה לערוך שינויים בצוואה. לשם כך חשוב גם כן לפנות לעורך הדין אשר ידאג לביצוע השינוי המבוקש, תוך שמירה על תקינות "צוואה בחיים" ותוקפה החוקי.

 

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג, מומחית בדיני משפחה עם נסיון של למעלה מ15 שנים בתחום, למשרד עו"ד מאיה רוטנברג  נסיון רב בתחום הצוואות, הסדרת ייפויי כוח, והסדרת צוואה בחיים והפרוצדורה הכרוכה בתהליך.

 

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..

*
*
טען קובץ

 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד