צוואה בחיים, חוק החולה הנוטה למות
חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מהו חוק החולה הנוטה למות?

 

מדריך לעריכת צוואה בחיים

 

צוואה בחיים הוא מסמך משפטי אשר במסגרתו נותן המצווה הנחיות באשר לאופן הטיפול הרפואי בו במקרה של מצב סופני, כאשר לא יוכל הוא להביע דעתו. צוואה בחיים נערכת מכוחו של חוק החולה הנוטה למות, תשס"ו, 2005 המכיר בזכותו של אדם לקבל טיפול רפואי או להימנע ממנו כאשר הוא סובל ממחלה חשוכת מרפא וכאשר תוחלת חייו לא עולה על שישה חודשים.

 

מהי צוואה בחיים?

אנשים רבים עורכים צוואה במסגרתה קובעים הם למי יעבור הרכוש שצברו במהלך חייהם לאחר מותם. אולם, מעטים מודעים לכך כי קיים סוג אחר של צוואה, הנקרא צוואה בחיים. מטרתה של צוואה זו היא לאפשר לאדם לקבוע, בעודו בריא, האם לקבל טיפול או להימנע ממנו במקרה של מחלה סופנית וזאת למקרה שלא יוכל להביע את דעתו באותה עת, בשל מצבו.

 

חשוב לציין כי החוק אינו מעניק חופש בחירה לכל חולה להימנע מטיפול רפואי בכל מצב שהוא, אלא מגדיר זאת באופן מפורש וקובע כי הימנעות מטיפולים מאריכי חיים תתאפשר רק כאשר רופא קבע כי תוחלת החיים של החולה לא עולה על שישה חודשים גם אם יקבל טיפול רפואי. את הזכות להחליט בדבר טיפול רפואי כאמור, יש לממש באמצעות צוואה בחיים, טופס הוראות רפואיות מקדימות או ייפוי כח. למותר לציין, כי בשל החשיבות הרבה של נושא זה ורגישותו, חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הצוואות.

 

תוקפה של הצוואה

על מנת שמסמך זה יהיה בעל תוקף משפטי, עליו לעמוד במספר כללים, הן טכניים והן מהותיים:

 

  1. גילו של המצווה: כל אדם בן 17 ומעלה רשאי לערוך צוואה בחיים כל הוא כשיר משפטית ולא הוכרז כפסול דין.
  2. צוואה בכתב: צוואה בחיים תיערך בכתב ועליה להיות חתומה על ידי המצווה ועל ידי מי שמסר למצווה את המידע הרפואי.
  3. שני עדים: נדרשת נוכחות של שני עדים במועד החתימה על הצוואה, כאשר העדים אינם יכולים להיות בני משפחה ועליהם להיות נטולי אינטרס כלכלי או אחר.
  4. רצון חופשי: הצוואה נכתבה מתוך רצון חופשי של המצווה, ללא לחץ או כפייה מצד מי מהקרובים למצווה.
  5. צלילות והבנה: על המצווה להיות צלול בדעתו ומודע להשלכות של הצוואה, כאשר מומלץ לצרף לצוואה חוות דעת רפואית המעידה על צלילות דעתו של המצווה במועד החתימה.

 

פנייה לעורך דין לעריכת צוואה בחיים

בשל משמעותה וחשיבותה של צוואה בחיים, כדאי לעשות כל שניתן כדי לוודא כי הצוואה תהיה בעלת תוקף חוקי ולא תהיה שום מניעה לקיימה בבוא העת. כמו כן, כדי לממש את רצונו של המצווה, על הצוואה להיות מנוסחת באופן ברור, שאינו נתון לפרשנויות שונות. זאת משום שבהעדר הוראות ברורות בדבר אי רצונו של המצווה לקבל טיפול מאריך חיים, מחויב הצוות הרפואי להעניק טיפול זה. על כן, חשוב מאוד לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הצוואות, לשם עריכת צוואה בחיים.

 

מה ההבדל בין "צוואה בחיים" לייפוי כוח מתמשך?

ההבדל בין  צוואה בחיים לייפוי כוח מתמשך הוא ש "צוואה בחיים" מאפשרת לאדם לקבוע הוראות מדויקות לביצוע במקרה של חוסר יכולת לתקשר עם מטפליו ולעומת זאת ייפוי כוח מתמשך (continues power of attorney או durable power of attorney מסמיך- מייפה את כוחו של אדם אחר לפעול בשמו.

 

מהו ייפוי כוח מתמשך? לחצ/י כאן  למדריך יפוי כוח מתמשך

 

מדוע מומלץ לפנות לעו"ד מומחה בדיני משפחה לביצוע "צוואה בחיים" ?

עורך הדין אשר הנו בעל הידע והבקיאות המשפטית, יידע כיצד לערוך את הצוואה על פי כל הכללים ולנסחה באופן המבהיר בצורה המדויקת ביותר את רצונו של המצווה בעת התרחשותו של המצב הרפואי.

 

עורך הדין יסביר למצווה באופן מקיף את ההשלכות של צוואה בחיים ויוודא כי הוא פועל בצלילות דעת, מתוך הבנה מלאה של הדברים. כמו כן, במקרים רבים, בחלוף השנים, עולה הצורך מצד המצווה לערוך שינויים בצוואה. לשם כך חשוב גם כן לפנות לעורך הדין אשר ידאג לביצוע השינוי המבוקש, תוך שמירה על תקינות "צוואה בחיים" ותוקפה החוקי.

 

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג, מומחית בדיני משפחה עם נסיון של למעלה מ15 שנים בתחום, למשרד עו"ד מאיה רוטנברג  נסיון רב בתחום הצוואות, הסדרת ייפויי כוח, והסדרת צוואה בחיים והפרוצדורה הכרוכה בתהליך.

 

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..

*
*
טען קובץ

 

צוואה בחיים – מתן הנחיות רפואיות מקדימות וייפוי כוח חוק החולה הנוטה למות. הבעיות המוסריות, הרפואיות, ההלכתיות והמשפטיות הקשורות לטיפול בחולה הנוטה למות, המכונה גם חולה סופני ill Patient Terminally , או חולה בסוף ימיו end of life patient , הן מהקשות ומהנדונות ביותר בתחום הרפואה המודרנית. הדילמות ביחס לחולה הנוטה למות נוגעות באופן אישי וישיר כמעט לכל אדם, בין אם הדבר נוגע להחלטות בסוף חייו, או להחלטות בסוף חייהם של מי מיקיריו. במיוחד קשה סוגיה זו בשל העובדה שמדובר בהחלטות גורליות של חיים ומוות.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה חוק החולה הנוטה למות, התשס"ו-2005 (החוק המקורי) להורדה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד