חיפושעו"ד גירושין חיפוש
En
צור קשרעו"ד גירושין צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודעו"ד גירושין תוכן מרכזי בעמוד

הפרת הבטחת נישואין

בן זוג מציע נישואין לבת זוגו ולאחר מכן מתחרט. לחילופין, בת הזוג הציעה בעצמה לבן הזוג להתחתן והתחרטה. מצב זה נקרא הפרת הבטחת נישואין ולעיתים, הוא מקים לצד הנפגע זכות לפיצוי כספי. קראו כאן ותגלו.

מהי הפרת הבטחת נישואין?
הצעת נישואין היא ללא ספק אחד השלבים הרומנטיים והמרגשים ביותר בזוגיות. אולם לעיתים, קורה מצב שבו הצד אשר הציע חתונה וחיים משותפים, משנה את דעתו ומתחרט.

מדובר קודם כל בפגיעה רגשית ובשברון לב של הצד השני, אשר דמיין עתיד משותף עם בן או בת הזוג. כמו כן, ישנה תחושה של מבוכה מסוימת, כאשר צריך לבשר להורים על ביטול החתונה. הקושי הוא רב עוד יותר, כאשר בן הזוג מתחרט לאחר שהחלו ההכנות לחתונה ובוודאי אם הדבר קורה בסמוך לה.

עם זאת, יש בדבר פן נוסף. אנשים רבים אינם יודעים כי לצדו של ההיבט הרגשי, הפרת הבטחת נישואין יכולה להיות גם עילה משפטית. במסגרתה הנפגע יכול להגיש תביעה לפיצוי נגד בן הזוג, על הנזק שנגרם לו עקב הפרת הבטחת נישואין.

האם נגרם נזק מהותי?
העילה של הפרת הבטחת נישואין אינה כתובה בחוק, אלא היא יציר הפסיקה. יחד עם זאת, בתי המשפט אינם מקבלים את מרבית התביעות המוגשות להם בעילה זו. מדוע?

משום שהם אינם רואים לנכון להתערב בחייו הפרטיים של האדם, שהרי לכל אחד מאיתנו הזכות להחליט עם מי אנו רוצים לחיות וזכותנו לשנות את דעתנו גם לאחר הצעת נישואין. החריג לכך הוא מצב שבו נגרם נזק ממשי לצד הנפגע, אם נזק כלכלי ואם נזק נפשי.

כך למשל, אם הפרת הבטחת נישואין התרחשה לאחר רכישת שמלה, הזמנות לחתונה, תשלום מקדמה לאולם אירועים וכיו"ב, בית המשפט יורה לצד המפר לפצות את בת הזוג בגין הסכומים הללו.

לעיתים, עיקר הנזק הוא דווקא לא ממוני ויכול לנבוע למשל מפגיעה בסיכוי להינשא שוב ולהקים משפחה, מפאת גיל או מנטליות תרבותית.


סכום הפיצוי הכספי
בשונה מתביעות נזיקין אחרות, בהן סכומי הפיצוי יכולים להיות גבוהים מאוד, אין כך הדבר בתביעות בגין הפרת הבטחת נישואין. אם בית המשפט יקבל את התביעה וכאמור מעלה, זהו אינו דבר שבשגרה, סכום הפיצוי יהיה ביחס ישר לנזק שנגרם לתובע הנפגע וכי אותו הצליח להוכיח.

למרות הפגיעה האישית הרבה שחש הצד הנפגע, אין במסגרת זו פיצויים עונשיים ודרישה מצד התובע לסכומי פיצויי מופרזים לא תתקבל. נציין, כי תנאי סף להגשת התביעה הוא כי בידי הנפגע ראיות לכך כי הייתה הצעת נישואין רשמית ובהעדרן, לא מתקיימת העילה.

פנייה לייעוץ משפטי
חוויתם מקרה של הפרת הבטחת נישואין? אם נגרם לך נזק משמעותי בעקבות המעשה, אם כלכלי ואם אישי, כדאי לפנות לייעוץ משפטי מקצועי.

כפי שהוסבר לעיל, בתי המשפט אינם רואים בעין יפה תביעות מסוג זה, מן הטעם כי מדובר בעניין אישי ופרטי של כל אדם, אשר בידיו הבחירה עם מי הוא רוצה לחיות.

יחד עם זאת, בחרו הם להכיר באפשרות של קבלת פיצוי כספי בעת הפרת הבטחת נישואין, כאשר זו גרמה לנזק ממשי לנפגע: הוצאות כספיות בשל החתונה, פגיעה בסיכוי להינשא שוב או להביא ילדים לעולם בשל מגבלות גיל וכדומה.

על כן, בעניין זה בוחן עורך הדין כל מקרה לגופו, על פי נסיבותיו הספציפיות  ויחווה דעתו האם זהו מקרה המתאים לתביעה של הפרת הבטחת נישואין.

צור קשרעו"ד גירושין צור קשר

צור קשר

checked
אודות מקוצר רוחביעו"ד גירושין אודות מקוצר רוחבי
רוטנברג, משרד עורכי דין גירושין, הוא משרד משפחתי בתל אביב, בעל וותק של מעל 20 שנה. תחום התמחותו המרכזי של המשרד הוא דיני משפחה, גירושין, מזונות, הסכמי ממון וגירושין, צוואות וירושות ובענייני משפחה נוספים ובמשרד התמחויות נלוות בתחומי משפט נוספים וכן מומחיות בהליכי גישור ויישוב סכסוכים.
  

אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד בבתי המשפט, גישור גירושין וגירושין בהסכמה, הידע המשפטי הנרחב, הניסיון המקצועי העשיר ותודעת השירות הגבוהה כמו גם עבודה יסודית מהירה ויעילה הם סימני ההיכר של המשרד, אשר הפכו אותו למשרד עורכי דין מוביל בתחומו בישראל.

 

סניפי המשרד במיקומים נוחים בתל אבי וברחבי הארץ, צוות המשרד מונה כארבעה עורכי דין ומתמחים, כולם בעלי השכלה משפטית ענפה וניסיון של שנים בייצוג לקוחות בבתי המשפט ובבתי הדין השונים ובגישור. צוות המשרד הוא רב לשוני ומטפל בקשת רחבה של תיקים, לרבות תיקים מורכבים משפטית וערעורים לערכאות דין גבוהות ותיקים המערבים את המשפט הבינלאומי הפרטי.

 

  

 עורכת דין מאיה רוטנברג

 

תחום דיני המשפחה במשרד, מנוהל על ידי עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג , עו"ד מובילה בעלת הישגים חסרי תקדים בחשיבותם ומדורגת במדריכי הדירוג הרשמיים, בעלת ניסיון רב שנים כעו"ד לענייני גירושין ומשפחה, במהלכן טיפלה בהצלחה בתיקים במגוון תחומים.

 

 

יצירת קשר עם עורך דין גירושין, עו"ד מאיה רוטנברג

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל      

 

מיקוד :  6971915 

 

טלפון :     03-6161535

 

פקס :  03-6161913   

 

נייד :     0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park,   Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code : 6971915

 

Tel :         +972-3-6161535

 

Fax:     +972-3-6161913


Mobile :  
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

*
*

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד