חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הפרת הבטחת נישואין

בן זוג מציע נישואין לבת זוגו ולאחר מכן מתחרט. לחילופין, בת הזוג הציעה בעצמה לבן הזוג להתחתן והתחרטה. מצב זה נקרא הפרת הבטחת נישואין ולעיתים, הוא מקים לצד הנפגע זכות לפיצוי כספי. קראו כאן ותגלו.

מהי הפרת הבטחת נישואין?
הצעת נישואין היא ללא ספק אחד השלבים הרומנטיים והמרגשים ביותר בזוגיות. אולם לעיתים, קורה מצב שבו הצד אשר הציע חתונה וחיים משותפים, משנה את דעתו ומתחרט.

מדובר קודם כל בפגיעה רגשית ובשברון לב של הצד השני, אשר דמיין עתיד משותף עם בן או בת הזוג. כמו כן, ישנה תחושה של מבוכה מסוימת, כאשר צריך לבשר להורים על ביטול החתונה. הקושי הוא רב עוד יותר, כאשר בן הזוג מתחרט לאחר שהחלו ההכנות לחתונה ובוודאי אם הדבר קורה בסמוך לה.

עם זאת, יש בדבר פן נוסף. אנשים רבים אינם יודעים כי לצדו של ההיבט הרגשי, הפרת הבטחת נישואין יכולה להיות גם עילה משפטית. במסגרתה הנפגע יכול להגיש תביעה לפיצוי נגד בן הזוג, על הנזק שנגרם לו עקב הפרת הבטחת נישואין.

האם נגרם נזק מהותי?
העילה של הפרת הבטחת נישואין אינה כתובה בחוק, אלא היא יציר הפסיקה. יחד עם זאת, בתי המשפט אינם מקבלים את מרבית התביעות המוגשות להם בעילה זו. מדוע?

משום שהם אינם רואים לנכון להתערב בחייו הפרטיים של האדם, שהרי לכל אחד מאיתנו הזכות להחליט עם מי אנו רוצים לחיות וזכותנו לשנות את דעתנו גם לאחר הצעת נישואין. החריג לכך הוא מצב שבו נגרם נזק ממשי לצד הנפגע, אם נזק כלכלי ואם נזק נפשי.

כך למשל, אם הפרת הבטחת נישואין התרחשה לאחר רכישת שמלה, הזמנות לחתונה, תשלום מקדמה לאולם אירועים וכיו"ב, בית המשפט יורה לצד המפר לפצות את בת הזוג בגין הסכומים הללו.

לעיתים, עיקר הנזק הוא דווקא לא ממוני ויכול לנבוע למשל מפגיעה בסיכוי להינשא שוב ולהקים משפחה, מפאת גיל או מנטליות תרבותית.


סכום הפיצוי הכספי
בשונה מתביעות נזיקין אחרות, בהן סכומי הפיצוי יכולים להיות גבוהים מאוד, אין כך הדבר בתביעות בגין הפרת הבטחת נישואין. אם בית המשפט יקבל את התביעה וכאמור מעלה, זהו אינו דבר שבשגרה, סכום הפיצוי יהיה ביחס ישר לנזק שנגרם לתובע הנפגע וכי אותו הצליח להוכיח.

למרות הפגיעה האישית הרבה שחש הצד הנפגע, אין במסגרת זו פיצויים עונשיים ודרישה מצד התובע לסכומי פיצויי מופרזים לא תתקבל. נציין, כי תנאי סף להגשת התביעה הוא כי בידי הנפגע ראיות לכך כי הייתה הצעת נישואין רשמית ובהעדרן, לא מתקיימת העילה.

פנייה לייעוץ משפטי
חוויתם מקרה של הפרת הבטחת נישואין? אם נגרם לך נזק משמעותי בעקבות המעשה, אם כלכלי ואם אישי, כדאי לפנות לייעוץ משפטי מקצועי.

כפי שהוסבר לעיל, בתי המשפט אינם רואים בעין יפה תביעות מסוג זה, מן הטעם כי מדובר בעניין אישי ופרטי של כל אדם, אשר בידיו הבחירה עם מי הוא רוצה לחיות.

יחד עם זאת, בחרו הם להכיר באפשרות של קבלת פיצוי כספי בעת הפרת הבטחת נישואין, כאשר זו גרמה לנזק ממשי לנפגע: הוצאות כספיות בשל החתונה, פגיעה בסיכוי להינשא שוב או להביא ילדים לעולם בשל מגבלות גיל וכדומה.

על כן, בעניין זה בוחן עורך הדין כל מקרה לגופו, על פי נסיבותיו הספציפיות  ויחווה דעתו האם זהו מקרה המתאים לתביעה של הפרת הבטחת נישואין.

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד