En

צור קשר

checked

כל מה שצריך לדעת על צוואה הדדית

צוואה הדדית

 

צוואה הדדית, הקרויה גם צוואה משותפת, היא צוואה אותה עורכים בני זוג, במסגרתה הם מורישים את רכושם זה לזו ו/או לצד שלישי. צוואה הדדית יכולה להיות על גבי מסמך אחד, או שניים, אך לרוב היא נערכת בצוותא ובאותו המעמד. לצוואה הדדית יתרונות רבים, אך היא טומנת בחובה לא מעט אתגרים משפטיים ועל כן, חשוב מאוד לערוך צוואה הדדית, באמצעות עורך דין ירושה מנוסה ומקצועי.  

 

מהי צוואה הדדית? 

הדין בישראל מכיר בסוגים שונים של צוואות, כמו למשל, צוואה בעדים או צוואה בפני נוטריון. כמו כן, בשנים האחרונות, אנו שומעים יותר ויותר על צוואה הדדית. מדובר בצוואה משותפת, אותה עורכים בני הזוג ביחד, באמצעות עורך דין מומחה לדיני משפחה וירושה. ייחודה של צוואה הדדית, הוא בכך כי בני הזוג יורשים זה את זו וישנה אפשרות גם לקבוע מי יהיו הנהנים הבאים, אחרי מותם.

 

לצוואה הדדית יתרונות רבים והעיקרי שבהם הוא מניעת סכסוכי ירושה.הצוואה מונה את בן הזוג כיורש יחיד, או מסדירה בצורה ברורה את סדר היורשים שאחריו. ניתן לנסח צוואה הדדית בכתב יד, אך כאשר היא מנוסחת על ידי עורך דין צוואות- עו"ד מומחה לדיני ירושה, אין בה מקום למחלוקות פרשניות ולפיכך, אינה מותירה פתח להגשת התנגדויות לצוואה בעתיד.

 

ביטול צוואה הדדית 

על פי דיני הירושה, רשאי כל אדם העורך צוואה סטנדרטית, לבטלה בכל זמן. יתרה מזאת, החוק קובע כי אם קיימת בצוואה, הוראה השוללת או מגבילה את זכותו של המצווה לשנות את הצוואה, הוראה זו בטלה. עם זאת, כאשר מדובר על צוואה הדדית, ישנו קושי מסוים באפשרות לבטל את הצוואה, היות שהאלמנט המרכזי בה הוא עקרון ההסתמכות ההדדית.  

 

 

משום כך, קובע חוק הירושה הסדר מיוחד לביטול צוואה הדדית. כאשר שני בני הזוג בחיים, אין כל הגבלה על ביטול הצוואה ודי בשליחת הודעה בכתב על ביטול הצוואה. אולם, כאשר אחד מבני הזוג נפטר, מבחין החוק בין שני מצבים:  

 

  • כאשר טרם חולק עזבונו של הנפטר: אז, בן הזוג אשר נותר בחיים ומבקש את ביטול הצוואה, יסתלק מכל חלק בעיזבון, אותו היה אמור לקבל על פי הצוואה.
  • לאחר חלוקת העיזבון: אז, בן הזוג אשר נותר בחיים ומבקש את ביטול הצוואה, ישיב את הרכוש שירש ואם לא ניתן להשיבו בעין, ישיב את שוויו של הרכוש.   

צוואה שנערכה לאחר הצוואה ההדדית, צוואה מאוחרת לצוואה הדדית שלא בוטלה כפי הנדרש בכתב, ובהתאם לקבוע בחוק, לא תקפה ולא תקוים. (סעיף 8א לחוק הירושה התשכ"ה 1965 אשר חוקק במסגרת תיקון 12 לחוק הירושה ונכנס לתוקף ביום 01/08/2005) .   

בהתאם לסעיף 8 (א) (ב) לחוק הירושה התשכ"ה 1965, כאשר שני בני הזוג בחיים, אם אחד מבני הזוג רוצה לבטל צוואה הדדית הוא חייב לעשות זאת על ידי הודעה בכתב.

אם אחד מבני הזוג מחליט לערוך צוואה לאחר הצוואה ההדדית הוא חייב למסור הודעה בכתב לבן הזוג השני על ביטול הצוואה ההדדית שנערכה.

התנגשות בין זכויות

האפשרות לביטול צוואה הדדית, מגשימה את העקרון כי כל אדם רשאי לקבוע מי יהיו יורשיו, אולם מנגד, היא פוגעת בעקרון ההסתמכות, המייחד את הצוואה ההדדית. כך יוצא כי אחד מבני הזוג יכול לעשות שימוש לרעה בעיזבון, לאחר מותו של האחר, מכוח זכותו לביטול הצוואה.  

זאת לאחר הסתמכותו של בן הזוג המנוח על בן זוגו, כאשר היה בחיים וחתם על הצוואה המשותפת. זוהי התנגשות ברורה בין זכויות ובעת עריכת צוואה הדדית, יש לתת מענה משפטי לבעיה זו על מנת להגן על זכויות כל הצדדים המעורבים.   

 

ניסוח צוואה הדדית 

מן האמור לעיל, אנו למדים כי צוואה הדדית טומנת בחובה לא מעט סיבוכים. משום כך, אם קיבלתם החלטה לערוך צוואה הדדית, עליכם לפנות אך ורק אל עורך דין משפחה מנוסה ומקצועי המתמחה בטיפול בצוואות וירושות, אשר ינסח צוואה התפורה באופן ספציפי לכם ואינה מותירה פתח לסכסוכי ירושה. רק כך תוכלו לקבל וודאות משפטית ושקט נפשי כי העתיד מובטח.  

 

בעת ניסוח צוואה הדדית, עורך הדין, ידאג לפתרון משפטי מתאים לכל בעיה אשר עלולה להיווצר בעתיד ובין היתר, ישים דגש על הגבלת הסיכון לשימוש לרעה בעיזבון, לאחר מותו של אחד מבני הזוג. מטרה זו ניתן להשיג למשל, על ידי התייחסות לנושא של ביטול צוואה הדדית ועל ידי חלוקה של חלק מן הרכוש ליורשים כבר בשלב זה, בעוד בני הזוג בחיים.

  

צוואה הדדית- החופש לצוות מול עקרון ההסתמכות ההדדית

בצוואות הדדיות קיימת סתירה בין שני עקרונות:

·         החופש לצוות: עקרון הכולל בתוכו את החופש של המצווה לערוך ולשנות  את צוואתו כרצונו בכל עת בהתאם לסעיף 27(ב) לחוק הירושה .

 

·         עקרון ההסתמכות: כל אחד מהצדדים לצוואה מצפה כי הצד השני לא ישנה את הוראות הצוואה לאחר מותו. צד אחד מסתמך על השני לא לשנות את הצוואה המשותפת בחייו או לאחר פטירתו.

צוואה הדדית כחוזה

צוואה משותפת כמוה כחוזה בין המצווים. בצוואה משותפת והדדית מתקיימת גמירות דעת של שני מצווים למטרה משותפת ובאופן הדדי. לפיכך כמו בחוזה בין צדדים, ראוי לקבוע כי עם מותו של מצווה אחד בצוואה הדדית אין המצווה השני יכול לחזור בו מצוואתו המשותפת וההדדית.

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 20 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה ניסיון עתיר בניהול תיקים של וצואות ירושות ועיזבונות  וצוות עורכי דין בעלי מומחיות מגוונת בעולם המשפט.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם.

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג


 

באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..
 
*
*

 

                       

שאלות ותשובות בנושא צוואה הדדית

 

מהי צוואה הדדית? 

צוואה הדדית או צוואה זוגית, היא צוואה אשר בני זוג עורכים במשותף, במסגרתה הם מורישים זה לזה את רכושם. 

 

צוואה הדדית – מהם היתרונות והחסרונות? 

היתרון המרכזי של צוואה הדדית הוא במניעת סכסוכי ירושה. החיסרון של צוואה הדדית הוא כי קשה יותר לשנותה או לבטלה. היות שאין המדובר בצוואה רגילה של אדם יחיד, קבע החוק תנאים שונים לעניין זה על מנת להגן על האינטרסים של הצד השני.  

 

האם צריך עו"ד כדי לערוך צוואה הדדית? 

בהחלט, מדובר במסמך משפטי מורכב מאוד, בעל השלכות כלכליות ואישיות ולכן, חשוב מאוד לפנות לעורך דין מומחה בדיני משפחה לשם עריכת צוואה הדדית.  

  

האם ניתן לבטל צוואה הדדית? 

כן אולם חשוב לציין כי חוק הירושה קובע תנאים לביטולה של צוואה הדדית על מנת לשמור על האינטרס הכלכלי של הצד השני. 

 

איזה חוק מתייחס לנושא של צוואה הדדית? 

סעיף 8 א' לחוק הירושה, הקובע את זכותם של בני זוג לערוך צוואה הדדית. 

 

צוואה הדדית בין ידועים בציבור- זה אפשרי? 

בהחלט. הזכות לערוך צוואה הדדית אינה ייחודית לבני זוג נשואים וגם ידועים בציבור רשאים לערוך צוואה כזו. 

 

האם אחים יכולים לערוך צוואה הדדית? 

כן. אמנם, חוק הירושה אינו נותן מענה על שאלה זו, אולם הפסיקה קבעה כי אין מניעה כי אחים יערכו צוואה הדדית.  

 

האם קיימת מגבלה בצוואה הדדית של בני זוג לבצע פעולות ברכוש ב"תקופת הביניים" שלאחר פטירת בן הזוג הראשון? 
 
חוק הירושה סעיף 42 (ב)  קובע כי כאשר נקבעה בצוואה הדדית הוראת "יורש אחר יורש", היורש הראשון לא יכול לגרוע מזכויותיו של היורש השני: 
 
היורש הראשון על פי הצוואה רשאי לעשות ברכוש שקיבל כרצונו, והיורש השני יירש את עזבון היורש הראשון. אך היורש הראשון  אינו יכול לגרוע מזכותו של היורש השני על ידי ניסוח צוואה נוספת.
 
על פי הפסיקה נקבע כי בתקופת הביניים בה היורש הראשון מחזיק ברכוש,  ייתכנו  מגבלות על אופן השימוש ברכוש והעברתו לאחר. 


 

 

צוואה אונליין

עריכת צוואה

כיצד עורכים צוואה? מהם הדגשים שחשוב לדעת בעת עריכת צוואה? עורך דין מומחה בצוואות וירושות מסביר אודות המסמך המשפטי החשוב כל כך הנקרא צוואה.

חוק הירושה

אישור עשיית צוואה

צו קיום צוואה

מהו צו קיום צוואה? מתנגדים לצוואה ? חלוקת עיזבון בהתאם לצוואה, מצריכה קודם לכן קבלת צו קיום צוואה. צו זה מעניק תוקף משפטי מחייב לצוואה ומצהיר על זהות היורשים וחלקם בעיזבון.

צו ירושה

כאשר אדם נפטר ללא צוואה, יש צורך בקבלת צו ירושה כדי לחלק את עזבונו. כיצד מגישים בקשה למתן צו ירושה? מה חשוב לדעת?

צוואה הדדית

צוואה הדדית היא צוואה משותפת של בני זוג, אשר מורישים את רכושם זה לזו. פנו אל עורך דין ירושה לעריכת צוואה הדדית.

נוסח צוואה לדוגמא

נוסח צוואה סטנדרטית דוגמא להורדה Sample Last Will and Testament Israeli Family law Hebrew doc download


צוואה הדדית דוגמא להורדה

pdf צוואה הדדית משותפת

גרסת doc להורדה חינם ניתן לעריכה

מהי צוואה זוגית - דוגמאות 


איך ניתן לעשות צוואה הדדית ללא עורך דין באינטרנט. 


האם צוואה הדדית אונליין ללא עדים תקפה?


יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד