עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

ביטול הסכם גירושין

ביטול/פתיחה של הסכם גירושין

 

האם זה אפשרי לפתוח הסכם גירושין?

ביטול הסכם הגירושין בעקבות ההלכה החדשה: רבים מהזוגות המתגרשים בוחרים לנהל את הליך הגירושין בדרך של שלום, במסגרתו הם מגבשים הסכמות וחותמים על הסכם גירושין. אולם מה קורה כאשר אחד מהצדדים מעוניין לפתוח את ההסכם ולשנותו? האם זה אפשרי? על שאלה חשובה זו נשיב במאמר שלפניכם.

הסכם גירושין - הקדמה
בשנים האחרונות, יותר ויותר זוגות העומדים בפני גירושין, מצליחים להימנע מניהול מאבק משפטי בערכאות ותחת זאת עורכים הם הסכם גירושין. בשל העובדה כי מדובר בחוזה בין בני זוג, כלומר, אין זה הסכם בין צדדים זרים ובשל השלכותיו מרחיקות הלכת על חייהם של הצדדים, הסכם גירושין טעון אישור של ערכאה שיפוטית. ללא אישור זה, אין למעשה להסכם תוקף משפטי מחייב, זאת בשונה ממרבית החוזים אשר אינם מצריכים כל התערבות של בית משפט ודי בחתימת הצדדים עליהם כדי שיהיו מחייבים. מצד אחד, היות שמדובר בהסכם העוסק בדיני נפשות, הרי טוב שהוא טעון את אישורו של  בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני. אולם מצד שני, אישור זה נותן להסכם תוקף של פסק דין ועל כן כאשר מי מהצדדים מעוניין בביטולו, לפניו משימה לא פשוטה. נבהיר כי תביעה לצורך ביטול הסכם גירושין תוגש לערכאה שאישרה אותו.

 

מדריך הסכם גירושין: מהו הסכם גירושין?

מזונות ילדים ומשמורת שנקבעו בהסכם
כאשר אנו מדברים על פתיחת הסכם גירושין, יש להבחין בין הסוגיות השונות המרכיבות את ההסכם. בכל הנוגע למזונות ילדים וסוגיית המשמורת, הסכם הגירושין איננו אבסולוטי וניתן תמיד לפתוח אותו לדיון מחדש. זאת בתנאי כי חל שינוי מהותי בנסיבות, מאז חתימת ההסכם, המצדיק שינוי ההסדר עליו הסכימו הצדדים. כך למשל הרעה משמעותית במצב הכלכלי של אחד מהצדדים, יכולה להצדיק את שינוי גובה מזונות הילדים. הפרה חוזרת ונשנית של הסדרי הראייה, יכולה להביא לשינוי המשמורת. לעומת זאת ביטול הסכם גירושין בכל סוגיה אחרת, הוא חריג ונדיר. הסיבה להבחנה הזו שתוארה לעיל היא כי בכל מה שקשור לקטינים, יש להותיר את האפשרות לשינוי ההסכם פתוחה, על מנת לשמור על טובתם. אולם, בכל הנוגע ליתר סוגיות הגירושין, עקרון סופיות הדיון והעובדה כי ההסכם אושר על ידי ערכאה משפטית, מונע ביטול הסכם גירושין או פתיחתו מחדש, אלא במקרים חריגים.

ביטול הסכם גירושין
כאמור לעיל, האפשרות לבטל הסכם גירושין מתחלקת לשניים: סעיפים הנוגעים למזונות ומשמורת ילדים ניתן תמיד לפתוח מחדש, בתנאי כי הוכח שינוי מהותי בנסיבות. בכל הנוגע לסעיפים אחרים, האפשרות לביטול ההסכם מוגבלת מאוד.

 

מתי בכל זאת ניתן בית המשפט ייעתר לבקשה שכזו? כאשר הוכחה קיומה של עילה חוזית כגון הטעייה, עושק או כפייה. אולם גם כאן המשימה איננה קלה, מדוע?

 

ראשית, משום שמדובר בנטל הוכחה מוגבר לעומת הסכם רגיל, שוב, בשל מעמדו של הסכם גירושין כמי שעבר את אישורה של ערכאה שיפוטית.

 

שנית, בית המשפט יכול שלא להורות על ביטול על ההסכם, גם אם הוכחה עילה חוזית ולמצוא פתרון אחר למצב. למשל, בן הזוג הוכיח כי בת זוגו לשעבר הסתירה ממנו את קיומו של חשבון בנק בחו"ל. על כן, טוען הוא לפגם חוזי של הטעייה, בגינו יש לשנות את חלוקת הרכוש כפי שהוסדרה בהסכם הגירושין. אף אם הוכיח את טענתו בדבר הטעייה, בית המשפט יכול לקבוע כי הוא יהיה זכאי לחלק מן הכספים שבאותו החשבון ואז לתקן את הפגם בחוזה ללא ביטול הסכם גירושין.

 

הפרת הסכם גירושין
טענה נוספת שיכולה להביא לתוצאה של ביטול הסכם גירושין היא הפרת ההסכם. כלומר, מצב שבו טוען אחד הצדדים כי הצד השני אינו מקיים את הוראות ההסכם ועל כן יש לבטלו. על פי דיני החוזים, הפרה יסודית של חוזה, מקנה לצד הנפגע את הזכות לבטלו, כאשר הפרה יסודית היא מה שהוגדר במסגרת ההסכם ככזו, או הפרה שכל אדם סביר לא היה חותם על ההסכם לו ידע שתתרחש. בשל מעמדו המיוחד של הסכם גירושין, יידרש הצד המבקש את ביטולו להוכיח הפרות מהותיות, חוזרות ונשנות של החוזה מצד בן/בת הזוג ואין די בהפרה חד פעמית. גם אז, כאמור, אין ערובה לכך כי בית המשפט ייעתר לבקשה משיכול הוא למצוא פתרונות אחרים אשר יתקנו את ההפרה ויאפשרו את המשך קיומו של הסכם הגירושין.

 

עו"ד מאיה רוטנברג, מנהלת תחום דיני משפחה במשרד אשר קבע את תקדים בע"מ 919/15 בבית המשפט העליון והוביל למהפכה היסטורית בכל הקשור בחלוקת הנטל במזונות ילדים בהתאם למשמורת הילדים ויחס ההשתכרות בין האב לאם. המשרד בעל ותק של מעל 15 שנים ונחשב למוביל בתחום דיני המשפחה בישראל.

 

עורך דין גירושין  מוביל דירוג עו"ד
דירוג עו"ד גירושין מוביל

 

נשמח לענות לכל שאלה


משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

..

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

..
*
*
טען קובץ

 
עבור לתוכן העמוד