צור קשר דיני משפחה וגירושין צור קשר

צור קשר

checked
צוואה וירושה דיני משפחה וגירושין צוואה וירושה
תוכן מרכזי בעמוד דיני משפחה וגירושין תוכן מרכזי בעמוד

זכות הירושה אצל זוגות חד מיניים

זוגות חד מיניים

 

זכות הירושה של בני זוג מוכרת בחוק והיא מהווה אחת מזכויות היסוד החשובות במערכת המשפט. אולם חוק הירושה נוקט בלשון "איש ואישה" ולפיכך אינו מכיר בזכות הירושה של זוגות חד מיניים, אלא הוא מתייחס לזוגות הטרוסקסואלים בלבד. מצב זה מצריך מבן הזוג לפנות לבית המשפט ולקבל הכרה ספציפית כיורש של בן זוגו.  

 

על זכות הירושה של בני זוג 

ככלל, בני זוג יורשים זה את זו, אם במסגרת צוואה, בה הם מונים את בן/בת הזוג כיורשים ובהעדר צוואה, יחול הסדר הירושה שבחוק, המונה את בן הזוג והילדים כיורשים. במקרה הראשון יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה ובמקרה השני תוגש בקשה לקבלת צו ירושה. שתי הבקשות מוגשות לרשם לענייני ירושה ובהעדר התנגדויות, יינתן הצו המבוקש תוך זמן קצר.  

 

על כן, אנו רואים כי כאשר מדובר על זוגות הטרוסקסואלים, זכות הירושה היא יציבה ואיתנה. יתרה מזאת, אם לא נרצה כי בן/בת הזוג יהיו יורשנו, יש לערוך צוואה אשר במסגרתה אנו מעבירים את רכושנו ליורשים אחרים. עם זאת, לזוגות חד מיניים לא הקנה חוק הירושה את אותן הזכויות ועל כן הדרך היחידה כיום לוודא כי בן או בת זוג בקשר עם בן זוג מאותו מין, יירשו זה את זה, היא באמצעות עריכת צוואה.  

 

הלקונה בחוק הירושה 

בכל הנוגע לזוגות הטרוסקסואלים, זכות הירושה מעוגנת היטב, בין שמדובר בזוגות נשואים ובין שמדובר על ידועים בציבור. אולם לשון החוק נוקטת במונח "אישה ואישה" ובכך היא מפלה זוגות חד מיניים ולא מכירה בזכותם לרשת זה את זה. אמנם, כפי שנראה בהמשך, ישנם מספר פסקי דין אשר הכירו בזכות הירושה של זוגות חד מיניים, אך אין המדובר עדיין בהלכה מחייבת ועל כן, עד אשר לשון החוק לא תתוקן, כל מקרה נדון לגופו. למותר לציין, כי מצב משפטי זה אינו עומד בקנה אחד עם עקרון השוויון ובהתאם לכך הייתה יוזמה בעבר, של שרת המשפטים דאז ציפי לבני, לתקן את חוק הירושה ולשנות את המונח "אישה ואישה" ל"בני זוג", על מנת שהחוק יחול גם על זוגות חד מיניים. הצעה זו לא הבשילה ונכון להיום, לשון החוק נותרה כפי שהיא.  

 

זכות הירושה של זוגות חד מיניים  

כאמור מעלה, חוק הירושה אינו מכיר בזכות הירושה של זוגות חד מיניים, אולם יחד עם זאת, במספר פסקי דין הוכרה זכותו של בן זוג ידוע בציבור לרשת את בן זוגו המנוח. בית המשפט קבע כי השימוש בביטוי "איש ואישה" לא נועד לשלול את זכותם של בני אותו מין לרשת זה את זה, שהרי חוק הירושה נחקק לפני שנים רבות, בתקופה חברתית שונה ועל כן קבע כי בני זוג מאותו מין שהנם ידועים בציבור, זכאים לרשת זה את זה. זאת בכפוף לעמידה בתנאים שקבע החוק לזכות הירושה של ידועים בציבור:  

 

  • בני הזוג קיימו משק בית משותף; 
  • בשעת פטירתו של בן הזוג, בן הזוג שנותר בחיים לא היה נשוי לאדם אחר; 
  • המנוח לא הותיר צוואה המונה יורשים אחרים.  

 

חשוב להבהיר כי גישה זו איננה הלכה מחייבת ועל כן, אין ערובה לכך כי פנייה לבית המשפט תסתיים בהכרה בזכות הירושה של בן הזוג. המשמעות היא כי עד אשר תוכר עמדה זו כהלכה מחייבת או עד אשר יתוקן חוק הירושה, הדרך היחידה להבטיח את זכות הירושה אצל זוגות חד מיניים היא על ידי עריכת צוואה.  

 

עריכת צוואה 

לאור כל האמור לעיל, מומלץ מאוד לזוגות חד מיניים לערוך צוואה, על מנת להבטיח כי לאחר מותם, רכושם יעבור לבן הזוג. עריכת צוואה תעניק לבני הזוג וודאות משפטית וביטחון כי עתידם הכלכלי מובטח בעת פטירתו של אחד מהם. כמו כן, היא תייתר את הצורך לפנות לבית המשפט לשם קבלת הכרה בזכות הירושה ותמנע את התלות בפסיקתו של בית המשפט, אשר יכול להעניק הכרה זו אך בשלב זה הוא אינו מחויב לעשות זאת.  

 

 

ההצעה נועדה לשנות את נוסח החוק הנוכחי הקובע כי החוק חל על "איש ואישה המנהלים חיי משפחה במשק בית משותף", ולהחליפו בנוסח "בני זוג המנהלים חיי משפחה במשק בית משותף."
בנובמבר 2004 קיבל בית המשפט המחוזי בנצרת את דרישתו של הומוסקסואל שבן זוגו נפטר להכיר בו כיורש החוקי של הנפטר.
בית המשפט הפך עלפי ההחלטה של בית הדין לענייני משפחה, שקבעה כי הדירה שהיתה ברשות בן זוגו של האלמן תועבר לידי המדינה ולא לידיו. ההחלטה התקבלה ברוב של שני שופטים מול אחד (ע"א (נצ') 3245/03 ירושת המנוח ש.ר. נ' היועץ המשפטי לממשלה במשרד האפוטרופוס הכללי (ניתן ביום 11 בנובמבר 2004)).
הצעת החוק אינה מסתפקת בהכרה, אלא מעגנת אתז כות הירושה לבני זוג גם בחקיקה ראשית.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה הצעת חוק הירושה (תיקון – בני זוג), התשע"ט–2018: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
ד"ר עמית קמה Amit Kama, Ph.D.
הרשימה הביבליוגרפית דלהלן נועדה לשם כינון גוף ידע מסודר ושיטתי בכל הנוגע לעבודה המדעית על הומואים, לסביות, ביסקסואלים ו/או טרנסג'נדרים בישראל. הגיעה העת ליצור שיח הדדי, שבו ניתן להיעזר בעבודותיהם של עמיתינו . הדבר נכון הן עבור תלמידים וסטודנטים והן עבור אנשי אקדמיה,שלעיתים אינם מודעים לעושר הרב שכבר קיים.

The following is a list of all academic/scholarly works (master theses, doctoral dissertations, books, book chapters, anthologies, journal papers, etc.) published in Hebrew, English, and French about gay, lesbian, bisexual, and/or transgender issues since 1942. These works focus on the Israeli context, mostly carried out by Israeli scholars.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה מחקרים על הומוסקסואליוּת/לסביוּת/ביסקסואליוּת/טרנסג'נדריוּת בישראל: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
צור קשר דיני משפחה וגירושין צור קשר

צור קשר

checked
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד