En

צור קשר

checked

תביעת גירושין

כאשר בני זוג מקבלים החלטה להתגרש, עליהם לעבור הליך משפטי הכולל את סידור הגט וחלוקת הרכוש המשותף. היה ולבני הזוג יש ילדים, עומד על הפרק גם נושא המשמורת והמזונות. במאמר זה נסביר אודות הסוגיות השונות המרכיבות את תביעת הגירושין וכן נסביר מתי תוגש תביעת גירושין.

 

סידור הגט

על מנת להתיר את ברית הנישואין, על בני הזוג לפנות אל בית הדין הרבני לצורך סידור הגט. לעניין זה נדגיש כי גם זוגות אשר נישאו בטקס אזרחי ולא ברבנות, מתגרשים בבית הדין הרבני. היה וישנה הסכמה לגירושין, הליך סידור הגט יסתיים תוך זמן קצר ובני הזוג יקבלו פסק דין כמבוקש.

 

הקושי טמון במצב שבו אחד מבני הזוג מתנגד למתן גט, זאת מן הטעם כי על פי ההלכה, חייב הגט להיות בהסכמה של שני הצדדים. ישנן מספר דרכים להתמודד עם סרבנות גט, כאשר עורך הדין המייצג את הצד המסורב, יפעל באפיקים המתאימים ביותר, בהתאם לנסיבות המקרה.

 

חלוקת הרכוש

הרכוש המשותף אשר צברו בני הזוג בתקופת נישואיהם, יעמוד עתה לחלוקה, במסגרת הליך הגירושין. המונח רכוש משותף מתייחס קודם כל לרכוש אשר נקנה לאחר שבני הזוג נישאו.

 

אולם, חשוב לדעת כי גם רכוש אשר אחד מן הצדדים קיבל או רכש טרם החתונה, יכול להיחשב לרכוש משותף אם תוכח בו כוונת שיתוף. מטבע הדברים, סוגיה זו מהווה מקור למחלוקת רבה בין הצדדים בשל השלכותיה על אורח חייהם של בני הזוג לאחר הפרידה ומכאן גם חשיבותו של הייצוג המשפטי בתביעת גירושין על מנת שכל אחד מן הצדדים יוכל לשמור על האינטרס הכלכלי שלו.

 

משמורת הילדים

אצל מרבית הזוגות המתגרשים, יעברו הילדים עם הפרידה, אל חזקתה של האם ולאב נקבעים הסדרי ראייה, מועדים קבועים בהם יפגוש את ילדיו.  מצב זה אינו נובע בהכרח מאי רצונו של האב לשמש כהורה משמורן, אלא בשל חזקת הגיל הרך הקובעת כי ילדים עד גיל 6 יעברו באופן אוטומטי לחזקת האם בעת גירושין, אלא אם הושגה הסכמה אחרת בין ההורים.

 

אפשרות אחרת של הסדר משמורת אשר הופך לנפוץ יותר ויותר בשנים האחרונות, הוא משמורת משותפת, אז אין הורה אחד משמורן, אלא ההורים חולקים את החזקה על הילדים שווה בשווה.

 

מזונות

כאשר לבני הזוג יש ילדים, אזי מלבד שאלת המשמורת, תביעת גירושין תכלול גם את סוגיית המזונות. במקרה של משמורת מלאה, ישלם האב לאם את דמי המזונות, כאשר אלו צריכים לשקף את צרכי הילדים אך בד בבד להתאים לרמת הכנסתו של האב על מנת שלא לגרום לו לקריסה כלכלית. במקרה של משמורת משותפת, יחלקו ההורים את חובת המזונות, בהתאם ליכולתם הכלכלית וחובה זו אינה מוטלת על האב באופן בלעדי.

 

גישור לפני תביעה

מאז חודש יולי 2016, אז נכנס לתוקפו חוק הגישור (ובשמו המלא חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, תשע"ה – 2014) כל הליך גירושין בישראל נפתח בהליך של גישור. כלומר, בני הזוג מנועים מלהגיש תביעת גירושין בסוגיות שמנינו לעיל, אלא לאחר שקיימו מספר פגישות גישור באמצעות יחידות הסיוע של בתי המשפט.
 
המטרה הנה להביא את בני הזוג לכדי הסכמות בסוגיות הגירושין השונות ולהימנע מניהול מאבק משפטי המהווה עול כלכלי ורגשי על בני הזוג. על כן, רק כאשר ניסיונות הגישור לא צלחו, נפתחת בפני הצדדים האפשרות לפנות לערכאות להגשת תביעות הגירושין.
 
 
תביעת גירושין של אישה מקימה לבעל טענת פטור מן הכתובה אך אינה מבטלת את חזקת החיוב ואינה מטילה את מלוא נטל הראיה על האישה .

תביעת האישה לגירושין אינה מבטלת את החיוב בכתובה אלא מאפשרת לבעל לטעון לפטור אותו מכתובה, לאור העובדה שהגירושין יוצאים ממנה. לכן במקרה שהאישה טענה לעילת גירושין המצדיקה את חיוב הבעל בגירושין ובתשלום כתובתה, אבל האישה לא הצליחה להוכיח את טענתה, בהוכחה שהיא מעבר לכל ספק, בשל העדר יכולת להוכיח אותה, ייתכן לומר שהחיוב בכתובה בעינו עומד ככל שבית הדין מתרשם שיש ממש בטענותיהקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעת האישה לגירושין : הטוענת לעילות גירושין המביאות גם למאיסות– דין הכתובה ונטל הראיה | תיק ‏1113045/1: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד