En

צור קשר

checked

סיבות לגירושין

למה מתגרשים?

בחור ובחורה נפגשים, מתאהבים, נישאים ומקימים משפחה. מה גורם להם להחליט לפרק את החבילה ולהתגרש? ניתן למנות סיבות רבות לגירושין, ביניהן: כסף, ילדים, בגידה, פער גילאים והמשפחה המורחבת.

גירושין : המדריך המלא לגירושין, מאמרים והמלצות 

 

מדוע אנשים מתגרשים יותר מבעבר?

אחד האירועים המשמעותיים ביותר במאה ה -20 היה שינוי בתפקידים שנשים יכולות למלא בחיים הפרטיים והציבוריים, מה שפתח בפני נשים יותר אפשרויות לסיפוק ואושר.

 

עם שינוי בתפקידים בתוך ומחוץ לבית התחולל שינוי הכרחי - ולעתים קרובות שנוי במחלוקת - בחלוקת האחריות בבית, זהו אחד הגורמים הרבים שמניעים עלייה בשיעורי הגירושין וליברליזציה של חוקי הגירושין.

 

לא רק בגידה: באופן עקבי בגידה הינה גורם מוביל לגירושין, לצד תהפוכות כלכליות. אך סיבה הנובעת מהמהפך של עמדות ליברליות לגירושין בשנים האחרונות היא תוספת מרכזית לרשימה זו - החיפוש אחר קרבה רגשית. לאנשים בימינו יש ציפיות גבוהות לשביעות רצון מהיחסים.

 

מחקרים מראים כי סיבות נפוצות לגירושין כוללות חוסר אינטימיות, פערים כלכליים, התמכרות והתעללות. אנשים רבים מבטאים את שורש גירושיהם באכזבה - של ציפיות, תקוות וחלומות לחיי נישואין יותר טובים.

 

סיבת גירושין: כסף
אין זה חדש, "כסף מסובב את העולם" על כן זה לא מפתיע כי חלק ניכר מהזוגות מתגרשים על הרקע הסיבה הנפוצה הזו. לעיתים הדבר יכול לנבוע מכך כי יש פער כלכלי משמעותי בין בני הזוג. אז, הצד שמרוויח יותר מרגיש כי הוא זה שצריך לקבל את ההחלטות בעניינים הכלכליים ומותיר את בן/בת הזוג שלו בתחושה של נחיתות.

סיבה נפוצה נוספת הקשורה לכסף: מצב כלכלי ירוד- כאשר בני הזוג נקלעים לבעיות כלכליות עקב פיטורין, שינויי נסיבות קיצוניים כגון: ⇐
גירושין בעקבות משבר הקורונה, זוגות רבים חווים קשיים לכלכל את התא המשפחתי ומתח רב ונוצרים קרעים המובילים לסכסוך גירושין. ימי סגר הקורונה וההתמודדות עם ילדים בבית גם כן מובילים למשברים שמתבטאים בהחלטה של בני זוג (או אחד מהם) להיפרד.

סכסוך בענייני כספים יכול לבוא לידי ביטוי גם באופנים אחרים: אחד מבני הזוג אינו שקול כלכלית ויוצר חובות מיותרים לבני הזוג, דבר היוצר מתח ולחץ בבית, בן/בת הזוג נוהגים להלוות כספים לבני משפחה ללא הסכמת הצד השני וכיו"ב.

 

בשל מרכזיותו של הכסף בחיינו, זוגות רבים מוצאים את עצמם במשבר עמוק על הרקע הזה וכאשר הם אינם מצליחים ליישר את ההדורים, הם נפגשים במדרגות הרבנות.

 

סיבת גירושין: ילדים
כמאמר השיר "ילדים זה שמחה", אולם הם מהווים במקרים רבים מוקד למחלוקת עמוקה בין בני הזוג המובילה לגירושין. ראשית, לעיתים ישנה אי הסכמה בעניין הבאת ילדים לעולם. האישה מרגישה בשלה וחשה כי השעון הביולוגי מתקתק ומנסה אפוא ללחוץ על הבעל להקים משפחה.

 

הבעל מצידו מבקש להמתין כמה שנים כדי להתבסס יותר כלכלית. במקרים אחרים, דווקא הבעל הוא זה שמרגיש מוכן לילדים והאישה רוצה לחכות כדי להתקדם בקריירה.

 

בנושא הילדים יכול להתגלע סכסוך בין הצדדים גם לעניין אופן גידולם וחינוכם. כך למשל, האישה מעוניינת כי יקבלו חינוך חילוני והבעל המגיע מבית דתי, מבקש כי ילמדו במסגרת דתית.

 

סיבת גירושין: לידה והריון לפני הנישואין

לידה והריון לפני הנישואין מגדילים משמעותית את הסיכוי להתגרש עתידי. במקרים רבים נאלצים זוגות להתחתן מתוך לחץ חברתי, אך אינם בהכרח מתאימים באישיותם לזוגיות לטווח רחוק.


 

סיבת גירושין: חתונה בגיל צעיר

נישואין בגיל צעיר מאוד מגדילים את הסיכוי להתגרש, במיוחד בשנות הנישואין הראשונות. זוגות שהתחתנו ללא התבססות כלכלית והתנסות במהמורות החיים, מגלים שבן/בת הזוג אינו עומד בציפיות ובמחויבויות הנדרשות לנישואים יציבים.

 

סיבה נפוצה לגירושין: בגידה
זוהי סיבה נפוצה ביותר וכן עילה רשמית לגירושין. כאשר אנו רואים בני זוג שגירושיהם קשים במיוחד, יש סיכוי גדול כי הסיבה לפרידתם היא בגידה. לעיתים מדובר במעידה חד פעמית של בן/בת הזוג ולעיתים ברומן מתמשך מחוץ לנישואין.

 

הבעייתיות הגדולה במצבים אלו היא לאו דווקא מעשה הבגידה הפיזי, אלא אובדן האמון, משום שלא פעם, הבגידה מתגלה לצד השני במקרה. במצב שכזה, אף אם בן הזוג הבוגד מתחרט ומבטיח שהדבר לא יישנה, הקושי לשקם את קשר הנישואין הוא גדול וחלק מבני הזוג הנבגדים אינם רוצים להישאר או אינם מצליחים להתגבר על כאב הבגידה. לעניין זה נציין כי בגידה מהווה גם עילה לגירושין על פי דין תורה.

 

סיבה לגירושין: פער גילאים
בשונה מבעבר, אז בני זוג נישאו לאנשים בני גילם, אותם הכירו בתיכון, בצבא או באוניברסיטה, בעידן של היום, ישנם זוגות רבים אשר יש ביניהם פער גילאים גדול. זאת בזכות אתרי ההיכרויות והרשתות החברתיות אשר מחברות בין אנשים ממקומות שונים בארץ ובעולם.

 

כאשר הלב מתאהב, יש תחושה אמיתית שהגיל אינו משנה, אולם כאשר חיים יחד לאורך זמן, לעיתים מתגלים הבדלים שבני הזוג אינם מצליחים לגשר עליהם ועל כן הם מחליטים להתגרש. כך למשל, פער גילאים גדול יכול ליצור הבדל בנושא הקמת משפחה, הדבר נכון בפרט כאשר לאחד מבני הזוג יש ילדים מקשר קודם ובזוגיות הזו של פרק ב', היה רוצה ליהנות מקשר הנישואין ללא ילדים.

 

פער גילאים יכול ליצור גם הבדלים בתחביבים ובתחומי העניין של בני הזוג, כאשר האחד רוצה לטייל ולישון בשטח בכל הזדמנות והשני רק חולם על חופשת בטן גב.

 

סיבה נפוצה: פערים בהשכלה 

מחקרים מראים שלאנשים עם פחות השכלה גבוהה (לעומת תיכון או לא מסיימים תיכון) יש סיכוי נמוך יותר להתגרש. 

 

סיבת הגירושין: החמה והגיסה
לא פעם, בן הזוג אינו מסתדר עם המשפחה של בת זוגו או להפך  ודבר שכזה יכול ליצור מתחים גדולים מאוד על הנישואין. כאשר בן/בת הזוג אינם יודעים לעשות את ההפרדה בין הזוגיות לבין המשפחה המורחבת וזוהי אכן משימה קשה, הסיכוי שבני הזוג יוכלו להמשיך לחיות יחד הוא קטן מאוד.

 

הסיבה לכך היא הלחץ הרב בו שרויים בן/בת הזוג הרוצים מחד לשמור על חיי הנישואין שלהם אך במקביל, רוצים לשמר את הקשר שלהם עם ההורים והמשפחה המורחבת. במצבים חריפים במיוחד, המשפחה של בני הזוג אף מנסה לשכנע את בנם או בתם להיפרד מהבעל או האישה וככל שאלו אינם חזקים דיים לעמוד מולם, הדרך לגירושין קצרה.

 
סיבת הגירושין: חוסר שייכות דתית

חוקרים מצאו כי אנשים עם שייכות דתית בהשוואה לאלו שאינם שייכים לאף קבוצה דתית נוטים פחות להתגרש.

 

סיבה לגירושין: גירושי ההורים (ילדים שחוו גירושי הוריהם).
התנסות בגירושין של הורים מעלה את הסיכון לגירושין.

 

החלטתם להתגרש? עורכת הדין ומגשרת מאיה רוטנברג, בעלת ניסיון של מעל 15 שנה בתחום המשפחה והגירושין, תייצג אתכם במקצועיות ובמסירות ותילחם עבור מה שחשוב לכם.

 

 

כיצד לקבל את ההחלטה אם להתגרש או לא?
מטפל יכול לעזור לך להגיע להחלטה על ידי חקירה ואבחון של המאבקים הפנימיים שלך, זיהוי אם ניתן לפתור בעיות אלו או לא, ויצירת תמונה מציאותית כיצד ייראו החיים אחר כך וכיצד ניתן להשפיע ולהגן על ילדיך. בתהליך של מתן תשובות לשאלות אלה, רגע של בהירות מופיע בדרך כלל.

 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד