En

צור קשר

checked

אישה מתגרשת: ארבע החלופות לגירושין


מבחינה מעשית, לאישה השוקלת גירושין יש כמה אלטרנטיבות כיצד להמשיך. תמיד כדאי לשקול היטב לפני החלטה לגירושין ולנסות טיפול זוגי או ייעוץ נישואין ( פנו אלינו לפרטים על טיפול זוגי / ייעוץ נישואין מקוונים). לאחר ששללת כל דרך אפשרית למנע מגירושין, באופן כללי, עליך לשקול ארבע קטגוריות רחבות של חלופות גירושין: עשה זאת בעצמך (DIY), גישור, שיתוף פעולה וליטיגציה. בואו נסתכל על היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.

גירושי עשה זאת בעצמך

העצה הטובה ביותר שאני יכולה לתת לך לגבי גירושין בעשה זאת בעצמך, היא לא לעשות זאת בעצמך!

גירושין הם מאוד מסובכים, מבחינה משפטית וכלכלית. את יכולה לעשות טעויות בקלות, ולעיתים קרובות טעויות אלה אינן הפיכות. התרחיש היחיד שאני יכולה לדמיין כאשר גירושין של עשה זאת בעצמך עשויים להיות פרקטיים הוא במקרה בו הנישואין נמשכו שנתיים או שלוש בלבד ואין ילדים, ומבחינת רכוש יש מעט או אין לחלק נכסים / חובות, הכנסות דומות וללא מזונות. במקרה כזה, גירושין עשה זאת בעצמך יכולים להתבצע די מהר ובזול על ידי חתימה על הסכם גירושין. עם זאת, אני עדיין ממליצה בחום לכל אחד מהצדדים לפנות לעורך דין נפרד משלו שיעיין במסמכים הסופיים.

גישור

בגישור גירושין, זוג מתגרש בליווי מגשר ניטרלי המסייע לשני הצדדים להגיע להסכמה בכל היבטי הגירושין שלהם. המגשר יכול להיות עורך דין או לא, אך עליו להיות בקיא מאוד בדיני גירושין ודיני משפחה. בנוסף, חיוני שהמגשר המתווך בין בני הזוג יהיה ניטרלי ולא יצדד בשום צד. אם המגשר/ת אינו עו"ד, שני הצדדים עדיין צריכים להתייעץ עם עורכי הדין הפרטיים שלהם במהלך הגישור ולפני החתימה על הסכם הסדר הגירושין הסופי.

בעד ונגד: להלן מספר יתרונות וחסרונות שיש לקחת בחשבון לפני שתחליטי אם גישור יעבוד עבורך.

בצד "היתרונות", גישור גירושין עשוי:

• להוביל למערכת יחסים ארוכת טווח טובה יותר עם בעלך לשעבר מכיוון שלא "תילחמו" בבית המשפט.

• להיות קל יותר לילדים שכן הליכי הגירושין עשויים להיות רגועים יותר.

• הליך גישור מזרז הגעה להסכם.

• צמצום הוצאות.

• יעזור לך להישאר בשליטה בגירושין שלך מכיוון שאת מקבלת את ההחלטות (ובית המשפט לא).

• מאפשר שיקול דעת רב יותר. הגישור הוא הליך פרטי; גירושין מתדיינים הם ציבוריים.

עם זאת, בצד "החסרונות", גישור גירושין עשוי גם:

• להסתיים בבזבוז זמן וכסף: אם המשא ומתן נכשל, תצטרכו להתחיל הכל מחדש.

להיות נוח יתר על המידה לבן זוג אחד: אם המגשר אינו מנוסה או מוטה רגשית כלפי בעלך, התוצאה עלולה להיות שלילית עבורך.

תוצאה של הסכם שאינו פרקטי או שאינו ניתן לאכיפה: מגשרים שאינם עורכי דין בעלי ניסיון בהליכי גירושין, עלולים לנסח הסכם שאינו עונה על דרישות חוקיות ואינו צופה פני עתיד, או שההסכם מנוסח בצורה לא חד משמעית.

הסתרת נכסים/ אי גילוי נכסים מסוימים: מכיוון שכל המידע הכספי נחשף באופן וולנטרי בגישור ואין צו לגילוי מסמכים (בנוסף הליכי הגישור הם חסויים), בעלך עלול להסתיר נכסים / הכנסות.

לחזק דפוסי התנהגות לא בריאים: אם אחד מבני הזוג דומיננטי והשני כנוע, ההסדר הסופי עשוי להיות לא הוגן.

להיות מציאותית בגישור

זוגות שומעים לעיתים קרובות על נפלאות הגישור וכיצד מדובר על פי הדעה הרווחת דרך טובה יותר, פחות שנויה במחלוקת, פחות יקרה ו"מכובדת" יותר להתגרש. עם זאת, אני רואה מגשרים שאינם מבחינים בבעיות חוקיות כאשר מטרתו היחידה של המגשר הוא לגרום לצדדים להגיע להסכמה - כל הסכם!

 

להגיע להסכם נכון ובר אכיפה

זכרו, המגשר אינו יכול לתת עצות כלשהן. כל מה שהם יכולים לעשות זה לנסות לגרום לך להסכים. למרבה הצער, לא כל ההסכמים הם הסכמים טובים, ולמעשה, במקרים רבים, שום הסכם אינו טוב יותר מאשר הסכם רע. נשים לא מעטות אינן שולטות בכל הפעילות הפיננסית/ עסקית של בן זוגם, וכך בהליך גישור עלולות לאפשר הסתרת מידע שהיה נחשף בהליך משפטי.

 

לכן, צריך לתת את הדעת לכך שגישור גירושין לנשים  דורש בחירה נכונה של מגשר/ מגשרת שהיא עורכת דין מנוסה בגירושין, ותדע לא לאפשר הגעה להסכם שאינו שומר על זכויות נשים.

 

גירושין בשיתוף פעולה

במילים פשוטות, גירושין בשיתוף פעולה (או גישור גירושין בשיתוף פעולה) מתרחש כאשר בני זוג מסכימים לערוך הסדר גירושין מבלי לפנות לבית המשפט.

במהלך גירושין בשיתוף פעולה גם את וגם בעלך תעסיקו כל אחד עורך דין שהוכשר בתהליך הגירושין בשיתוף פעולה. תפקידם של עורכי הדין בגירושין בשיתוף פעולה שונה לחלוטין מאשר בגירושין המסורתיים.

 

 כל עורך דין מייעץ ומסייע ללקוח שלו במשא ומתן על הסכם הפשרה לגירושין. תיפגשי עם עורך הדין שלך בנפרד, ולאחר מכן ואת ועורך דינך תיפגשו גם עם בעלך ועם עורך דינו.

 

התהליך המשותף עשוי לכלול גם אנשי מקצוע ניטרליים אחרים (שהוכשרו בשיטת הגירושין בשיתוף בפעולה) כגון: רו"ח, יועץ פיננסי לגירושין שיעזור לשניכם לעבוד על הנושאים הכספיים שלכם ומאמן או מטפל שיוכלו להדריך את שניכם במשמורת על ילדים ובנושאים אחרים טעונים רגשית.

בתהליך הגירושין בשיתוף פעולה, את, בעלך ועורכי הדין שלכם מחוייבים לחתום על הסכם המתנה ששני עורכי הדין ייסוגו מהתיק אם לא יושג הסדר ו / או אם תתבצע פניה להליכים משפטיים. אם זה קורה, גם את וגם בעלך חייבים להתחיל הכל מחדש ולמצוא עורכי דין חדשים. אף אחד מהצדדים לא יכול לשכור או להתייעץ שוב באותם עורכי דין!

גם אם תהליך שיתוף הפעולה יצליח, לרוב תצטרכו להתייצב בבית המשפט לענייני משפחה כדי ששופט יוכל לאשר את ⇐ הסכם הגירושין שישמש כפסק דין בעניינכם. היתרון הוא שההליך המשפטי יכול להיות הרבה יותר מהיר ופחות יקר מהליטיגציה המסורתית בבתי המשפט אם התהליך השיתופי יעבוד.

האם גירושין בשיתוף פעולה טוב לנשים?

שיטת שיתוף הפעולה לרוב לא עובדת טוב ליישוב גירושין הכרוכים במצבים פיננסיים מורכבים או כשיש נכסים משמעותיים. בגירושין בשיתוף פעולה, בדיוק כמו בהליך גישור הגירושין, כל המידע הכספי (הכנסות, נכסים והתחייבויות) נחשף רק מרצון.

 

לעתים קרובות הבעל שולט במקרות הפיננסיים, והאישה לא פעם אינה מודעת לפרטי מצבם הכלכלי. כאשר קיים חוסר שוויון מסוג זה, לעתים קרובות הדלת פתוחה לרווחה לבעל להסתיר נכסים. יתרה מכך, גירושין עם אנשי עסקים, הייטק ויזמים כוללים עסקים ופרקטיקות מקצועיות שבהם קל יחסית להסתיר נכסים והכנסות. בנוסף, נושא הערכת השווי יכול להיות שנוי במחלוקת.

 

גירושין בליטיגציה

אפשרות הגירושין הרביעית הייתה הנפוצה ביותר עד לכניסתו לתוקף של החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (חוק גישור חובה). בעבר, רוב הזוגות המתגרשים בחרו במודל "המסורתי" של גירושין . עם זאת סכסוכים רבים עדיין מגיעים לבתי המשפט לאחר כשלון הליך הגישור.


"התדיינות משפטית" אינה פירושה שהגירושין מסתיימים בבית המשפט. למעשה, הרוב המכריע של כל תיקי הגירושין  מגיעים להסדר פשרה מחוץ לבית המשפט.


גירושין בבתי המשפט

מדוע בכל זאת סכסוכי גירושין מגיעים לבתי המשפט?  בניגוד לאמונה הרווחת, גירושין בדרך כלל אינם כרוכים בשני אנשים המסכימים הדדית לשים קץ לנישואיהם. ב 80 אחוז מהמקרים ההחלטה להתגרש היא חד צדדית - אחד הצדדים רוצה את הגירושין והשני לא. זה, מעצם טבעו, יוצר סכסוך קשה וטעון רגשית כבר מההתחלה ולעתים קרובות פוסל גישור וגירושין בשיתוף פעולה, שכן שתי השיטות נשענות על שיתוף פעולה מלא של שני הצדדים וגילוי מרצון של כל המידע הכספי.

ברור שאם מתחילים בסיטואציה קשה וטעונה רגשית, הסיכויים גדולים מאוד ששיתוף פעולה או גישור עלולים להיכשל. מדוע לקחת את הסיכון ללכת באותם מסלולים כאשר רוב הסיכויים שהם עלולים להיכשל, לבזבז את הזמן והכסף שלך?

עו"ד להליכי גירושין

החלקים החשובים והקשים ביותר בכל גירושין נוגעים להסכמה לגבי משמורת ילדים, חלוקת נכסים והתחייבויות ותשלומי מזונות (כמה וכמה זמן). את רוצה שעורכת הדין שלך תהיה מיומנת ביותר משא ומתן, מצד שני לא עו"ד לוחמנית יתר על המידה.

 

עו"ד גירושין שלך צריכה להיות מוכנה להילחם על כל דבר ועניין למענך, אך גישה לא מציאותית לא רק תאריך את הכאבים ותגדיל באופן משמעותי את שכר הטרחה המשפטי, אלא גם תפגע רגשית בכל המעורבים, במיוחד בילדים.

כעורכת דין אני תמיד שואפת להגיע להסדר סביר עם הצד השני. אך אם הצד השני אינו סביר לחלוטין, למרבה הצער, פנייה לבית המשפט או איום לעשות זאת עשויה להיות הדרך היחידה לפתור את הבעיות הללו.

עוברים למצב מלחמה משפטית

אם ניסית את כל הדרכים בסופו של דבר הגעת לבית המשפט, הדברים יכולים להפוך מהר למכוערים ועוינים. עד לאותה נקודה שני עורכי הדין היו ב"משא ומתן", וניסו לגרום לצדדים להתפשר ולהגיע לפתרון סביר כלשהו. אך ברגע ש מגיעים לבית משפט או בית הדין הרבני, תפקידו של עורך הדין משתנה. המשא ומתן והפשרה מונחים בצד ועוברים למלחמה משפטית ושימוש באסטרטגית ניצחון, המטרה היא "לנצח" ולהשיג את התוצאה הטובה ביותר האפשרית עבור הלקוחה.

 

ברגע שאת בבית המשפט, זה שופט שיודע מעט מאוד עליך ועל משפחתך שיקבל את ההחלטות הסופיות לגבי ילדיך, רכושך, כספך ואיך אתה תחיי את חייך. זהו סיכון גדול מאוד של שני הצדדים לוקחים - ובגלל זה האיום לפנות לבית המשפט בדרך כלל מרתיע כל כך.

 

 

שקלי בזהירות את אפשרויות הגירושין. השורה התחתונה היא שכל משפחה, וכל גירושין, הם שונים. ברור שאם את מסוגלת לדבר עם בעלך לקבל החלטות ושניכם כנים וסבירים, אזי גישור או בשיתוף פעולה עשויים להיות הטובים ביותר. אבל, אם יש לך ספקות, טוב להיות מוכנה עם "תוכנית ב'" שזו תהיה הגירושין בבית משפט או בית דין רבני.

 

 אנו כאן לייעץ לך

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד