En

צור קשר

checked

גירושין זכויות האישה

 

מהן זכויות האישה במהלך תהליך הגירושין?

חשוב לדעת כי קיימות זכויות לאישה המתגרשת. למעשה, כאישה בהליך גירושין יש לך זכויות וגם חובות בגירושין, אז לפני קבלת החלטה, חשוב שאישה תדע מהם זכויותיה במסגרת הליך הגירושין. כך תוכלי להיערך כראוי לקראת הבאות ולשמור על האינטרסים שלך בצורה הטובה ביותר. במאמר זה ריכזנו את הזכויות העיקריות של האישה בהליך הגירושין וכמובן יש לזכור כי מימושן מחייב ייצוג משפטי מקצועי של עורך דין גירושין.

חלוקת הרכוש

בהעדר הסכם ממון בין בני זוג, חלוקת הרכוש תיעשה באופן שוויוני בין האישה לבעל. בדרך כלל מדובר על הרכוש המשותף בלבד, אשר נצבר לאחר שבני הזוג נישאו. אולם, גם רכוש אשר נקנה לפני הנישואין, יכול להיחשב כרכוש משותף אם הייתה בו כוונת שיתוף.

 

כך למשל, אם בן זוגך רכש דירה לפני שנישאתם, תהיי זכאית לזכויות בדירה אם התגוררתם בה יחד, או אם הדירה הושכרה ושכר הדירה ממנה היה למקור הכנסה עבורכם.

בשל המשמעות הכלכלית של חלוקת הרכוש, יכולה סוגיה זו לעורר מחלוקת רבה בין הצדדים. אולם, על מנת להימנע מניהול הסכסוך בין כותלי בית המשפט, כאשר אין לדעת מה תהיה הכרעתו, כדאי לנסות ולנהל משא ומתן ולהגיע להסכמות הוגנות. לעניין זה נקודה חשובה נוספת: ישנם מקרים בהם עולה חשש כי הצד השני מסתיר נכסים או מנסה להבריח רכוש, כדי לקבל יתרון כלכלי. אם זהו המקרה אצלך, יש ליידע את עורך הדין באופן מיידי על מנת שינקוט בפעולות המתאימות כדי להגן על חלקך ברכוש.

זכויות נשים בגירושיןמשמורת הילדים

לנשים בהליך הגירושין יש יתרון מובהק על פני הבעל בסוגיית המשמורת. ראשית בשל חזקת הגיל הרך הקובעת כי בעת גירושין, ילדים עד גיל 6 יעברו באופן אוטומטי לחזקת האם. שנית, בשל הגישה הרווחת כי האם הנה ההורה העיקרי ועל כן, אף כאשר הילדים גדולים יותר, כאשר האם חפצה במשמורת מלאה על הילדים, במרבית המקרים, בית המשפט ייעתר לה. במקרה של משמורת מלאה, יש לקבוע לאב הסדרי ראייה ולעניין זה חשוב לוודא כי מועדים אלו גם נוחים לך, מבחינת ימי השבוע שנבחרים ושעות המפגשים.

ומה באשר למשמורת משותפת? כאשר האב מעורב מאוד בחיי הילדים ובין בני הזוג ישנם עדיין יחסי אמון וכבוד הדדי למרות הגירושין, כדאי לשקול הסדר של משמורת משותפת. הסדר זה יכול להטיב מאוד עם הילדים משהוא מאפשר לשמר קשר קרוב ויציב עם שני ההורים, על אף הפרידה. קיבלתם החלטה על משמורת משותפת? יש לערוך הסכם מסודר ומקיף אשר יכלול את חלוקת הזמנים, יתייחס לשהות הילדים אצל כל אחד מההורים בחופשות ובחגים וכיו"ב.

תשלום מזונות ילדים

סכום התשלום של דמי מזונות הילדים תלוי בשלושה גורמים. מצבו הכלכלי של האב, צרכיהם של הילדים והסדר המשמורת:

  1. יכולתו הכלכלית של האב: רמת הכנסתו מעבודה של האב, לצד קיומם של נכסים מניבים אחרים קובעים את היכולת הכספית שלו. בחינה זו נועדה לוודא כי האב יוכל לעמוד בתשלום המזונות וזה לא יהווה נטל כלכלי שהנו מעבר ליכולתו.

  2. היקף צרכי הילדים: יש לבחון מהם הצרכים של הילדים כאשר סכום המזונות שייקבע חייב לספק קודם כל את הצרכים ההכרחיים ואם מתאפשר הדבר על פי יכולת האב, יסופקו גם הצרכים הנוספים כגון חוגים, חופשות וכדומה.

  3. הסדר המשמורת: כאשר הילדים יהיו במשמורת מלאה אצל האם, סכום המזונות ישולם על ידי האב, אולם במקרה של משמורת משותפת, נטל המזונות מתחלק בין הצדדים, בהתאם ליכולתם הכלכלית.


טיפים למתגרשת

טיפ: חשוב לציין כי סכום מזונות הילדים איננו אבסולוטי והוא יכול להשתנות היה ויש שינוי משמעותי בנסיבות, אם כאלו הנוגעות להורה (כגון פיטורין) ואם כאלו הנוגעות לילדים (כגון צרכי חינוך או צרכים רפואיים).

מזונות זמניים

את ובן הזוג חלוקים בדעתכם בעניין גובה מזונות הילדים? אינך יכולה לספק את צרכיהם עד אשר תגיעו להסכמה או שהעניין יוכרע בבית המשפט? אינך צריכה להיאבק כלכלית ובאפשרותך להגיש בקשה לקביעת מזונות זמניים. במסגרת בקשה זו, בית המשפט אינו נכנס לעומקן של הנסיבות, אלא מבצע בדיקה כללית של היכולת הכלכלית של הצדדים וקובע תשלום מזונות זמניים אשר יעמוד בתוקפו עד אשר יגיעו הצדדים להסכמה בעניין או עד אשר יכריע בית המשפט בתביעת המזונות.

לעניין זה חשוב לציין, כי בית המשפט נעתר לבקשה למזונות זמניים, רק כאשר שוכנע כי האם אינה יכולה לדאוג לצרכי הילדים עד אשר תתקבל החלטה סופית בעניין . זאת משום שסעד זמני הוא פגיעה מסוימת באינטרס של הצד השני הנמצא במחלוקת שטרם הוכרעה עם מבקש הסעד ועל כן בית המשפט פוסק סעד זמני רק כאשר יש צורך ממשי בכך.


יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג

ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

כתובת: רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2, רמת החייל, תל-אביב.
מיקוד: 6971915
טלפון: 03-6161535
פקס: 03-6161913
נייד: 0544-705733
מייל: office@rotenberglaw.co.il

מעמד האישה באסלאם

..

חוק עבודת נשים - היעדרות בשל טיפולי פוריותקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה חוק עבודת נשים (תיקון מס' 61), התשע"ט-2019: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
הצעת חוק זכויות הדייר בדיור הציבורי (תיקון – זכאות לאימהות יחידניות המקבלות מזונות ילדים), התשע"ח–2017קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה זכאות לאימהות יחידניות המקבלות מזונות ילדים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד