En

צור קשר

checked

הסכם שלום בית

הסכם שלום בית מהו?

זוגות רבים העומדים בפני גירושין, מתלבטים האם זהו אכן הצעד הנכון עבורם ותוך כך מקבלים החלטה לתת לנישואיהם הזדמנות נוספת. במצב זה, בוחרים חלק מן הזוגות, לערוך הסכם שלום בית, אשר מאפשר להם לנסות ולשקם את הקשר ללא חשש מפני אובדן זכויותיהם במקרה של גירושין. מתלבטים אם להתגרש? הסכם שלום בית יכול להיות הפתרון עבורכם. במאמר זה נסביר מהו הסכם שלום בית, מהו תוקפו, מה קורה במקרה של הפרת ההסכם ומדוע חשוב לערוך את ההסכם באמצעות עורך דין לדיני משפחה.  

 

הסכם שלום בית – מה זה בעצם? 

הזוגיות שלכם נקלעה למשבר ואתם חשים כי אולי הגיעה העת להיפרד. אולם, פירוקה של מערכת הנישואים, בוודאי כאשר יש ילדים, איננה החלטה קלה ובמהלכם של דברים, אתם מקבלים החלטה לתת לזוגיות שלכם צ'אנס נוסף. עם זאת, אתם סבורים כי ללא ליבון אמיתי של המחלוקות ביניכם, ניסיון זה לא יצלח. כמו כן, יש בליבכם חשש כי הצד השני עלול לנצל את פסק הזמן הזה לרעה, כדי לזכות ביתרון בהליך הגירושין. 

 

ובכן, עריכת הסכם שלום בית תהיה במקרים רבים, הפתרון המתאים. במסגרת ההסכם, בני הזוג מתווים קווי מנחים להתנהלות הזוגית שלהם, תוך מתן דגש על נושאים שהיו במחלוקת בעבר, זאת על מנת לתת סיכוי אמיתי לשיקום הקשר. כמו כן, הסכם שלום בית יכלול גם הסכמות באשר לענייני הגירושין, כך שהיה והניסיון לפיוס לא יישא פרי, בני הזוג יוכלו להיפרד בצורה קלה יחסית, ללא מאבקים משפטיים, משהסוגיות המרכזיות הוכרעו מראש בהסכם.  

 

גיבוש הסכמות בענייני הגירושין, בשלב שבו פניהם של בני הזוג לחיים משותפים, מבטיח התחשבות הדדית וקבלת החלטות בצורה שקולה והוגנת כלפי שני הצדדים, בשונה משיח המתנהל בעיצומו של מאבק גירושין, אז בני הזוג לרוב נלחמים זה בזו ולא חושבים על טובת האחר.   

 

מה כולל הסכם שלום בית?  

בני הזוג יכולים לכלול בהסכם כל נושא הנוגע לחייהם המשותפים, אשר עמד להם לרועץ עד כה והיווה מקור לחיכוכים. זהו המקום להיות כנים ופתוחים עם עורך הדין אשר מנסח את ההסכם שכן, המטרה היא ללבן כל עניין ודבר אשר יכול להקשות על שיקום הקשר. להלן מספר דוגמאות לנושאים שונים אשר זוגות כוללים בהסכם שלום בית:  

  • חלוקת המטלות בבית; 
  • קבלת החלטות בנוגע להתנהלות הכלכלית; 
  • תדירות ביקורים אצל בני המשפחה; 
  •  קבלת החלטות הנוגעות לחינוך הילדים; 
  • הגבלת שעות העבודה לטובת זמן משפחתי ועוד ועוד... 

 

כמו כן, כאמור מעלה, להסכם מטרה נוספת והיא למנוע מאבק משפטי היה ובני הזוג יחליטו בסופו של יום להתגרש. על כן, דווקא בשעה שבני הזוג מנסים להתפייס, יכולים הם לנהל דיאלוג נעים ומכובד על ענייני הגירושין ולקבל החלטות כעת בנושאים השונים, למקרה שתתקבל החלטה על פרידה. היה ובני הזוג צברו רכוש בשנות נישואיהם, יש להתייחס לעניין ההפרדה הרכושית ואם יש ילדים משותפים, אזי נושא המשמורת והמזונות כדאי שיבוא לידי ביטוי בהסכם.  

 

תוקפו של הסכם שלום בית 

גיבוש הסכמות זה טוב וחשוב, אך על מנת שבני הזוג באמת יקיימו הלכה למעשה את  ההחלטות שקיבלו, הרי שההסכם צריך להיות מחייב. הסכם שלום בית תקף משפטית רק באישורו של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. ככלל, הליך האישור הוא פשוט וקצר ומטרתו היא לוודא כי אין בהסכם סעיפים הנוגדים את תקנת הציבור וכי בני הזוג מבינים את השלכותיו של ההסכם. משנתנה הערכאה השיפוטית את האישור להסכם, הוא מקבל תוקף של פסק דין והוא מחייב את הצדדים באופן מלא. אם כן, מה קורה במקרה של הפרת הסכם שלום בית?  

 

 הפרת הסכם שלום בית 

כאשר בני זוג בחרו לערוך הסכם שלום בית, הנחת המוצא היא כי הם עשו זאת מתוך כוונה לתת הזדמנות כנה לשיקום הקשר ביניהם. כמו כן, ההסכם מקבל תוקף של פסק דין ועל כן, הוא מחייב את הצדדים. אולם, למרות זאת, הלכה למעשה, לא ניתן לאכוף את ההסכם שהרי מדובר במערכת יחסים זוגית ולא בעסקה בין שני צדדים זרים. לפיכך, כל אחד מבני הזוג יכול להחליט, בכל רגע  נתון כי הוא מעוניין להיפרד ולהמשיך בהליך הגירושין. יחד עם זאת, כאשר הצד המפר התנהג בחוסר תום לב, בעת הפרת הסכם שלום בית, יכול ותהיה לדבר השלכה על אמינותו בפני בית המשפט או בית הדין וכך הצד הנפגע יכול לעיתים קרובות להגיע לתוצאה משפטית טובה יותר, עקב התנהגות הצד השני.  

 

חשיבותו של הייעוץ המשפטי 

הסכם שלום בית יכול להוות אלטרנטיבה מצוינת עבור בני זוג אשר מחד, שוקלים גירושין, אך מאידך, מעוניינים לנסות ולשקם את הקשר ביניהם בראש שקט, על קרקע בטוחה. בשל העובדה כי במקרה של פרידה, הסכם שלום בית הופך למעשה להסכם גירושין, הרי שהוא מתייחס לכל ענייני הגירושין ולקביעותיו, השלכות מרחיקות לכת על בני הזוג. על כן, חשוב מאוד כי הצדדים יפנו אל עורך דין לדיני משפחה, לשם עריכת ההסכם, על מנת להבטיח כי הוא ימצה את כלל הסוגיות, ישקף באופן ברור את רצון הצדדים ואכן יהווה עבורם, את הדרך לגירושין קלים ומהירים, במקרה ותתקבל החלטה של פרידה.   

 

 

 

הסכם שלום בית doc

 

הסכם שלום בית דוגמא

 

עורכת דין גירושין מאיה רוטנברג הינה מומחית בתחום דיני המשפחה, מנהלת תחום גירושין ודיני משפחה במשרד עו"ד רוטנברג, מהמובילים בתחום בארץ. עו"ד מאיה רוטנברג הינה בנוסף מגשרת מוסמכת בתחום הגירושין ובעלת ניסיון רב בניסוח הסכמי גירושין והסכמי שלום בית, ייצוגם בבתי המשפט ובתי הדין הרבניים. עו"ד מאיה רוטנברג הינה בעל ניסיון רב ומומחיות בניהול מו"מ וגישור בהליכים אלו.

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..
 
*
*
טען קובץ
checked

כידוע, תביעה לשלום־בית משמשת גם כאמצעי להשיג יתרונות משפטיים כנגד הצד השני. כגון לעכב הליכים רכושיים המתנהלים במסגרת תביעה לפירוק שיתוף בביהמ"ש, או יכולת להפעיל לחץ על הצד שחפץ בגט. אם התביעה לשלום־בית תתקבל, כי אז בית הדין לא יחייב את הצדדים להתגרש. האפשרות הנוספת שניתן לנצל באמצעות תביעה לשלום־בית היא לנהל הליך תביעה זו במשך זמן רב, ובינתיים לא ניתן לבצע גירושין, וע"י כך יכול הצד המעוניין להתיש את הצד שכנגד, לגרום לסחבת בדיונים, ובסופו של יום הצד החפץ בגט לא יקבל את הגט שמייחל הוא לו, או לחילופין ייכנע לגחמותיו של הצד המבקש "לכאורה" שלום־בית.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה דחיית תביעה לשלום-בית וביטול צו למדור ספציפי - 872663-1 פלונית נגד פלוני- בבית הדין הרבני האזורי נתניה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד