חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מזונות ילדים - כיצד הם נקבעים?

כיצד מחשבים תשלומי מזונות ילדים

 

 

כיצד מחשבים מזונות ילדים? - זוהי אחת השאלות החשובות ביותר כיום בשנת 2019 בכל הליך גירושין וזאת לאור השינוי המהפכני שחל בסוגיית מזונות הילדים לפני כשנתיים, במסגרת בע"מ 919/15. התשובה לשאלה זו תלויה בארבעה נתונים: מהם גילאי הילדים, מהו היקף צרכיהם, מהו יחס זמני השהות של כל אחד מההורים עם הילדים ומהו יחס הכנסותיהם.

 

הכל על מזונות ילדים: המדריך המלא למזונות ילדים

מהו גיל הילדים?
על מנת לדעת כיצד נקבעים מזונות ילדים, עלינו לדעת קודם כל מהו גילם. מדוע? משום שעד הגיעו של הילד לגיל 6, חובת תשלום המזונות מונחת על כתפו של האב, כפי שהיה קודם ההלכה החדשה של שוויון בנטל. לעומת זאת, מהגיעם של הילדים לגיל 6, יחלקו ההורים בחובת המזונות בהתאם לזמן שכל אחד מהם שוהה עם הילדים וכן בהתאם ליחס ההכנסות שלהם, כפי שנסביר להלן. על כן, בעת קביעת דמי המזונות, יש להתייחס לכל ילד בנפרד בהתאם לגילו וכאשר מי מהילדים הנו מתחת לגיל 6, יבוצעו שני חישובי מזונות נפרדים, האחד לתקופת הגיל הנוכחית של הילד עד גיל 6 וסכום תשלום אחר אשר ייכנס לתוקפו רק כאשר הילד יגיע לגיל 6 ויחול עד סיום תקופת החבות במזונות.

היקף הצרכים
מאז ומתמיד בכל הנוגע לחישוב מזונות הילדים, אחד הנתונים החשובים ביותר היה היקף הצרכים שלהם, שהרי מטרתם של דמי המזונות היא לדאוג לרווחתם של הילדים. הצורך בהבנת נתון זה לא השתנה בעקבות הלכת השוויון בנטל ויש לעמוד עליו על מנת לוודא כי גם לאחר הגירושין, צרכי הילדים יסופקו. בעניין זה, הנחת המוצא היא כי יש לשמור עד כמה שניתן, על רמת החיים אליה הורגלו הילדים, על מנת לצמצמם את הפגיעה בהם בעקבות פרידת ההורים ולשמור על היציבות בחייהם. כמובן כי אין פירוש הדבר כי בית המשפט יטיל על ההורים לשלם דמי מזונות שהם אינם יכולים לעמוד בהם מבחינה כלכלית ובעת הצורך יצומצמו דמי המזונות לצרכים ההכרחיים בלבד. אך ככל שהדבר מתאפשר, בית המשפט יפעל לקביעת מזונות שישמרו את המצב הקיים עבור הילדים.

יחס זמני השהות
פסיקתו של בית המשפט העליון במסגרת בע"מ 919/15, הביאה עמה מונח חדש: יחס זמני השהות. משמעותו היא כי כיום מחשבים באחוזים את הזמן של כל אחד מן ההורים עם הילדים ואין עוד חלוקה דיכוטומית של משמורת מלאה ומשמורת משותפת. חישוב זה מבטיח כי ההורה יממן את צרכי הילדים בהתאם לזמן שהם בחזקתו. מה היה המצב לפני כן? האב היה משלם כפל תשלום, כלומר, היה מממן את צרכי הילדים הן כאשר הם שוהים עמו והן כאשר הם שוהים עם אמם. מאז יולי 2017, בתי המשפט לענייני משפחה מחשבים באופן מדויק את זמני השהות ולכל הורה נקבע סכום מזונות בהתאם.

יחס הכנסות ההורים
בבואו לקבוע את דמי המזונות, יחד עם חישוב זמני השהות של כל הורה עם הילדים, יחשב בית המשפט גם את יחס ההכנסות בין ההורים. זאת על מנת שכל הורה ישלם דמי מזונות בהתאם ליכולתו הכלכלית. גם זהו חידוש מהפכני שהתרחש בעקבות ההלכה של ביהמ"ש העליון. שהרי עד אז, למצב הכספי של האם, לא היה משמעות רבה בכל הנוגע אל קביעת מזונות ילדים. חובה זו הייתה מוטלת על האב באופן אבסולוטי ללא קשר כמעט לרמת הכנסתה של האם והתוצאה הייתה כי גברים גרושים רבים קרסו כלכלית בשל חבות המזונות. בית המשפט ביקש לשנות מצב זה וקבע שוויון בנטל בין ההורים. הלכה למעשה קביעת מזונות ילדים תהיה כדלקמן: בית המשפט ייקח את יחס ההכנסות של ההורים ויפחית ממנו את גובה ההוצאות אשר מוציא כל הורה בעת שהות הילדים אצלו.

 


 

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד