עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

למה חשוב לחתום על הסכם ממון?

 

אחד ההסכמים הנפוצים ביותר כיום הוא הסכם ממון, אשר מעגן את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג במקרה של פרידה. בין אם אתם עומדים להינשא, או כבר התחתנתם ובין אם הנכם חיים יחד כידועים בציבור, חתימה על הסכם ממון חשובה לעתידכם.

 

הסכם ממון סטנדרטי

זוגות רבים אשר מבקשים לערוך הסכם ממון, מחפשים הסכם ממון סטנדרטי באינטרנט. שימו לב, הסכמים שכאלו מהווים גרסה פשוטה ומקוצרת שיכולה לתת לכם מושג כללי אודות המבנה של הסכם ממון. אולם, הסכם ממון סטנדרטי לא יכול להחליף בשום אופן עריכת הסכם בהתאמה אישית על ידי עורך דין המתמחה בדיני משפחה. מדוע? על מנת שהסכם ממון באמת ישמש אתכם בעת הצורך בעתיד וימנע מאבק כלכלי במקרה של פרידה, הוא חייב להיות מותאם לנתונים שלכם באופן ספציפי, לאופי שלכם, לנסיבות חייכם, לרצונות ולהעדפות שלכם. יתרה מזאת, יש לזכור כי הסכם ממון יהיה תקף רק באישור נוטריוני או באישורו של בית המשפט וגם במישור הזה, זקוקים בני הזוג לעורך דין מומחה. משכך, הסכם ממון סטנדרטי יכול לתת לכם מושג כללי במה מדובר, אך הוא אינו יכול להחליף ייעוץ וייצוג משפטי אישי.

 

בין אם חתמו על הסכם ממון או לא, חלק גדול מהזוגות נפרדים בשלב כזה או אחר, לעתים מעורבים בפרידה רגשות קשים והתוצאה עלולה להיות קונפליקטים וסכסוכים של ממש. על-מנת להבטיח שגם אם הנישואין יסתיימו לא ייגרם לשני הצדדים נזק חמור, ובעיקר כדי למנוע מהם עוגמת נפש והגעה להליכים משפטיים מורכבים שעלותם גבוהה (הן מבחינה כספית והן מבחינת זמן), מומלץ לחתום על הסכם ממון.

 

למי מומלץ הסכם ממון

 

הסכמי ממון הם חוזים מחייבים, שמנוסחים ונחתמים בעזרת עורך דין הסכמי ממון מנוסה. עוד כדאי להדגיש כי אמנם הסכם ממון נקרא גם הסכם קדם נישואין, וזאת משום שנהוג לערוך אותו לפני שבאים בברית הנישואין, אולם ניתן לחתום על הסכם שכזה גם לאחר החתונה, ולמעשה גם למי שהחליטו לחיות יחדיו בלי חתונה פורמלית שמורה הזכות לחתום על חוזה שיסדיר את הסוגיות השונות בחייהם, ובפרט אלה הכלכליות (באמצעות הסכם חיים משותפים, שדומה במהותו להסכם הממון).

 

הסכם ממון מדוע?

 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בעזרת עו"ד הסכם ממון מנוסה?

חיים משותפים עשויים ליצור מגוון רחב של מצבים מורכבים. בנוסף ייתכנו לא מעט שינויים לאורך הזוגיות, וגם לאחר פרידה צצות שלל סוגיות. רק עורך דין שתחום התמחותו הוא דיני משפחה, ובפרט צבר ניסיון בעריכת הסכמי ממון, ידע לספק מענה משפטי יעיל לכל מצב ולכל התפתחות אפשרית, וזאת על סמך הבנה מעמיקה של הרצונות האמיתיים של בני הזוג. עוד ניתן לומר שמבחינת עו"ד הסכם ממון איכותי הוא כזה שמבטיח את מלוא האינטרסים של שני בני הזוג וכן מהווה מנגנון אפקטיבי לשימור מערכת היחסים ולנטרול מוקשים שעלולים לחבל בה. בכדי לעשות זאת הוא נזקק לא רק לידע מקצועי רחב היקף, אלא גם לאישיות מתאימה שמפשרת בחוכמה וברגישות בין הצדדים בכל מקום שבו צצים חילוקי דעות.

 

חתימת הסכם ממון

 

אילו נושאים עשויים להיכלל בהסכם הממון?

הסכם ממון מזוהה בעיקר עם נושאים כלכליים ועם אופן חלוקת הרכוש במקרה של פרידה, כשחלוקת הרכוש מושפעת מהמצב ההתחלתי, כלומר ההון שהביא איתו לזוגיות כל אחד מבני הזוג – אבל כדאי לדעת שהסכמי הממון עשויים לכלול התייחסות מפורטת גם לנושאים נוספים. בפרט ניתן להחליט במסגרת הסכם הממון כיצד תיראה המשמורת על הילדים (אם כמובן יהיו ילדים משותפים), או לחילופין לקבוע מנגנונים מוסכמים לפתרון חילוקי דעות שעשויים לצוץ לאחר הפרידה (למשל חינוך הילדים, במקרים שבהם ישנם הבדלים בתפישת העולם של שני ההורים).

 

האם נדרש אישור להסכם קדם נישואין?

על-פי החוק, הסכם ממון הופך לתקף רק לאחר שקיבל אישור מטעם בית משפט לענייני משפחה. חלופות אפשריות אחרות הן אישור של בית דין רבני או של נוטריון.

 

 

עבור לתוכן העמוד