En

צור קשר

checked

הסכם ממון 5 עובדות שלא ידעתם

אחד ההסכמים הנפוצים ביותר כיום הוא הסכם ממון, אשר מעגן את אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג במקרה של פרידה. בין אם אתם עומדים להינשא, או כבר התחתנתם ובין אם הנכם חיים יחד כידועים בציבור, חתימה על הסכם ממון חשובה לעתידכם.

 

הסכם ממון סטנדרטי

זוגות רבים אשר מבקשים לערוך הסכם ממון, מחפשים הסכם ממון סטנדרטי באינטרנט. שימו לב, הסכמים שכאלו מהווים גרסה פשוטה ומקוצרת שיכולה לתת לכם מושג כללי אודות המבנה של הסכם ממון. אולם, הסכם ממון סטנדרטי לא יכול להחליף בשום אופן עריכת הסכם בהתאמה אישית על ידי עורך דין המתמחה בדיני משפחה.

 

מדוע? על מנת שהסכם ממון באמת ישמש אתכם בעת הצורך בעתיד וימנע מאבק כלכלי במקרה של פרידה, הוא חייב להיות מותאם לנתונים שלכם באופן ספציפי, לאופי שלכם, לנסיבות חייכם, לרצונות ולהעדפות שלכם.

 

יתרה מזאת, יש לזכור כי הסכם ממון יהיה תקף רק באישור נוטריוני או באישורו של בית המשפט וגם במישור הזה, זקוקים בני הזוג לעורך דין מומחה. משכך, הסכם ממון סטנדרטי יכול לתת לכם מושג כללי במה מדובר, אך הוא אינו יכול להחליף ייעוץ וייצוג משפטי אישי.

 

בין אם חתמו על הסכם ממון או לא, חלק גדול מהזוגות נפרדים בשלב כזה או אחר, לעתים מעורבים בפרידה רגשות קשים והתוצאה עלולה להיות קונפליקטים וסכסוכים של ממש.

 

על-מנת להבטיח שגם אם הנישואין יסתיימו לא ייגרם לשני הצדדים נזק חמור, ובעיקר כדי למנוע מהם עוגמת נפש והגעה להליכים משפטיים מורכבים שעלותם גבוהה (הן מבחינה כספית והן מבחינת זמן), מומלץ לחתום על הסכם ממון.

 

למי מומלץ הסכם ממון

 

הסכמי ממון הם חוזים מחייבים, שמנוסחים ונחתמים בעזרת עורך דין הסכמי ממון מנוסה. עוד כדאי להדגיש כי אמנם הסכם ממון נקרא גם הסכם קדם נישואין, וזאת משום שנהוג לערוך אותו לפני שבאים בברית הנישואין, אולם ניתן לחתום על הסכם שכזה גם לאחר החתונה, ולמעשה גם למי שהחליטו לחיות יחדיו בלי חתונה פורמלית שמורה הזכות לחתום על חוזה שיסדיר את הסוגיות השונות בחייהם, ובפרט אלה הכלכליות (באמצעות הסכם חיים משותפים, שדומה במהותו להסכם הממון).

 

הסכם ממון מדוע?

 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בעזרת עו"ד הסכם ממון מנוסה?

חיים משותפים עשויים ליצור מגוון רחב של מצבים מורכבים. בנוסף ייתכנו לא מעט שינויים לאורך הזוגיות, וגם לאחר פרידה צצות שלל סוגיות. רק עורך דין שתחום התמחותו הוא דיני משפחה, ובפרט צבר ניסיון בעריכת הסכמי ממון, ידע לספק מענה משפטי יעיל לכל מצב ולכל התפתחות אפשרית, וזאת על סמך הבנה מעמיקה של הרצונות האמיתיים של בני הזוג.

 

עוד ניתן לומר שמבחינת עו"ד הסכם ממון איכותי הוא כזה שמבטיח את מלוא האינטרסים של שני בני הזוג וכן מהווה מנגנון אפקטיבי לשימור מערכת היחסים ולנטרול מוקשים שעלולים לחבל בה. בכדי לעשות זאת הוא נזקק לא רק לידע מקצועי רחב היקף, אלא גם לאישיות מתאימה שמפשרת בחוכמה וברגישות בין הצדדים בכל מקום שבו צצים חילוקי דעות.

 

חתימת הסכם ממון

 

אילו נושאים עשויים להיכלל בהסכם הממון?

הסכם ממון מזוהה בעיקר עם נושאים כלכליים ועם אופן חלוקת הרכוש במקרה של פרידה, כשחלוקת הרכוש מושפעת מהמצב ההתחלתי, כלומר ההון שהביא איתו לזוגיות כל אחד מבני הזוג – אבל כדאי לדעת שהסכמי הממון עשויים לכלול התייחסות מפורטת גם לנושאים נוספים.

 

בפרט ניתן להחליט במסגרת הסכם הממון כיצד תיראה המשמורת על הילדים (אם כמובן יהיו ילדים משותפים), או לחילופין לקבוע מנגנונים מוסכמים לפתרון חילוקי דעות שעשויים לצוץ לאחר הפרידה (למשל חינוך הילדים, במקרים שבהם ישנם הבדלים בתפישת העולם של שני ההורים).

 

האם נדרש אישור להסכם קדם נישואין?

על-פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, הסכם ממון הופך לתקף רק לאחר שקיבל אישור מטעם בית משפט לענייני משפחה, רושם נישואין או של נוטריון. לעומת זאת, הסכם לאחר נישואין והסכם גירושין מחויבים אישור של בית משפט או בית הדין - נוטריון  או רושם נישואין אינם יכולים לאשר.

הסכם ממון - עובדות שלא ידעתם: במקרים נדירים בלבד, קיבלו בתי המשפט, תביעות לביטול הסכמי – ממון, שקיבלו תוקף של פסק דין, ובכל אחד מהמקרים שנדונו בפסיקה לביטול הסכם ממון היו טעמים כבדי משקל: כמו, עושק, קיפוח שנבע מהיעדר ייצוג, מרמה.

ההלכה המשפטית על ביטול הסכם ממון שאושר כפסק דין : פסק דין המאשר הסכם ממון או פשרה אליה הגיעו הצדדים שונה מבחינות רבות מפסק דין רגיל של בית משפט, שכן הוא מורכב משני חלקים: החלק ההסכמי – הסכם הממון שבין בעלי הדין- בני הזוג. החלק השיפוטי – החלטת בית המשפט אשר נתן להסכם הממון תוקף של פסק דין.

עניינו של פסק הדין :
1. תביעת האיש לבטל הסכם ממון, שנחתם על ידי הצדדים ואושר על ידי בית המשפט .
2. תביעה רכושית של האישה לאיזון משאבים, בהסתמך על הסכם ממון בין הצדדים.
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעה לבטל הסכם ממון שנחתם על ידי  הצדדים ואושר על ידי  בית המשפט  | תמ"ש 12542-03-16: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
9 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד