עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

למה לא כדאי לוותר על הסכם ממון?

 

 

בין אם חתמו על הסכם ממון או לא, חלק גדול מהזוגות נפרדים בשלב כזה או אחר, לעתים מעורבים בפרידה רגשות קשים והתוצאה עלולה להיות קונפליקטים וסכסוכים של ממש. על-מנת להבטיח שגם אם הנישואין יסתיימו לא ייגרם לשני הצדדים נזק חמור, ובעיקר כדי למנוע מהם עוגמת נפש והגעה להליכים משפטיים מורכבים שעלותם גבוהה (הן מבחינה כספית והן מבחינת זמן), מומלץ לחתום על הסכם ממון.

 

למי מומלץ הסכם ממון

 

הסכמי ממון הם חוזים מחייבים, שמנוסחים ונחתמים בעזרת עורך דין הסכמי ממון מנוסה. עוד כדאי להדגיש כי אמנם הסכם ממון נקרא גם הסכם קדם נישואין, וזאת משום שנהוג לערוך אותו לפני שבאים בברית הנישואין, אולם ניתן לחתום על הסכם שכזה גם לאחר החתונה, ולמעשה גם למי שהחליטו לחיות יחדיו בלי חתונה פורמלית שמורה הזכות לחתום על חוזה שיסדיר את הסוגיות השונות בחייהם, ובפרט אלה הכלכליות (באמצעות הסכם חיים משותפים, שדומה במהותו להסכם הממון).

 

הסכם ממון מדוע?

 

מדוע חשוב לערוך הסכם ממון בעזרת עו"ד הסכם ממון מנוסה?

חיים משותפים עשויים ליצור מגוון רחב של מצבים מורכבים. בנוסף ייתכנו לא מעט שינויים לאורך הזוגיות, וגם לאחר פרידה צצות שלל סוגיות. רק עורך דין שתחום התמחותו הוא דיני משפחה, ובפרט צבר ניסיון בעריכת הסכמי ממון, ידע לספק מענה משפטי יעיל לכל מצב ולכל התפתחות אפשרית, וזאת על סמך הבנה מעמיקה של הרצונות האמיתיים של בני הזוג. עוד ניתן לומר שמבחינת עו"ד הסכם ממון איכותי הוא כזה שמבטיח את מלוא האינטרסים של שני בני הזוג וכן מהווה מנגנון אפקטיבי לשימור מערכת היחסים ולנטרול מוקשים שעלולים לחבל בה. בכדי לעשות זאת הוא נזקק לא רק לידע מקצועי רחב היקף, אלא גם לאישיות מתאימה שמפשרת בחוכמה וברגישות בין הצדדים בכל מקום שבו צצים חילוקי דעות.

 

חתימת הסכם ממון

 

אילו נושאים עשויים להיכלל בהסכם הממון?

הסכם ממון מזוהה בעיקר עם נושאים כלכליים ועם אופן חלוקת הרכוש במקרה של פרידה, כשחלוקת הרכוש מושפעת מהמצב ההתחלתי, כלומר ההון שהביא איתו לזוגיות כל אחד מבני הזוג – אבל כדאי לדעת שהסכמי הממון עשויים לכלול התייחסות מפורטת גם לנושאים נוספים. בפרט ניתן להחליט במסגרת הסכם הממון כיצד תיראה המשמורת על הילדים (אם כמובן יהיו ילדים משותפים), או לחילופין לקבוע מנגנונים מוסכמים לפתרון חילוקי דעות שעשויים לצוץ לאחר הפרידה (למשל חינוך הילדים, במקרים שבהם ישנם הבדלים בתפישת העולם של שני ההורים).

 

האם נדרש אישור להסכם קדם נישואין?

על-פי החוק, הסכם ממון הופך לתקף רק לאחר שקיבל אישור מטעם בית משפט לענייני משפחה. חלופות אפשריות אחרות הן אישור של בית דין רבני או של נוטריון.

 

 

עבור לתוכן העמוד