En

צור קשר

checked

עד איזה גיל משלמים מזונות

מזונות ילדים מעל גיל 18

 

זכותו של ילד למזונות מהוריו וחובתם לספק אותה, עומדת במלואה מרגע היוולדו ועד גיל 18, כאשר חדל הוא להיות קטין והופך הוא לבגיר. אולם רבים אינם יודעים כי ישנה גם זכאות למזונות לתקופה מסוימת מעל גיל 18. מתי ומהו היקפה? על כך במאמר שלפניכם.

 

מהם מזונות ילדים?

לכל הורה החובה לספק את צרכי ילדיו וזו נקראת מזונות ילדים. חובה זו מתחלקת לשני סוגים: צרכים בסיסיים, ההכרחיים לקיום (למשל קורת גג ומזון) והשני הוא מזונות מדין צדקה, המייצג הוצאות חשובות לילד אך אינם בגדר הכרח לקיומו (למשל חופשות ומתנות).

כאשר ההורים חיים יחד, הם דואגים לילדיהם במסגרת משק הבית המשותף. אולם, בעת פרידה, אז כל אחד מהצדדים הופך להיות תא כלכלי עצמאי, יש לוודא כי צרכי הילדים ימולאו. על כן, יש להסדיר מבחינה משפטית את תשלום המזונות.

סכום מזונות הילדים צריך להיות תואם להיקף הצרכים של הילד, לצד היכולת הכלכלית של ההורה. איזון זה מתקיים על ידי החלוקה כאמור, לצרכים בסיסיים לקיום, אשר החובה בגינם היא אבסולוטית לעומת מזונות מדין צדקה, אשר החיוב בהם הוא תלוי מצב כספי.

 

מדריך מזונות ילדים עדכני

 

מעל 18: מזונות ילדים בשירות הצבאי

כאשר אנו מדברים על מזונות ילדים, הנטייה הטבעית היא לחשוב על ילדים קטינים, התלויים בהוריהם אשר ידאגו להם ויספקו להם את כל אשר הם זקוקים לו. ואכן, חובת המזונות נוצרת מרגע היוולדו של הילד ועומדת לאורך כל שנות התבגרותו.

 

 

 

מה חבות המזונות כשהילד נחשב לבגיר לאחר גיל 18? תשלום מזונות עד הגיוס, תשלום מזונות בשנת שירות - חובת תשלום מזונות מעל גיל 18: מצד אחד, מדובר כבר באדם בגיר ולא בילד, אך מצד שני בישראל, בני 18 מתגייסים בדרך כלל לצבא, שם היכולת שלהם לכלכל את עצמם היא מצומצמת. על כן, נקבע כי ישנה זכאות של מזונות מעל גיל 18 הנמשכת עד גיל 21, או עד תום השירות הצבאי.

חשוב! כאשר מדובר על מזונות ילד מעל גיל 18 אין המדובר באותו סכום מזונות עבור ילד קטין. לאחר גיל 18 נהוג להקטין את הסכום ב1/3 מסכום המזונות המלא ששולם עבור הילד לאורך השנים.

מזונות ילדים לימודי י"ג י"ד

עד כה התייחסנו לתשלום מזונות ילדים בגירים בשל התגייסותם לשירות צבאי, אולם מה קורה למשל בלימודי עתודה מצב שבו הילד אינו משרת בצבא, אלא ממשיך ללימודי י"ג י"ד בתום התיכון? גם במקרים אלו קיימת זכאות לתשלום מזונות ילדים, משום שלמרות שהילד הפך לבגיר, הרי שהוא עדיין הלכה למעשה תלוי לכלכלתו בהוריו.

 

ניתן אף לומר כי במקרים של לימודי המשך, מסלול עתודה וכד' תלות הילד בהורים אף גדולה יותר מאשר בעת גיוס לצבא, וזקוק לדמי המזונות. מדוע? משום שלהבדיל מחייל, המקבל מהצבא קורת גג ומספר ארוחות ביום, ילדים הממשיכים להיות תלמידים, עדיין להיות תלויים באופן מוחלט בהוריהם.

 

מי קובע את סכום המזונות שיקבל ילד מעל לגיל 18?  

התשובה לשאלה זו היא פשוטה: בדומה לכל הסוגיות העומדות על הפרק עם פרידת בני הזוג, באפשרותם לקבל החלטה בעניין המזונות בהסכמה, או לפנות לבית המשפט אשר יכריע בכך עבורם.

 

בשני המקרים, קביעת מזונות הילדים בהסכם או קביעת המזונות בבית משפט, יש לתת את הדעת לסכום דמי מזונות הילדים לאורך כל השנים, מההווה ועד להגיעו של כל ילד לגיל 21, כאשר כאמור מעלה, לאחר גיל 18 נהוג להפחית את דמי המזונות בשליש.

 

נציין כי כאשר אחד או יותר מהילדים הנם מתחת לגיל 6, הרי שתהיינה שלוש תקופות שונות של תשלום מזונות הילדים בשל הלכת השוויון בנטל המזונות, במסגרת בע"מ 919/15. על פיה, עד גיל 6 נושא רק האב בחובת המזונות ומגיל 6 ואילך, חובה זו היא משותפת לשני ההורים. סכום המזונות אשר יוטל על כל אחד מהם, יחושב על פי יחס ההכנסות של הצדדים והיקף זמני השהות עם הילדים.

 

עורך דין מזונות

עורכת דין מאיה רוטנברג, עורכת דין מובילה בתחום דיני המשפחה בישראל, בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום. עו"ד מאיה רוטנברג קבעה לאחרונה תקדים משפטי מהחשובים בתחום דיני המשפחה, בתחום דיני המזונות (בע"מ 919/15).   במשרד עורכי דין מאיה רוטנברג צוות עורכי דין מנוסים שילוו אותך בכל ההליכים הקשורים בתשלומי מזונות ילדים, חישוב נכון של מזונות ילדים, ייעוץ משפטי וייצוג בבית המשפט או בית הדין הרבני.

 

עורכת דין מגשרת גירושין מאיה רוטנברג

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל      

 

מיקוד :  6971915 

 

טלפון :   03-6161535

 

פקס :  03-6161913   

 

נייד :     0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code : 6971915

 

Tel :       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile : +972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

                          

 

*
*

 

 

 

דמי מזונות ילדים: כמה ולמה?

 

שאלות ותשובות בנושא מזונות ילדים מעל גיל 18

 

באילו מקרים חייב האב בתשלום דמי מזונות לילדיו שעברו את גיל 18 והפכו לבגירים?

זה לא חדש -על פי חוק המזונות בישראל, כל ילד זכאי למזונות עד גיל בגרותו - גיל 18. אם קיימים התנאים החוקיים לכך או שהמזונות נקבעו בהסכמה בהסכם הגירושין (הסכם מזונות) מגיל 18 ועד גיל 21 אועד תום שנת שירות/ השירות הצבאי/ לימודי עתודה הורה חייב במזונות בחישוב של שליש מסכום המזונות ששולם לילד עד לגיל 18.

 

 

האם חובת המזונות מעל גיל 18 הנה אבסולוטית?

חובת המזונות לילד מעל גיל 18 אינה אבסולוטית, חובת מזונות ילד בגיר אינה חד משמעית כמו חובת המזונות לילד קטין היא מותנית במבחנים שנקבעו בפסיקה: חובת תשלום מזונות לילד בגיר. החובה מותנית בתנאים הבאים:

 

1. לא הוסכם אחרת בהסכם הגירושין.


2. הילד זקוק לדמי המזונות - אינו מקבל הכנסה ממקור אחר, ואינו יכול לדאוג לצרכיו באופן עצמאי.

 

3. להורה קיימת יכולת כלכלית לעמוד בתשלום דמי המזונות לילד הבגיר .

 

מה מקור ההבחנה בין חובת מזונות לילד קטין לילד מעל גיל 18? מקור ההבדל בין החובה לתשלום דמי מזונות לילד קטין, לבין תשלום מזונות לילד בגיר, מקורה בכך שכאשר הילד הוא קטין, הוא עדיין אינו יכול לדאוג לצרכיו באופן עצמאי והוא תלוי באופן מוחלט בהורים. לעומת זאת  ילד בגיר, יכול לדאוג לצרכיו, אם הוא עובד ומתפרנס או שנמצא במסגרת אשר מספקת לו את צרכיו.

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד