חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
גירושיןדלג על גירושין
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

גירושין/ גירושים: אחוז הגירושין בישראל

סטטיסטיקה של גירושין בישראל

 

 

אחוז הגירושין בישראל

מהו שיעור הגירושין בישראל בשנים האחרונות?  מהם הסיכויים של נישואין להסתיים בגירושין? ומהי דמוגרפיית הגירושין בישראל? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת מדי שנה נתונים על האוכלוסייה, נתוני נישואין וגירושין בישראל.

בקרב הציבור קיימת סקרנות טבעית לגבי סיכויי ההצלחה של מוסד הנישואים, הנתונים נותנים תשובה מהם הסיכויים שנישואין יסתיימו אי פעם בגירושין.

 

כל המידע על גירושין

 

דמוגרפיה וסטטיסטיקה

הדוחות הסטטיסטיים מודדים נישואין, גירושין, לידות חי, פטירות, ריבוי טבעי, פטירות תינוקות ולידות מת, לפי דת  זוגות יהודים שנישאו בישראל והתגרשו, מגזר חרדי, גירושין במגזר ערבי, נוצרי. גרושים צעירים- פילוח לפי שנת נישואין ומשך נישואין. לפי ערים, תעסוקה, מצב משפחתי.    אחוז הגירושין במגזר החרדי. אחוז הגירושין בתל אביב לעומת אחוז גירושים בכלל ישראל.   

סטטיסטיקה ילדים להורים גרושים  מתגרשים יותר?            

 

עליה או ירידה- מגמות בשיעור הגירושין: האם ישראל מתגרשת ?          
שיעור המתגרשים בשנים 2017, 2018, 2019 במגמת עליה אבל יש גם מקום לאופטימיות - הסטטיסטיקה בישראל עדיין במגמה מתונה בתחום הגירושין  יותר מאשר ברוב מדינות ה-OECD.


מה אחוז הנישואין שמסתיימים בגירושין ?

דוחות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה :

אחוז הגירושין בישראל 2018           
שיעור עליית מדד הגירושין בישראל 2018           

אחוז הגירושין בישראל 2019           
אחוזי גירושין לפי עיר 2018           
אחוז גירושין לפי מקצוע 2018         

אחוז הגירושין בהייטק  2019     

שיעור הגירושין מגזר חרדי בישראל 2019   

אחוז המתגרשים כולל בישראל 2018 

 

הדוחות מראים כי בשנים האחרונות חלה עלייה  באחוז המתגרשים בישראל, ובפרט בעיר ירושלים. בארצות הברית נמדדו שיעורי גירושים גבוהים עם 3.7 מתגרשים ל-1,000 איש באוכלוסייה.

   
מהן הסיבות לגירושין בישראל

 

                                  שיעור הגירושין בישראל – נתונים סטטיסטיים
 
בעשורים האחרונים חלה עלייה ניכרת באחוז הגירושין בישראל. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנות ה70 התגרשו רק 2% מהזוגות ואילו בשנות ה2000 עומד מספר זה על כ13%. מדוע עלה באופן משמעותי כל כך מספר הזוגות המתגרשים והאם חלו עוד שינויים מהותיים בהליך הגירושין בשנים אלו?

 

מדוע אנחנו מתגרשים יותר?
ניתן לחשוב על שתי סיבות עיקריות לעלייה בשיעור הגירושין בישראל. ראשית, התפתחותה של חברה ליברלית יותר. בעבר גירושין נתפסו ככישלון של בני הזוג שלא הצליחו לשמור על שלמות התא המשפחתי. כיום גישה זו השתנתה וגירושין נתפס כצעד טבעי לזוגות שאינם מאושרים עוד יחד ורוצים לפתוח דף חדש בחייהם, תוך שמירה על מערכת יחסים הורית תקינה עבור ילדיהם המשותפים. השינוי התפיסתי הוליד גם הכרה בכל מיני סוגים של משפחות. אם בעבר היו רק שתי אפשרויות, האחת רווקות והשנייה נישואים, הרי שהיום המנעד הוא רחב מאוד: ידועים בציבור שכלל לא נישאים, הורות משותפת בה ההורים אינם בני זוג, אל הוריים ועוד. שנית, שיעור הגירושין עלה גם בעקבות עצמאותן הכלכלית של נשים. למה כוונתנו? בעבר, נשים רבות נותרו נשואות בגלל התלות הכלכלית בבעל והחשש כי לבדן לא יוכלו לפרנס את הילדים. כיום, כאשר נשים מפתחות קריירות משגשגות ועצמאות כלכלית, יש בידן את הבחירה האם להישאר נשואות  או להתגרש.

 

חוק גישור חובה
לצד העלייה במספר מקרי הגירושין, חלו גם שני שינויים מהותיים בהליך הגירושין עצמו. ראשית, החובה של בני זוג לקיים ניסיון לגישור טרם יוכלו להגיש האחד כנגד השנייה תביעות משפטיות. זאת במסגרת החוק להסדר התדיינויות במשפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014, אשר קיבל את השם חוק גישור חובה. מטרתו של החוק היא למנוע את המאבק המשפטי בין בני זוג ולהביאם לכדי הסכם גירושין. באופן הזה, יוכלו הצדדים להיפרד בצורה קלה עבורם ועבור הילדים, לחסוך בזמן ובכסף הכרוכים בניהול הליך הגירושין בערכאות וכן, יקטן העומס על בתי המשפט. בשנתיים שחלפו מאז כניסתו של החוק לתוקף, חלק לא קטן מהזוגות מצליחים להגיע להסכמות במסגרת גישור החובה המתנהל ביחידות הסיוע שליד בתי המשפט. אף כאשר זה לא הוליד הסכם גירושין, מהווה הוא לעיתים קרובות, בסיס טוב להמשך הליך גישורי אצל עורך דין מגשר המתמחה בסכסוכי גירושין.  בעזרתו מצליחים זוגות רבים להגיע לעמק השווה בנושאים בהם ישנה מחלוקת ולחתום על הסכם הוגן ומשביע רצון עבור שניהם. 

 

מזונות ילדים- שני ההורים משלמים
שינוי נוסף וחשוב ביותר שחל בהליך הגירושין, הוא הפיכתה של חובת מזונות הילדים מחובה בלעדית של האב, לחובה משותפת של ההורים. זאת בעקבות פסיקה של בית המשפט העליון (בע"מ 919/15)  בה לקחה חלק מרכזי עורכת הדין מאיה רוטנברג אשר ייצגה את האב. עד לפסק הדין, נשאו אבות גרושים בתשלום המזונות לבדם, ללא תלות ברמת הכנסתה של האם ואף כאשר הילדים היו במשמורת משותפת של שני ההורים. ביחד עם עורכי דין נוספים, העלתה עורכת הדין מאיה רוטנברג את הטענה כי מצב זה פוגע בעקרון השוויון ויש להטיל חבות במזונות גם על האם, בוודאי במקרים בהם חולקים ההורים את המשמורת ורמת הכנסתם זהה, אז נושא האב שלא בצדק, בכפל תשלום מזונות. בית המשפט העליון קיבל טענות אלו וקבע כי החל מגיל 6 ואילך, חובת מזונות הילדים מתחלקת בין שני ההורים, כאשר חלקו של כל אחד מהם במזונות ייקבע על פי זמני השהות שלו עם הילדים ובהתאם לרמת הכנסתו ביחד להורה השני.

 

עובדות על גירושים בישראל

המקור העיקרי לדינים בישראל בענייני דיני משפחה נמצא הן בפסיקה והן בחוקים. החוק הסטטוטורי בישראל מתחלק למשפט אזרחי ודתי מכיוון שישראל מקיימת מערכת של סמכות שיפוט במקביל בין בתי משפט דתיים ואזרחיים.

 

בתי משפט דתיים מבססים את פסיקתם על הלכות וכפופים לחוקים האזרחיים רק במקרים בהם החוק קובע כך, כמו בחוק המבטיח הגנה שווה לנשים (חוק שיווי זכויות האשה), או כאשר בית המשפט העליון קובע כי הם חלים. כ- 80% מאוכלוסיית ישראל הם יהודים ולכן הרוב המכריע של הפסיקה והחקיקה בתחום דיני הנישואין וגירושים נוגע ליישום ההלכה היהודית. 

 

שיעור הגירושין בעולם

קביעת שיעורי הגירושין מתבצעת בדרך כלל על ידי שימוש בנתוני מפקד. ישנן מספר דרכים שונות להשתמש בנתונים אלה. 

לדוגמה, ניתן לחשב את שיעור הגירושין הגולמי. נתון זה בודק מספר הזוגות הגרושים בשנה, חלקי כלל האוכלוסייה. לאחר מכן מספר זה מוכפל ב -1,000 ומתבטא כמספר לכל 1,000 איש. כך, למשל, אם חיים 100,000 אנשים במדינה, ויש 500 גירושים בשנה, אז המשוואה הזו תראה שיש 5 גירושים לכל 1,000 תושבים. 


התבוננות בשיעור הגירושין הגולמי מראה כי ברוסיה יש את שיעור הגירושין הגבוה ביותר. על פי נתוני האו"ם משנת 2011, שיעור הגירושין ברוסיה הוא 4.8 גירושים לכל 1000 תושבים. 


בלארוס עוקבת מעט אחריה עם 4.1 גירושים לכל 1000 תושבים. 


בגיברלטר ובארצות הברית שיעור הגירושין של 3.2 גירושין לכל 1,000 תושבים. 


המדינה עם שיעור הגירושים הנמוכים ביותר, על סמך נתוני האו"ם, היא סרי לנקה עם שיעור גירושין של 0.15 גירושים לכל 1,000 תושבים. 


בווייטנאם השיעור הגירושין נמוך ביותר ועומד על 0.4 גירושים לכל 1000 תושבים. 


דרום אפריקה ובוסניה והרצגובינה בעלות שיעור הגירושים השלישי הנמוך ביותר ב -0.6 גירושים לכל 1,000 תושבים.

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד