מידע וסיוע בהליכי גירושין ודיני משפחה

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

גירושין/ גירושים: אחוז הגירושין בישראל

סטטיסטיקה של גירושין בישראל

 

 

אחוז הגירושין בישראל

מהו שיעור הגירושין בישראל בשנים האחרונות?  מהם הסיכויים של נישואין להסתיים בגירושין? ומהי דמוגרפיית הגירושין בישראל? הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת מדי שנה נתונים על האוכלוסייה, נתוני נישואין וגירושין בישראל.

בקרב הציבור קיימת סקרנות טבעית לגבי סיכויי ההצלחה של מוסד הנישואים, הנתונים נותנים תשובה מהם הסיכויים שנישואין יסתיימו אי פעם בגירושין.

 

כל המידע על גירושין

 

דמוגרפיה וסטטיסטיקה

הדוחות הסטטיסטיים מודדים נישואין, גירושין, לידות חי, פטירות, ריבוי טבעי, פטירות תינוקות ולידות מת, לפי דת  זוגות יהודים שנישאו בישראל והתגרשו, מגזר חרדי, גירושין במגזר ערבי, נוצרי. גרושים צעירים- פילוח לפי שנת נישואין ומשך נישואין. לפי ערים, תעסוקה, מצב משפחתי.    אחוז הגירושין במגזר החרדי. אחוז הגירושין בתל אביב לעומת אחוז גירושים בכלל ישראל.   

סטטיסטיקה ילדים להורים גרושים  מתגרשים יותר?            

 

עליה או ירידה- מגמות בשיעור הגירושין: האם ישראל מתגרשת ?          
שיעור המתגרשים בשנים 2017, 2018, 2019 במגמת עליה אבל יש גם מקום לאופטימיות - הסטטיסטיקה בישראל עדיין במגמה מתונה בתחום הגירושין  יותר מאשר ברוב מדינות ה-OECD.

 

דוחות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה :

אחוז הגירושין בישראל 2018           
שיעור עליית מדד הגירושין בישראל 2018           

אחוז הגירושין בישראל 2019           
אחוזי גירושין לפי עיר 2018           
אחוז גירושין לפי מקצוע 2018         

אחוז הגירושין בהייטק  2019     

שיעור הגירושין מגזר חרדי בישראל 2019   

אחוז המתגרשים כולל בישראל 2018 

 

הדוחות מראים כי בשנים האחרונות חלה עלייה  באחוז המתגרשים בישראל, ובפרט בעיר ירושלים. בארצות הברית נמדדו שיעורי גירושים גבוהים עם 3.7 מתגרשים ל-1,000 איש באוכלוסייה.

   
מהן הסיבות לגירושין בישראל

 

                                  שיעור הגירושין בישראל – נתונים סטטיסטיים
 
בעשורים האחרונים חלה עלייה ניכרת באחוז הגירושין בישראל. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנות ה70 התגרשו רק 2% מהזוגות ואילו בשנות ה2000 עומד מספר זה על כ13%. מדוע עלה באופן משמעותי כל כך מספר הזוגות המתגרשים והאם חלו עוד שינויים מהותיים בהליך הגירושין בשנים אלו?

 

מדוע אנחנו מתגרשים יותר?
ניתן לחשוב על שתי סיבות עיקריות לעלייה בשיעור הגירושין בישראל. ראשית, התפתחותה של חברה ליברלית יותר. בעבר גירושין נתפסו ככישלון של בני הזוג שלא הצליחו לשמור על שלמות התא המשפחתי. כיום גישה זו השתנתה וגירושין נתפס כצעד טבעי לזוגות שאינם מאושרים עוד יחד ורוצים לפתוח דף חדש בחייהם, תוך שמירה על מערכת יחסים הורית תקינה עבור ילדיהם המשותפים. השינוי התפיסתי הוליד גם הכרה בכל מיני סוגים של משפחות. אם בעבר היו רק שתי אפשרויות, האחת רווקות והשנייה נישואים, הרי שהיום המנעד הוא רחב מאוד: ידועים בציבור שכלל לא נישאים, הורות משותפת בה ההורים אינם בני זוג, אל הוריים ועוד. שנית, שיעור הגירושין עלה גם בעקבות עצמאותן הכלכלית של נשים. למה כוונתנו? בעבר, נשים רבות נותרו נשואות בגלל התלות הכלכלית בבעל והחשש כי לבדן לא יוכלו לפרנס את הילדים. כיום, כאשר נשים מפתחות קריירות משגשגות ועצמאות כלכלית, יש בידן את הבחירה האם להישאר נשואות  או להתגרש.

 

חוק גישור חובה
לצד העלייה במספר מקרי הגירושין, חלו גם שני שינויים מהותיים בהליך הגירושין עצמו. ראשית, החובה של בני זוג לקיים ניסיון לגישור טרם יוכלו להגיש האחד כנגד השנייה תביעות משפטיות. זאת במסגרת החוק להסדר התדיינויות במשפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014, אשר קיבל את השם חוק גישור חובה. מטרתו של החוק היא למנוע את המאבק המשפטי בין בני זוג ולהביאם לכדי הסכם גירושין. באופן הזה, יוכלו הצדדים להיפרד בצורה קלה עבורם ועבור הילדים, לחסוך בזמן ובכסף הכרוכים בניהול הליך הגירושין בערכאות וכן, יקטן העומס על בתי המשפט. בשנתיים שחלפו מאז כניסתו של החוק לתוקף, חלק לא קטן מהזוגות מצליחים להגיע להסכמות במסגרת גישור החובה המתנהל ביחידות הסיוע שליד בתי המשפט. אף כאשר זה לא הוליד הסכם גירושין, מהווה הוא לעיתים קרובות, בסיס טוב להמשך הליך גישורי אצל עורך דין מגשר המתמחה בסכסוכי גירושין.  בעזרתו מצליחים זוגות רבים להגיע לעמק השווה בנושאים בהם ישנה מחלוקת ולחתום על הסכם הוגן ומשביע רצון עבור שניהם. 

 

מזונות ילדים- שני ההורים משלמים
שינוי נוסף וחשוב ביותר שחל בהליך הגירושין, הוא הפיכתה של חובת מזונות הילדים מחובה בלעדית של האב, לחובה משותפת של ההורים. זאת בעקבות פסיקה של בית המשפט העליון (בע"מ 919/15)  בה לקחה חלק מרכזי עורכת הדין מאיה רוטנברג אשר ייצגה את האב. עד לפסק הדין, נשאו אבות גרושים בתשלום המזונות לבדם, ללא תלות ברמת הכנסתה של האם ואף כאשר הילדים היו במשמורת משותפת של שני ההורים. ביחד עם עורכי דין נוספים, העלתה עורכת הדין מאיה רוטנברג את הטענה כי מצב זה פוגע בעקרון השוויון ויש להטיל חבות במזונות גם על האם, בוודאי במקרים בהם חולקים ההורים את המשמורת ורמת הכנסתם זהה, אז נושא האב שלא בצדק, בכפל תשלום מזונות. בית המשפט העליון קיבל טענות אלו וקבע כי החל מגיל 6 ואילך, חובת מזונות הילדים מתחלקת בין שני ההורים, כאשר חלקו של כל אחד מהם במזונות ייקבע על פי זמני השהות שלו עם הילדים ובהתאם לרמת הכנסתו ביחד להורה השני.

 

עובדות על גירושים בישראל

המקור העיקרי לדינים בישראל בענייני דיני משפחה נמצא הן בפסיקה והן בחוקים. החוק הסטטוטורי בישראל מתחלק למשפט אזרחי ודתי מכיוון שישראל מקיימת מערכת של סמכות שיפוט במקביל בין בתי משפט דתיים ואזרחיים.

 

בתי משפט דתיים מבססים את פסיקתם על הלכות וכפופים לחוקים האזרחיים רק במקרים בהם החוק קובע כך, כמו בחוק המבטיח הגנה שווה לנשים (חוק שיווי זכויות האשה), או כאשר בית המשפט העליון קובע כי הם חלים. כ- 80% מאוכלוסיית ישראל הם יהודים ולכן הרוב המכריע של הפסיקה והחקיקה בתחום דיני הנישואין וגירושים נוגע ליישום ההלכה היהודית. 

 

 

מבחר נתונים על גירושין בישראל

דרג את הכתבהדירוג כתבה מבחר נתונים על גירושין בישראל: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

סטטיסטיקה על גירושין

דרג את הכתבהדירוג כתבה סטטיסטיקה על גירושין: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

מחקר גירושין: זוגות יהודים שנישאו בישראל והתגרשו, לפי שנת נישואין ומשך נישואין

דרג את הכתבהדירוג כתבה מחקר גירושין: זוגות יהודים שנישאו בישראל והתגרשו, לפי שנת נישואין ומשך נישואין: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

מספרים וסטטיסטיקה גירושין בתל אביב

דרג את הכתבהדירוג כתבה מספרים וסטטיסטיקה גירושין בתל אביב: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

סטטיסטיקה ונתונים על גירושין שנת 2018

דרג את הכתבהדירוג כתבה סטטיסטיקה ונתונים על גירושין שנת 2018: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

אחוז רווקים / רווקות בגילים 49-45 ביישובים שמנו יותר מ-10,000 תושבים בסוף 2017

דרג את הכתבהדירוג כתבה אחוז רווקים / רווקות בגילים 49-45 ביישובים שמנו יותר מ-10,000 תושבים בסוף 2017: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

אחוז רווקים / רווקות בגילים 49-45 ביישובים שמנו יותר מ-10,000 תושבים בסוף 2017

דרג את הכתבהדירוג כתבה אחוז רווקים / רווקות בגילים 49-45 ביישובים שמנו יותר מ-10,000 תושבים בסוף 2017: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

שיעור נישואין גולמי בישראל לפי דת, 2017-1985

דרג את הכתבהדירוג כתבה שיעור נישואין גולמי בישראל לפי דת, 2017-1985: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

פער גילים בין הגבר לאישה בנישואים ראשונים, 2017

דרג את הכתבהדירוג כתבה פער גילים בין הגבר לאישה בנישואים ראשונים, 2017: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

נישואין בישראל: לקט נתונים לרגל ט"ו באב, תשע"ט – 2019

דרג את הכתבהדירוג כתבה נישואין בישראל: לקט נתונים לרגל ט"ו באב, תשע"ט – 2019: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד
עורך דין גירושין