צור קשר דיני משפחה וגירושין צור קשר

צור קשר

checked
גירושין דיני משפחה וגירושין גירושין
תוכן מרכזי בעמוד דיני משפחה וגירושין תוכן מרכזי בעמוד

גירושין בשיתוף פעולה

 

גירושין בשיתוף פעולה

מה זה גירושין בשיתוף פעולה?

 

ההגדרה של גירושין בשיתוף פעולה היא הליך המתבצע בהסכמה, ובשיתוף פעולה של גורמים מקצועיים בעלי הכשרה מיוחדת, שייעודו הסופי לגשר בין בני זוג המעוניינים להתגרש לחתום על מסמך הסכם גירושין הוגן, תוך הימנעות  מפתיחה בהליכים משפטיים.

 

רוצים להתגרש בטוב? להימנע מהליך משפטי ארוך ויקר? אחת האפשרויות העומדות בפניכם היא גירושין בשיתוף פעולה. במסגרת זו תוכלו לגבש הסכם גירושין בהליך מבחירה ומתוך רצון משותף של שני הצדדים ולהיפרד בצורה בריאה ומכובדת, ללא מעורבות של ערכאות משפטיות. כמו כן, אם תרצו בכך, הליך זה כולל גם ייעוץ פסיכולוגי ופיננסי, אשר יעניק לכם כלים להתחלה חדשה.

 

מהו הליך גירושין בשיתוף פעולה?
זהו הליך אליו פונים בני זוג המבקשים להתגרש בדרכי שלום, מבלי לנהל את הליך הגירושין בין כותלי בית המשפט. כלומר, המטרה היא לחתום על הסכם גירושין, המסדיר את כל הסוגיות אשר עולות בין בני הזוג אגב פרידתם: סידור הגט, חלוקת הרכוש, משמורת הילדים ודמי המזונות. יודגש, כי גירושין בשיתוף פעולה הוא הליך וולונטרי ועל כן כל אחד מבני הזוג רשאי בכל עת להביא לסיומו, עד לשלב החתימה על ההסכם. ברחבי הארץ קיימים מרכזים שונים המתמחים בהליך של גירושין בשיתוף פעולה אליהם ניתן לפנות. כמו כן, שירות זה ניתן גם בחלק מן העיריות והמועצות המקומיות. הצוות המקצועי מורכב מאנשי מקצוע כגון עורכי דיו לדיני משפחה, מטפלים משפחתיים, פסיכולוגיים ויועצים כלכליים.

 

חתימה על הסכם גירושין
בשנים עברו, במרבית המקרים, הליכי גירושין היו מתנהלים בערכאות והן אלו אשר היו מכריעות בעניינם של בני הזוג. כיום, אט אט, יותר זוגות בוחרים להתגרש בדרך אחרת: לגבש הסכמות בסוגיות המשפטיות, להגיע להסכם הוגן וכך להותיר בידם את ההחלטות בנושאים כל כך אישיים ובעלי השפעה מרחיקת לכת על חייהם. באמצעות גירושין בשיתוף פעולה, מתנהל הליך בין בני הזוג ועורכי דינם, אשר בסיומו מגובשות הסכמות בנושאים העומדים על הפרק ונחתם הסכם גירושין, אשר שני הצדדים מרוצים ממנו. ההסכם יוגש לאישורו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, יקבל תוקף של פסק דין ובכך יבוא לסיומו הליך הגירושין.

 

יתרונות וחסרונות של הליך גירושין בשיתוף פעולה

 

גירושין בשיתוף פעולה לעומת גישור

הליך הגישור מומלץ לבני זוג הנמצאים בסכסוך ומעוניינים להתגרש ללא ייצוג עורכי דין בבית משפט והעלויות הנלוות לכך.

בהליך גירושין בשיתוף פעולה, להבדיל מהליך הגישור:

  • שני בני הזוג מיוצגים על ידי עורכי דין שעברו הכשרה מיוחדת בתחום זה.
  • ההליך מתבצע תוך שילוב גורמים מקצועיים פיננסיים ורגשיים (כלכלנים, רואי חשבון, ופסיכולוגים) בעלי הכשרה לשיטת הגירושין בשיתוף פעולה.
  • ייצוג שני הצדדים במקביל יוצר שוויון בהליך ומוביל להסכם גירושין הוגן גם אם צד אחד יותר בעל אמצעים והשפעה.

 לפיכך הליך זה יכול להתאים לזוגות נשואים, ידועים בציבור, חד מיניים, חסרי דת וכד' שיחסי הכוחות והדינים אינם שווים להגיע להסכם הוגן בהליך תוך ייצוג דעתם של שני הצדדים ללא כוחניות.

 

ייצוג משפטי מקצועי
בהליך זה כל אחד מבני הזוג מיוצג על ידי עורך דין מטעמו, אשר ינהל את המשא ומתן מול הצד השני על תנאי הגירושין. כדי שבני הזוג יקבלו ייצוג משפטי איכותי, חשוב מאוד כי עורך הדין יהיה מומחה בדיני משפחה וגירושין ובעל אוריינטציה גישורית. כך, יוכל הוא לאזן בין שמירה על זכויות הלקוח והעניינים המהותיים לו ביותר, לבין השאיפה לגבש הסכמות הדדיות ולחתום בסופו של יום על הסכם גירושין. נדגיש, כי מלבד סעדים זמניים דחופים, למשל פסיקת מזונות זמניים, או הוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ, לאורך תקופת ההליך, מנועים בני הזוג מפנייה לערכאות משפטיות. כלומר, הם אינם רשאים להגיש אף אחת מתביעות הגירושין זה כנגד זו.

  

ייעוץ פסיכולוגי וכלכלי
הייחודיות של גירושין בשיתוף פעולה היא שמלבד הפן המשפטי, יכולים בני הזוג לקבל, במסגרת אליה הם פונים, גם ייעוץ פסיכולוגי וכלכלי. יש לדבר ערך מוסף מאוד חשוב משום שגירושין הם קודם כל, פרידה מבן הזוג ופירוקו של התא המשפחתי. זוהי אחת החוויות המורכבות ביותר שאדם עובר בחייו וקבלת עזרה מקצועית יכולה מאוד לסייע להתמודד עם הקושי הרגשי שבה. עם פרידתם של בני הזוג, מתבצעת גם הפרדת נכסים ובני הזוג צריכים להסתגל למציאות כלכלית חדשה מכפי שחיו בה לאורך השנים. משכך, קבלת ייעוץ פיננסי, המעניק כלים פרקטיים להתנהלות כספית נכונה מאוד חיונית לבני הזוג בשלב זה.

 

גירושין בהסכמה
אפשרות נוספת להתגרש ללא מעורבות של בית משפט היא גירושין בהסכמה, אשר מטרתם גם היא לגבש הסכם גירושין כולל בין בני הזוג.  אולם בשונה מהליך של גירושין בשיתוף פעולה, כאן אין מסגרת רשמית אליה פונים הצדדים, אלא הם מנהלים באופן עצמאי, עם עורכי הדין, משא ומתן על הסוגיות המשפטיות השונות. לחילופין, יכולים בני הזוג לפנות למגשר, עורך דין לדיני משפחה, שהנו גם מגשר במקצועו, המתמחה בגישור גירושין, אשר יוכל לקדם באופן אפקטיבי את השיח בין בני הזוג ולסייע להם להגיע להסכמות הוגנות ומשביעות רצון.

צור קשר דיני משפחה וגירושין צור קשר

צור קשר

checked
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד