עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

גירושין בשיתוף פעולה

 

גירושין בשיתוף פעולה

מה זה גירושין בשיתוף פעולה?

 

גירושין בשיתוף פעולה (collaborative divorce) הינו הליך גירושין ייחודי שבו בני זוג בוחרים  להתגרש בדרכי נועם, בדרכי משא ומתן ושימוש בטכניקות גישור. הייחודיות בהליך זה הינה שילוב אנשי מקצוע מומחים מתחום הכספים, כלכלה, אנשי טיפול, ועורכי דין שהוכשרו בהכשרה מיוחדת ומשתפים פעולה על מנת לקדם את הצדדים לסיים את הקשר בהסכמות הדדיות. המטרה היא להגיע תוך שיתוף פעולה עם הגורמים המקצועיים להסכם גירושין המקובל על שני הצדדים באופן לא פוגעני וליישם מתן עדיפות שמירה על התא המשפחתי.

 

כאשר קשר נישואין עולה על שרטון ובני הזוג מחליטים להתגרש, הם לרוב מלאי כעס ואכזבה. מצב זה גורם לזוגות רבים לרצות להיכנס למלחמת גירושין על מנת "לנצח" את הצד השני ולרכך את כאב הפרידה. אולם, למעשה, מאבק משפטי עושה בדיוק את ההפך, הוא רק מסלים את הכעס והמתחים בין בני הזוג ופוגע בטובת הילדים. אפשר וכדאי לעשות את זה אחרת, באמצעות גירושין בשיתוף פעולה.

 

בעוד בהליך גישור גירושין בו בני הזוג אינם מיוצגים על ידי עורך דין או שעורך דין מגשר הוא גם בעל הסמכה משפטית,  בהליך גירושין בשיתוף פעולה שני הצדדים מיוצגים על ידי עורכי דין, המתחייבים לא לייצג את בני הזוג בהליכים משפטיים.   גישה שונה זו המיושמת בהליך גירושין בשיתוף פעולה פותרת את בעיית פערי הכוחות בין הצדדים המתגרשים, כאשר לדוגמא לבן/בת  זוג מצד אחד קיימים אמצעים לייצוג חיצוני ולבן /בת הזוג השני אין.

 

מלחמה או שיתוף פעולה
לאחר שמערכת היחסים עלתה על שרטון, החליטו בני הזוג כי הגיעה השעה להיפרד. עתה עומדת בפניהם הבחירה האם לנהל מאבק משפטי בערכאות, או האם ללכת בדרך של גירושין בשיתוף פעולה. הכוונה היא כי במקום להגיש את כל תביעות הגירושין השונות, ינהלו הצדדים באמצעות ייצוג משפטי מקצועי, משא ומתן על הסוגיות העומדות על הפרק. בסיומו, תגובשנה הסכמות על כל נושא ואלו יעוגנו במסגרת הסכם גירושין. ההסכם יוגש לאישורה של אחת מן הערכאות המשפטיות, יקבל תוקף של פסק דין ובני הזוג ימשיכו הלאה בחייהם לעתיד טוב יותר. גירושין בהסכמה טומנים בחובם שלושה יתרונות מרכזיים: טובת הילדים, חסכון בעלויות וכן, וודאות משפטית.

 

יישוב סכסוכים משפטיים בשיתוף פעולה

יישוב סכסוך משפטי בשיתוף פעולה (collaborative-law)  מתייחס לגישה חדשה בתחום יישוב הסכסוכים בתוכו נכלל תהליך הגירושין בשיתוף פעולה. גישה זו מעודדת יישוב סכסוכים שונה מגישת בתי המשפט של  "להילחם ולנצח " ומנתבת להליך המנוהל בדרכי שלום של  "אבחון בעיות ופתרונן באופן מקצועי". לפיכך, גירושין בשיתוף בשיטת יישוב סכסוכים משפטיים בשיתוף פעולה הם תהליך שבו הצדדים משתמשים בגישור ובמשא ומתן כדי להסדיר את הסכם הגירושין.

 

גישת הצוות בגירושין בשיתוף פעולה
במודל הגירושין המסורתי,  מתמודדים בעל מול אשה, אם מול אב. לעומת זאת הגישה הצוותית של הליכי משפט שיתופיים היא אלטרנטיבה להליכי הגירושין הפוגעניים. בהליך זה בני הזוג המתגרשים הם כביכול חלק מצוות מקצועי שקיבל משימה לפתור בעיה עם מינימום פגיעה בתא המשפחתי. כל לקוח מלווה על ידי עורך דין נפרד שתפקידו לייעץ ללקוח משפטית, אך ורק במטרה לסייע בפתרון הסכסוך בדרכי שלום וברוח טובה. עורכי הדין עובדים יחד כחלק מהצוות  כדי לעזור לשני הצדדים להשיג את מטרותיהם. בניגוד לתפקידם המסורתי של עורכי הדין לענייני משפחה בתיקי גירושין, עורכי הדין במודל השיתופי נוכחים בהליך אך ורק לצורך סיוע לבני הזוג להגיע להסכם גירושין על דרך ההסכמה. הלקוחות, עורכי הדין וחברי הצוות האחרים מסכימים בכתב לפני התחלת ההליך בחתימה על "הסכם השתתפות" כי הנושא לא יובא למערכת בתי המשפט עד שיושג הסכם מלא.

 

טובת הילדים
לצד המחלוקות הרבות בין בני הזוג העומדים בפני גירושין ולצד האינטרסים המנוגדים בכל הנוגע לסוגיות המשפטיות, יש לצדדים גם מטרה אחת משותפת: לצמצם עד כמה שניתן את הפגיעה בילדים בעקבות הפרידה. בעוד שניהול הליך הגירושין בערכאות, גובה את תשומת ליבם של בני הזוג לתקופה ממושכת, גירושין בשיתוף פעולה מביא לסיום הסכסוך תוך זמן קצר ומאפשר להם להתמקד בילדים ובהסתגלותם לפרידה. בעוד שמאבק משפטי מחריף את הכעסים, בחירה בדרך של שלום, מרגיעה את המתחים ומקלה על ההפרדה בין הקשר הזוגי שהסתיים לבין המשכה של מערכת היחסים ההורית. אלו הן הסיבות מדוע גירושין בשיתוף פעולה משרת את טובת הילדים ועל כן בני הזוג לבחון היטב האם קיימת אפשרות לנהל כך את הליך הגירושין ביניהם.

חסכון בעלויות וודאות משפטית
ניהול תביעה משפטית הוא עניין שלוקח זמן, לעיתים זמן ממושך והדבר נכון שבעתיים עת שמדברים על הליך גירושין. אז עומדות על הפרק מספר סוגיות משפטיות שונות וכולן כבדות משקל. בהתאם לכך, בני הזוג הבחירה לנהל את הליך הגירושין בערכאות, מלווה בעלויות כספיות גבוהות של שכר טרחה לעורכי הדין, תשלום אגרות לבית המשפט, הפסד זמן עבודה כהכנה לדיונים ועוד. לעומת זאת, גירושין בשיתוף פעולה מפחית באופן ניכר את הוצאות ההליך, משום שבמקרים רבים, תוך מספר פגישות, מתגבש הסכם גירושין בין הצדדים. יתרון נוסף וחשוב ביותר הוא הוודאות המשפטית. גירושין בהסכמה פירושו כי בני הזוג אינם מותירים את גורלם בידם של הערכאות המשפטיות, אשר אין לדעת לטובת מי יפסקו וכיצד, אלא הם אלו אשר מקבלים את ההחלטות בענייני הגירושין באופן מוסכם והוגן, כך ששני הצדדים יכולים לצאת שבעי רצון.

גירושין בשיתוף פעולה – הכיצד?
עד כה דיברנו על היתרונות של גירושין בהסכמה, עתה נשאלת השאלה איך עושים זאת. כאשר מתקבלת ההחלטה להיפרד, מערכת היחסים במשבר עמוק, בני הזוג טעונים מאוד וקשה לראות כיצד יצליחו להגיע לכדי הסכם גירושין. ובכן, זה אמנם לא פשוט, אך בהחלט אפשרי, כל עוד שני הצדדים נכונים לדבר ולהתפשר על מנת להגיע להסכמות ולהימנע מניהול הליך הגירושין בבית המשפט. הכלי המרכזי המסייע לזוגות מתגרשים לגבש הסכם גירושין הוא הליך הגישור, המאפשר למקד את המחלוקת בכל נושא, להגדירה באופן ברור ובהתאם, יוכל המגשר להציע פתרונות רלוונטיים. גישור גירושין יכול להתבצע בשתי מסגרות שונות: ביחידת הסיוע שליד בית המשפט ו/או על ידי פנייה לעורך דין מגשר המתמחה בסכסוכי גירושין בפרט.

כמה עולה גירושין בשיתוף פעולה?
עלות גישור גירושין  בדרך כלל במחיר הנע בין 5,000 ש"ח ל- 15,000 ש"ח   לזוג. העלות של גירושין בשיתוף פעולה משתנה והוא יכול לנוע בין  25,000 ש"ח ל50,000 ש"ח בהתאם למורכבות המקרה, רמת שיתוף הפעולה בין הצדדים לבין מספר אנשי המקצוע החיצוניים העוסקים בתהליך.

מאמר: שיתוף פעולה ופרקטיקה בין-מקצועית interprofessional collaboration and practice

דרג את הכתבהדירוג כתבה מאמר: שיתוף פעולה ופרקטיקה בין-מקצועית   interprofessional collaboration and practice: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים
עבור לתוכן העמוד
עורך דין גירושין