מזונות ילדים הלכה חדשה
חיפושעו"ד גירושין חיפוש
En
צור קשרעו"ד גירושין צור קשר

צור קשר

checked
גירושיןעו"ד גירושין גירושין
תוכן מרכזי בעמודעו"ד גירושין תוכן מרכזי בעמוד

בע"מ 919/15 טיפים ודגשים חשובים

בית המשפט העליון יצר בקיץ 2017 מהפכה משפטית וכלכלית בסוגיית מזונות ילדים. משרדנו ייצג את האב בתיק בע"מ 919/15  מתחילתו - החל מהליך קביעת המשמורת משותפת, הפחתת המזונות בבית משפט למשפחה, ועד לניצחון בבית המשפט העליון. במאמר זה נסביר מהו השינוי בהלכה שנקבעה על ידי בית המשפט בפסק הדין ונציג את הדגשים החשובים הנוגעים לו. 

 

למאמר על ההלכה חדשה במזונות: בע"מ 919/15 בבית המשפט העליון | תקדים מזונות במשמורת משותפת

 

חובת המזונות- על שני ההורים
עד לשינוי שקבע בית המשפט העליון במסגרת בע"מ 919/15, כל אב בישראל, בעת שנפרד מבת הזוג, היה מחויב לבדו בתשלום מזונות הילדים. חיוב זה על עמד על כנו בין אם מדובר היה במשמורת מלאה של האם ובין אם ההורים חלקו משמורת משותפת. במצב זה, היה נושא האב בכפל מזונות, גם עבור הזמן שבו הילדים גרים אצל האם וגם עבור הזמנים שבו הם שוהים עמו. 

 

ביולי 2017 נפל דבר,משבית המשפט העליון קבע הלכה חדשה: החל מגיל 6 ומעלה, שני ההורים מחויבים במזונות הילד. המשמעות: ביטול חובת תשלומי מזונות הילדים מהאב לאם, הגרושה תשלם מזונות על פי חלקה במשמורת הילדים ויכולתה הכלכלית.

 

סכום המזונות בו יחויב כל הורה, יהיה על פי זמני השהות שלו עם הילד ועל פי יכולתו הכלכלית. המשמעות היא כי בתי המשפט לענייני משפחה אינם פוסקים כיום מזונות ילדים במצב של משמורת משותפת והכנסה דומה של ההורים. ככל ויש פער ניכר בהכנסות, ישלם ההורה שמרוויח יותר דמי מזונות להורה האחר, אך כעת מדובר במזונות נמוכים בהרבה ממה שאבות היו משלמים עד כה.

 

סוגיית המדור והוצאות חריגות
ההלכה החדשה שינתה את חייהם של אבות גרושים בישראל והביאה לסיומם של עידנים רבים בהם אבות שנפרדו מבנות הזוג, היו נקלעים למשברים כלכליים בשל החבות במזונות הילדים. להלכה זו יש כמה דגשים חשובים, אחד מהם הוא סוגיית המדור, המהווה חלק מדמי המזונות.

 

המדור הוא תשלום שכר הדירה או תשלום המשכנתא על דירת המגורים בה חי ההורה המשמורן עם הילדים ולכן בעבר, נהגו בתי המשפט לחייב את האב באחוז מסוים מהמדור. כיום, בעקבות המצב המשפטי החדש של שוויון בנטל, אין פוסקים דמי מדור מהורה אחד לאחר, כל עוד כאמור, זמני השהות ורמת ההכנסה דומה. דגש נוסף חשוב הוא סיווג הוצאות הילדים, כיום נהוג לחלק את צרכיהם של הילדים להוצאות שוטפות ולהוצאות חריגות. כל הורה יישא בהוצאות השוטפות של הילד כאשר הם עמו ובכל הנוגע להוצאות חריגות, יחלקו ההורים את העלות בכפוף לרמת הכנסתם.

 

הפחתה רטרואקטיבית של המזונות
השפעת בע"מ 919/15 על מזונות שנקבעו בעבר- סוגיה נוספת העולה מן ההלכה החדשה, נוגעת לגורלם של תיקי מזונות סגורים. בעבר, אב אשר היה מבקש להפחית את דמי המזונות שנקבעו, היה חייב להוכיח שינוי מהותי בנסיבות שלא היה צפוי מראש.

 

כיום, לאחר בע"מ 919/15 תלוי הדבר במידה רבה בשופט שידון בתיק ובגישתו האישית כלפי הסוגיה, מדוע? הסיבה לכך היא כי בית המשפט העליון לא החליט בפסק הדין שנתן בשעתו, האם יש להחיל את ההלכה החדשה על תיקי מזונות ישנים או אם לאו. כך, נוצרו דעות שונות בעניין זה בקרב בתי המשפט לענייני משפחה.

 

למשל, ישנם שופטים המבחינים בין מקרה שבו דמי המזונות נקבעו בפסק דין, בעקבות תביעת מזונות שהוגשה לו, לבין מקרה שבו סכום המזונות נקבע במסגרת הסכם גירושין. בעוד שבמצב הראשון, די בשינוי קל בנסיבות כדי להצדיק הפחתה של המזונות, הרי במצב השני, נטען כי יש לכבד את ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים בשעתו ושינוי דמי המזונות בלבד המהווים חלק מן ההסכם תיצור חוסר איזון. על כן, במקרה זה יש עדיין צורך בשינוי נסיבות מהותי.

צור קשרעו"ד גירושין צור קשר

צור קשר

checked
אודות מקוצר רוחביעו"ד גירושין אודות מקוצר רוחבי
רוטנברג, משרד עורכי דין גירושין, הוא משרד משפחתי בתל אביב, בעל וותק של מעל 20 שנה. תחום התמחותו המרכזי של המשרד הוא דיני משפחה, גירושין, מזונות, הסכמי ממון וגירושין, צוואות וירושות ובענייני משפחה נוספים ובמשרד התמחויות נלוות בתחומי משפט נוספים וכן מומחיות בהליכי גישור ויישוב סכסוכים.
  

אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד בבתי המשפט, גישור גירושין וגירושין בהסכמה, הידע המשפטי הנרחב, הניסיון המקצועי העשיר ותודעת השירות הגבוהה כמו גם עבודה יסודית מהירה ויעילה הם סימני ההיכר של המשרד, אשר הפכו אותו למשרד עורכי דין מוביל בתחומו בישראל.

 

סניפי המשרד במיקומים נוחים בתל אבי וברחבי הארץ, צוות המשרד מונה כארבעה עורכי דין ומתמחים, כולם בעלי השכלה משפטית ענפה וניסיון של שנים בייצוג לקוחות בבתי המשפט ובבתי הדין השונים ובגישור. צוות המשרד הוא רב לשוני ומטפל בקשת רחבה של תיקים, לרבות תיקים מורכבים משפטית וערעורים לערכאות דין גבוהות ותיקים המערבים את המשפט הבינלאומי הפרטי.

 

  

 עורכת דין מאיה רוטנברג

 

תחום דיני המשפחה במשרד, מנוהל על ידי עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג , עו"ד מובילה בעלת הישגים חסרי תקדים בחשיבותם ומדורגת במדריכי הדירוג הרשמיים, בעלת ניסיון רב שנים כעו"ד לענייני גירושין ומשפחה, במהלכן טיפלה בהצלחה בתיקים במגוון תחומים.

 

 

יצירת קשר עם עורך דין גירושין, עו"ד מאיה רוטנברג

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל      

 

מיקוד :  6971915 

 

טלפון :     03-6161535

 

פקס :  03-6161913   

 

נייד :     0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park,   Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code : 6971915

 

Tel :         +972-3-6161535

 

Fax:     +972-3-6161913


Mobile :  
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

*
*

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד