En

צור קשר

checked

פירוק שיתוף במקרקעין | מכירת דירה בגירושין

 

 

מכירת דירה במסגרת הליך גירושין   - המשמעות הפרקטית
גירושין עם דירה משותפת - חשוב לדעת מהם זכויותיך כאשר יש צורך בחלוקת דירה משותפת בהליך גירושין. מה עושים עם הבית כשמתגרשים ? מי עוזב את הבית בגירושין? אם  יש ילדים משותפים, בית המשפט עלול לא לאשר פירוק שיתוף במקרקעין,  מכירת הדירה לצד ג'  אינה אופציה נפוצה, אך מה קורה אם דירה הרשומה על שם ההורים?

 

כיצד מתנהל הליך מינוי כונס נכסים למכירת דירה? בית המשפט יכול למנות כונס נכסים, כונס הנכסים  מתמנה לצורך מכירת דירת בני זוג המצויים בהליך גירושין, משמש כשליח בית המשפט לעניין מכירת הדירה.   מדריך שימושי לזכויות על הבית בגירושין. 
 
מכירת נכס אגב גירושין

כיצד כדאי לבצע מכירת דירה לאחר גירושין? למי עובר הבית בגירושים? לחלוקת הרכוש בגירושין נדבכים רבים ובראשם, דירת המגורים, אשר בה יש לבצע פירוק שיתוף. אחת האפשרויות העומדות בפני בני הזוג היא מכירת הנכס האחד לשנייה, כלומר כי בן הזוג מוכר את חלקו בדירה לבת הזוג או להפך. האם רואים בפעולה זו כעסקת מקרקעין המחויבת במס?

 

מכירת דירת מגורים
מכירת דירה בגירושין מצביעה על סיום הקשרים הכלכליים של בני הזוג. למרבה הצער אחוז משמעותי מבין הזוגות הנשואים בישראל מתגרש, בדרך כלל מכירת דירה בגירושין נעשית במטרה לחלק את ערך הנכס בין בני הזוג.

 

בהתאם לפסיקת בית משפט בישראל, עסקת מקרקעין כרוכה בדרך כלל בתשלום מס, כאשר במקרה של מכירת דירה תשלומי המס הם כדלקמן: המוכר ישלם מס שבח ולעיתים גם היטל השבחה ואילו הקונה ישלם מס רכישה בעת קניית דירה.

 

נדגיש כי שיעור המיסים הללו הוא בן עשרות אחוזים ולכן מדובר בסכומים משמעותיים, אשר מהווים שיקול מרכזי בכדאיות העסקה. על כן, ישנה חשיבות רבה לבדוק האם ישנה זכאות לפטור או הנחה בתשלום המס ואכן ישנם מקרים רבים כאלו.

 

לענייננו, האם מכירת נכס אגב גירושין היא אחד מאותם מצבים? כלומר, האם בני זוג אשר מעוניינים להעביר או למכור את דירת המגורים אחד לשנייה כחלק מחלוקת הרכוש ביניהם יידרשו לשלם את המיסים שפורטו לעיל.

 

 מכירת נכס אגב גירושין

 

פירוק שיתוף בגירושין
כאשר לבני זוג יש נכסי נדל"ן בבעלותם, בעת פרידתם עליהם לבצע פירוק שיתוף בכל אותם נכסי מקרקעין. עבור מרבית הזוגות מדובר בנכס אחד והוא דירת המגורים.

 

בפני בני הזוג עומדות שתי אפשרויות: האחת היא מכירת הנכס לצד שלישי והשנייה היא מכירה או העברה של הנכס ביניהם. קרי, אחד מבני הזוג מוכר או מעביר ללא תמורה את חלקו בדירה לבן הזוג.

 

האם במקרה של מכירת נכס אגב גירושין, יידרשו בני הזוג לשאת בתשלומי מיסוי מקרקעין? נזכיר כי אם התשובה לשאלה זו היא בחיוב, על הצד המוכר יוטל תשלום מס שבח וייתכן שגם היטל השבחה ועל הצד הקונה יוטל תשלום מס רכישה.

  • מכירת דירה אגב גירושין
  • מכירת דירה בבעלות משותפת
  • חלוקת דירה בגירושין עם ילדים
  • העברת זכויות בדירה בין בני זוג
  • תהליך מכירת דירה בכינוס נכסים
  • התמחרות בין בני זוג
  • מדריך גירושין
  • הכל על גירושים
  • הסכם מכר אגב גירושין דוגמא

מכירת נכס אגב גירושין - מיסוי
חוק מיסוי מקרקעין קובע כי העברת זכויות במקרקעין בין בני זוג, אינה מוגדרת כעסקת מקרקעין ולכן, היא אינה מטילה חבות במס על הצדדים. על כן מכירת נכס אגב גירושין אינה כרוכה בתשלום מיסוי מקרקעין עבור בני הזוג.

 

בהעדר חבות במס, כל שעל בני הזוג לעשות הוא לדאוג להעברת הזכויות בטאבו. לרישום זה חשיבות עליונה על מנת שלא תהיינה טענות מצד מי מהצדדים בעניין זה.

 

לצורך הרישום יש להצטייד במסמכים שונים, כדוגמת הסכם הגירושין אשר קיבל תוקף של פסק דין ובו מופיעה הסכמתם של בני הזוג על פירוק השיתוף בדירה בדרך זו.

 

מהו הפתרון המתאים?
מה עדיף: מכירת נכס בין בני הזוג או לגורם שלישי? כאמור מעלה, פירוק שיתוף במקרקעין בין בני זוג יכול להתבצע בשתי דרכים: מכירת הנכס לצד שלישי והעברה או מכירה בין בני הזוג.

 

בשל העדר החבות במס, הנטייה היא לחשוב כי מכירת נכס אגב גירושין היא תמיד הפתרון המתאים, אולם זה לא תמיד כך.

 

מדוע? משום שהעדר החבות במס לא חל על עסקאות המשך. כלומר, כאשר בן הזוג שרכש את הדירה, יבקש למכור אותה בבוא היום, העובדה כי הדירה נמכרה לו אגב גירושין אינה רלוונטית עוד והוא יהיה חייב במס כמו כל מוכר דירה אחר.

 

על כן, לפני שמסכימים לפירוק שיתוף באופן הזה, הצד המבקש לקנות את הדירה, חשוב שיברר את חבות המס שלו בהמשך הדרך. ככל ויהיה זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת הדירה, הרי זה מצוין ואם לא יהיה זכאי, עליו לשקול האם כדאיות העסקה עדיין נשמרת.

 

לשם כך יש להיוועץ עם עורך הדין המטפל בתיק הגירושין, אשר יבחן את נסיבות המקרה ועל פיהן, יחווה דעתו בדבר הדרך הטובה ביותר לפירוק שיתוף בדירת המגורים.

 

 

עו"ד מאיה רוטנברג, עורכת דין מובילה בתחום הגירושין בישראל. מאחוריה ניסיון משפטי רב וטיפול בעשרות  תיקי גירושים עם חלוקת רכוש ומכירת נכסים אגב גירושין.

 

פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לעזור

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..

*
*

 

 

 
 

הוראת ביצוע העברה אגב גירושין

 

הסכם מכר אגב גירושין דוגמא

 

מה זה אגב גירושין

 

סעיף 4א לחוק מיסוי מקרקעין

 

העברה אגב גירושין היטל השבחה

 

תדריך להגשת בקשה לרישום מכר עפ"י הסכם גירושין / התרת נישואין

 

העברה אגב גירושין ידועים בציבור

 

העברת זכויות בדירה בין בני זוג

 

מכירת דירה לאחר גירושין

ביהמ"ש המחוזי מרכז, אב"ד ורדה פלאוט, השופט צבי ויצמן, השופטת יעל מושקוביץ: פס"ד הנדרש להוכחת כוונת שיתוף ספציפי (עמ"ש 22552-04-23)
מספר תיק
22552-04-23
סוג ההליך
משפחה
שופט/הרכב
ורדה פלאוט, צבי ויצמן, יעל מוקוביץ
בתי משפט
בתי המשפט המחוזיים
מחוז
מחוז מרכז
מועד החלטה
21.1.2024קרא עוד
21/01/2024
דרג את הכתבהדירוג כתבה בדיקת כוונת שיתוף בבית מגורים ירושת  אשה וחיוב הבעל על שימוש בנכס: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
תהליך מכירת דירה בכינוס נכסיםקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה נוהל כינוס נכסים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
תיקון סעיף 4א לחוק – העברה אגב גירושין

סעיף 4א לחוק קבע, טרם תיקונו, כי העברת זכויות במקרקעין או באיגוד מקרקעין הנעשית
עפ"י פס"ד לגירושין, אינה מהווה מכירה או פעולה באיגוד לעניין החוק.
במסגרת תיקון מס' 55 בוצע תיקון מבהיר לפיו אין צורך בגט פיטורין מבית הדין הדתי כדי שההעברה לא תחשב כמכירה אלא די, בפסק דין שניתן אגב הליכי גירושין.

כך, החלטה שיפוטית הניתנת במסגרת הליכים בין בני זוג לפירוק התא המשפחתי ועניינה חלוקת הרכוש בין בני הזוג לרבות החלטה כאמור של בית המשפט לענייני משפחה, תעמוד בתנאי הסעיף, גם אם שאר ההליכים בין בני הזוג טרם הסתיימו (לדוגמא, טרם ניתן הגט או טרם הסתיימו הליכי המזונות, החזקת ילדים וכיוב').

האמור לעיל חל גם בפירודם של בני זוג ידועים בציבור לרבות מאותו מין.
בנוסף לכך, נקבעו הוראות רצף בדבר יום ושווי רכישה בידי מי שקיבל את זכותו בהעברה לפי סעיף 4א (בהתאם להלכה שנקבעה בו"ע 01/1143 יעקב מנס נ' מנהל מיסוי מקרקעיןקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תיקון מס' 55 לחוק מיסוי מקרקעין: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה פטורים ממס מכירה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד