חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חתונה אזרחית

חתונה אזרחית

 

מוסד הנישואים האזרחיים הולך וגדל בשנים האחרונות, זאת על אף העובדה כי בישראל ניתן להינשא בטקס דתי בלבד. על כן, זוגות המעוניינים בחתונה אזרחית, טסים לחו"ל לצורך כך ולאחר שובם לארץ, נרשמים במשרד הפנים כזוג נשוי. היכן ניתן להינשא בטקס אזרחי וכיצד הוא מתנהל? מהו מעמדם של נישואין אזרחיים ומה קורה בעת גירושין?

 

על נישואים אזרחיים

משנה לשנה גדל מספרם של הזוגות הנישאים בחתונה אזרחית. חלקם עושים זאת מבחירה חופשית, בשל חוסר רצון להינשא במסגרת דתית. אולם חלקם נישאים בטקס אזרחי מחוסר ברירה, למשל בשל היותם פסולי חיתון על פי הדין הדתי (כהן וגרושה או זוגות מעורבים).  אנשים רבים מופתעים לגלות כי בישראל, לא ניתן להינשא בנישואים אזרחיים, אלא בטקס דתי בלבד, דרך הרבנות. על כן, על בני זוג המבקשים להינשא בטקס אזרחי, לנסוע לחו"ל ולבצע את הטקס שם, כפי שמיד נפרט. עם זאת, מדינת ישראל מכירה בנישואים אלו לאחר שנערכו ועל כן, עם שובם לארץ, על בני הזוג להירשם במשרד הפנים כנשואים. המשמעות: בני הזוג יזכו לכל אותן הטבות אותן מקבלים זוגות נשואים אשר התחתנו בטקס דתי כדת משה וישראל.

 

חתונה אזרחית - הטקס

כאמור מעלה, נישואים אזרחיים אינם קיימים בישראל ולכן על כל זוג לבחור במדינה המתאימה לו, לטוס אליה ולהינשא שם. בין המדינות הפופולאריות לעניין זה הן קפריסין וצ'כיה וזאת משלוש סיבות: האחת, הקרבה הגאוגרפית לישראל המאפשרת עלות נסיעה לא יקרה, השנייה, בשל היותן של מדינות אלו יעד אהוב לחופשה בקרב ישראלים והשלישית בשל כך כי הליך הנישואין שם הוא פשוט ואינו כרוך בבירוקרטיה רבה. לצד זאת, ישנם זוגות הבוחרים להינשא בארה"ב, למשל בלאס וגאס, בשל החוויה המיוחדת של ביקור בעיר הזאת, בה זוגות רבים נישאים. באשר לטקס החתונה עצמו, זה ייערך בהתאם לחוקי אותה מדינה בה נישאים בני הזוג, אך מדובר כמובן על טקס אזרחי ללא סממנים דתיים.

 

מעמדם של נישואים אזרחיים

למרות כי לא ניתן לקיים חתונה אזרחית בישראל, נישואים אזרחיים שנערכו בחו"ל מוכרים בישראל. למעשה, לאחר שובם לארץ, מחויבים בני הזוג לפנות למרשם האוכלוסין לצורך שינוי הסטטוס מרווקים לנשואים. לאחר שעשו כן, מעמדם של זוגות אלו הוא שווה ערך למעמדם של זוגות אשר נישאו ברבנות ואין כל הבדל בין השניים. אחת השאלות שעולות בהקשר של נישואים אזרחיים, היא מהו מעמדם של הילדים מבחינת הדת? האם יוגדרו כממזרים היות שהוריהם לא נישאו ברבנות? התשובה היא חד משמעית לא. כל עוד האם יהודייה, הילדים נחשבים ליהודים ואין למעשה כל משמעות לשאלה האם הוריהם נשואים או לא ואם נישאו בטקס דתי או אזרחי.

 

חתונה אזרחית- גירושין

כאמור לעיל, מעמדם של נישואים אזרחיים בישראל זהה לזה של נישואים דתיים. ומה בדבר בעת גירושין? ובכן, בשונה מהדעה הרווחת, גם מי שנישא בחתונה אזרחית ודילג על מדרגות הרבנות בדרך הלוך, יידרש לעצור בה בדרך חזור. אולם, לכלל זה יש חריג: היה ובני הזוג יודעים בוודאות כי לא ירצו להינשא בעתיד בנישואים דתיים, הם יכולים להתגרש גירושין אזרחיים, במדינה בה נישאו. עם זאת, לפני שבוחרים בדרך זו, חשוב לוודא כי ישראל מכירה בתעודת הגירושין מאותה מדינה. אם לא, הרי שבני הזוג יהיו מחויבים לפנות לבית הדין הרבני לצורך קבלת גט.

 

גירושין בין בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים

..

התרת נישואין

חלק מן הזוגות הנישאים בחתונה אזרחית, עושים זאת בשל היותם זוג מעורב, בו רק אחד מבני הזוג הוא יהודי והשני הנו בן דת אחרת. על כן, זוגות אלו אינם יכולים כמובן להינשא ברבנות והם נישאים אפוא בנישואים אזרחיים. ומה בעת גירושין? מטבע הדברים, גם בעת פרידה, כאשר קשר הנישואין עלה על שרטון וברצונם להתגרש, הם אינם יכולים לפנות לבית הדין הרבני, היות שזה כלל אינו מכיר בנישואיהם. עבור זוגות אלו ישנו הליך הנקרא התרת נישואין, המתקיים בבית המשפט לענייני משפחה.

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד