En

צור קשר

checked

גירושין מי עוזב את הבית

אחת השאלות העולות בעת פרידתם של בני זוג היא מי מהם יעזוב את הבית. מדובר ראשית כל בעניין רגשי עבור בני הזוג, אך חשוב לדעת כי שאלה זו טומנת בחובה גם היבטים משפטיים וכלכליים שיש לתת עליהם את הדעת.

 

משמעות עזיבת הבית
בדומה לכל ענייני הגירושין, טוב יעשו בני הזוג אם יגיעו להסכמה ביניהם מי הוא זה אשר יעזוב את הבית, כאשר יש להבהיר כי עזיבת הבית אין פירושה ויתור על הזכויות בנכס. 

 

יש נטייה לחשוב כי בסכסוך גירושין הדין הוא להוציא את הבעל מהבית באופן מובן מאליו, אולם במקרה של מחלוקת בין הצדדים, האם יכול מי מבני הזוג להכריח את האחר לעזוב? ובכן, התשובה לשאלה זו תלויה בנתון אחד מרכזי: האם הדירה שייכת לבני הזוג או לצד שלישי.

 

מה עושים עם הבית כשמתגרשים

אם מדובר בדירה שבבעלותם המשותפת של בני הזוג, אף אחד מהם אינו רשאי להכריח את האחר לעזוב ובעת מחלוקת, עליהם יהיה לפנות לערכאה משפטית שתכריע בעניין. אולם, אם הדירה שייכת למשל להורים של הבעל, תקום להם הזכות להגיש נגד האישה תביעת פינוי מושכר.

 

 

הלכת השיתוף
ראוי לציין, כי כאשר אנו מתייחסים לבעלות משותפת על דירת המגורים, אנו מתכוונים גם למצב שבו יש תחולה של הלכת השיתוף. כלומר, כי הדירה נרכשה על ידי אחד מהצדדים לפני הנישואין.

 

על פניו מדובר בנכס אישי ולא משותף, כך שניתן היה לטעון כי בעת פרידה, יוכל אותו צד שרכש אותה להגיש תביעת פינוי נגד בן הזוג. אולם, ככל שבני הזוג חיו בה יחד בתקופת הקשר שלהם, הדירה הופכת מנכס אישי למשותף.

 

על כן, תחול על הנכס הלכת השיתוף ויראו בדירה כנכס השייך לשניהם באותה מידה. לכן, לא תקום לצד שרכש אותה, עילה לתביעת פינוי נגד האחר.

 

 

מה בין עזיבת הבית למזונות אישה?
עזיבת הבית כאמור, לא תפגע בזכויותיו בנכס של בן הזוג שעזב. אולם יכולות להיות לכך השלכות כלכליות אחרות, למשל בכל הנוגע למזונות אישה.

 

על פי דין תורה, הבעל מחויב לדאוג לצרכיה של אשתו כל עוד הם נשואים. לכן, כאשר הוא עוזב את הבית, יכולה האישה להגיש נגדו תביעה למזונות אישה משום שהוא מחויב לכלכל אותה עד למתן הגט.

 

ומה קורה כאשר האישה היא זו שעוזבת את הבית? אם עזבה ללא סיבה מוצדקת, למשל בשל אלימות בן הזוג כלפיה, ניתן לשלול ממנה על פי ההלכה, את זכאותה למזונות אישה.

 

 

עריכת הסכם ממון
הדרך המרכזית למנוע מחלוקת בסוגיה זו בעת פרידת בני הזוג, היא להסדירה מראש בהסכם ממון. במקרים רבים הפרידה מתממשת לפני גירושין, מטרתו של הסכם זה היא להסדיר את חלוקת הנכסים בין הצדדים היה ויחליטו להיפרד בעתיד ולמנוע התפתחות של סכסוך ביניהם על הרקע הזה.

 

במסגרת עריכת ההסכם, באפשרותם של בני הזוג להתייחס לכלל הסוגיות העולות מההיבט הכלכלי של הקשר ביניהם, לרבות מי מבני הזוג יעזוב את הבית המשותף במקרה של פרידה. כאשר מערכת היחסים טובה ואוהבת, קל יותר לצדדים להגיע להסכמות הוגנות בנושאים הנ"ל אותן יוכלו ליישם אם הקשר יסתיים ביום מן הימים.

 

 

חשיבות הייעוץ המשפטי
האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושים? כל האמור לעיל מלמדנו כי התשובה לשאלה מי עוזב את הבית בעת גירושין היא שאלה מורכבת, בעלת היבטים משפטיים וכלכליים מהותיים, לצד הפן הרגשי שלו חשיבות רבה כמובן. 

 

יציאה מהבית לפני הסכם גירושין יכולה לפגוע בזכויות הצד העוזב, השאלה מה נכון משפטית תלויה רבות בנסיבות המקרה וכן, כפי שראינו, יכולות להיות לה השלכות משמעותיות על בני הזוג, למשל בסוגיית תשלום מזונות אישה.

 

חלוקת דירה בגירושין עם ילדים יכולה גם כן להוסיף על המורכבות המשפטית, חשוב מאוד כי בני הזוג לא יפעלו בעניין זה ללא שקיבלו ייעוץ משפטי מקצועי, אשר יבחן את הדברים לעומקם ויחווה דעתו כיצד נכון לפעול על מנת שלא לפגוע בשום היבט בזכויותיו של בן או בת הזוג.

 

 

פניה לעו"ד גירושין

עזיבת הבית ללא ייעוץ של עורך דין לענייני משפחה, יכולה לקבוע עובדות שישפיעו על ההליך המשפטי  בגירושין ולפגוע בזכויות שלכם.  עורכת דין ומגשרת מאיה רוטנברג, בעלת ניסיון רב שנים בהליכי גירושין וייצוג זכויות צדדים לגירושין, תסייע לכם לבצע צעדים בצורה מושכלת ולהימנע מטעויות בגירושין.

 

ליצירת קשר

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

                                             

 

*
*

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד