En

צור קשר

checked

מומחים במהלך גירושין

 מומחים בהליך גירושין


כשמדובר בגירושין, אתה סומך על כך שעורך הדין שלך ינהל את התיק שלך בידע, רגישות, נסיון ומקצוענות. עם זאת, בנסיבות מסוימות, עו"ד עשוי לייעץ לך לעשות שימוש במומחיות נוספת - יועצים בעלי מומחיות ספציפית המוסמכים להעיד בבית המשפט בנושאים הדורשים חוות דעת מקצועית בסוגיות הכרוכות בגירושין.

מתי נדרש מומחה בהליך הגירושין? באופן כללי, ישנם שלושה תחומים פיננסיים בהם מומחה עשוי להועיל:

1. הערכת נכסים: לפני שניתן לחלק נכסים, יש לקבוע את ערכם. ייתכן שתצטרך שמאי כדי לבצע הערכת שווי של העסק שלך- נדל"ן, רהיטים, יצירות אמנות, עתיקות, תכשיטים, ביגוד, תיקים, אוספי יין או רכוש אישי אחר או נכסים אחרים. במקרים מסוימים, יתכן שתצטרך לקבוע את פיחות הערך של נכסים על פני זמן.

 • בחירת שמאי לגירושין: עורך הדין שלך יכול לעזור באיתור שמאים מוסמכים לכל קטגוריית נכסים. שמאים אלו עשויים להיות רואי חשבון משפטיים המתמחים בתחומים מסוימים - אחד עשוי להיות כשיר להעריך קניין רוחני עבור אמן, בעוד שאחר מנוסה בהערכת פרקטיקה של רופא, למשל.

 • התמחות ממוקדת: במקרים מסוימים יתכן וההתמחות תצטרך להיות ממוקדת עוד יותר. נניח שיש לך אוסף אמנות יוקרתי: היית מביא מומחה המצויד לערוך סקר של האוסף הכולל ואז ממנה שמאים עם ההתמחות המתאימה לכל קטגוריה או פריט.
 • נכס מקרקעין: לגבי נכסי מקרקעין, המומחה האידיאלי לעיתים קרובות בעל ניסיון לא רק כשמאי מקרקעין אלא גם כמתווך. חלקם מתמחים במסחרי; אחרים בנכסים למגורים.

2. זיהוי וניתוח תזרים הכנסות והוצאות אורח חיים: לא ניתן לזהות באופן מיידי את תזרים המזומנים של כולם או את הכנסותיהם בפועל על ידי סקירת דוחות וחשבונות שלהם.

 

 • מזומנים: לפעמים אתה צריך לפנות למומחה כדי לקבוע כמה מזומנים עמדו לרשות המשפחה לתשלום הוצאות, ומה היו המקורות למזומן זה. מומחה זה יכול לבדוק לעומק את הרשומות, מכיוון שלעתים קרובות הכנסה חייבת במס אינה תואמת את הכספים בפועל שיש למשפחה לצורך תשלום הוצאות או חסכון.

 • מיסוי: מומחים מסוימים יכולים גם להעריך אילו הטבות ומס התחייבויות, כמו למשל הפסדי תפעול נטו והעברת כספים, מה הועבר לטובת המשפחה.

 •  הוצאות: מבחינת הוצאות, יתכן שתזדקק למומחה שיעזור לבחון את ההוצאות שלך ושל בן / בת הזוג שלך. זה ייתן לך תמונה טובה יותר של סגנונות החיים שלך בהתאמה לקביעת סכומי תמיכה מתאימים, אם בכלל.

 •  חשבונאות: אם אתם נמצאים בהתדיינות משפטית בגירושין, סביר להניח שתרצה להעסיק רואה חשבון משפטי אשר הוסמך בעבר כמומחה בתחומו והעיד בבית המשפט לטיפול בסוגיות אלה.

אם הגירושין שלכם בגישור, או גירושין בהסכמה, ללא התדיינות משפטית, רואה חשבון משלך יוכל לספק את רמת המומחיות הדרושה לך כדי להעריך את תזרים ההכנסות שלך.


3. זיהוי ושיוך מקור הכנסות ורווחים:  בהתאם לתאריך הקרע, בגירושין ישנם סוגים שונים של רכוש:

 

רכוש שנצבר במהלך הנישואין (זוגיות) ורכוש שנצבר לפני הנישואין ועדיין בבעלותך (טרום נישואין).

 

 • רכוש משותף: רכוש כלשהו שבן זוג רוכש במהלך הנישואין עשוי להיות גם רכושו הנפרד, תלוי במקור. בהתאם למקור הנכס ומתי הוא נצבר, ייתכן שתוכל להחריג אותו מחלוקת הנכסים וההתחייבויות.

 • רכוש אישי: עליך להוכיח שרכשת אותו לפני הנישואין או ממקור שהיה ספציפי עבורך. זה יכול לדרוש חקירת מומחה. לדוגמא, אם דודתך נפטרה בניו יורק והשאירה לך מיליון דולר ואז הכנסת את הכסף הזה לחשבון מסחר חדש והתחלת לסחור במניות - מכרת חלק מהמניות והפקדת התמורה לחשבון בנק שאותו השתמשת בהמשך לרכישה בית.

 • מקור הכסף לקניית בית משותף:  היית רוצה שמומחה יכין דוח מעקב שעוקב אחר הכסף עד לאחוזת דודתך. ניתן לטעון שבמצב כזה, אתה יכול להיות זכאי לקבל זיכוי  נפרד עבור הכסף שבא מרכושך הנפרד, לפני שהשקעת אותו לרכישת בית משותף.

*האמור לעיל בהנחה שאין הסכם ממון בין בני הזוג.

בחירת המומחה הנכון

אם בני הזוג מסכימים כיצד חלוקת הנכסים תתבצע לא תהיה יהיה צורך בהערכת שווי מומחה או חקירה.

 

עם זאת, אם אינכם מסכימים ואתה מבקש את הכרעת בית המשפט בקביע וחלוקת הנכסים וההתחייבויות הזוגיים, תצטרך גיבוי של ראיות מהימנות בכדי להיות זכאי חלוקה הוגנת.

 

לכן, בכל תחום התמחות שתזדקקו לעזרה, עליכם לחפש מישהו שיש לו ניסיון כעד מומחה בתחום המסוים בו נדרשת מומחיותו.

 

חשיבות עורך הדין לבחירת מומחה

עורך הדין שלך הוא בעל הידע הנכון להציע מומחים מתאימים לתיק שלך. במקרים מסוימים יתכן שמומחה אחד שיוכל לבצע מספר פונקציות, מה שעלול לחסוך לך כסף וזמן.

 

אנליסט עסקי ספציפי או רואה חשבון משפטי, למשל, יוכל להעריך את העסק שלך, לנתח את החזרי המס שלך ולאתר נכסים לפי הצורך.

 

בקש מעורך הדין שלך להמליץ, להבין מדוע הוא ממליץ על אותו מומחה ואז עשה מחקר משלך. לאחר שזיהית מומחה (או מומחים) שיתמוך בטיעונים שלך ויעבוד עם עורך הדין שלך, תוכל לנשום קצת יותר קל בידיעה שהצד שלך במחלוקת הפיננסית יוצג בצורה הוגנת.

 

 • מטרת מינוי מומחה: בית המשפט ממנה מומחה על מנת שחוות דעתו תספק לבית המשפט נתונים מקצועיים לצורך הכרעה בדיון.

 •  תקפות חוות דעת המומחה: בית המשפט בדרך כלל יאמץ את ממצאיו של המומחה אלא אם השופט/ת רואה סיבה בולטת לעין שלא לעשות זאת.

 • משקל עדותו של מומחה:  משקל עדות מומחה כמשקל עד, בדיקת אמינות העדות מסורה לבית המשפט.
  • עובדת היותו מומחה אינה מגבילה את שיקול דעתו של בית המשפט.

  • בית המשפט ימנע מלסטות מחוות דעתו של המומחה בהעדר נימוקים בעלי משקל.

 • מומחה שבית המשפט מינה הוא כלי עזר עבורו, אך בית המשפט הוא הפוסק האחרון.

 • בית המשפט רשאי לאמץ את חוות דעת המומחה במלואה, לא לאמצה כלל או לאמץ רק חלקים מסוימים מחו"ד המומחה.
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד